Hoogovenkwestie in kort geding Franco als collaborateur ontmaskerd J. B. KOK Joh. Nederkoorn &Zoon Werkruimte plm. 200 m2 SCHOT IN! Met ons Vol-Tarwebrood Coöperatie „De Eendracht" U.A. Troupin Grafwerken Troupin-Grafwerken k->- «ULO. JU.N^JB. JU. NJJ. V UU LJ J^N'aaiS XOi" «MilOIKaUUaAJ President zal op 12 Maart uitspraak doen De conclusies, waartoe mr, D. Barmes he den bij «ie behandeling van de kwestie bij de Hoogovens, in kort geding voor den pre sident van de Haarlemsche rechtbank be handeld, kwam, waren: 1. De Hoogovens hebben een Inbreuk ge pleegd op de arbeidsovereenkomst; 2. De Hoogovens hebben een onrechtmati ge daad begaan; 3. De daad van de directie der Hoogovens is in strijd met het bijzonder besluit ar beidsverhoudingen, waarvan de nietigheids- verklaring door den president van de recht bank kan worden ingeroepen. Mr. Barmes, die optrad namens een van de arbeiders, een losmaker, die tengevolge van dit geschil niet kan werken, ging de voor geschiedenis van het conflict na en zeide, dat het naar huis sturen van de arbeiders in strijd was met art. 1638 D van het Brg. Wet boek. Eischer is afhankelijk van zijn loon en kan zich bovendien, daar de arbeidsverhouding tusschen hem en het bedrijf nog bestaat, niet ergens anders melden. Hij is afhankelijk van den steun van derden en daarom ls er ook reden voor een beslissing in kort geding. Hierbij werd nog een uitbetaling van het loon of een schadeloosstelling van 1 Febr. af geëiseht. Op een vraag van den president, waaruit de bereidheid tot werken van den cüënt van mr. Barmes. Hij oordeelde, dat stopzetting van het bedrijf en niet-uitbetaling van het loon niet voor oordeel, dat de stopzetting van het bedrijf en de niet-uitbetaling van het loon niet voor nletig-verklaring in aanmerking kwamen. Eigenlijk wordt dus gevraagd het nakomen van een arbeidsovereenkomst, zooals mr. Barmes dat ziet als loonbetallng. Daarmee wordt geen voorziening bij voorraad maar ten De Dragonders van Villars De Fransche componist Louis Aimé Mail- lart (1817—'71), die in 1833 leerling van het Parijsche Conservatoire werd en daar in 1841 den Prix de Rome behaalde, schreef 0 opera's, waarvan alleen „Les Dragons de Villars" een repertoirestuk werd en bleef, ook buiten Frankrijk (in Duitschland onder den titel „Das Glöckchen des Eremlten"). De muziek er van is pretentieloos: eenvoudig en melo dieus, zonder een hooge vlucht te nomen, zoomin in de richting der Innigheid als ln die der geestigheid. Deze opera behoort tot hetzelfde kunstgenre als v. Flotow's „Mar tha", een genre dat tusschen de opera en do operette in staat. Toch stellen deze opera's veel hoogere vocale en instrumentale elschen dan de meeste nieuwere operettes. Dit zien dilettanten wel eens over het hoofd, en dan komen zij tot onvolwaardige opvoeringen. Zoo was 't ook gesteld met die. welke Haar lem's Operette-ensemble er Maandagavond van gaf. Reeds de vertolking der Ouverture bewees dat; verderop bleek het ook telkens. De tempo's waren dikwijls veel te langzaam; het koor zong soms zeer onzuiver en niet steeds gelijk met het orkest. Goede stemkwa- liteiten toonden vooral .Georgette", en ook „Sylvain", „Rose" en „Bellamyook werd door de hoofdpersonen de zuiverheid der In tonatie in act genomen; maar aan de stern- ontwikkeling en zangtechniek mag nog wel wat zorg besteed worden. „Thibaut", „Syl vain", „Rose" en „Bellamy" acteerden bo vendien levendig: „Georgette" moge beden ken dat er nog wat meer bestaat dan twee of drie stereotiepe hand- én armbewegingen. Ook de „dans" kwam niet verder. En in de opvoering als geheel hadden we gaarne meer vaart gezien. Aan de costumeering was zorg besteed. K. DE JONG Een Judasloon Drie Amsterdammers, waarvan twee N.S.B.