Haarlems Daöblad Geen ongerustheid over broodvoorziening noodig De veiligheid van het strand Geld- effectenmarkt. Geldruimte drijft rentestand naar beneden Frankrijk enEngeland Hun geschil over het Roergebied NBdODSOia Naianaaaiaaad |*7 t it.i. *v Zaterdag IS Aprtl 1916 Er is pen tekort aan graan in de we reld en als gevolg daarvan is ons brood rantsoen van 2800 op 2400 gram terug gebracht. Dit tekort is eenerzijds ont staan door den slechten Europeeschen oogst van 1945, anderzijds door de sterke 6tijging van den veestapel in Australië, de Ver. Staten en Canada, een verschijn sel, dat geen verwondering behoeft te ba ren, daar legers meestal groote vleesch- gebruikers zijn. Het mesten van dit slachtvee kost veel graan en mede daar door wordt het tekort aan consumptie- tarwe en -rogge vergroot. Voor ons land bestaat er geen reden voor ongerustheid over de broodvoor ziening in de komende maanden. VVy heb ben momenteel voor 12 weken tarwe be schikbaar en daarnaast blijft er dan nog een werkvoorraad van 170.000 ton over. In October komt wel pas onze eigen oogst ter beschikking, maar op de voedselcon" ferentie in Londen is toegezegd, dat wij vóór dien datum nog ongeveer 300.000 ton broodgraan zouden ontvangen. Daarmee kan dan ruim in onze behoefte 21.000 ton per week worden voorzien. Nu zal men zich kunnen afvragen: wan neer er een tekort is. en wel een vrij groot tekort, hoe kunnen wij dan -op die 300.000 ton rekenen? Minister S. L. Mansholt gaf op die vraag gisteren in een persconferen tie te zijnen departemente dit antwoord: dan kan omdat de oogst in de verschil lende deelen van de wereld niet gelijk tijdig komt. Daardoor kan een belangrijk deel van die 300.000 ton geleverd worden door graan dat nu nog staat te rijpen. Intusschen is men er op de Voedsel- conferentie te Londen ten zeerste van doordrongen geweest, dat het uitmalings- percentage verhoogd moet worden, dat de ratten- en muizenplaag (vooral in de tropen van groote beteekenis) krachtig moet worden bestreden, dat verspilling overal en altijd moet worden tegengegaan. Ook is besloten, dat leder land zijn voor raad zoo gering mogelijk moet houden, om in de tekorten van andere landen te kunnen bijdragen. Voorts zal aan het brood b.v. aardappelmeel en soyameel worden toegevoegd. Voor ons land achtte minister Mansholt liet van het grootste belang, dat de boe' ren de granen in zoo groot mogelijke hoe veelheden afleveren. Het zal weer nood zakelijk zfln controle-maatregelen te Voorzichtigheid blijft geraden De burgemeester van Bloemendaal heeft dezer dagen, toen de Noodraad de be grooting behandelde, er op gewezen, dat zijn gemeente voor het aanstaande seizoen wel strand verpacht, maar alleen indien gegadigden zich zelf aanmelden. Zij moe ten, zoo verklaarde hij, begrijpen, dat zij het op eigen risico doen, de gemeente neemt geen verantwoordelijkheid op zich. Het 6trand is weliswaar door de militaire autoriteiten vrij gegeven, doch dat wil niet zeggen, dat alle mijnen verwij derd zijn, zoodat de veiligheid absoluut te waarborgen is. De burgemeester vreesde, dat het publiek in het algemeen wat te luchthartig over het gevaar oordeelt. Nog in de laatste dagen zijn zoowel onder Bloe mendaal als onder IJmuiden nog mijnen gevonden. Wij hebben ook in Zandvoort navraag gedaan. Onze zegsman verzekerde, dat ook voor het Zandvoortsche 6trand geen absolute veiligheid is te garandeeren. Maar wel is te zeggen, dat op 't strand on der Zandvoort het risico tot een minimum beperkt is, omdat daar, onder initiatief van dbn burgemeester, het opsporen van mijnen al onmiddellijk na de bevrijding begonnen is. Er is hier zoo werd ons verklaard aan gedaan wat mogelijk is Vandaar dat