Ribbentrop's getuigenlijst Het Duitsche Vraagstuk Britsche troepen in April van Java weg? Het'woord is Het vleeschrantsoen Fransch-Spaansche grens gaat dicht Me .TAAiwinff No. I82«« 1 I "X"1 Woeusda# 27 Februari 1946 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1 l| IT I Cf I Jl^f B Uitgave Stichting Voorlichting en Soendspleln 37, Haarlem J. X VJ. VJL1 1 d 1 1 L/U.U JJ1LLLI Abonnementen: p. wee* 3! ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, B per kwartaal f 4. Telcf. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724: Expeditie 14825 llireete,.r-Ilootdredactenr: Robert Peeretoom M R(jdact.e Dlt _HooMred >sm T N de oorlogsjaren deden profeten een tijdlang opgeld, tot droevig falen hun koers deed dalen en tenslotte ineenstorten. Nu heeft nieijiand meer aandacht voor hen. Toch is er niet minder behoefte aan een betrouwbaren voorspeller dan in de dagen toen wij alleen maar wilden weten, wanneer de oorlog uit zou zijn en naar het antwoord alleen wilden luisteren, als de gestelde termijn kort was. Er zijn nu veel meer raadsels waarvan de wereld de oplossing zoekt. Zal de U.N O. de fouten van den ouden Volkenbond weten te vermijden? De Nederlandsche adjunct- secretaris-géneraal van de Vereenigde Naties, A. Pelt, heeft die vraag dezer dagen zelf nog opgeworpen. Wat moeten wij verwachten van het „ontwaken van Azië", dat zich geenszins tot Indonesische uiting bepaalt en steeds scherper waar neembaar wordt? Wat wil Rusland? Hoe moet het Duitsche vraagstuk worden opgelost? Bezettingen van zones zijn op den duur niet alleen te kostbaar, maar ook onlogisch en niet bevorderlijk voor goede internationale verhoudingen. Waar moet dit toe leiden? Zal tenslotte een tweede Republiek van Weimar ontstaan en welke reden hebben wij om te veronderstellen, dat er ditmaal een sterkere democratische ontwikkeling zal zijn om haar te schragen? Een Engelsch blad heeft eenige opzienba rende mededeelingen gedaan,die zoowel het Russische raadsel als het Duitsche vraag stuk raken. Volgens dat blad zouden de Russische autoriteiten den Duitschen so ciaal-democraten hebben doen weten, dat het Roode Leger veel eerder dan het oor spronkelijke plan was uit Duitschland zal worden teruggetrokken, als de Duitsche socialisten met de Duitsche communisten in de Sovjet-zóne een arbeiderspartij wil len vormen. Alleen zulk een fusie zou Moskou de zekerheid geven, dat de anti- Nazisten sterk genoeg zouden zijn om een mogelijke herleving van de Nazi's te on derdrukken. Werkend met lokaas zouden de Russen de sociaal-democraten hebben voorgere kend, dal de voedselpositie sterk verbete ren zou na hun vertrek. En de leiders in Berlijn zouden al in principe tot fusie met de communisten bereid zijn, ofschoon zich ook felle tegenstanders bij de socialisten voordoen. Op het socialistische partij congres, met Paschen in Berlijn te hou den, zou een definitieve beslissing worden genomen, gevolgd door een eventueele bekendmaking van de fusie op den eer sten Mei. De Daily Express laat het hier niet bij en vermeldt ook de meening van den Amerikaanschen generaal Clay, die ge zegd moet hebben dat Amerika niets tegen dergelijke fusie heeft, mits zij op demo cratische wijs en dus in'overeenstemming met den wil van het Duitsche volk tot stand komt Noch In de Amerikaansche zóne noch in geheel Duitschland zullen de Amerikanen eenige fusie van partijen be vorderen, die niet vrijwillig tot stand komt. En de generaal heeft er losweg aan toe gevoegd, dat elke dag waarop het zone- stelsel blijft bestaan de eventueele een heid van Duitschland moeilijker