Katholiek Nederland huldigt zijn Kardinaal De Radio geeft vanavond; Avonturen van Wag en Warrel Sport in het Kort KORT EN BONDIG Reeds in den morgen van Donderdag had Kardinaal De Jong het teelten zijner waardigheid, de kardinaalsbonnct in ont vangst genomen. Voor deze plechtigheid was de kathedrale kerk van Utrecht stem mig versierd. Vele hoogwaardigheidsbe kleders uit het maatschappelijk en gees telijk leven van Nederland, waaronder de minister-president en de drie Katholieke ministers, wapen in het kerkgebouw aan wezig. Na de eedsaflegging en de voorlezing van den verheffingsbrief, antwoordde de kardinaal in een uitvoerige rede. Gekleed in het gewaad van kardinaal bracht hij het Heilig Offer. Aan het einde van de mis gaf hij zijn zegen aan de verzamelde menigte. Een aflaat van driehonderd dagen werd afgekondigd. Even later begaf de stoet, met als middelpunt het vlammende rood van den kardinaalsmantel zich naar het paleis aan de Maliebaan. De huldiging in Tivoli. In het gebouw Tivoli heeft in den na middag de huldiging van den eersten Ne- derlandschen kardinaal plaats gehad. Reeds buiten het gebouw juichte een dichte menigte kardinaal De Jong toe en In de volkomen gevulde zaal werden vele woorden van dank en waardeering ge sproken. Na een feestrede van prof. dr. Brom en koorzang sprak de nieuwe kardinaal een woord van dank voor de groote belang stelling. die van alle zijden werd betuigd, sinds zijn benoeming bekend werd. Hij herinnerde aan de opbouwende gesprek ken, die hij in de bezetting met anders denkenden gevoerd had. Met het Te Deum werd de treffende bijeenkomst besloten. Fakkeloptocht en défilé. Een fakkeloptocht van ongeveer 30.000 menschen en duizenden fakkels trok des avonds voorbij het paleis van kardinaal De Jong. Het paleis met het nieuwe bron zen kardinaalswapen boven den ingang, was op plechtige wijze versierd en ver licht. Urenlang sloeg de kardinaal het défilé gade. Padvinders, jeugd- en sport- l)e huldiging van Z. Eminentie Joannes Kardinaal de Jong te Utrecht. IK' kardi naal op den troon tijdens de plechtig heden in de kerk. (P.) organisaties wisselden af met afdeelingen van spoor, tram, P.T.T. en politieperso neel, zustertjes van de ziekenhuizen, pa- rochievereenigingen, arbeiders- en vak organisaties trokken in onafzienbare rijen steeds maar langs het paleis, afgewisseld door tientallen muziekcorpsen en praal wagens. Het ging al naar middernacht toen de laatste groepen eindelijk huiswaarts keerden. De Domtoren baadde den geheelen avond In een feestelijke verlichting. De toekomst van rook end Nederland In een persconferentie te Eindhoven zijn door de heeren A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak, mr. G. van Herk, afdeelingshoofd aan het ministerie van handel en nijverheid en drs. M. Weissglas, perschef van dit ministerie In teressante mededeelingen gedaan betref fende de tabaksdistributie. Na te hebben vastgesteld, dat de wcreld- tabakspositie slecht was zcide de heer Polak, dat Nederland geen gek figuur slaat ondanks het uitvallen van de Oost- Indische leverantie. Amerika kan ons aan vullingen leveren, die noodig zijn voor op voering der productie. Misschien zullen de 40-grams pakjes tabak over eenlge maanden weer 50 gram bevatten Bij de Amerikaansche industrie zijn totaal 25 millioen boekjes sigarettenpapier besteld, die binnenkort zullen arriveeren. De Ne- derlandsche productiecapaciteit van vloei tjes is nog