Ue Landsfinanciën Welke diensten het eerst zullen worden geliquideerd De nieuwe bonnen De Radio geeft vanavond Avonturen van Wag em Warrel Kort en Bondig Verschenen Is de Memorie van Ant woord der regeering op het afdeelings- verslag over de nota betreffende den toe stand der rijksfinanciën. Medegedeeld wordt, dat de begrooting voor 1946 dezer dagen aan de Kamer zal worden voorgelegd. Hulp aan gemeenten. Er zijn reeds maatregelen genomen om langs objectieven weg te voorzien om ge durende den eersten tijd financieele hulp te verleenen aan de gemeenten. De regee- ring is bereid, onder nader vast te stellen richtlijnen, te voorzien in de tekorten, die overblijven na de toepassing van de be oogde maatregelen, door middel van rijks bijdragen. De Staatsschuld. Hoewel toegegeven moet worden, dat de zoogenaamde onzichtbare staatsschuld een zeer hoog bedrag vertegenwoordigt, kan de minister van financiën toch niet accoord gaan met de in het voorloopig verslag tot uiting gebrachte meening, dat het bedrag daarvan op 30 Juni 1945 op rond 10 milliard zou moeten worden ge steld Volgens de hem ten dienste staande gegevens, moet de totale staatsschuld per 31 December 1945 op rond 23 milliard worden becijferd. De hooge tekorten op den buitengewo nen dienst zullen de eerste jaren ongetwij feld voortduren en de Staatsschuld ver- grooten. Het streven der regeering is er bovenal op gericht om een groote doelmatigheid te verkrijgen in het bestuursapparaat, doch ook dit streven brengt kosten met zich mede, die voor de „baet" uitgaan. Het primaire doel van het regeerings- beleid is en kan niet zijn verlaging van de staatsschuld, maar het leggen van een nieuwen grondslag voor den wederopbouw van een zelfstandig en welvarend volks bestaan. Herstel van den export is voor een stij ging van het nationale inkomen stellig een der voorwaarden, doch zeker niet de eenige. Het scheppen van een koopkrach tige binnenlandsche markt is niet minder belangrijk. Tusschen beide bestaat tot op zekere hoogte een wisselwerking. Dreigende werkloosheid? Dat zooals sommige leden meenen in een tamelijk nabije toekomst met een niet onaanzienlijke werkloosheid in ons land moet worden gerekend, staat naar het oordeel der regeering niet vast. Het overheidsapparaat. In de tweede helft van het vorig jaar hebben uitbreiding en inkrimping van het overheidsapparaat naast elkander plaats gevonden. De reorganisatie van de staatsdiensten heeft, van den aanvang van het optreden der regeering en vooral in de eerste maan den van dit jaar, in het middelpunt der belangstelling van de regeering gestaan. De begrooting 1946 verschaft een nieuwe tijdopname van hetgeen ten deze werd bereikt; tevens geeft zij het uitgangspunt voor een verdere afbakening en beheer- sching van het regeeringsaparaat. Aan het in de nota aangekondigde liqui datie-schema wordt nog voortdurend ge werkt. Als voornaamste organen, die voor geheele of gedeeltelijke liquidatie in aan merking komen, wijst de minister op het bureau Nationale Veiligheid, den regee- ringsdienst ,,Oog en Oor", de politieke opsporingsdiensten, de bewarings- en be wakingskampen, de tehuizen voor N.S B.- kinderen, de instanties der bijzondere rechtspleging en voor de zuivering, den raad voor het rechtsherstel, de hulppolitie, het centrale bureau .verzorging oorlogs slachtoffers, instanties voor de oorlogs schade en de defensieschade, het centraal bureau voor de vergoedingen militaire vorderingen, de militaire opleidingen in het buitenland, de administratie voor re- lief en rehabilitatie te Londen, den cen- tralen controledenst, de distributie-orga nen, de provinciale aan- en verkoopkan toren van akkerbouwproducten, de rijks- bureaux voor handel en nijverheid, het bureau aanvoer goederen overzee, den dienst van den commissaris-generaal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitschland, het centraal bureau voor sloopmaterialen, de commissie voor aan gehouden lading, het directoraat-generaal van de prijzen, de economische, financieele en scheepvaartmissie van het koninkrijk voor het Westelijk halfrond, de Nether lands Purchasing Commission in Amerika, het