Haarlems Dagblad Zuid-Bandoeng door deBritten bezet De Staatsuitgaven Teheran bevestigt terugtrekken der Sovjet-troepen. Nieuwe Spaansche Nota aan de Geallieerden Atoombom-proeven uitgesteld De ontruiming van Mantsjoerije 3 schoenen-getal voor April Groote branden hebben enormm verwoestingen aangericht. „Langzame maar zekere vorderingen" Kl-M.l I. I. I LX i 1\. I I -1 flftc JaArgnitg No. 18288 Bureaux: Groote Houtstr. 93 on Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 'Cteiu'-Hoofdrcdaotcur: Robert Peereboom Miiuiuluic 25 Maart 10 10 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 VIT AT wordt er nu eigenlijk gedaan om de staatsuitgaven tot redelijken om vang terug te brengen? Het jaar 1945 heeft een tekort van honderden millioe- ncn opgeleverd en dat is in hoofdzaak verklaarbaar, al had het veel minder moeten zijn. Maar welke zijn de vooruit zichten voor 1946? Niemand, die ook maar eenige belangstelling voor deze zaken heeft, kan er zich illusies over maken. De bezorgdheid over den loop van zaken is algemeen en de thans bestaande Tweede Kamer, die nu al weken lang op beloofde bogrootingen zit te wachten die maar niet komen, moge dan Slechts Noodparlement en in den eigenlijken zin geen volks vertegenwoordiging zijn, toch heeft zij de in het volk heerschende gevoelens heel duidelijk weergegeven in haar protest tegen de hooge overheids-uitgaven. Dat is geuit in het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot heffing van een be lasting op 'len vefmogensaanwas. Nie mand kan de juistheid van een dergelijke heffing in het algemeen bestrijden. Maar als de eenc fiscale aanval na de andere wordt ondernomen, ook op de talloozen die met het tegendeel van vermogens- aanwas te kampen hebben, neemt de ergernis over de kwistigheid, waarmee het overheidsapparaat geld uitgeeft, hand over hand toe. Niemand heeft er een over zicht van. Iedereen ziet evenwel om zich heen dat het veel te duur is en stoot zich aan de bureaucratie, die ermee ge paard gaal. Dat de import van groote hoeveelheden levensmiddelen enorme bedragen heeft gekost, dat de uitgaven voor dringend herstel geweldig zijn op- geloopen, dat de loop van zaken in Indo nesië dezelfde uitwerking heeft is te begrijpen. Deze omstandigheden zouden er echter juist toe moeten nopen, dat uit anderen hoofde een zeer wel overwogen economisch beleid werd gevoerd. Wij merken daar niets van. Er wordt nog altijd van den hoogen boom geleefd, ofschoon wij een berooid volk zijn. En als wij ver nemen dat minister Lieftinck erin ge slaagd is om in Amerika tweehonderd millioen dollar te leenen (op korten ter mijn) moge het ons verheugen dat hij ge slaagd is, maar onze gevoelens zijn ge mengd. De eenvoudige man, die zelf thuis zit te kampen met een stijging van prij zen, die de Prijsbeheersching maar hier en daar heeft weten te remmen en waar mee de toeneming van zijn inkomsten in geen geval in overeenstemming is, vraagt zich af wanneer de minister zijn erkende talenten nu eens aan de voortdurende verhooging van staatsinkomsten die de genoemde eenvoudige man tenslotte zal moeten betalen zal onttrekken en ze op de beperking van de staatsuitgaven concentreercn. Toen hij, vele maanden geleden, aankondigde dat hij een „spaar- campagne" onder de bevolking zou ont ketenen werd met reden verwacht dat de Overheid zelf in zuinig beleid zou voor gaan. Noch van het een noch van het ander vernemen wij meer iets. Het is, zooals verscheidene Kamerleden in dat Voorloopig Verslag hebben gezegd, bij vage toezeggingen tot saneering van de staatsuitgaven gebleven. De Kamer spaart haar critiek niet. Ver scheidene leden vroegen zich af of wel ernst wordt gemaakt met de saneering van het staatsbudget Ook de leden, die van den crnstlgen wil der regeering