^3 T&eckeis zodoel De reorganisatie van den Hout Sport in het Kort Centrale verwarming MENSCH MELODIE f10- Haarl. Kweekschool Medan Januari '46 Waar vier jaar geleden in hagelwit gc- kleede chauffeurs met glimmend gepoet ste, geruischloos rijdende auto's de toeans naar kantoor reden, loopen thans dezelfde heeren in kleeding die van ouderdom zwaar is met een mandje aan den arm hun ontbijt te halen. Waarbij zij erg moeten oppassen niet door een voorbij rijdenden legerwagen onder de modder gespat te worden, want het beetje brood dat soms wordt uitgedeeld is precies uitgemeten, evenals de rijstepap die op andere dagen den ochtendmaaltijd uitmaakt. Vaak krij gen wij er koffie bij, ook eieren, maar niet altijd, want als de terroristen op de een of andere wijze erin geslaagd zijn den toevoer af te snijden, moeten wij het met een pakje Britsche legerbiscuits stellen, waarop we thuis de rantsoen-margarine smeren. Er zijn menschen die altijd kla gen, maar die zijn het ontbijt in het in terneeringskamp vergeten, toen we van ons eigen overgehouden geld wat gaplek- pap kregen, een product van gedroogde oebie, dat naar 6topverf en zeep smaakte. Intusschen is er misschien gelegenheid om even een bad te nemen, want de meeste Europeesche woningen, hoe gerief lijk ook opgezet, hebben maar één bad kamer, wat voor één gezin wel voldoende is, maar niet voor vijftien, twintig, vijf en twintig bewoners, zooals nu het geval is en die den nacht hebben doorgebracht in élaap- en eetkamers, bedlendenvertrek- ken en rommelkamertjes. Al heeft ons kamp vijf honderd huizen, een kleine tien duizend personen onder dak brengen ver- eischt eenige inschikkelijkheid. Er zijn menschen, die altijd klagen.-maar die zijn de 75 centimeter woon-, slaap- en leef ruimte in het interneeringskamp vergeten. Als er dan water uit de kraan komt, het geen door de overbelasting nog niet heelc- maal zeker is, kunnen wij om een uur of negen gereed zijn voor de dagtaak, wat voor Indië vrij laat is. De dagtaak. Voor de een, die geen hulp in de huishouding heeft, bestaat zij uit bedden opmaken, kleeren wasschen, ka mers dweilen, vuurtjes aanmaken, want gas is er niet, meer, thee of koffie koken, borden spoelen, vuilnisvat leegen in een zelf gegraven kuil en alle verdere beslom meringen al naar gelang de consciëntie op legt. De ander gaat naar kantoor, maar practisch niemand gaat naar „zijn" kan toor, want bijna alles is in handen der Nationalisten. Het kantoor is dan ook een tijdelijk verblijf in een school, een garage, een half afgebouwd huis en men vei'richt daar met min of meer aplomb allerlei bezigheden. Vooral registreeren komt veel voor op allerlei soorten lijsten, met veler lei bedoelingen. Het voornaamste cen trum der bureau-bezigheden vormt het K.D.P., Kantoor Displaced Persons, waar handel en bedrijven zetelen, naast Ontwik keling en Ontspanning, evacuatie, distri butie, leger en juridische adviezen. Maar ook op andere plaatsen vindt men drukke centra met schrijfmachines, potlooden en papier, waar getracht wordt in den ehao- tischen toestand, veroorzaakt door drie en een half jaar Japansch beheer, eenige orde te scheppen en een overzicht te verkrij gen van wat er verloren is gegaan en wat behouden bleef, welke menschen er nu eigenlijk in het kamp vertoeven, vanwaar zij komen