Netherlands Government Food Pur chasing Bureau, het bureau oogstvoorzie- ning, de kantoren van de bewindvoering der koopvaardij te Londen en te New- York, den rijksdienst voor landbouwher- stel en andere organen van tijdelijken aard. Een opsomming, welke niet uitput tend is. Sommige dier instellingen zullen de eerstkomende vier of vijf jaar nog niet geheel verdwenen kunnen zijn; andere zullen binnen die periode moeten zijn ge liquideerd. Inderdaad zullen zoowel de inkrimping van de bemoeiingen der overheid als de opvoering van de efficiëntie ontslag van personeel ten gevolge moeten hebben. De kosten van het Militair Gezag. Van de kosten van het Militair Gezag kan eerst over enkele maanden een overzicht worden verstrekt. Een schatting van deze kosten luidt als volgt: 1ste halfjaar 1945 incl. enkele maanden 1944 30.006.000; 2e halfjaar 1945 67.220.000. De kosten, gemoeid met de liquidatie worden geschat op l'/ï millioen. Wat de opmerking over het aantal amb tenaren van het ministerie van handel en nijverheid en de daaronder ressorteerende diensten betreft, kan de minister mede- deelen, dat per 1 Januari in totaal tot ge noemd ministerie behoorden 11.772 ambte naren. 1 Mei 1940 bedroeg het totale aan tal ambtenaren 1963, waarvan 648 voor het ministerie en 1315 voor de diensten. Deelneming bezetting van Duitschland? De mogelijkheid in de toekomst aan de bezetting van Duitschland deel te nemen, is in hooge mate afhankelijk van de ont wikkeling van den toestand in Ned.-Indië en maakt een onderwerp van studie uit bij het hoofdkwariter van den generalen staf. Het totaal der troepen der koninklijke landmacht in Nederland, in Engeland er in Indië bedroeg eind December 1945 om streeks 90.000 man. Overneming van geallieerd oorlogsma- treieel heeft op groote schaal plaats ge had. Momenteel is voor een totaal bedrag van 35.000.000 Can. dollars gekocht. Conversie der Staatsschuld. Er zal slechts geleidelijk tot conversie van staatsschuld worden overgegaan. Het N. S. F. Het Nationaal Steunfonds was geduren de den bezettingstijd het instituut ter fi nanciering van de illegaliteit. Tot heden is aan het N.S.F. een bedrag van rond 76.000.000 aan kasmiddelen verstrekt. Daar de ten behoeve van de Nederlandsche Spoorwegen betaalde steun gelden door het bedrijf zullen worden te rugbetaald, ontvangt het rijk uit dien hoofde een bedrag van rond 30.000.000 terug. Het tekort der spoorwegen. Het liquidatietekort van de Nederland sche Spoorwegen is voor het 2e halfjaar 1945 begroot op 70.000 000. Het verlies op de exploitatie bedraagt rond 35 mil lioen. De productie der mijnen en de prijzen der steenkolen zijn thans zoodanig, dat voor het jaar 1946 geen belangrijk exploi tatietekort te verwachten is. Rotterdam ruimt „rommel op In Rotterdam is de gif-straathandel voor 90% onderdrukt. In het afgeloopen kwartaal werden 586 arrestaties verricht. Buiten de Unilever-affaire om werden in beslag genomen ruim een kwart millioen import-sigaretten, groote hoeveelheden sigaren, 60.000 boekjes sigarettenvloei, chocolade, vleesch, rijwielbanden, koeien, schapen, duizenden eieren, sterke drank, vele kilo's suiker, thee, koffie en 300 pak ken lucifers. Een goed voorbeeld, dat na volging verdient! Nederlandsche wrakken langs Fransche kust worden geborgen Vele Nederlandsche kustvaartuigen zijn tijdens den oorlog voor de Fransche kust gezonken. Een bergingsexpeditie, uitge rust met zes bergingstanks, die elk over 100 ton hefvermogen bezitten, is naar Frankrijk vertrokken. In den loop van de volgende week zal het speciale bergings vaartuig „Geja" volgeri. Met de reeds aanwezige Nederlandsche sleepbooten hoopt men een groot gedeelte van de ge zonken schepen te kunnen redden. De Distributie De aangekondigde bon voor zuidvruch ten zal op 11 April bekend worden ge maakt. Te HAARLEM is voor de periodieke uitreiking van distributiebescheiden Vrij dag 5 April de letter S t.m. Smit aan de beurt. Goede Vrijdag geen vrije dag De minister-presidfnt heeft besloten, dat Goeden Vrijdag op alle departemen ten van algemeen bestuur als op een ge wonen werkdag zal worden gewerkt. Kerftabak en Sigaren