*k._. Inst. Strietman Voor Uw tuin Spoed met Vermogens-Aanwasbelasting Nederlandsche journalisten over de atoombom De Radio geeft vanavond; Middenstanders!! H. DE VRIES Sanitair enz. HONDEN ^iaam P. IVlakkelie, Burgwal 36 H OYNGS Gcschcnkcnhuis Kamer verleent wetskracht aan bezettingsbepalingen De President ontmoette verzet van Mr. Kortcnhorst (R.K.) ten aanzien van zijn voor stel om het wetsontwerp vermogensaanwas- belastlng thans terstond in de afdeelingen te laten onderzoeken. Hij bepleitte wat rui mere gelegenheid tol bestudeering van het wetsvoorstel. Op zichzelf zou Mr. Joekcs (v. d.) dit ook wel hebben toegejuicht, maar nu de voorzitter in overleg met de centrale afdeeling het andere plan ter tafel had ge bracht. bleek z.i. daaruit wel. dat er haast geboden is. President v. Schalk vestigde er de aandacht op, dat de vermogensbelasting nog voor de stembus aangenomen dient te worden, aangezien er daarna wel eens "n, al of niet geheel, ander kabinet zou kunnen optreden met o.m. de kans dat zulk een nieuw kabinet ten dezen er niet zoo over zou denken als het huidige bewind, waardoor dan alles weer op losse schroeven zou komen te staan. Mr. Kortenhorst repliceerde hierop spoedig, dat hierin nu juist een argument te meer voor zijn denkbeeld besloten kon lig gen. Hij stelde voor het ontwerp over 14 da gen in de afdeelingen te behandelen. Maar nadat de heer Schouten (a. r.) den voorzitter was bijgevallen, er van uitgaande dat de commissie van voorbereiding (welke met het oog op dit onderwerp haar bijstand bij het voor-onderzoek zal verleenen) gelegenheid zal krijgen tot aanvulling van wat men even tueel te kort zou komen door de behandeling in de afdeelingen, verwierp de Kamer bij zitten en opstaan met overgroote meerder heid het uitstel-plannetje. Hierop kon men van een, vooral spitsvon dig Juridisch debat genieten vanwege de voor gestelde wettelijke regeling om rechtskracht te verleenen aan bezettingsmaatregelen op distributie-gebied. Mr. Terpstra (a. r.) vroeg waarom de Regeering meende thans een wet ln stee van een K. B. noodig te hebben en wat de reden was dat er aan een en ander terugwerkende kracht werd verleend. Zelf de vragen hielden Mr. Donker (a. r.) bezig die er voorts o.a. op wees dat kennelijk de verschillende Ministeries die we in den loop der bezettingsjaren en na dien versleten hadden niet dezelfde opvattingen hadden ge huldigd over de Londensche wetsbesluiten en het bezettingsrecht. Hij stipte verder nog aan, dat de Regeering eigenlijk niets liever wil dan het bezettingsrecht afschaffen, maar dat zij in dezen nu juist het omgekeerde doet door een aantal besluiten van de secre tarissen-generaal uit den bezettingstijd te handhaven met behulp van wettelijke conti nueering. Minister Vos, kersversch terug uit Amerika, verklaarde, dat de materie bij de wet gere geld moeten worden omdat 'net tegevolge van tijdnood onvermijdelijk was gewor den mede bepalingen omtrent terugwerkende kracht op te nemen. Dit was ook de ziens wijze van den Raad v. State geweest. Nadat Minister Kolfschoten betoogd had, dat het wetsontwerp voorziet ln de wederinwerking- stclling van en het verleenen van terugwer kende kracht aan geschorste maatregelen, ontkende hij, dat dit zou zijn legalisatie van de genomen besluiten. Die waren immers ge schorst geweest. Het eind van het lied was dat de Kamer z. h. st. het jawoord uitsprak. Hierna gaf een soortgelijke regeling om de standaardisatie van melk wettelijk te laten voortbestaan den heeren v. d. Weijde (R. K.) en de Ruyter (c. h.) gelegenheid zoo spoedig mogelijke