Standpunten Göring getuigt voor Göring De „Betty" gevonden te Batavia uiteengezet Gratieverzoek van Max Blokzijl afgewezen Stalin antwoordt Churchill «Oe .Tjuwgftug No, 1R3-71» TT "I "I 1 Donderdag 14 Maart 1A40 Bureaux: Groote Houtstr. 93 (J I C? I g 1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendapleln 37, Haarlem JL i ili 3m JL JL JL ld# iJLrr^ ^ifcaf^L P V j&_ n» Jf' Abonnementen: p. week 31 ct, IJmulden: Kennemerlaan 154, J Per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. m r, ,.„„e Dlreeteur-Hoofdredaotear: Robert Peereboom Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 De schoenenloterij Het, „winnende cijfer" wordt per maand bekend gemaakt. Zooals bekend is, zal te beginnen met 1 April 1946 het laatste cijfer van het stamkaartnummer bepalen, wie in de desbetreffende maand een schoenenbon ontvangt. Dit geldt niet voor diegenen, die na 1 Januari 1945 reeds een bon ont vangen hebben. Van officieele zijde wordt medegedeeld. dat dit cijfer vastgesteld wordt op den vijfentwintigsten van de voorafgaande maand. Dit cijfer zal op dezen zelfden dag worden bekend ge maakt Dit beteekent, dat op 25 Maart a.s. gepubliceerd zal worden welk cijfer voor de maand April aangewezen is. Alle an dersluidende geruchten en berichten zijn dus onjuist. Bemanning deels gered deels vermist Nadat de IJmuidensche slecpbooten een nacht lang tevergeefs naar het op een mijn geloopen Noorsche s.s. „Betty" had den gezocht, kwam Woensdagmiddag de botter UK 119 in IJmuiden binnen met 12 opvarenden van het schip aan boord. De aanvankelijk opgegeven plaatsbepaling bleek onjuist te zijn; de ramp gebeurde op 18 mijl N.W. ten W van IJmuiden De UK 119 had het schip daar Woensdag morgen gevonden; de kapitein en 10 man bleven aan boord. Een der geredde op varenden had een hoofdwond en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De opnieuw uitgevaren sleepbooten Ifcctor" en „Stentor" en de motorred" dingboot „Neeltje Jacobs" zjjn gister avond by de „Betty" aangekomen. Het schip bleek door de bemanning te zijn verlaten; omtrent haar lot tast men In het duister. Het is mogelijk, dat de Noren ge red werden door een klein vlsscliersvaar- tuig, dat geen radio aan boord heeft. De kans bestaat ook, dat met een eigen sloep van boord zijn gegaan, in welk ge val ze ergens op zee ronddobberen. De „Neeltje Jacoba" tracht hen op te sporen. De sleepbooten moesten nog wachten op assistentie uit Den Helder. om het schip, dat zwaar slagzij mankte, In IJmui den binnen te brengen. Zij worden daar op zijn vroegst hedenavond verwacht. waren, waren afgeloopen. Het aantal ge wonden zou 91 bedragen. Volgens de mee ning in Indonesische kringen, zouden de aanvallen op last van Sjahrir zijn gestaakt Bij Masambe op Celebes zijn Nederland- sche troepen uit een hinderlaag aange vallen. De Nederlanders telden vijf doo- den en negen gewonden. In Z.-O. Makas sar werden bij een botsing tusschen een patrouille Ned. Indische politie en 300 a 400 met artillerie en machinegeweren ge wapende terroristen, die door de Japan ners zouden zijn georganiseerd, 16 terro risten gedood. De Nederlandsche banken in Batavia zouden vandaag worden heropend. Besprekingen begonnen in een hartelijke en vriendschappelijke atmosfeer Woensdagmiddag zyn de besprekingen In Batavia tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs begonnen. In het gemeenschap pelyk communiqué wordt gezegd: „For meel* onderhandelingen tusschen de Ne derlandsche delegatie, gepresideerd door dr. Van Mook en de Indonesische delega tie, gepresideerd door Sjahrir, z(jn onder voorzitterschap van Sir Archibald Clark Kerr begonnen. De besprekingen, die zün ingeleid door een nuttige uitwisseling van standpunten, zullen in den loop van de eerstvolgende dagen worden voortgezet." United Press meldt, dat beide partijen