De slag in de Javazee Spanje Ver. Staten achten het wenschelijk Franco te vervangen 7 Britten verlagen Duitsche rantsoenen Egypte vraagt ontruiming ijrto Jaargang Vo. 18267 I I B I I Donderdag 28 Februari 1046 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f™! ft f* 1 P TTH Q J fT fT f"\ I fl Ult^ve Stichting Voorlichting en Socndaplein 37, Haarlem JLVdLV^lJL JL .1 ff I 1 -Jf JNj^ X V.!1!. Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, Per kwartaal f 4-~ Telef. 5437. Postgiro 273107. Dlrcctcur-IToofdredacteur: Robert Pecx'ebooin m„i t>_ 1Aonn Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Tel.. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 WEER is het ongelukkige Spanje de steen des aanstoots In Europa. Wie het ongelukkig noemt, uit dit medegevoel niet jegens zijn regeering. maar jegens hel volk. Want de regeering-Franco, het actieve machtsrestant van het verslagen fascisme en nationaal-socialisme in dit werelddeel, haar euvelen weg vervolgend aan het hoofd van een corrupte Phalanx, temidden van leed en executies, is het juist die den Spanjaard teistert: den ge wonen man, die in vrees en armoede leeft en zwijgen moet, wil hij niet aan de zwaar- betaalde dictatuur-krachten ten offer val len. Het is onnoodig daar breed over uit te weidon. Wij weten allen wat zulk be wind is. Wij hebben de mannen van Hitier gekend en maken ons geen illusies over de mannen van Franco. Ook weten wij hoe hij indertijd aan het bewind is geko men: als resultaat van een 21/* jaar duren- den, afschuwelijken burgeroorlog, die Spanje volkomen uitputte en Duitschers en Italianen de gelegenheid bood, gene rale repetitie voor hun wereldoorlog te houden. Duitsche tanks werden in Fran co's dienst beproefd. Heele divisies van Mussolini werden naar het Iberische schier eiland vervoerd onder het doorzichtige mom van „vrijwilligers", die er zooge naamd uit eigen beweging heen trokken. Duikbooten schoten in de Middellandsche Zee torpedo's af op koopvaarders van ver- schillende landen. Het bleven zoogenaamd anonieme duikbooten en het eenige wat de non-interventie-commissie, een diplo matieke instelling die aandeed als een griezelige grap, feitelijk bereikte was dat zij tenminste ophielden met schieten. Maar Franco, gesteund door Hitler's en Musso lini's troepen, won. Toen kwam de wereld oorlog en Spanje bleef erbuiten. Er waren menschen die het daarom benijdden. Zij noemden het in één adem met Zwitser land en Zweden. Zij begrepen het niet. De Zweden en Zwitsers leefden als vrije men schen onder een democratisch bewind. De Spanjaarden werden gekweld, evenals wij, door een fascistische dictatuur Dat worden zij nu nog. En het rumoer om Spanje neemt toe. Is het duldbaar, dat deze besmettingshaard in West-Europa blijft voortbestaan? Maar daar verbindt zich onmiddellijk de vraag aan: wat zal er gebeuren als Franco ten val komt? En het is deze overweging, die blijkbaar de Ame- rikaansche en Engelsche regeeringen doet aarzelen. Uitgeweken communisten en socialisten, de laatsten onder de leiding van de bekende oud-ministers José Giral en Negrin. wier namen levendig aan den burgeroorlog herinneren, staan gereed. Ook de monarchisten weren zich en in Estoril, nabij de Portugeesche hoofdstad Lissabon, wacht de troonpretendent op zijn kans. Hij is Don Juan van Bourbon- Parma, de jongste en eenige gezonde zoon van den in 1931 verdreven, later overleden koning Alfonso XIII. Hij heeft zoowel met Franco als met Giral onderhandeld, zonder het met een van beiden eens te worden. Ilij speelt golf en schijnt den tijd te hebben. Ook Franco, zich blijkbaar bewust van een politieke constellatie in de wereld, die hem in labiel evenwicht houdt, doet alsof hij den tijd heeft. Er zit een groot belang aan Spanje vast. Dat is de toegang naar de Middellandsche Zee, die de oude Romeinen Mare Nostrum noemden: Onze Zee, hetgeen Mussolini zijn Italianen vergeefs liet nazeggen, want haar