Geld- effectenrnarkt. Op welke voorwaarden wordt de effectenhandel hervat Kort en Bondig Vestigingsmogelij kheden op Nieuw Guinea Tenor der Amsterdamsche Opera vóór zijn optreden ontvoerd Elf partijen Avonturen van Wag en Warrel Deensche hulp duurt voort Ellen «le Tl)ouiiix als Klniire en Cor Ilermus in «lo titelrol van Molière's „Tarluffe", In «le vertaling van Bertus Aal'jes, waarvan de tooneelgroep „Comedia" Zaterdag a.s. «jen eerste voorstelling geeft. Het staat nu wel vast dat de Amster damsche effectenbeurs binnen enkele we ken ook voor den handel in aandeelen zal worden geopend, maar aan welke voor waarden die handel zal zijn gebonden, valt nog niet met zekerheid te zeggen. We weten dat de minister het z.g. „oud bezit", dal van vóór 10 Mei 1940, voor den verkoop wil vrijlaten en de opbrengst voor 50 wil vrijgeven. De minister be reikt hiermee, gelijk we de vorige week reeds opmerkten, dat er een deel van het vrije geld naar geblokkeerde rekening overgaat. Op zich zelf beschouwd is hier tegen minder bezwaar, want de verkoo- per krijgt in elk geval 50 van de op brengst ter beschikking, de vraag, waar mee men zich thans bezig houdt, is echter wat er zal gebeuren als de nieuwe eige naar zij-n stuk verkoopt. Zal hij, die met vrij geld gekocht heeft, bij verkoop slechts 50 in vrij geld terugkrijgen of zullen dergelijke transacties geheel vrij zijn. Er wordt druk voor dit laatste gepleit, om dat anders de aankoop van effecten wel in zeer sterke mate zal worden belem- Een nieuw onderzoek wordt ingesteld De Vereeniging voor kolonisatie van Nederlandsch-Nieuw-Guinea, welke ge durende de jaren van onderdrukking eenige proeven heeft genomen, zal op nieuw een onderzoek instellen naar de methodes voor vestiging van Nederlanders op Nieuw-Guinea. Als eerste te onder zoeken gebied is door de vereeniging ge kozen de streek tusschen Manokwari en Hollandia, waar zich een vruchtbare bo dem bevindt, een gunstig klimaat heerscht, des nachts een koele wind waait en de regen snel door den bodem wordt opgenomen. In hooger gelegen ge bieden, waar onder invloed van de met sneeuw bedekte bergen een sub-tropisch klimaat heerscht, zou een centrum van vruchtenteelt gevestigd kunnen worden. Lager zouden rijst, mais, aardappelen, groenten en katoen In vele soorten ge kweekt kunnen worden. Ook de veeteelt maakt daar goede kansen. De door de Amcrikaansche troepen in Hollandia achtergelaten opstallen en wa ter- en electriciteitswerkcn zijn door de Ned.-Indische regeering overgenomen. De mogelijkheid bestaat, dat hier een per manente vlootbasis wordt ingericht, zoo dat de eventueele kolonisten alsdan op een mogelijkheid tot transport van hun producten zullen kunnen rekenen. Voorts is, met het oog op de kolonisatie, het stroomgebi«ïd van de rivier Mambera- no van belang. De Mamberano is voor een groot gedeelte bevaarbaar en haar stroomversnellingen zouden voor het op wekken van electrische kracht gebruikt kunnen worden. Dan zou nog de „Meervlakte" speciaal voor het doen grazen van vee in aanmer king kunnen komen. De vereeniging zal probeeren van de regeering voorschotten te verkrijgen voor den aankoop van tractors en andere werk tuigen. Aldus meldt de voorlichtingsdienst van de Ned.-Indische regeering S.S.