zeer terughoudend zijn in hun bericht geving, zoodat het zeer moeilijk is beves tiging te krijgen van het bericht, dat Sjahrir tegenvoorstellen, die door de In donesiërs als een goede basis voor de on derhandelingen beschouwd worden, aan Van Mook zou hebben overhandigd. ANP- Aneta acht het niet waarschijnlijk, dat dit reeds zou zijn geschied Ofschoon het begin der zoo lang uitge stelde onderhandelingen overschaduwd wordt door de landingen van Nederland sche troepen in de belangrijkste havens van Java's Ncordkust en er hardnekkige geruchten loopen over eveneens tc ver wachten landingen op de Zuidkust, lijken alle partijen wat hoopvoller gestemd te zijn over den uitslag der onderhandelin gen, aldus meldt Un. Press. Een officieele Britsche woordvoerder verklaarde, dat de eerste formeele besprekingen goed begon nen waren in een hartelijke en vriend schappelijke atmosfeer. De Indonesische delegatie bestond uit de nieuwe vrouwelijke minister van so ciale zaken, Maria Ulfab Santoso; den minister van voorlichting Natsir; den mi nister van financiën Sotraehman en dr. Abdoelkarim Pringgodigdo Verder waren aanwezig kolonel Abdoel Kadir, graaf van Bijlandt en de Britsche luit.-kol. van der Post De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan protocol-aangelegenheden. „Georganiseerde revolutie" Volgens radio Djokjakarta heeft „het revolutionnaire leger", zich niet storend aan de regeering, besloten om in West- en Midden-Java een behoorlijk georganiseer de revolutie te beginnen Gisteravond leek het of de aanvallen op het convooi bij Soekaboemi, waarbij 2500 man Britsche troepen en tanks betrokken I)c minister van Justitie maakt bekend, dat de Koningin het gratieverzoek van Max Blokzyl heeft afgewezen. 3 Jaar voor valschen gastheer De Haarlemsche los-arbeider J T„ die tijdens de bezetting verscheidene Joodsche families, die bij hem onderdak gevonden hadden, onder bedreiging met den S.D. het huis uit werkte, werd hedenmorgen door de Haarlemsche Rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld De eisch luidde 4 jaar. Churchill spreekt te New-York Unites Press meldt: Churchill, voor wien een der geweldigste ontvangsten die New-York ooit gezien heeft wordt voor bereid, zal Vrijdag aldaar een rede hou den, die wordt aangekondigd als tc zijn van „wereldbeteekenis". Het woord is aan. Churchill's koers onvereenigbaar met bestaand verdrag" Een correspondent van de „Pravda" heeft Stalin in een interview naar zijn meening over ChurchiH'6 rede te Fulton gevraagd. Stalin heeft in een uitvoerig commentaar scherpe critiek geoefend op deze rede, die hij „gevaarlijk" noemde. „Zij was er op berekend, tweedracht te zaaien tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie en een samenwerking te ver hinderen", aldus Stalin, die Churchill vervolgens met Hitler vergeleek, wiens Germaansche rassentheorie het begin eener oorlogsophitsing vormde. Churchill is zijn oorlogsophitsing begonnen met de theorie der meerwaardigheid van de SWART v AZERBEIDZJAN (USSR) Maraghah Mianéh kWilï.' Anglo-r rsnisn Oil Co, PiJpJ«ldingen Au tonoom gebi ed >LHc GOLF- Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond Voor het Noor den van het land: moest geheel bewolkte lucht, met hier en daar eenlge lichte sneeuw. Tn den nacht lichte vorst, over dag temperatuur tusschen 1 en 3 graden. Matige, tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Voor het midden en Zuiden des lands: zwaar bewolkt, slechts hier en daar tijde lijk brekende bewolking. Geen neerslag van beteekcnls. In den nacht tempera tuur om het vriespunt. Overdag weinig verandering van temperatur. Meest mati ge Oostelijke wind. die over Stalin zeide: „Er kan geen twijfel over bestaan, dat Churchill's koers er een is, welke gericht is op een oproep tot oorlog tegen de Sovjet-Unie; het is ook duidelijk