Voor Uw tuin Pedicure machine «JWj' De vermogensaanwas- belasting. De jeugd van de straat 2 gemeub. kamers V a#^kindermeel P. Makkelie, Burgwal 36 lotjhr. BAEDTin 't LICHT. Vlaggen boven water Het is de zee niet gelukt, Walcheren tot een sprookjeslandschap op haar bodem te maken. Schar en schol kullen niet door de verwoeste straten van Middelburg zwem men en geen Zeeuwsche oesters zullen zich vastzetten op het standbeeld van Michiel de Ruyter in VILssingen. Na een worsteling van bijna anderhalf jaar heb ben Nederlandsche ingenieurs en dijk werkers de gaten in de zeewering bij Westcapelle, in de dijken bij fort De Nolle en Rammekens en bij Veere gedicht. De Geallieerden hebben met materiaal gehol pen, nadat de Duitschers hen genoodzaakt hadden met zware bommen van zes ton de rampen van het water over den tuin van Zeeland te brengen. Vandaag wapperen op heel Walcheren de vlaggen van de overwinning. Voor het eerst na zijn bevrijding gunt het eiland zich tijd tot feestvieren. Vier dagen lang zal een golf van verdiende vreugde over het eiland slaan. De golven van het be dwongen water zullen afgunstig toezien. Als nimmer tevoren zijn de Zeeuwen hun devies „Luctor et emergo" trouw geweest. De Zeeuwsche leeuw heft zich hoog op de achterpooten en schudt zijn natte manen. Vreugdespatten vliegen in het rond. De zon schijnt bij winderig winterweer, maai de Zeeuw wischt zich het zweet van het voorhoofd. „De boel is Goddank afgc- kurkt" zegt hij en ontkurkt eindelijk zijn flesch boerenjongens. Proost, kranige Zeeuw. Wij weten wel, dal zij lang geen boeren jongens zijn, onze Zeeuwen. Zij zijn de overwinnaars van vandaag. Vele maanden, nadat de Duitsche vijand verdreven was, hebben zij doorgevochten tegen hun erf vijand. Die niet werkt met razzia's, con centratiekampen, geheime wapens en holle leuzen. Die het eeuwige lied van den golf- slag zingt, maar evengoed als de ander de menschen uit hun huizen drijft en opjaagt, het vee en het koren steelt en het land verwoest, als hij de kans krijgt. Nu ligt het water grommend achter Walcheren's herstelde muren. Een strijd, ouder en grootscher dan die tegen de misdaden van een Nazi-horde, is met eere gewonnen. P. H. Wat te Aerdenhout verdween Recherchelijst verspreid Eenige maanden geleden publiceerden wij uitvoerige bijzonderheden over de ver missing van een groote partij kunstvoor werpen, schilderijen, juweelen, geld en effecten, die, volgens de verklaringen van den bewoner, die eenigen tijd geïnterneerd is geweest, verdwenen zijn uit een villa te Aerdenhout. Dezer dagen is de recherchelijst door de politie verspreid. Daarop komen voor: Een zeemlederen zakje, inhoudende 700 koraal witte briljanten, z.g jagersfontein- steenen, niet geheel rond, oud slijpsel. Een zeemlederen zakje, inhoudende 000 karaat gekleurde briljanten, hoofdzakelijk saffieren en smaragden, o.a. Birma en Ceylonsaffieren, smaragden, hoofdzake lijk licht- en donkergroen gekleurd. Waar de van alle briljanten in 1937 f 1.080.000. Een bruine handkoffer, inhoudende een pak origineele Amerikaanschc effecten, o.a. Standard Oil, California Oil, New Jersey Oil, Pure Oil, Philips Oil, Texas Oil en Tidewater Oil. Nominale waarde f 151.000. Zes pakken bankbiljetten van f 100 ieder pak 500 stuks, verpakt in cellophaan- papier, de biljetten waren nieuw. Vijf expertises van Wilhelm van Bode, betreffende schilderijen van Lochncr, Granach, Hobbema, Mcmmling en Botti celli. Een