wel overtuigd waren, moesten tot hun leed wezen vaststellen, dat van verwezenlijking van die voornemens tot dusver bitter wei nig gebleken was. Zij 6omden punten op, waaronder handhaving van tijdelijke be trekkingen, waarin nauwelijks nuttig werk wordt verricht en het nog steeds aanstellen van nieuwe ambtenaren en hoofdambtenaren. Nog altijd worden vele uitgaven gedaan, waaraan in ,,den rijken tijd" niet werd gedacht. En hierbij komt (aldus vrijwel alle leden) dat dit alles doorgaat zonder dat den Staten-Generaal ook maar de gelegenheid wordt geboden zich omtrent dit alles een nauwkeurig oor deel te vormen, nu de begrooting voor 1940, ondanks de gedane toezeggingen, nog steeds niet bij de Kamer is ingediend. Eenige leden behielden zich zelfs hun stem over dit wetsontwerp voor, omdat zij eerst volledige opening van zaken wenschten. Dit is een scherp protest en het is ver heugend dat het is losgekomen Het moet. in een democratisch land, succes hebben. Wij leven nog steeds in een overgangstijd van zonderlingen en ongewonen aard, maar wij moeten wel beseffen dat ten snelste de werkelijke toestand onder het oog moet worden gezien, indien men de zorgen die de toekomst zal brengen niet onnoodig wil blijven vergrooten. Er moet weer een gezond, degelijk. Neder- landsch financieel beleid worden gevoerd en hoe eerder ook de bevolking begrijpt, hoe wij er werkelijk voorstaan, hoe beter dat zal zijn R- P- Zaterdagavond verklaarde de Perzische minister-president, Ghavam Sultaneh, tegenover persvertegenwoordigers dat er een mogelijkheid bestond dat de Russische troepen nog voor het begin vin de Veilig heidsraadzitting zouden worden terugge trokken tengevolge van directe onderhan delingen tusschen de Perzische en Russi sche regeeringen. Verder ontkende Sulta neh de geruchten over Sovjet-Russische troepenbewegingen in Noord-Pcrzië. Zondagavond verspreidde Radio-Moskou volgens Reuter het bericht dat de ontrui ming van I'erzlë dien dag reeds was be gonnen en, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in vijf of zes weken zou zijn voltooid. Op 2 Maart, aldus Radio-Moskou, begon de evacuatie der Russische troepen uit Mesjet, Sjekruda en Semnan, en deze ia intusachen reed» voltooid. De overblij vende troepen zullen op 24 Maart met dc ontruiming van Perzisch gebied beginnen. Dc verklaringen van Ghavam Sultaneh van Zaterdagavond hebben een merkwaar dig licht geworpen op de handelingen van den Perzischen ambassadeur te Washington Hussein Ala. Sultaneh sprak openlijk zijn afkeuring uit over sommige verklaringen van Ala. die deze zonder instructies uit Teheran en in strijd met het uitdrukke lijke bevel van de Perzische regeering te Washington heeft afgelegd. Zoo zou Ala den brief, waarin b(j den secretaris-generaal van de Ver. Naties op onverwyide behandeling van het Perzische probleem werd aangedrongen, op eigen gezag hebben geschreven. Sultaneh ver klaarde dat de Perzische regeering met dc behandeling in liet geheel geen haast heeft. IIÜ verklaarde dit inet betrekking tot het Russische verzoek om uitstel, zoodat moet worden aangenomen, dat hy eveneens vóór uitstel is. Zelfs spreken sommige persbe richten reeds van een plan der Perzische regeering om het verzoek tot behandeling der aangelegenheid door den Veiligheids raad in te trekken. A.F.P., het Fransche persbureau, maakte Zondag melding van onderhandelingen tusschen Teheran en Moskou, die reeds 48 uur aan den gang zouden zijn. Dit bureau meldt tevens dat de laatste instructies van Teheran aan Ala dateeren van 15 Maart, dat is dus voordat de Perzische kwestie aan den secretaris-generaal van de U.N.O werd voorgelegd. Volgens Reuter hebben autoriteiten in Washington verklaard dat zij volkomen in het duister tasten met betrekking tot Sul- tanch's