dat deze koers, welke door Churchill wordt aangegeven, onvereenigbaar is met het bestaande verdrag tusschen Groot- Brittannic en Rusland. In verband hier mede zeide Stalin, dat het onmogelijk is om de valsche verklaringen van Chur- chills vrienden in Engeland inzake ver lenging van het verdrag tot 50 jaar ern stig op te vatten. „De verlenging is zin loos, indien een der partijen het verdrag schendt en het tot een waardeloos vodje papier maakt", aldus Stalin, die vervol gens Churchill's beschuldigingen over Sovjct-overheersching in de Oost-Euro- peesche landen als „laster" kenmerkte, veroorzaakt door Churchill's ontevreden heid over de goede betrekkingen der Sov jets met Polen. Stalin ging uitvoerig in op de gewel dige verliezen, welke de Sovjet-Unie heeft geleden door de Duitsche invasie via deze nabuurlanden en zeide: ,,Is het te verwonderen, dat de Sovjet-Unie in haar verlangen om zich in de toekomst te beschermen pogingen doet om in deze landen regeeringen te vestigen, welke loyaal zijn tegenover de Sovjet-Unie? Slechts een dolleman kan deze stappen en aspiraties van de Sovjet-Unie dood verven als expansie-neigingen van onzen staat". Geen dupliek. Winston Churchill heeft, nadat hij het verslag van Reuter over het interview met maarschalk Stalin had bestudeerd, gezegd, dat hij geen commentaar zou leveren. Hij weet niet hoe hij men- icnelijke zwakheid door de vingers moet zien en zwak heid moet vergeven die hij zelf nooit voelde. Nog geen opheldering over Iran De Engelsche regeering, aldus Re-'tor, heeft berichten uit Iran ontvangen, over eenkomende met die van Washington over Russische troepenbewegingen in Iran. Engeland heeft nog steeds geen antwoord ontvangen op zijn eerste nota aan Moskou, waarin opheldering over den toestand in Iran wordt verzocht. Eer. tweede nota werd pro memorie gezonden. Woensdag heeft Bevin in het Lagerhuis verklaard, dat hij den Engelschen zaakgelastigde in Moskou opdracht heeft gegeven Molotof om een spoedig antwoord op de Britsche nota te verzoeken. John Kimche, Reuters militaire corres pondent schrijft, dat de berichten, volgens welke Sovjet-Russische troepen zich in Zuidelijke en Westelijke richting door Noord-Iran zouden bewegen, met de uiter ste voorzichtigheid moeten worden be schouwd, totdat nadere plaatsbepalingen zijn ontvangen. De tot nog toe gememo reerde steden liggen alle binnen de hui dige Sovjet-Russische bezettingszone. Vooral de berichten over troepenbewegin gen naar het Westen geven aanleiding tot scepticisme, daar de wegen van Tebris naar de Turksche en Iraaksche grenzen in zeer slechten toestand verkeeren en op het oogenblik door sneeuw totaal onbe gaanbaar zijn. Verder leiden deze wegen slechts naar zeer woeste bergstreken zon der strategische beteekenis. Volgens een Reuterbericht uit Washing ton wordt niet verwacht, dat de diplo matieke situatie in het Nabije Oosten zal uitloopen op een dramatische actie in de nabije toekomst. In diplomatieke kringen wordt het als onwaarschijnlijk beschouwd, dat een poging zal worden ondernomen, om. met steun van Sovjet-Russisch wapen- vertoon, 'n linkschen staatsgreep te doen plaatsvinden. De suggestie van een nicuwo bijeenkomst der O-™»" rwvindt meer en meer sten- Inlevering van goud en zilver In aanvulling op ons bericht van giste ren inzake de inlevering van edele meta len en deviezen wordt nog medegedeeld, dat onder goud wc.dt verstaan: gouden munten, zoowel Nederlandsche als bui- tenlandsche, al dan niet gangbaar; njn goud, alliages en halffabrikaten Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen vallen niet onder deze bepaling. Wanneer de waarde der buitenlandsche betaalmiddelen, die men in zijn bezit heeft, de waarde van f 5 niet te boven gaat, is men eveneens van inlevering vrijgesteld Formulieren voor inlevering en registra