schilderij van Memmling (Madon na), een schilderij (Christus) van Lochner, een schilderij (Engeltjes) van Cranaeh, een schilderij (landschap met water, boomen, landweg en huisje) van Hobbema, een schilderij damesportret van Botticelli. De schilderijen zijn op paneel geschil derd, aan de achterzijde zoogenaamd ge- parketteerd en voorzien van roodc en zwarte lakzegels van het „Ausfuhramt Polen". De schilderijen zijn 35 k 50 cm breed en naar verhouding hoog. Een map met origineele teckeningen van bekende meesters, o.a. Dürer, Hobbe ma, Jan Steen, e.a., totaal ongeveer 500 teekeningen. De corpschef van politie te Bloemendaal (post Overveen) verzoekt diegenen, die in lichtingen kunnen verstrekken, zich tot zijn bureau te wenden. T ramontsporihg op liet Houtplein. Hedenmorgen kwam de tram, die om 7.56 uur van het Sportpark te Heemstede vertrokken was, om ongeveer 8.15 uur op het Houtplein te Haarlem in botsing met een militaire vrachtauto, die van den Wa genweg de rails wilde oversteken. De tram ontspoorde en liep eenige scha de op, drie inzittenden van den vracht wagen werden gewond, waarvan één ernstig. Het ongeval veroorzaakte eenige stagnate in hel tramverkeer. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. Burgerlijke stand. BEVALLEN: 20 Febr., C. M. Zeilstra—Stam, tl.; 21 Febr., A. P. LeijserNoorland, 7..; M. M Blom—van Soest, R. Meertens—Lul- dinga, d.; J. C. Poelgeest—Grocneveld, d.; 22 Febr., C. P Nijdam—Bijn.lgte, d OVERLEDEN: 19 Febr., 11. M. A. M. Chlis- tanVermeulen, 69 j., Aelbertsbcrgstraat; J. Schilder, 88 j., Llndenstraat; 21 Febr., G. H. Cramer, 84 j.. Jan GIJzenkade ONDERTROUWD: 22 Febr., G. T. Boon en P. Rijkers: C. Haighton en A. de Rek. GEHUWD: 22 Febr., G. H, PIJnacker en B. ,T. Mes; J. Jatzek en W. E. ten Bosch; W Keesmaat en J, Bruin, Arbeiders Muziekvereeniging Excelsior. „Excelsior" vierde Zaterdag zijn zilveren jubileum, 's Namiddags recipieerde het be stuur in de Tulnzaal. daar vertolkten vele hartelijke woorden en fraaie bloemstukken de waardeering, die Excelsior velerzijds on dervindt voor zijn werk. En 's avonds in de geheel bezette groote zaal toonde de jubi- leerende vereeniging, dat het die waardee- rlng verdient. Het programma stelde aan de uitvoerenden niet geringe eischen, maar daaraan werd in ruime mate voldaan. Wie een stuk als Suppé's Ouverture „Een mor gen, middag en avond In Weenen" met zijn vele snelle passages en Offenbach's „Orpheus in de Onderwereld" in zoo'n goed samenspel kunnen uitvoeren, In de Fantasie over „Cavalleria Rusticana" zoo'n mooien klank kunnen ontwikkelen, in die over „Pal- Jas" met haar moeilijke modulaties en tem powisselingen zooveel volkomen bevredigen de momenten kunnen scheppen, nemen een eervolle plaats onder de harmonie-orkesten in. Individueel was er ook veel dat lofver- dient: solo's voor clarinet, voor fluit, voor hobo; werk van het koper, vooral van de bassen, maar ook van de middenstemmen; dit alles wekte beurtelings goedkeuring op. De diligent J. M. Peeters heeft den wind onder zijn blazers en slagwerkers en het was dan ook verdiend, dat hij, die nu 15 jaar lang de leiding heeft, gehuldigd werd door den voorzitter van „Excelsior". Deze laatste riep ook de 4 oudsten der leden, de heeren J. Lingemans, C. en A. Kramer en J. de Tello voor het voetlicht om hen te eeren; hij bood hen een bon voor een boek aan. De voorz. der Jubileumscommissie schonk bon nen voor nieuwe Instrumenten. En een lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Arb. Muz. Vereenigingen sprak namens dat Be stuur woorden van hooge waardeering. Zoo gaat „Excelsior" vol moed en onder goede voorteekencn de tweede kwarteeuw van zijn bestaan in. K. DE JONG. Nicholas Roth en Geza Frid De Sonaten-avonod van den violist Nicho las Roth en den pianist Geza Frid had groo- ter verwachtingen bij me gewekt dan er Zondagavond. althans aanvankelijk ver vtild werden. Het klonk in Beethoven's 1ste Sonate meerendeels zoo hard, zoo zonder gevoel voor fijne nuanceering; de staccati der viool waren zoo kort en droevig en het pedaal van den vleugel was zoo dikwijls in actie, dat de rechte stemming nog niet kwam. Misschien werkten aanblik en acoustiek dei- zeer slecht bezette Tuinzaal ook tegen. Bij Dvorak's Sonatine op. 100 werd het gaande weg wat beter. Rct eerste hoofddeel van dit werk is door de triviale structuur en de losse aaneenrijging der thema's niet zeer interes sant; verderop herkent men in menige aar dige wending den componist van de kort te voren geschreven Symphonie „Uit de Nieu we Wereld". Het beste van den avond gaven de beide kunstenaars in Brahms' Sonate op. 100, vooral in het zeer virtuoos gespeelde Scherzo en in de zangerige in een mooie stijging cttl- mineerende Finale. K. DE JONG. DE DISTRIBUTIE. Haarlem. Dinsdag 26 Februari zijn die genen, wier namen beginnen met de letter H t.m. v. d. Heyden aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de Haarlcmsche Vleeschhal. Spaarntlam. Letters A t.m. G in het dienstgebouw van de gemeente-secretarie (912). letters H t.m. N van 1416 uur. Aerdenhout. Dinsdag 26 Februari: (Vondelschool) de letters NZ (93 uur) G04 Bon G04 kan alleen bij den groentehan delaar worden ingeleverd. Nieuwe pctroleumbon. Van 25 Februari tot en met 30 Maart wordt op de bonnen 047 en 542 der bon kaarten K603, 2Vï liter petroleum beschik baar gesteld. Februaristaking 1941. 30.000 belangstellenden oit Amsterdam, Haarlem, het Gooi en de Zaanstreek waren Zaterdagavond in de Markthallen te Am sterdam aanwezig bij de bijeenkomst die de Communistische Partij georganiseerd had ter herdenking van de Februari staking 1941. De heer Martin Vlaar hield een rede waarin hij betoogde, dat de communisten deze staking georganiseerd hebben. Ook de heer Ben Wagenaar vertelde bijzonder heden over de organisatie. De staking was niet spontaan, maar in details voorbereid nis protest tegen de Jodenvervolgingen door de Duitschers. Do heer Paul Groot bracht hulde aan het roode leger en keerde zich fel tegen Franco. Door den heer H. Qortzak werd aange spoord de herdenking der gevallenen heden op het Watcrlooplein bij te wonen. Met het zingen der Internationale werd de bijeenkomst besloten. Amsterdam vertoonde vanmorgen om elf uur een beeld, dat geleek op de Febru- ari-dagen van 1941, toen een massale sta king pxotest aanteekende tegen de schan delijke maatregelen van de Duitschers, die met machinegeweren en andere wa penen hun woede koelden op een weer- looze bevolking. De trams reden niet meer, zooals tijdens die staking, alle groote zaken zijn gesloten, de stadsreiniging had haar werk van vuilophalen verzet naar Dinsdag. Bij de plechtigheid op het Waterlooplein zullen talrijke sprekers memoreeren, wat is voorgevallen. Zooal« de bevolking één was in die spannende dagen van 1941, zoo is zij van daag ook één in de herdenking. In tegen woordigheid van de Koningin zullen sprekers