n De plannen voor Haarlem-Oost De Nieuwe Kamers Gulden te laag gewaardeerd Avonturen van Kort en Bondig Sport in het Kort B. en W. van Haarlem hebben een wijziging laten ontwerpen van de uit breidingsplannen „Oude Weg" en „Waarder- en Veerpolder". Daarbij is rekening gehouden met de verplaatsing van het Goederenstation van de Wes tergracht naar de terreinen ten Noor den van de Centrale Werkplaats, waar toe reeds jaren geleden besloten is. De spoorlijn Haarlem-Amsterdam is gedeeltelijk in Noordelijke richting ver schoven om gelegenheid te krijgen de Centrale Werkplaats te vergrooten. De rangeerplaatsen voor het Goederensta tion komen ten Noorden van de nieuwe spoorlijn. Aansluitend aan dit spoorweg-em placement is terrein gereserveerd voor de nieuwe groente- en fruitmarkt. De daarbij behoorende gebouwen liggen aan een klein haventje, dat aftakt naar de reeds gegraven industriehaven ten Noorden van den Oudeweg. Deze laat ste weg zal door middel van een be weegbare brug over het verbindingska- jiaal tusschen industrie- en marktter rein gevoerd worden. Ter plaatse van de ontworpen spoor- wegwerken en marktterreinen waren in 't oude uitbreidingsplan industrieter reinen geprojecteerd, niet aan vaarwa ter gelegen. Ter vervanging van die terreinen zijn ten Oosten van de reeds gegraven industriehaven ongeveer 70 ÏVI. diepe bouwblokken voor de indus trieën. Deze bouwblokken komen aan de zijwegen van den nieuwen Oude weg te liggen en zullen van een spoor wegaansluiting voorzien kunnen wor den. De Oude weg zal een rijbreedte van 12 M. krijgen. Hij loopt langs het rangeerterrein en het marktterrein en scheidt dat laatste van het industrieter rein. De Oude weg zal tevens een schakel .Rebben ze weer ruzie boven?" „Welnee, ze zijn juist in hun schiK! Ze hebben ook Niemeüer's Gala-thee op den bon gekregen!" Adv. De Partij van den Arbeid Wij ontvangen 't volgende communiqué: Na de oprichting van de Partij van den Arbeid heeft het bestuur van de Christe lijke Historische Unie te Haarlem overleg gezocht met het voorloopig bestuur van deze partij De daartoe benoemde commissie bracht verslag uit in de besturusvergadering van u Maart, waar tevens de resultaten van de algemeene leden-vergadering van de Christelijke Unie van 27 Febr. j.l. te Amsterdam besproken zijn. Alle aanwezige bestuursleden, te weten J. P. van Eysden, voorzitter; rar. W. Glastra, secretaris; P. van Egmond, pen ningmeester; mr. S. C van der Wall en R. Smit Jr., besloten de politiek van de Christelijke Historische Unie niet langer te volgen, bedankten voor hun lidmaat schap en hun bestuursfunctie en traden toe tot de Partij van den Arbeid. Als vertegenwoordigers van de Orthodox Protestanten in de afdeelingsbesturen van de Partij van den Arbeid te Haarlem zijn vervolgens voorgedragen de heeren J. Prik':el en mr. W Glastra (Noord), H. van Dijk en J. P. van Eysden (Oost) en mr. S. C. van der Wall en P. van Egmond (West). Tot zoover dit communiqué. In het be stuur der afd. Haarlem van de Christelijk Historische Unie zaten nog eenige be stuursleden, die de bedoelde vergadering niet hebben bijgewoond. Het is nog niet bekend hoe hun houding zal zijn. Bijzondere arbeidsbemiddeling De heer G. W. Paauw, adj. dir. van het Gem. Arbeidsbureau te Haarlem is met ingang van 16 Maart a.s. belast met de zorg van de bijzondere arbeids bemiddeling