en welke hun relaties zijn. Wie niet thuis bezig is met water, vuur en stof of achter een bureau zit met sta ten, boeken en zorgen, zit achter het stuur van een vrachtwagen om mede-kampbe woners langs de autobuslijn te brengen, want het vervoer van Europeanen gaat natuurlijk niet per personenauto. Of men rijdt andere artikelen, zooals te verdeelen pyjama's, spiegeltjes, doosjes poeder en suiker. Ook de dokters hebben het nog druk, want de sporen van den internee- ringstijd zijn aan dikke beenen, tropische zweren en ondervoedings-kwalen nog dui delijk te zien. Zij hebben nu bijna allen een fiets, weljswaar meerendeels met massieve banden, zonder remmen en losse kettingen, maar het wrange verschil met in personen-auto's rijdende officieren ls verdwenen en daarmee het tijdroovende en vermoeiende loopen. Ook zij verdienen nu vijftieh gulden per etmaal extra, mits Een plan van deskundigen Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat het gemeentebestuur een commissie van deskundigen heeft benoemd, om den directeur van den Hout en de Plantsoe nen te adviseeren over de door den oor log noodzakelijk geworden reorganisatie van den Hout. De plannen voor den Klei nen Hout (het Oostelijk gedeelte, omvat tende de Hertenkamp en het daarbij aan sluitende stuk van den Hout) zijn gereed. In dit stuk wordt reeds druk gewerkt. Het is de bedoeling een deel van de door de Duitschers gegraven tankgracht te behou den als waterpartij. De opzet van het werk is, dat de Kleine Hout klaar zal zijn voor in het komende voorjaar de bladeren aan de boomen komen. De plannen voor de reorganisatie van den Grooten Hout (ten Westen van de Fonteinlaan) zijn in een vergevorderd sta dium. De reorganisatie heeft ten doel niet alleen de ledige plekken aan te vullen, die een gevolg zijn van de vernielingen die de Duitschers hebben aangericht en die ontstaan zijn door het vellen van boo men door de burgerij, maar ook den Hout weer zoo op te bouwen met nieuw hout, dat in de toekomst weer een mooi bosch verkregen wordt. _._i zij kunnen aantoonen een werkdag van zes uren te hebben, "hetgeen zij vóór heb ben op de thuisblijvers, die desnoods den ganschen dag aan den arbeid mogen zijn met stofdoeken en dweilen zonder een extra zakcentje te toucheeren Er zijn nog veel meer werkers, maar om één uur des middags zijn zij allen weer op weg om hun bordje rijst te halen, met wat visch of vleesch, sambal en groenten, wederom op voorwaarde dat er geen stag natie in den toevoer is geweest en om half zes staat jong en oud, werker en huismusch weer in de rij voor aardappels, of groene boonen met wat erbij. En als het avond is, zijn de straten aar dedonker, want de verlichting is óf spaar zaam óf er heelemaal niet. Dan zit men bijeen, spreekt voor de zooveelste maal over het interneeringskamp, beleeft dag droom en over het toekomstige leven van vrijheid en eerherstel, bridget of trotseert de duisternis en gaat in een ander huis over de interneering praten of klein 6lem bieden. Danspartijen in de school en lezingen in de kerk, georganiseerd door O. en O. ten spijt, ja ondanks niet-georganiseerde flirt met de Britsche militairen, blijft het maar een triest vegeteeven, in voortdurende on zekerheid. De basis van ons bestaan: de werkelijke vrijheid en passende, doelbewuste arbeid is