uitlatingen en dat alles wijst op een volkomen gebrek aan overeenstem ming tusschen den Perzischen premier en den Perzischen gezant in Washington, die Zondagavond nog van niets wist. De Veiligheidsraad byeen. Heden half negen n.m. Nederlandsche tijd zullen de elf leden van den Veilig heidsraad te New-York vergaderen in tegenwoordigheid van talrijke leden van dc organisatie der Vereenigde Volken, die de zitting als toeschouwer kunnen bij wonen. Radio Moskou deelde Zondagavond mede dat Gromyko, Russisch ambassadeur te Washington, benoemd is tot permanent vertegenwoordiger der Sovjet-Unie bij den Veiligheidsraad. De bijeenkomsten zullen waarschijnlijk met televisie worden uitgezonden. Het eerste agendapunt wordt gevormd door het Sovjet-Russisch verzoek tot uitstel der zitting, welk probleem door de recente Perzische verklaringen aan belangrijkheid heeft gewonnen. Tijdens een persconferentie heeft Trygvc Lie Vrijdag medegedeeld dat dr. v. K 1 e f- f e n s tot Nederlandsch vertegenwoordi ger by dc commissie der Vereenigde Naties voor dc atoomenergie is benoemd. Benoemd Is met ingang van 16 April tot burgemeester van Vught Jhr. Mr, F. J. C. M. van Rljckevorsel, thans burgemeester van Lisse. Het woord is aan. Felix Waar staal geschreven dat wij het makkelijk moeten hebben? Volgens Reuter hebben Londensche diplomatieke kringen bevestigd dat Franco een nieuwe nota heeft gezonden aan Engeland en de Ver. Staten, waar in dc Spaansche regeering Frankrijk ervan beschuldigt, troepen te concen- trceren in de richting der Spaansche grens. Franco wijst in deze nota alle verantwoordelijkheid voor eventueele moeilijkheden van de hand en waar schuwt vbor de gevolgen van een ver der gaande Fransche actie. Volgens bovengenoemde kringen heeft deze nieuwe nota het doel, voor deel te trekken uit de bestaande span ning tusschen de groote mogendhedea floor den nadruk te leggen op het on betrouwbare karakter van de bolsje wistische propaganda inzake de Spaan sche kwestie. Op bevel van president Truman z.jjn de experimenten met atoombommen, die half Mei op het eiland Itikini zouden plaats hebben, uitgesteld tot 1 Juli, aldus meldt United l'ress. Deze medcdeellng werd ver strekt door Ross. perssecretaris van Tru man. die op een desbetreffende vraag va» journalisten ontkende dat aan dezen stap een politieke bcteekenis moest worden ge hecht. liet uitstel houdt geen verband met de recente vriendelijke uitlating van Sta lin aan het adres dc Vereenigde Naties, aldus Ross. De politie In Blocmcndaal en Zamlvoort (reen commissariaat meer. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat Bloemendaal en Zand voort, na de thans in voorbereiding zijnde reorganisatie van de politie, geen Commissariaat meer zullen hebben. De politie zal in deze gemeenten onder een corpschef komen te staan. Volgens A.F.F. heeft de Sovjet-Unie thans officieel aan de Chlneesohc auto riteiten medegedeeld, dat zii haar troe pen voor einde April volledig uit Mant sjoerije zal terugtrekken naar dc let ter van liet Chineescli-Russlsch ver drag, dat aan de Sovjet-Unie geen en kel blijvend voordeel in Mantsjocriie toestaat. Tevens hebben do Russische autori teiten de Chineesche militaire missie in Mantsjoerije laten weten dat te Moek- den en Szepingkai pest is uitgebroken, tengevolge waarvan Dairen, Kirin en Tsjang-Tsjoen zijn geïsoleerd om uit breiding der epidemie te voorkomen. Het Chineesche persbureau Central News maakt nog steeds melding van voortgaande communistische troepen concentraties ten Zuid-Westen van Moelcden en in de buurt van Tsjang- Tsjoen. Zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cyfer 3, komen In April in aanmerking voor een schocnenbon. In den vervolge ».a! op den 25stcn van elke maand het nummer voor