n Haarlems Dagblad Peking-Parijs, een Autorace in 1907 Een mooi werk Geld- effectenmarkt. Ambtelijke werkloosheidsbestrijding -ia ~\i\ jaauooi j36uiuojo 11 ii Zaterdag: 27 April 1940 Wie voor den oorlog op den radiator van zijn wagen een plaquette kon toonen als bewijs van het volbrengen der Rallye naar Monte-Carlo, gold in auto-kringen als een „kerel". Deze sterrit trok eertijds de algemeene belangstelling, daar hij, behalve als spor tief evenement, een waardemeter bleek te zijn voor de betrouwbaarheid van de auto's der deelnemers. De automobilist uit 1907 met een visio- nairen geest zal de gladde kilometer-ver- slinders, die thans 's werelds wegen be volken hebben zien opdoemen als een schrikwekkende hallucinatie. Inderdaad, het verschil tusschen de hooge „Dion Bouton" of den Nederlandschen Spijker- wagen uit 1907 en een geruischloos op- trekkenden wagen van nu is ontzaglijk groot. Waarom wij juist het jaartal 1907 als basis van onze vergelijking hebben ge nomen wordt duidelijk, wanneer we even teruggrijpen in de herinnering van bijna 40 jaren oud. PekingOp één der hoofdwegen der Chineesche Keizersstad staan zes hooggewielde wagens als ongeduldige paarden te trillen op hun banden. Straks, wanneer het startschot geklonken heeft, zal de race PekingParijs, uitgeschreven door het Parijsche blad ,,Le Matin", be- •gonnen zijn. Maar gezien dien rustig pra- tenden mijnheer met zijn bolhoed is het groote oogenblik nog niet aangebroken. We kunnen dus de zes deelnemers even van nabij bekijken. Natuurlijk 3pringcn de Nedérlandsche kleuren, dwars over de hooge carrosserie van een ,,Spijker"-auto geschilderd, direct in het oog Achter het stuur zit de Franschman Godard en hij redeneert rad met een reporter, die ijve rig en onder begeleiding van „mais oui, monsieur" noteert. Naast de Spijker staat de zware romp van een ,,Itala"-wagen. De motor draait al. en de Prins van Borghese heeft zich achter het hooge stuurrad verschanst, gestoken in het laatste snufje op het gebied van auto- kleeding. Twee Dion-Boutons trillen zij aan zij, naast hen verzinkt een kleine driewieler in het niet, een motordriewie ler van zegge en schrijve 6 PK. Een Fiat van 25 PK, voor dien tijd een forsche wagen, sluit het zestal Een schot knalt door de zwoele lucht van Peking. Zes grommende vehikels rammelen Westwaarts, de Prins van Borghese, manhaftig, in zijn leeren cos- tuum neemt de leiding: a Paris, messi eurs! E'wars door Azië. Wij vinden onze Frankrijk-rijders te rug in de onherbergzaamheid der Aziati sche woestijnen. Het zijn er nog maar vijf, de kleine driewieler heeft met zijn zes paardekrachten niet opgekund tegen zijn concurrenten en is teruggekeerd De „Spijker"-auto vreet kilometer na kilo meter, maar Godard en zijn assistent mer ken aan het onregelmatig loopen van hun machine, dat er iets hapert. Aan den horizon verdwijnen de vier anderen in een stofwolk. Langzamer en langzamer snort de wagen met de Nederlandsche kleuren; nog één plof, een korte hoestbui en daar staan Godard en zijn helper onder de strakke oneindigheid van den hemel boven Azië. De motorkap gaat omhoog, de bougies worden losgeschroefd, alles in orde! Alles.... behalve het benzine reservoir. De benzinevoorraad is op, de Spijker staat zonder een druppel brand stof in de hitte van een blakenden dag, ergens tusschen Peking en Parijs. Den volgenden morgen gaat Godard op stap, om hulp te halen. Na uren loopen ont waart hij de silhouet -van een kameel- ruiter. Het 6chip der woestijn wordt ge praaid, een benzinedcpöt gevonden. In een paar zinnen wordt hier verteld, wat met vele zweetdruppels werd