zeer gering. Bij de vragen, die naar voren kwamen, bleek dat van spoedige verruiming der tabaksdistributie geen sprake kon zijn. In ons land wordt jaarlijks voor f 45 millioen verrookt. Verhooging der rantsoenen met eenzelfde hoeveelheid zou 1200 ton tabak per maand eischeq. Voor import zijn de viezen noodig. In ieder geval zal nog een keer een rantsoen import-sigaretten wor den verstrekt. Chr. Historischen en Anti-Revolutionairen In een zeer druk bezochte buitengewone algemeene vergadering van de Chr. Hlst. Unie, waarin aan de orde was een voor stel tot federatieve samenwerking met de A. R. Partij, is het oordeel der vergade- Ting in een motie vastgelegd. Dit oordeel luidt: 1 dat in verband met de staatkundige ontwikkeling hier te lande een nauw contact tusschen de Protestantsch- Christelijke partijen gewenscht is; 2. dat, zooals reeds thans het geval is, de plaatselijke kiesverecnlglngen vrij gelaten moeten worden om in dezen naar plaatselijke omstandig heden te handelen; 3. dat het gewenscht is, dat het dage- lijksch bestuur van de C. H. u. en het moderamen der A. R. Partij in verband met het vorenstaande onder ling contact bewaren. Deze motie is met overgroote meerder heid aangenomen. NCRV 17.00 Gram. conc. 17.30 Orgel. 18.00 Gr. pl. 18.20 Bel Canto. RNIO 19.00 Nieuws NCRV 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gr. pl. RNIO 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Marine-kapel. RNIO 21.00 Op de brug. NCRV 21.15 Gram. muz, 21.30 Rndlo- philh. ork. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actual 22.20 Radlo-philh. ork. 23.15 Gr. pl. 23.30 Schriftlezing. HII/VERSUM II, 415 M. 17.00 Accordeon-ork. 17.20 Joh. Jong. RNIO 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Nieuws. VARA 18.18 Metropole-ork. 18 45 NVV-kwartiertje. 19.00 Metropole-ork. 19.15 Buitenl. Week- overz. VPRO 19.30 Ds. P. Smits. RNIO 20.00 Nieuws. VARA 20.05 Bach-cantate No. 159. VPRO 20.30 Ds. Mispelblom Beyer. RNIO 21.00 Op de brug. VARA 21.15 Jessie Mat- thens zingt. 21.30 Men vraagt, wij draaien 22.00 Eddy Walls. 22.35 Gr. pl. VPRO 22.40 Ds .spelberg. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23 16 Dansmuz. 23.46 Mcme Bianchl. De bonnenzwendel „De Waarheid" meldt, dat, in verband met het geknoei met bonnen bij het Uni lever Verkoopkantoor te Rotterdam, thans ook een hoofdambtenaar van het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag gear resteerd is. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de pakken gebruikte bonnen, die de Unilever naar het C.D.K. zond en die natuurlijk gecontroleerd hadden moe ten worden, ongecontroleerd naar Hattum verzonden waren, de plaats waar de bon nen vernietigd moesten worden. In totaal zijn niet minder dan 106 millioen bonnen ongecontroleerd gebleven. Het is niet te overzien welk percentage daarvan gesto len is, maar het blad vermoedt, dat de nen dat verdween. Minister Ringers naar Zandvoort Morgen brengt de minister van open bare werken en wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, in gezelschap van dr. Ir. Z. IJ. van der Meer, een bezoek aan Zandvoort alwaar het plan Friedhoff voor den we deropbouw van Zandvoort zal worden besproken., Haarlemsche Rechtbank Een Haarlemsche los-arbeider J. T. heeft zich tijdens de bezetting lijfgoederen van bij hem ondergedoken Joden toege ëigend. De slachtoffers werden het huis uit gezet, onder voorwendsel, dat „de zaak verraden