maakt, omdat iedere bezettende macht het eigen type van organisatie steeds steviger door voert. Hij heeft evenwel niet gezegd wat hij van die eventueele eenheid denkt, dit probleem wijselijk aan zijn regeering overlatende. De Daily Express komt dus met Russi sche en Amerikaansche onthullingen, maar niet met het Engelsche standpunt voor den dag Dit moge ons eenigszins sceptisch stemmen. Tot twijfel geeft het luidruchtige verleden van dit blad, het troetelkind van den conservatieven krantenkoning Lord Beaverbrook, ook wel aanleiding. Toch is het interessant, omdat het op waarschijnlijkheden steunt. Het is bekend dat de Russen dringend behoefte hebben aan arbeidskrachten, om de geweldige ver woesting in hun land te herstellen en landbouw en industrie volledig te beman nen. Dit moet sterk aansporen tot terug trekking van het Roode Leger uit Duitsch land, Ken tweede overweging ligt in de vooral in Engeland verkondigde meening. dat „het Russische raadsel" niet verklaard kan worden door imperialistische oog merken en evenmin door plannen tot com- munisoering van Europa, maar door be duchtheid voor eigen veiligheid. De En gelsche Labour-journalist Price heeft zich onlangs, na een reis door Rusland, heel positief in dien gezin geuit. Zich te om geven door landen, waarin een arbeiders partij aan het bewind is, schijnt in het kader van zulk beleid te passen. Natuurlijk is do Duitsche bevolking vcr- vuld'door het verlangen, van de bezetting verlost te raken. Dit vooruitzicht moet nog veel aanlokkelijker worden door de toe zegging van een betere voedselpositie. En zclke overwegingen zullen bij veel Duit- echers zwaarder wegen dan politieke be schouwingen. Dc Nederlandsche sociaal-democraten hebben een samengaan met de communis ten afgewezen, met de mededeeling, dat zij er niet aan denken kunnen zoolang de laatsten zich niet uitspreken tegen eiken vorm van dictatuur. Het lijkt niet erg zeker dat de naar den vorm herstelde Duitsche sociaal-democratie dit princi- pieelc standpunt van Westersche partijen zal deelen: het minst zeker in Oost- Europa. Het valt trouwens moeilijk zich Sjahrir wordt gevraagd den oorlog te verklaren De „Daily Express" bevat het volgende bericht van Frank Rostron, den bijzonderen correspondent op Java Naar men verwacht zullen de Britsche troepen begin April van Java gaan vertrek ken en pluats maken voor Nederlandsche bezettingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speciale am bassadeur van Engeland, vertrekt eind Maart en binnen eenige dagen zullen dan de overige deelen van Ned.-Indlë door Neder landsche troepen van de Jupanneezen wor den overgenomen. Indonesische bladen zijn vol lof over de onpartijdige houding der nieuwe burgerlijke politic, georganiseerd door luitenant-kolo nel Gordon Harding, Brltsch provoost-ge neraal en oud-politieman uit Londen. Generaal Spoor heeft namens de Neder landsche overheid verzocht, of men Har ding, ook nadat de Britsche troepen zullen zijn teruggetrokken, deze functie wil laten uitoefenen. ANP-Aneta'H politieke correspondent schrift uil Batavia, dat l»y het begin van de besprekingen te Djokja aan Sjahrir de dringende eisch werd gesteld den oorlog te verklaren. Deze eisch werd ondersteund door de D P. D T. (Dewan Perdjoeangan Djawa Tengah, Oorlogsraad van Mldden-Java) en ook voor de nationalistische radlo-DJokja- karta uitgesproken, n.l. op 23 Februari. De D. P. D. T. Is samengesteld uit vertegen woordigers van alle politieke partijen en heeft de beschikking over de „Barisan" (een militaire sub-organlsatle). Onder de ver tegenwoordigde groepen