Haarlems Dagblad m Perzische Olie. Zitting Veiligheidsraad zonder Gromyko De Nederlandsche troepen op Java. Bouwvakarbeiders worden geregistreerd Scherpe Fransche critiek op kolenverdeeling Engelsche kinderen naar het continent Jaapffiao» No. 18292 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem iJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Vrijdag 29 Maart 194* Dlrcctcur-IIoofdreductcur: Robert Pc Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 O ET Russisch-Perzische conflict, gan- A ^.schclijk van olie doortrokken, is nu in een sfeer van behandeling geraakt die levendig aan diplomatieke onderhande lingen uit het verleden herinnert. De Russische gedelegeerde is al met zijn secretarissen uit de zitting van den Vei ligheidsraad vertrokken omdat hij zijn zin niet kon krijgen en het resultaat van een stemming tegen hem uitviel. Dit her innert aan dergelijke gebeurtenissen tijdens internationale conferenties van tientallen jaren geleden. De Veiligheids raad is gisterenavond in het geheim gaan vergaderen zonder den Rus Gromyko, dien men wel van zijn consulaat had zien vertrekken maar die, zooals later bleek, alleen maar langs het gebouw was gereden waar de Raad vergadei-de en toen weer langs een omweg naar zijn consulaat was teruggereden. Indrukwek kend zijn zulke incidenten niet. Men mag betwijfelen of zij den eerbied van de menschheid voor de organisatie der Ver- eenigde Naties zullen bevorderen. En het is te wenschen dat geheime vergade ringen van den Veiligheidsraad geen ge bruikelijk verschijnsel worden Zoovelen hebben weer gehoopt, dat een nieuwe geest in de internationale verhoudingen tot uiting zou komen, dat werkelijk een sfeer zou ontstaan waarin de belangen der menschheid en dus het dienen van den vrede voorop zouden staan. Wij zien nu den ouden belangenstrijd der staten zich ontwikkelen met de vanouds beken de olie als inzet. Het valt moeilijk te ge- looven dat langs dezen weg ooit een be tere samenleving der volken kan wor den bereikt. Dinsdagavond, na het vertrek van Gro myko uit de vergadering van den Veilig heidsraad, legde de Perzische ambassa deur te Washington Hussein Ala zijn ver klaring af De Perzen hadden bij hun onderhandelingen met Moskou gevraagd, de Russische troepen zonder uitstel van hun grondgebied terug te trekken, hetgeen volgens het Drie Mogendheden Verdrag al op 2 Maart geschied had moeten zijn. Moskou weigerde dit evenwel. Het wilde troepen in deelen van Perzië laten voor Ohbepaalden tijd, vroeg de erkenning van zelfbestuur voor de Perzische provincie Azerbeidsjan, die een groot deel van het land vormt en stelde voor een Perzisch- Russische oliemaatschappij op te richten, waarin de Sovjet-Unie 51 der aandee- len zou krijgen en Perzië 49 Minister president Gavam es Sultaneh wees deze voorstellen af, omdat de moeilijkheden er niet mee opgelost zouden worden en ze in strijd waren met de Perzische wetten en souvereinlteit, met het Drie Mogendheden- verdrag, het Handvest van de Vereenigde Naties en de verklaring van Teheran. Een heele lijst dus. Daarop namen de Russen hun voorstellen weer terug. Hussein Ala zei, dat Perzië tegen uitstel van de behandeling van zijn zaak in den Veiligheidsraad is. Het lijdt onder Russi sche tusschenkomst in zijn binnenlandsche aangelegenheden. Het heeft geen onvoor waardelijke verzekering ontvangen, dat de Russische troepen op een bepaalden datum zullen zijn teruggetrokken. De aanwezig heid van de troepen legt een zwaren last op de schouders van het volk, grijpt in haar dagelijksch leven in en belet de gezags-uitocfening door de regeering. Perzië acht den toestand een bedreiging van den wereldvrede. Gisterenavond, in het geheim vergaderend, is de Veiligheidsraad tenslotte tot het vage communiqué gekomen, dat in zulke ge vallen gebruikelijk is. Verschillende voor stellen zijn besproken en men is (bij af wezigheid van den Rus) in aanzienlijke mate tot overeenstemming gekomen Dit zegt het communiqué. In duidelijk Neder- landsch vertaald