was". Verd. zeide, dat de S.D. „er achter" was gekomen, en dat alle goederen door dezen dienst waren opgehaald, behalve een col- bertcostuum, dat later verhandeld ls. De officier merkte op, dat de S.D. toen wel héél goedgunstig is geweest, een gastheer van Joden ongemoeid te laten. De officier noemde deze zaak één van de ergerlijkste misdrijven, ooit voor het Haarlemsche college behandeld. De hysterische psychopatic van den ver dachte is wellicht een verzachtende om standigheid, maar toch elschte de officier de maximumstraf, die voor dergelijke fei ten mogelijk is, namelijk 4 jaar. De verde diger, mr. Veniet, legde den nadruk op de stakkerigheid van den verdachte en be pleitte de uiterste clementie. Uitspraak 14 Maart a.s. Pressie op Spanje gevraagd Door de besturen van het N.V.V. en de E.V.C. is aan de regeering een telegram verzonden, waarin met klem wordt aange drongen de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken, gezien de ge- bebrtenissen, welke de laatste weken onder het Franco-bewind hebben plaats gehad, in het bijzonder ten aanzien van de executies van anti-fasci6ten. Marie v. Westerhoven overleden Een dezer dagen overleed te Amster dam Nederlands oudste actrice, Marie van Westerhoven op den leeftijd van 89 jaar. Haar stoffelijk overschot zal den 2en Maart te Driehuis Westerveld worden ge cremeerd. De erkentelijkheidsmedaille De door de Rijks Munt te vervaardigen erkentelijkheidsmedaille geeft aan de eene zijde een afbeelding van Androcles. die een doorn uit den poot van een leeuw haalt, omgeven met het randschrift „Sibi benefacit qui benefacit amico" (Wie een vriend een goeden dienst bewijst, doet dat ook zichzelf). Aan de an dere zijde staat de gekroonde Neder- landsche leeuw met het randschrift „Po- pulus Batavus Grato Animo" (In erken telijkheid, het Nederlandsche volk). Jo Spier exposeert In den kunsthandel van de firma Leffe- laar aan de Groote Markt te Haarlem i6 in twee ruimten een beknopte tentoonstel ling ingericht van de werken van den be kenden illustrator-teekenaar Jo Spier. De etalage geeft reeds een voorproefje en als men de expositie zelf bekijkt, glijdt meer dan eens een glimlach over het gelaat. De rake penteekeningen, waarin Spier ac- tueele onderwerpen parafraseert, do kleu rige reclamefoldertjes, maar ook de fijne stemmingsteekeningen, zoowel in potlood als in inkt, geven een goed beeld van het veelzijdige talent van dezen toovenaar in zwart en wit. Kalenders en origineelen, sommige als cantille zoo fijn, vertellen van den oorlog, van Walcheren, van ge schiedkundige feiten, van het geheele bonte leven, zooals dat in Spier's brein tot groteske of twinkelende prentjes is ge worden, met de eenige pretentie het oog te bekoren. Een buitengewoon aardige tentoonstelling, die zeker graag gezien zal worden door liefhebbers van den eenzamen en toch zoo gemeenzamen kunstenaar Jo Spier en waaruit door den opmerkzamen beschouwer een en ander te leeren valt over zijn werkwijze. Het verkeersprobleem in Haarlem en omgeving Een studiecommissie benoemd In een conferentie van de gemeente besturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal over het verkeersprobleem in Haarlem en omgeving is besloten een commissie te benoemen om het vraagstuk te bestudeeren. In die commissie zit van elke gemeente één wethouder, terwijl de andere leden uit deskundigen zullen be staan. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 25 Febr., N. Bak—de Vries, d.; 26 Febr., M. H. Kloos—Grochal. d.; S. van WestWeers, d.; C. de Nijs—Smink, r.\ 27 Febr., G. A. OlijerhoekKlinkenberg, d.; M. Beitsma—Nijman, d.; W. Freijmuth—Jon ker, d.; G. Beugeling—van Brederode, d.: J. Böhm—Kluft, z.; J. T. Westrlk—van Geijls- wljk, d.; G. H. Beenders—van der Horst. z.\ G F. van WaardeSlebos, z.; M. P. Oomen —van der Heiden, z.; D. A. K. Thell—Hol- landt, d.; 28 Febr., A. M Koclemcijer—Woolt- huis, d A. M. SernéCornellssen, d.: C. W. Lagerweij—van Oldenmark, d.; J. Holdorp- de Wolff, z.; G. Stam—Wildschut., z.; B. C. F. Zondervan—Scherpenhuljsen, J. .T. van Putten—Appelman, d.; C. van Vuuren—Rulg- rok van der Werven, d. OVERLEDEN: 26 Febr.. J. van den Eljnde —Blankwater, 49 j., Pijlslaan; 27 Febr. C. Kleljn, 07 J., Adr. Loosjesstraat. ONDERTROUWD: 28 Febr., N. F. J, Hulj- boom en J. P. A. G. Kruup; L. A. Werdek- ker en H. C. Akersloot; J. Baltes en A. M Kuipers; W. P. van Leening en M. W. Gul den; G. J. Rookhuijzen en B. Troost; J. Meln en A. van Seggelen; L. G. Zonneveld en G. Voetelink. GEHUWD: 28 Febr., J. Koldewijn en P. G. Tlbbc; J. H. v. Seggelen en F. G. Kaspers; J. Peek en G. C. v. d. Heuvel; G. H. v. Beii- slchem en G. Dekker; C. L. D. Courchalne en C. P. A. C. Douglas Broers; F. A. La Maitre en M. C. de Korte; H. C. Halkes en M. P. de Nijs; L. W. Zuurendonk en E. Kolk; A. P. Verkoolj en M. Baart; G. P. v. d. Hoeven en I. Lampe; J. Nellssen en A. M Wallekers; L. Pater en H. A. Draayer; J, P. Bcncharski en E. Erdtsieck. Warrel mond is opengevallen en hij kijkt zeker nogal dom, wat Wag doet zeggen: ,£)enk er om Warrie doe je mond dicht, want onders wordt je hart koud." Pats, dicht klapt Warrel's mond en nu kan hij pas weer praten: Wat bedoelt U daarmee, mevrouw Duizel?" „Kom maar mee", zegt Tante en ze schommelt voor Wag en Warrel uit naar een gat in den voet van de boom. Door een donkere gang komen ze in een stoffige en vuile ruimte, waar allerlei vreemde dingen staan. In het midden staat een groote glazen knikker. Eerste modeshow Woensdag kon in het Parkhotel te Am sterdam de moderne vrouw genieten van de nieuwste modesnufjes op het gebied der Japonnen. Het huls Tonny Waagemans hield een modeshow, de eerste Haute Cou ture show In Nederland na de bevrijding. Modellen en ontwerpen waren van Nc- derlandschen oorsprong. De stof was gele verd door Nederlandsche fabrikanten. Het doel van deze modeshow was dan ook te laten zien, wat Nederland op dit gebied presteert. Er waren verscheidene heel aparte mo dellen bij en de na-oorlogsche stof behoeft niet onder te doen voor die van 1940. Menig model kon het oog der dames bekoren en menig hart klopte begeerig en luid wanneer een lieftallige mannequin langzaam en verleidelijk langs de tafeltjes paradeerde en op het podium alle kanten van het bij zondere toilet ten toon spreidde. Het origineelst waren de mantels en do namlddagyhletten. Over het algemeen kon geconstateerd worden dat de namiddagtol- letten en zomerjurkjes zich kenmerkten door verbreede schouders, soms een los schouderstuk, een lang ingezet heupstuk en wyde rok. klokkend of geplooid. De man tels van de mantelpakjes zijn weer lang. wat de lange slanke vrouw heel gedistin geerd kan staan. Vrouw Mode blijkt ook by de lange mantels de voorkeur te geven aan breede schouders, soms heel aardig gevon den door afneembare schouderbanen. De strandpakjes vertoonden de afneembare blouse en rok. Avondtoiletten