geschreven. Maar de race gaat verder. Met den voet op het gaspedaal en de stofbril op het voorhoofd geschoven tuurt Godard in de trillende verte. In het gezichtsbedrog of stijgt aan de kim werkelijk een ijle wolk op, ten teeken, dat de vier anderen weer in zicht komen? Ja, het waren vier waggns, vier Euro peanen, die worstelden met het stof en de dorst en de slaap en een onwilligen motor. Waar worstelde een autorijder in 1907 niet mee, behalve met een overdaad aan comfort? De Prins van Borghese, die de beschik king had over de meeste paardekrachten vergat op een oogenblik de sportiviteit en een eerder gemaakte afspraak, de dorst naar roem werd hem te machtig en hij verliet vóór de grens van Europa zijn vijf collega's. Eigenlijk had het groepje bijeen moeten blijven tot de grens van Europa bereikt zou zijn, maar het „eigen lijk" werd door dezen wedstrijdrijder vergeten en begraven onder den triomf van de overwinning, die hij dan ook prompt behaalde. Ook de andere deelnemers zijn in de Fransche hoofdstad aangekomen. Het is een enorme prestatie geweest, deze rit Peking—Parijs. Dat zij is vol bracht, leert ons, gemakkelijke heenschers over het „snel-paardeloos-zonder-spoor- wog-petrool-rijtuig", zooals een Vlaamsch journalist uit de eerste jaren 'der twintig ste eeuw de auto in allen ernst wilde doopen, dat deze, thans zoo geluid- en schoklooze heerschappij "ontstaan is bij de gratie der pioniers, die op hun hooge „springbokken" (en zulk een benaming moet afkomstig zijn van een oude dame, in 1907 met vastgeknoopte hoed en tril lende zenuwen een sedan-de-grand luxe bestijgende), de halve wereld doorkruis ten. Zwervende fietsen en ijsmachines Dezer dagen werd de Haarlemsche re cherche „verblijd" met de aangifte van een rijwieldiefstal. Het signalement van het verdwenen karretje klopte met dat van een fiets, die in de Koningstraat voor een winkel was neergezet. Een couranten besteller N. W v. E., was de tijdelijke eigenaar geworden, maar hij moest het zadel voor de celbank verwisselen. Niet alleen fietsen zijn hun bezitters ontrouw, maar ook ijsmachines kunnen op duistere paden terechtkomen. Een week geleden constateerde de poli tie, dat uit een Haarlemschen ijssalon eenige voor dezen salon onmisbare machi nes verdwenen waren. Daar de zaak ge sloten was,.konden de de gezagsdragers niet vaststellen, wanneer deze apparaten hun oude standplaats hadden verlaten. Langs vele omwegen gelukte het ten slotte ze in Amsterdam op te sporen, een hoofdstedelijke banketbakker had ze ge kocht van twee personen, die inmiddels de vrijheid vaarwel hebben moeten zeggen. Nederlanders adopteeren Geallieerde oorlogsgraven In het Binnenhof te 's-Gravenhage heeft de minister van Oorlog mr. J. Meynen het Comité van Nederlandsche Oorlogsgraven geïnstalleerd, dat tot doel heeft graven van Geallieerde militairen in Nederland te adopteeren. In zijn rede noemde minister Meynen het een gelukkige gedachte dat deze vorm is gevonden. Er wordt een band gelegd met de nabestaanden van hen, die hun leven gaven mede' voor onze bevrijding. De voornaamste taak van het comité is de adoptie van graven. Verder wil het banden met familie betrekkingen van de gesneuvelden on derhouden en ze bij een bezoek der gra ven gastvrijheid verleenen. Tenslotte stelt het zien voor, op hoogtijdagen de graven te versieren. Het is den minister gebleken, dat de Geallieerde nabestaanden er dankbaar voor zijn, dat hun dierbaren niet in een vijandelijk land, maar in een bevriend land, waarvoor zij hebben gevochten, rusten. Dit beteekent voor ons land een delicate taak. Bij de behartiging van de belangen mogen dan