H-O De wederopbouw Dansschool van Nederland Wat in 1946 gedaan zal worden A. Jleqouia Eijzondere Veiling Pootaardappelen havermout Het college van algemeene commis sarissen voor den Wederopbouw heeft een Bouwplan voor 1946 opgesteld. In de zwaarst getroffen gebieden moe ten arbeiders van elders te werk gesteld worden Het percentage wordt geschat op 50% van de arbeiders die in de niet ge troffen gebieden wonen.' De helft daarvan zal in kampen moeten verblijven, d'e c rige kunnen eiken dag heen en weer trek ken. In Zeeuwsch-Vlaanderen zullen 2600 arbeiders gehuisvest moeten worden, op Walcheren 2550, in Venray 1340, in Nij megen 1030, enz. Van het te verwerken bedrag wordt ten hoogste 50% bestemd voor herstel van zwaar beschadigde gebouwen. Het overige is bestemd voor herstel der nog overge bleven lichte schade, den herbouw er nieuwbouw. Het gedeelte dat besteed zal worden aan herbouw en nieuwbouw is als volgt onderverdeeld: 25% woningen, 55% in dustriebouw. boerderijen en andere be drijfsgebouwen, 20overige gebouwen. Het program voor Openbare Werken is nog steeds in ruwe trekken opgesteld. Het beschikbare bedrag daarvoor wordt verdeeld onder den Rijkswaterstaat, de Provinciën, Waterschappen, Gemeenten er Spoorwegen. Volstrekte prioriteit van de zwaarst ge troffen gebieden is noodig. Deze vercischt ook een volstrekte mobiliteit van het ar beiderscorps. De totale schade aan gebouwen in ons land wordt geraamd op f 1 054.200 000 op de geldbasis van 1939, omgerekend naar de tegenwoordige kosten is dit f 2 625.000.000. Daarbij komt nog f 500.000.000 (huidige berekening f 1.250.000.000) aan schade aan Openbare Werken. Het totaal der oorlogsschade is dus geraamd op f 3.875.000.000. In 1939 waren er in ons land 103 000 bouwvakarbeiders. Thans wordt het aan tal geraamd op 130 500 Het aantal tim merlieden verminderde van 48 000 tot 35 400, het aantal metselaars van 18 000 tot 14.000 Het is nog onzeker hoeveel materialen in het eerste jaar beschikbaar komen. Er wordt rekening gehouden met hout- schaarschte, zoodat er vervangingspro ducten gebruikt zullen moeten worden. Het werkplan voor 1946. Berekend is, dat in het eerste jaar aan het gebouwenplan verwerkt zal worden f 183.690 000, met een reserveplan van f 12 850.000, totaal f 196 540.000 Hot plan voor Openbare Werken geeft aan f 116.000.000 (30 itiill. voor de Rijkswater staat en 20 mill voor de Spoorwegen). Alles geldswaarde 1938'1939 Voor woningbouw is gerekend f 26.000.000 (geldswaarde 1939), overeenkomende met 10 000 woningen. (De bedragen van 1938/1939 moeten om de tegenwoordige kosten te verkrijgen met 2% vermenigvuldigd worden.) Er is een plan opgemaakt voor 12 500 woningen, aan te vangen in 1946, aldus verdeeld: Groningen 400, Friesland 250, Drente 250, Overijssel 700, Gelderland 1000, Utrecht 150, Noord-Holland 1750 (waar onder 500 voor Amsterdam), Zuid-Holland 1550 (waaronder 1000 voor Den Haag en 2500 voor Rotterdam), Noord-Brabant 1500 '400 voor Eindhoven), Limburg 1350. De voltrekking van doodvonnissen Na de afwijzing van het gratfeverzoek van Max Blokzijl zal thans voor de eerste maal na de bevrijding een dood vonnis worden voltrokken. Wel zijn in het Zuiden des lands reeds eenige dood vonnissen ten uitvoer gelegd, maar dit geschiedde nog in oorlogstijd, na vonnis van een Krijgsraad en Gratie-advies van de Nederlandsche Rechtbank te Londen. Buiten de wettelijke regeling van de doodstraf heeft ook de Directeur voor Bijzondere Rechtspleging voor de