herleving van de levering van volle melk aan te prijzen, waartegenover Mi nister Mansliolt de voordeelen van de stan daardisatie ln het licht stelde om overigens conform het verzoek van eerstgenoemden spreker een commissoriaal onderzoek om trent dit melk-vraagstuk toe te zeggen. Ook dit ontwerp ging er z. h. st. door. E. v. R. Zij dringen aan op Nederlandsch initiatief tot herstel van het internationaal vertrouwen De zes Nederlandsche journalisten, die op tournee door Amerika zijn, hebben al daar contact gehad met vooraanstaande Amerikaansche geleerden en met degenen die een leidende rol hebben gespeeld in de ontwikkeling van de atoomenergie. Zij hebben in de ervaringen die zij daarbij hebben opgedaan aanleiding gevonden tot het afleggen van een gemeenschappelijke verklaring, die ten doel heeft de belang stelling van het Nederlandsche volk voor dit allerbelangrijkste onderwerp te wek ken en daartoe bevoegde Nederlanders op den kortst mogelijken termijn te sti- muleeren tot een initiatief om het wan trouwen weg te nemen, dat bezig is te groeien tusschen de landen die het atoom bomgeheim kennen eenerzijds en de ove rige mogendheden anderzijds. Deze doel stelling is aan het slót van de verklaring opgenomen met de bijvoeging, dat de on derteekenaars ons kleine land met zijn groote traditie bij uitstek op het gebied van het volkerenrecht in staat achten dit initiatief te nemen. De verklaring begint met de constatee ring, dat het nieuwe wapen een totale revolutie op bewapeningsgebied heeft te weeggebracht. „Zulks temeer", aldus de tekst, „omdat de deskundigen ons hebben medegedeeld, dat betrekkelijk eenvoudig nog veel zwaarder bommen dan tegen Japan zijn gebruikt, te maken zijn". Dc verklaring wijst er verder op dat bij deze geleerden niet den minsten trots, doch wel groote bezorgdheid te bemerken viel; deze bezorgdheid betrof de vraag hoe men tot een internationale regeling zou kunnen komen tot uitschakeling van de destructieve mogelijkheden van deze nieuwe vinding. De verklaring zegt verder: „Een uiterst belangrijke conclusie waartoe deze geleer den gemeenschappelijk waren gekomen, was, dat, indien de naties zich interna tionaal zouden willen verbinden af te zien van het militaire gebruik van atoom energie, hetgeen vernietiging van de be staande bommen zou moeten omvatten, een internationale controle zeker uitvoer baar zou zijn, zonder dat zulk een toe zicht tot een onaanvaardbare inbreuk op dc 60uvereiniteit van de betrokken landen zou behoeven te leiden en zonder dat het vreedzame wetenschappelijke onderzoek zou worden belemmerd. De controle zou moeten uitgaan van een toezicht op de uraniumproductie, terwijl voorts het enorme wetenschappelijke en technische apparaat, dat noodig is voor de vervaar diging van de atoombom, een geheim houding ten zeerste bemoeilijkt. Een bijzonder groote moeilijkheid is echter de sfeer van vertrouwen te sehep- Burgerlijke Stand. HAARLEM 5 Maart 1946. BEVALLEN: 28 Febr., M. C. Dukkers— Lans, z.; 3 Maart, G. A. van Rijnde Vrind, d.; I. van de Loo—Zijnen, z.; M. Vrolijk—van Kampen, d.; 4 Maart. W. F. Minkels—Keestra. z.; J. A. Kapteijn—Castien, d.; T. Lap—van Wijk, z.; C. A. M. van der Ploeg—Berkhout, z.; T. de Boer—de Rook, z.; N. ten BroekeKoning, d.; 5 Maart, A. E. Meijer—Heijkoop. z. OVERLEDEN: 2 Maart, P., 2 m., z. van A. Janus, Spionkopstraat; G. Swier, 81 j., Jans straat; 3 Maart, J. C. Kroon—Korstjens, 76 Zomerkade; M. N. M. Poleij—Wessels, 48 j., Lakenkoopersstraat: B. Frlellnk, 81 J., Re- guliersstraat; H. A. Tim, 75 j., Veonberg- plein; 4 Maart. N. Kooter. 