van uiteenloopende richtingen hulde brengen aan de slachtoffers van het eerste grootsche georganiseerde ver zet. Uit allo declen van de stad en ook uit het Gooi, de Zaanstreek en Haarlem, waar eveneens gestaakt werd, zullen groote groepen optrekken naar het Waterlooplein met muziek en vaandels. !)c 75-jariBC koning Clirlstiaan van De nemarken heeft een lichte longontsteking- HIJ is met penicilline behandeld. Zondagmorgen zijn weer acht mijnwer kers uit de mijn te Unna bij Dortmund icvend naar boven gehaald. Nadere bijzonderheden. In ons nummer van Zaterdag gaven wij reeds den hoofdinhoud van het wetsont werp inzake de Vermogensaanwas-belas- ting. Ter aanvulling is nog mede te doelen: De wijzigingen, die bij een vergelijking van de individueele vermogens voor den oorlog en thans, blijken te zijn ingetreden, komen uit zeer verschillende oorzaken voort: 1. Vooruitgaan of achteruitgaan door overgang of overdracht van vermogen (erfenissen, schenkingen, ontstaan en ont bonden worden van huwelijksgemeen schappen, bij lichamen: storten en terug betalen van kapitaal). 2. Vooruitgaan door (al dan niet in geld omgezette) waardestijgingen van bezittin gen of waardedaling van (in vreemde munt luidende) schulden; achteruitgaan door tc loor gaan of (al dan niet in geld omgezette) waardedaling van bezittingen of waardestijging van (in vreemde munt luidende) schulden. 3. Vooruitgaan door verwerven van in komen of winst en achteruitgaan door verbetering (waaronder mede te verstaan uideelingen van lichamen). Hierbij zij opgemerkt, dat, voor zoover ten onrechte niet dc gewone belastingen zijn geheven, deze eerst worden nagevor derd. Raminfc der opbrengst. Het Is duidelijk dat slechts een zeer globale raming kan worden gemaakt. Ge raamd wordt dat de belasting voor natuur lijke personen f 3.000.000.000 a f 3.500.000.000 zal opbrengen, die voor lichamen f 490 000.000 a f 500.000.000. De totale opbrengst wordt dus geraamd op 3,4 a 4 milliard gulden. Een actie te Haarlem, Na 5 jaar ontaarding en verwildering is er een actie gekomen om de jeugd weer in het goede spoor te brengen. Jongens en meisjes moeten van de straal af en nuttig bezig gehouden worden. Er is te Haarlem oen commissie gevormd, waarin niet alleen officieele personen zitting hebben, maar ook afgevaardigden van speeltuinvereeni- gingen, den Bond van groote gezinnen, jeugdvereenigingen, onderwijzers, enzo voort. Men hoopt met vereende krachten iets tot stand te kunnen brengen en op die manier mede te helpen aan den opbouw van Nederland. Scheepsberichten. Te Rotterdam aangekomen 22 Februari: „Othen" (Zweden) van Grimsby, IJssel- haven, groenten; „Alt" (Eng.) van Goole, Lekhaven, stukgoed; „Elisabeth" (Ned.) van Londen, 2e Katendr. haven, cement, per sleepboot Ebro; „Surte" (Ned.) van Lon den, IJsselhaven, cement; „Westerhaven" (Ned.) terug uit zee, Ned. Marine, Merwe- haven, korte vaart; „Plover" (Eng.) van Londen, Merwehaven; „Eems" (Ned.) van Antwerpen, Jobshaven, stukgoed, 23 Febr.: „Oranje Nassau" (Ned.) van Londen, Jobskade, passagiers; „Vlie- stroom" (Ned.) van Londen, Lekhaven, stukgoed; „Noordam" (Ned.) van Amster dam, Schiehaven, ledig; „Buck Law" (Eng.) van Gravesmouth, IJsselhaven, stukgoed. C. DENIJS, Mevr. L. DENIJS leraren Engels M.O. Frans M.O. Duits M.O. Opl. prakt$c-ejc„ nktc» h. O. en M. O. Conversatie-lessen. ZAANENLAAN 114, Tel. 23907. Jong rustig echtpaar z. k. zkt. ZIT EN SLAAPKAMER of zit-slaapkamcr