executies eenige richtlijnen gegeven. Na aanzegging van de executie door den f'rocureur-fiscaal persoonlijk of door usschenkomst van een geestelijke aan den veroordeelde is de garnizoenscom mandant met de uitvoering van het vonnis belast. De executie heeft niet eerder plaats dan 24 uur na de aanzegging en niet later dan 48 uur na dat tijdstip. Na de aanzegging kan de veroordeelde ten al len tijde bezoek van familieleden, vrienden en geestelijken ontvangen. De procureur-fiscaal moet persoonlijk bij de executie aanwezig zijn. Nadat de executie door den kogel heeft plaats gehad, wordt het lijk niet ter beschik king van de nabestaanden gesteld. Eeredoctoraten Ds. K. H. E. Gravemeyer, algemeen ge delegeerde vanwege de Nederlandsche Her vormde Kerk zal het eeredoctoraat ln de Godgeleerdheid worden aangeboden door de Theologische faculteit van de Rijksuniver siteit te Utrecht. De Senaat van de Utrechtsche Universiteit heeft Kardinaal de Jong eveneens een cerc- doctoraat aangeboden, n.l. ln de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. De Kardinaal heeft toegezegd bij het verleenen van dit docto raat op 26 Maart persoonlijk aanwezig te zullen zijn, Voor de uitvoering der plannen in 1946 zijn o.a. noodig: Metsel6teenen 582 596 000 stuks Straatsteenen 184.059.000 stuks Dakpannen 55 851.000 6tuks Natuursteenen 389.742.000 stuks Gezaagd naaldhout 505.015 M3. Rondhout 74.980 M3. Giet en staalijzer 206.855 ton Glas 3.210 000 M2. Verf 22.152 ton Behangsel 1.400.000 rollen De bouwkosten van 1946 voor de ge bouwen worden (rekening houdende met de tegenwoordige kosten) geraamd op f 502.450.000. Daarbij komt f 290.000.000 voor Openbare Werken. Totaal dus een bedrag van f 790.000.000. De deviezenbehoefte voor 1946 wordt ge schat op f 234.000.000. Minister Ringers vraagt medewerking. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw, ir. dr. J. Ringers, heeft in 'n toelichting het „Bouwplan voor 1946", geïntroduceerd als „een vrucht van stu die en overleg, dat zijn totstandkoming dankt aan de harmonieuze samenwerking van overheid en bedrijfsleven, en waar van de uitvoering vele offers zal vragen." Blijkens de uiteenzeliing van den mi nister maakt dit plan 1946 deel uit van een bouwprogram, dat zich zal uitstrek ken over een periode van minstens tien jaren. Dit program zal moeten voorzien in het ontstellend woningtekort en de uit voering en voltooiing moeten brengen van vele groote werken. Deze taak zal moeten worden volbracht met een minimum aan materialen, met een efficient gebruik der beschikbare arbeidskrachten en met zoo klein mogelijke verspilling van kapitaal De minister vat dit doel aldus samen: „Snel en rationeel bouwen met een doel matige aanwending van de beschikbare arbeidskrachten, materialen en gelden". De minister vraagt in zijn circulaire de belangstelling van het geheele Neder landsche volk voor dit bouwplan, dat de hulp van alle Nederlanders noodig heeft. Zoowel de arbeiders als de ingenieurs, aannemers en technici zullen vrijwillig de taak moeten aanvaarden, die hen vaak ver van huis zal voeren. Duizenden wer ken reeds op Walcheren, in de Betuwe en In Limburg en brengen zoo het offer dat de gemeenschap van hen vraagt. „De vraag of het zal gelukken het Bouwplan 1946 te verwerkelijken is in sterke mate afhankelijk van de medewer king der arbeiders, maar ook van een aantal onzekere factoren, waaronder de deviezennood. De minister put echter vertrouwen uit het reeds gepresteerde en zegt „Het