-ers op de vlucht gedood Een vijftal SS-lieden, die in het be- waringskamp Westerbork gedetineerd waren, heeft zich meester gemaakt van een vrachtauto, die zich in het kamp be vond. Op het oogenblik. dal de chauffeur zich even moest verwijderen, zijn zij in de auto gesprongen en daarmede gevlucht. De versperring bij den Oostclijken ingang van het kamp werd met vol gas gefor ceerd. Le achtervolging werd terstond ingezet 'door een drietal leden van het bcwarings- uersoneel in een personenauto. Op acht KM van het kamp werden de voortvluch tige ingehaald, waarop door een tweetal schoten de vrachtauto tot stilstand werd gedwongen. De SS-ers vluchtten een na bijgelegen bosch in, achtervolgd door de bewakers, die spoedig een der vluchte lingen op de hielen zaten. Ondanks aan maning tot halt houden vluchtte deze verder, zoodat op hem geschoten werd met doodelijk gevolg. Een tweede vluch teling kon in een nabijgelegen boerderij worden gearr«ïsteerd Inmiddels ter assistentie gearriveerde bewaarders en gezagstroepen sloten het bosch in en doorzochten het, waarbij op nieuw van de wapens gebruik moest wor den gemaakt. Een tweede SS-man werd daarbij doodelijk getroffen, een derde zwaar gewond Deze laatste is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De vijfde, die licht gekwetst werd, is met den an deren gearresteerde naar het kamp terug gebracht. Deze maand meer kaas In de tweede helft van April zal voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar het kaasrantsoen op 150 gram per 2 weken worden gebracht. Het ligt in het voor nemen dit rantsoen einde April voorloo- pig tot 200 gram te verhoogen. Daarmee zal het weer gelijk zijn aan dat van het najaar van 1945. Voor de leeftijdsgroep van 0—4 Jaar blijft het rantsoen vooralsnog gehandhaafd op 100 gram per veertien dagen. Met welke zonderlinge middelen de stryd tegen de Amsterdamsche Opera wordt voortgezet, nadat eengie lieden met het loslaten van eenige tientallen witte muizen tijdens een onlangs gegeven voorstelling van „Butterfly" geen succes hadden geboekt, blijkt uit het sensatio- neelc bericht, dat de voorstelling van Fi- delio, die Dinsdagavond in den Amster- sterdamschen Stadsschouwburg gegeven zou worden, door het ontvoeren van den tweeden tenor onmogelijk is gemaakt. De tenor, Chris Reumer, die vlak bij den schouwburg woont, begaf zich om streeks 7 uur naar het Leidscheplein, toen hij werd aangehouden door enkele mannen met een auto, die voorgaven van de politie te zijn. Zij beweerden de op dracht te hebben, hem te bewaken en door een zij-ingang den schouwburg bin nen te brengen, omdat men moeilijkheden vreesde. Hoewel de tenor terstond onraad vermoedde, was hij tegen de overmacht niet opgewassen en werd in de auto ge duwd, die in snelle vaart koers zette naar de Haarlemmermeer. Efen goede 20 km buiten de hoofdstad stopte de wagen en herkreeg Reumer, die verder volkomen correct behandeld werd, zijn vrijheid. Na Bij de candidaatstelling voor de verkie- zing van leden deT Tweede Kamer, die Dinsdag in de 18 kieskringen plaats had, is gebleken, dat de volgende elf partijen bij de verkiezingen van de partij zullen zijn: Anti-Rev. Party, Party van den Ar beid, Prot. Unie, Katli. Volkspartij, Staatk. Geref. Party, Chr. Hist. Unie, Comm. Party Nederland (De Waar heid), Party van de Vryheid, Ned. Bel lamy Party, Onafhankelijke Party (groep Lopez) en de Chr. Dem. Volks- party. Ter vergelijking diene, dat bij de laatst gehouden Kamerverkiezingen (1937) 20 staatkundige partijen c.q. groepen candi- datenlijsten hadden Ingediend. De Ned. Bcllamypartij heeft candidaten gesteld in de kieskringen V (R'dam), VI ('s-Gravenhage), X(Den Helder), XI(Haar- lem) en XVI (Groningen); De Onafh. Par tij in de kieskringen V (Rotterdam) en IX (Amsterdam); en de Chr. Dem. Volkspar tij in de kieskringen IX (Amsterdam) en XVI (Assen). De andere staatkundige par tijen hebben in alle 18 kieskringen candi daten gesteld met uitzondering van de Prot. Unie, die geen lijst heeft ingediend in de kieskringen IV (Nymegen) en XVIII (Maastricht). een lange wandeling (de weg was stil en tot liften was er geen gelegenheid), keerde de ontvoerde zanger om half twaalf in zijn woning terug, waar hij direct door allerlei ongeruste en nieuwsgierige per sonen werd bestormd. Het publiek in den schouwburg, dat slechts te hooren kreeg, dat Reumer we gens ongesteldheid verhinderd was, zou genoegen hebben genomen met een fi gurant, maar de spelers warpn dermate ontdaan, dat van de opvoering niets is kunnen komen. De politie stelt een gron dig onderzoek in. