PURE 05 ÏRÜ,0*O Stromo Verlichtingen De Unilever-fraude Kort en Bondig Stronno Schept Sfeer Geen opzet bij C.D.K. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ne- derhorst betreffende de malversaties bij de Unilever Verkoopcentrale en de ver antwoordelijkheid daarvoor van het Cen traal Distributiekantoor heeft minister Mansholt mede namens den minister van Justitie, geantwoord: Uit het onderzoek is den minister vooralsnog niet gebleken van eenigen op zet by liet nalaten van controlemaatrege len door het C.D.K. Wel wordt thans on derzocht, of het nalaten van controle werkzaamheden door de verschillende daarbij betrokken overheidsorganen als een ambtelijke tekortkoming moet worden beschouwd. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Matige wind tusschen West en Noord-West, toenemen de bewolking doch overwegend droog weer. Matige temperaturen. Het program van de Partij van de Vrijheid Uit de beginsel van onze samen leving, vrijheid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid heeft de onlangs ge vormde Partij van de Vrijheid een beknopt program afgeleid, waarvan het eerste punt is: eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden en binnen dit -Koninkrijk eigen meesterschap der deelen. De regee ring handhaaft het gezag: krachtige be strijding der corruptie is noodzakelijk De organisatie van het bedrijfsleven dient het resultaat te zijn van de samenwerking van de vrjje organisaties van werkgevers en werknemers. Gestreefd moet worden naar evenwicht in de begrooting van rijk. provincie en gemeenten. De belasting wetgeving worde herzien naar het begin sel van belasting naar draagkracht, welke noch den spaarzin van den burger, noch de bedrijvigheid belemmert. De vrije be drijfsuitoefening in akkerbouw, veeteelt en tuinbouw worde hersteld. Man en vrouw moeten voor de wet gelijk zijn: de huwelijkswetgeving moet worden ver beterd. De grondslag van ons onderwijs zij naast de verstandelijke ontwikkeling: de zedelijke normen van het Christendom de karaktervorming, de opvoeding tot persoonlijkheid, tot bewustzijn van de verplichtingen, die een democratisch be stuurde staat aan zijn burgers oplegt Dr grondwettelijke persvrijheid dient her steld te worden en er moet een nationale omroep komen, die geen staatsomroep is De arbciderswereld moet betrokken wor den bij het dragen van verantwoordelijk heid. Volledige mejlejvej'king a,an de Ver Naties en in het kader van deze ontwikke ling een zoo nauw mogelijk samengaan op alle gebieden met die landen met welke wij aardrijkskundig, historisch, cul tureel en commercieel het nauwst ver bonden zijn. De 11 speeltuinen in Haarlem Moeten I Juli klaar zijn. Wij hebben reeds gemeld, dat „Volks herstel" f 11.000 aan do 11 speeltuinen in Haarlem geschonken heeft voor aanschaf fing van werktuigen enzoovoort. De voor waarde is evenwel gesteld, dat de tuinen voor 1 Juli klaar moeten zijn. Daarom worden thans van gemeentewege met spoed de terreinen in orde gemaakt, even zoo de afrasteringen. Bovendien wordt gezorgd voor zand in de zandbakken. Het is dus zeker dat de kinderen dezen zomer nog op de tuinen kunnen spelen. Moord In Den Haag. Een 43-jarige vrouw aldaar Is, door een messteek in den hals gedood. In haar woning aangetroffen. De vermoedelijke dader, een 