Haarlems Dagblad In de Zones Assemblée aanvaardt de Fransche grondwet M. R. P. in eerste ronde verslagen De wethoudersverkiezing te Haarlem Geen beslissingen in den Veiligheidsraad Studiecomm issie voor Spaansche kwestie venvacht Ir. G. Friedhoff V redesconferentie uitgesteld Opperweerwolf Z sj-aAinq apooaua/AnjeA\z I uauoojiip ua uaiaddeseeuis i #fte .Taa ng No. 18811» Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooiu ZaUH'dlttf -<» April 10 ig Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 HETGEEN zich afspeelt in de Britschc en Amerikaansche bezettings-zönes kan ons niet onverschillig laten. Niet al leen omdat zich ook in die gebieden ont zaglijke hoeveelheden goederen, die dooi de Duitschers uit ons land gestolen zijn, bevinden. Dat blijft belangwekkend. Be halve de machinerieën, het spoor- en tramweg-materiaal en de schepen die tot dusver geretourneerd zijn hopen wij nog veel meer terug te krijgen. Interessant blijft de vraag hoe de vervangingswaarde van goederen, waarvan de herkomst niet duidelijk vast te stellen is, uitgekeerd zal worden. Vlug vordert de oplossing van deze vraagstukken niet. Er zijn evenwel andere kwesties be treffende de bezettings-zönes, die ons be lang inboezemen. Met de voedselvoorziening in de Brit sche zóne is het slecht gesteld. Dat is geen uitzondering, omdat er zooveel door voedselnood getroffen gebieden in de wereld zijn. Maar de Britsche zóne behoort - tot de zwaarst beproefde. Er is een inter national^. commissie benoemd die een zekere wereldverdeeling voorbereidt, maar dergelijke groote ondernemingen kunnen niet op korten termijn verwezen- lijkt worden. Daar vestigt de bekende En- gelsche econoom Sir Arthur Salter dan ook de aandacht op in een brief aan de Times, waarin hij voorstelt dat het En- gelsche volk een vermindering van zijn voedsel-rantsoenen met 100 calorieën per dag zal aanvaarden om de rantsoenen der Duitsche bevolking in de Britsche bezet tingszone te kunnen verhoogen. Hij geeft een vrij uitvoerige berekening van de si- tuatie, zich baseerend op een mededeeling van de Engelsche regeering in het begin van deze maand. Daaruit bleek dat van de ongeveer twintig millioen Duitschers in de Britsche zóne tien millioen zijn te ruggebracht van een rantsoen van 1500 ca lorieën per dag tot een van 1014. Militaire zoowel ais burgerlijke hulpdiensten be schouwen 2000 calorieën als het minimum ter voorkoming van ziekten en oproerig heid. De Voedselcommissie van de Unrra is van meening dat 2050 calorieën vol doende zijn voor het behoud van*volle gezondheid en arbeidskracht. Het Britschc rantsoen is 2850 calorieën, hetgeen 95!',j van de vooroorlogsche consumptie ver tegenwoordigt. Sir Arthur vraagt of één enkele deskundige zou willen ontkennen dat het peil van 1014 calorieën, indien dat gehandhaafd blijft, langzame uithongering beteekent. Hij definieert het als „teveel om Iemand snel te laten doodgaan, te weinig om hem lang te laten leven" De Britsche premier Attlee heeft ver klaard dat als er niet genoeg ia de wereld is. om mee rond te komen, de bondgenoo- ten voorrang moeten hebben. Sir Arthur te het daarmee eens maar hij vraagt, hoe ver deze voorrang dient te gaan. Hij heeft berekend dat de tien millioen Duitschers, die nu maar 1014 calorieën per dag krij gen. opnieuw op een rantsoen van 1500 kunnen worden gebracht als de Engelsch. man bereid is tot een vermindering var 2850 tot 2750 calorieën in zijn eigen geval. Wachten op de wereldverdeeling van voedsel acht hij niet gerechtvaardigd. „Het doet er niet toe wie tenslotte de verant woordelijkheid draagt, maar wij 'zijn direct verantwoordelijk voor het bestuursbeleid in onze zone", zegt hij. Het probleem geldt de periode van vandaag tot den oogst en de oplossing is te dringend noodig om nog te kunnen wachten. Ongetwijfeld zijn methoden denkbaar, waarbij geen vermin dering van de Britsche rantsoenen noodig r.ou zijn, maar Sir Arthur kan daar niet op Ingaan