Indië heeft medische hulp noodig De spoorlijn Haarlem-Zandvoort Avonturen van Een Merkwaardig Maandblad De Radio geeft vanavond; Kort en Bondig Mooi werk van het Roode Kruis daar en hier (Van onzen Haagschen redacteur.) Br is den laatsten tijd o.m. naar aan leiding van wat er zich bij de H.A.R.K. heeft voorgedaan, wel eens in minder gunstigen zin geschreven enz. met betrek king tot het Roode Kruis. Juiste voor lichting maakte vermelding van dergelijke feiten en verschijnselen tot plicht. Maar evenzeer is dit het geval t.a.v. het geluk kig vele goede, dat het Nederlandsehe Roode Kruis in zijn credit kan boeken. Tijdens een zeer geslaagde combinatie van het nuttige met het aangename, in den vorm van een eenvoudig noenmaal, gaf de directeur-generaal van het Roode Kruis, de heer H. P. J. v Ketwich Ver schuur (die allerminst wat er verkeerd was, wilde verdoezelen, doch terecht ook aandacht voor het goede vroeg) den aan wezigen vertegenwoordigers van de pers een indrukwekkend beeld van de beteeke- nis van het veelomvattende werk van het Nederlandsehe Roode Kruis. Op het pro gramma van de vredestaak dezer organi satie, die liefst van 25 duizend op 500 dui zend leden is gekomen begrijpelijke weerslag van het dankbare Nederlandsche volk voor wat er in internationaal Roode Kruis-verband voor destijds hongerend Nederland is gedaan komt o.a. voor de nieuwe vorming van het Roode Kruis- corps, dat in samenwerking met de over heid bij groote rampen (men denke b.v. aan wat er in dit opzicht in Februari bij den watersnoodramp te Almelo gepres teerd is) ingrijpt. Onder wat het Roode Kruis doet en ten deele ook gedaan heeft, dient met eere genoemd: de bloedtransfusiedienst. Deze vindt in den vreemde zijn weerga niet en hoogst merkwaardig was ook nog wat we in dit verband vernamen omtrent de zeer bijzondere glasfabricatie van Leerdam, die het op tot dusverre ongekende wijze mo gelijk maakt bloed en plasma te vergade ren, eventueel te bewaren, zonder dat er verdere schadelijke werking ontstaat, wat vroeger ingevolge de werking van glas wel voorkwam. In Amerika heeft dit procédé met de niet gering te achten gunstige re sultaten, van geneeskundig oogpunt bezien, warme bewondering en groote belangstel ling gewekt. Tot de andere werkzaam heden, die de vermelding waard zijn, be- hooren de kindertransporten naar Enge land, Denemarken, o.m de opsporings diensten in het buitenland (Duitschland in de eerste plaats), vanwaar gegevens om trent gezochte personen verkregen worden soms ook nog menschen worden terug gevonden de mede voor dergelijk werk functioneerende steunpunten te Berlijn, Warschau en Weenen, de repatrieerings- dienst. Ook is er het team, dat zich naar Bangkok heeft begeven om hun, die het er heel moeilijk hebben, nu hel noodige te brengen. En dan is er het lijstje is geenszins volledig Indië, waar op het oogenblik een 500-tal verpleegsters werk zaam zijn, terwijl hier te lande een zestal opleidingsscholen hulpverpleegsters voor de mooie taak, die haar ginds in den Oost wacht, gereed zullen maken; op het oogen blik staat een colonne gereed om daar heen te vertrekken. Nederlandsch-Indië. Daaromtrent kon Gen.-Majoor Daubanton, Inspecteur van den Milit. Geneesk. Dienst, kersvers te ruggekeerd van een bezoek aan die zwaar beproefde gemeenschap, heel wat be langrijks vertellen. Treffend was mede weer van hem te vernemen, hoe kranig zich de Nederlandsehe vrouwen er ge weerd hebben en zich nog steeds weren. Treffend ook wat hetgeen we hoorden omtrent het psychisch lijden, dat in het bijzonder de tot niets doen gedoemde mannen, wien het niet gegeven was, ge lijk tenminste hier velen konden doen, verzetswerk te verrichten, hebben m ten doorstaan. Wat de doktoren in Indië betreft, over den geheelen Archipel zijn er op het oogenblik ongeveer 335 De helft daarvan «ngeveer moet binnenkort per sé worden afgelost om de eenvoudige reden, dat deze menschen langzamerhand aan het eind van hun krachten zijn. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat zich wel dra een goede 100 geneesheeren hier voor omstreeks een jaar los maken, om in Indië te gaan werken, waar men hun hulp hard en hard noodig heeft. Generaal Daubanton gaf uiting aan den vurigen wensch, dat men ook ten onzent het goede voorbeeld van Indië op het gebied van samenwerking tusschen alle medici, ver pleegsters enz. met burgerlijke en mili taire geneeskundige instanties, welke zeer geslaagd is, zal volgen Zeker, aan vankelijk zijn er daar ginds ongetwijfeld allerlei fouten begaan, welke dan goede krachten, die daarheen getrokken waren teleurstelden, eventueel verbitterden Maar dat behoort thans tot het verleden. Nu is het zoo, dat men precies weet en zal weten, waar bepaalde krachten en onder welke omstandigheden, tegen welke financieele condities enz. noodig zijn: bij de vorming van een „pool" hier, zooals dat ginds is gebeurd, kan men dan vrij gemakkelijk vlug en goed in de verschil lende speciale behoeften voorzien. In het algemeen l(jkt het humane werk van medici en andere krachten, die zich aan gezondheidszorg, aan voeding ten gunste van de bevolking wUden, op de Ja vanen een zeer gelukkige uitwerking te hebben. Over de gehcelc Hjn genomen, gaat er wellicht belangrijk waardervoller invloed dan van militaire actie uit van hetgeen er geschiedt in den vorm van de bier slechts zeer in het kort geschetste bulp, die de zuivere Koodc Kruis-ge- dachtc op geslaagde wijze tot de Indone sische bevolking doel doordringen. In zooverre kan misschien wel gezegd, dat tenslotte de macht van de geneesheeren I en hun medewerkers en -werksters groo- ter is dan die van de militairen. De situatie in de eerstvolgende 6 maan den moge nog als zeer kritiek te beschou wen zijn, dit geeft echter volgens Gene raal Daubanton geen aanleiding om te duchten, dat wij er niet over heen zullen komen. Als men hier alom, mede in dok torenkring, de handen ineen slaat om terstond hulp te brengen, dan zullen wij, tot heil van millioenen en millioenen, tenslotte de groote moeilijkheden over winnen. Een aantal vroegere Illegale strijders h dank zij de goede zorgen der Stichting 19401045 naar Da vos uitgezonden, waar zij door «le Vereen Iglng voor Long- patiënten op kosten van de Don Suisse, de Zwitsersehe hulpactie voor het Ne derlandsehe Volk, verpleegd worden. (P) Hendrik Lindt voor het Tribunaal Voor-het Amsterdamsche Tribunaal stond Donderdag Hendrik Lindt terecht, die tij dens den oorlog hoofdredacteur van de „Ar beiderspers" is geweest. Hem werd ten laste gelegd, dat hij sinds April 1942 lid van de N.S.B. is geweest, nationaal-socialistische propaganda heelt gevoerd en lid was van de Waffen-SS. Het eerste en tweede erkende verd. Hij verklaarde lid van de N.S.B. te zijn geworden, omdat hij „een duidelijker meeningsuiting" noodtg had. Van de Waffen- SS beweerde Lindt nooit lid te zijn geweest, hij had alleen de uniform der Germaansche SS gedragen, „in een tijd van verkeersmoei lijkheden". Hij liep met een pistool rond „uit een soort van oorlogspsychose". Een geweer of een ander wapen had verd. vol gens zijn zeggen nooit gedragen. De behandeling van de zaak werd aange houden voor een nader onderzoek. Zij, die hun slag sloegen Te Rotterdam is gearresteerd de geraffi neerde oplichter H. L. W., een 23-jarige