zijn de '1'. R. I., de „Hlsjoellah" (een dochterorganisatie van de groote Mohammedaansche partij „Masjoe- ml"j, en de „Barisan Sabtllllah", de andere Mohammedaansche weerbaarheldsorganlsa- tle. Leider van de D. P.D. T ls Sajoetl Malik. Welingelichte kringen in Batavia be schouwen deze stap als meer dan alleen een poging om druk op Sjahrir uit te Oefe nen op den vooravond van de besprekingen met de partijleiders te DJokJa en met de K. N I P (het „Centrale Nationale Comité") te Solo, welke besprekingen beslissend zul len zijn voor de „kabinetswijziging" en de aanvaardbaarheid van de voorstellen van dr. van Mook als basis voor onderhandelin gen. Deze Batavlasclie kringen zijn van mee ning, dat de eisch van de D. P. D. T. nog verder gaat dnn de eisch tot „alleen onder handelen op basis van 100 pet. onafhanke lijkheid", zooals die uiteindelijk door het Volksfront ls gesteld. Hoewel z|J toegeven, dat deze actie de ontwikkeling wel eens naar de verkeerde zijde zou kunnen beïnvloeden, erkennen deze kringen, dat zjj den Internen Indone- sischen polltleken toestand helpen opklaren. De toestand op Celebes. In Menado zijn de onderhandelingen met de leiders van de muiterij voorloopig onderbroken, daar deze leiders geweigerd hebben de Nederlandsche bevelen op te volgen. De Britsche missie, die naar Mo- rotai is, verwacht echter nog, dat de be sprekingen een bevredigend resultaat zul len hebben, daar vele troepeneenheden die geïnspecteerd werden, slechts zeer weinig belangstelling in de muiterij leken te hebben. Zoowel de Nederlandsche als de Brit sche leden van de missie werden over het algemeen door de troepen goed ontvan gen, de rood-wltte vlaggen waren opmer kelijk weinig in aantal en dan nog uitslui tend bij het legerpersoneel, men ziet ze heelemaal niet bij de burgerbevolking, die in het geheel niet door de muiterij lijkt aangestoken. Te Tjeribon (Noordkust van Java) heb ben botsingen tusschen de Laskar Mcrah (Roode Leger) en de T.R.I. (republik. leger) een groot aantal dooden gekost. Op Sumatra hebben de gematigde In donesiërs op zeer gunstige wijze gerea geerd op de succesvolle zuiveringsacties door Britsche troepen tegen plaatselijke benden van terroristen. De tevredenheid van de bevolking is in het bijzonder ge bleken in het gebied van Medan en Djalan Antara, waar de gevreesde bende van den Zwarten Buffel vernietigd is en eenige van haar beroepsmoordenaars zijn gevan gen genomen. Sir Archibald Clark Kerr heeft een aan val van malaria gekregen, welke hem dwingt tot stellig begin volgende week zijn kamer te houden. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. In den nacht lichte tot mgtige vorst; ln den ochtend op sommige plaatsen nevel of mist, over dag kans op wat zon. Geen neerslag van beteekenls, Erkentelijkheidsmedaille. Bij Kon. besluit van 9 Februari is inge steld een eereteeken, genaamd de „erken telijkheidsmedaille" Deze kan worden toegekend aan Neder landers en vreemdelingen en Nederland sche instellingen die zich voor de Neder landsche zaak verdienstelijk hebben go- maakt. aan. Publilius1 Syrus: De moed neemt toe door opgewekt handelen, de vrees door traagheid. Een onverwachte tegenvaller De goede vooruitzichten voor de vleesch- voorziening van den zomer van 1945 zyu maar zeer ten deele ln vervulling gegaan. Deze verwachtingen waren gebaseerd op do berekening van het tempo, waarin onze veestapel, ln het bijzonder de varkensstapel, zich zou kunnen herstellen van de geleden verliezen. Daarbij werd aangenomen, dat de vee- voedervoorziening -voornamelijk een kwestie van import van voedergranen