het strand vrij gegeven is tot even bezuiden het vroegere „Zuiderbad". Zou men willen wachten op de absolute veiligheid van het strand, dan zou men misschien wel 5 of 6 jaar, misschien nog wel langer moeten wachten. Ieder zal be grijpen dat dit niet mogelijk is. Men moet bedenken dat het hier aan het 6trand vooral gaat om kleine landmijnen. Dingen 7X>o groot ais een blokje hout van 10 bij 5 cM De explosieve kracht is niet groot, maar wie er op trapt, beloopt wel de kans van een leelijke verwonding. Die mijnen hebben geen 6talen omhulsel, zoodat zij niet reageeren op de instrumenten die ge bruikt worden bij het opsporen van mij nen. De Duitschers hebben die kleine landmijnen bij duizenden uitgestrooid. Zeer veel zijn er gevonden, maar er kunnen hier of daar nog verdwaalde zijn achter gebleven. Daarom is den eersten tijd voor zichtigheid geraden. In het bijzonder wat betreft het graven in het zand. Kinderen die meestal dicht aan zee graven, loopen weinig gevaar, want in dien zachten grond zakt alles snel weg. Anders is het met de kampeerders die voor het plaatsen van groote tenten aan den voet der duinen soms diep graven voor het inzetten van palen. Daarmee moet de gewenschte voor zichtigheid betracht worden. Dit wat de kleine landmijnen betreft Natuurlijk bestaat daarnaast de kans op het aanspoelen der groote mijnen. Maar daarop wordt natuurlijk nauwlettend toe gezien, zoodat daarin voor den etrandbe- zoeker geen gevaar is gelegen. nemen, levcringsplicht zal weer komen, de pluimvee- en varkensstapel zullen binnen de perken worden gehouden. Dit laatste beteckent o.m., dat het vleeschrantsoen niet zooveel grooter zal worden als men aanvankelijk meende te mogen verwachten, zich baseerende op de later onjuist gebleken schattingen van de wereldvoorraden aan graan. Deson danks koestert de minister redelijke toe komstverwachtingen. Een geringe hoe veelheid Deensch vleesch p.al worden ge ïmporteerd. Ons land zal aan Frankrijk ongeveer 80.000 ton graan leveren., hetgeen reeds ten deele is geschied. Dit gebeurt, omdat alle voorraden verdeeld moeten worden En Indien wij deze tarwe, welke varende was, niet zouden hebben afgestaan, zouden wij later minder hebben ontvangen. Van de verdere mededeelingen van den minister zij nog aangestipt, dat het vet- rantsoen waarschijnlijk niet verminderd wordt, dat in de groote Oost hoeveelhe den copra zijn aangetroffen, welke naar ons land worden verscheept, dat de ex port van sla naar Engeland is begonnen, dat het verstrekken van schoeisel en fietsbanden aan landarbeiders voorrang zal genieten, dat het melkrantsoen voor volwassenen voorloopig niet zal worden verhoogd. Zandvoort hoopt op mooie Zominnen. Tot nu toe trokken op mooie Zondagen al veel fietsers, wandelaars en autobe stuurders naar Zandvoort Nu gaat, morgen te beginnen, de tram rijden. Als het zon netje schijnt hoopt men op veel bezoekers uit Haarlem en Amsterdam. Alle maat regelen voor een goede ontvangst zijn ge nomen. Nijmeegsclïe Paasclïgasten naar Haarlem Een aantal Nijmeegsche Middelbare scholieren zal in de Paaschvacantie naar Haarlem komen. In de week na Pasehen zullen zij gastvrijheid genieten bij hun Haarlemsche collega's. Uitstapjes naar de bollenvelden, Zandvoort. sportwedstrijden en een gezamenlijke uitvoering in den Stadsschouwburg staan op het programma. De ontvangst aan het Haarlemsche sta- Hollands Bloemhollenliuis 25-jarig bestaan. Hollands Bloembollenhuis te Lisse bestaat 18 April 25 jaar. De feestelijke herdenking is evenwel uitgesteld tot Don derdag 19 Mei. Dr. M. Euwe in Heemstede Gisteravond speelde onze Nederlandsche schaakkampioen in hotel Boekenrode, op uit- noodlging van het orgaan „De Lont" een