goedkooper? Omdat de op den bon verkrijgbare sigaret ten in ons land te duur geacht moesten wor den voor ieders beurs, is het aantal opcenten op den sigarettenaccijns van 100 op 40 terug gebracht. De reden voor die verlaging be staat ook nu nog, doch een continueeren ervan zonder tevens het aantal opcenten voor kerftabak en sigaren in evenredigen mate te veriagen beteekent een voortzetten van de ongunstige Omstandigheden waarin de Industrie van deze laatste producten is ge raakt. Dit alles in overweging nemende, heeft de minister van financiën een wetsontwerp bij de Tweede Kamer doen indienen, waarbij de tijdelijke verlaging van 100 op 40 voor siga retten een jaar lang voortgezet en eenzelfde verlaging voor de andere tabaksproducten ingesteld wordt. Dit beteekent een vermin dering van de inkomsten der schatkist, doch de minister acht overwegingen van billijk heid hier belangrijker. Voor de tweede helft van de vierde distributicperiode 1946 (31 Maart13 April) zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 604: 172 algemeen 125 gram boter 171 algemeen 125 gram margarine 170 algemeen 250 gram jam, stroop, e 169 algemeen 50 gram thee 168 algemeen 100 gram koffie 167 algemeen 1 ei 166 algemeen 225 gram huishoudzeep Bonkaarten La, Lb, Lc 604: A 23 melk 2 liter melk B23, C 23 melk 3'/z liter melk 096 aardappelen 2 K.G. aardappelen Bonkaarten Kd, Ke 604: 672 algemeen 125 gram boter 671 algemeen 1 ei 670 algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 669 algemeen 225 gram huishoudzeep Bonkaarten Ld, Le 604: D 23, E 23 melk 6 liter melk 596 aardappelen 1 K.G. aardappelen Tabakskaarten, enz.: T 22 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen sigaretten of sigaren) V 22 100 gram chocolade of suikerwerken X 22 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 8 April mag worden afgeleverd. Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April. De eieren kunnen betrokken wor den bij een detaillist die gewoon is eieren op rantsoenbonnen te verkoopen. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keuken moeten de bonnen „100 of 600 vleesch" voor vleesch en .,096 aard appelen" voor aardappelen worden inge leverd. 1 Mei Het bestuur van het NVV heeft zich tot den ministerraad, de colleges van Ged. Staten, de Ver. van Ned. Gemeenten en de Werkgeversvereenigingen gewend met het verzoek, alle werknemers die daartoe den wensch te kennen geven, op 1 Mei de gelegenheid te stellen dezen arbei dersfeestdag te vieren. HILVERSUM I. 301 M. AVRO 17.00 Kaleidoscoop. 17,30 Dansork. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18 18 The Roman cers. 18.45 Sportpraatje. 19 00 En nu naar bed 19.05 Cabaret. RNIO 19.30 Voor de Ned. Strljdkr. 20.00 Nieuws. AVRO 20 05 Lezing. 20.20 CaeciUa-concert, 22.30 Dr. P. Th. Hugen- holtz. 22.40 Gram. muz. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Vroolijke gram. muz. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 17 00 Rijk overzee. NCRV 17.10 Marsch muz. 17.30 H.A.R.K. 17 35 Salonork. 18.30 Chr. Nat. Vakverb 18.45 Zangplaten. RNIO 1900 Nieuws. 19.15 Mnltheus Passion 21 00 Lijdens meditatie. 22.50 Gram. muz. 23.10 Avondconc. 23.50 Schriftlezing. 97. Buiten aangekomen wierpen ze, op bevel van Way, de deur vliegensvlug in het meer, sprongen er zelf met een koene sprong op bijna was Warrie met zijn eigen handen en voeten in de knoop geraakt, maar gelukkig wist hij zich in evenwicht te houden) en dobberden van het paleis af. Het was maar net op lijd, ivant de soldaten waren, nadat ze van den schrik en de builen bekomen waren, naar buiten gehold en maakten een helsch kabaal. Maar gelukkig is een watertor met een speer geen goede zwemmer en zonder speer kan hij wel goed in het water terecht, zonder ech ter werkelijk gevaarlijk te worden. Nu het ergste achter den rug was, volgens Warrie tenminste, kwam zijn helden moed weer boven. Hij maakte een rare grimas legen de woedende achtervol gers en een lange neus tegen het paleis. Koning Saai had evenwel nog meer pij len op zijn boog. WiFiIe slaking van korten duur Een loonstaking bij twee Ossche vleesch- fabrieken, die haar oorzaak