Haarlems Dagblad i Lord Keynes Moeilijke problemen op de Parijsche conferentie 50.000 ton Duitsche scheepsruimte L Geïnterneerden in Batavia gearriveerd Indonesiërs weer huistoe wnaiNao lSNnx swaiavvH j 3?jlïpi833f) j poispjoou OP ui puiojpajiiuiej Boo .Tftareramcr Wo. tfi.HS Bureaux: Groote Houlstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmulden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrebooni Doiulpulng 25 Afyrtl UMB Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15051 OP Eersten Paaschdag stierf, 62 jaar oud, in het Engelsche dorp Tilton in het graafschap Sussex een der grootste figuren die Engeland in deze eeuw heeft voortge bracht. De Times heeft van hem getuigd dat men, om een econoom te vinden van even groote beteekenis en invloed, tot Adam Smith terug zou moeten gaan De Manchester Guardian zegt dat hij meer was dan een groot Engelschman: een groot Europeaan en wereldburger. Dat is wei de hoogste lof. die men een man voor zijn maatschappelijke activiteit kan schenken. In dezen tijd leeren wij dat beter beseffen dan ooit te voren. Er zijn weinig kenmer kende Europeanen en weinig karakte ristieke wereldburgers, zelfs zonder dat men het distinctief groot" aan hen ver bindt. Nationalisme overheerscht en be perkt nog steeds. John Maynard Keynes, die vier jaar ge leden wegens zijn verdiensten in den adel stand werd verheven met den titel Baron Keynes of Tilton, was een man van een wonderbaarlijke veelzijdigheid en werk kracht. Het is niet mogelijk in den minie men omvang van de kleinste kranten in Europa de Nederlandsche ruimte te vinden voor een overzicht van zijn werk zaamheden op economisch gebied. zijn publicaties en zijn nieuwe denkbeelden, die de economische wetenschap in de ge- heele wereld hebben beïnvloed. Als ik herinner aan zijn aftreden als lid der Brlt- sche delegatie bij de Vredesconferentie te Parijs in 191,9, gevolgd door de publicatie van zijn boek De Economische Gevolgen van den Vrede", waarin hij uiteenzette dat het noodlottige stelsel der herstelbetalin gen de heropneming van Duitschland in het Europeesche economische bestel zou verhinderen hetgeen bewaarheid werd en zijn bestrijding van den gouden stan daard noem. die dit stelsel in discrediet bracht, heb ik slechts een paar punten ge noemd, die op zijn directe bemoeiingen met de practijk duiden Zij brengen mij tevens weer op den weg van 7.ijn veelzijdigheid. Want deze won derlijk-begaafde man. van origine kamer geleerde en theoreticus, ontwikkelde zich daarnevens als een niet minder groot practicus. Hij was de steun en toeverlaat van een reeks Kanseliers van de Schat kist en de voornaamste gedelegeerde bij ettelijke internationale economische con ferenties. Veertien dagen geleden keerde hij uit Amerika terug na zijn laatste on derhandelingen over de Amerikaansche leening aan Engeland. Sinds z.es jaar leed hij aan een zwakke gezondheid, die hem niet beletten kon met onverminderde energie voort te werken Behalve economisch geleerde en groot zakenman was Keynes een buitengewoon knap psycholoog. Dit verklaart ongetwij feld zijn succes. De economie moge dan onder de exacte wetenschappen gerang schikt worden, velen hebben niettemin in den loop der jaren begrepen, dat men haar niet tot practische resultaten kan voeren zonder met een bijzondere intuïtie en een diepgaande kennis van de men- schelijke natuur gezegend te zijn. Kcyncs bezat, deze gaven Zij hadden tengevolge dat hij er niet tegen opzag, vaak zijn in zicht en koers te wijzigen, hetgeen hem een zekere faam van onstandvastigheid bezorgde, maar toch zijn wetenschappe lijke reputatie niet aanstettc. omdat hij telkens weer juist gezien bleek te hebben. En zijn menschenkennis had hij geenszins alleen in de kringen der economie opge daan. want hij verkeerde niet minder ja, zelfs liever in artistieken en litte- rairen kring. Zelf had hij op biografisch gebied werk van