omdat de regeering de voedsel voorraden niet bekend maakt. Dit is, zooals u ziet, een belangwekken de kwestie. Wat een rantsoen van 1014 ca lorieën of daaromtrent beteekent weten wij in dit land bij ervaring. Het is nog geen jaar geleden dat wij van die ervaring verlost werden. De Duitschers hadden er ons op onthaald in die periode, die in onze historie bekend zal blijven als de Honger winter. Dus zullen verscheidene menschen nog we! zeggen: „Laten zij het maar eens ondervinden. Nu is het hun beurt". Het ligt voor de hand dit te zeggen. Maar velen van ons zullen het er niet mee eens zijn. Ik ook niet, zelfs niet nadat ik lang nagedacht heb over mededeclingen ■uit de Amerikaansche zóne, die andere reden tot bezorgdheid geven. Want or blijkt uit, dat het Amerikaansche militaire bewind niet best geslaagd is in de „denazi ficatie", zoodat vele Nazi's op bestuurs posten en in allerlei bureaux zitten, hun oude kameraden voortrekken en hun poli tieke tegenstanders onder de bevolking dwarszitten. Onder die laatsten schijnen zelfs velen alweer voorzichtig te worden en niet meer voor hun meening uit te dur ven komen. Het Amerikaansche bewind wordt er blijkbaar nogal eens tusschen genomen, vooral bij benoemingen. Het kent den Duitschen aard niet (Amerikanen zullen daar even weinig van weten als wij van de Mexicanen, die hun buren zijn) en heeft gebrek aan menschen, die Duitsch spreken. Men is geneigd de vraag te stel len, of Nederland hier zijn diensten niet zou kunnen aanbieden door een aantal hulpkrachten ter beschikking te stellen die de Duitsche en Engelsche taal bcheer- schen en voldoende tact bezitten. Natuur lijk zou moeten blijken of het Amerikaan sche militaire gezag zulke assistentie wenscht. Maar nadat wij.de Duitschers vijf jaar hier gel?ad babbeu weten wij nog- De eerste phase in de fundeering van een hernieuwd Frankrijk door de vor ming van een nieuwe constitutie is heden afgesloten doordat de Assemblée Constituante het ontwerp van de nieuwe grondwet met 309 tegen 249 heeft aan vaard. Een periode van zeer bewogen gebeurtenissen ging hieraan vooraf: de strijd tusschen de M.R.P. en de link- sche partijen bereikte in de voorgaande daffen zijn hoogtepunt in een scherpe tegenstelling, die na de herhaalde po gingen tot een compromis tenslotte de M.R.P. definitief deed besluiten, tegen het ontwerp te stemmen. Aangezien de andere partijen echter, vooral na een beroep van Gouin, den voorzitter der Assemblée. om de eenheid te bewaren, alle voor het ontwerp stemden, bleef het stemmenaantal der M.R.P. in de minderheid. De nieuwe Fransche grondwet, die thans nog de goedkeuring door het op 5 Mei te houden referendum noodig heeft om in werking te kunnen treden, is gebaseerd op een pai'lement dat uit één kamer bestaat. De M.R.P. aan vaardt deze „heerschappij der Assem blee" niet en wenscht twee kamers ge formeerd te zien. De pogingen der socialisten om be middelend op te treden tusschen de uiterst linkschen en de M.R.P. en door het verkrijgen van wederzijdsche con cessies een herstel van de 'eenheid te bereiken, zijn afgestuit op de halsstar rige weigering der communisten om ook maar over verandering der grond- Weerbericht Geldig tot Zondagavond. Frisch Paaseh- weer. Vannacht en morgenochtend zwaar bewolkt of geheel bedekt met eenige lichte regen. Morgenmiddag weer bre kende bewolking, kouder dan vandaag, matige wind tusschen Zuid West en Noord West. Vooruitzichten voor do 2cn p.nschdag: wisselend bewolkt, frisch weer. wet te praten, terwijl de M.R.P. even halsstarrig op haar standpunt bleef staan. Aanvankelijk was de verwachting al gemeen dat de M.R.P. ministers bij het uitblijven van een compromis zouden aftreden, doch thans is door de minis ters te .verstaan gegeven, dat het con flict over de nieuwe grondwet niet zal leiden tot een breuk in het kabinet en dat de eenheid der coalitie niet zal worden verbroken. Direct nadat de uitslag der stemming in de Assemblee door