Het verkeersprobleem te Haarlem De Bloemendaalsche Zeeweg Sigaretten parade Korf en Bondig I Een onderhoud met Commissaris E. H. Tenckinck Leiden heeft groote plannen voor een verbetering van het verkeer. Met mede werking van het rijk zullen door braken plaats hebben, waardoor men in de binnenstad de beschikking krijgt over flinke breede verkeerswegen. Is het niet mogelijk in Haarlem hetzelfde te doen? Reeds jaren gaan wij hier immers gebukt onder verkeersproblemen. Af en toe worden op enkele punten wel ver beteringen tot stand gebracht, maar dit brengt geen uitkomst. Practisch hebben wij in onze binnenstad nog dezelfde toestanden als een halve eeuw geleden. Wij hebben, wat dit betreft, de aanslui ting aan den modernen tijd gemist. Wij stelden deze vraag aan den Com missaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, Hij antwoordde: In het ver leden is de platte grond van Haarlem door de deskundigen op verkeersgebied bestudeerd. Er is ongetwijfeld behoefte aan een breeden verkeersweg Noord- Zuid, maar die is niet gemakkelijk te maken. Onze straten zijn eenmaal te smal, Men zou allereerst moeten over gaan tot het verbreeden van de Gier straat. De huizen aan één kant zouden dan gesloopt moeten worden. Dat zou kapitalen kosten. En dan is men er nog niet, want ate men het Proveniershuis wil laten staan, moeten, behalve de huizen aan den Westkant van de Gier straat, ook een deel der huizen aan den Oostkant gesloopt worden om een ruime samenvloeiing met de Groote Houtstraat te krijgen. Maar dan zou men alleen nog slechts de Gierstraat verbeterd hebben. De Koningstraat is ook niet breed. Hetzelf de geldt van de Barteljorisstraat en de Jansstraat Neen, van de bestaande straten in de binnen: tad breede moderne ver keerswegen te maken, gaat niet. Het zou al te veel kosten. Daarom is er ook nooit van gekomen plannen in die richting uit te werken. In Haarlem wil men de oplossing op een andere manier zoeken. Het door gaande verkeer moet buiten 't centrum geleid worden. Daarom is indertijd de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne gemaakt voor het verkeer naar en van Amsterdam. De Delftlaan wordt doorgetrokken voor de verbinding met Velsen. Om het verkeer in de binnenstad nog zoo goed mogelijk te maken, heeft men indertijd het éenrichtingverkeer in de hoofdstraten ingevoerd. Die verkeers wegen kunnen op enkele punten nog wel wat verbeterd worden. Een groote verbetering zou het zijn als de tram uit de hoofd; ti aten verdween. Het idee onlangs in Haarlems Dagblad geopperd om, als men de tram voor het massa- vervoer wil behouden, de lijn te laten loopen Plein - Raamvest (terug Raam- singel) - Wilhelminastraat - Kinder- huisvest - Kenaupark - Kruisweg - Jansweg is de overweging waard. Verder heeft men het oog voor het verkeer Noord-Zuid gericht op de Wil helminastraat. Het is eigenaardig, dat daarvan nog zoo weinig gebruik ge maakt wordt. Enkel de automobilisten die de stad kennen, maken er gebruik van. Dat is jammer. Bovendien is al eens overwogen dien verkeersweg nog te verbeteren. Daarvoor zal het noodig zijn de huizen lusschen de brug over de Nieuwe Gracht en het Kenaupark te sloopen. Dan kriigt men een flinke toe gang tot het Kenaupark. Het plantsoen op de Parklaan zal dan opgeofferd moeten worden, om een goede aanslui ting op den Kruisweg te verkrijgen. Het zou misschien aanbeveling verdienen ook het plantsoen on de Parklaan tus- schen Kruisweg en Jansweg op te offe ren. Dan kan het verkeer naar Noord verder gaan over Parklaan en Jansweg, terwijl het verkeer naar Zuid kan loopen