met gebr. v. keuken, liefst omg. Bloemen- daal-Heemstede. Br. onder no. 2757. Adv. Bur. „Die Haglie" Plein XI, Den Haag. met gebruik keuken enz. In Zandvoort, Aerdenhout of om geving. Bileven met omschrij ving no. 3794. NETTE WONING op prima stand, te Tlel, geheel Intact. In ruil anngeb. v. dito woning ln Haarlem. Br. onder no 114367 Bolrek, Kon.pl. 1, Amsterdam. HKEKKNR1JWIEL. nieuw, met prima luchtbanden ln ruil v. radio. Ook event, te koop. Br no. 565 Wensing's Adv. Bur., Tempellersstraat 32. PIANO OF ORGEL tc koop ge vraagd. Joh. Algra, Llnnaeus- parkweg 18, Amsterdam'. Tel. 52963. Heerencostuum kl. maat. ln zeer goeden staat. Kinderhuissingel 92. Te koop aangeb. een pracht VOS TE KOOP AANGEB.: z. g. n. Simplex heerenrijwiel m. trom- melremmen en nieuwe banden, prima Erres radiostoestel m. automatische afstemming, el. gramofoon m. kristal plck-up, en Koro klelnbeeld vergroo- tlngsapparaat. Brieven no. 3799 aang. z. g. a. n. Brieven no. 561 Wenslng's Adv. Bur„ Tempe llersstraat 32. nu vlug naarJtocder terug. met KOOPMANS' Stam- en Treurrozen f 1.50, Struikrozen 35 et. p. st. per 10 st. in soorten f 3. KHmrozen 65 ct„ per f» sr. I' 3.-. Rhododendrons in kleuren p. st. f 1.50. Tuin Azalea Mollis, rijk in bloemknoppen, p. st. 1.-, Co niferen vanaf f 1.25 Roteconifeertjes in soorten «5 et. BJoemheeeters in diverse soorten zooals Jasmijn, Roode Ribes, Deutzia, Sneeuwbal enz. enz. p. st. 65, per 5 st. ln soorten f 3. Magnolia Tulpenboom f 4.50- f 7.50. Struikseringen in kleuren f 1.50. Hoog- en Hnlfstam Gouden'Regen en Prunus p. st. f 2.2-5. Hulstboom besdragend v.a. f 1.25. Oosten rij ksclu Den v.a. f 1.25. Japansehe Sierkers v.a. f 2.50. Roode Meidoorn vanaf f 1.25, Klimplanten vanaf 65 cent. Handpalmpjes voor afzetting van randen en perken p. st. 8 et., per 100 st. f 7.-, per 1000 st. f 60.-. Li- gustruni groonblijvend p. st. 12'/* ct„ per 100 st. f 11, per 1000 st. 1' 100.-. Vaste Snenbloemplanten en Rots- planten in diverse soorten worden geleverd op naam en hoogte, prachtplan ten van 20-35 cent per stuk, p. 20 st. In soorten f 4,50, p. 100 st. f 20. Laan- en Sierboomen zooals Linden, Kastanjes, Populier, Jlerk, Plataan, Eschdoorn, Beuk enz. enz. Prijs op aanvraag. Vruohbboomen, hoog- en halfstam. Appel, Peer, Pruim, Kers, Noot, Morel, van 6.- tot 7.50 p. st. Vruchtboomen, Struik- of Pyramide in boven staande «oorten van f 4.- tot f 7.50. Lelboomen in bovenstaande soorten van f 4 tot f 10. Roode, Witte en Zwarte Aalbessen v.a. 35 cent. FVamboze-n 1 2J/ï tot 20 cent, Aardbeien 2ct. per stuk, per 100 st. f 2, 1 000 st. f 17.50 enz. enz. Te veel om op te noe men. IT heeft keus uit meer dan 100.000 st. in soor- ten. Alleen by Tel. 1258-1 Haarlem O., 1 min. van A'dani.M-he Poort Wij hebben geen filialen of ventwagens aan huls. Kweekerij te Santpoort, gelegen: Rijksstraatweg, hoek Slaperdijk. i^ic die gewend Is, tot één uur 's nachts detee* tietjes te leren, zegt Mr. Meterman: „Waarde heer, ik begrijp volkomen de spanning, waarin Gij verkeert, wanneer de misdadiger om kwart voor één nog niet opgespoord is. Als jurist kan ik dat levendig meevoelen. Maar denk toch aan Uw electriciteits-rantsoen. Want heusch, wanneer U daar overheefp gaat, wordt U afgesloten I En bovendien Gas-en licht beperkenFabrieken kunnen werken I .waarae heer, panning, waarin J'uHic. t/h Al in. llaniitl ei if id 6. i:. Rijkikolfiiiurt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3