Holland ziet spoÏÏen Q in 't holst van den nacht Avonturen en Warrel Kort en Bondig Een laatste appèl Sport in het Kort ft Dc laatste weken komen er uit stadjes, dorpen en gehuchten in het gebied tusschi Haarlem, Leiden, Utrecht en Hilversum vreemde berichten. Op allerlei plaatsen worden in bet holst van den nacht witte gedaai.t. ii wsignuleerd, al of niet met het donk zichtbare, rood uitpuilende oogen, welke verschijningen een sinisli dans uitvoeren en late voorbijgangers aan houden met «le vraag: „Zijl gü bereid te sterven?" In sommige gevallen. 7.00 wordt beweerd, zouden dc geheimzinnige figuren zelfs vuurwapens by zich dragen weid gebruiken. In vele plaatsen zit de schrik voor deze „spoken" er duchtig in de vrouwen wagen zich in het donker niet meer bulten. I)c politie loert, maar het heeft haar tot dusverre niet mogen geluk ken een „spook" te pakken te krygen. De 8pookmeldingen vormen tezamen een in drukwekkende lyst. De jongste meldingen komen uit Sas- senheim, Oegstgeest en Hilversum. In Sas- senhcim heeft een man aangifte gedaan, dat hij in den nacht van Zaterdag op bon dag j.l. om half twee door twee witte ge daanten is aangehouden, die hem de tra- ditioneele vraag stelden. De aangehoudene die een donkere jas met blinkende knoopen droeg, was hevig geschrokken en had een verward gebaar gemaakt; de „spoken' hebben blijkbaar gedacht, dat hij van de politie was en zijn revolver greep, want zij kozen plotseling het hazenpad. In Oegstgeest hebben burgers denzelf den nacht omstreeks 12 uur in lakens ge hulde gestalten aan den rand van de ge meente zien loopen „Spoken" zijn in Hil versum vorige week op een nacht waar genomen. zij hadden rood phosphorisee- rende oogen en zouden revolvers bij zich hebben gedragen. Twee weken tevoren heeft zich daar eenzelfde verechijnsel voorgedaan liet spook te paard. Verleden week Donderdag zou, naar men in Aalsmeer vertelt, daar een witte ge daante op een schimmel door den nacht hebben ger.cden; in den mond droeg hij een uitgeholde biet, waarin vuur gloeide Eenigc dagen daarvoor is in dezelfde plaats voor de ramen van een oud gebouw een „6pook" verschenen, dat klopsignalen gaf en het flauwvallen van een meisje heeft veroorzaakt. Bewoners van Haarlemmer meer hebben op den Spieringerweg en den IJweg witte gedaanten gezien. Uit De Kaag wordt gemeld, dat daar tien dagen geleden vijf in witte hemden gekleede ge stalten zijn waargenomen, die 's nachts om de boerderij Clement heendansten Kagers loeren thans om „het spook' vangen, dat zy, naar hun zeggen, eigen handig zullen verdrinken. Ook uit Oude Wetering en Roelofarendsveen worden spookverschijningen gemeld. In de buurt van Lisse en Hillegom spreekt men van een soort Klu-Klux Klan-bende, gekleed in witte pijen met dito mutsen die nachtelyke passanten staande houden met de vraag: „Zijt gij in gebed9"Wie hierop ontkennend antwoordt, zou neergeslagen en van zyn geld beroofd worden. Deze spoken zouden zelfs auto's aanhouden en ook vuurwapens hanteeren. In Voorhout, Noordwijk, Katwijk, Rijns burg tot in Zoeterwoude toe zijn overal menschen. die beweren in de laatste we ken nachtelijke gedaanten in 't wit te hebben zien dansen, meest aan den buiten kant der gemeente Ook in Rijnsburg is met uitgeholde suikerbieten „gewerkt" In Katwijk gelooft men, dat de spokerij afkomstig is uit de buurt van Gouda; „het spook van Reeuwijk" geniet in Katwijk een zekeren naam. hoewel het zeker origineeler is geweest dart zijn wijd en zyd verspreide collega's. De spookmeldin- gen uit deze buurt zijn zeer talrijk: ver schijningen zijn kort geleden waargeno men in De Tempel. Waddinxveen, Zwam- merdam, Bodegraven en Alphen aan den Rijn, in welke laatste plaats een spook „aan een hooivork zou zijn geregen". Ir een breede strook tot aan Utrecht toe heb- ben zich overal soortgelijke gevallen voor gedaan. zelfs in de stad Utrecht. In Leiden en Haarlem is geen aangifte