Am sterdamsche kantoorbediende, die zich Stan ley Madley noemde en uitgaf voor neef van een groot autofabrikant in de Ver. Staten. Hij sprak perfect Engelsch met Ameri- kaansch accent, dat hij als tolk bij de Ca- nadeezen had aangeleerd. Hij logeerde bij voorkeur in de chiqueste hotels, waar hij zonder betalen verdween. Twee maanden lang heeft hij zich ten huize van een groot- Industrieel in de buurt van Haarlem als Amerikaan laten féteeren. Op raadselachtige wijze is uit den bin nenzak van een Jas, die C. J. P. te Haarlem thuis in een kast had weggesloten, een por tefeuille met f 700 verdwenen. Van een militairen wagen, die even voor stoplichten in Haarlem moest stilstaan, heb ben jongens een hoeveelheid militaire klee ding gestolen. Een Inbraak, een maand geleden ten na- deele van F. P. C. in het Kenaupark te Haar lem gepleegd, is thans opgehelderd door de bekentenis van de onlangs te Heemstede ge arresteerde inbrekers G. K. en K. K. Na hun verhoor in Haarlem gaan deze heeren op trransport naar Zeist, waar de politie ook nog een appeltje met hen te schillen heeft. Tienjarenplan voor de vloot Voor den herbouw van de Nederlandsehe oorlogsvloot is volgens het Alg. Hbld. door- de marine een plan opgesteld om in tien jaar tijds „een apparaat tc vormen dat Nederland in staat zal stellen zijn taak als zeemogendheid met overzeesche ge- biedsdeelen ten volle te vervullen." Begin Augustus gereed Wy vernamen van de directie der Ne derlandsehe Spoorwegen, dat er alles op gezet zal worden, dc elcctrificatic van de spoorlijn HaarlemZandvoort in het be gin van Augustus gereed te hebben. Zooals men weet, is het stuk Haarlem Overveen in orde, zoodat het slechts gaat om het gedeelte OverveenZandvoort, waarvan de Duitschers de materialen ge stolen hebben. Dit is zoo werd ons verzekerd geen losse toezegging, maar een op feiten ge grond. Indien er geen beslist onvoorziene omstandigheden komen, zullen gedurende Augustus, de drukste vacantiemaand, de Amsterdammers en de Haarlemmers met de electrische treinen naar Zandvoort kunnen reizen, om daar van het strand- 'even te genieten. Dit is een volksbelang •n de Spoorwegen willen gaarne mede werken om dit mogelijk te maken. De heer H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort, verklaarde ons, dat hij het betreurde, dat de Spoorwegen geen maat regelen nemen om te bereiken, dat de electrische treinen eerder dan in Augus tus naar Zandvoort kunnen gaan rijden Het is blijkbaar de bedoeling der Spoor wegen eerst dc electrificatie van de lijnen AmsterdamAmersfoort (dubbel spoor 90 K.M.) en HilversumUtrecht (dubbel spoor 50 K.M.) te laten voorgaan. Is het nu ondoenlijk gebleken het kleine stukje Overveen—Zandvoort (zoo noodig enkel spoor, dan is het slechts 5 K.M.) tu&schen- tijds uit te voeren? De Spoorwegen heb ben ons zoo vervolgde de burgemeester indertijd medegedeeld, dat zij wel in staat zouden zijn voor stoomtreinen te zorgen bij het begin van het badseizoen» Het leggen der rails blijkt geen bezwaar op te leveren. Alleen gaat het dus om het bouwen van de bovenleiding. De palen daarvan zijn nog aanwezig, zoodat slechts het spannen der draden overblijft. Aan stoomtreinen hebben wij niets, want die bezitten geen voldoende capaciteit, terwijl de passagiers dan weer het ongemak van het overstappen hebben. Daarom hebben vij aan de Spoorwegen gevraagd: „Helpt ons meteen afdoende met de electrificatie." Maar dan ook spoedig. Als de electrische treinen pas op z'n vroegst begin Augus tus gaan rijden, beteekent dit een half mislukt seizoen voor Zandvoort. Ook in Juni en Juli wil Zandvoort veel bezoekers tien. Zandvoort heeft