59-jarige Ha genaar, is voortvluchtig. De Radiodistributie te Amsterdam zal binnenkort 3 stations doorgeven. Clandestie ne aftakkeds, van wie er in den laatsten tijd ca. 150 per week werden betrapt, zullen voor taan de gevangenis Ingaan. Er zijn 76.000 wettige aansluitingen te Amsterdam. Het strafrechtelijk optreden tegen Dult- schers, die zich hier te lande gedurende den oorlog aan misdrijven tegen het Ned volk hebben schuldig gemaakt, verkeert grooten- deels nog in het stadium van opsporings onderzoek, dat echter met kracht ter hand wordt genomen. Het schriftelijk staatsexamen H.B.S. zal worden afgenomen van 3 t.m. 7 Juni a.s., het mondeling gedeelte zal in de maanden Juli— Augustus volgen. HAARLEM EN OMGEVING. Op Woensdag 27 Maart a.s. des avonds om acht uur. zal In de Begijnhofkapel een recital gegeven worden door de Hongaarsche pianiste llona Kabos. ZIJ speelt werken van Beethoven, Chopln, Bartók, Debussy en Schumann. Eep afdeellng Haarlem van het Comité voor actieve democratie ls opgericht. Op 8 April wordt ln „Dc Leeuwerik" een openbare vergadering gehouden met als sprekers Mr. van Heuven Goedhart uit Amsterdam en dr. G. Kempc uit Utrecht. Dr. I». J. Richel te Oosterbeek heeft het beroep der Geref Kerk te Heemstede (vaca ture Ds. w. C. v. d. Blink) aangenomen. Bi) de Oeref. Kerk te Zandvoort is be roepen ds. E. O v Teyllngen te IJmuiden- Oost. in lllllogoin worden distributiebeschei den uitgereikt in het gebouw aan de Jhr. Mockkade van 25 Maart tot 1 April. Voor dc St. Jozefskerk te Hiilcgom zijn twee nieuwe klokken uit Engeland aange komen. De Kerkerend der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft besloten over te gaan 1ot het beroepen van een vijfden predikant De Ned. Herv. Gemeente van Spaarn- dam heeft besloten tot de instelling van een Herv. Jeugdraad, Ik ben 17 jaar Het gegeven, dat Stephan Zweig tot een zijner navrantste novellen heeft geïnspi reerd, heeft Paul Vandenberghe dramatisch verwerkt ln een vler-acter, welke de too- neelgroep Comedla ln den Stadsschouw burg voor het voetlicht gebracht heeft. Wat gaat er om in het hart van een jongen, als hy merkt, dat zyn moeder een minnaar heeft? Waiüieer deze minnaar dan nog wel de man is, in wlen deze Jongen met kinder- ïyke aanhankeiykheid zijn held is gaan zien, krygt het argelooze gemoed een ge weldige schok. Guus 08tcr speelde den zeventienjarige, wien aldus dit brandend geheim werd ont huld. Hoewel hij naar het uiterlijk zijn lecf- tyd minder goed wegspeelde dan de trou wens ook Jongere Dixon, die het veulenach tige van zoo'n puber levensecht weergaf, heeft Oster ook met deze rol het door hem biykbaar met voorliefde vertolkte genre van den weekhartlgen, onbevangen en nalef-ecriyken Jongeman weder met een zeer geslaagd specimen vermeerderd De weifelingen, terugslagen, onbeheerschthc- den en verwarringen van het rijpende in- neriyk kwamen ln zyn gevoelig spel geheel tot hun recht en kregen door de bezonnen strakheid van den ouderen man, van wien Cruys Voorbergli weer een volmaakt gety peerde creatie leverde, te feller reliëf. De moeder, door Joekle Broedelet naar den eisch vertolkt, komt ten overstaaan van de betrekking tusschen de belde mannen op het tweede plan, waarnaar de actrice zich met bescheidenheid schikte. Dlo Huysmans had