van spook verschijningen gedaan. Daar is men blijk baar te seenMsch; spoken gedijen er niet. De achtergrond. Het staat wel vast. dat al deze verhalen niet geheel op de visioenen of de fantasie van overspannen of op sensatie beluste lieden berusten. Daarvoor komen zij uit teveel plaatsen. Aan den anderen kant spreekt een dergelijke affaire natuurlijk in hooge mate tot de volksfantasie, die er zelf het noodige bij verzint. De spreek woordelijke nuchterheid van den Hollan der is door de eeuwen heen vaak op den loop gegaan, als het de gewaande activi teit van witte wiven, weerwolven, heksen of ander bovennatuurlijk gespuis betrof. In deze spook-affaire is het opmerkelijk dat de politic, die in tal van (naar het heet» door spoken geteisterde plaatsen wel degelijk op haar hoede is, nog geen nach- telijkcn spartelaar gevangen heeft. De verhalen over moordaanslagen en mis handelingen zyn dan ook zonder twijfel verzonnen In sommige gevallen werden als de ver moedelijke bedrijvers der geheimzinnig heden leden van een bepaalde godsdien stige secte genoemd. Deze wijzen deze beschuldigingen echter met verontwaar diging van de hand en geven te kenden dat aanhangers van hun vijandig gezinde godsdienstige groepeeringen door d;' r-n ken-spel een smet trachten te werpen op hun naam om te berfciken, dat hun activi- I teit wordt verboden. Een derde veronderstelling, wellicht ten doele juist, is die van gewoon kwajongens- werk. I-Iet is echter niet waarschijnlijk, dat dit gelijktijdig op zoo groote schaal een dergelijken vorm zou aannemen. Een vierde veronderstelling, eveneens mis schien voor een deel juist, is die van mis daad. Ongunstige elementen zouden, wan neer spookverschyningen troef zijn, er licht toe kunnen komen, al spokende hun slag te slaan. Ernstiger wordt de zaak, wanneer er, zooals onlangs in Gilze-Rijen is voorgevallen, ontvluchte of ondergedo ken Duitschers in het spel zijn, die in geestvermomming aan geld en mondkost trachten te komen. Daar is hier echter nog niets van gebleken. Het is een feit, dat de oorlog ons op velerlei terrein heeft teruggezet. La ten wij hopen dat daar niet een terug keer van het geloof in dergelijke spookverschijningen toe gaat behoo- ren. Het ware wellicht nuttig, als er een belooning werd uitgeloofd voor dengene, die zoo'n modern spook vangt. Er moet een eind aan komen. Dat gespook moet uit zyn. Spaansclie schepen in TVederlandsche havens De Eenheids Vak Centrale telegrafeerde aan den minister-president, dat door de havenarbeiders van Rotterdam geen goe deren gelost zullen worden uit schepen, die direct of indirect uit Spanje komen, voordat de diplomatieke en handelsbetrek kingen met Franco Spanje zijn verbroken. Eerst daarna zijn zij bereid om met man en macht de lossing te bespoedigen. Het Haarlemsche Tribunaal Een kleine maand geleden deelden wij mede, dat het Haarlemsche Tribunaal er eindelijk in geslaagd was een onderdak te vinden: het perceel Dreef 32. Het is even wel nog niet te zeggen wanneer dc zittin gen kunnen beginnen. De verbouwing, die noodig is om het gebouw voor zijn nieuwe bestemming in te richten, stuit op ver schillende moeilijkheden, zoodat het naar ons werd medegedeeld nog wel eenigen tijd zal duren voor alles klaar is De nieuwe schoenenhonnen Over <lo geldigheid dor oude bonnen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 April nieuwe schoenenbonnen in gebruik zullen worden genomen. Omtrent de wijze waarop deze bonnen zullen worden uitgereikt, zullen nog nadere mededeelingen volgen. In verband hiermede zullen de thans in omloop zijnde schoenenbonnen na 16 Maar! hun geldigheid verliezen. Zij zullen nog tot en met 9 Maart worden uitgereikt Ruiling der oude bonnen tegen nieuwe zal in geen enkel geval plaats kunnen heb ben. Men dient dus op de oude bonnen zoo spoedig mogelijk schoenen te koopen Slechts wanneer de handelaar geen pas sende schoenen in voorraad heeft, zal