hen noodig en de Haarlemmers en Amsterdammers heb ben Zandvoort noodig! De tram is niet in staat alleen in de vervoersbehoefte te voorzien. Per uur kunnen slechts 1000 menschen vervoerd worden en dan wordt het een hopeloos wachten in de schapen hokken. Tot zoover de burgemeester. Wij zijn het met hem eens. Ligt het niet op den weg van de gemeentebesturen van Haarlem en Amsterdam vertoogen te rich ten tot de Spoorwegen? Er zijn dit jaar zeer weinig mogelijkheden om met.vacan- tie op reis te gaan. Daarom is er alles voor te zeggen om althans te bereiken dat dezen zomer duizenden naar Zond voort kunnen trekken om daar te genieten van zee en strand. Het Haarlemsche gemeentepersoneel Salarisv crhoogiiig B. en W van Haarlem hebben besloten de salarissen en looncn van het gemeente- personeel te verhoogen overeenkomstig de aanwijzingen van den minister van Binnenlandsche Zaken voor het overheids personeel. Ledenconcert der H.O.V. Op het laatste leden-concert van het seizoen 1945194C, dat de H.O.V. op Dins dag 2 April a.s. 's avonds te 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem zal geven, zal de violist Jan Bresser zijn so listische medewerking verleenen. Hij speelt met orkestbegeleiding het viool concert No. 4 in D. gr. terts van Mozart. Het orkest, dat onder leiding staat van Jan Out, opent het concert met de Ouver ture „Obéron" van v. Weber. Na de pauze wordt de symphonische suite „Shéhérazade" van Rimsky-Korsakof uitgevoerd. 92. „Sssstzei plotseling cle grootste, klaarblijkelijk de aanvoerder. De stemmen verstomden en het zoe kende licht van de zeven fakkels bleef stil staan, spiegelend in het water. Ook Wag en Warrel stonden roerloos, de deur tusschen hen in, te wachten op de dingen, die komen zouden. „Is daar iemand?" brulde de aanvoerder van de torren door dc holle gangen. Warrie wilde haast roepen; „Ja, wij", want dat was die zoo gewend in ae nui- schendc wouden, weet je, maar geluk kig hield Wag hem op het laatste mo ment de hand voor den mond. Toch vermoedden de soldaten onraad en stormden vooruit, klotsend door het troebele water, dat steeg en steeg.... Een verward geschreeuw, een verwoed gespat van water en een zacht ge grinnik. De rjiethoden van Reader's Digest Nog wat over Reader's Digest. In een vorig praatje heb ik U doen kennis mnten met dat merkwaardige journalistieke ver schijnsel. dat in Amerika verschijnt en met zijn uitgave in verschillende landen en talen een oplaag van niet minder dan vier en twintig millioen exemplaren heeft bereikt. Eén van de bijzonderheden van het blad is dat het, hoewel het begonnen was als een verzameling van uiterst kundig samen gestelde samentrekkingen van artikelen, die in andere bladen waren verschenen, thans ook eigen artikelen opneemt. Dat niet alleen. Het heeft ook een methode van het z.g. „planten van artikelen", die als journalistiek verschijnsel in Amerika zeer de aandacht trekt, omdat zij geheel nieuw is en een vorm van journalistiek vertegenwoordigt, die bij vele collega's tegenstand verwekt. Reader's Digest n.l. wil zijn naam van „Digest" eer aan doen en daarom het grootste deel van zijn ar tikelen aan andere bladen ontleenen. Dit nu heeft ertoe geleid, dat het blad artike len laat schrijven en laat aanbieden aan andere bladen, met de vooropgezette be doeling, dat zij er zelf excerpten van kan maken ter opneming in eigen blad. Hier toe heeft Reader's Digest contracten ge sloten met andere bladen en wel in zulke mate en voor zoo groote bedragen, dat deze andere bladen veelal uitsluitend kun nen bestaan uit hoofde van die contracten. Dit nu wekt tegenstand, omdat het een zekere mate van