ook geen andere doeleinden voor oogen staan, dan uit sluitend de zorg voor de graven en het onderhouden van een persoonlijk con tact met degenen, die aan den overkant hun diei baren in ons land begraven weten. Het adoptiesysteem van de graven is tot dusverre een groot succes gebleken. Een stroom van brieven uit Amerika en Canada is reeds aan het comité gericht. Daarbij blijkt, dat. naast de erkentelijk heid voor de adoptie, de vaders van na gelaten betrekkingen in de eerste plaats technische bijzonderheden over de gra ven willen hebben, terwijl de moeders meer persoonlijke feiten zouden willen weten. Van de 20.000 graven van Ge allieerde soldaten, die in Margraten in Limburg ter aarde zijn bestjeld, zijn 15.000 graven reeds door Limburgers geadopteerd. In <len Kiuis werden door den minister vun Oorlog, mr. J. Meynen aan een aantal hooge liritselic officieren onder scheidingen uitgereikt. (P) Ook de maand April is straks weer ten einde zonder dat van een verruimden beurshandel gesproken kan worden. In tegendeel, tot dusver wordt het den fond senhandel nog steeds moeilijker gemaakt zich te ontplooien en het is daarom geen wonder dat de omzetten de vorige week tot c.a. 500.000 per dag zijn ingekrom pen. Aan werk ontbreekt het overigens op de kantoren niet. Daarvoor zorgt het ambte lijk apparaat dat zich thans ook als een poliep over heel den effectenhandel uit breidt en dat in de „verklaring" zijn nieuwste creatie vindt. Geen stuk mag worden geleverd of er moet een verklaring bij, waaruit blijkt dat het zich onder be rusting bevindt van een officieel inleve ringskantoor. Verkoopt iemand vandaag 50 obligaties Nederland, dan moeten er 50 verklaringen worden ingevuld en getee- kend. Alsof er in den effectenhandel geen goede trouw meer bestaat, op grond waar van men mag verwachten dat geen bank of commissionnair in effecten zich er toe zal leenen fondsen te verkoopen, welke niet vóór 15 April waren ingeleverd. En terwijl de kantoren overstelpt zijn met werk, blijven de inkomsten achterwege en wordt de effectenhandel langzaam maar zeker vermoord, zoodat kleine en kleinere zelfstandige kantoren steeds meer gedwongen worden hun zaak „op te doe ken" of aan grootere broers en banken over te doen. Als het de regeering hierom te doen was, zou zijn geen betere maat regelen kunnen nemen dan die, welke thans onder den 6choonen naam van Rechtsherstel worden genomen, doch die voor velen het grootste onrecht beteeke- nen. Het spreekt ook vanzelf, dat het kleinbedrijf, welks inkomsten geen perso neelsuitbreiding toelaten, niet op kan tegen de banken, die voor fiscale en juri dische aangelegenheden en al den romp slomp daaraar. verbonden specialisten kunnen benoemen en die elkaar ep de kleine kantoren ook het andere personeel door „overbieding" afsnoepen. Wanneer de statistiek uitwijst, dat het aantal werkloozon ln ons land vermindert, behoeft men dat dan ook nog niet als een bewijs van toenemende welvaart te be schouwen. Wij herinneren ons tijdens de groote werkloosheid vóór den oorlog een teekening uit een dagblad van een inge nieus samengestelde machine van grooten omvang. Er stond boven: werkloosheids bestrijding en er onder: deze machine doet het werk van één man en moet door veertien man worden bediend. Dergelijke machines hebben wij er thans in ons land vele en zoolang deze niet worden gesloopt, kan er van terugkeer van reêele welvaart geen sprake zijn. Bij gebrek aan zaken spreekt men de laatste dagen op de beurs weer over de buitengewone belastingen, welke zullen moeten worden opgebracht en betaald moeten zijn alvorens de geblokkeerde re keningen