Westelijke toegang bleef be- heerscht door Gibraltar, dat Engelsch is maar door een smalle landstrook met Spanje verbonden. En de Engelsche be langen in de Middellandsche Zee zijn van zoo overwegende beteekenis, dat veranderingen in het régime in Spanje het Londensche Foreign Office ten allen tijde met zorg hebben vervuld. Welke veranderingen zullen dat zijn, als Franco valt? Zal er weer burgeroorlog komen? Zullen de communisten wellicht winnen? Minister Bevin is met vacantie en mi nister Noel-Baker houdt redevoeringen, waarin hij steeds maar weer de hand der vriendschap naar Rusland uitstrekt. Maar het is ingewikkeld. Nu spitst Franco's conflict met de Franschen den toestand 6teeds scherper toe. Franco is, voor iemand in zijn on- zekeren evcnwlchts-toestand, roekeloos geweest Hij heeft kolonel Cristino Garcia, die een der helden van de Fran- sche verzetsbeweging tegen de Duit schers was. met andere Spaansche repu blikeinen laten grijpen en fusilleeren, toen zij het verzet tegen zijn bewind voerden. Hij heeft hem laten dood schieten ofschoon de president der Fran- eche regeering, Félix Gouin, hem door zijn diplomatieken agent had laten ver zoeken, Garcia's leven te sparen wegens zijn verdienste voor de Fransche maquis. Hij had hem kunnen sparen. Daarop is hij ook nog gaan zwetsen in fascisti- schen stijl en heeft beweerd, dat hij in een oogwenk Parijs kon nemen, hetgeen den generaal de Gaulle (in retraite) en den generaal Delattre de Tassigny en andere generaals in dezelfde stemming als de Fransche socialisten en commu nisten gebracht moet hebben. Want het Zuiden blijft het Zuiden en zulke phra- sen kunnen gevaarlijk zijn. Parijs heeft José Giral met geestdrift ontvangen en Franco heeft daartegen ge protesteerd. De Fransche vakvereenigin- gen hebben een 24 uurs-staking gepro clameerd als demonstratie tegen de Spaansche regeering zooiets zou in De regeering der Ver. Staten heeft in een nota aan Engeland en Frankrijk haar afkeuring over de voortzetting van het Franco-regime uitgesproken. liet wordt gewenscht geacht, dat het bewind van Franco wordt vervangen door een voor- looplge regeering, die alle politieke ge vangenen vrijlaat, de ballingen laat terug- keeren en democratische verkiezingen or ganiseert. zy zal gebaseerd moeten zijn op de meest stabiele elementen. Erin zit ting kunnen hebben b.v. rechters én mili tairen, maar eenige emigranten moeten ook stellig lid zjjn. In goed ingelichte krin gen te Washington meent men hieruit te concludeercn, dat men in de V.S. een mo narchie niet veel kans op een lang bestaan geeft. De nota, die 21 Februari gedateerd was, werd pas Dinsdag door de Britsche am bassade te Washington ontvangen, zoodat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat zij Parijs bereikte vóór de kabinetsvergade ring, welke Dinsdag werd gehouden en waarin de Fransche regeering besloot nieuwe nota's nopens Spanje aan de Brit sche en Amerikaansche regeering te zen den. Georges Bidault, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat deze nieuwe Fransche nota het ver breken der betrekkingen met Franco ver langt. De nota zou Woensdag aan de Brit sche cn Amerikaansche regeeringen over handigd worden. Bidault zeide ook, dat Frankrijk bereid is de Spaansche kwestie, indien dat nood zakelijk is, alleen voor den Veiligheids raad te brengen. Op een vraag, of de Fransche regeering overweegt de Spaan sche republikeinsche gevangenen te be schermen door hun de Fransche nationali teit te verleenen, zeide Bidault, dat de Fransche wet dezen maatregel niet toe staat, welke onder de huidige omstandig heden toch niet effectief zou zijn. De sluiting der grens. Woensdagavond zou het Fransche kabi net in een speciale zitting de details voor het sluiten van de grens nader bespreken. Het Fransche besluit heeft geen betrek king op de grens tusschen Spaansch- en Fransch-Marokko, aangezien dit moeilijk heden zou opleveren ten opzichte van de