over Kruisweg. Jwee dagen kermis in Haarlem „Weet Je. wat daar komt te staan? Een «lracimolen. Jó! En dóór, bij dien streep? Een tent met de dikke dame!" Zoo vertelden vanmorgen twee matineuze Haarlemrche Jongens elkaar op de Nassau- laan van de komende heerlijkheden der eer ste vredes-kermls In hun stad. wellicht de eerste, die zij zullen meemaken. Langs Nassaulaan, Voldersgracht en Wil- eonsplein waart op het oogenblik die onde finieerbare sfeer van lntten en zeildoek, van wankele geraamtes en woonwagens, waar- tusschen mannen met hamers loopen, die precies weten, wat doen moeten. Kermis! Welk een heerlijk woord voor Jongens, die met hun handen ln den zak staan te gnuiven, als de bonte schilderin gen rond een draalmolenskelet worden op gehangen. En als de spullebaas roept: „Hé. Jo, help es een handje!", dan ls het Jeugdig vuur niet meer te stuiten. Op 30 April en 4 Mei komen dus de ker- misklanken tegen onze oude gevels wed ijveren naar het meeste lawaai. Behalve in de reeds genoemde stadsdcelcn zullen ook het Pretoriapleln en de Zomervaart met hun traditloneele kleurigheid getooid wor den. Belde dagen gaan de vermakelijkheden om 12 uur open. Tot 23.45 uur kunnen Haar lems JeUgd (en Haarlems ouderdom) genie ten van tenten, waarin men beslist moet zien, wat reeds door alle gekroonde en on gekroonde hoofden van Europa genoten werd. De morgen van Jullanadag ls de mor gen der jeugd, dan komen groote groepen Haarlemschc schoolkinderen als gasten naar de centra van vermaak. vr(jkaartjes zullen «le wonderen van een moderne kermis voor hen ontsluiten. Maar vermoedelijk zullen ze al eerder, rnet de handen ln de zakken, genieten van hun draaimolen en hun ollebollenkraam, J. F. Tot zoover de Commissaris. Wij tee kenen hierbij aan, dat niets gedaan is om de automobilisten van buiten at tent te maken op de verbinding Wagen weg—Wilhelminastraat—Station. Hoe moet een niet-Haarlemmer, die in de binnenstad is aangeland, op dien ver bindingsweg komen? Aan de kruising Wagenweg-Iordens- straat wijst niets er op, dat daar de ver bindingsweg begint. Indertijd heeft de gemeente het perceel Wagenweg hoek Iordensslraat gekocht, om daar een flin ke opening te verkrijgen, maar van af braak van dit huis is niets gekomen. Als het gemeentebestuur geen kans ziet, iai de eerstvolgende jaren te komen met grootsche plannen voor het maken van een flinken hoofdverkeersweg in het hart der stad op den duur zal het er toch toe moeten kamen! is het minste wat gedaan kan worden toch het behoorlijk in orde brengen van de ver binding W agenweg-Wi lhelm inastiraat- Station. Weer wandelen in <le duinen Openstelling A msterdamsehc «liiliivvnterwinplaats. Met ingang van 1 Mei wordt het terrein van de Amsterdamsche Duinwaterwin- plaats, met uitzondering wegens mijnen gevaar van het gebied tusschen het strand en de wegen langs het Wester- en het van Stirumkanaal, wederom voor het publiek opengesteld. Dagkaarten zijn o.a. verkrijgbaar op het pompstation Leiduin te Vogelenzang ge durende de kantooruren en te Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Noordwijkerhout en Hillegom ter secreta rieën van die gemeenten op de uren, dat deze zijn geopend. Gala avond van Haarlems Kunst-Centrum Het debuut van Haarlems Kunstcentrum, dal cisteren in het Concertgebouw plaats had, mag zeker geslaagd genoemd worden. Deze organisatie beoogt een nauwer contact te leggen tusschen kunstenaar en publiek, waartoe zij regelend zal optreden bij kunst manifestaties. Jonge kunstenaars in de ge legenheid zal stellen voor het voetlicht te komen en beschaafd