hadden over het algemeen een kort keurslijfje en wy- de rok met geplooide banen, nogal eens overgaand ln een paar zakken. Origineel was ook het irambozenkIeuri g tollet met geschulpte rok, naar onderen smal toeloo pend. Al was het vooral by de avondtoiletten wel eens jammer dat de mannequins geen bijpassend' schoeisel droegen, over het ge heel kan gezegd worden, 'dat de show vol komen aan zyn doel heeft beantwoord. Ne derlandsche modellen zijn er. ze zijn oor- epronkeiyk en zullen menige vrouw bekoor- lyker maken. Nu is het hopen op een vol gende toewijzing van bonnen. De Partij van den Arbeid Haarlemsche Raadsfractie Wij hebben reeds medegedeeld, dat de leden der Soc. Democratische en Vrij zinnig Democratische Raadsfracties te Haarlem, die allen toegetreden zijn tot de Partij van den Arbeid, voortaan één fractie zullen vormen^ Als voorzitter is gekozen de heer M Meyers, tot vice-voor- zitter de heer W. F. Happé en tot secreta ris de heer E. F. Albrecht. In het bureau is een vacature opengehouden voor een groep die eventueel later nog tot de nieuwe partij toetreedt. Van de 37 raadsleden die Haarlem mo menteel telt zijn er 19 lid van de Partij van den Arbeid. Doodstraf? Donderdagavond spraken in het gebouw der Ver. Doopsgezinde Gemeente de hoe ren mr. F. v. d. Goot en dr C Spoclder over de doodstraf. Beide sprekers stelden zich in een uitvoerig betoog tegen het toe passen van deze straf. Mr. van der Goot vond den dood, uit Evangelisch standpunt bezien, geen vergelding, daar dader en straf elkaar in leven behooren te ontmoe ten, zoodat een mogelijkheid tot verbete ring. tot „wedergeboorte" mogelijk is. Bo vendien kan het toepassen van deze straf een ongunstigen invloed hebben op ande ren, nl. verruwend of sentimenteel ma kend. Dr. Spoelder betoogde vooral, dat liet bij wijze van straf ter dood brengen ook in strijd i6 met het Christelijk Evangelie. 1V2 jaar voor veedief De economische politierechter te Haar lem maakte hedenmorgen korte metten met een tweetal slagers, J. K. en M J. W„ die ln Januari van dit jaar onder Haar- lemmerliede acht schapen in de weide hadden geslacht. Deze gecombineerde diefstal-clandestiene slachting kwam K. op V/t jaar te 6taan, over den anderen verdachte wilde de rechter meer weten, zoodat om een rapport werd verzocht. Ontspoorde locomotief in Halfweg Hedenochtend is te Halfweg de locomo tief van een goederentrein uit het goede spoor geraakt Het treinverkeer ondervond slechts geringe stagnatie. KORFBAL. A.s. Zondag wordt om 2 uur aan de Zomervaart gespeeld Oosterkwartier I—Rohda I, welke van groot belang is voor de bezetting van de onderste plaats. Momen teel neemt Rohda die ln met 4 punten. Oos- terkwartler I heeft 5 punten, zoodat bij een eventueele overwinning onze stadgenootcn hun positie aanzienlijk veroeteren. HANDBAL. Selectiewedstrijden te Sneck. Aan de Zaterdag en Zondag ln Sncek te houden bondswedstrijden voor dames en heeren, welke georganiseerd zijn vanwege de binnenkort te houden Internationale ont moeting, zullen de volgende Haarlemsche spelers en speelsters deelnemen: dames T. Handgraaf (Conc.) en T. Bos (Rap.); heeren B. ten Have, H. Kroes (Conc.) en B. Timmer mans (Bato). Het programma voor Zondag luidt: Tweede klasse dames: Concordia 2—Ymond; HOC— Rapldltas 2; BGV—Bato. Heeren: IIAV— Ymond; Raplditas—BGV. AGENDA VRIJDAG 1 MAART Nwe Gracht 23: Anthroposofle en Kunst, 20 uur. Rembrandt: Met een kwartje de we reld rond. Palace: De twee straatjongens van Parijs (18 j.). Luxor: Justitla Incognito (18 j.). Deze drie bioscopen 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Drie dagen van liefde (18 J.). 