in het geheele land. Hij wordt daartoe overgeplaatst naar het RijkJbureau in den Haag. AGENDA Stadsschouwburg: Twaalfduizend, 20 uur. Rembrandt: Golden Boy, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: I'll be your sweetheart, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur I.uxor: Gravin Alexandra, 14 16.15, 19 en 11.15 uur. Frans Hals: J'accuse, 34, 16.30, 1» en 21.11 uur. ZONDAG 10 MAART Stadsschouwburg: Twaalfduizend, 1* en 20 uur. Gem. Concertzaal: Cabaretavond (buurt- vcr,). Bioscopen: als Zaterdag. vormen in de verbinding van het stads centrum met de intercommunale ver keerswegen, met name van die met den Oostelijken ringweg van Haarlem. Het tracé van dezen ringweg is nog niet be kend. Wel is te zeggen, dat hij de Am- sterdamsche vaart en de spoorbaan Haarlem-Amsterdam ten Oosten vaji de Israëlietische begraafplaats met 'n tun nel zal passeeren. Bijeenkomst in Augustus of September (Van onzen parlementairen Redacteur.) Zooals men weet, bestaat het voornemen de verkiezing van de Tweede Kamer op 17 Mei te houden, die van de Eerste Kamer een stuk later. Dit laatste is onvermijde lijk doordat daaraan immers de nieuwe samenstelling der Provinciale Staten voor af moet gaan. Deze zullen op den tweeden Dinsdag iin Juli de candidaten voor onzen Senaat stellen. Vanwege de verschillende termijnen die men in acht moet nemen, zal het niet veel eerder dan omstreeks half Augustus althans de eerste helft dier maand worden, alvorens alles gereed zou wezen om de nieuwgekozen Statcn- Generaal, nadat de oude eerst gesloten moet worden, te openen. Mochten er geen dringende voorstellen te behandelen zijn, dan zou men de opening tot den derden Dinsdag van Sep tember kunnen uitstellen. Het eenige be zwaar daarvan ware, dat er aldus gedu rende een 5 i 6 weken een parlementloos tijdperk zou zijn, aangezien tengevolge van de wet i.z. de voorloopige NStaten- Generaal de levensduur van dezen^eindigt op het oogenblik waarop de verkiezings uitslagen van de beide Kamers gepu bliceerd zullen zijn. Mocht men dit be zwaar te groot achten, dan zou men dc nieuwe Kamers vrijwel terstond na die publicatie) gelijk gezegd, in de eerste helft van Augustus te verwachten) kunnen openen. E. v. R. DE DISTRIBUTIE Het laatst beschikbaar gestelde rantsoen koffie zal voor twee weken langer toerei kend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was. De eerstvolgende bon zal pas op 1 Arr:! aangewezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rantsoen zal even eens voor zes weken zijn. Ter compensatie van den over deze twee perioden van zes weken -uitvallenden koffiebon zal op 23 Maart een extra-bon voor 50 gram thee bekend gemaakt worden. HAARLEM. Maandag 11 Maart zijn degenen, wier namen beginnen met do letter S (van Smit af) aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de Haarlemsche Vleeschhal. ZANDVOORT. (Distributiekantoor) 912 en 1415 uur de letters AG. G.E.B. te Haarlem AanlMwclinj; voor directeur. B. en W. van Haarlem hebben voor de benoeming van een directeur van het Electriciteitsbedrijf (vacature Ir. J. A. Reus) de volgende aanbeveling aan den raad gezonden: 1. Ir. C. A Doets, adj. directeur van de lichtbedrijven en waterleiding te De venter. 2. Ir. K. Brouwer, directeur der tech nische gemeentebedrijven te Meppel. 