simultaan wedstrijd tegen abonnés en leden van Heemsteedsche schaakclubs, aan 27 borden. Er zat spanning in den wedstrijd en het duurde tot bij half twaalf eer alle partijen waren uitgespeeld. Twee leden speelden remise en drie, de heeren J. Bonkenburg. E. Santen en B. Vehmeljer wonnen. Na afloop bood de hoofdredacteur, de heer Brokke, een taart aan. waarop de woorden „Heemstede 12 April 1946" de herinnering aan dezen avond even wilden vasthouden. De deelnemers ontvingen een gecalllgrafeerde kaart, voorzien van de handteekening van Dr. Euwe. Een geslaagde avond, die zeker voor herha ling vatbaar ls. Een gouden huwelijksfeest Het huwelijksbootje van het Haarlem sche echtpaar P. BuséKoster heeft op 16 April 50 jaar gevaren. Het drijft nu in de rustige wateren van „Huize St. Agnes" te Voorhout. Daarvóór was de bruigom lan gen tijd commissionair op de Haarlemsche groentemarkt en ook als kerkmeester van de Spaarnekerk is hij niet onbekend. Zijn onvermoeid werken voor Haarlems Stille Armen heeft den heer Busé veie dankbare vrienden bezorgd. De receptie is op 24 April. Conversies blijven voortduren In aanmerking genomen de beperkingen, welke er ten aanzien van den beurshandel bestaan en de hooge koersen, waartegen de obligaties thans worden verhandeld, vallen de dagelijksche omzetten, die soms nog het millioen benaderen, niet eens tegen. Men kan daarin het bewijs zien dat er nog altijd een groote geldruimte is en dat het beleggend publiek geneigd is zich bij den lagen en dalenden rentestand neer te leggen. Wat die geldruimte betreft, we lezen wel dat de goederenproductie in ons land zich thans weer op c a 60 van het ni veau van vóór den oorlog beweegt en dat minister Vos dit jaar nog een verdere stijging tot 100 verwacht, maar het publiek merkt in de winkels van een Tui- mere goedcrenvoorzienlng een bedroefd beetje en de textielverkoopers zijn reeds openlijk tegen den minister in verzet ge komen, over zijn verwijt dat zulks aan hen zou liggen. Hoe dit zij, de regeering die blijkens de Memorie van Antwoord inzake de Nota betreffende 's Rijks finan ciën nog steeds op een daling van den rentestand aanstuurt, heeft den wind mee, want als er voor het geld toch niets te koop is, brengen velen het in arren moede blijkbaar naar de beurs of naar de spaar bank, ook al zijn de revenuen minimaal en is het kapitaalsrisico groot. Het is waar. dat onder vigeur van de geleide economie en het uitschakelen van een vrij geld- en beursverkeer, het handhaven van een lage rente aan de Tegeering niet veel moeite kost. wanneer tegen de gigantische be- grootingstckorten en de mede daardoor veroorzaakte uitzetting der bankbiljetten- circulatie geen krachtige maatregelen wor den genomen, er zal dan ernstig mee moeten worden gerekend, dat een derge lijke politiek noodwendig tot inflatie moet leiden met al de verderfelijke gevolgen daaraan verbonden. We weten thans, dat het tekort over 1945 grooter is dan het geraamde bedrag van 3'/t milliard en dat ook het tekort voor 1946 van „buiten gewoon ernstigen omvang" zal zijn. Wat er echter gedaan zal worden om de vaart van deze financieels doodenrit te stuiten, is nog altijd niet bekend. De regeering zit, gelet op de politieke constellatie in ons land, ongetwijfeld stevig in den zadel, maar het lijkt ons voor den belegger toch wel eisch van voorzichtig beleid, rekening te houden met de mogelijkheid, dat te avond of te morgen eens een andere wind over het veld zal waaien en dat zulks dan ook wel eens een kentering In de ontwik keling van den rentestand zou kunnen meebrengen. Als straks alle buitengewone belastingen betaald zullen zijn en meer goederen kunnen worden gekocht, zal, naar het oordeel van