kunnen verdwijnen. Geruchten willen, dat voor de Vermogensaanwasbe- lasting een hoogcr heffingspercentage te wachten staat voor den oirbaren aanwas en wel 70 inplaats van 50 terwijl bij de Vermogensheffing voor de grootere vermogens een progressie zou worden toe gepast. Het heet dat Vennootschappen van die Vermogenshcffing zullen worden vrij gesteld. Al dergelijke zaken zijn ook voor de beurs van belang, omdat de waardee ring der aandeelen daarmede verband houdt. Terecht is er daarom door de Ver- eeniging voor den Effectenhandel op ge wezen, dat er minstens vier maanden moe ten verloopen tusschen het tijdstip, waar op de handel in aandeelen wOTdt hervat en den waardeeringsdatum voor de Ver- mogensaanwasbelasting. HEEMSTEDE DOOPSGEZINDE KRING. De beroepscommissie maakte het volgende 6-tal op voor predikant: lis. v. Dijk uit Kam pen. Ds. Dufour uit Wageningen, Ds. Oos- terbaan uit Barsingerhorn. Ds, Snaayer uit Lelden, mej. dr. Soutendljk uit Zwolle en D.s. de Zeeuw uit Sappemeer Ds. v. Dijk, Ds. Dufour en Ds. Snaayer hebben medegedeeld geen beroep te kunnen aannemen. De overige drie komen een spreekbeurt vervullen. BURGERLIJ KL STAND. ONDERTROUWD: JS. Rusman en C. G Breukels: A. J. M. Buijs en B. van Ejgmond J. H. van der Meulen en W. I,. Suijting; G, Lopez de Nava en J. G van Ravenswaaij; Jonkheer J. Six en Jonkvr. T. F. van Sty- rum; J. P. Koster en J. P, Burghouts; J. Boender en W. Mulder; A, Ruls en C. A. van Drielen. GETROUWD: M. M. de Rijk en C. de Graaf; W. Verspoor en B w. E. van de Brake; V Bruin en A. W. Walet: A. A. J Kroone en J. Fickinger; W. van Soollngen en C. ^3. Driessen; H. M. Weijers en M C. Kleinhee- renbrink; F. H. J. Dieperink en D. van der Bilt; L R. J. Klijn en M. Dlas Santllhano. GEBOREN: A. M Pierrot—Janssen, d.; P. M. Hilders—Lauwers. z.; J. Westhoff— Schwarz, d.; J. J Worp—van 't Kul, d.; M. Laarman—Prook, z.; H WJerda—Kruiderink, z.; A. Lefebvre—de Monehy, z.; C. J. M. van Leeuwen—Balvert. z.; M. J van Holland— Buuringen, z,; A. M. J. van Andel—de Wilde, z.; C. W. Verdonschot—Merten. d.; O. lluges Westenberg, z.; M. van GelderLe Maire. z. OVERLEDENH J M Tasktn, oud 91 J M. van der Linde, oud 5 j O. Kamp wed. van W. Breukelaar, oud 77 J. HILLECOM CONCERT „DE M1NNESTREEI.EN". Vrijdagavond gaf het beroemde koor „De Minnestreelen", onder leiding van Hubert Cuypers, een concert ln de Gereformeerde Kerk. waarvoor buitengewoon veel belang stelling bestond. „De Minnestreelen" gaven een zeer mooi programma ten beste en de talrijke aanwezigen hebben genoten van den schoonen zang. Ds. H. Krabbe opende en sloot de avond t gebed. PREDIKBEURTEN HAARLEM. Ned. Hert. Kerk. Groote Kerk Zaterdag Consistoriekamer I 7.30: Av ud- gebed J. van Dok. Zondag 10: Ds. B. E. van Buuren. N. H. pred. te Hooi nst.erzwaag. 7: Bijz dienst Ds Tromp, van Amsterdam. Nieuwe Kerk 10: Ds. v. cl Pol. pred. v. Vol lenhoven Noorderkerk SiDs I' J. Mackaay Voorber. H. Av. 10.45 Dr W. C. V. Um.ik. Dienst uitgaande van de Stichting Noorder kerk en School 5. Ds. P. J Mackaay. H Av. Oosterkerk 10: Ds. H. E. Beker Bakenesser- kerk 9.30 Ds. W J. van Eldon Klnderkcrk. Kapél Bethel 9.30: Klnderkcrk. 10.45: Ds. G. J Waardenburg. AHe-I>ug-Kerk. Dinsdag 3: Zangdienst. 3.30: Kerkdienst Muz. medew. Rie Roosjen-Ott. Vanaf 1 Mol 1940 weer dienst eiken werkdag (beh. Zaterdags) 's avonds van 7-7.30 uur. Stads Evangelisatie. 10 en 7.30: G. v. d. Vlls. Evangelist, Vlaar- dingen. Zulderkapel 10 en 4: Joh. van Oost veen. Evangelist te Alkmaar. 7.45: Jeugd- samenkomst. OptvekklngShuineiikomsteii. Donderdag 8: J. Kits. Evangelist te Zeist. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fosse. 