vond in het feit, dat het college van Rijksbemidde laars nog geen groepsindeeling onder de arbeiders had gemaakt naar hun ge schooldheid, welke indeeling een loons- verhooging als direct gevolg zou hebben, is gistéren geëindigd. Een fabriekscom- missie zal de gewenschte indeeling ma ken, waarna de loonsverhooging baar be slag zoo spoedig mogelijk zal krijgen. Gelijke loonen gevraagd De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft een onderzoek ingesteld naar de ar beidsvoorwaarden van de bewakers van rij wielstallingen en bezorgers in dienst van een apotheek. Hierbij is gebleken, dat de loonen voor deze groepen van werknemers zeer uit- eenloopen en dat de bewakers van rijwiel stallingen soms arbeidstijden van 75 uur en meer maken. Het bestuur van den Bond heeft thans een schrijven gericht tot de werkge vers. waarin wordt aangedrongen op een ge lijkluidende regeling van de loon- en arbeids voorwaarde!:. Onverwachte gasten, die toch welkom waren Half Maart kwam de eerste van de 15 in Zweden bestelde sneltreinlocomotieven in ons land aan. Dezer dagen kwamen nog vier van deze 6talen reuzen op eigen kracht bij Oldenzaal Nederland binnen- gedenderd. Deze uitstekende moderne ma chines hebben een gegarandeerde snelheid van 120 KM, die echter gemakkelijk over troffen kan worden, hun vermogen i6 1500 PK en ze krijgen het serienummer 4000. De fabrikanten zijn Nydquist en Holm. Nederlandsche bloemen in Moskou Op 28 April vertrekt een comité van vier personen uit het bloembollenbedrijf met eenige technische deskundigen per vliegtuig van Schiphol naar Moskou voor het inrichten aldaar van een Nederland sche bloemententoonstelling. Het comité neemt 30.000 bloemen mee, o.a. de nieuwe aanwinst „Generalissimo Joseph Stalin", gekweekt op een bloembollenbedrijf te Sassenheim De bloemen worden op 30 April en nog eenige dagen daarna tentoon gesteld waarschijnlijk in de palmhal van den botanischen tuin te Moskou en zijn bedoeld als een geschenk aan Molotof ten behoeve van de stad Moskou. Het is een keurcollectie handels- en nieuwe variëtei ten, beschikbaar gesteld door de Ned. bloembollenbedrijven. De Protestantsche Unie opgericht Samengaan van Vrij Chr. Hist, en Herv. Ger. Staatspartij. Dezer dagen werd te Amersfoort een con centratie van eenige politieke groepen en partijen tot stand gebracht, welke zal op treden onder den naam „De Protestantsche Unie". Met groote eenstemmigheid werd een be ginselverklaring aanvaard, welke neerkomt op het volgende, Het woord Gods is het richtsnoer van de overheid. De profetische taak der kerk te genover overheid en volk moet erkenning vinden. De overheid Is geroepen voor de zelfstandigheid van het rijk te waken, mede door de instandhouding der strijdmacht. Zij heeft het rijk positief te doen meewerken in de gemeenschap der volken en bij te dragen aan de totstandkoming en den uit bouw van een internationale rechtsorde. Zij vlnde haar taak ten aanzien van de over- zeesche gebiedsdeelen ln de handhaving en het herstel van gezag en orde, ln de bevor dering yan de welvaart, ln het scheppen van een nieuwen staatsrechtelijken status en in het waarborgen van de mogelijkheid tot kerstening van het openbare leven. Het ge heele volk ls tot het heil en den dienst Gods geroepen. De Protestantsche Unie erkent geen groepeerlng van het Nederlandsche volk in gcloovlgen en ongeloovigen en ver werpt op bijbelschen grond iedere princl- pieele antithese tusschen menschen onder ling. Met kracht moet voor sociaal recht worden opgekomen Het volk dient gezien te worden als een gemeenschap van werker-s, waarin alle tegenstellingen tusschen werkgevers en werknemers, hoofd- en handarbeiders, ste- delingen en plattelanders moeten worden be streden en iedere werker moet deelnemen in de verantwoordelijkheid van zijn arbeidsge meenschap. De plicht tot en recht op arbeid an ieder worde erkend. Bij de vraag naar de taak der overheid op economisch terrein zij het algemeen belang, tezamen met de erkenning van den mensch als persoonlijkheid, de eenige maatstaf, waarbij tot het uiterste gewaakt worde te gen werkloosheid. Met deze beginselverklaring wil