van den oom een ka rakteristieke figuur gemaakt. Tilly Sylon Tilly Sylon heeft Zaterdagmiddag in den Stadsschouwburg een uitvoering met haar leerlingen gegeven. Het waren oefeningen, maar ook enkele door henzelf ontworpen dansjes, welke deze kinderen voor hun ouders en verdere belangstellenden vertoon den. Natuurlijk lukte het eene nummer be ter dan het andere. En het spreekt vanzelf, dal de solisten de volmaaktheid dichter na derden dan de ensembles. Voor de eersten kiest men dc beste leerlingen uit; bij de laat sten heeft men met zeer ongelijksoortig ma teriaal te doen. Opmerkelijk is, met hoeveel meer gemak de een maat en rhythme, ele gance en discipline te pakken krijgt dan de ander. Maar prettig is het, hierbij te consta- tceren, mei welk een ernst en ongedwongen vreugde allen zonder onderscheid hun best doen. Wat wij ons by zulke demonstraties wel eens afvragen, ls: waarom vrijwel uitslui tend meisjes van dergelijke lessen profijt trekken. Hebben Jongens dit soort oefenin gen niet evenzeer noodig? H. G. CANNEGIETER. Bond van Gem. en Mannen- kwartetten Met een goed voorbereid, afwisselend en vlot verloopcnd Feestconcert heeft bovenge noemde Bond Zondagavond in de Tuinzaal zijn 10-jarig bestaan herdacht. Wanneer men de praestnties der vocale ensembles van dit maal vergelijkt met die van 10 jaar geleden, dan kan men een grooten vooruitgang con- stateeren: niet alleen is hun techniek ge groeid, maar over 't algemeen is de wijze van zingen en voordragen gezonder, natuur lijker geworden en wordt er niet meer zoo gelijmd en gekweeld. Het wedstrijdgedoe heeft dc Bond afgeschaft; zijn concerten zijn „vriendschappelijke wedstrijden" zonder punten. Toch mag ik de palm der kritiek wel toekennen aan het solo-kwanet „Euphonia" en het D. M. K. „Inter Nos" (beide onder leiding van Nico Hoogerwerf). Dat was een lust om te hooren: van 't eerste 2 humoris tische werkjes, waarin de zang me aan dien der beroemde Comedian Harmonists her innerde, van het 2de ernstiger werk, deels zelfs gcfugeerd, dat prachtig klonk. Welk een stemmenmnterlaal! Met genoegen zien we elk Jaar de oude getrouwen, w.o. den mot Jeugdig vuur bezielden voorzitter Paradijs nog deel van die ensembles uitmaken. Ook het D. M. K. „Amlcltla". dir. H. J. Arisz en het damesensemble „Noi Otto", dir. J. A. Bank zongen heel mooi. Medewerkten nog: D. M. K. „Animato", G. D. K. „Santpoort", solo-kw. „Orpheus" en D. M. K. „Harmo nie", het een al wat beter dan het ander. Wat enkele werken betreft: welk een heer lijkheid was Schubert na Olman! En zoo'n versleten lledertafelding als „Omhoog" van Helnze mocht nu toch wel als afgedaan gel den. Een compositie van W. Rettich maakte door thematiek en bouw een goeden indruk. De pianiste Marie Levert debuteerde zeer gelukkig met Beethoven's „32 Variaties", de Etude op. 52 no. 2 van Chopin en „Jardins sous la Piule" in dit regenrijke seizoen nu voor de 4de maal dat lk het hoorde en begeleidde zeer goed ensemble- en solo-zang; dc alt Rick van Veen zong zuiver en met uit stekende dictie liederen van Tsehaikowsky en C. v. Remes. Kamermuziekavonc' te Heemstede Zaterdagavond ln het Geb. v. d. Ned. Pro testantenbond weer eens een echte kamermu ziekavond zonder vreemde insluipsels of sur rogaten! Een combinatie van den Heem- .stccdschcn