82 J.. Kamperlaan. ONDERTROUWD: 5 Maart, T. P. Massaro en W. J. W. de Beer; W. Paule en S. J. Schouw; D. Rozeboom en A. W. Wlttcvecn; W Kiellch en H. J. A. ter Horst. GEHUWD: 5 Maart, j. van Zandvoort en H. A. Mens; H. A. Schackman en J. G. van Dril len; A. Klarenfoeek en J. C. Hoogendoorn; M. J. Delemarre en G. M. Alders. pen tusschen de groote mogendheden do eenigen, die practisch in staat zullen zijn de atoombom te maken om dit uiterst delicate punt in discussie te brengen". De verklaring geeft hierna te kennen dat de kleine mogendheden hierbij een uiterst belangrijke rol kunnen vervullen. Zij oppert de mogelijkheid dat onze ver tegenwoordigers in de UNO dit vraagstuk aan de orde stellen, terwijl onze mannen vaij de wetenschap de internationale we tenschappelijke belangstelling ervoor kunnen wekken". Zeer vooraanstaande figuren in wetenschappelijke Amerikaan sche kringen", aldus de verklaring, „waar schuwen met klem tegen het innemen van een eng nationalistische standpunt, wat slechts kan leiden tot een inter na tiormlen bewapeningswedstrijd en een ondragelijke 6feer van wantrouwen, temeer, omdat wereldsteden in enkele minuten kunnen worden verwoest en af weer onmogelijk is". De verklaring eindigt dan met te wij zen op de meening der Amerikaansche ge leerden dat een internationale overeen stemming zeer urgent is en met de for- muleering van de doelstelling der opge stelde verklaring, zooals wij die hierboven reeds weergaven. De onderteekenaars waren: H. J. Helle- ma, H. Hermans, L. J. Kleijn, A. Koeje- mans, M. H. van Randwijk en A. J. P. Tammes. By minister Byrnes. Gisteren hebben de zes Nederlanders de persconferentie van minister Byrnes bezocht, waar zij door eenige hartelijke welkomstwoorden van den minister wer den ontvangen. Byrne6 uitte, zijn bewon dering voor den heroischen strijd en het nimmer versagend verzet van het Neder landsche volk en memoreerde de nauwe banden, waarmee Amerika aan Neder land is verbonden. De minister verzocht den journalisten de oprechte wenschen van het Amerikaansche volk voor herstel van de Nederlandsche welvaart mee naar Nederland te nemen. Derby—Haarlem De voorzitter van het „Anglo-Nether- lands Sports Scheme", de heer Ab. Mil- hado uit Londen, heeft gisteren ten Stad- huize voor het Uitvoerend Comité van de Sportweek een uiteenzetting gegeven over doel en werkwijze van zijn organisatie. Reeds 25 steden in ons land voeren on derhandelingen met Engelsche steden, teneinde tot een geregelde sportuitwisse- ling te geraken en nog 32 steden staan op het punt, contact op te nemen. In Derby is men zeer geesdriftig gestemd over de uitwisseling met Haarlem; de burgemees ter van deze Engelsche stad is fevens vice- voorzitter van het werkcomité, dat in En- land deze uitwisseling behartigt. Burgemeester M. A. Reinalda deelde na deze uiteenzetting mede, dat het Haar- lemsche gemeentebestuur deze zaak gaar ne zal steunen en dat wethouder D. J. A. Geluk is aangewezen om in het Sportweek comité het contact met het gemeentebe stuur te vergemakkelijken. De burgemees ter zelde, het van groot belang te aahton, dat de vriendschap met het Engelsche volk, dat alles geofferd heeft ook voor onze vrijheid, versterkt wordt.. De voorzitter van het Sportweek-comité dr. C. Spoelder, deelde ten slotte mede, dat het comité de opdracht om het sport- contact met de 6tad Derby tot uitvoering te brengen, met geestdrift zal aanvaarden en zegde het gemeentebestuur dank voor den steun dien het heeft aangeboden om deze belangrijke 6portaangelegenheid te doen slagen. JapanscÜ Indonesië ;eld wordt