amusement zal brengen. Het zeer gevarieerde programma begon met een Suite voor strijkorkest van den En- gelschcn componist Henry Purcell. uitge voerd door het Symphonie-orkest „Haerlem" o.l.v. Willem Rettich. Bij het concert voor twee violen en strijkorkest lieten de beide solisten Renatc Zwaardemaker en Ilse André de la Porte ons van den Jubelenden Bach genieten: een waardige vertolking van het symphonisch oevre van dezen meester. De dansen van Maud Kool lieten niet na indruk te maken: de sereene vreugde van den Dans ter inwijding van de ruimte: de Valse Triste van Sibelius; de vroolijke expressieve Valse de Concert van Glazoenow. De jonge Limburgsche voordrachtskunste naar Jan van Heeteren heeft met zijn decla matie van de proloog uit Hogeer van Aerde's „Kain" het verlangen doen ontstaan, hem dit sublieme prozagedicht in zijn geheel te hooien voordragen, een wensch die mis schien binnenkort in vervulling gaat. Elsa Lang zong twee operafragmenten van W. A. Mozart en C. M. von Weber. Na de pauze kwam Chiel de Boer met zijn gezelschap aan de beurt in een amusant cabaretprogramma: bet is onnoodig veel te zeggen van hun sprankelende humor, wars van elk goedkoop effect. Het optreden van „Jetje van Radio-Oran je" gaf de overtuiging, dat haar succes niet alleen steunt op haai- vaderlandsche liedjes voor den Londenschen microfoon in den oorlog. Haar voordracht heeft dat relief en dat beschaafde element, dat wij maar al te vaak ontberen moeten. Zij was het ook, die hierna met wethouder Geluk het bal opende, dat dezen gala-avond besloot. Heemsteedsche Chr. Oratorium Vereeniging Voor haar eerste uitvoering, Vrijdagavond in de Kocdiefslannkerk. had dirigent George Robert aan het koor der Heemst. Chr. Or. Ver. een bescheiden rol toebedeeld. In de •Cantate n<>. 51 van Bacti had het zelfs niets doen. de sopraan Mea Naberman en de trompettiste Nel Boeree echter des te meer. Terecht noemt Schweitzer deze Cantate „een schitterend coloratuurstuk voor sopraan en trompet", dat in het afsluitende Hallelujah zelfs een „Concerto" met orkestbegeleiding wordt. Zóó hebben de beide solisten haar ook opgevat en vertolkt met de virtuo siteit die we van mej. Boeree kenden, die van Mea Naberman tot een aangename verras sing werd. Welk een heldere stem, die tot de hooge c welluidend blijft, welk een zui verheid en onvermoeidheid in deze ellenlange coloraturen, die Schweitzer zelfs als „dagë- lijksche oefening" voor sopraanzangeresscn aanbeveelt! Een door de organlste Bets Ncderkoorn vaardig gespeeld Preludium en Fuga van Buxtehude vulde de korte pauze aan. waarna Max Bruch's „Osterknntate" tot uitvoering kwam. Hierna had het koor een werkzaam aandeel: eerst het vrouwenkoor, dat in de PassionShymne beschaafd en zuiver klonk, later ook het mannenkoor, dat nog aan sono riteit winnen moet, maar den gemengden koorzang tot een bevredigend geheel ver hielp. De solosopraan en het H.O V.-orkest had«ien ook een belangrijk aandeel in de goede uitvoering van het werk, dat vooral in «ie wat lang uitgesponnen slotzang mooie gedeelten bevat en ln den „Osterruf" wel op ?n Gregoriaansche melodie gebaseerd is. Deze eerste uitvoering is voor de nog zeer jonge koorvereeniging en voor haar dirigent een succes geworden, dat hoopvol stemt voor haar toekomst. K. DE JONG Verbetering. In mijn verslag over het concert in de Ba- kenesser Kerk schreef ik e«m storende fout. die ik te laat bemerkte om haar nog tij«iig ie herstellen. De fcngelsche titel van het koraal uit Cantate 147 van Bach is: „Jesu, joy of 's desiring" (Vertaling van „Jesus bleihet meine