vrf) normaal zou verloopen. Dit laatste la nu een teleurstelling geworden. Er biykt over de geheele wereld een acuut tekort aan veevoeder te bestaan en de nadedlgo gevolgen daarvan ondervindt ons land na tuurlijk mede. Het onbeperkt aanhoudeu van biggen werd daardoor een onmogelijk heid. Het vleeschrantsoen moet derhalve voorloopig beperkt blijven tot 130 gram per week. Boor af en toe een extra bon aan te wijzen wordt er evenwel naar gestreefd dit rantsoen de 200 gram te doen benaderen. Onze deviezen-voorraad staat niet toe, de voor 1946 aangeboden Import van ruim 60.000 ton ln zijn geheel te aanvaarden. Slechts ongeveer 25.000 ton zal dit Jaar in het buitenland worden aangekocht, hetgeen zeggen wil. dat wij de op basis van (jen rantsoen van 200 gram per week benoodlg- de 120.000 ton vleescli (ln been) per Jaar voor verreweg het grootste deel uit eigen productie zullen dienen te verkrijgen Daar de productie ln de eerste maanden van het Jaar gering ls en de Invoer over het geheele Jaar verdeeld wordt, zou een regel matige vleeschvoorziening thans niet ge waarborgd zijn, indien niet ln ruime mulo uit de voorraden vleesch ln blik kon w. den geput. Op deze vleeschconserven zulle we ons dus voorloopig moeten Instellen Wel zullen er binnenkort reeds nuchtere kalve ren voor de slacht beschikbaar komen, waardoor het percentage versch vleesch opgevoerd kan worden. De Fransche ministerraad heeft Dinsdag besloten tot de sluiting van de Fransch- Spaansche grens met ingang van 1 Maart a.s. Tevens besloot het kabinet wederom de aandacht van de regeeringen van En geland en de Ver. Staten te vestigen op de gevaren, die de tegenwoordige toestand in Spanje voor de internationale veilig heid oplevert. De bewoordingen van het communiqué doen vermoeden, dat de Fransche regecrlng bereid r.ou zijn het oor den Veiligheidsraad te en enkele bevestiging dien- Door den verdediger van Von Ribben- trop, Martin Horn, ia een lijst van 38 gc- tuigen-a-décharge overgelegd, waarop zich de namen bevinden van Winston Churchill Edouard Daladier, Bonnet en vele andere bekende figuren van het politieke tooneel der laatste jaren. Vooral over de dagvaarding van Churchill ontstond een scherp debat; Maxwell Fyfe, dc Britsche aanklager, ontkende de reden van deze dagvaarding. Het tribunaal heeft het verzoek van Ribbentrop's verdediger, om Churchill als getuige op te roepen, af gewezen. Het belang, dat Von Ribbentrop bij eventueele verklaringen van Churchill dacht te hebben, vloeide voort uit de rela- Me, die Von Ribbentrop indertijd als Duitsche ambassadeur te Londen met Churchill onderhield. Churchill zou heb- ien gezegd, dat Engeland intelligent en ervaren genoeg was, om andere mogend heden aan zijn zijde te krijgen, wanneer de Duitsche dreiging al te groot mocht worden. Von Ribbentrop's pogingen, zijn lezing van dé besprekingen van 1939 te Moskou, welke het Duitsch-Russlsche pact tot ge volg hadden, in het geding te brengen, stuitten op hevigen tegenstand van Roc- ienko, den leider der Russische aankla gers. Nieuws uit het buitenland 20 Fransche generaals en vele andere -hooge officieren trekken zich terug. Deze stap zal te Parijs waarschijnlijk een goede ontvangst vinden. aangezien verkwisting door de legerofficieren een klassieke repu- bllkeinsche grief is. De Ballen, die destijds nis slavenarbei ders nnar Duitschland zijn gevoerd, zullen niet gedwongen worden naar hun land terug te koeren, zoo heeft gen. MacNarney ver klaard. Sir Stafford Cripps heeft in het Lager huis gezegd dat de Britsche regeering van plan ls dc Engelsche