velen, de credict- vraag Ln belangrijke mate stijgen en wan neer men dan inflatie wil tegengaan, kan het niet anders of de rentestand zal weer moeten stijgen. Hoewel ook in Engeland en Amerika de rentestand zeer laag is en de regeeringen dien laag willen houden, wordt ook daar voor een hoogere rente gepleit als een middel om den spaarzin der bevolking te prikkelen en op die wijze de inflatie tegen te gaan. Te onzent wordt van regeeringszljde telkens op de nood zaak van sparen gewezen en door minister Lieftinck wordt in zijn Memorie van Ant woord zelf6 met een systeem van gedwon gen sparen gedreigd, waartegen niemand minder dan de directeur der Rijkspost spaarbank heftig van leer getrokken is. Spaardwang, zoo zegt deze bij uitstek des kundige, doodt den spaarzin, omdat de Nederlander de beschikikngsmacht over zijn gespaarde geld wil behouden. Maar bovendien, als sparen volgens den minister een groote deugd is, waarom worden zij, die in het verleden voor spaarkapitaal gezorgd en daarmede de gemeenschap ge diend hebben, in dezen tijd, nu de kosten van levensonderhoud voortdurend stijgen, met een nog steeds dalende rentevergoe ding gestraft? Hoewel de minister nog niet lang geleden mededeelde, dat voorloopig van conversie der staatsschuld zou worden afgezien, kan men nu in zijn Memorie lezen, dat geleidelijk tot conversie zal worden overgegaan. Mogelijk dat de deze week ter beurze loopende geruchten over een nieuwe staatsleening met den stok achter de deur met die plannen verband houden. De fondsenbezitter wordt niet met rust gelaten. Vandaag converteert deze, morgen die debitrice. De Frlesch-Groning- sche kondigt de uitloting aan van 14.750.000 3!/ï pandbrieven, nadat de conversie der Nederlandsche voor 63 geslaagd is. Of het resultaat bij de andere banken ook nog zoo „bevredigend" zal zijn? Ifollaiulsolio tulpen In New York. Re eerste IuIikmi, die sinds 1940 tilt Neder- huid ln de Ver. Staten werden geïmpor teerd, zijn door mevr. K. van K lef fens, ochtgcnootc van den Ned. gedelegeerde bij do UNO geplant ln de Rockefeller Centre Flower Gardens in Now York City. V.I.n.r. Nelson A. Rockefeller, mevr. van Kief fens en mr. 10. N. van Kief fens. Op den achtergrond v.l.n.r.: I»r, G. R. C. van Swind eren, consul ge neraal van Nederland, dr. N. A. C. Slote- maker dc Brume, dir. van bet Nedcr- laudselie Informatielnireau en mevr. Rockefeller, Het is een merkwaardig verschijnsel in de na-oorlogsche politieke wereld dat twee naties, die in 1939 zoo hecht en eens gezind als er nooit in Europa een bond genootschap was geweest, den oorlog in gingen. thans op het thema dat hun tot die eensgezindheid dwong een verschil van mcening aan den dag leggen, dat lot op den dag van heden een wezenlijke hin derpaal voor de definitieve consolidatie hunner onderlinge betrekkingen is blijven vormen. Frankrijk en Engeland, in een bondgenootschap vereenigd met het doel, tot het uiterste tegenstand te bieden aan de Duitsche agressie waarop zij ten aan zien van de behandeling van den over wonnene samen zouden kunnen gaan. Weliswaar heeft de ontwikkeling van den strijd, die de bondgenooten ln 1940 scheid- dg, de eenheid van 1939 aan de beproeving van vier harde jaren onderworpen, doch het einddoel van beider inspanningen bleef hetzelfde en de ondergang van den gemeenschappelijken vijand had logischer wijs de overeenstemming moeten bevesti gen. Dat zulks niet gebeurd is en dat de inzichten der beide volken ten aanzien van Duitschland !n verschillende richtin gen zijn gegaan, demonstreert wel heel duidelijk het verschil ln oorlogservaringen en dc gevolgen van het feit. dat Frank rijk in de vier jaren der Duitsche bezet ting een anderen kijk op