ons met den vrede niet terug gegeven en dat is erger dan al het materieele verlies. w. Sch. Verwijdering van Duitschers De minister van justitie vestigt er de aandacht op, dat personen van Duitsche nationaliteit binnenkort uit Nederland worden verwijderd; dit geldt niet voor hen, dip reeds vóór 10 Mei 1940 met toe stemming van de Nederlandsche overheid in Nederland waren gevestigd en vóór en tijdens de bezetting zich als oprechte vrienden van het Nederlandsche volk hebben gedragen. Zij die meenen zich zoodanig gedragen te hebben, kunnen zich met een schriftelijk verzoek wenden tot het hoofd van politie der gemeente, waar zij wonen. Zij die geen verzoekschrift hebben ingediend vóór 15 Maart 1946 wor den ter zijner tijd zonder meer uit Neder land verwijderd. Onder het voorgaande worden voors hands niet betrokken diegenen, die ten gevolge van de tegen hen getroffen maat regelen van het nationaal-socialistisch regime hun vaderland hebben verlaten en in Nederland een tijdelijk verblijf hebben gekregen (Joodsche vluchtelingen c d.) ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Scheepsberichten. Indien de schepen tot Nederlandsche maatschappijen behooren, ls hun nationa liteit niet aangegeven. Te Rotterdam aangekomen 25 Febr.: Lachinedoc (Eng.) van Chariness, Maas haven 2, graan; Crescendo, van Hull, Park haven, ijzer; Nautilus, van Chate, Spoor- haven, stukgoed voor de marine; Gaston Micard (Noorw.) van Antwerpen, Waal haven 30, ledig; Clement T. Jayne (Eng) van Caen, Waalhaven 28. ledig; Walenberg van Grangemouth, Jobshaven, stukgoed. 26 Febr.: Gees, van Londen, Parkhaven, cement. Ask (Noorw.) van Odda, Waal haven 26, ledig; Magdalena, van Geflc, Merwehaven, cellulose. Rott. Lloyd: Indrapoera. 25 Febr. Kaap Finisterre gepasseerd. Aangekomen op 25 Febr. in IJmuiden: Tilly, van Londen, stukgoed; Handelskade Gaasterland, stukgoed, van Grangemouth, Handelskade; Vega (Zw.) van Antwerpen, ledig, Handelskade; Norden (Zw.) van Karlsham, granietblokken, Handelskade; Franka, van Newport, stukgoed, Handels kade; Goldfinch (Eng.) van Londen, stuk goed, Handelskade; Oosterhaven, Ooster dok, voor de marine; Kuwi, van Middles- borough, Holl. Amerika Lijn-steiger, stuk goed; Marita (Noorw.) van Caen. ijzererts voor IJmuiden; sleepb. Ebro en Blanken burg. van Maassluis voor IJmuiden_v. h. sleepen van opleidingsschip Van Spcyk n. Rotterdam; Dina, van Bremen met terug gehaalde machinerieën. Werkspoor Am sterdam. Aangekomen 26 Febr.: Cecil G. S. Ellers (Am.)van Vancouver, tarwe, boeien graan silo; Joseph B. E. Astman (Am.) van Bal- timore, kolen, boeien voor loods L; Maria, van Londen, Borneokade; Phoenix, van Bremerhaven met machinerieën, Werk spoor Amsterdam. Vertrokken 25 Febr.: Crescendo, naar Rotterdam; Rijnstroom, naar Londen; The seus, naar Harlingen; Presto, naar Londen; Odavia, naar Kopenhagen; John Bancroft (V. S.) naar New-York; Patria, naar Lon den; Everts^p, naar Huil; Democraat, naar Londen; Capella, naar New Castle; Rose Marie, naar Goole; Majori, naar Em- den; Vega (Zw.) naar Stockholm; Zaan- stroom, naar Antwerpen. 