-ers, werkten bij het bureau der Duitschers voor wegvoering van Joodsche Nederlanders Zij verdienden f 200 a f 250 per maand. Zij hadden van de Duit schers toestemming gekregen in hun vrijen tijd op eigen houtje Joden te ar resteeren. Daarvoor gebruikten zij de ge gevens van het bureau. Voor ieder die zij aanbrachten kregen zij f 5. "De president van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam noemde dit „Ju- dasgeld". Je wordt, zoo zei hij, er on passelijk van als je deze processen-ver- baal leest. De advocaat-fiscaal betoogde, dat elke verdachte den dood van minstens 38 land- genooten op zijn geweten heeft. Tegen elk der drie werd de doodstraf geëischt. Uitspraak op 18 Maart. principale gevraagd en daartoe is de presi dent niet gerechtigd. Mr. Massop bestreed ook, dat de eischer moet leven van zijr loon, omdat hij door de EVC wordt gesteund, Ook daarom zag pleiter geen reden aanwezig voor een spoedeisehende beslissing. De president bepaalde de uitspraak op 12 Maart a.s. om 11.30 uur. Stichting toezicht politieke delinquenten Haar taak Nadat in September 1945 tot oprich ting van de stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" was overgegaan, is in de afgeloopen maanden het apparaat dezer stichting opgebouwd. Zij oefent haar taak uit in voortdurend overleg met de regeering en verschillende overheids instanties, met name met het Directo raat-Generaal voor de Bijz. Rechtsple ging. Ingevolge het besluit Politieke Delin quenten 1945 kan de procureur-fiscaal bij het bijzondere gerechtshof tot voor waardelijke buitenvervolgingstelling overgaan, waarbij de voorwaarde van „onder toezichtstelling" kan worden op gelegd. De uitoefening van dit toezicht wordt aan de stichting opgedragen. Voorts brengt de stichting, op verzoek van den rechter, het tribunaal, of den procureur-fiscaal, voorlichtingsrappor- porten met betrekking tot politieke de linquenten uit. Doch afgezien hiervan, was oprich ting der stichting geboden. Het zou zoo wordt in een communiqué gezegd onverantwoord zijn, wanneer niet zou worden getracht, den politieken delin quent na beëindiging van den straftijd, of na zijn voorwaardelijke buitenvervol gingstelling, weer in de samenleving in te schakelen. Eenerzijds omdat de ver- pauperiseering van duizenden medebur gers verwijderd uit hun vroegeren werkkring en. zoo niet dakloos, dan toch veelal verstoken van het meest essen- tieele huisraad dreigt; anderzijds om dat uitstooting uit de samenleving van hem, dfe op eenigerlei wijze voor zijn fouten of misdragingen heeft geboet, niet wordt geduld door de beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde, welke de pijlers van onze samenleving vormen. Met nadruk wordt er tenslotte opge- wezen, dat de stichting zich niet begeeft on het terrein van de rechtspleging. Verzoeken om vrijlating richte men der halve niet tot haar. Te Haarlem is een plaatselijke afdee- ling der stichting opgericht. Het dage- lijkseh bestuur wordt gevormd door de heeren: mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, voorzitter; mr. M. D. Proper, seci'etaris en kapelaan H. H. Westdijk. penning meester. Verder hebben in het bestuur