pianist Fred. Luyken, den Haar lemsehen violist Jan Hoeben en den Over- veonschen cellist Onne v. d. Klashorst, debu teerde daar onder den naam „Haarlem's Trio" met de voordracht van 3 werken, waarvan 2 zeer bekende, n.l. Beethoven's op. 1 no. 3 en Mendelssohn's op. 49, en één wei nig bekend, n.l. het Trio op. 35 van den Spaanschcn componist Joaquin Turina. In andere combinaties hebben de 3 uitvoeren den hun sporen reeds vroeger verdiend: uit hum eerste optreden in dit nieuwe verband bleek ernstige voorbereiding. Vooral het Trio van Turina in 1882 geboren, eerst in Spanje, daarna in Parijs onder V. d' Indy gestudeerd hebbend waarin zoowel in vloeden van de school van César Franck als van zijn omgang met Ravel merkbaar zijn, stelt hooge elschen aan techniek en samen spel. Daaraan werd voldaan; het interessante, gezonde ^tuk boeide me zeer. In Beethoven's c min -Trio was hier en daar eenige onstand vastigheid wat de tempi betreft: de inzet was veel te snel en onmogelijk vol te hou den; daar kwam het tot wat men in de poli tiek „opportunisme" zou noemen; ook het Menuetto werd eer „presto" dan „quasi allegro" gespeeld. In Mendelssohn werden de metronomische voorschriften in acht ge nomen. Technisch was alles degelijk en dui delijk. De viooltoon was vaak te dun zwak tegenovei Ken voller klinkend list Jan Hoeben toege geluid der cello. k' dejong De passagierslijsten ie „Japara" liggen op onze bureaux in de Grootc Hout straat en aan het Soendaplein ter inzage. Bovendien hangt een exemplaar in een vitrine van de firma Vroom en Dreesmann aan Het Verwuift. Het nieuwe „Haarlem"-terrein Men hoopt liet nog met het nieuwe seizoen klaar te hebben. Men weet dat de voetbalvereeniging „Haarlem" thans zonder eigen terrein zit en daarom de gast van H.F.C. is. Het veld van „Haarlem" aan den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, is door de Duitschers zoo vernield, dat herstel veel geld zou kosten. Die uitgave wordt niet verant woord geacht, omdat de grond door de gemeente Haarlem gebruikt moet worden voor de doortrekking van de Planeten- laan naar de brug over de Jan Gijzen- vaart. „Haarlem" krijgt evenwel van dc gemeente in ruil een ander veld, dat een onderdeel vormt van het Noorder Sport park. Er komen een hoofdveld en drie bij- velden. Het terrein ligt ook aan de Jan Gijzenvaart, maar iets Westelijker. Er zijn evenwel nog moeilijkheden met de onteigening van den grond van dit deel van het Noorder Sportpark. Het wachten is op de beslissing uit Den Haag. Van den kant der gemeente wordt er al les op gezet om het mogelijk te maken, dat „Haarlem" het nieuwe terrein nog in 't komende seizoen in gebruik kan nemen. Het terrein wordt speelklaar aan „Haar lem" opgeleverd. Het onderwijs te Haarlem Paaschvacantie van 18 tot 29 April De Haarlemsche scholen (zoowel Lager als Middelbaar Onderwijs) hebben dit jaar Paaschvacantie van 18 tot en met 29 April. Tot nu toe hebben de lagere scholen op Maandag en Zaterdag nog geen les, we gens kolennood. Als het weer zachter wordt, komt daarin verandering. Men ver wacht, dat in elk geval na de Paaschva cantie de kinderen weer eiken dag naar school zullen gaan Nieuws uit het buitenland De Belgische spoorwegtarieven zullen per 1 April belangrijk verhoogd wroden. Generaal