26 Febr.: Limburg, naar Dublin. Een NederlandKche Katholieke Sport bond is Zaterdagmiddag te Utrecht opgericht. Hiervan zijn lid alle RK. vereeniglngen op het gebied van lichamelijke oefening en sport, die met bisschoppelijke goedkeuring zijn op gericht. VOETBAL. At'd. Haarlem. Tn verband met 't afgelasten van het wedstrijdprogramma werd door het bestuur bepaald dat het af gelaste programma van Zondag 24 Februari in zijn geheel verschoven wordt naar Zondag 3 Maart. Het oorspronkelijk voor Zaterdag 2 Maart vastgestelde programma (dus Zater dag-senioren en adspirantcn) blijft voor dien datum gehandhaafd. Het voetbalprogramm:» voor a.s. Zondag: Naar wij van den K.N.V.B. vernemen, zal ln de districten I, II, III, IV en VI het pro gramma van 24 Februari voor Zondag 3 Maart van kracht blijven. In district V zal op 3 Maart het oorspronkelijk voor dien da tum vastgestelde programma worden ge speeld. ZWEMMEN. Aan de wedstrijden van „Poelmeer" te Leiden namen verscheidene Haarlemsche zwemmers deel. In de 100 M. borstcrawl seniores werd A. v. d. Boogaerde (DWR) derde met 1 min. 6.8 sec (1.7 sec ach. terstand). W. Solkamans was met 3 min. 3.2 sec. en 2.8 sec. achterstand tweede op de 200 M. schoolslag heeren. Bij de nieuwelingen boekte de HPC-er J. Overeem een succes op de 100 M. borstcrawl, door In 1 min. 12.4 met 0.7 sec. voorsprong te zegevieren. De water- polowedstrijd Poelmeer—HPC eindigde in een 39 overwinning voor de HPC. HILLECOM Verzoekschrift aan de tram. Naar wij vernemen ls te Hillegom een actie op louw gezet door de bewoners van het noordelijk gedeelte dor Weerensteinstraat en van de wijk „Patrimonium" om de oude tramhalte bij Patrimonium terug te krijgen. De thans bestaande toestand is voor velen zeer ongemakkelijk en volgens de bedoelde Hillegommers heeft de halte „Weerestein" bij de Pastoorslaan geen nut, daar deze te ver van degenen, die haar werkelijk gebru- ken, af is. Een verzoekschrift aan de N. Z. H. T. M„ onderteekend door bijna 200 gezin nen, gaat dezer dagen in zee. Noodraad In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den Noodraad werd weer breedvoerig gesproken over het voorstel tot aanschaffing van een nieuwe brandweerauto. De brand die Maandagmorgen gewoed heeft was voor vele sprekers een aanleiding het voorstel krachtig te steunen. Ook werd geklaagd over de werking van het alarmsysteem. Het voor stel van B. en W. tot aankoop van de brand weerauto werd goedgekeurd. B. en W. werden gemachtigd grond te koo- pen voor de uitbreiding der begraafplaats en tot aankoop voor f 30.000 van het perceel waarin thans de politie gevestigd is. Als de grondaankoop niet mocht doorgaan zijn B. en W. gemachtigd elders grond te koopea voor i 30.000. Aan mej. T. Bargey werd eervol ontslag M de openbare Officieele publicatie. MEUBELEN, KEUKENGEREI EN SERVIESGOED. Het C. D. K. deelt mede, dat handelaren in houten meubelen de van het publiek ont vangen vergunningen op moeten zenden aan de sectie meubelen van het rijksbureau «*oor hout, N. Spiegelstrnat 7, Amsterdam. Het rijksbureau draagt zorg voor herbevoorr»- ding van den handel. Detaillisten in metalen keukengerei moe ten de van het publiek ontvangen punten geplakt op opplakvellen bij de plaatselijke disuibutiedlensten inleveren in veelvouden van 100 en met een minimum van 100. Inle vering moei geschieden met een ontvangst bewijs MD 342-24. Tezamen met de nieuwe punten kunnen de oude roode en blauwe punten „keukengerei extra" ingeleverd wor den, mits gescheiden van de nieuwe De de