„Strijdt tegen défaitisme in Nederland Bestrijdt de baldadigheid met speelgoed! Arbeidsdienstplicht voor NSB-ers Spaart U op het oogenblik Dees' haastige wereld. 700 JA^ UffSMÜL In het belang van Nederland en Indonesië: Indonesiërs spreken De Indonesische delegatie, die Don derdag uit Nederland vertrokken is, heeft tijdens verschillende gesprekken met het A.N.P. op tal van vragen open hartig geantwoord. ..Wat de bevolkingen op Java en Su matra betreft," verklaarde de delegatie, „van hen staat het onomstooteliik vast, dat zij zich achter de republiek scharen. De zgn. groote massa is juist de groep, die fel de republikeinsche zaak aan hangt." „Van ernstigen aard is de beschuldi ging van velen in Nederland, als zou het Indonesische republikanisme in wezen een soort fascisme zijn en dat dan op grond van bepaalde verschijnselen, die aan het fascisme zouden doen denken". De delegatie vraagt zich af, of men hier in Nederland zelf de gevolgen van de Duitsche propaganda reeds te boven is, of hier in Nederland niet tal van zaken en regelingen veel overeenkomst toonen met zaken en regelingen tijdons de Duitsche bezetting, „Het zou dwaas zijn daaruit op te maken, en dat doen wij ook niet", aldus de delegatie, „dat Ne derland fascistisch is. omdat ten slotte de geest, waarvan al die zaken en rege lingen thans doordrongen zijn en de bron daarvan volkomen vrij zijn van den geest van het fascisme. Op over eenkomstige wijze behoort men te be- zien de sporen van de Japansche bezet ting en daarmede gepaard gaande Ja pansche propaganda, die in Indonesië nog overgebleven zouden zijn. Op den duur zullen deze ongetwijfeld afslijten." „Als uiteindelijk doel stelt de repu bliek de erkenning van de wei-el d als volwaardige staat en natie, die vrij zal zijn in het bepalen van al wat. haarzelf betreft, dus ook in het al of niet willen samenwerken met een of andere natie. De keuze zou dan slechts in schijn willekeurig zijn, omdat ze uit den aard der zaak medebepaald zal worden door his torische economische, politieke en cultureele factoren". De delegatie legt sterken nadruk op de noodzaak van een spoedige oplossing van het groote conflict, zulks in het belang van Nederland en Indonesië beiden. „Het gaat niet alleen om de zuiver formeele kant van de zaak, maar vooral en juist om de reëele feiten". Een taak voor Nederland. Geheel andere uitgangspunten kiest de adviseur van dr. Van Mook, de overste Soerio Santoso: „Het herstel van Indië behoeft zoozeer den bijstand van Nederland, dat ik u zoo nadrukkelijk mogelijk zou willen vragen te doen wat ge kunt. om het de faitisme. waarvan ik tót mijn teleur stelling in Nederland verneem spe ciaal onder de jeugd, die meent, dat er in Indië geen toekomst meer voor haar te vinden is tegen te gaan. Wordt het niet overwonnen, dan zal Indië daar door onnoemelijk moeten lijden en schiet Nederland in zijn taak en verantwoor delijkheid oneervol tekort. Laat Neder land niet vergeten, hoezeer Nederland en Indië op elkaar zijn aangewezen: als van beide kanten eerlijk wordt gewerkt, is er voor beiden geluk en welzijn mo gelijk". Met betrekking tot het Indonesische Republikeinsche leger T.R.I. en de taak der Nederlandsche troepen op Java zeide Santoso: „In politiek opzicht vormt de T.R.I. geen gesloten eenheid. Ongeveer een derde gedeelte is onvoorwaardelijk trouw aan 't kabinet-Sjahrir, een ander derde gedeelte is onvoorwaardelijk tegen het kabinet en de rest zit, om zoo te zeg gen, op de wipplank. In de T.R.I. zijn het vooral de aan kan er zeker van zijn, dat welken loop de ontwikkelingen ook nemen zul len tegen deze groep gevochten zal moeten worden. Indien