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. BINNENLAND Een drijvende traankokerij voor de walvischvaart zal wor den gemaakt van het motorschip „Willem Ba- rentsz". Dit vaartuig wordt Zaterdag in Am sterdam verwacht. 615 fietsen verander den in Januari van eige naar door toedoen van Amsterdamsche „zwijn tjesjagers". De kleuren van onze vlag, die ln 1937 In een wetsontwerp zouden worden vastgesteld, zul len binnenkort definitief wetteiyk worden gere geld. Indertijd ls deze aangelegenheid op de lange baan geraakt, doordat de memorie van antwoord uitbleef. De kleuren zullen dan offi cieel rood, wit en blauw zijn. Een Hollandsche week zal den eersten Maart ln Brussel ge opend worden. Den dag daarop wordt een ten toonstelling van Neder landsche meesterwerken uit de 15e, 16e en 17e eeuw geopend, het Con certgebouworkest zal een uil voering geven in het Palels voor schoone Kunsten in de Belgische hoofdstad. Prof. dr. F. L. R. Sassen, die tot hoog leeraar aan de rijks universiteit te Leiden is benoemd, werd tevens benoemd tot raadadvi seur bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer F. de Boer, die afgetreden is als waarnemend burgemees ter van Amsterdam, zal weer benoemd worden tot directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". Op een onbewaak- ten overweg tusschen Giesendam en Gorin- chem is een auto aan gereden door den trein. De chauffeur werd ge dood. Haarlem en Omgevin.g De heer A. F. J. Portlelje zal Maandag 4 en Dinsdag 5 Maart in het gebouw van den Protestantenbond te Heemstede een lezing houden over „Omgang met dieren en hun in stinctief en intelligent gedrag". De Psycho- Biologische Film opge nomen door den heer H. C. Verkruysen zal ook vertoond worden. De heer H. Kloos, technisch ambtenaar van den Rijkstelefoon dienst, vierde gisteren zijn 25-jarig ambtsjubi leum. De heer Kloos, die terzake van zijn il legale werkzaamheden anderhalf jaar in con centratiekampen zat, mocht zich op dezen dag in een groote be langstelling verheugen. „Haarlem, zooals het was, zooals het is". Over dit onderwerp zal Ir. G. Friedhoff Zater dagmiddag 9 Maart voor de vereenlging „Haer- lem" een voordracht houden ln het gebouw van den Haarl. Kegel bond. De eerste Neder landsche soldatenbruid- Jes zullen den 12en Maart uit Maastricht naar Parijs vertrekken. Op 19 Maart zal de in scheping te Le Havre plaats hebben. Deze eerste groep bestaat uit 20 Jonge vrouwen. BU de N.Z.H. wor den de volgende jubilea gevierd: 12 Maart chef ambachtsman J. Burger, 40 Jaar, 14 Maart am bachtsman W. G. de Korte 25 jaar. Do heer W. Eggink te Haarlem, secretaris van het Provinciaal col lege van toezicht op het beheer der kerkvoog dijen van de Herv. ge meenten ln Noord-Hol land, vierde zijn 25-jarig Jublle. In een heden ge houden zitting werd hem, met een waardee- rende toespraak, een boekwerk aangeboden. Do Kenncmer Foto kring organiseert in Maart een fotocursus voor a.s. amateur-foto grafen onder leiding van Focus te Bloemendaal. I)s. M. Feitsma te Beverwyk heeft het be roep naar de Geref. Kerk te Amsterdam aan genomen. Ir. H. J. A. de Goey tc Haarlem is te Delft gepromoveerd tot doctor in de technische weten schap.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2