internationale verdragen. De Spaansche autoriteiten hebben deze grens echter wel gesloten. Men vermoedt, dat deze sluiting niet van langen duur zal zijn. Aan de grens is momenteel alles rustig. Het verkeer in hel grensgebied staat vry- wel stop. De Fransche havenarbeiders hebben van hun vakbond opdracht gekre gen geen goederen naar Spanje te ver laden. De Nat. Raad van Zeemansvak- vereenigingen zal den Int. Transport- arbeidersbond" verzoeken het laden van schepen voor Spanje in alle declen van de wereld te weigeren. Het woord is aan. André Maurois: De absolute macht ontke tent de slechtste instincten in den mensch. Mussert's vrouw vrijgelaten LIj lid! Naar het A.N.P. verneemt, is de echtge- nootc van Mussert een dezer dagen uit het kamp aan den Biltscheweg te Utrecht ontslagen, omdat zij nooit lid geweest is van de N.S B. Zij heeft haar intrek ge nomen bij familie te Bilthoven. De Schrijver formateur maar geen premier? De Belgische prins-Regent heeft den heer De Schryver, yoorzilter van de Clir. Volksparty belast met een onderhande- lingsopdracht. Algemeen neemt men aan, dat dc „on- dcrhandelingsopdracht" bestaat in het samenstellen van een kabinet, waarin de formateur geen eerste minister is. 27 Februari 1942voor velen is hel langen tijd een datum geweest als de 364 andere in dat jaar van Nederlands bezet ting. Dien dag werd echter de climax be reikt in den afweerstrijd tegen den Ja- panschen indringer in Indië. Op den lan gen afstand volgden wij de onheilspellende gebeurtenissen op het Ver-Oostelijke oorlogstooneel. De door leger, vloot en luchtmacht ge voerde strijd in en om Indië had moer belang dan een uiting van verbeten vecht lust alleen: Duizenden hebben in de daar op volgende moeilijke jaren kracht en troost geput uit het feit, dat er een ge- (f| M-irVf' In tc«eiiwoordbtlicid van II.M. de Koning-in had In J>eu HeldAr de plech tige herdenking plants van den slag In de Java-zee. De vorstin legde een krans 1»U den voet van het monument voor gevallenen. (I».) zonde weerstandskracht in ons leefde en dat wij gedaan hebben wat wij kunnen. Maar ook de practische resultaten zullen wij zeker niet vergeten. Nederland heeft een goeden naam gekregen in dezen oorlog, voorzoover het dien niet reeds daarvoor had. Het vertrouwen op eikaars hulpvaardigheid heeft den Geallieerden de kracht gegeven, zich omhoog te wer ken uit een impasse, die den Asmogend- heden en hun satellieten den das heeft omgedaan. Bezien in dit licht wint deze uit strikt maritiem oogpunt verloren slag sterk aan waarde, doordat hij een ademspeling liet voor het incasseeren van de laatste klap pen zonder daarbij op de knieën te ge raken. Zoo kan men het offer van den onverschrokken schout-bij-nacht Door man en de zijnen niet vergeefsch noemen. Gisteren is op talrijke plaatsen de 27e Februari herdacht. Vóór 12 uur hingen van de gebouwen vlaggen halfstok, die na twaalven bij wijze van hulde aan den be toonden moed en de trouw aan Vaderland en Vorstin geheschen werden. Den Helder genoot de eer van de bijzondere belang stelling van H. M. de Koningin, die in hot bijzijn van min. S. L. Mansholt, min. J M. de Booij en vice-adm. G. W. Stoeve hulde bracht bij het monument „Voor hen dio vielen." In Amsterdam werd in de Oude Kerk een herdenkingsplechtigheid gehou den, waarbij min. W. Schermerhorn, luit adm. C. E. L. Helfrich, luit.