voor deze taak Nederlandsche troepen moeten optreden, mag dit niet gezien worden als een kolo niale oorlog, maar moet dit beschouwd worden als een militair-poli tieele actie, die slechts ten doel heeft de be volking te bevrijden van rampokkers en terroristen, die niet tot erkenning van eenig gezag bereid zijn." Voor «Ir Helft onder dak Het door de Export- en Import Bank verleende gedeelte van het crediet van 200 millioen dollars aan Nederland zal, zooals reeds gemeld, worden gebruikt voor den aankoop van goederen, verdeeld over een 25-tal categorieën. Deze omvat ten o.a. vetten, granen, sojaboonen, sui kerstroop. fruit, tabak, kunstmest, pe- troleumproducten, papier, papierproduc ten, textiel, hulden, leer, landbouw- en industrie-machines en transportmiddelen. De door de handelsbanken verleende helft zal tot elk doel kunnen worden aange wend. De aankoopen zullen hoofdzakelijk door Nederlandsche importeurs worden gedaan, aan wie de gelden door de Ne derlandsche regeering ter beschikking gesteld zullen worden. Slechts de aan koopen in hc-t groot van levensmiddelen zullen door de Nederlandsche regeering geschieden. n ijmeegsche gasten op Hm Isuul. lems til (ion rl I de Keizer Er wordt en zeker niet zonder reden, geklaagd over de baldadigheid der jeugd, die in de oorlogsjaren is toegenomen. Wanneer men met deskundigen op het gebied der jeugdbemoeiïng over deze quaestie spreekt, worden vele oorzaken daarvoor opgesomd. Op één daarvan Wil len wij de aandacht vestigen: het gemis aan bezigheid voor de kinderen. In nor malen tijd had ieder kind zijn speelgoed, zoowel om daarmee in huis als op straat te spelen. Maar in de oorlogsjaren is geen speelgoed gemaakt en veel wat in de gezinnen aanwezig was, is versleten of vernield en tenslotte in de vuilnisbak terecht gekomen. Er zijn honderden kin deren die geen stukje speelgoed meer hebben. Thuis vervelen zij zich dus al gauw en worden lastig. Het gevolg is, dat moeder hen de straat op stuurt. „Ga maar buiten spelen!" Maar wat moeten zij buiten doen? vroeger werd er gehoe peld, getold, geknikkerd, getrommeld, of touwtje gesprongen. Maar er .zijn geen hoepels, geen tollen, geen trommels en geen springtouwen. Voor één knikker moeten drie centen betaald worden, zoo dat een buul met knikkers voor een jon gen een schat beteekent. Is het dan won der. dat de kinderen tot kattekwaad en zelfs tot baldadigheid vervallen. Steenen liggen er altijd op straat en lantaarns zijn in dit geval een aantrekkelijk mik punt. Wij hoorden uit den mond van een hoofdonderwijzer: „geef de kinderen weer speelgoed en de baldadigheid zal vermin deren". Het is evenwel niet gemakkelijk dien raad in de praktijk te brengen. „Volks herstel" is begonnen met groote bedragen beschikbaar te stellen voor het aanschaf- maken. Daardoor is zekerheid verkre gen, dat over enkele weken de Haarlem- sche speeltuinen weer hun hekken zullen openen om de kinderen te ontvangen. „Volksherstel" te Heemstede stelde voor elk der twee Heemsteedsche speeltuinen f 1500 beschikbaar. Daar komt het dus ook in orde. „Volksherstel" wil in samenwerking met de commissie voor „Geestelijke Volksgezondheid" meer doen. Er zullen in de overtuiging, dat het hier een zaak van herstel van ons volk geldt middelen gezocht worden om te bewer ken, dat er zoo spoedig mogelijk speel goed voor de kinderen beschikbaar komt. Vele huismoeders zien met angst tegen de groote vacantie op. Tot haar gerust stelling kan worden verzekerd, dat alles gedaan zal worden, om te bereiken dat er voor vacantiebezigheden gezorgd zal worden. De moeilijkheid is om over vol doende geschikte leiders de beschikking