Haarlems Dagblad Geïnterneerden van Java worden geëvacueerd Eerste Vredesjaar beurs maakt vliegenden start „Triomf van den Veiligheidsraad" Ook begint de afvoer van Japanners Actie zal enkele maanden duren Onderhandelaars naar ons land vertrokken Regeeringsverklaring VonKluge gaf het op Grieksche verkiezingen Russische verzekering tol onvoorwaardelijke ontruiming eu ispuaMZ „uauesisiapg" A 0, )SU0M Q|-| n U0|PUJ 1 Ci I I 1 IV 60c Janrsrang Wo. 18297 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom t»oiV(li'i'«litK 4 April l»»8 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10Ö00. Dir.-Hoofdred. 15054 De evacuatie van de Japannee zen en do geïnterneerden vun Java zal binnen 10 dagen beginnen, zoo beert Sjarifoedin aajigekondigd. Belde zullen gelijk tijdig naar twee havens. Tegal eu Probollnggo, worden overgebracht. J>e goïnler- iintnluii /.uilen liiervandaan onder lïritsehe controle naar Batavia, Noerabaja en Semarnng worden verscbeept. De Japannee/.cn zullen worden overgebracht op 28 Japansche schepen, die nog altijd in het gebied van Java aanwezig zijn, en vervol gens zullen zU naar het eiland Rionw worden vervoerd. Sjarifoedin heeft verder medegedeeld, dat de geallieerden doende zijn het vol gende aan de Indonesiërs te verstrekken: 1. vrachtauto's om de geïnterneerden naar de treinen te vervoeren; 2. kolen om de treinen te doen loopen; 3. technici om de locomotieven te repareeren; 4. medisch personeel voor de verzorging van de zie ken; 5. vliegtuigen voor het onmiddellijke transport aan de zeer zwakken en zeer zieken naar het onder geallieerde controle staande gebied Bovendien zal de TRI krijgsjnateriaal, voldoende voor 2 batal jons, in leen krijgen om in staat te zijn de geïnterneerden op hun reis te bescher men. Sjarifoedin veronderstelde, dat de geheele operatie ongeveer 2 of 4 maanden zou duren. Hij beloofde echter de zaak zoo veel mogelijk te bespoedigen. Toen de technische bijzonderheden en samenwer king besproken werden, deelde hij mede, dat er twee Japansche hoofdkwartieren zullen worden ingesteld, te weten in Soe- rakarta en in Malang. De Japanners zullen te voet naar de plaats van be stemming gaan, met achterlating van alle uitrusting, met uitzondering van hun handwapens. Iedere Japannees. die de be velen overtreedt of tracht in Java achter te blijven, stelt zich er aan bloot te wor den doodgeschoten. Sjarafoedin deelde verder mede, dat het totaal aantal Japanneezen op Java thans 36.853 bedraagt, waarvan er 12.000 in Poe- jong, bij Malang en 4.500 in Bolalali, bij Soerakarta, zijn samengebracht. Hij schatte, dat ongeveer 14.000 geïnterneer den zullen worden geëvacueerd. Hieron der vallen practisch alle Europeanen in het binnenland. Volgens hem waren deze 14 000 „allen, die door de Japanneezen waren geïnterneerd of gevangen geno men". Er blijven verder nog ongeveer 16.000 anderen, die door de republi keinen of onafhankelijke groepen zijn ge ïnterneerd over Volgens Sjarifoedin zou hun de keus worden gelaten, om of naar hun plaats van inwoning terug te keeren hetgeen niet veilig zou zijn, zoolang uiteindelijke overeenstemming tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs de at mosfeer nog niet volkomen had gezuiverd of ter wille van eigen bescherming nog verder bewaakt te blijven. Sjarifoedin heeft verder aan de pers medegedeeld, dat hij naar Djogja zal gaan en vervolgens naar Sumatra (waarbij hij vergezeld zal worden door andere ministers, maar niet door Sjahrir) „waar de zaken, naar ik meen, niet zoo goed loopen". Hij is voor nemens 4 of 5 dagen in Sumatra te blij ven en Medan. Padang en Palembang te bezoeken, om waar te nemen en voor zich zelf te zien, hoe de zaken staan. Op een vraag over de onderlinge ver houdingen, zei Sjarifoedin, dat