bijzondere letterkundige waarde verricht. Zijn artistieke voorliefde ging vooral naar de schilderkunst en naar het ballet uit. Die laatste belangstelling was bevorderd door zijn huwelijk (in 1925) met de vermaarde danseres Lydia Lopo- kova, prima ballerina van het Russische ballet Diaghileff. Het was een zeer geluk kig huwelijk. De Times releveert dat een oude vriendin der familie Keynes, mrs. Marshall, ervan getuigde als van „het beste dat Maynard in zijn leven tot stand heeft gebracht" en noemt Lady Keynes als zijn trouwe, onvermoeide verpleegster in de jaren, waarin ziekte hem trof. Er zijn weinig deugden, die de Engel sche bladen in Lord Keynes niet erken nen. Zij schetsen hem als een man, die vervuld was van het lot der menschhcid en haar steeds trachtte te helpen. Poli tieke begrensdheid was hem vreemd. Zelf liberaal, bood hij zijn diensten gaarne met volle toewijding aan iedere regeering aan. De laatste Kanselier van de Schat kist die hem dankbaar herdacht heeft is de huidige, de Labour-minister Hugh Dalton. Hij was een moedig, trouw en humaan mensch. een goed zoon zijn ouders overleven hem. merkwaardiger wijze, beiden een goed vriend en een onvermoeid helper voor veelbelovende jongeren Zijn brillante geest maakte hem in gezelschap tot een schitterend causeur, maar deze gave'leidde ertoe dat hij in zijn jongere jaren meermalen in conflict kwam met menschen. wier hol gepraat of tn heid van gedachte hem tot scherpe w> den prikkelde. In die jaren maakte hij zich daardoor vijanden. Later werd zijn critiek milder. Het is niet doenlijk een volledige lijst te geven van de functies, die hij geduren de korter of langer tijd vervulde. Een korte opsomming teelcent zijn wonderlijke veelzijdigheid en werkkracht: hoofdredac teur van het Economie Journal, president Engelsch-Russische tegenstellingen en Fransche bemiddeling De bijeenkomst van de ministers van nuitenlandsche Zaken der vier groote mo gendheden te Parys, die vandaag zal be ginnen, heeft stof geleverd voor talrijke voorbeschouwingen, die alle tot de con clusie komen, dat deze conferentie van groote beteekenis zal blijken voor de toekomstige betrekkingen tusschcn de ge allieerden onderling en voor de politieke verhoudingen in Europa. DE RUSSISCHE EÏSCIIEN Het lot der Italiaansche koloniën, dal het kader van het vredesverdrag moet worden bepaald, heeft Rusland lijnrecht tegenover de Engelschen en Amerikanen geplaatst. Rusland eischt voor zich hèt trusteeschap over Tripolitanië op de Britten verzetten zich daar hardnekkig tegen en de Amerikanen staan een ge mengd trusteeschap gedurende tien jaar r, waaruit mag worden geconcludeerd dat ook zij tegen den Russischen eisch zijn gekant. Frankrijk, dat volgens verklarin gen van Bidault naar de conferentie gaat als bemiddelaar, zal voorstellen de Ita liaansche koloniën onder beheer der Ita lianen zelf te stellen om zoodoende noch den een noch den ander te steunen. De van Italië te vorderen herstelbeta lingen vormen eveneens een kwestie van meeningsverschil. BRITSCHE OMZWENKING. Het vraagstuk van de regeling der Duit- he economie zal op de Parijsche confe rentie een warm dispuut ontketenen, daar de Britsclic plannen onmogelijk bij Rus land en Frankrijk in den smaak kunnen Zooals wij reeds vermoedden, zijn de eersje mededcelingen omtrent de Duit sche scheepsruimte. welke aan ons land als vergoeding voor de in den oorlog ge leden schade is toegewezen, onjuist ge bleken. Nederland verloor ll/z millioen ton en volgens de thans beschikbare ge gevens zal ons land 6.59% van 769.000 ton, dus ongeveer 50.000 ton, als vergoeding krijgen, dus ongeveer 3% van het wer kelijke verlies. Hoeveel schepen wij zul len krijgen, is nog niet bekend. Dat zal het geallieerd bureau nog moeten uit maken Jubileum Haarlemsche Drogisten 24 April 1926 werd de afdeeling Haar lem en omstreken van de ondervakgroep Détailhandel in Drogisterijartikelen