moet lukken en het zal lukken!" Met de uitvoering van het plan is, zoo deelt de circulaire tenslotte mee, inmid dels reeds begonnen. Weerbericht AANGENAMER WEER. Voor het Noorden en Oosten van het land afnemende bewolking met aanvan kelijk nog hier en daar eenig lichte sneeuw later droog weer. In den nacht lichte vorst, morgen overdag hoogere tem peratuur dan vandaag. Afnemende wind tusschen Oost en Zuid. Voor het midden, Zuiden en Westen van het land afnemende bewolking. Droog weer. Tn den nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag hoogere tempera tuur dan vandaag Afnemende wind tus schen Oost en Zuid. Herdenking van het verzet Op den vooravond van den Natlonalcn Feestdag. Een naamlooze commissie is gevormd voor de jnarlijksche herdenking van de gevallen illegale werkers in het geheele land. De bedoeling is, dat door het geheele land, in iedere stad en in ieder dorp waar slachtoffers van het onderrgondsch ver zet gevallen zijn, op den vooravond van den Nationalen Herdenkingsdag een stille omgang gehouden zal worden naar de plaats waaV de mannen werden gefusil leerd. Om zes uur 's avonds 3 Mei zal deze rouwavond beginnen. Van alle openbare gebouwen zal de vlag dan halfstok wap peren. Er zullen geen redevoeringen wor den uitgesproken, noch kransen worden gelegd. Men zal dezen rouwavond geheel in overeenstemming houden met den geest waarin onze ondergrondsche strijders werkten en stierven. Iedereen zaj zich bij dezen stillen omgang kunnen aansluiten Alleen de nagelaten familiebetrekkingen zullen het voorrecht hebben om bijvoor beeld aan den kop van den stoet te gaan. Rang noch stand zullen een rol 6pelen bij deze plechtigheid. Van 19.45 uur20 uur zullen alle klok ken door het geheele land luiden, zoo stelt de commissie zich voor, wanneer haar denkbeeld ook buiten Den Haag wordt overgenomen. In een 2 minuten stilte, die 30 sec. van te voren door sirenes zal wor den aangekondigd, zullen alle burgers ln Nederland in dc gelegenheid worden ge steld de dooden te herdenken. De eigena ren van de gelegenheden voor openbare vermakelijkheden in de Residentie hebben reeds toegezegd, dat zij hun zaken dien avond gesloten zullen houden, terwijl Ra dio Nederland dezen avond het radio programma in den gee6t der herdenking zal verzorgen. w Aanmelding van walserij- arbeiders loopt vlot Heden werden door de directie der Hoog ovens te Velsen de tengevolge van de staking der 12 ovenmanncn werkloos ge worden arbeiders van de Walserij Oost, in de gelegenheid gesteld zich aan te mel den, opdat a.s. Maandag de walserij weer in bedrijf gesteld kan worden. De aanmel ding liep tot hedenmorgen half twaalf zeer vlot, op dat tijdstip hadden zich reeds 200 arbeiders bij den portier gemeld. Zoo als men weet, is de gelegenheid tot aan melding opengesteld tot hedenmiddag 3 uur. BENNEBROEK Ned. Herv. Begraafplaats wordt uitgebreid Reeds voor den oorlog, om nauwkeurig te zijn ln 1939, werd door den Kerkeraad van de Nederlandsch Hervormde Gemeente te Bennebroek de behoefte gevoeld aan een uitbreiding van de bestaande begraafplaats tegenover „Het Huis te Bennebroek" aan den Binnenweg. Er Is ln dat Jaar uitvoe ring gegeven aan een deel van de plannen, echter met den wensch voor oogen, binnen afzienbaren tijd opnieuw tot uitlegging van de begraafplaats over te gaan, daar zij bin nen twee Jaar onvoldoende zou kunnen blijken. Nu de vrede is teruggekeerd, komen ook de normale eischen van de gemeenschap weer aan de orde en de