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Vrij koud. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Noord-West, koude nacht, overdag meest zwaarbe wolkt met later kans op regen. Italiaansch Opera-concert Nu er geen Itallaansche zangers in ons land zijn, komen goede vaderlandsche al tis ten naar hier en zingen allerlei fragmenten uit Itallaansche opera's, van Donizetti, Verdi, Puccini, Mnscagn! en andere i's, en de hoorders hebben geen tekstboek en minstens 95 verstaat geen woord van wat gezongen wordt. Maar dat doet er niet toe: men komt om den zang en geraakt in geestdrift als die mooi is. Dinsdagavond nu ontvlamde die geest drift in de eerste plaats voor de sopraan Mnrisa Marl, die op het laatste oogenblik de ziek geworden G ré Brouwersteyn schitte rend verving, ook in de ensembles. Een mooi helder geluld, een intelligente zangeres. De mezzo-sopraan Hermine Preijer en de tenor Henk Koene voldeden beter naarmate de avond vorderde. Een eigenlijke alt is Her- mine Preijer niet; zij kan zeer hoog zingen. Het timbre van den bariton George Spijk- stra verschilt niet veel van dat van den te nor, dit bleek in hun duet uit „La Forza del Destino". Belde hebben goede operastemmen. De bas Henk Weimar heeft een prachtig vol geluid; zijn duet met de sopraan uit dezelfde opera was een klankweelde. Willem Rettich begeleidde alles gevoelig, volgzaam en met voortreffelijk orkestraal- pianistlsch inzicht. Iets meer afwisseling in het karakter der fragmenten lijkt me wel gewenscht: alles was nu zoo erg dramatisch en snikkerig en het humoristische ontbrak geheel. K. DE JONG Geknoei met wrijfwas De opsporingsdienst van de prijsbeheer- schlng heeft een omvangrijk bedrog met wrijfwas aan het licht gebracht, waardoor aan de afnemers van dit product een schadepost van gezamenlijk 200.000 gulden werd berokkend. merd. Men ziet trouwens in beurskringen niet in waarom de verkoop van effecten tot „oud bezit" moet worden beperkt, want ook het nieuwe bezit is geregistreerd, zoomede de tegoeden bij banken en spaar banken, zoodat de fiscus den verkooper steeds zal kunnen achterhalen. Tot dus ver bestaat ten aanzien van obligaties de bepaling, dat bij verkoop moet worden verklaard, dat de stukken in normaal beursverkeer gekocht zijn, welke bepaling bij den verkoop van uitsluitend oud bezit natuurlijk overbodig is, maar bij het laten vervallen van het onderscheid tusschen oud en nieuw bezit ook voor de aandeelen zou kunnen worden gehandhaafd. Het is toch wel een groote onbillijkheid, dat iemand, die tijdens den oorlog op regel matige wijze fondsen gekocht heeft, deze niet kan verkoopen, hoewel de noodzaak daarvan bij hem allicht veel grooter is dan bij degenen, die alleen over ,,oud be zit" beschikken. Bovendien komt <3e vraag op wat er bij een beperking tot „oud be zit" van den beurshandel zal terecht ko men, want de taxatie van een der finan- cieele bladen, volgens welke 75 van het fondsenbezit tot het „oud bezit" mag wor den gerekend, is vermoedelijk veel te hoog. Maar hoe dit ook zij, men zal er toe moeten komen dat de opbrengst van met vrij geld gekochte fondsen ook in vrij geld kan worden ontvangen, zoodat ten aanzien van die fondsen weer een nor maal beursverkeer mogelijk zal worden. Intusschen is het opnieuw duidelijk ge worden dat handel en bedrijf de ge- wenschte en voor de nieuwe ontplooiing