10: Klnderkcrk Evangelisatie Fr Halsstraat. Dinsdag 8: .Samenkomst Kgllse W'alloiuie Dlmanche 28 Avrll a 10 1». 30: Service, présldé par Mr. Ie pasteur Mare. Jospin. Christian Science. 10: Ned. taal. 11.15: Engelsche taal. Evang. I.ut li. Gem. 10.30: Ds W. Spllethoff. Ver. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds. Hockema. ter. v. Vryz. Hervormden 10.30: Ds. J Uekllnga, Item. Geref Gem. 10.30: Ds. F Klcyu. Rem Pred. ln alg. dienst Geref, Kerk Klopperslngel- kerk. 10: Ds. J. Rlbberlnk. van Grootegast. 5 Ds. Js. v d. Linden Wilhelmlnakerk '.0: Ds. A. M Boeylnga. 5: Ds. I. Hoorweg Zutd- Oosterkerk 10: Ds Hoorweg. 5; Ds. J. Rlbberlnk. Geref. Kerk (art 31 K.O.) 8.45: geb. Chr. Geref. Gem. Floresstr Ds. A. B. Roukema. van Berkum 3: geb. Hem Gem., Dezelfde. Geref. Kerk In II. V. 10 Ds. M. Hinlopen Parklaan Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. v. den Haag. Pinkstergemeente 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Gem. des Heeren 10 en 5: Openb. Godsdienstoefe ning. Herst. A post. '/cndlngsgeiii. Willicl- mlnastraat 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld A post. Zendiligsgcin., Jucobljnestr 10 en 5: Godsdienstoefening Mocfl-Bewr- ging (Unlversccle Eeredtensti 11.16: ..Good en kwaad" Ned. ter. van Spiritisten „il'w- monia". 10.30: Wljdlngsmorgen H. J. Ko.t, Haarlem. Het Rozekrulsers Genootschap. 7.15: Tempeldienst. J. Lecno C'hr. Ger. Gem. 10 en 4 Ds H. Holtrop. HAARLEM-NOOKI). Ned. Ilcrv. Kerk. Ju- lianakerk 10: Dr. II. v d Loos. 7 Dr. M. v d. Voet. Immanuëlkerk 10 J de Groot, van Leiden Kon. Emmasehool. Raafstr. 10 Ds. H J. Plaggemars. H. Doop. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. A Trouw te Den Haag. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en lO.óu: Ds. Js. v. d. Linden. 5: Ds. A. M Bocylnga. Clir. Geref. Kerk. 10.30 en 5: Ds. D Blesma HEEMSTEDE. Ned. Ilcrv. Kerk. Kerk Wil- hclminaplein. 10: Ds. H. Burtlema. 5: Ds. O. H. v. d. Woord, van Spaarndam Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhulzen. Ned. Prot. Hond. 10,30: Ds. J. M. Erkelens, Dg., Hilversum. Geref. Kerk. Koedicfslaan. 10: Ds. W. C. v d. Brink 5: Ds. A. Dondorp Cnmplaan 10: Ds. A Don- dorp. 5: Ds. W. O. v. d. Brink. O-ref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.15 en 3: Ds J Keizer AKKDEMIOUT. Itellg. Kring. 10 30: Ds. J. M. Leendêrtz. Doopsgezind Predikant to Haarlem. BENTVELD. Geref. Kerk. In de Herv. Ka pel. 3.30: Ds. W. C. v. d. Brink, te Heemstede BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: G. Nutbey, hulpprediker, 12. Ci. Nutbey, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. A R. de Jong, Hv.. Haarlem, Vrije Katli. Kerk. (Haarl. gemeente) 10.30: Gez. H Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. A. v. d. Hoeven, te Utrecht. BEKN'KBKOKK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. G Lckkerkerker. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J van der Wiel. van Weesp. 7: Ds. H. O. Mo lenaar. H Doop. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7 Ds. Salverda. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. H. Jórg. H. Doop. 6: J. D. v. d ABBENES. Ned. Herv. Kerk. 10: J D. V. d Meer. 3: Ds J. C. H Jörg. 11 Doop RIJK Ned. Herv. Kerk. Maranathakerk 10: W. T. J. Koudstaal. Bethclkapel 2.30. Dezelfde. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: A. C. Brörens. SPAARNDAM. Ned. Ilerv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds O. H. van de Woord West. Kon. Emmasehool. Raafstr.: 10: Ds. H. J. Plaggemars. H. Doop.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5