oneerlijke en vooral on waarachtige concurrentie schept. Het was het weekblad The New Yorker dat deze merkwaardige kat in het vreemde pak huis der journalistiek de bel aanbond, zoo dat thans een aantal bladen de hoofden bijeen hebben gestoken en hebben afge sproken de Reader's Digest niet meer toe te staan, artikelen aan hun inhoud te ont leenen. Deze strijd wordt grootendeels achter de schermen der Amerikaansche journalistiek uitgevochten en de buiten staander zou er niets van hebben gehoord, ware het niet dat de bovengenoemde New Yorker er een uitgebreid boekje over had opengedaan. Ik zal hier niet verder in treden, doch vermeld dit slechts om tc doen zien wat zooal gepaard kan gaan met bepaalde journalistieke methoden, vooral in een land als Amerika, waar sommige bladen millioenen en millioenen dollars tot hun beschikking hebben en daardoor problemen kunnen scheppen, die elders niet kunnen voorkomen. Zoo rijk is Reader's Digest, dat het zich kan veroorloven geen advertenties op te nemen, zijn redacteuren geweldige sala rissen te betalen en er een kleine vloot van vliegtuigen op na te houden, waar mede zijn directie en hooge employés zich spoeden kunnen naar alle hoeken der aar de. wanneer de belangen van hun blad daarom vragen. De manier waarop de ar tikelen uit andere bladen voor de Reader's Digest pasklaar worden gemaakt, is op zichzelf een merkwaardigheid. Ongeveer vijftig redacteuren lezen eenige honderden bladen en maken een eerste keus uit artikelen, die eventueel voor excerpeering in aanmerking komen. Wanneer deze ar tikelen tenslotte, door eenige journalistie ke zeven geschud, op den laatsten lesse naar belanden, staan eenige herschrijvers klaar óm het stuk grondig te herzien en te kneden naar den vorm, dien Reader's Digest het geschiktst acht. Dit proces ge schiedt snel, maar uiterst nauwkeurig en is geheel berekend op het pasklaar maken van de leesstof voor den gemiddelden lezer. Ook dc doseering der artikelen ge schiedt naar een bepaalde methodiek, zoo dat ieder in het blad het zijne kan vinden en het een 600rt grootste gemeene deeler is van de gemiddelde belangstelling van den gemiddelden burger. Sport, godsdienst, wetenschap, economie, bellctrie, alles wordt volgens bepaalde doses in dezen cocktail van amusante kwasi-intellectualiteit gegoten, zoodat het resultaat een smakelijk en gemakkelijk verteerbaar brouwsel wordt, dat als een lekker drankje in het keelgat glijden kan. Dit is het resultaat van het inzicht van hen, die dit grootsche avontuur op de on stuimige zeeën der journalistiek zijn be gonnen: een blad dat niet te oppervlakkig is en niet te intellectueel, niet te gemak kelijk en zeker niet te onverteerbaar. Mr. E. ELIAS. DE H. B. S. A Het gemeentebestuur van Haarlem deelt mede, dat de heer P. C. de Jongh, op zijn verzoek, met Ingang van 28 Maart is onthe ven van de waarneming van het directoraat der Hoogere Burgerschool A met 5-j. c., zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten als waarnemend directeur aan de school bewezen. Tot het tijdstip van indienst treding van den nieuw-benoemden directeur zal de heer Dr. G. A. Brands als waarnemend directeur dienst doen. HILVERSUM I, 3#t M. VARA 18.00 omroeporkest. RNIO 19.00 Nieuws. 19 15 Departementale uitz. 19.30 Voor de Ned. Strtjdkr. 20 00 Nieuws. NCRV 20.0? Mnrinierskapel RNIO 21.00 Op de brug. NCRV 21.15 Chopln programma. 21.30 Con cert. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Het actueel geluid. 22 30 Apollo; 23.15 Orgelcon cert. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverzicht. VARA 18.18 Eddy Walls. 18.15 Wakker en Tropenduit. 