beteekent dit: de overi gen zijn het ook nog niet met elkaar eens. Maar vanavond zullen zij weer bijeen komen en volgens een Reuter-bericht zal binnenkort aan Perzië en Rusland een aantal vragen worden voorgelegd Dit belooft weinig, want verzoeken om in lichtingen aan de Sovjet-regeering zijn in den laatsten tijd steeds onbeantwoord ge bleven. President Truman gelooft niet dat de Russen permanent van de U.N.O. zullen wegblijven. Londen rekent een voor alle partijen bevredigende oplossing niet tot de onmogelijkheden. Deze uitingen zeggen ons niet veel, zij klinken als welwillend officieel optimisme. Wel kan men uit de heerschende sfeer afleiden dat de span ning niet is toegenomen Achter de scher men zal wel over de olie onderhandeld worden en de gang van zaken wekt geen indruk van oorlogsgevaar Maar als men denkt aan de groote nog hangende andere kwesties kan men hier uit moeilijk een vlot verloop van de inter nationale ontwikkeling afleiden En wie zich eens even aan de gebeurtenissen van het oogenblik onttrekt en nadenkt over de positie der kleine volken, met name over datgene waartoe hij zelf behoort, heeft wel aanleiding om zich met bezorgdheid af te vragen, wanneer wij eens vernemen zul len hoe men zich de toekomst van ons buitenlandsch beleid voorstelt. R. P. Extra import-sigaretten Naar wij van officiecle zijde vernemen, zal op 2 Mei a.s. een bon worden aange wezen voor een extra rantsoen sigaretten. Ditmaal zullen het import sigaretten zijn, die zoowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. De behandeling der Perzische kwestie gaat door Donderdagavond om half elf Neder land- sche tüd kwam de Veiligheidsraad in ge heime zitting bijeen op het privc-kantoor van Trygve Lie, dat gelegen is o_p de derde verdieping van „French Building" in het centrum van New-York. Toen de bijeen komst geopend werd, was de Russische vertegenwoordiger niet aanwezig, ofschoon een aantal verslaggevers hem om 10 uur van het Sovjet-consulaat had zien ver trekken. Een reporter die-hem per auto was ge volgd, verklaarde dat Gromyko langs het gebouw waar de vergadering zou plaats hebben, was gereden en toen door een andere straat naar het consulaat was te ruggekeerd.' Na afloop van de geheime zititng, die om 12.48 Nederlandsche tijd eindigde, werd het volgende communiqué verstrekt: „De leden van den Veiligheidsraad zijn heden in vergadering bijeengekomen om een informeele bespreking te houden over de verder te volgen procedure in verband met het Perzische beroep. Verschillende suggesties zijn besproken en men is in aanzienlijke mate tot overeenkomst geko men. Vertegenwoordigers van tflle leden van den Veiligheidsraad behalve de Sovjet Russische vertegenwoordiger hebben de bijeenkomst bijgewoond." De raad zal heden Vrijdagavond om negen uur Nederlandsche tijd weer in openbare zitting bijeenkomen. De Nederlandsche regeering heeft een verklaring uitgegeven over de landing der Nederlandsche troepen op Java. Zij ontkent hierin, dat er verband bestaat tusschen deze landing en de thans voort gang vindende onderhandelingen. De overbrenging geschiedt op grond van zuiver militaire overwegingen. „Het ligt niet in de bedoeling van de Nederland sche regeering den strijd aan te binden met de nationalistische beweging als zoo danig, doch dat in haar op samenwerking gerichte politiek haar verantwoordelijk heid voor orde en rust moet worden ge schraagd" Minister Drccs heeft besloten in de tweede helft van April een registratie van alle Nederlandsche bouwvakarbei ders te doen plaats hebben. Een dergelijke registratie, waarbij de vrijwillige medewerking van allen onmis baar is, verschaft aan de overheid alle gegevens, welke zij voor de beoordeeling van haar mogelijkheden op hel gebied van den wederopbouw behoeft. Uit de registratie kan de noodzakelijke verplaat sing blijken van bouwvakarbeiders uit streken, waar weinig te bouwen valt naar gebieden, waar de behoefte zeer groot ls. Zij kan een duidelijk licht werpen op de verhouding tusschen het in de