men den bon by den schoenhandelaar in kun nen leveren, die een ontvangstbewys zal afgeven, waarop vermeld moeten zijn naam en adres van den klant en handelaar alsmede het inschrijvingsnummer var. laatstgenoemde by het rijksbureau voor huiden en leder, de soort en maat der schoenen en de datum van afgifte. De le vering der schoenen zal in dat geval plaat hebben zoodra de handelaar de schoenen besteld en ontvangen heeft. AGENDA WOENSDAG 6 MAAKT. Stadsschouwburg: De Dragonders van VII- lars, 19.45 uur. Rembrandt: Met een kwartje de wereld rond, 14, 16 15, 19 en 21.15 uur (a. 1.) Cinema Palace: De twee straatjongens van Parijs. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.l. Luxor: Justitia Incognito. 14, 16.15, 19 en 51.15 uur (18 J.). Frans Hals: Drie dagen van liefde, 14. 16.30. 19 en 21.15 uur (18 j.). DONDERDAG 7 MAART Gem. Concortgeb.: De Rozenkrans, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Bijzonder Hof Amsterdam De Haarlemsche caféhouder G v. d. zou voordeel getrokken hebben uit een door den vijand geschapen toestand, n.l. de fietsen-razziatijd. Bij hem in de zaak kwamen Duitschers zich met zijn dochter amuseeren en hun in beslag genomen fietsen verkwanselen. De verdachte ont kende. Uit verklaringen van den kellner en den portier bleek echter het tegendeel. Steeds dezelfde Duitschers kwamen eenige malen per week met verschillende fietsen, die van de hand gedaan werden. Het bleek echter niet al té duidelijk, welke aandeel v. d. B. in dit werk gehad heeft. De zaak was aan het rollen gekomen, doordat een fabrieksarbeider op den dag van de in tocht der Canadeezen iemand op zyn door de Duitschers gevorderde fiets zag ryden. Via enrcele schakels leidde het spoor naar het café van v. d. B., waar dc arbeider reéds eerder had rondgeneusd, omdat hij wist, dat daar gevorderde fietsen aan den 'man gebracht werden, v. d. B. had aan vankelijk ontkend, doch later de koopsom van 800 aan den gedupeerden tijde- lijken eigenaar terugbetaald. De advocaat-fiscaal eischte tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van 8 jaar met ontzetting uit de rechten om te kie zen, gekozen te worden en bij de ge wapende macht te dienen voor den tijd van 13 jaar. DE DISTRIBUTIE Donderdag 7 Maart zijn degenen, wier namen beginnen met de letters Q, P en U aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de Haarlemsche Vleeschhal. Overveen (gebouw Domi) 913, 1416 uur: de letters SZ. Herdenking aan den Dreef Vandaag is het een jaar geleden, dat aan de Dreef te Haarlem, voor de eerste van de drie daar gebouwde schuilkelders, vijf tien mannen door de Grüne Polizei werden gefusilleerd als wraak vOor den aanslag op Rauter. Onder de gevallenen bevon den zich vijf Haarlemmers, J. Alkema, J. J. van de£ Haas, P. C. van der Haas, C Ch. Hartog en P. van Sloten, wier na men zullen voortleven in de geschiedenis van Haarlems strijd voor de vrijheid. Morgenmiddag om 4 uur zal op de plaats van de misdaad dé 6e Maart 1945 plechtig worden herdacht. Toen knal den de machinepistolen; thans zullen hon derden kinderen door het neerleggen van kransen een bloemenhulde brengen aan de nagedachtenis van de slachtoffers. Als sprekers zullen optreden ds C. H Brandt, Evang-Luthersch predikant en de Eerw. Heer Bregden van de Spaarnekerk Mede werking wordt verleend door de militaire kapel van 2-1 R. I. en een detachement militairen, alsmede door de Haarlemsche padvinders. De politie zorgt voor de af zetting. Verscheidene vooraanstaande plaatselijke en militaire autoriteiten zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. De or ganisatie berust by het comité „Monument Dreef" en de buurtvereeniging „Plein en omgeving". De plechtigheid zal worden uitgezonden door Radio Nederland. Architect J. J. van Noppen Een architect die langen tijd In één stad gevestigd Is, drukt zijn stemptl op zoo'n omgeving. Dit geldt ook voor onzen stad genoot den