van ons economisch leven zoo noodigo vrijheid voet voor voet op de regeering moeten veroveren, waarbij met voldoe ning mag worden geconstateerd dat deze actie ten aanzien van den effectenhandel tot dusver niet zonder succes is. Wat den beurshandel betreft, wanneer men in aanmerking neemt dat de koersen van de moeste beleggingswaarden weinig aantrekkelijk zijn, moet het verwondering wekken dat de omzetten soms nog tot boven het millioen per dag stijgen, al is dit dan ook een groote uitzondering. Het feit dat de 2'/s N.W.S. tot c.a. 89 zijn opgeloopen, bewijst wel dat er nog altijd een groote geldruimte bestaat, waarbij door velen vermoedelijk de mogeiykheid van een kentering blijkbaar niet groot wordt geacht. Men zal er echter mee moe ten rekenen dat naarmate de saneering der staatsfinanciën werkelijkheid wordt, de geldruimte zal verdwijnen, nieuwe cre- dieten noodig zullen zijn en ook de rente stand zal stijgen, wil men althans de ge varen eener nieuwe inflatie voorkomen. In dit verband verdient het de aandacht dat in de V. S. de rente voor het bank- accept door de National City Bank met 1/8 tot 5/8 verhoogd is, hetgeen sinds een groot aantal jaren niet is voorgeko men. Dat de groote beleggingslichamen ten onzent niet met de conversie van pandbrieven meegaan, kan ook als een aanwijzing worden beschouwd van hun zienswijze dat zij den zeer lagen rente stand van vandaag geen permanent ver schijnsel achten. Het Deensche Roode Krui6 zond tij dens de oorlogsjaren bijna 100 000 kg voedsel aan Nederlandsche krijgsge- vnngeffen in Duitschland. Thans worden elke maand nog 2 a 3000 particuliere voedselpakketten naar Nederland gezonden. 3500 Nederlandsche vrouwen en kin deren en cx-politieke gevangenen ge noten gastvrijheid in het kleine land aan de Sont. Bovendien mogen binnen kort weer 1200 kinderen uit Nederland 102. Hef web kwam klaar, maar door de haast, had Warrel vergeten, de ver bindingsdraden goed vast te plakken, zoodat de twee avonturiers een zacht gekraak boven hun hoofden hoorden en even later.plocmp.in het koude meerwater werden ondergedompeld. Koning Saai a Mander, die zich zijn buit had zien ontglippen, zag weer een kans en zette zijn visschen tot uiterste spoed aan. Toen Wag weer boven water kwam zag hij op nog geen meter afstand de grijnzende kop van een reuzenvisch die er uit stootte: „Dat dacht je, kerel tje, dat dacht je! Maar hebben zullen we jou en je dikke vriend die nog niet eens een behoorlijk web kan spinnen." Ook Warrel stak zijn hoofd boven de wateroppervlakte uit en hoorde de laat ste woorden van de visch. „Wil jij bru tale stekelbaars" sputterde Warrie nijdig, maar verder kwam hij niet, want een slok water maakte van de rest van den zin „Brobbeldeblop,.gemeene broboelblop. Tramdienst Haarlem-Amsterdam Op Zondagen zullen de trams der N. Z. H. T. M. op de lijnen HaarlemAmster dam en SloterdijkAmsterdam en omge keerd niet stoppen tusschen de Krommcrt en het eindpunt in de Spuistraat. Commissaris Broekhoff In den afgeloopcn nacht is te Utrecht op 59-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte overleden de heer K. F. Broekhoff, ex-hoofdcommissaris van politie te Am sterdam. De overledene, die veertig jaar bij de politie werkzaam was, genoot vooral een groote bekendheid als commis saris van de afdceling falsificaties, op welk terrein hy een internationale repu tatie bezat. Nieuw-Amsterdam gearriveerd Hedenmorgen om 10 minuten voor zeven is de „Nieuw-Amsterdam" de pieren van den Nieuwen Waterweg binnengevaren en opgesloomd naar Rotterdam. Het schip maakte bij zijn entree een waren triomf tocht. De bijna 3600 repatrieerenden aan boord verkeerden in den besten welstand. AGENDA Stadsschouwburg: Charl. Köhler