verschil lende vakken aanwezige en benoodlgde aantal arbeiders, en daarmede op de be hoefte aan scholing voor de nauste toe komst. Een eventueel uit te reiken re gistratie-bewijs zou zeer goede diensten kunnen bewijzen bij de distributie van vakkleeding, klein gereedschap, het ver strekken van extra-voeding voor zwaren en extra-zwaren arbeid, enz. Vanwege het feit, dat het Bouwplan 1946 gebaseerd ls op de aanwezige arbeidsmogclijkheid en de materiaalvoorziening daaraan wordt aangepast, maakt de registratie de be vordering van de werkgelegenheid mo gelijk. Het is niet ondenkbaar, dat de over heid in de toekomst hot toekennen van overbrugglngsgeld zal koppelen aan het in bezit zijn van een registratie-bewijs. Teneinde het registreeren van alle bouw vakarbeiders zoo doelmatig en efficiënt mogelijk te doen geschieden, heeft minis ter Drees een kleine commissie van voor bereiding in het leven geroepen. Achtduizend gulden verdwenen Bij den heer J. A. C. te Haarlem, die een kantoor houdt voor de Staatsloterij, kwam een onbekende binnen met het verzoek, of C. voor hem 100 gulden kon wisselen. Deze voldeed hieraan, maar hem ontging de bc- geerlgc blik, dien den onbekende op zijn wel gevulde portefullle wierp. BIJ het verlaten van het kantoor beloofde de man spoedle terug te zullen komen, daar hIJ „Iets moois" voor C te koop had. Inderdaad verscheen hij kort daarna weer en wel met een lap stof, dien C. eens goed bekijken moest. Omdat het ln het kantoortje te donker was, glnRen beiden naar de keuken, waar de onbekende den lap ontrolde en tegen het licht hield, terwijl hij de keukendeur dichtduwde. C. voelde er echter niets voor om den lap te koopen en de onbekende verdween daarop met grooten spoed. In het kantoor terug, miste C. zijn aldaar achtergelaten porte feuille. Inhoudende een bedrag van omstreeks f 8000. Het staat wel vast. dat terwijl C. met den lap stof ln de keuken bezig was, een handlanger van den onbekende zijn slag geslagen heeft. Van de daders geen spoor. C. ls niet in staat een signalement op te geven. Naar Reuter verneemt, hebben de leden van den raad Donderdag besloten, met de behandeling van de Perzische kwestie door te gaan. Verder wordt bericht dat binnen kort aan Perzië en Rusland een aantal vragen over den stand van zaken met be trekking tot het onderhavige geschil zal worden voorgelegd. President Truman heeft tijdens een pers conferentie verklaard dat hij geen perma nent wegblijven der Sovjets van de U.N.O. vreest. In welingelichte kringen te Lon den is men van meening dat een voor alle partijen bevredigende oplossing van de Perzische kwestie in geen geval tot de onmogelijkheden behoort. Van gezaghebbende z|jde wordt ver nomen, dat de Perzische ambassadeur den Veiligheidsraad vandaag nieuwe bewijzen zal voorleggen van de Sovjet-inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië door middel van agenten, ambtena ren en troepen. Do heer II. vdWeycr spreekt zijn af scheidsrede uit in het Concertgebouw te Haarlem tijdens de huldiging, die daar Donderdag plaats vond ter gelegenheid van zijn afscheid als Inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem per 1 April aanstaande. Weer Amerikaansche voedselpakketten naar Europa De Ver. Staten hebben een nieuwe hulp actie voor Europeesche landen op touw gezet onder den naam „Care" welke toe passelijke benaming ontstaan is uit de beginletters van: „Co-operalive for Ame rican remittance to Europe". Deze nieuwe actie is gevormd door 24 vcreenigingen die zich bezig houden met hulpverleening in een of anderen vorm aan Europa. Door tusschenkomst van de „Care" kun nen vcreenigingen, groepen of particulie ren standaard-voedselpakketten koopen voor aflevering in Europa. Ook Nederland staat op de lijst van de lauden, die voor deze bestellingen in aanmerking komen. Het hoofdkantoor van „Care" is te New- York, Broadstreet 50, gevestigd. Amerikaansch voorstel ter Atoom-controle Een rapport van het Amerikaansche mi nisterie van Buitcnlandsche Zaken over de wijze, waarop de atoomenergie door de Vereenigde Volken zal moeten worden gecontroleerd en beschermd, dringt aan op het instellen van een instantie in het kader der UNO die de leiding zou moeten nemen bij alle operaties, dienend tot de ontwikkeling der atoomenergie; een lichaam dus dat naast het theoretische werk der U.N.O.