tie zijn kosteloos verkrijgbaar aan do Nederl. Bank te Amsterdam of haar bij" kantoren. Concentratie-kampen met de beste bedoelingen opgericht Gisteren meldde Ass. Pres dat Sovjet- Russische troepen in het Noordelijk deel van Iran (gearceerd) in beweging zijn. Een nieuwe cavalerie-colonne zou Iran bin nentrekken via de stad Ast ar a aan de Kaspische Zee op de Iraansch-Russische grens. Volgens geruchten zouden volledig uitgeruste troepen de steden Mlaneh, Maraghek en Miandoeab zijn binnengerukt. De eerste ligt 152 K M. ten Zuid-Oosten van Tebriz en 400 K M. van Teheran; de tweede 80 KM ten Zuiden van Tebriz; de derde 112 K.M. van het raakpunt der Turksch-Iraksch-Iraansche grenzen. Het was een zeer geprikkelde Kesselring die gistermorgen in de getuigenbank stond en zijn antwoorden op de vragen der prosecutie verrieden duidelijk dat hij het den rechter zeer kwalijk nam, wan neer zij hun twijfel over de juistheid van zijn beweringen uitten. „Wanneer mijn be- ecdigde verklaringen als veldmaarschalk zoo lichtvaardig worden opgenomen, kan men mij beter niet ondervragen!" riep hij uit, toen Sir David Maxwell Fvfe tijdens de ondervraging over het bombar dement van Rotterdam zinspeelde op het terroristisch karakter van deze raid. „Het tribunaal zal beslissen over de waarde van uwe verklaringen", aldus wees de Britsche aanklager hem terecht en hiermede was de ex-vcldmnarschalk op zijn plaats gezet, wat blijkbaar zooveel indruk op hem maakte, dat hij In zijn ver- Staking bij General Motors" goöindigfl De staking bij „General Motors" te De troit. welke 113 dagen heeft geduurd en waarbij 175.000 arbeiders waren betrok ken, is opgeheven, daar een loonsverhoo. ging van I8V2 Am. ets per uur aan de arbeiders is toegestaan, aldus seint Reuter. De salarisverhooging is één cent minder dan de vakvereeniging eischte. In Coventry. Volgens de laatste berichten hebben 20 25.000 arbeiders in de automobiel- en machineindustrieën te Coventry in Enge land het werk neergelegd. De 12.000 arbei ders van de Fordfabrieken te Dagenham traden als gewoonlijk weer de fabrieken binnen maar hielden zich verder bezig met kaartspelen. dere verklaringen zichzelf herhaaldelijk tegensprak. Des middags verscheen Hermann Gö ring zelf in de getuigenbank. Rustig en zelfbewust begon hij met een uitvoerige uiteenzetting over zijn eigen rol in de ja ren voor en kort na de „Machtsüber- nahme". Hij sprak over zijn rol in den eer sten wereldoorlog en somde met kennellj- ken trots de onderscheidingen op. die hij daarin verwierf. Daarna schetste hij zijn eerste contact met Hitler in 1922 Hij schaarde zich in Hitiers rijen, omdat diens standpunt, dat Duitschlar.ds iote3ten te gen Versailles niets zouden uithalen, zoo- 'ang Duitschland zich geen machtspositie bad opgebouwd, hem uit het hart gogre- oen was Hij zeide zeer onder den indruk 'e zijn gekomen van Hitlers „wonderbaar heldere" ontledingen van de begrippen nationaal en socialistisch. Zijn getuigenis nam het karakter aan van een pleidooi, vooral toen hij de S. A. ging verheerlijken en de wijze, waarop de nazi's de macht veroverden, kenschetste als „volkomen legaal" De oprichting der Gestapo noemde hij noodzakelijk uit vel- ligheidsoogpunt en de concentratiekam pen zeide hij met do „beste bedoelingen" te hebben opgericht. Göring sprak als een man die het recht aan zijn ziido heeft er viel bij hem geen spoor te ontdekken van eenlgen indruk, dien alle slnd.s de drie maanden van het proces naar voren gebrachte misdaden en gruwelen op hem zouden gemankt kun nen hebben Karl Haushofer, die als getuige voor Hess door het Neurenborgsche tribunaal was aanvaard, hoeft zelfmoord gepleegd. Hanshofer was de bekende geo-politieus, op wiens theorieën Hitler vele zijner ver overingsplannen baseerde.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1