in ingetrokken Ervaren, neutrale waarnemers te Ba tavia,die de recente gebeurtenissen in de rcpublikeinsche politiek op den voet volgen, zijn in, het algemeen van mee ning, dat het oogenblik nu is aangebro ken om den loop der gebeurtenissen, welke moet. leiden naar een oplossing van het Indonesisch probleem, in be langrijke mate te versnellen. Hoewel men er zich in deze leringen van bewust is, dat de volmachten, welke nu aan Sjahrir zijn gegeven, ongetwijfeld een stap in die richting beteekencn, vreest men niettemin, dat de samenstelling van het nieuwe kabinet een werkelijk snelle ontwikkeling naar een beslissing toch nog zal kunnen remmen. In deze kringen weet men goed, dat men niet kan veronderstellen dat dit soort on derhandelingen van een leien dakje gaat, doch niettemin wijst men er op dat, nu de geallieerden bijna es maan den geleden op Java zijn geland, behal ve dat men een sfeer geschapen heeft, welke beter geschikt is voor vrije en openhartige besprekingen, slechts zeer weinig voortgang in de richting van een beslissing is gemaakt. Men stelt in deze kringen vast, dat de Indonesiërs aanvankelijk de tijdsfactor mee hadden. In zekeren zin is de „republiek" er in geslaagd een aantal Indonesische poli tieke partijen te vereenigen, doch zelfs op Java is het gezag van de „republiek" niet algemeen. Op verschillende plaat sen en in verschillende streken zijn er nog steeds groepen extremisten, die in staat zijn geweest oorlogszuchtige uit latingen te doen, waarmee de „republi- keinsche regeering" net zeker niet eens is. Volgens de radio van New Delhi heeft Sjahrir aan de pers medegedeeld, dat het Indonesische „kabinet" een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand op Java en Ned. Indië zal doen. Lt.Gen. Stopford heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat, daar Nederland als een soijvereine macht is erkend, het Ned.-Indische geld dat het internationaal erkende geld voor dit land is, het eenig wettige be taalmiddel in Indonesië zal zijn. Het Ja- pansche geld wordt ingetrokken. De eerste officieele Nederlandsche radio-uitzendingen zullen op 8 Maart a.s. beginnen op golflengte 99.5 meter. Op een persconferentie heeft Sjahrir ten aanzien van dc geïnterneerden ge zegd, dat het altijd zijn persoonlijke meening is geweest, dat die geïnterneer den, die Midden-Java willen verlaten, naar Batavia moeten worden overge bracht. Hij denkt, dat dit standpunt in een verklaring van het nieuwe kabinet zal worden vastgelegd. NCRV 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor Jongens en meisjes, rnio 17.30 N. V H ;:^RV: Orgel. 18.00 Gr.pl. RNIO 18.15 Engelsche les. NCRV Gr.pl. RNIO 19.00 Nieuws. 19.15 De partementale Uitz. 19.30 Progr. v. d. Nederl. Strijdkr. 20.00 Nieuws NCRV 20.05 Bel Canto. 21.00 Mr. Dr. F. B. Jonker. 21 20 Concert. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22,15 Het actucele. 22.30 Concert. 23.15 Gr.pl. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverzlcht. VARA 18.18 Twee vleugels. RNIO: Het Rijk overzee. VARA: Orgel. 19.15 Lezing. VPRO 19.30 „Amerika" door Dr. W. R. M. Noord- hoff te Haarlem. RNIO 20.00 Nieuws. 20 05 Departem. Uitz. VARA 20.20 Residentie orkest. 21.30 Revue van de maand. 22.00 Mctropole- orkest. 