den voorzitter was bekendgemaakt, verhieven de af gevaardigden der linksche partijen zich van hunne zetels en zetten de „Mar seillaise" in. F.indbeslissing onzeker. Door hot aannemen van het ontwerp heeft de M.R.P. in de eerste ronde de nederlaag geleden, doch de invloed van haar houding zal bij het aanstaande re ferendum duidelijk aan den dag treden, zoodat het definitieve lot van de nieuwe grondwet nog niet is bepaald. Vacature Mr. S. C. v.0 d. Wall Zooals men weet heeft Mi S. C. v. d. Wall. in verband met zijn bedanken voor de Christelijk Historische Unie en aan sluiting bij de Partij van den Arbeid, zijn mandaat als wethouder ter beschikking gesteld. As Woensdag zal ln die vacature voor zien worden „Naar wij vernemen stelt de A R raads fractie zich ten aanzien van de voorziening ln deze vacature op het volgende stand punt: Nu belde C. H. raadsleden zijn overgegaan naar de Partij van den Arbeid, heeft de Chr. Hlst. Klesvcreenlglng geen vertegenwoor digers meer ln den tljdelljken Rand. Dl» n- tengevolge zhn de A. R. raadsleden nog de eenlg overgebleven vertegenwoordigers vat\ de georganiseerde Prot. Christ kiezers. Bij de wetlioudersverklezingen In het na- Jaar van 1945 was overeengekomen, dat oo'.C de georganiseerde Prot. Christ, partijen een zetel ln het college van B. en W zouden bezetten. Op grond van een en ander heeft de A, R. raadsfractie besloten het A R raadslid de heer W. C Bakker candldaiit te stellen ter voorziening ln de vacature." Tot zoover deze mededeeling De raadsfractie van de Partij van den Arbeid houdt Dinsdagavond een vergadering; waarin ook de wc tltOWlersve ik lezing ter sprake zal komen. In do vergadering van Donderdag is de Veiligheidsraad niet veel verder gekomen met de Spaa.ische kwestie. Er is geen en kele resolutie genomen en de discussies beperkten zich tot pleidooien voor en pro testen tegen het Poolsche voorstel. Voor zoover de verschillende delegaties zich thans geuit hebben, blijken Amerika. En geland, Nederland. Brazilië en Australië tegen het Poolsche voorstel te zijn, ter wijl Frankrijk en Rusland zich voor aan vaarding van het Poolsche plan hebben uit gesproken. China heeft zich nog niet aan een uitgesproken standpunt gewaagd, doch dr. Kwo Tal Tsji verklaarde dat zijn re geering in ieder geval van meening was dat een actie van den raad slechts gerecht vaardigd is wanneer de bedreiging van den vrede ontwijfelbaar is vastgesteld. De algemcene verwachting is, dat het vraagstuk in de zitting van a.s. Dinsdag zal worden overgedragen aan een com missie, die moet beslissen over de vraag of de Spaansche kwestie onder de juris dictie van den Veiligheidsraad valt en of Spanje inderdaad een gevaar voor den vrede vormt. Een desbetreffend voorstel is reeds door de Australische delegatie ge opperd, zonder dat de raad daarover een beslissing heeft genomen. Volgens A.F.P. zou de Britsche regee- ring officieus aan Franco hebben voorge steld, onverwijld af te treden, terwijl zij de Portugeeste regccring zou hebben ver zocht insgelijks aan Franco te verzoeken, afstand te doen van zijn functie. De verkiezingen staan voor de deur. Op de verkiezingsbureaux heerscht groote drukte, Het gereedmaken der stembussen. al wat van het Duitsche karakter en de oude nabuurschap heeft daar ook veel toe bijgedragen. Dat de Nazi's den kop weer trachten op te steken is zeer onaangenaam, maar hoeft ons niet te verbazen. De militaire neder laag kon onzen geest niet verslaan. De Nazi-geest is er, vooral bij de jongeren wier heele leven ermee doordrenkt is, evenmin door verslagen. Het is niet vol doende een volk militair te overwinnen. Men moet het, om ermee verder te kun nen gaan, voor zijn inzichten winnen. En dc wereld zal er verder mee moeten gaan. Intusschen is dezer, dagen medegedeeld, dat het Duitsche volk in vijf oorlogsjaren drie millioen dooden verloren heeft en anderzijds vermeerderd is door vijf mil lioen geboorten. Het is dus sinds 1940 met twee