3. Ir. J. Bcllingn, directeur der gcm. lichtbedrijven en het waterleidingbedrijf te Almelo. Ir. Doets, die als nummer één op de voordracht staat, werd 18 April 1909 te Amsterdam geboren, studeerde voor ci- viel-ingenieur te Delft en slaagde daar voor op 31 Maart 1936. Na gedurende kor ten tijd volontair te zijn geweest bij de gasfabriek Keilehnven te Rotterdam was hij tot 31 Maart 1937 uitvoerend ingeni eur bij dc Luchtbescherming te Schiedam. Met ingang van dezen datum werd hij ver bonden aan den Rijkswaterstaat directie benedenrivieren, speciaal belast met den studiedienst voor onderzoekingen op de Noordzee en havcnonderzoek. Van 1 Jan. 1939 tot 1 Juni 1940 was hij adj. dir. gem. bedrijven te Katwijk aan Zee. Daarna volgde een benoeming tot ingenieur bij de lichtbedrijven te Deventer en spoedig daarop de aanwijzing tot adj. directeur. Sinds 20 Juni 1945 is ir. Doets. die lid der Geref. Kerk is, tijdelijk burgemeester van Deventer. Mijn brood Winter 194445. Hongerwinter. Langs de wegen trekken vrouwen en moeders uit de steden, zij smeeken om eten Öij den boer. Zij leuren met hun kinderen: wie wil ze den kost geven, tot de nachtmerrie van den oorlog voorbij is? In de arme stadsbuurten liggen huis aan huis de door gebrek aan voedsel uitgeteerden, te zwak om zich te verroeren, het lichaam ver droogd of onnatuurlijk gezwollen. Honger! Om een korst brood wordt gevochten, de suikerbiet heerscht over de schrale tafels. Een ieder dankt God voor eiken kruimel, hem toegeworpen. Een ieder, van welken rang of stand, voelt aan den lijve wat het beteekent, honger te lijden* Het is iete verschrikkelijks. Winter 1945'46. Een jaar later. Van het schrikbewind der Duitschers en hun com pagnon de honger is het volk gered. Er is nog geen overdaad, maar er is genoeg, ruimschoots genoeg om van te loven. Een korst brood is niet meer, wat hij ben jaar tevoren was: het eene, het boven alles bc- geerlijkq. Een korst brood kan men .van daag in de straten vinden, vertrapt 'door vele voeten. En in de vuilnisbakken. Naast een heele boterham: een maal aardappe len, een klomp gort. Er is immers weer genoeg! Onlangs was ik er getuige van, hoe een jongen zijn twaalfuurtje uit het raampje van den trein wierp. Hij had geen trek. Toen anderen, nijdig, hem op het onwaar dige van zijn daad /vezen, zei hij: „Waar bemoeit u zich mee? Het is m ij n brood." Die jongen heeft, als zoovelen, niets ge leerd. Hij heeft vergeten, hoe blij hij een jaar geleden was, als hem zijn deel werd toegemeten van het bitter weinige, dat wij samen moesten deelen. Hij heeft ver geten, wat hij toen wist, dat het voedsel een gemeenschappelijk bezit is, oneindig kostbaar, nooit om weg te werpen. Hij is ondankbaar. Nu heeft hij genoeg, maar nog velen hunkeren naar dat in keurig papier verpakte twaalf-uurtje, dat hij uit het treinvenst^;. wierp. Mijn brood is ons brood. Velen, mensch en dier, vragen nog om al dat voedsel, dat in straten en vuilnis bakken wegrot, versmaad door ondank baren met tekort aan gemeenschapsgevoel. Wie om zich heen ziet, weet waar hij te recht kan met zijn boterham' als hij geen trek heeft. Wij moeten om ons heen zien. Omdat wij niet alleen zijn op deze wan kele wereld. P. H. Mr. L. J. A. Trip, president van de Ned. Bank, heeft in een onderhoud met het A.N.P., waarin hij mededeelde, met 1 Mei a.s. zijn ambt te zullen neerleggen, gezegd het eens te zijn met de verklaring