-atoomcommissic die zal worden ingesteld, de practische zijde van dit vraagstuk zal moeten behandelen en vervaardiging van atoomenergie-produ- ceerende apparaten tot zijn exclusief recht zal rekenen, tegelijk met alle research- werk en andere „gevaarlijke" voorberei dingen. Het rapport onthult verder dat thorium, waarvan Britsch-Indië de rijkste vind plaats ter wereld is, ln verbinding met uranium voor de atoomenergie kan wor den gebruikt en stelt een internationale controle over alle voorraden dezer twee elementen voor. Opent binnenkort de Beurs? Donderdag had te Amsterdam een bespre king plaats onder leiding van den minister van Financiën met de directie van de Ned. Bank en het dagelijksch bestuur van de Ver. voor den Effectenhandel, al waar de minis ter plannen ontvouwde met betrekking tot de openstelling van de beurs op korten termijn, voor aankoopen van zoogenaamd oud bezit met vrij geld. waarbij den verkooper de helft van de opbrengst ln vrij geld ter be schikking wordt gesteld. Tevens werd besproken, hoe do vrijwillige verkoopmogelijkheid van een deel van het Amerikaansche effectenbezit technisch uit gevoerd zal worden. De besprekingen wier pen vruchtbare resultaten af, welke nu door het departement, ln overleg met de Ned. Bank en de Ver. voor den Effectenhandel nader worden uitgewerkt. Britten overwegen stopzetting van den export Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Donderdagavond een verklaring af gelegd ten aanzien van de Fransche meening over de verdeeling der steenkool uit het Ruhrgebied, die kan worden be schouwd als de felste critiek welke tot nu toe is geleverd op het geallieerde beleid inzake dit onderwerp Dc woordvoerder zeidc: „Het aan Frankrijk toegewezen deel van de steen kool uit het Ruhrgebied ls totaal onvol doende. Het is paradoxaal dat een van de Duitsche hoogovens in het Ruhrgebied meer kolen ontvangt dan de geheclc Fran sche industrie tezamen. Moet den Duit- sclicrs in dc r|j der naties voorrang ge geven worden h|j den wederopbouw? De slecnkoolproductie van het Ruhrgebied is in dc laatste drie maanden vrijwel uitslui" tend aan de Duitschers ten goede geko men". Uit Britsche bron komt het bericht dat dc kolenproductie in het Ruhrgebied vrij wel tegelijk met het verlagen der lcvens- middelenrantsoenen enorm gedaald is. Op het oogenblik ligt de productie ongeveer 20 procent beneden het peil van drie wc- Elfduizend Engelsche kinderen van 14 tot 17 jaar zijn door Nederland, Zwitser land, Denemarken en België uitgenoodigd een vacantle van veertien dagen te komen doorbrengen op het continent, waarmede deze landen hunne erkentelijkheid willen betuigen voor de prestaties van het Brit sche volk en tevens de internationale vriendschap onder de jeugd willen bevor deren. De kinderen zullen ln gezinnen worden opgenomen. Nederland zal er in totaal 1000 ontvangen, waarvan het eerste con tingent waarschijnlijk begin Juli zal ver trekken. ken geleden, en de Britsche autoriteiten overwegen een stopzetting van den kolen- export voor enkele maanden, om de pro ductie van de groote Duitsche industrieën, die met een derde zal moeten worden verminderd, weer op te voeren. Een ver hooging van de rantsoenen der mijnwer kers en stopzetting van den uitvoer zou de situatie, die geformuleerd wordt als een dreigende economische ineenstorting, eventueel nog kunnen redden. Dr. Max Euwe spoelde Donderdag; een si in ii li ua n wedstrijd legen 30 middelbare scholieren In liet Christelijk Lyceum Ui Haarlem. J. Honjcenbiirg Iwlmalde oen punt op den meester. E. Ban ten, A. Schneiders, N. Langkamp. W. Burger en n. Bouwmeester mochten remise boeken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1