de Pro- testansche Unie bij de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer uitkomen. De Tegelberg Het m.s. „Tegelberg", groot 15000 ton, van de Kon. Paketvaart Mij., dat thans te Amsterdam ligt, zal omstreeks 11 April a.s. van deze haven, via Southampton naar Indonesië vertrekken. Met een aantal passagiers zullen er te Southampton even eens pl.m. 1200 man troepen, welke voor Indië bestemd zijn, worden ingescheept. AGENDA Stadsschouwburg: Comedia: Ik zie, ik zie wat Jij niet ziet, 20 uur. Gem. Concertge bouw: Prof. Roland, 20 uur. Rembrandt: Ik zie, ik zie, wat Jij niet ziet (18 j.). Palace: Metropolitaln (lil J Luxor: Golgotha (14 J.). Deze drie bioscopen 14, 16,15, 19 en 21,15 uur. Frans Hals: Hendrik V (a. 1). 14 16.30, en 21.30 uur. VRIJDAG 5 APRIL. Stadsschouwburg: Alleraielen, 20 uur. cm. Concertgebouw: Prof. Roland, 20 uur. Brinkmann: Muzlekz. Voordracht H. C. Verkruijsen, 20 uur. Ned. Prot. Bond: Heem stede. De Zuiveraars. 20 uur. Begijnhofkapel: Ans Bouter recital, 20 uur. Bioscopen: BINNENLAND „De automobielen en rijwieienvoorziening van Nederland" zal het onderwerp vormen van een causerie, die over den zender Hilversum I (301 M.) op Vrijdag 5 April wordt uitgespro ken, des avonds om kwart over zeven. Generaal Clark, voormalig hoofd van de .Sheaff-Mission to the Netherlands" is door de Koningin onderschelden met de decoratie van Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Herbert Hoover, oud-president der Ver- eenigde Staten wordt op 9 April, in het kader van een rondreis door Euro pa voor de UNNRA, in Nederland verwacht. H. M.'S O 24 zal Maandag 8 April voor het eerst na 6 Jaar ln het Vaderland terugkee- ren. Vice-admiraal G. W. Stoeve zal schip en be manning in Rotterdam ontvangen. BUITENLAND De Hongaarsche pre mier Nagy zal met een delegatie naar Moskou vertrekken voor gehei me besprekingen. De „slachter van Bata»n" de Japansche generaal Homma is op, 3 April geëxecuteerd na .door een militaire com missie te zijn veroor deeld. Nederland, België en Luxemburg zullen op 17 en 18 April in Den Haag een bespreking be leggen tot het inwer kingstellen der tol-Unie. Een geschenk van Franco aan Hitler, een scherf van een bij den strijd om het Alcazar afgevuurden Duitschen granaat, voorzien van een herinneringsme daille, is ln de Berlijn- sche rijkskanselarij ge vonden. Minister Bevin heeft gisteren de Euro- peesehe noodvoedsel- confcrcntie te Londen geopend. Dc Parilsche vre desconferentie zal vol gens Fransche stemmen in ieder geval op l Mei worden gehouden. 800 gedelegeerden uit 20 landen zullen 7 weken vergaderen. 35.000 Ford-arbeiders zullen binnenkort werk loos worden door ge brek aan staal tenge volge der stakingen. De Fordfabriek te Detroit zal ongeveer stil komen te liggen. Het Bulgaarsche parlement heeft een verklaring van den pre mier dat de monarchie moet worden afgeschaft, toegejuicht. Er zal een nieuwe grondwet wor den opgesteld. Ken stemming in Berlijn heeft uitgewezen dat ruim 80 procent van de Berlijnsche Sociaal- Democraten tegen een fusie met de communis ten is. De Noordpoolvlie- ger Syrokvasja is opge stegen voor een groote vlucht over een route van 25.000 kilometer. Haarlem en Omgeving In de Evangelisch Luthersche Kerk te Haarlem zal op 7 April oin 19.30 uur een Wij dingsavond worden ge houden. Als voorganger spreekt Ds. W. Spliet- hoff, het gemengd koor „Polyhymnia", Mevr. An Schrama (zang) en de heer A. Antonisse (orgel) zullen voor de muzikale omlijsting zorgen. De heer S. B. Dr(j- ber te Blocmendaal houdt Maandag 8 April van 1518 uur in het Jeugdhuis aan de Don kere Laan receptie ter herdenking van het feit, dat hij 30 jaar geleden zijn artsdiploma be haalde. In het dorpje de Zilk (Z.H.) wilde een motorrijder uitwijken voor een hond. Hij slip te, sloeg over den kop en moest met zware ver. wondingen in de Maria- stichtlng te Haarlem worden opgenomen. Tc Hlllegom is op gericht ,.De Hillegom- sche Kunstkring". Dc aanmelding van nieuwe leerlingen voor het Gymnasium en de H.B.S.'en te Haarlem voor den cursus 1946/1947 moet geschieden vóOr 1 Juni.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2