van prof. Lieftinck, dat de koers van den gul den met betrekking tot zekere onderdoo ien van het Nederlandsche economische lever, in verhouding tot het buitenland eer Ie laag dan te hoog is vastgesteld door de Londensche regeering. Een nieuwe wijzi ging in de Nederlandsche valutaverhou ding is ongewenscht. Een gevolg van die te lage koersfixeering is volgens mr. Trip, dat het prijspeil hier te lande thans ster ker moest stijgen dan anders het geval ware geweest. Om geleidelijkheid te be trachten wordt de regeering gedwongen zeer groote importsubsidies te verstrek ken, welke op den duur niet zijn vol te houden. De ongelijkheid in waarde tusschen den Nederlandschen en Ned.-Indischen gulden moest verdwijnen, om het geldverkeer binnen het Rijk te kunnen handhaven Binnenkort zal de verhouding van den Ned.-Indischen gulden tot het pond ster ling nader worden geregeld. De deviezenpositie baart nog zorg. De mcening, dat de stijging der bankbiljetten- circulatie op zichzelf een inflationistisch karakter zou dragen, wordt door mr. Trip niet gedeeld. Thans zal alles afhangen van de te volgen financieel-economische poli tiek. Mr. Trip meende, dat deze gebaseerd moet zijn op een zoo spoedig mogelijke bekendmaking van de voornaamste belas tingmaatregelen, het aankweeken van den 6paarziji bij autoriteiten en publiek, een rentepolitiek, welke den spaarzin niet be lemmert en een zoo ruim mogelijk herstel van het kapitaalverkeer. Het gevaar van een niet op den juisten tijd nemen der maatregelen zal moeten worden vermeden Tenslotte is het van het grootste belang, dat deNkosten en prijzen niet onevenredig stijgen. 75. De visch was niet zoo kwaad als hij er uitzag, want goedmoedig brom mend maande hij Wag en War aan, op zijn rug te klimmen. 7c moesten het wagentje meezeulen, alhoewel de visch zei, dal hij dat rare geval niet op zijn glanzende rug wou hebben. Maar het ging tóch door. Met een griezelige snel- hcid kliefde de visch eenige oogcnblik- ken later het water en in een oogwenk waren ze op het eiland. Daar was het een gehol van belang. Honderden don- derkopjes, waterspinnen, watervlooien en andere kleine meerbewoners draaf den door elkaar en het groote palcis in. Luxemburg-Nederland zonder Smit Morgen begint het Nederlandsche elf tal zijn nieuwe laten wij hopen glo rieuze loopbaan met een wedstrijd tegen Luxemburg „om er in komen". Want al kan den jongen spelers niet vol doende op het hart gedrukt worden, geen enkelen tegenstander te onderschatten, zelfs een flinke overwinning zegt nog niet al te veel over de te verwachten resultaten tegen België. De uitslag van den wedstrijd van morgen is ook een ge heel open vraag, gezien het grondig ge wijzigde Luxemburgsche team na het 07 échec tegen België en de Nederland sche ploeg, die als zoodanig in geen zes jaar een interlandontmoeting heeft ge had. Het is wel jammer dat de nieuwbe noemde captain Kick Smit vlak voor den wedstrijd- verstek moest laten gaan. Ook hijzelf gaf uitdrukking aan zijn teleurstelling. Het zou oen mooie bekroning van een voetbalcarrière ge weest zijn: 28 of- ficiëele en ver scheidene offici euze internationa le ontmoetingen, een wedstrijd in het Westeuropee- 6che elftal en niet zelden de ster van het veld. Het be gin was reeds een succes: de be roemde 93 over- Kick Smit winning op de Belgen (wie herinnert zich het „tien-tien"-gebrul niet meer?) in 1934. De patient voelt er echter niets voor, zijn loopbaan thans te beëindigen, al maakt hij zich weinig zorgen om zijn ver vanging als linksbinnen Volgens hem is de jonge NAC-er Rijvers daarvoor ge knipt. De verwachtingen ten aanzien van Kraak zijn natuurlijk hoog gespannen Nederland heeft in geen 25 jaar een keeper van een dergelijk formaat bezeten. Ook de backs en vooral de kalme Wil- ders v zullen hun werk wel naar behoo- ren weten te doen. Het is echter jammer dat niet tijdig naast Caldenhove eenige jonge krachten opgekweekt zijn, zoodat men op een gegeven oogenblik met een onervaren, althans niet op elkaar inge speelde verdediging komt te zitten. Daar bij moet men met Wildens toch oppassen, omdat hij nogal eens individualistische neigingen wil botvieren. In de midden linie is Pellikaan nog steeds de man, al heeft hij de laatste twaalf jaar slechts éénmaal de oranje shirt gedragen. Zijn optreden zal menigeen met gerust hart tegemoet zien. In de voorhoede is het probleem van den aanvalsleider nog steeds niet opgelost. Lenstra zal zich ongetwij feld weten te weren, maar zal hem dit ook lukken tegen een België dat met 6toppcrspil speelt? Hij is qua aanleg bin- nenspeler en blinkt als zoodanig ook het meest uit. Wilkes is een kundig speler, van zijn buurman betwijfelen wij het echter ten zeerste. Hij is vurig, maar zal meer dan vurigheid alleen moeten ten toonspreiden om zijn plaats waardig te zijn. Rijvers zal vermoedelijk als plaats vervanger van Smit zijn debuut maken en daar hij de eenige openbaring van het huidige seizoen is, is hij het aan zijn naam verschuldigd, een goed figuur te slaan. Tot slot geven wij nog de opstelling: Kraak Stormv. Wilders v. d. Linden BI. W. Ajax v. Buitenen Pellikaan Stjjger HDVS LONGA BI. W. llollcman Wilkes Lenstra Rijvers? Bergman VUC Xerxes H'veen NAC BI. W. O Lahure Mengel Lart Libar Feller 1 Wantz Feller 2 Kieffer Dumont Moussel Michaux Scheidsrechter: Jorissen (België). Grensrechter Nederland: C A. van Asperen. Reserves: v. Raalte (BI. Wit), Potharst (Ajax), v. d. Veen (Ajax) en v. d Vegt (HBS). Op onze borden zal Zondagmiddag een verslag van den wedstrijd worden gepubliceerd, waarmee zeer kort na den aanvang van den wedstrijd, om ongeveA half vier, zal worden be gonnen. Wedstrijden afgelast In de districten drie, vier en zes zijn alle wedstrijden voor Zondag a.s. van den K.N.V.B. afgelast. In de overige districten moest heden de keuring door de consuls nog geschieden. AFGELASTE WEDSTRIJDEN. Alle wed strijden van den Kon. Ned. Hockeybond, van den Kon. Ned. Korfbalbond en van den Kon. Ned. Voetbalbond (district III) zijn afgelast. Deze laatste worden 1 week opgeschoven. De ijshockeywedstrijd Nederland—Zwit serland. waarvoor groote belangstelling heerschte, had een teleurstellend verloop, daar ondanks de techniek en snelheid der Zwitsers weinig fraai samenspel werd gele verd. Bovendien werd de tweede speeltijd gekenmerkt door unfairheden aan belde zij den. De einduitslag was 0—5 (O—l, 0—1, 0—3). SCIIOON SPRING EN. Tijdens de inter nat. zwemwedstrijden, welke Zondag door de Zwemclub „Haarlem" worden georgani seerd, wordt een wedstrijd sehoonspringen dames gehouden, waaraan de beste Ned. springslers deelnemen, o.a. de Ned. kampioe ne Rle Muytjens (ADZ) en de dames Jople v Engelen. W. Coblens, L. Keiler (allen