zitting genomen: mr. F. van Blerkom, mr. W. Boers, ds. C. H. Brandt, mevr. M. F. Clausing-Van der Sluys. mr. dr. T,. Eradus, mr. .T. Jansonius, mej. Th. H. Olifiers, mr. W M. Paardekoooer'Over- man. A. van Riel, ds. J. W. Siertsema. ■T. W. A. Stalners, D. H. Suerink, F. H. W Vliegen, ds. I. P. van der Waal en A. Wiersinga. Hervormd Jeugdhuis te Heemstede Do Hervormde Jeugdraad te Heemstede is in het verheugende bezit van een jeugd huis. Om er echter een Jeugdhuis met een hoofdletter van te maken, moet het uitgewoonde nerceel aan den Heerenweg 111 nog talrijke verbeteringen ondergaan Vee] is er noodig: meubilair, verwarming, stoffeering, aardewerk, vlaggen en veie andere zaken. Dit alles kost natuurlijk het noodige geld. Nu zal er op 14, 15 en 16 Maart, in het gebouw een bazar wor den gehouden, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de inrichting van het Jeugdhuis Zij, die dit werk willen steunen door bijdragen in geld of goederen voor den bazar, stellen zich in verbinding met het Jeugdhuis. Medeplichtig in woorden en daden Tegelijk met het uitgeven van de drie- mogendhedenverklaring over Spanje zijn door het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington in beslag genomen Duitsche documenten met betrekking tot Franco gepubliceerd. Uit deze documen ten blijkt, dat Franco in Juni 1940 Hitier en Musvolini beloofde aan hun zijde den oorlog in te gaan op de voorwaarden, dat Gibraltar, Fransch Marokko en het door Spanjaarden bewoonde gedeelte van Al gerije aan Spanje zou worden gegeven, en dat aan Spanje de voor het voeren van den oorlog noodige hulp zou worden verleend. Gibraltar. De documenten wijzen uit, dat do Spaansche regeering reeds geruimen tijd in het geheim plannen maakte voor een aanval op Gibraltar, waarvan de vol voering, aldus deelde Franco aan Hitler mede, „een kwestie van dagen zou zijn". De onderhandelingen tot het deelnemen van Spanje aan den oorlog liepen vast, omdat Franco „zijn eigen vernietiging ingeval van een overwinning van de An gelsaxen" vreesde. Spanje teekende in Februari 1943 een geheime overeenkomst met Duitschland, waarin uiting werd gegeven aan zijn „vastbeslotenheid om zich te verzetten tegen eiken inval van de Anglo-Ameri- kaanschc troepen". In September 1940 schreef Franco per soonlijk aan Hitler over de plannen voor den aanval op Gibraltar: „Wij hebben de plannen voor den aanval op Gibraltar reeds lang in het geheim voorbereid, om dat het gebied, waarin de operaties plaats zullen vinden geen behoorlijk netwerk van verbindingen heeft. De weerstands nesten kunnen zelfs de hevigste aanvallen uit de lucht weerstaan, zoodat deze door accuraat gerichte artillerie vernietigd moeten worden". Het bewijs voor de medeplichtigheid van Spanje door de hulp die het ver strekte aan. Duitsche onderzeebooten wordt gelevérd door een memorandum aan een Duitschen ambtenaar van bui tenlandsche zaken, waarin gezegd wordt, dat een bevel van de marine voorziet in het zenden van tankschepen voor het be voorraden van Duitsche destroyers „in afgelegen baaien aan de Spaansche kust" Het memorandum gaat verder: „Het ma rinecommando heeft in dit verband ge wezen op het feit dat de Spaansche re geering reeds haar bereidheid te kennen heeft gegeven om zich inschikkelijk te toonen ten aanzien van het bevoorraden van onderzeebooten". Notaris T. Bruyn Pzn overleden ln den trein tusschen Haarlem en Am sterdam is plotseling overleden de heer T. Bruyn