de uitreiking in de volgende maand worden bekend gemaakt. Op nader door de diatrlbutiedlensten be kend te maken dagen dienen de rcchtheb- Denden zich te vervoegen op het distribu tiekantoor van hun gemeente van inwo ning. waarbij zij hun stamkaart moeten overleggen Het afhalen mag slechts ge schieden door de betrokkenen of door het gezinshoofd of diens echtgenoote. Slechts zij, die na 1 Januari 1945 geen bon hebben ontvangen voor gewone- of beroepsschoc nen, komen in aanmerking voor een schoenenbon. Op nader door de plaatselijke distribu tiediensten bekend te maken dagen zullen deze bonnen aan betrokkenen of desge- wenscht aan een van hun gezinsleden wor den uitgereikt. Indien iemand op grond van het boven staande voor een bon in aanmerking komt, mag bij desgewenscht daarop een paar schoenen voor een zijner gezinsleden aan vragen. Op zijn eigen stamkaart wordt evenwel de uitreiking genoteerd. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten, zooals ge bruikelijk, op een aanvraagformulier bij de plaatselijke distributiediensten worden aangevraagd Kinderen tot 10 maanden ontvangen geen bon. Door eenige bladen waren over deze aanwijzing reeds berichten gepubliceerd, welke echter blijken onjuist te zijn ge weest. Twee ontsnappingswegen voor Dultsche krijgsgevangenen zijn in Frankrijk ontdekt, de eene via de haven Toulon, de tweede door Noord-Frankrijk. Op Schiphol landde dc splinternieuwe I) C -4, die in Amerika werd gebouwd. ■ckcning van de K.Ii.M. (P| Vanwege incidenten, welke zich de laatste 14 dagen hebben voorgedaan, heeft de Britsche commandant in Ban doeng besloten het Zuidelijk deel van de stad te bezetten. Van deze actie is van tevoren kennis gegeven en Sjahrir heeft aan den divisie-commandant van de TRI besliste orders verstrekt om tij dens den terugtocht van dit leger uit Zuid-Bandoeng krachtig tegen ver stoorders van de rust op te treden. Ex tremisten lijken zich echter niet aan dc wenschen van de TRI te onderwerpen. Er zijn een groot aantal branden uitge broken. Hedennacht 3 uur was het grootste deel der stad bezet. Alle troepen der TRI zullen waarschijnlijk hedenmorgen om 11 uur uit Z. Ban doeng zijn teruggetrokken. Gisteravond was Zuid-Bandoeng een groote vuurzee. Eenige minuten voor middernacht werden 16 groote branden waargenomen. Men hoorde ontploffin gen en er brak mortiervuur, met ge weersalvo's gemengd, op de Britsche stellingen los. De telefooncentrale en het hoofdspoorwegstation zouden door het vuur verwoest zijn. Des avonds was /.onder twijfel reeds meer dan een der de van Z. Bandoeng door het vuur ver nietigd. Men weet nog niet of deze po litiek van de verschroeide aarde is toe gepast om het opdringen der Britten te vertragen of dat het is geschied uit een gevoel van wrok, omdat men zich moet terugtrekken. Wat ook het juiste mogï zijn, de Indonesiërs hebben de grootste schade aan eigen landgenooten toege bracht, wier huizen en bezittingen in vlammen zijn opgegaan. Depok, aan de spoorlijn Batavia-Bui- tenzorg, is door Ned. Indische troepen bezet. Be derde plenaire bijeenkomst van dc Nederlandsche en Indonesische dele gatie heeft plaats gehad op den 23sten Maart. In het officieel communiqué wordt gezegd, dat behandeld werden de toestand en de evacuatie van geallieer de krijgsgevangenen en geïnterneerden, die zich nog In de binnenlanden van Java bevinden. Besloten werd een sub commissie te vormen, welke de aange legenheden zal behandelen met betrek king tot het maken van een constitutie. I)eze zal Maandag vergaderen. Het is mogelijk, dat de vierde plenaire bijeen komst Dinsdag of Woensdag zal plaats hebben. Volgens een woordvoerder ztin bn deze conferentie „langzame maar zeke re vorderingen gemaakt".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1