Bennebroeksche Kerkeraad zag reeds naar middelen tot ver wezenlijking van zijn plannen uit* De schenking van Jkvr. A. L. Willink, lot voor kort éón der laatste „ambachlsvrouwen" van Nederland, omvattende 1000 M2 wei land, grenzende aan het bestaande kerkhof, werd dankbaar aanvaard. In November 1945 werd begonnen met de uitbreidingsplannen zooals die ontworpen whren door de Firma Koper te Bennebroek, ten uitvoer te leggen Ongeveer duizend kubieke meter zand werd reeds op het laaggelegen weiland ge stort en men rekent nog wel duizend meter noodig te hebben, eer de nieuwe dooden- akker de verelschte hoogte heeft gekregen. Het probleem van de begrenzing werd op gelost door een tweede schenking van Jkvr. Willink, die ook den grond, benoodigd voor het graven van een sloot langs dc Zuidzijde i het kerkhof, afstond. Een fraaie rand- middenbeplanting zal de nieuwe Benne broeksche begraafplaats zeker een cachet geven, dat harmonieus aansluit bij het waardige karakter van het oude gedeelte met de statige boomgroepen rond het schil derachtige kerkje. Eenige bescheiden ge bouwtjes zullen voor de berging van de noodige gereedschappen enz. zorgen HILLECOM Groote plannen voor den vierden Mei Het Hillegomsche Oranje-comité heeft voor het komende nationale feest op den vierden Mei een algemeene bloemenop- tocht op het programma staan, de inwo ners zullen worden opgeroepen, hun tui nen en woningen zoo smaakvol mogelijk te versieren. Bovendien zullen er z.g. „bloemtapijten" worden vervaardigd] waarvoor eveneens de medewerking van de bevolking onontbeerlijk is Het midden gedeelte van de v. d. Endelaan lijkt een geschikte plaats voor deze altijd weer mooie versiering. De bloemovervloed, juist ln dezen tijd van het jaar, zal zeker meewerken aan het welslagen van het feest. Stappen zullen worden ondernomen, om de N Z.H extra diensten te laten Inleggen. Officieele publicatie AFLEVERING VAN MELK DOOR VEEHOUDERS EN ZUIVELFABRIEKEN. Het bedrijfschap voor zuivel maakt bekend: Veehouders/melkleveranlcers, die hun melk aan een andere fabriek wenschen te leveren dan zij tot op heden doen. kunnen daartoe een verzoek richten tot de provinciale afdoe- llng van het bedrijfschap. Dit verzoek moet mede onderteekend worden door de melk fabriek aan welke men zijn leveranties voor taan zou willen doen. Vermeld dienen voorts te worden: naam, woonplaats, adres en aan- tal melkgevende koelen van den veehouder/ melkleverancler, naam en adres van dc fa briek aan welke thans geleverd wordt en van de fabriek aan welke men wenscht te gaan leveren. Aan deze verzoeken zal zooveel als mogelijk Is worden voldaan, behoudens die gevallen, waardoor als gevolg van de Inwil liging van het verzoek economisch niet ver antwoorde transporten zouden moeten plaats hebben. Veehouders, die behoorden tot de leveranciers van een Indertijd gesloten fa briek zullen als regel verplicht zijn bij her opening van dit bedrijf tot en met 11 Mei 1946 hun levering te hervatten F.cn door hen aangevraagde verandering zal eerst op 12 Mei 1946 kunnen Ingaan. Voor het westelijk consumptiemelkgebted (1 en 2e zone) geldt het volgende: a. melkveehouders, die aan een bedrijf ln de z.g. eerste zone afleveren, kun nen nog niet van afnemer veranderen: b. melkveehouders, die aan een bedrijf ln de z.g. tweede zone afleveren, kunnen nog niet overgaan naar een bedrijf in de eerste zone- c. melkveehouders buiten het westelijk con- sumptiegebied kunnen nog niet overgaan naar een bedrijf in de eerste of tweede zone Zonder toestemming van het bedrijfschap mogen geen wijzigingen ln de melkleverlngen worden gebracht. WONINGRUIL Bussum, vr(J bovenh. ln Spie gel, 5 min. v. centr. en stat zeer gr. suite, gr. keuken. 