Freude"). K. VB JONG Groninger Tooneel Gisteravond heeft de vereerilging Gruno in 'het Concertgebouw een tooneelvoorstelling gegeven. Vertoond werd een blijspel van den tijdens de oorlogsjaren overleden auteur Geert Tels Pzn., dat evenals het indertijd ook door deze vereeniging gespeelde stuk De Grond het boerenbedrijf verheerlijkt. Hier is het de tegenstelling tusschen stad en land. die het gegeven vormt. De schrijver gaat met deze tegenstelling wel wat onwaarschijn lijk ver, als hij een boerenzoon, die te Delft voor ingenieur studeert, op de schreden zijns weegs terug laat komen en tot het besluit brengt, om boer te worden hetgeen «ie fami lie het gemeste kalf doet slachten. Hoofdper soon is niet deze verloren zoon, maar zijn moeder, die. zooals het in een bekend Friesch versje heet, de koeienstaarten beu is geworden en in „Stad" wil gaan wonen „Stad" is Groningen, maar eenmaal in dit Dorado aangeland, krijgt zij van een chlque- doende Hnagsche buurvrouw te hooien, da"; Groningen nog maar een gat is, bij Amster dam. Brussel en Parijs vergeleken. Evenmin als dit uit de hoogte doende buurvrouwtje bevalt haar de andere buur, een in den ooi- log rijk geworden schipper, met wien zij als boerin op haar dorp nooit zou omgaan Het eind van deze Komedie van Stad is natuur lijk, dat ook de moeder met haar man. die haar door ervaring heeft willen laten wijs worden, naar het landelijke paradijs terug keert. Het wel wat langdradige stuk, dat in het trage tempo van het gewestelijk tooneel ge speeld werd, gaf kostelijke typen te geme ten. van wie de schipper en de oude oom de kroon spanden. H. G. CANNEGIETER BIOSCOPEN PALACE. „Waterloo Road" werd in 1943 in Engeland opgenomen en is dus. in strhd met de mode. niet van den stoffigen filmzolder gehaald, voordat hij in de Neder- landsche bioscopen ging draaien. Het ver haal speelt ln Londen in de donkere dagen van 1940- 41 en toont de gevaren, waaraan de dcmorallseerlng door den oorlog een Jong gezin blootstelt. Meesterlijk is hiervan een filmscenario gecomponeerd, dat den toe schouwer geheel in «le sfeer van die «lagen weet te verplaatsen. Het spel van John Mills als de bezeten echtgenoot en van Steward Granger als de onsympathieke slappeling, de vertolking van een type. dwingt bewon dering af. Een voortreffelijk filmwerk. Ll'XOR. Boris Karloff lijkt de laatste maanden wel een vaste klant van de Haar lemschc bioscopen te worden. Ditmaal is het de Moord aan «1e Rlvièra die weer eens opgehaald wordt. Door sommige menschen zal deze film. waar Karloff weer naar har telust zijn lugubere praktijken in kan bot vieren, met een prettig gegriezel begroet worden, anderen echter zullen onoverko melijke bezwaren vinden in het pathetische spel, de schurkachtige gezichten van de misdadigers cn de lieve gelaatstrekken van de goede menschen. In liet voorprogramma draaien een filmpje over de opleiding van zeeverkenners in Engeland en een schitterende technicolor over de fabricage van Schotsche stoffen. REMBRANDT. Fernandel, Michel Si mon en Arletty vormen een prachtig trio in de Fransche film „De Groote Kraak", «iie zich hoofdzakeiyk afspeelt in de juweliers- zaak van Mercandleu en een van die gezel lige beruchte Fransche cafeetjes, waar de Parljschc onderwereld haar plannen smeedt. Hoewel dronkemansscènes doorgaans weinig verheffends te zien geven, kan men hier niet nalaten te schateren om het dolle span. dat in een meer dan vroolijke bui met den 6ntjbrander op de brandkast van den Juwe lier aanstevent. Het ls echter jammer, dat deze filmartisten niet ten volle de gelegen heid