opge richt. Woensdag vierden de Haarlem sche drogisten dus een 20-jarig jubileum en dit is op toepasselijke wijze in Hotel De Leeuwerik herdacht. Een aantal ga pers completeerde de feestelijke aanklee ding van de zaal, waarin 's avonds een geslaagd cabaretprogramma werd gegeven met bal na tot 2 uur. Overvloed van bloemen getuigde van de veelzijdige belangstelling, die er voor dit jubileum cn de drukke receptie be stond. Tijdens het feestdiner werd de feestcommissie, bestaande uit de heeren P. van Gasteren, H. Kooij en C. M Goe- zinnen, voor haar toegewijden arbeid een geschenk aangeboden Hoogtepunt van de viering was de huldiging van den heer J. Spaander, die gedurende alle 20 jaren het voorzitterschap van de afdeeling met trouw en Ijver heeft bekleed. Hij kreeg een schilderij, en mevrouw Spaander een fraai bloemstuk als bewijs van dankbaar heid aangeboden. vallen. United Press meldt namelijk dat Bevin het voornemen heeft, niets meer of minder dan een herziening van de onlangs tot stand gekomen viermogendheden-over- eenkomst voor te stellen. Dit bctcckcnt dat Engeland de vastgelegde richtlijnen van het geallieerde beleid wil loslaten en de oorspronkelijke afspraken over de liquidatie der Duitsche industrie niet uit voerbaar acht. De reden van deze Britsche omzwenking moet worden gezocht in de toenemende protesten der Britsche bevolking tegen de zware belastingen, die voor een deel ver oorzaakt worden door de enorme bezet- tingskosten. Engelahd brengt voor de be- Rusland zal zich waarschijnlijk hevig verzetten tegen deze annulecring van af spraken. Gevangenisopstand bedwongen De oproerlingen uit de San Vittore ge vangenis te Milaan hebben zich nu allen overgegeven en de politie deelt mede, „de situatie onder controle te hebben". Onder de bijna drieduizend gevangenen, die zich overgaven, bevond zich een neef van Mussolini, die door dc politie naar het ziekenhuis is gestuurd omdat zijn mede gevangenen hem letsel hadden toege bracht „vanwege zijn gehate naam". Ze ven gevangenen lieten in den strijd het leven, vele werden gewond. (U. I'.) 16 Nederlanders in October 1945 gedood De voorlichtingsdienst van de Ned.-In dische regeering deelt het volgende m'ide: „Het is thans bijna zeker, dat de zestien Nederlanders, die in October 1945 dooi de Indonesische autoriteiten te Poerwo- redjo (Midden-Java), waren gearresteerd eenige dagen later tijdens hun transport naar Magelang zijn vermoord". De NIjiiiecgx'lio schooljeugd, door Haarlem.-*-lie kameraden begeleid, optoolil door Haarlem. Hedenmorgen is de eerste trein met 700 geïnterneerden, meest Indo-Europeanen uit het kamp te Cheribon in Batavia ge arriveerd. De vreugde over den behouden terug keer van deze geïnterneerden, die als eersten in het kader van het nieuwe eva cuatieschema in dc geallieerde zóne zijn aangekomen, werd getemperd door het feit, dat 250 geïnterneerden nog steeds in Cheribon verblijven, n.l ongeveer 150 mannen, allen tusschcn 16 en 20 jaar, en circa 100 vrouwen, die geweigerd hebben van hun cchtgcnooten gescheiden te wor den. Toen verslaggevers van Aneta te Klender, 16 KM van Batavia, in den trein stapten, z.agen zij, hoe dc geïnterneerden een zucht van verlichting slaakten bij het zien van dc eerste Nederlandsche soldaten, mannen van de derde compagnie, achtste regiment infanterie. Dc soldaten deelden In dc enkele oogen. van een groote levensverzekering-maat schappij, organisator van het Camargo Ballet, stichter van het Arts Theatre te Cambridge, president" van de Arts Coun cil (letterlijk: Kunst-Raad), directeur van de Bank of England, president-commissaris van The New Statesman and Nation, lei der van de Britsche delegatie te Bretton Woodshet is een grillige greep uit een lange lijst. Als bibliophiel bracht hij een merkwaardige verzameling manuscripten van Isaac Newton bijeen. Zijn heele leven was hij een geestdriftig verzamelaar van boeken en