de arresta tie van 8 politieke leiders met inbegrip Dr. Van Mook en Sir Archibald Clark Kcrr, vergezeld van hun staf en de Indo nesische delegatie, zijn hedenmorgen om 8.05 in een Skymaster, met den heer H. H. Kooper als piloot, uit Batavia naar Ne derland vertrokken. Sjahrir en Sjarifoedin waren op het vliegveld gekomen en namen hartelijk af scheid van Van Mook. Clark Kerr en de delegatie-leden. voor de Belgische Kamer Woensdag heeft de nieuwe Belgische geering zich aan de Kamer voorgesteld bij monde van den premier van Acker, die een uiteenzetting gaf van zijn programma. De nieuwe regeerin>g zal, aldus van Acker, een drievoudigen slag te leveren hebben: den kolenslag, den prijzenslag en den exportslag. De verklaring besloot met de woorden Verdraagzaam volgaarne heenstappend over wat ons scheidt, om slechts te den ken aan wat de Belgen in de beproeving dichter bij elkaar moet brengen, doen wij een beroep op de medewerking van de goede burgers. De dienst voor het land vergt thans van een leder zijn deel in den grooten gemeenschappelijken plicht". n de twee voornaamste communistische voldoende zou zijn, om de overigen tot rust te brengen. Sjarifoedin deelde voorts mede, dat een aantal geallieerde officieren naar het bin nenland zou kunnen gaan, om toezicht te houden op en zich te belasten met de organisatie van de noodzakelijke acties. Ongeveer twee maanden nadat de ge allieerde legers in Frankrijk waren ge land en hun positie zoodanig hadden ver beterd dat het succes der invasie vast stond, werd door het Duitsche O.K.W. het overlijden gemeld van maarschalk von Kluge, opperbevelhebber in het Westen op het tijdstip der landingen. Uit een door den Britschen Geheimen Dienst gevonden brief blijkt thans, dat de voormalige opperbevelhebber In een schrijven aan Hitier kort voor zijn dood de hopelooze positie der Duitsche legers uiteenzette en den Führcr adviseerde, vrede te sluiten. Uit den brief blijkt ver der, dat von Kluge daarna zelfmoord heeft gepleegd door zich door het hoofd te schieten. Een beroep van de Grieksche linksche partijen op Aartsbisschop Darnaskinos om de verkiezingsresultaten niet te ratificee- ren, karakteriseert de gehouden stemming als een „Aprilgrap". Het beroep vraagt den regent een regeering te vormen die alle partijen omvat teneinde den grond slag te leggen voor spoedige vrije verkie zingen. Het beroep beweert dat de ont houdingen gemiddeld 55 procent hebben bedragen. Inmiddels is er overeenstemming be reikt tusschen populisten- en de centrum partij tot vorminfg van een coalitieregee- ring. De besprekingen zullen heden wor den voortgezet. De kabinetsformatie kan niet voor Vrijdag worden verwacht. Algemeen wordt aangenomen dat de kwestie der monarchie voorloopig zal wor den opgeschort, mede tengevolge van een desbetreffend verzoek van Sir Clifford Norton, den Britschen ambassadeur te Athene. Het Int. n<»f van Justitie Is In den Haag; weer voor het eerst bijeengekomen. V.l.n.r.Mr. John Rend. Canada: Serjrel Borlsovleh Krylov, Sovjet-Unie; Mo Hmi. China; Bohdan Zoriclc, Yoegoslavië; Adel Mamld Badwl Paeha, Kffypto; José Gustavo Guerrero. Salvador; Isldoro Fabcla, Mexico; Alejandro Alvarez, Chill. (1') Duizenden naar de Domstad De Utrechtenaar, die op zyn Vreeburg de drommen .laarbeursbe/.oekers queue zag maken, waande zich Woensdag soms op een Paryschcn boulevard tydens de spits uren. I.ange rUen werden door de breede ingangen van het beursterrein verzwolgen, de trappen, de gangen, de hallen, zy ver- loonden één geweldige menscheii7.ee, die zich langzaam deinend voortbewoog langs de stands der 1500 deelnemers. Men schatte het aantal bezoekers op de eerste twee dagen op ruim 50.000. „Het was een waagstuk, deze eerste beurs na den oorlog, maar zy ls er