Pzn., notaris te Haarlem. De overledene, die op 21 Nov. 1880 te Haarlem geboren werd, slaagde in 1902 voor candidaat-notaris. In 1920 werd hij notaris hier ter stede, waar hij gedurende vele jaren een vooraanstaande persoon lijkheid in de Ned Hervormde Gemeente is geweest. Hij heeft zitting gehad in het bestuur van Bcthcsda Sarepta en van het Diaconessenhuis; bij de Ned. Hervormde Kerk is hij diaken en in de laatste jaren notabel geweest De teraardebestelling heeft plaats Don derdag a.s. op Westerveld, na aankomst van den trein van 15.13 uur. SCHEEPSBERICHTEN. Indien de schepen voor Nederlandsghe maatschappijen varen, is de nationaliteit niet aangegeven. Te Rotterdam aangekomen 2 Maart: Wega van Dordrecht, Boompjes, ledig; Oranje. Polder, aPrkhaven, Skane (Den.) van Goten- burg, Lekhaven, „Democraat", Merwehaven m. groenten; Othen (Zw.) v. Grimsby. IJssel- haven, groenten; Dina; Heljschehaven, ma- chine-onderdeelen; Lansdowne Park (Eng.) van Huil, Schiehaven, meel en gerst; Stege- borg (Zw van Gothenburg, laatst van Am sterdam, IJsselhaven, stukgoed. Tempel, van Gravesmouth, 2e Katendr. haven, met klei. 3 Maart: Tnsp Mellcma, ^hn Londen, Park kade, dwarsliggers; Batavier 2 van Harwich, Parkhaven, passagiers; Mecklenburg, van Harwich, Jobskade, met hout; Zuiderhaven, van Wisbcck, Parkkade, met hout; Zuider haven, van Londen, 2e Katendr. haven, met ijzer; Sirlus (Zw.) van Antwerpen, Waal haven, ledig; Odysseus, van Amsterdam, Lekhaven, ledig; Nettie, van Mlddlesborough 2e Katendr. haven, ijzer; Be'.ly (Noorw.) van Sklen, Waalhaven 7. phosfaat; De Ruyter, van Immlngham, 2e Katendr. haven, ijzer. 4 Maart: Klihu Thomson (Amer.) van Van couver, Maashaven 18, graan; Niwaal, van Aalborg, Prins Hendrikkade, boter; Oise, v. Klngslynn, Jobshavcn. stukgoed; Empire Seagreen (Eng.). IJsselhaven, stukgoed; Houtman, Parkhaven, stukgoed; City of Charleroi (Eng.) van Swansea, Merwehaven, stukgoed. l-oa "OP 3AQ JAOJV UB BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Ondertrouwd: H. Sloof en J. C Sjouwke K. J. Esseling en J. M. Wü.st. C A. van Meeuwen en P. J. Dieben. L Schulp en M. C. H. Jansen. Getrouwd: J. J. M. G. van Dijkman en M. C. van Bakel. A. C. G Vrijer en S. F. M. Rochebilierc. J. P. Stammes en F H. M Bij. Geboren: A. M. BraamNieuwendijk, zoon. N. Vogelzang—van der Pol, zoon. A. Siemerink—Laarman, dochter. M. E. van der Wurff—Rusman, dochter. D. T. M. Frijtersvan Bakel, dochter Overleden: M. J A Louwcrcns. weduwe van A. M Peters 78 jaren. G. T Ferwerda, weduwnaar van E. Bergsma 77 jaren. A. P. Koch 16 jaren. M. M. van der Linden weduwe van H Stijnman 91 jaren H. A. Gouda, weduwe van G. Scholten 74 jaren. J. Potjer, weduwnaar van G Woudsma 58 jaren. H. J. van Es, echtg. van J. de Haas 50 jaren. MEDEDEELÏNG No. 139. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN. De Distributiedlcnst der gemeente Haarlem maakt bekend, dat een zeer beperkt aantal geïmporteerde rijwielen met banden ter be schikking kunnen worden gesteld van de be kende voorrangsgroepen en van degenen, die geheel aan de gestelde normen voldoen. In verband met het feit, dat slechts een gering aantal rijwielen beschikbaar is kun nen slechts in hoogst noodzakelijke gevallen aanvraagformulieren bij mijn dienst worden afgehaald op 7 en 8 Maart a.s. aan het kring bureau Zijlstraat 70 alhier, loket 15 waarbij moet worden aangetoond, dat men aan de gestelde elschen voldoet. De aanvraagformulieren behooren