19.00 Piano's 19.15 Buitenlandsch Weekoverzicht. VPRO 19.30 Prof. dr. H. A. Donkersloot. RNIO 20.00 Nieuws. VPRO 20.05 Hoorspel. RNIO 21.00 Op de brug. VARA 21.15 Gramof.platen. 21 30 Men vraagten wij draalen. 22.00 W. Thomassen. 22.15 Metro- pole orkest. VPRO 22.40 Avondwijding. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Gr.pl, 23,30 Gr.pl. BINNENLAND Nederl.indscli bier zal naar de Ver. Staten wor den geëxporteerd. In April reeds zal, naar men hoopt, de eerste zending van verscheide ne duizenden kisten in Amerika aankomen. Het s.s. „Kota Gede", dat door de geallieer den aan de Rotterdam- sche Lloyd is teruggege ven, is naar Indië ver trokken, geladen met Nederlandsehe levens middelen, bestemd voor de noodlijdende bevol king. Dc „Twenthe" is het eerste K.L.M. vliegtuig van het type D. C. 4, dat officieel ten doop is gehouden. De plechtig heid had Donderdag plaats op het gelijkna mige vliegveld bij En schedé door den heer Edo J. Bergsma, in te genwoordigheid van vele hooge autoriteiten uit binnen- en buitenland. 1X5 Russische krijgs gevangenen, die destijds in het concentratiekamp te Amersfoort waren omgekomen, zijn Don derdag in een bijzon dere plechtigheid op de begraafplaats „Vrede hof" aldaar begraven. Haarlem en Omgeving Een schilderij van den heer G. D. Gra- tania (een stilleven) hebben B. en W. onder dankbetuiging van de hccren H. v. Borssum Buisman en anderen aanvaard ter plaatsing in het Frans Hals museum. Aan mej. M. J. Re bel is door B. en W. met ingang van 1 Juni, in verband met haar ge zondheidstoestand, eer vol ontslag verleend (onder dankbetuiging voor bewezen diensten) als adjunct-directrice van het St. Elizabeths Gasthuis. De film Tropisch Nederland wordt a.s. Zondagmorgen in het Frans Halstheater ver toond voor het Haar- lemsch Instituut voor Volksontwikkeling. De heef F. Ie Febre. zetter, viert op 4 April zijn 25,-Jarig jubilé bij de N.V. Joh. Enschedé en zonen te Haarlem. Als dank aan de Zweden wil een comité te Haarlem aan alle Zweedsche gezinnen die kinderen uit deze om geving opnamen, alsook aan de verzorgsters in kinderkampen, een her innering aanbieden. Ge dacht wordt over een album met foto's en tekst in het Zweedsch. Wil het plan slagen dan moet elk ouderpaar ten minste f3,50 bijdragen. Penningmeester is de heer G. J. P. Schaap, Oranje Nassaulaan 148 tc Overveen, Mr. A. J. L. Lies- kcr, griffier bij het Kan tongerecht te Haarlem, staat op de voordracht voor rechter te Breda. Voor de oorlogs slachtoffers der N.Z.H. zal in het hoofdkantoor aan de Leidsche Vaart een gedenkteeken ge plaatst worden. Voor dit doel is een comité ge vormd. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft besloten den kerkeraad der Ge reformeerde Kerk van Haarlem (onderh. art 31 K. O.) uit te noodigen voor een samenspreking. I>e heer R. Smit Jr., hoofd der Prins Bern- hardschool aan de Bake- nessergracht, is met in gang van 1 Mei benoemd tot directeur van het Bureau voor Kerkelijken Socialen arbeid te Rot terdam. De Vereeniging „Het Leidsche Kwar tier", ls voornemens op den avond van den 3en Mei een plechtige her denking te doen plaats hebben op de Wester gracht. Straat- of buurt- vcrccntgingen uit deze omgeving worden ver zocht aan deze plechtig heid deel te nemen. Het voorloopige be stuur van de afdeeling I (Haarlem Zuid-West) van de Partij van den Arbeid bestaat uit: W. F. Ilnppé, voorzitter: D. G. Hoekstra, secretaris; Bloemveldlaan 60 (post Overveen); J. W. Lange- veld, penningmeester; H. Bovenkerk; P. van Egmond; M. J. A. Hen driks; Mevr. Menslnk— Hoogerbeets; J. II. Ver- znndvoort en T. P. de Vries.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2