te krijgen. en kleine zwarte handelaars In overleg met het gewestelijk arbeids bureau te Amsterdam heeft de procureur fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof aldaar besloten het gebrek aan arbeidskrachten op de volgende wijze tegemoet te komen: een groot aantal der thans nog geïnterneerde politieke gevangenen zal na een onderzoek voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld met oplegging van Arbeidsdienstplicht. die door bemiddeling van het arbeidsbureau moet worden uitgevoerd. Deze arbeiders zullen worden toegewezen aan de indus trieën. die het meeste werk voor de volks gemeenschap verrichten. De meisjes zullen voornamelijk tewerk worden gesteld ln de confectle-industrle. Daar deze mensehen voorwaardelijk ln vrijheid zijn gesteld, na dat zij geacht worden een lnterneerlngsstraf te hebben ondergaan, die langer ls. dan de tijd die hun door het tribunaal voor lnter- neerlng zal worden opgelegd, acht men het redelijk deze menschen weer ln de gemeen schap op te nemen De vakvereenlglngen, waaronder de E. V. C„ hebben zich hier mede accoord verklaard. Ook de politierechter zal ln het vervolg een voorwaardelijke vrijheidsstraf opleggen aan zwarte handelaars, die zich slechts aan kleine overtredingen hebben schuldig ge maakt. indien tenminste het Arbeidsbureau werk voor den verdachte heeft. Slechts in dien de veroordeelde het hem toegewezen erk naar behooren vervult, zal hij zich kunnen behoeden voor dc tenuitvoerleg ging van do gevangenisstraf of de uitzen ding naar de rijkswerkinrichting ln Veen- hulzen. „Samen op weg" met de Stichting 1944V45 Voor een stampvol Frans Halstheater be leefde de Nederlandsche verzetsfllm „Samen op Weg" haar. we mogen wel zeggen, we reldpremière. Deze min of meer bijzondere gebeurtenis, stond in het teeken van de Stichting 1940'45. die. zooals wij reeds eerder vermeldden, met. Ingang van Maan dag as. ten bate van de verzetslachtoffers in Nederland een grootscheepsche Inzame ling begint Mevr H Breukelaar v d. Burg en Dr. P H Schroder (als voorzitter van de Haarlemsche afdeellng der Stichting) ga ven de collectanten een leiddraad mee ln den vorm van een vraaggesprek, waaruit het antwoord op eventueel door het publiek te stellen vragen bleek Met den wensch, dat Haarlem ln de landelijke collecte een even goed, ja zelfs een beter figuur zal slaan dan verleden Jaar werd hot „Instruc tieve" gedeelte van den avond besloten. Jetje van Radio Oranje, die Vrijdagavond vel twee lichamen gehad mag hebben (zij trad n.l. ook op voor Haarlems Kunstcen trum) bracht op gevoelige wijze eenlge oude. bekende liedjes, zooals zo vroeger via den Engelsche zender tot ons kwamen. Tenslotte draalde de beloofde film. die eerst ln den loop van den avond gereed gekomen was. Het uit bijna 700 personen bestaande publiek, hoofdzakelllk gerecruteerd uit de rijen der vroegere illegaliteit, heeft intens meege leefd met de verschillende, ons toch nog zoo na aan het hart liggende episoden uit den bezettingstijd, die door Multifilm in samenwerking met den Cineast Otto v. Meyenhoff tot een belangwekkende docu mentatie werden samengebracht. Alhoewel het technische raffinement hier en daar te kort schoot, meenen wy ln „Sa men op Wegeen geslaagde poging te mo gen zien, om het epos van het verzet ln het Nederlandsche Volk levend te houden. Zoowel de sympathieke geste van den heer Prager. als van de N Z. H. T M die respectieveiyk zyn zaal en haar trams be langeloos ter beschikking stelden, verdienen een woord van lof, de dankbare gezichten ln de zaal, toen de consumpties werden aan geboden, spraken voor zichzelf hangers van het volksfront, die