te wor den ingediend uiterlijk 8 Maart a.s. onder overlegging van de Tweede Dlstrlbutlestam- kaart en onderteekende werkgeversver- klaring. Aanvragen per brief e. d. kunnen niet ln behandeling worden genomen. Aanvragen, die geheel aan do gestelde eischen voldoen en waarop niet direct toe wijzing kan plaats hebben, vervallen niet, doch worden later in behandeling genomen. Er behoeft dus niet telkenmale ecu nieuwe aanvrage te worden ingediend. HAARLEM, 5 Maart 1946. De Directeur, A. VAN DRIEL. Volksherstel Haarlem Actie Nijmegen-Venray KR WAREN 24 KISTEN MET NAAIGEREI, voor NUmcgen en Venray. Is dat véél? JAI Té veel? NEEN! Dus bij 't oprui men van de naaimand..,. Het telef. nr. is 21381. GEM. ZANOV. ..CON AMOR1, heeft haar repetities hervat onder leiding van Willem Hespe Dames cn Heeren kunnen zich aanmelden op Vrijdagavond 7.30 in getoouw Damstraat 19, H.H. Hoveniers Je adres voor Zw. Grond. Mest Zoden enz. is en bltfft bij Opslagterrein cn woonplaats SCIIALK WIJKERWEG 111 HAARLEM. TELEF. 14741 Woningruil Gevraagd: een huis ln de omg, van Haarlem, huur pl.m. f 35, p. m. tegen een bel-étagc ln de fraaie Zulder Amstcllaan, Am sterdam. bev. 5 kamers en bad kamer. Huur f 52 50 p. m. Br. no. 114691, Bolrek, Konings plein 1 Amsterdam. WONINGRUIL Bovenhuis m. 4 kamers, keu ken en bad, huurpr. f 40 ln A'dam-Zuid, In ruil aangeb. v boven- of benedenhuis m. kam. en bad in Hrl. of randge- meenten. Brieven no. 3874 waarin gevestigd een oud Mou.belmakers- anibaeht. Wij bezitten nog meubelmakers met liefhebberij en kunstzin voor hun mooie vak. Aan hen kunt U gerust Uw oude familiebezit toevertrouwen om te restau reren.'Ook veranderen wij l>e«tnande meu belen tot meer pracfisolic. Schrijf ons of geeft ons een telefoontje, wy komen zake lijk met U overleggen. WONINGINRICHTING Beheerder H. G. Jager Meubelmakerij Behanger!] Stoffeerder!] Gr. Heiligland 52, Telefoon 10747, Haarlem Het gehele personeel is van vreemde smetten vrij. Te huur gevraagd in Haarlem, Heemstede of Aerdenhout KLEINE VILLA liefst met centr. verw. Huunpr. 40 tot 70 gld. p. m. Brieven onder No. 2292 H. L. aan Adv. kant. J. II. de Bussy, Rokin 62, Amst.-C. TE HUUR GEVRAAGD Br. No. 82 „DUINOORD"-BOICK1TANDKL. Duinoordfitraat 86, Haarlem-N. WONINGRUIL Wie ruilt eigen woning Steen- dijk 142 te Assen met eigen of huurwoning te Heemstede. Br. aan 2e Secr Herv. Jeugdraad VUgcndam 4, Amsterdnm. VOOR BOEKEN BIJ VEKO ZIJLSTRAAT 00Ofl Er zit Bij Evers staan de Watch- kabouters nu weer den ganschen dag te wasschen, drogen en strijken. Binnenkort kunnen zij een grootere clientèle bedienen Dat is fijn! HAARLEM TEL 16504 komt de gezondheid binnen Buiten eiwitten, koolhydraten, vet, minerale stoffen en leclthine bevat ons Vol-ta,rwebrood Vitamine H 1 en B 2. Vraagt 't onze bezorgers, 't Kost niet meer dan ons andere prima brood BAKKERIJ DONKERE SP A A RN 10 42, Tol. IS066 Vlug herstel van Uw buitenlandsohe relaties Snelle verzending van monsters, familiepaketten en groote zendingen p. K.Tj.M. en alle wcrcldlttclillljnen. Vraagt vrachtprijzen, inlicht, en vertrektijden aan bij; Expeditiekantoor „ENWO", Plein 8, Tel. 21080 Ook voor alle verzendingen in Binnen- en Hultenl., per auto, spoor en schip. Wij hebben natuursteen voor minstens 300 GRAFWERKEN IN VOORRAAD Ook U kunnen wij vlug, coulant en billijk bedienen. Kant. Toonk.: ZUhveg 151 b. <1. Julian al aan Tolcfoou 10564-20750

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3