22.40 Gr.pl. 22.45 Geestelijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23 15 Avond- klanken BONTMANTEL rn. 42 te koop Russisch veulen naturel, met bljbeh. dito muts en moftasch ln zeer goeden st. Prfjs f 600. Br. no. 3882. NU beginnen weer de nieu we cursussen voor het Mid denstandsdiploma. Kleine clubs. Lesgeld f 6 p. m. BOEKHANDEL koopt boeken op elk gebied. Kleine partijen zowel als gehele bibliotheken. Jacobynestraat 3. Ged. Oude Gracht 27A, Haarlem. IV&ssclien, Trimmen, Plukken, Scheren, Uitdunnen en Ontkllttcn. Behandelingen uitsluitend na afspraak ook per telefoon. Gebr. VEENINGA Kynologischc Inrichting „DE IJDELTUIT" Jacobijncstraat 10-18 Tel. 13265 zegt het Snijderke van .De Faam. Want dit maatlint bewijst, dat onze kleeding .op maat" wordt gesneden en geen confectieklee- ding is. Komt met Uw stof en fournitu ren naar de Ane- flang. Onze uitge breide staf van prima kleermakers zorgt voor een perfecte coupe en onberis pelijke afwerking. rv"k wtK veRtRouwensnaam A N E a A N a HAARLEM TEL. 10 4 0 1 Stam- en Reurrozen f 1.50. Struikrozen 35 ct. p. st. per 10 st. in s: or ten f3. Klimrozen 65 ct per 5 st. f3. Rhododendrons ln kleuren p. st. f 1.50. Tuin Azalea Mollis, rijk ln bloemknoppen, p. st. f 1, Co niferen vanaf f 1.25, Rotsconifeertjes ln soorten 65 ct. Bloemheesters ln diverse soorten zooals Jasmijn, Roode Ribes, Deutzia, Sneeuwbal enz. enz. p. st. 05, per 5 et. in soorten f 3. Magniolia Tulpen-boom f 4.50- f 7.50. Struikseringen in kleuren f 1.50. Hoog- en Halfstam Gouden Regen en Prunus p. st. f 2.25. Hulstboom besdragend va. fl.26. Oostenrijksche Den v.a. 11.25. Japansche Sie.rkers v.a. f 2 50. Roode Meidoorn vanaf fl.25, Klimplanten vanaf 65 cent. Rand palmpjes voor afzetting van randen en perken p. st. 8 ct., per 100 st. f7, per 1000 st. i'60. Li- gustrum groenblijvend p. st. 1 2«/z ct., per 100 st. f 11, per 1000 st. f 100. Vaste Snijbloemplanten en Rots- planten in diverse soorten worden geleverd op naam -en hoogte, prachtplanten van 20-35 cent per stuk, p. 20 st. in soorten f4.50, p. 100 st. f20. Laan- en Sierboomen zooals Linden, Kastanjes, Populier, Berk, Plataan, Eschdoorn, Beu-k enz. enz. Prijs op aanvraag. Vruohtboomen, hoog- en halfstam. Appel, Peer. Pruim, Kers, Noot, Morel, van f 6 tot f 7.50 p. st. Vruohtboomen, Struik- of Pyramide In boven staande soorten van f4 tot f 7.50. Lelboomen in bovenstaande soorten van f-1 tot f10. Roode. Witte en Zwarte Aalbessen v.a. 35 cent. Frambozen 12>/t tot 20 cent, Aardbeien 2'/z ct. per stuk, per 1.00 st. f 2, p. 1000 st. f 17.50 enz. enz. Teveel om op te noe men. U heeft keus uit meer dan 100.000 st in soor ten. Alleen bij Tel. 12584 Haarlem O., 1 min. van A'damscho Poort Wij hebben geen filialen of vent wagens aan huls. Kweekery te Santpoort, gelegen: Rijksstraatweg, hoek Slaperdijk. N.V. Kaliweb. Haarlem. HERRIJZEND ZANDVOORT Na onze OPENING op 7 MAART. Groote Krocht 8 ZANDVOORT, kunt U als vanouds winkelen bij Wij bieden U weer een vooroorlogsche collectie LUXE EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Wij noodigen U hiebfj gaarne uit tot een bezoek aan onze geheel gemoderniseerde zaak. DE DIRECTIE HOYNG'S GESGHENK10NHUIS OPENING DONDERDAG 7 MAART, 2 UUR Op éér.waordGEHEIMHOUDING IW Niemand zal ooit weten, dat U om huwelijksbemiddeling verzocht, als U by ons vry. blijvend inlichtingen vraagt. Alléén betrouwbare dames cn heeren van alle rang en stand staan bij ons ingeschreven, wy brengen U gaarne met een van hen in contact. >aat 45. Alkmaar T.lelooa and van 10-8 uur. riondaga iwoordlgd door gehoel Nadar- land. Belgiè en Indonaili Daigawentchl baioek bil rakard. By kantoren in Amsterdam, Arnhem, den Hang. Haarlem, Rotterdam en Utrecht. Adres In Haarlem: Leidscheplein 27rood. Dagelijks geopend (behalve 's Maanda-rs) van 1 o. _v uur en 's Zondags van 26 uur. Ci lil 2581. Dag

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3