gekomen," zoo zeide de directeur van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, mr. J. Mlllus ty dens de tradltioneele conferentie, die Woensdagmiddag ten behoeve van de bin nen- en bultenlandsche pers gehouden werd. Toen op 18 Sept. 1945 de „Raad van Beheer'' zonder stemming tot het houden van een voorjaarsbeurs besloot, om den economl- schen opbouw van ons land te stlmuleeren. stond men voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Pas In Februari van dit Jaar werden de gebouwen door de Geallieerden vrij gegeven, na eerst volledig door de Dult- schers te zijn „uitgewoond" Wat ln de af- geloopen twee maanden gepresteerd is, grenst aan het ongelooflijke. Ook organi satorisch rezen de problemen: een onver wachte toeloop van duizenden deelnemers maakte het ruimtevraagstuk urgent. Dank Terwül in diplomatieke kringen rond den Veiligheidsraad reeds ernstig rekening werd gehouden met de mogeiykhcid dat Rusland niet zou reageeren op het verzoek om inlichtingen, dat Trygve Lie, voorzitter van de U.N.O. zoowel aan Perzië als aan de Sovjet-Unie ingevolge het besluit van den Veiligheidsraad had doen toekomen en waarop antwoord voor de nieuwe byeenkomst van 3 April was gevraagd, is Woensdag het Russische antwoord op tU'l binnengekomen, zoodat de Veiligheidsraad die om 17 uur Ned. tyd byeenkwam. ken nis kon nemen van de standpunten van beide partyen. Gromyko was niet aan wezig. Het Russische schrijven verklaarde, dat het probleem der terugtrekking van de Sovjet-troepen is opgelost bij een over eenkomst van 24 Maart, en dat deze over eenkomst niet verbonden was aan eenige andere kwestie. De Perzische brief vermeldde, dat op 25 Maart door den Russi6chen ambassadeur te Teheran een me morandum werd overhandigd, dat de onvoorwaardelijke terugtrekking der Russische troepen bevestigde, tegelijk met twee andere memoranda over een geza- melijke Russisch-Perzlsche oliemaatschap pij en over de autonomie van Azerbeids- jan. Later heeft de Russische ambassadeur er aan toegevoegd, dat de evacuatie zou plaats hebben onder voorwaarde dat zich geen „onvoorziene omstandigheden" zou den voordoen. Toen in de vergadering van den Veilig heidsraad aan den Perzischen afgevaar digde werd gevraagd om een voorstel, tel de Hussein Ala dat wanneer Rusland be- 1 reid zou zUn de voorwaarde van ziene omstandigheden" terug tc nemen en de ontruiming vóór 6 Mei te doen geschie den. Perzië geneigd zou zijn niet verder aan te dringen op de behandeling der kwestie, mits deze ter overweging op de agenda blijft. De zitting werd daarop verdaagd, doch om 21 uur kwamen de gedelegeerden in geheime zitting opnieuw bijeen om de stappen te overwegen die thans genomen dienen te worden. Deze vergadering duur de tot 23.15 uur. Optimistische verwachtingen. Omtrent de resultaten van deze geheime zitting doen wel zeer optimistische berich ten de ronde, die afkomstig zijn uit, vol gens Reuter, „gezaghebbende bron" Vol gens deze berichten zou de raad overeen stemming hebben bereikt om de Russische verzekeringen, dat het evacueeren van Perzië op 6 Mei zal zijn geschied en dat de ontruiming niet samenhangt met nog loopende onderhandelingen, te aanvaar den Bovendien zou de raad besloten heb ben de behandeling der kwestie op te schorten tot 6 Mei, waarna rapport van beide partijen zal worden gevraagd. De raad zal hierna beslissen of het verder nog noodlg zal zijn, iets te doen Wan neer deze berichten met de feiten over eenstemmen, zal de raad in de formeele zitting van heden waarschijnlijk besluiten de verdere besprekingen tot 6 Mei uit te stellen. Deze ontwikkeling wordt in politieke kringen tc New-York beschouwd als de grootste diplomatieke triomf van den Vei ligheidsraad in zijn korte carrière. Men spreekt van een „daadwerkelijk bewijs van de levensvatbaarheid en de doelmatigheid zy de rhksbureaux en de regeering, dank zy vooral het onverpoosde zwoegen van den technlschen dienst van de Jaarbeurs kwa men er by gebouwen, werden er tenten op gericht. kon men het deeriyk gehavende In terieur van het hoofdgebouw herstellen en voor. het eerste groote zaken-appèl nu vijf donkere Jaren gereed maken Dc vlak voor de bevrijding overleden secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, dc stuwen de persoon van de vele voorafgaande Jaar beurzen, liet een gevoelige leegte achter, maar niettegenstaande al deze en andere moeiiykheden en vraagstukken stroomen thans de tienduizenden Nederlanders uit alle oorden naar de Domstad, waar hun oen grootsche manifestatie van Neerlands kun nen en Neerlands plannen, wacht. Internationaal aspect. Het Is moeliyk. ln gecomprlmeerden vorm een volledig overzicht van een zoo veelzy- dlg Instituut als een Jaarbeurs te geven. De eerste, en daarmee de meestopvallende strekking van deze 46ste Utrechtsclie beurs Is wel haar internationaal karakter. Neder land. meer dan ooit afhankeiyk van het buitenland, heeft gaarne gehoor verleend aan vreemde stemmen. Aparte secties van Tsjccho-Slowokye. Amerika, Engeland. Zwe den, Portugal, Noorwegen. Frankrijk. Bel gië, Zwitserland. Denemarken en Canada onderstreepen hot levensbelang van een ge plunderd volk by con import uit landen met voorloopig grootere industrie-capaci teiten. Ovorbodlg te vermelden, dat dc Re geering deze bultenlandsche belangstelling voor de Nederlandsche markt met Interesse gadeslaat Wellicht ls deze voorjaarsbeurs een eerste stap op den weg naar een Utrecht sche in- en ultvoerbeurs voor West-Europa, nu Leipzig als zoodanig uitgevallen ls. Het Jaarbeursbestnur stelt zlcli dan ook or, te beginnen met «Ie a.s. nnianrshcnrs liet houden van een aparte e\portlienrs t-e bevorderen, waarvoor de eerste dugen der najnarsbeurs. welke van 10 tot en met 1» September a.s. zal worden gehouden, In het bijzonder zullen worden bestemd. Beloften, die nog niet Ingelost kunnen worden. Wanneer men zoo de Jaarbeurs door wandelt (door-,.worstelt" ware soms beter) lijkt het, alsof de hulsvrouw, de technicus, de zakenman en de groot-fabrikant te kust en te keur kunnen gaan by het plantoon van hun orders Dit ls slechts schyn. De ■er Informatieve aard brengt mee, dat de ruime hallen meer een expositie van toe komstplannen bevatten dan een afspiege ling van Nederlands economisch poll. Dit geldt, In lang niet overal gelijke mate. voor die Industrieën, die met hun eindproduct aan de beurs komen en contact zoeken met nieuwe relaties en trachten oude te herstellen. De openbare Instellingen, als de Regecrlngsvoorllchtlngsdlenst de Spoor wegen en de vele andere aanwezige, niet pro- duceerende bedryven. kunnen volstaan met te wijzen op de bereikte resultaten, bet geen dan ook met oUelnsMteit 'Hun wordt. I»e artikelen. «Ile op dit «ogenblik in liet centrum van de belangstelling staan. 7.yn sterk vertegenwoordigd. Schoenen, textiel, machines, voedings middelen, de stands over deze uiterst belangrijke producten y.l.|n niet te tel len en soms om te watertanden. vindt men op de 4c verdieping van het Jaarbeursgebouw de diverse Bank instellingen vertegenwoordigd, die haar economisch belangrijke taak ten volle be grepen hebben en ln een smaakvolle groe- pcerlng om de aandacht vragen. Deze 46ste Jaarbeurs Is minder dan ooi; een beurs, waar vraag cn aanbod elkaar, ontmoeten, het ls méér dan ooit een na tionale daad. waarop de wilskracht cn het herstel van Nederland op economisch ter der U.N.O. in het werk van de beveiliging I rein op een moedgevende manier tot uiting der wereldsamenleving." komen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1