Mihailowitsj, opperbevelheb- ber van het Joego-Slavische leger tijdens den oorlog, is door de legerautoriteiten gearres teerd. Hij is een tegenstander van Tito. Finland heeft een nieuw kabinet, .'amen- gesteld door Pekkala en bestaande uit drie communisten, vijf sociaal-democraten, vijf agrariërs, drie leden der democratische volkspartij en een extra-parlementariër. De geheele Chineesche commissie voor luchtvaartaaangelegenheden is om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk bij Nanking. Het internationale leger van de U.N.O. zou volgens de New-York Times moeten be staan uit 2 millioen man, waarvan de vijf grooten de helft zouden moeten leveren. Te Berlijn bloeit een levendige handel in certificaten van niet-Arlërschap, die door Joden aan gefortuneerde ex-nazi's worden verkocht, welke daarmee voor slachtoffers van het regiem willen doorgaan BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 20 Maart. M. C. W. van Loe- nen—Diekman, z.; J. Ottede Nieuwe, d.; 21 Maart, C. P. SchackmanKaptein, d.; P. T. Ruijgvoornvan der Mey. d.; J. M. G. Beun—Snijders, z.; C. Koning—Johannes, z.; 22 Maart M. C. ZwlersDamen, z.; C. M. Loerakker—Broers, z. OVERLEDEN: 17 Maart, L. Y„ 4 d„ d. van A. C. Jacques, Nieuwe Kerkspleln; 18 Maart, N. C. de Vries, 62 j„ Goltziusstraat; 20 Maart, A. G„ 5 j„ z. van J. van Schalk, Korte Hee- ïenstraat; G. B. van Meeteren—Alberts, 77 J„ Rijksstraatweg; L. Boer—Jansonlus, 80 J„ Middenlaan; E. Vierhout. 77 J„ Groote Hout straat; J. Schipper—van de Putte, 69 J„ van 't Hoffstraat; 21 Maart, T. Veltman—van der Meer, 67 J., Zijlweg; A. A. Bezooijen, 72 J., Hazepaterslaan; J. W. C., 13 m., z. van J. H. van Kampen, Gasthutsvest; E. J. Poslhuina —van Slooten, 72 j., Kleverlaan; J. Hage— van den Berg, 80 j., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 22 Maart J. Rietberg en G. E. Breukelaar. GEHUWD: 22 Maart, J. de Groot en A. Botman. By het bedrijf voor OPENBARE WERKEN te Haarlem wordt ge vraagd een Klerk (pl.m. 26 Jaar) of een Adjunct-Klerk Kennis van boekhouden ver- elscht. Salaris klerk f 2152 pet- Jaar (gehuwd f 2272 per Jaar) Salaris adjunct-klerk naar leeftyd. Sollicitaties, uitslui tend schriftelijk, met vermel ding van genoten opleiding enz., te richten aan den Direc teur van Openbare Werken, Ja- cobynestraat 24, binnen een week na plaatsing dezer adver tentle. Joh. Enschedé en Zonen Grafi sche Inrichting N V. vraagt voor spoedige indiensttreding een aankomend Corrector(-trice) Sollicitaties: Klokhuisplein 5 OPROEP Ondergeteekende, door het Ned. Beheersinstituut benoemd tot bewindvoerder voor de af wezigen A. Meijer en H. Meijer- Hartogs, laatsteiyk gewoond hebbende Kleine Drift 78, Hil versum, roept allen, die Iets te vorderen hebben van, verschul digd zijn aan. onder hun be rusting hebben van of inlich tingen kunnen verstrekken over bovengenoemden of hun toebehoorende goederen of gel den of geldswaarden, hiervan binnen 14 dagen opgave te doen aan ondergeteekende. Niet voldoend aan deze ver plichtingen ls strafbaar vol gens K. B. E. 100, art. 53. De bewindvoerder: Jac. J. Hartogs. Wally Moesweg 12 Laren N.H. Tel. 2802. Zijlstra-winkels: HAARLEM, Barteljorisstraat 25 HEEMSTEDE, Raadhuisstraat 49 K0FFIB |thee| BPKEfluffl DE KÓRVER BOXMEER Bij exploit van mij Deurwaar der dd. 18 Maart 