scherp fen van nieuw materiaal in de speeltui- tegen het kabinet gekant zijn en men De Amerikanen beweren, dat zij het wereldsnelbeidsreeord voor vliegtuigen, dat onlangs door een Engelschen Glostcr Meteor op 606 mijl per uur (ongeveer Ö75 K.M.) is gebracht, kunnen verbeteren. Zij zouden het nog 10 mijl sneller kunnen doen met een speciaal gestroomlijnden Shooting Star. Dc R.A.E. heeft echter in denzelfden Meteor nog iets achter de hand gehouden, want men heeft indertijd slechts 90 procent van het maximum uit het vlieg tuig gehaald, zoodat het record opnieuw zou kunnen worden verbeterd. Voorts is er nog de De Havilland Vampire een enkelvoudig reactie-jachtvlicgtu'g, waarvan de topsnelheid niet precies be kend is, doch nog hooger moet liggen dan die van den Shooting Star. Tenslotte is er nog oen geheim Britech jachtvliegtuig, dat het eerste ter wereld moet zijn, dat de snelheid van het geluid zal evenaren of zelfs voorbijstreven Dit vliegtuig is nog in een experimenteel sta dium. Als men weet, dat de snelheid van het geluid aan het aardoppervlak ongeveer 760 mijl per uur bedraagt (pl.m. 1200 K.M.), is het een klein kunstje uit te rekenen, dat men in pl.m. 33 uur even om de we reld jaagt nen, omdat dit in de oorlogsjaren ver dwenen is. Elke Haarlemsche speeltuin (er zijn er 11!) kreeg daarvoor f 1000. De gemeente heeft op zich genomen de ter reinen der speeltuinen weer in orde te ff Dit Is tie vraag, die her Nederlandsch In stituut voor de Publieke Opinie deze maand aan menschen uit alle kringen en deelen van het land stelde 40 pet. spaart. 58 pet,spaart niet. 2 pet. gaf geen antwoord. Kantoormenschen en ambtenaren het spaarzaamst: Van de kantoormenschen sparen er 65 pet., van de ambtenaren 58 pet. Van de hulsvrouwen echter slechts 25 pet. en van de ondervraagde arbeiders 34 pet. Haarlems eeuwfeest in affiches 'Bij kunsthandelaar Leffelaar aan den Wagenweg te Haarlem is tjn. 30 April een aanal affiches voor Haarlem's zeven de eeuwfeest geëxposeerd, dat ingezon den is op de daartoe uitgeschreven prijs vraag. Ondanks een groote verscheidenheid ontmoet men toch vaak steeds weer op doemende motieven meestal de vage contouren van de oude St. Bavo of de Amsterdamsche Poort. Zelden echter brengt een teekening tegelijk iets van het oude en het nieuwe Haarlem in beeld. Een van de uitzonderingen vormt die, waar een in de lucht zwevende rid-' der op het silhouet van het 20e-eeuw- sche Haarlem neerziet. De uitstekende verzorging van vele inzendingen wettigt het vermoeden, dat naast de liefhebberij-teekenaars ver scheidene beroepsontwerpers aan het werk geweest zijn. Sommigen hebben meer dan één ontwerp ingezonden. Hierbij reproduceeren wij twee inzen dingen (Motto's: ,JLaurens Jansz. Cos- ter, de oudste burger in ons midden", en „Jan Feest"). Laurens Coster staat donker tegen een ultramarijne lucht; de andere affiche vertoont een groote verscheidenheid aan kleuren. Naar inkomen is de verdeeling als volgt: Sparen Sparen niet Geen Antw. Lage Ink.: 35 pet. 64 per 1 pet. Mlddenst. 55 pet. 44 pet 1 pet. Hooge ink 52 pet. 39 pet. 9 pet. „Voor welk doel spaart U? Dat was de tweede vraag van deze N. I. P. O.-enquête. Dit zijn de antwoorden van de spaarders: Voor den ouden dag, voor de kin deren, om te trouwen, voor slechte tyden, enz., kortom voor normale doeleinden „Voor aanschaffing van ln do oorlog versleten spullen", „Om straks van alles te kunnen koopen", „Voor als de boel zonder bon is". „Om klee- ren te koopen". enz. dus voor ty pisch na-oorlogsche doeleinden Onbekend en geen antwoord (Nadruk verboden). 63 pet.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7