millioen zielen vermeerderd. Het wil mij voorkomen dat al deze fei ten tot nadenken stemmen. Dus niet tot overhaast en oppervlakkig oordeel, maar tot ernstig nadenken. Het is niet eenvou dig. Wolk beleid zullen de bondgenooten voeren ten aanzien van Duitschland? Nu is er geen omschreven beleid, alleen maar bezetting in vier nuances: de Britsche, de Amerikaansche, de Russische en de Fran sche. Wie verlost de wereld van den Nazi geest en bezorgt haar een medewerkend Duitschland? R- P- :ic niet automatisch geschrapt De stelling van Trygve Lie. den voor zitter der UNO, dat het geval-Perzië dooti de ontwikkeling der verhoudingen tus schen Rusland en Perzië en door het Per zische verzoek om zijn klacht bij den Vei ligheidsraad te laten vervallen, tengevolge zou hebben dat het Perzische agendapunt automatisch van de agenda zou verdwij nen. is niet houdbaar gebleken: De com missie van deskundigen, die deze moge lijkheid heeft onderzocht, is tot de conclu sie gekomen dat het schrappen van het Perzische geschil volgens de procedure niet mogelijk Is zonder een beslissing van den raad. Benoemd tot Rijksbouwmeester De heer ir. G. Friedhoff. hoofdingenieur by het bedrijf voor Openbare Werken te Haarlem, is benoemd tot Rijksbouwmees ter. In verband daarmede hebben Burge meester en Wethouders van Haarlem hein op zijn verzoek eervol onlslag verleend uit zijn betrekking van hoofdingenieur, in gaande 1 Juni 1946, onder dankbetuiging voor dc belangrijke diensten aan de ge meente bewezen. Het Amerikaansche departement van buitenlandschc zaken heeft bericht ont vangen van de Fransche regeering. dat deze het verzenden der uitnoodigingen voor de Vredesconferentie, die voor den eersten Mei te Parijs was uitgeschre ven, heeft vertraagd, aangezien de be slissing over den begindatum door den Raad van Ministers van Buitenlandscne Zaken hangende is. Deze raad zal op ~o April te Parijs vergaderen om te trach ten. de ontwerpen voor de vredesver dragen gereed te maken. in den kraag gegrepen De Nationaal-Sooialistisch gezinde „weerwolf-organisatie", in feite een on- dergrondsche voortzetting van het „Der de Rijk" en berucht om haar sabotage- handelingen tegen het geallieerde ge zag in Duitschland wordt langzamer hand ontmaskerd. Men heeft thans de hand gelegd op den vermoedeltiken leider van de Weer wolven, een zekere Horst Gustav Frie- drich von Pfluck Hartung, die dacht in Ierland veilig te zijn. Hij ks dezer da gen per vliegtuig naar Londen getrans porteerd. De Distributie Vlscliconservcn. Door de afdcellng Voorlichting van het ministerie van landbouw, visscherlj en voed selvoorziening wordt een beroep gedaan op de winkeliers om de thans ln den handel gebrachte vlschconserven zoo gelijkmatig mogelijk onder de klauten ïerdeelen. 4 November 1936 werd ir. Friedhoff be noemd tot Bouwkundig Hoofdingenieur van Openbare Werken, ter opvolging van. ir. De Bordes. In de Jaren die aan den oorlog voorafgingen heeft hij Haarlem met verschillende belangrijke bouwwerken verrijkt. Wij noemen de aula op de begraafplaats en de scholen in het Florapark, de Nassaulaan, het Ramplaan- kwartier en de Gijsbrecht van Aoinstel- straat. Verder verzorgde hij verschillende restauraties, o.a. aan de Waag, alsook uit breidingsplannen. Het is jammer dat in: de oorlogsjaren weinig gebouwd kon worden. Ook alsc secretaris der Schoonheids commissie heeft ir. Friedhoff een belang rijken invloed gehad op het bouwen en het stadsbeeld van Haarlem in het alge- Wij herinneren er tenslotte aan dat ir. Friedhoff door het gemeentebestuur van Zandvoort belast werd met het ontwerpen van de plannen voor het nieuwe Zand voort. Wij zijn overtuigd, dat het te Haarlem betreurd wordt, dat de heer Friedhoff niet langer zijn stempel zal drukken op de bouwwerken, die hier verrijzen. Zijn werk werd hier immers in breeden kring gewaardeerd Ir. Friedhoff blijft voorloops tv Haar lem wonen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1