taillisten ontvangen het origineel van het ontvangstbewijs terug alsmede 'n toewijzing. Met deze toewijzingen kunnen zij zich be voorraden bij hun grossier of fabrikant. De fabrikanten moeien de toewijzingen opzen den aan het rijksbureau voor metaio- Be-, zuidenhoutscheweg IS, Den Haag. De detail listen zullen nog richtlijnen betreffende deze distributie ontvangen van de ondervak groep detailhandel ln huishoudelijke artike len, Nassau Dillenburgstraat 24 te Den Haag. Detaillisten ln serviesgoed moeten de ont vangen punten bewaren. Inlevering dezer punten kan niet plaats hebben. Nadere me- dedeellngen betreffende de herbevoorrading zullen door het rijksbureau worden gedaan. Detaillisten zullen nog richtlijnen ontvangen van de ondervakgroep detailhandel in glas, porselein en aardewerk, Lange Nieuwstraat U, Utrecht. Het college van rijksbcmiddelaars. Met ingang van Dinsdag 26 Februari 1946 is het college van rijksbemiddelaars uitslui tend te bereiken onder het nieuwe telefoon- B30 (5 lijnen). Hoenderpark Raamsingel 15. Steeds te koop: prima RAS- KIPPEN, groote en dwergliocn- ders en EENDEN. Dagel. bijna steeds aanw., doch beslist tus- schen 3-6 uur. KELLER MACDONALD Jansweg 42 Telef. 11828. VOOR BOEKEN BIJ VEKO ZIJLSTRAAT 96—98 Ruilen: d. bl. SCHEEPSTRUI, zelf gebr. o. kw. voor 2 rijwiel - bultenbanden. Iepcnlann 90, BloemendaaJ. Chow Chows Cocker Spaniels, Hcldewachtels Terriers, Keesjes, enz. Vakk. Plukken. Scheren. Wnsschen enz. van alle soorten Honden. Dol's City Kennel WARMOESSTIt, 3. Tri 17354. Bloemzaden Groentezaden Vaste Planten Tuingereedschap ZOOJUIST VEKSC1IEEN de eerste aflevering van en Algemeen Nrdrrlandsch Maandblad voor Muziek Met foto's, afbeeldingen en muziekvoorbeelden Het tijdschrift voor alle ernstige muziekliefhebbers PER JAARGANG BOEKHANDEL H. COEBERGH HAARLEM TELEFOON 11041 CIRO 85843 HONIG maakt weer heerlijke, voedzame Honig's Kalfssoep met vermicelli 1 U moet er Uw winkelier eens naar vragen. Zes kloeke borden kostelijke soep bereidt U uit één pakje van 27 cents. Op-leiding: pedieure-voetkunde-manlcure-schoonheids. apec la 1 i«t e -sportmassage. Aanvang nieuwe cursus Maart- April. Inlichtingen en prospectus Kleine Houtweg 39, Telefoon 17377. Dat hoeft niet, Moeder. Met zuiver- rein-poedcr houdt U elk kopje zuiver en rein. Een weeshuis te S. schrijft ons: „Zuiverrein-poeder is een uitmuntend middel tegen die lastige hoofdgasten". C o. VLAARDINGEM' WIST U??? DAT WIJ uw horloge rcparecren binnen 14 da gen niet 1 jaar garantie? DAT WIJ uw staart- of stoelklok restau binnen 3 weken met 2 Jaar garantie? DAT WIJ thans weer bazuinbeeld jee leven uw staartklok? Ti. H. HERINGA, Gediplomeerd Horlogemaker UK AN USSTRA AT 22, 1IAAKLEM-N. voor HALLO! HALLO! Veilinggebouw DE OUDE SCHOUWBURG JANSWEG 53«5. HAARLEM GROOTE MEUBElVEiLING VRIJDAG 1 MAAKT, 's middags 1.30 uur. KIJKDAG Vrijdagmorgen van 9t uur. w.o. Huiskamea-s, Salons, Plck-ups met autorn. platen- wisselaar, electr. Waach mach Ine. Harmonica 80 bassen, kleine Studiepiano, Handwagen,-diaarden. Kachels. For nuizen, 2 pers. Toerkano 6.25 M„ enz. Goederen kunnen dagelijks gebracht of gratis gehaald worden, Vraagt condities. Geopend van 95 uur. Deurwaarder C. H ERBRINR Veilingmeester P. M. BUYS Telefoon 194-56

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3