in. Pension Rustig, 20 uur. Itcmbrandt: De Madonna der zeven manen (18 J.)Cinema PalaceJ Kaars licht in Algiers (a. 1.). Luxor: De wilde bri gade (18 J); deze drie bioscopen 14, 18.15, 19 cn 21.15 uur. Frans Hals: Vrouwenparadijs, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 11 APRIL Stadsschouwburg: Haarl. Tooneel Club, Tilly uit Bloomsbury, 20 uur. Brinkmann: Lezing Kurtst en Leven, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Groote Kerk: Orgelbespeling 15—16 uur. BINNENLAND Piano's en vleugels, gelijkwaardig aan nieu we instrumented, mo gen volgens een nieuw prijsvoorschrift ten hoogste tweemaal den vooroorlogschen prijs kosten. Bij verkoop door een particulier zal de prijs meestal belangrijk lager moeten zijn. Het eerste transport van lilt Indtë gerepa- trleerden, die voor her stel van gezondheid naar Zwitserland gaan, vertrekt a.s. Donderdag uit Den Haag. Het be treft een groep van 15 personen. Inlichtingen over deze uitzendingen geeft de heer A. A, Ger. branda Plein I, 's Gra- venhage. Do eerste linjht- Vrachtvervoerdlenst ter wereld is twee weken geleden door de Zweed- sehe luchtvaartmaat schappij geopend, o.a. op Nederland. Dinsdag is het eerste toestel in lezen dienst op Schip nol geland. TUdschriften, dag bladen enz (geen boe ken) voor onze landge- nooten in de Oost wor den nog steeds gaarne ingewacht bij het Roo de Kruis, tijdschriften- dienst, Den Haag. De lectuur wordt daarginds met gretig animo ver orberd; do verzending gaat door de lucht. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag de te Rotterdam liggende oorlogsbodems „Tjerk Hiddes" en „O 24" ge ïnspecteerd. Wedcrafbraak. Een zekere heer Kraal had ie Maartensdijk zonder bouwvergunning een kantoorgebouw laten neerzetten. Dit Is thans ontdekt, met het gevolg, dat de heer Kraal een proces-verbaal heeft en het bevel, het gebouw binnen 14 dagen weer te laten afbreken. „Walcheren" is de titel van een actueel tooneelstuk door J. J. van Meehelen, waarvan hel Amslerdamsch-Rot- terdamsch tooneelgezel- schnp Dinsdagavond in Den Haag de première bracht. Het stuk beeldt den strijd uit, die ge voerd is om het eiland aan den greep van de zee te ontworstelen. Nog één stembus was te vinden van de vele honderden, die vroeger in Amsterdam do slcmbriefjes voor de verkiezingen plachten op te slokken. Van de rest zijn waarschijnlijk noodkacheltjes gemaakt, waarin ook het groot ste deel der houten stemhokjes is opge stookt. Nieuwe stembus sen en kartonnen hokjes worden thans met spoed gefabriceerd. Nog drie bendele den, betrokken bij den gewapenden overval op een pakhuis van de fir ma Kahrcls te Amster dam, waarby twee politle-agenten werden neergeschoten, zyn door de politie opgespoord. Een der gewonde agen ten is overleden. BUITENLAND. De „Giornale d' Italia", onder de fas cistische regeering gere digeerd door Gayda, zal weer verschijnen onder redactie van den liberaal Savarino. Haarlem en Omgeving F.cn groep Belgische toeristen komt van 24 April tot 1 Mei naar ons land. O.a. wordt een be zoek aan Haarlem en omgeving gebracht. Aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam is voor het propaedeu- tlsch examen theologie geslaagd R. Slertsema te Haarlem. Mr. A. Sonterwil, substituut-officier van Justitie in het arrondis sement Haarlem, is be noemd tot Officier van Justitie in het arrondis sement Amsterdam. Dl. II. J. Schilder te Bergschenhoek der Ge ref. Kerken naar art. 31 K.O. heeft voor een beroep naar IJmulden bedankt. „Boerenleider" Balk uit Nieuw-Vennep hoorde voor het Bijz. Gerechtshof te Amster dam wegens hulpverlee ning aan den vijamd 8 Jaar gevangenisstraf te gen zich eischen. Uit spraak over 8 dagen,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2