-gen. H. J. Kruis en vice-adm. L. A. C. M. Doorman, hoofd van de Nederlandsche missie in Ber lijn, aanwezig waren. Overdag heeft ge neraal Kruis bovendien nog een parade te Den Haag afgenomen. Te Rotterdam spraken min. J H. A. Logemann en burgemeester P. J Oud in de Oude Kerk op de Delfshaven. Daarna vond nog een kranslegging plaats bij het Piet-Heinmonument. In Haarlem werd in het Gem Concert gebouw een drukbezochte bijeenkomst ge houden, waarin de luit. ter zee lc klasse P. L. Koppen, adjudant van den min. van marine, het verloop van den strijd in de Javazee schetste. Na hem spraken pater Hutjens O.E.S.A. en ds. C. H. Brandt, Evang. LutherscK predikant. De avond werd opgeluisterd door zang van de Schola Cantorum o.l.v. dr. A. Kat. het Noorden ondenkbaar zijn en Fran co heeft ook daartegen geprotesteerd. Minister Bidault's diplomatiek beleid, dat een breuk met Franco wilde vermij den in afwachting van een duidelijke Engelsche en Amerikaansche houding, is onder al dezen storm bezweken. Hij heeft er in toegestemd, de grens te slui ten. In antwoord daarop heeft Franco zijnerzijds ook de grens gesloten, de ver loven ingetrokken cn Marokkaansche troepen aangevoerd. Het Britsche Lager huis is nu ook onrustig geworden en Noel-Baker moet vragen beantwoorden betreffende de diplomatieke betrekkingen met Spanje. Want die heeft Engeland gehandhaafd, evenals Nederland. Waar om? Engeland zegt, dat afbreken der be trekkingen een ongunstige uitwerking voor de Spaansche bevolking zou hebben zonder veel effect op het régime. De Amerikaansche regeering heeft Londen en Parijs doen weten, dat zij een over gangsbewind als opvolger van het Franco-bewind voorstaat, maar er mag niet uit het buitenland geïntervenieerd worden om het Spaansche volk een ander régime op te leggen. Als dit volk. stiekum luisterend aan zijn radiotoestellen, het verneemt zal het wel een beetje bitter heid voelen. Want wie zal het nu be vrijden van den caudillo? Gij moet dus niet aan een Fransch-Spaanschen oorlog gelooven. Bij dit alles en bij zoovele andere con flicten en problemen beseffen wij telkens weer welk een ramp voor de wereld het was, toen Roosevelt stierf, R. P, Een speciale verslaggever van het A.N.I'. seint: De voedselsclioarschte in dc wereld en speciaal in het Britsche Ryk heeft het militaire bestuur in de Britsche zone van Duitschland genoopt tot drastische ver mindering der rantsoenen voor de Duit sche burgerbevolking. Naar officieel is medegedeeld zal het rantsoen met een derde worden verminderd met ingang van 4 Maart a.s. Het normale rantsoen, dat tot dusverre in de Britsche zone 1550 calorieën per dag bevatte is thans verminderd tot 1014 ca lorieën. De voedselvoorraden in de Brit sche zone waren nog slechts voor drie tot vier weken toereikend bij handhaving van de oude rantsoenen. Daar de vooruit zichten voor aanvoer evenmin uitkomst boden heeft het militaire'bestuur dezen maatregel moeten nemen, nadat al het mo gelijke is gedaan om te trachten den in voer op te voeren. Dc Britsche autoritei ten zien den toestand in hun zone zeer somber in. Een officieele mededeeling zegt, dat de uiterste inspanning vereischt zal zijn om zelfs het uiterst sterk verlaag de rantsoen tot den volgenden oogst te handhaven. De sterkste verlaging onder gaan de rantsoenen van brood en grut terswaren die tot de helft worden inge krompen. Het normale broodrantsoen wordt thans vijfduizend gram per vier weken en grutterswaren duizend gram per vier weken. Voor kinderen, Jonge moeders cn zwaren arbeid zullen extra rantsoenen blijven bestaan. De rantsoenen ln de Britsche zone van Berlijn zullen niet worden verlaagd. Sluiten Russen grenzen van bezettingszone? Volgens een mededeeling van het Fran sche persbureau A F.P. zouden de Sovjet autoriteiten de grens tusschen het door hen bezette deel van Duitschland en Tsj.- Slowakije hermetisch gesloten hebben. Russische soldaten verklaren, dat de gren zen met de Britsche en Amerikaansche bezettingszones ook gesloten zijn. Volgens Russische militairen zou de sluiting het gevolg zijn van het ontdekken van een Duitsche spionnage-organisatie, welke volgens hen van Beieren uit geleid zou worden en voor Amerikaansche rekening zou werken. van Caïro en Alexandria De Egyptische regeering heeft by het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken een nota ingediend, waarin onmid- dellijke ontruiming van Cairo en Alcxan- drië door de Engelsche troepen wordt vc zocht,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1