filmproductie aan te moedigen om dollars op Amerikaansche films uit te sparen (IT. P.). De Fransche ministerraad zal een ver zoek tot de Sovjet-Unie richten voor de leve rantie van 1,000.000 centenaar graan. den Duitschcr voor te stellen in een prin- ciplcelen afkeer van dictatuur. Intusschen zou terugtrekking van het Roode Leger op korten termijn uit de Sovjet-zóne een groote en belangrijke verandering in de situatie beteekenen en de groote mogend heden ertoe nopen, hun beleid inzake het Duitsche vraagstuk, vooral ten aanz' van de toekomst der bezettingszones, dui delijk vast tc stellen. R. P. De uit de 15de eeuw datee rende kroon- juweelen en kronliiKs-attrlbiiten, die door de Nazi's na de aansluiting in 1938 geroofd waren, werden onlangs door de Amerikanen naar Oostenrijk terug gebracht. De «net Juweelen bezette beroemde kroon van Charlemagne, waarmede de laatste keizer gekroond werd. wordt door drie Amerikanen lx*- wonderd. .(Pt) vraagstuk brengen. aangaande is echter nog verkregen. De Fransche aanvallen op Franco, die den laatsten tijd in heftigheid waren af genomen, zijn opnieuw begonnen als ge volg van de executie van Christlno Garcia en negen andere Spaansche republikeinen. Een storm van verontwaardiging Ls opge stoken en dit is van invloed gebleken op dm houding van het min. van Buitenland se he zaken, dat tot eiken prijs een breuk met Franco wilde voorkomen, tenzij in nauwe samenwerking met Engeland en do Ver. Staten. Bidault heeft gisteravond laat met drie andere ministers de uitvoeringsmethoden voor de sluiting der Fransch-Spaansche grens bestudeerd. Het Fransche besluit beteekent een volledige stopzetting van de reizigers-, trein-, post-, telegraaf- en telefoonverbindingen tusschen de twee landen. Op de bijeenkomst werd ook be sproken, in hoeverre deze maatregel den buitenlandschen transitohandel met Span je beïnvloedt, voor zoover deze over Fransch grondgebied loopt. Een van de belangrijkste gevolgen zal zijn. dal de Fransch-Spaansche handelsovereenkomst, die in Sept. 1945 voor den duur van zes maanden is geteekend en de volgende maand zou worden verlengd en uitge breid, niet ten uitvoer zal worden ge bracht. Amcrikaansch memorandum. Uit betrouwbare bron te Washington verneemt Un. Press, dat de Ver Staten aan Engeland en Frankrijk een memo an- dum gezonden hebben, waarin gezegd wordt dat Amerika voorstander is van n interim-regeering in Spanje als op- Igster van het Franco-bewind. Er wordt de nadruk op gelegd, dat er van buiten af niet geïntervenieerd mag worden om het Spaansche volk een ander regime op te leggen. •De Spaansche bladen hebben Woensdag avond niets gepubliceerd over het sluiten der grens. A.F.P. meldde hedenmorgen, dat Franco ook tot sluiting der grens heeft besloten. De Parijsche radio deelde mede, dat alle verloven voor de Spaan sche grenstroepen zijn ingetrokken Vol gens berichten van Un. Press zou de grena uan de Spaansche zijde aanzienlijk ver sterkt worden. De Spaansche kwestie zal ook in het Lagerhuis ter sprake worden gebracht. Noel Baker zal, ter vervanging van Bevin die met vacantie is, antwoorden op ver scheidene vragen over den toestand in Spanje. De Spaansche regeering heeft officieel geprotesteerd tegen de 24 uurs-staking van de Fransche vakvereenigingen, die als demonstratie tegen de Spaansche regee ring bedoeld was, en ook tegen de ont vangst, welke Giral te Parijs is bereid. Volgens radio Parijs zijn neg vier Spaansche republikeinen door de militaire rechtbank te Barcelona schuldig bevon den en geëxecuteerd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1