krijgen hun talenten te ontplooien en een flinke dosis conventioneele wendin gen te verduwen krijgen. Niettemin is het een film geworden waarmede men zich kos telijk vermaakt. Kranslegging Buurtvereenigingen Haarlem-O. Dc Federatie van Buurtvereenigingen in Haarlem-Oost zal op Zaterdag 4 Mei een krans leggen aan het Eerekerkhof Zeeweg op de graven der strijders onzer vrijheid. Een ieder, die deze plechtigheid mee wil maken, wordt verzocht 2 uur aan wezig te zijn aan de Nagtzaambrug. RoutF als volgt: Nagtzaamplein, Amsterdam- straat, Spaarnwouderstraat. Hoogstraat, Melkbrug. Spaarne, Damstraat, Klokhuis plein, Riviervischmarkt, Groote Markt, Zijlstraat, Zijlweg, Bloemendaalscheweg, Militairenweg, Zeeweg. Kinderhulde aan Haarlems Bisschop gaat niet door Naar wij vernemen, zal de hulde op Zondag 28 April door de Katholieke jeugd van Haarlem aan hun bisschop mgr. J, P. Huibers, niet doorgaan. Als reden werd ons opgegeven, dat de jubileerende bis schop bezwaar maakt tegen deze huldiging. Dr. van Mook naar Indië terug De luit.-gouverneur-generaal van Ned.- Indië. dr. H. van Mook, is voornemens Dinsdag a.s. naar Batavia terug te gaan. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 26 April 1946 BEVALLEN: 23 April, A. M. M. A. Ponsen Kogels, z.; 24 April, B. Homringhausen— v. Wort, z.; 25 April. M. BoondersWaalewijn. d.: M. J Pcterse—Cörvers, d.; J. W. Axends v. d. Westelaken, d.; J. M. GeertsVer meer, d.: B. Klein—Wesbonk, z.; C. J. Vree ken—Evers. d M. G. van Leeuwende Vos. d.; F. C. Nee venPelser, z.; E. Feberde Boo ij, z.; B. Lleffering—Middel jans. z.; 26 April, H. C. Slobbe—van Kleef, d.; G. Blker- bout«le Ruiter, z.\ M. Grüdelbach—Schrij ver. z.; II. G. Poolv. «I. Werff, d. OVE.RI.EDEN: 21 April, H. J., 11 d.. z. van II. Siegerist, van 't Moffstraat; 24 April, H. M. HoekstraSteegs tra, 51 J., Hazepaters- laan; K. Schouten—Bakker, 81 J.. Ripperda- park; J. Wijtsma—Keiler, 64 j., Batavieren- plantsoen. GEHUWD: 26 April: B. Baas en J. Westra; C. L. Zeeman en A. C. van Dijke; A. Grur- wold en M. J. Kloe/eman; F. C. Strik en M. C. Scholtz; G. J. van Dijk en C. C. Zuuren- donk. Bebouwen of schadeloosstelling De noodraad van Bloemendaal heelt, nadat daarover in een besloten zitting gediscussieerd was, op voorstel van B. en W„ besloten een beslissing te forcee- ren over de vraag, of de gronden langs den Zeeweg bebouwd mogen worden. Het geldt hier een kwestie die al lang hangende is. Bloemendaal heeft zich voor den oorlog groote uitgaven getroost voor den aanleg van den Zeeweg. In totaal is daarvoor niet minder dan 2.168.588 uitgegeven, ongeacht het renteverlies. Dat was in de jaren toen Bloemendaal zich nog de rijkste ge meente van Nederland kon noemen. Niet dat men nu in Bloemendaal spijt heeft van het toen genomen besluit, maar het is begrijpelijk dat men op het Raadhuis, nu Bloemendaal (in hoofd zaak door de financieele maatregelen der regeering, die voor de gemeente een ongunstige uitwerking hadden) officieel noodlijdend geworden is, ging rekenen. Indertijd heelt Bloemendaal meer gron den aangekocht dan alleen voor den aanleg van den weg noodig waren. Het is de opzet geweest -de gronden langs den weg in exploitatie te orengen. Men herinnert zich de plannen die wij inder tijd beschreven hebben, om alleen groote complexen uit te geven, in de verwachtingen, dat dan volstaan kon worden met den bouw van eenige tien tallen villa's, zoodat het natuurschoon zoo weinig mogelijk geschaad zou wor den. Men sprak dan ook van het bouwen van een wijk van millionnairs langs den Zeeweg. De millionnairs zijn