heer J J van Noppen, die a.s. Zaterdag 70 Jaar wordt. Onder zyn archi tectuur ls veel gebouwd. Wij noemen slechts de Christ. Gereformeerde Kerk aan de Raaks het gebouw van den Netl. Protestanten bond, de Haarlemsche Stoom verf fabriek, de chocoladefabriek der firma Droste, do Nuts Spaarbank in de Jansstraat en aan den Rijksstraatweg, enkele gebouwen van de Twentsche bankvereenlglng, o.a. te Bloe- mendaal. de scheepsbouwwerf„Hubertina" on het badhuis in de van Egmondstrant. Daaruit blijkt wel, dat de heer van Noppen ooo groot vertrouwen genoot. En nog ge niet. want hij is, niettegenstaande zijn jaren, met jeugdig enthousiasme bezig aan nieuwe plannen. De heer van Noppen was aanvankelijk als architect van Openbare Werken naar Haar lem gekomen, maar na 4 Jaar nis zoodanig gewerkt te hebben, gaf hij aan een eigen praktijk de voorkeur. Prof. v. d. Steur noodlgdc den heer van Noppen lndertyd uit voor oen tijdelijk lecto raat te Delft. Hy kon dit, wegens ander work, niet aanvaarden, maar uit het feit blijkt wel, dat zyn deskundigheid erkend werd. De heer van Noppen hield veel lezin gen over bouwkunst, ook over Oostcrsche bouwkunst en bouwceramlek. In dit laatste ls hij trouwens een autoriteit, zijn zeld zame verzameling van Oosterscho bouwce ramlek en tegels is een bezienswaardigheid. Verschillende omstandigheden maken het noodzakeiyk, dat de herdenking a.s. Zater dag tot den huiselljken kring beperkt wordt. |^lNKL'JKEcD0,1t,NEN Ï'J Z'-JN CEPREZt-N EN 72. pLassen water staan tusschcn hei riet en het is een hcele toer om het wa gentje in het rechte spoor le houden en de twee reizigers geen duikeling in het water te laten maken. Tegen een riet stengel is een bord gespijkerd. Ze rij- 'f"rt er recht op af en Wag leest luidop: Koninklijke Domeinen van Saai A Mander den Eerstengeprezen zij zijn naam en schoon zijn zijn voeten". „Al weer die onzin" merkt Warrel op. Die Saai zal ook een rare snuiter zijn, als overal staat aangeplakt, dat hij schoone. voeten heeft. Ze zijn het bord echter al weer voorbij en voor hen doemt een groot meer op. Maar niet alleen een meer. BINNENLAND Ken staking ls uitgebroken onder het personeel van de chocoladefabrieken „Ba ronie" te Schiedam. Het gaat om loonen en erkenning der vakorganisatie. De E. V. C. heeft dc leiding der stakers. 11.000 leden telt reeds de vereeniglng van dlstrlbutlepersoneel. Het doel is in het bijzonder de belangen der leden te behar tigen nu het einde van verschillende distri butiediensten In 't uitzicht is. Over het voorontwerp van wet op dc bedrijfschappen heeft de Vereeniglng van den Effectenhandel een uitvoerig adres tot den minister gericht. Het voorontwerp wordt afgewezen daar wijziging op verschillende punten geen voldoende verandering zullen brengen. Volgens de Stichting van den Arbeid ls f 100.000.000 per Jaar noodig voor de nood zakelijk geachte verhooging der loonen In het land- en tuinbouwbedrijf. Een loonsver- hooging van f 0.10 per uur maakt het le vensmiddelenpakket f 10 per Jaar duurder. Th. W. v. d. Woude, oud-directeur van het Ned. Consultatiebureau tegen alcoholis me. ls op 82-Jarlgen leeftijd te Laren over leden. Wegens fraude zijn te Apeldoorn eenige distributieambtenaren en een win kelier gearresteerd. Melkbonnen werden ver kocht voor f 0.20, kolenbonnen voor f 13 a f 15. II. V. I'. Schoonderbeek, een bekend musicus, is op 68-Jarigen leeftijd te Naar- den overleden. Een kleine hoeveelheid kunstmest is ter beschikking voor particulieren Detail listen moeten het beschikbare zoo goed mo- geiyic vcrdeelen. Volkstuincomplexen val len buiten deze regeling. Tusschcn Nederland en Portugal Is een monetair accoord getroffen. De koers van 100 escudos ls bepaald op f 10.69. Op de lijst vnn goederen die Nederland zal ontvangen vinden wij: port, tafelwijn, kurk, oliën, byenwas, tin. glas. leien, enz. Uit Dultschland wordt thans terug ge bracht de complete fabriekslnstallatie