het Europeesche probleem kreeg dan Engeland. Tezamen met de Amerikanen, die het zelfde probleem als een commercicele aan gelegenheid beschouwen en blijken te zoe ken naar der. minst kostbaren weg. wit Engeland thans Frankrijk beïnvloeden oni zijn standpunt, dat het Roergebied van Duitschland moet worden afgescheiden, te laten varen. Frankrijk staat hierbij voor een gesloten front, want ook Rusland voelt' er weinig voor het Fransche voorstel te steunen en koos daarom, bij wijze van uitzondering op den regel, de partij van de Anglo-Amerikanen. Waarom Rusland in dit geval de Fran sehen in den steek liet, ofschoon het teu aanzien van de bestraffing en ontkrach ting van Duitschland in de praktijk toch radicale methoden pleegt toe ;c passen, is niet moeilijk te achterhalen: Wanneer het Roergebied aan den Russischen kant lag, zou er geen discussie gevoerd worden over al- of niet afscheiding, want dan zou het op dit moment reeds zoo goed als Russisch territorium zijnMaar een zoo rijk en productief gebied den Westelijken mo gendheden in handen te spelen zou waar lijk tegen de Sovjet-principes indrulschen en zoo heeft Rusland zijn stem. die in dit geval beslissend was. gegeven tegen het wanhopig verdedigde Fransche standpunt, waarmede dit zijn kansen op succes ver loor. Op de aanstaande ministers-conferentie te Parijs, die op 25 April zal worden ge houden, zal dit punt behandeld worden en Frankrijk zal daar zijn laatste poging wagen om Duitschland een naar Franse*! inzicht beslissenden slag toe te brengen. Intusschen beijveren de Duitsche politieke partijen in de Westelijke zónes zich om hun loyaliteit tegenover den bezetter af hankelijk te doen schijnen van het behoud der Duitsche economische eenheid en aan gezien de Engelschen en Amerikanen dia loyaliteit op zeer hoogen prijs stellen orde en rust voor alles zal het Roer gebied naar alle waarschijnlijkheid blijven wat het is: De smidse en de kolenkeldec van Duitschland. De Fransch-Engelsche alliantie, die aan beide zijden wordt verlangd en ook we', zal komen, zal daardoor een nuchter en formeel karakter krijgen en vooral de Fransche warmte van 1939 zal erbij ont breken. Het moge dan waar zijn dat de Fransche motieven tot „ont-Roering" van Duitsch land niet enkel en alleen zijn afgeleid uit een vrees voor een nieuwe Duitsche agres sie, doch da', de Fransche kolennood ook een woordje meespreekt en de naijver tusschen de Duitsche en Fransche zware industrie eveneens gewicht in de schaal legt, het is en blijft een merkwaardige ontwikkeling wanneer men ln aanmerking neemt, dat de eliminatie van het Duit sche gevaar en de vrede in Europa twee doeleinden zijn, die zoowel Frankrijk als Engeland met volledige inspanning van hoofd en hart nastreven. J. L. De textielfraude te Zandvoort Wie krijgen de goederen? Onze lezers weten dat de Zandvoortsche politie, in samenwerking met de CCD, een groote textiel-fraude op het spoor ge komen is. Een heele voorraad goederen i de vooroorlogsche waarde werd aanvan kelijk op f 25.000 geschat en die schatting bleek later niet ver er naast te zijn! werd in beslag genomen. Men is thans nog druk bezig met het inventariseeren. Het staat nog niet vast hoe deze goede ren in den handel gebracht zullen worden. Er wordt getracht een deel voor de be volking van Zandvoort beschikbaar te krijgen. Het overige gaat naar getroffen gebieden. De kans bestaat, dat IJmuiden ook wat krijgt. Ongeluk op baggermolen Tijdens werkzaamheden op een bagger molen nabij het Fort brak een inwoner van IJmuiden zijn dijbeen. Na dooi1 de I F.erste Hulp te zijn verbonden, werd hy naar het Antonius ziekenhuis overgc- I bracht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5