evenwel niet ge komen. Als het nu tot bebouwing van de gronden langs den Zeeweg zou komen, zouden de eischen heel wat lager gesteld moeten worden. Dc vraag of de Zeeweg bebouwd mag worden is intusschen acuut geworden. De Rijksdienst voor het Nationale Plan maakt daartegen bezwaar. Ingevolge de Woningwet legt het leggen van een bouw verbod op een bepaald terrein de verplichting tot schadevergoeding op. Dit systeem is in den bezettingstijd ..doorbroken" door de instelling van den Rijksdienst voor het Nationale Plan. B. en W. vinden dit onbillijk.. Het col lege schreef aan den Raad, dat het slechts „schoorvoetend" het voorstel deed om tot bebouwing van den Zeeweg over te gaan, maar de financieele nood der gemeente dringt daartoe. B. en W. meenen, dat de regeering zich moet uitspreken over de vraag of de gronden bebouwd mogen worden, maar als die beslissing afwijzend zou zijn, is het billijk, dat de gemeente schadeloos gesteld wordt. Die beslissing zal nu geforceerd worden. Buiten deze kwestie staat de bebou wing van den kop van den Zeeweg. Daar wil de gemeente eenige gebouwen laten zetten, ook een cafe-restaurant, die noodig zijn voor de exploitatie van het strand. Het badbedrijf wordt alleen opgezet voor het dagbezoek. Voor die bebouwing zal architect A. Komter te Amsterdam een plan ontwerpen. B. en W. kregen daarvoor een crediet van 9400,—. Er kwamen Vrijdag fabuleuze getallen ter sprake, toen de Economische politierechter te Haarlem ln een prlncipleele zaak van slgarettenhandel moest rechtspreken. De di recteur van een slgnrettenfabriek had aan een kennis een paar blikjes sigaretten ver kocht tegen vergoeding der onkosten. Zoo wel rechter als Officier van Justitie namen, de goede trouw van beide verdachten aan, daar de directeur een schriftelijke verkla ring van het Rijksbureau bezat, dat h|j met zijn representatiesigaretten naar goeddun ken mocht handelen. De heeren aan gene zijde van de groene tafel stelden zich echter op het standpunt, dat de directeur van een 8lgarcttenfabrick zich uitsluitend hoeft te representeeren tegenover menschen uit zijn branche en niet tegenover een willekeurig iemand. De verdediger verklaarde, dat het begrip representatie ln dit geval niet nauwkeurig omschreven kan worden, daar het woord ln strikten zin een te eng begrip met zich mee brengt. Volgens hem zou de distributiebe- schlkking bovendien pas in werking treden, als er van handel sprake is, anders zou ieder een strafbaar z(jn. Met een uitspraak van het Gerechtshof te Amsterdam in een Haar- lemsche zaak meende hij te kunnen ann- toonen. dat deze beschikking zich niet tot «ten consument zou uitstrekken; de dis tributiebepalingen zouden uitgewerkt zijn. zoodra het goed op normale wijze den con sument bereikt heeft en deze er geen han del mee dr(jft. Dit is ook met toewijzingen het geval, waartoe de verdediger deze repre sentatie rekende. Tijdens de uitvoerige bespreking van de productie en de toewijzingen aan het per soneel van dc fabriek en aan de reizigers kwamen getallen van zes tot acht cijfers ter sprake, zoodat bijv. de directeur van het Rijksbureau, die als getuige optrad, ver klaarde, dat de 100.000 representatiesigaret ten. die de eerste verdachte maandelijks toe gewezen kreeg, slechts weinig beteekenden. Dc rechter veroordeelde beide verdachten conform den elsch tot een boete van f 10 subs. 6 dagen met in beslagneming van de bij den tweeden verdachte aangetroffen sigaretten. DE DISTRIBUTIE De periodieke uitreiking van de distri butiebescheiden geschiedt op Maandag 29 April te Haarlem voor de letters