van de radiolnmpenfabriek van Philips te Eind hoven. Het zijn in totaal 1200 machines Do fabriek werkte in Porta-Minden (Engelsche zone van Dultschland). HAARLEM EN OMGEVING Dr. O. H. DUkstra heeft" voor de buurt- vcr. Haarlem Zuid-West een causerie over tuberculose en haar bestrijding gehouden. Bij zijn leerzame voordracht vond spr een aandachtig gehoor. Volksconcert der H.O.V. „Harpgespel, trompetten en claeretten en die veelkcns al so well", dat alles ls in Wa- gennar's Symphonisch gedicht „Saul en Dnvld" vertegenwoordigd, echter niet In een 7.00 eensgezinde samenwerking als het ons in 't liedeken .Jesus' Bloemhof" geschilderd wordt, doch als twee scherp tegenover elkaar staande illustratieve factoren. Het knap ge schreven stuk programmamuziek sloeg In; de harpiste Annemlek Jansen ontving haar deel in het succes. Dit was het beglh. Met St. Snëns liefelijke, gracieuze „Havanaise" kwa men we In kalmer stemmingen, hoewel het levendige temperament der violiste Lida Langerveld zich ook hier niet verloochende cn de kalmte niet tot koelheid werd. Jan Out. zélf van huis uit violist, voegde de party van het orkest met die der viool samen tot een Ideale eenheid. De solovioliste kon zich In Henriette Bosnians' Concertstuk geheel uitleven. Hierin is veel felle geladenheid, In het langzame middendeel ook wel schoon heid. In Tschalkowsky's .Pathétique" ls de geladenheid nog veel grooter en de wisseling der stemmingen nog intensiever. Jan Out voelt deze contrasten goed aan, zooals ook op een der vorige concerten van de H. O. V. bleek; de verwezenlijking zijner goede be doelingen werd nu echter door onachtzaam heden van blazers enkele malen verstoord. K. DE JONG Weerbericht PLAATSELIJK NOG SNEEUW. Geldig tot Donderdagavond. Langs de kust krachtige, overigens matige Noord oostelijke wind. Zwaar bewolkt. Plaat- seiyk nog sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. Wind- en Stormwaarschuwlngs- dienst: Hedenmorgen 5.30 uur district Noord. Waarschuwing voor harden wind uit Oost-Noord-Oostelijke richting. Dinsdag zijn de spelers van het Neder- landschc elftal, dat Zondag a.s. tegen Luxemburg zal uitkomen, voor een laat ste appèl in de „wondertent" op het VUC- terrein in Den Haag byeengekomen. Het geheele elftal plus reserves, be halve Abe Lenstra, was aanwezig. Trai ner Kaufmann nam eerst zyn pupillen op het veld nog eens terdege onderhan den. waarna allen zich in de tent ver zamelden. Ook de leden van de Techni sche Commissie, waarvan de voorzitter, de heer Herberts, in plaats van den heer Lolsy, die ziek is, een lange en gloedvolle speech hield. Hij wees den spelers op den ernst, waarmede zy dezen wedstryd dienen tegemoet te zien Het Luxemburgsche elftal is als volgt samengesteld. Doel: Michaux. Achter: Moussel en Dumont. Midden: Kieffer, Feller 2 en Wantz. Vóór: Feller 1, Libar, Lart, Mengel en Lahure. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. Eerste klasse: RohdaDED; Blauw Wit— Oosterkwartier; Westerkwartier—Sa- mos; ArchipelSwlft. Tweede klasse B: Luto —DED 2; Oosterkwartier 2Watervliet; Sport VereentActlef-Sportief comb Derde klasse F.: Haarlem—'TUB; Blauw Wit 3—Allen Weer baar 2; TogoAurora. Programma, Haarl. Korfbalbond. Eerste Klasse: O'Kwartier 3Watervliet 2; Animo Ready 1—Nieuw Flora 1; THB 2—Oosthoek 1. Tweede klasse: Onder Ons—Nieuw Flora 2; Aurora 3—Watervliet 4; Aurora 4Animo Ready 2. Afd. Haarlem KNVB. Het wedstrijdpro gramma van J.l. Zaterdag en Zoondag 2 en 3 Maart ls in zijn geheel verschoven naar Zaterdag en Zondag 9 en 10 Maart,, Ring jam van de Mij. „De Betuwe" Het groote oogen- blik is er..,, in Tiel wordt weer jam gemaakt. Die heerlijke fritschc Ringjnm is weer verkrijgbaar. MéérFlipje zit dringend ver legen om ledige potten. Helpt hem toch cn levert de ledige jampotten zoo spoedig mogelijk bij Uw winkelier in liefst schoon I

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2