HDZ) en Cobi Floor (ADZ). BINNENLAND. in het Maurltshuis te 's Gravenhage zal op 1G Maart een tentoonstel ling geopend worden van uit Dultschland te ruggebrachte Neder landsche kunstwerken. De te exposeeren schil derijen zijn alle afkoms tig uit de Amertkaan- sche zone, waar de autoriteiten de grootst mogelijke medewerking hebben verleend. „Dc ondergedoken camera" is de naam van een tentoonstelling, die van 15 Maart af te Utrecht zal worden ge houden. Een rijke ver- scheldenheid zal worden geëxposeerd. De op brengst van deze ten toonstelling komt ten goede aan dc Stichting 1940—45. Een congres voor den Landbouw zal op 20 Maart In de Utrecht- schen Stadsschouwburg gehouden worden. Er zUn onderhande lingen gaande tusschen de Metro Goldwyn Mayer en den produ cent David O' Selznick over het vertoonen van de kleurenfilm „Gone wilh the Wind" (Ge jaagd door de wind), naar den roman van Margaret Mitchell. Tegen den hoofd redacteur van „Dc Zwar te Soldaat", J. M. V., vroeger graanconsulent, werd voor het bijzonder gerechtshof te Amster dam 12 jaar gevangenis straf geëischt. 250 ln Engeland op geleide militairen zijn met de „Mecklenburg" van de Zeeland in ons land teruggekomen. Zij zullen een onderdeel vormen van een nieuwe divisie die een speciale laak krijgt. Er Is een commissie Ingesteld die tot taak heeft van advies te die nen over de totale (van de overheid uitgaande) voorlichting. Minister Mr. E. N. van Kleffens zal Woens dag 13 Maart per vlieg tuig naar Amerika ver trekken, ton einde daar zijn ambt te aanvaar den van vertegenwoor diger van Nederland in den Veiligheidsraad. Een drieling is te 's Hertogenbosch gebo ren ln het gezin Wan- roy-Cremers, Tezamen wogen de drie 12V4i pond. Het zijn twee Jon gens en een meisje. Het meisje heet Beatrix- Juliana. De werving van mijnwerkers voor Lim burg zal nu spoedig in verschillende steden ge schieden. Het ls de be doeling 4000 man aan to werven. Een employé van een Amsterdnmsch hotel was voor de blinkende verleiding van de Inven taris van zijn patroon bezweken. In Haarlem werden hoeveelheden tafelzilver, glas- en aar dewerk aangeboden. De politie combineerde een en ander en legde de hand op een zekeren J. N., in wiens huls zij vele gestolen hotelbenoodigd- heden aantrof. Haarlem en Omgeving. Jacques Tliibaud, de beroemde violist, zal 14 Maart ln de Concert zaal een recital geven. De pianist Gerard Hcngevcld geeft Maarv dag 18 Maart ln de Be gijnhofkapel een recital. Het programma bestaat uit werken van Mozart, Chopin, Ravel en De bussy. lie heer D. Beers, employé der firma Kel ler en Macdonald, zal Dinsdag 12 Maart her denken, dat hij 40 Jaar geleden In dienst trad bij do firma H. Koning en Zn., loodgletersbe- drijf. Bij de fusie, begin 1945, ging hij mede over naar de firma Keiler en Macdonald. Dc Verordening Distributie Woonruimte, door den Haarlemschen gemeenteraad vastge steld, ls 7 Maart In wer king getreden. De ver ordening ligt ter Inzage op de gemeente secreta rie (7de afdeellng). Ds. A. Verschoor ls voornemens op 31 Maart zijn Intrede te doen als predikant bij de Gere formeerde Kerk van Santpoort na als zooda nig te zijn bevestigd door Ds. TI. J. ten Brink. Ds. F.. Emmcn zal ln een wljkavond te hou den op Dinsdagavond 8 uur in de Oostcrkerk afscheid nemen van de Dosterwljk der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2