Jonk txn. Knib; te Bloemendaal voor S t.m. Z. De Repatrieëring De passagierslijsten van het m.s. „Ruys", dat vermoedelijk op 4 Mei a.s in Amster dam zal aankomen, liggen aan onze bureaux ter inzage. BINNENLAND Het Rijksbureau voor Kunsthistorische Do«-i!.rnentatlc te 's Gra- venhage wordt met in gang van 1 Mei weer dagelijks voor het pu bliek opengesteld. Dubbel ongeval. Te Amsterdam werd een 28- jarlge étaleur in de vol te van de tram gedron gen, waarbij hij op straat viel en een her senschudding op liep. Een 38-jarige politieman, die le hulp schoot, werd onwel en zakte in el kaar. Hij liep een bloe dende hoofdwonde op en overleed in een zie kenhuis. Winston Churchill zal bij zijn bezoek aan ons land, van 8 tot 12 Mei, vergezeld zijn van zijn eohtgenoote. F.en Haagsche inge nieur, die door het in brand geraken van che mische stoffen, waar mede hij experimenteer de in den kelder van de diamantslijperij van de fa. Soep te Amsterdam, ernstige brandwonden over het geheele lichaam opliep, is aan de gevol gen hiervan overleden. Prof. mr. II. Westra, die zich in bezettings tijd geleend heeft voor het burgemeesterschap van Den Haag. zal 19 Juni voor het Bijz. Ge rechtshof terecht staan. Haarlem en Omgeving ne heer J. F. Ch. Dix te Heemstede, heeft, in verband met zijn leeftijd en medisch ad vies, ontslag genomen als redacteur van het Week blad voor Bloembollen cultuur. Aan «lr. J. E. baron «le Vos van Steenwijk te Haarlem, is eervol ontslag verleend als voorzitter van het colle ge van herstel der rijks universiteit te Leiden, onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten in die functie bewezen. In liet gebouw „Zang en Vriemlschap"', Jansstraat heeft Vrijdag 3 Mei 's avonds 8.30 uur. de installatie plaats van den Burgemeester van Haarlem, den heer M. A. Reinalda als eere voorzitter van „Zang en Vriendschap". Ds. A. van Blemcn, voorganger van de Ver eeniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem, ls benoemd tot directeur van de Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers te Bentveld. Op 8 Mei is door den kerkeraad der Ned Herv. Gemeente van Haarlem in de Nieuwe Kerk een bijzondere dienst uitgeschreven ter Inzegening van vier zus ters van het Diacones- senhuis te Haarlem. De dienst begint te half acht. Er zullen in voor gaan de predikanten Ds. Beker en Ds. Dijkhuis. McJ. H. Konst, on derwijzeres aan de St. Augustinusschool aan de Molcnwei fslaan, viert 1 Mei haar 25-jarig jubilé. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noord-Hol land. maakt bekend, dat do voor kiezers toegan kelijke zitting, waarin het Centraal Stembu reau dc ingeleverde gel dige lijsten van candi- «laten zal nummeren, zal worden gehouden ten raadhuize der gemeente Haarlem, op Maandag 29 April, des middags ten 5 ure. De heer H. Wevers herdacht 25 April den dag, waarop hij vóór 40 Jaar bij Vroom en Drees- mann te Haarlem in dienst trad. Zijn trouwe slichtsbelrachting genoot de waardeering van directie en personeel, hetgeen tot uiting, kwant in de vele ca- deaux, die hem wedden aangeboden. Mr. R. W. J. C. van der Wall Bake, substi tuut-griffier bij de ar- rondissements-rechtbank tc Haarlem, is benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar. Het Frans Halsmu seum zal. met ingang van 1 Mei weer voor het publiek geopend zijn van 10 tot 16 uur en des Zon dags van 13 tot 16 uur. Ds. W. C. van «ten Brink predikant der Ge reformeerde Kerk van Heemstede zal zijn af- scheidspiedlcatie houden op 30 Mei. Hij js beroe pen te vecnendaal,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2