manuscripten. Ik zou willen besluiten met een hoofd punt. Keynes heeft als econoom veel ge daan voor de bestrijding van dc werkloos heid en de overtuiging ingang doen vin den, dat oude opvattingen daaromtrent geen steek hielden en men moest handelen op den grondslag, dat voor ieder een monschwaardig bestaan te verzekeren was. Zijn arbeid ook in die richting overleeft hem En hij dacht en werkte in de sfeer van internationale samenwerking. Dc dood van dezen man is een verlies voor de menschhcid. Men moet er met dankbaarheid aan toevoegen dat hij haar verrijkt heeft met nieuwe inzichten, die zullen blijven doorwerken en door zij- beste leerlingen verder worden ge dragen. R- P Niet opgegeven textiel Naar wij vernemen is door den Crisis Controle Dienst geconstateerd, dat de firma van M. in de Groote Houtstraat te Haarlem een groote partij textiel- goederen had die niet waren opgege ven aan het rijksbureau. Op deze goe deren is beslag gelegd. Het waren voor al lakens en sloopen, als ook vitrages. Uit het feit. dat er geen behoorlijke re gistratie der voorraden was gehouden, werd door den C. C. D. afgeleid, dat het de opzet was deze artikelen buiten de distributie te houden. Aanvankelijk waren de eigenaar en zijn winkelchef aangehouden, maar naar de Justitie ons mededeelde zijn ze, nadat oro- ces-verbaal was opgemaakt, in vriiheid gesteld. Herziening onderwijzerssalarissen Op lirt landelijk congres vooi vernieuwing van het onderwijs heeft minister prof. dr. f». v. d. Leeuw verklaard, dat de lierz.lenlni; van het salaris van het onderwijzend personeel vóór de lier/.lenlng van liet algemeen bezol digingsbesluit zal gaan. Tevens zal bet nog In aanmerking komen voor het z.g. Inva- slegeld. Ds. J. C. MARIS Op Donderdag 2 Mei zal Ds. J. C. Marls van Oud-Beyerland zijn Intrede doen bij de Chi Oeref. Qem, van Haarlem-Noord, na den' avond te voren te ztJn bevestigd door Da. D. Ileiistra, van Brook op Langendljk. blikken, dat de trein stopte met kwistige hand sigaretten uit. Velen van deze ge- interneerden bevonden zich thans voor het eerst in vrijheid sinds vier jaren. De drie leden van tiet kabinct- Sjalirir, die besprekingen hebben ge voerd met dc Nederlandsche regcerlng, zijn hedenmorgen naar Batavia terug gekeerd Volgens Reuter „in ccnigszins pessimistische stemming". Naar men volgens dit j>ersbureau aanneemt, zijn de verwachtingen, die zij op hun reis naar Nederland koesterden, dat men goede vorderingen zou maken in de richting van een overeenstemming, niet in vervulling gegaan. Men denkt echter, dat dit op geen enkele wijze afbreuk zal doen aan dr onderhandelingen te Batavia. welke voor deze besprekingen in Nederland werden onderbroken. Het kernpunt van verschil moet nog steeds zijn de principieele kwestie van de erkenning van de IndonesLsche republiek. Reuter voegt hieraan toe, dat men den indruk heeft, dat de Indonesisoho afgevaardigden te kennen hebben ge geven, dat zij reeds een begin hebben gemaakt met het opbouwen van een republikcinsch rcgecringsapparaat en dat zij daarvan geen afstand kunnen doen. Tezelfder tijd echter neemt men aan dat zij de vrees koesteren, dat. in dien het zou komen tot een openlijk: militair optreden van de Nederlanders, dit voldoende zou zijn om ix-n anderen regeeringsvorm in Indonesië te vesti gen. Naar het A.N.P. van betrouwbare zijde verneemt hebben de besprekin gen op de Hooge Vcluwe, die geen on derhandelingen waren, op vele punten tot resultaten geleid, in verhand waar mede. na overleg met de Staten-Gene- raal nieuwe instructies aan dr. Van Mook zullen worden verstrekt. Uit den aard zUn er ook punten ge weest, waarover geen overeenstemming is bereikt. Verwacht mag echter wor den. dat de komende onderhandelin gen te Batavia tot resultaat zullen kun nen leiden. Men verwacht, dat de lult. gouv.-gen. over een week weer naar Java zal ver trekken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1