1940 ls ten verzoeke van Jacobus Daniël Nodelijk, wonende te Haarlem, aan: Gerhardina Jacoba Maria van Mlerlo bevel tot betaling ls woon- of verblijfplaats BETEE- KEND het vonnis door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem den 21 Februari 1946 tusschen partyen gewezen, waarbij op verzoek van J. D. Nodelijk voornoemd de echt scheiding van partijen Is uit gesproken. en by welk exploit tevens aan genoemde G. J. M. van Miero bevpl tot betaling ls fedaan van een bedrag van 25.75. De Deurwaarder D G. van Wijngaarden. U presenteert niet alleen een hoogfijne versnapering, maar ook een nationale traditie I Honderd gram op een bon. Speciale oanbieding van enkel kaïipon (licht beschadigd) Le sla i ipen iet lectuunbak compleet Leowlampen met naalbox compleet Grootc Nortceriiig BEDVEHLKUTING Xachttufollainpje. pianolamp, bureau- lump, schemerlampje, wandlampje, foto- stundUArd. 'ehualtje compleet f 12.50 f 45-75 f 56.50 f 6.95 Groote Houtstraat 61, t.o. Gerzon, Tel. 21600 WE ZULLEN ZE EVEN INMA KEN, zeiden de burgers van Haarlem en omstreken en zon den 151 lnmaakpotten Nuttig en voor uitbreiding vatbaar. U weet het telefoonnummer 2 13 8 1. Volksherstel Haarlem Actie Nijmegen-Venray KENAUPAUK 31. Notaris Mr. J, A. DE I.A HAYZE, te Heemstede, zal op Donderdag 11 April a.s., n.m. na 2 u. i. li. Notarishuis a. d. Bilderdykstr. te Haarlem VEILEN De VILLA „KNAPENBURG", met garage, erf. grond en verdere aanh. n. d. II EEK EN- WEG 111 te HEEMSTEDE, gr. 27.94 A., bev. ben. hall. 2 kamers en verdere vertrek ken, keuken. I>l|kenken; bo ven: 5 k., hadk., daarboven zolder in. 3 k. Verhuurd tot 28 Febr. 1947 voor f 1500 p. J. Grondbel. f 160.68. straatbel 1 9.50. Aanv. in genot van huur na betaling, vóór of op 23 Mol 1946 Bezichtiging Dlnsd. en Donderd. 2-4 u. Na. Inl. ver strekt de Notaris, v. Merlenl. 19 te Heemstede. Tel 28247. Uit een exploit van ml|, deur waarder. van 19 Maart 1946, blijkt, dat ten verzoeke van Maria Sara Limburg, echtge note van G. F. J. Herlé, ver blijvende te Haarlem (procu reur Mr. L. S. Römelingli). is gedagvaard Gcorg Franz Johnn Herle, zonder bekende woon- of verblijfplaats in of buiten het Koninkrijk, om op Dinsdag 30 April 1940 des voorm. om 10 uur. vertegenwoordigd door een procureur, te vcrschyncn ter terechtzitting van dc Arr. Rechtbank te Haarlem. Jans straat 81, ten einde op de gronden ln de dagvaarding vermeld tussen partyen de echtscheiding, subs, de schel ding van tafel en bed c.a. te horen uitspreken De deurwaarder: P. van den Steenhovcn. Ten verzoeke van Willy van der Klooster, echtgenote van E. A. P. Wohlgemuth, verblij vende te Santpoort, gemeente Velsen, te dezer zake domicilie kiezende te Haarlem. ZlRstraat 47 rd„ ten kantore van den procureur Mr. L. S. Römellngh wordt opgeroepen Erich Adolf Paul Wohlgemuth, zonder be kende woon- of verblijfplaats ln of bulten het Koninkrijk, om op Woensdag 17 April 1946 des namiddags om 2 uur te verschijnen voor den E A. Heer President der Arrondlsse- ments-Rechtbank te Haarlem, alsdan zitting houdende In het Paleis van Justitie. Jansstraat 81 te Haarlem, ten einde te worden gehoord op een verzoek tot het verkrijgen van verlof tot het instellen van een vor dering tot echtscheiding c.a..

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3