3 slaapk., 1 vaste waschtaf gr. zolder, huurpr. f 36.50 p m. Te rullen tegen klein ben.- of vrij bovenh., dicht Dij stat. te Hrl. Brieven no. 4108 Handwagen te hoop gevraagd TE KOOP GEVR.: vloerkleed pl.m. 3 1/2 x 4 1/2, trapl. gang- looper en glasgord. ln z. g. st. Tevens zomermantel m. 42, padvlndstcrsunifleeft 16 J en heerenpyjama'8. Br. 3991 Te koop gevraagd: o. kw. Heerencostuum 1. 46. Brieven no. 3994. Zeer goed gemeub. PENSION bij het Rijksmuseum A'dam te koop agb. Fl. bestaan f 30.000 Brieven no. 3983. Pracht Horügel-Orgel te koop 5 3/4 sp. 19 reg. blank eiken (geschikt voor kl. kerk) (ook rullen voor plano!) Uiter ste prys f 950, E. Bezemer, Nr. Tulndorplaan 62 Hrl.-W. TE KOOP AANGEIi.: een witte bontmantel met vaste capu chon en gewatteerde voering, een blauw chiffon Japon en eenige modelhocdcn. Na 6 uur. Clematlslaan 2, Aerdenhout. TE KOOP: een 2 pers. Brazl- llaansch mahonleh. waschtafel met 2 porcelelnen waschbak- ken, 4 toiletkranen en pluggen Marmeren opzet en spiegel. Te bezichtigen bij dc Fa. K. Hoes- bergen, Koningstraat 39. Hrl. Voor boeken i. BREDERODE «KOOTE MARKT 21. ZE ZETTEN DE BLOEMETJES KUITEN ln Nijmegen-Venray met de heele wagon bloemen tafeltjes die wij zonden. Maar alles kunnen ze gebruiken, dus wat U nog kunt missen, dat bericht U even. Tel. 21831. Volksherstel Haarlem Actie Nijmegen. Venray Ieder, die Iets verschuldigd ls aan, te vorderen heeft van of borgtochten onder zijn berus ting heeft ten laste van den Heer P. Visser Azn. te Haar lem, Zljlwcg 01 (overleden daar op 28 Februari 19' wordt verzocht hiervan schrif telijk opgave tc doen bij de executeurs A. en D. R. Visser (adres ZIJlweg 81, Haarlem) binnen 14 dagen na plaatsing dezes. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM Van morgen af zal het HOOFDKANTOOR JANS STRAAT 19 ook 'smiddags opon zijn, dus van 9'/t12 en 24 uur. Zaterdags van 0II uur. «ader aankondiging blijven de BIJKANTOREN «t/ al,een 's ochtends open, dagelijks van uur. (Zaterdags van 0'/tII uur). Het BIJKANTOOR te Heemstede uitsluitend 's middags van 24 uur (behalve Zaterdag). GEB. ROSEHAGHE Hnofmn nst rant 12 Tel. 1472S Zondag 17 Mnnrt fl-S. AANVANG 10 LESSEN OLUBS Eerst begin tienden aanvang 3 uur. Gevorderden ook lessen In TANGO, aanvang 5 uur. Inschrijving dagelijks. lederen Zondag DANSEN Aanvang 8 uur. 1.50 bel. lnltcgr. Leider: A. REQOUIN te houden op WOENSDAG 20 MAART. Kijkdag Dinsdag van 10 tot 3 uur. Er worden verkocht zeer fraaie hoerenkamer, best. uit Boekenkast, bureau, tafel, 2 stoelen en slaande klok. Antieke halkisten, kussen kast, kapitale mahonie boeken kast, 6 zeer mooie antieke stoelen. Worteln. staan de klok, antieke sjaal. Pcrz. kleedcn, ant. porce- lein, schilderijen, gouden cn zilveren voorwerpen enz. enz. Heeft U voor doze veiling lets UIJ te voegen bel op 21.355 en Uw goederen worden gehaald. Vraagt inlichtingen VEILINGLOKAAL 'T CENTRUM GED. OUDE GRACHT 78, HAARLEM. WIST U? Dat wij 10 JAAR GARANTIE **ven op dc door ons vernieuwde MASTIEK DAKBEDEKKING? Vraagt inlichtingen aan LOODG1ETERSBEDRUF H. KLEUN XIEL' WEKEHKSI'1,101 X 2, TELEF. 10024, HAARLEM H.H. VOLKSTIJINDERS met certificaat N.A.K. S. J. KUYPER ZOON S1A A RN W O UDERST1123. TEL. 10562-18831

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3