Russische inschikkelijkheid te Parijs Behoedzaam optimisme van Byrnes Vorrink pareert den stoot „De stinkbom gelijk hij het noemde „De vrijheid vlagt" svrovól öuinpus PUOABU0DUO3 1 VQN30V Jaarf^iiig No. I8ft10 T^T 1 11 1 MaqiuIok 20 April 1110 ?aux: Groote Houtstr. 93 I I Of Of "S^ £2k TY^ S J Of f Of Ol Uitgave Stichting Voorlichting soeadaplem 37. Haarlem X VJLVA1 J.W 1 X X ij JL/VJLVJ X/1UL\X Abonnementen: p. week 31 ct. iiden: Kennemerlaan 154, M Per kwartaal f 4. f- 5437Postgiro 273107 Administratie 10724. Espeditie 14825 Dlrecte.r-Hoofdrodaetc.r: Robert Rcereboon, Tel.; Redactle D,r..„oo(dred 15054 Onder voorzitterschap van Moiotof 7,ijn Zaterdag de vier minislcrs van Iïui- tenlandsche Zaken te Parijs voortge gaan met de bespreking van het Ital- Iiaansclie vredesverdrag. Er werd geen communiqué verstrekt over de resulta ten der onderhandelingen, doch Reuter heeft van bevoegde zijde inlichtingen gekregen over enkele details der bespre king, waaruit mag worden afgeleid dat de afhandeling der Italiaanschc kwestie nog steeds vlotten voortgang maakt. Men heeft te Parijs het gevoel, dat de Russen op deze conferentie zich inschikkelijker toonen dan ooit op een conferentie der Groote Vier het geval was. In Amerikaansche klingen beschouwt men het feit. dat Moiotof er in toege stemd heeft de kwestie der Italiaansche herstelbetalingen aan een onderzoek commissie te delegeeren. als een schre de voorwaarts vergeleken bij de hou ding van den Russischen minister tij dens de conferentie te London, toen liij weigerde af te wijken van den eisch tot schadevergoeding aan Rusland van 75 millioen pondsterling. Bovendien, heeft de Sovjetregeering Zaterdag den Italiaanschen ambassa deur te Moskou laten weten dat zij het Amerikaansche plan tot herziening van het wapenstilstandsverdrag met Italië aanvaardt, waarbij wordt aangenomen dat Rusland wijzigingen in dit verdrag ten gunste van Italië zal voorslaan, wat geheel overeenkomt met het standpunt der andere geallieerden. De Italiaansche vloot. Volgens Reuterberichten hebben de vier ministers Zaterdag besluiten geno men ten aanzien van de verdeeling der Italiaansche vloot. Zij hebben een com missie van deskundigen ingesteld die zal moeten bezien, hoe de samenstelling van het door Italië te behouden deel der marine zal zijn. Naar verluidt zou Italië met meer dan vier kruisers mo gen hebben. Bij de besprekingen over dit onderwerp waren de Fransche, Rus sische en Amerikaansche admiraals aan wezig. Minister Byrnes heeft, zich tegenover persvertegenwoordigers met een behoed zaam optimisme oVer de conferentie uit- Heffing ineens van 10-20 pet. Het gevoerde financieele beleid Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de nota betref fende eenige aspecten van het gevoerde jEinancieele beleid is het volgende ont- "leend Het Nederlandsche dollarbezit in Ame rika kan volgens voorzichtige schatting berekend, worden op 600.000.090 dollar met een opbrengst van 25.000.000 dollar per jaar. Het invoeren van de zeer belangrijke heffingen ineens eenerzijds en het aar brengen van een aantal urgente wijz gingen in het belastingstelsel anderzijds moeten als eerste punten op het pro gramma staan. Wat de hier te lande wo nende of gevestigde personen en licha men betreft, zullen alleen de natuurlijke personen aan de heffing ineens worden onderworpen. Het voorwerp van de be lasting zal zijn het vermogen op een be paald tijdstip. Dit tijdstip dient samen te vallen met dat van den tweeden peilda tum voor de vermogensaanwasbelasting. Het tarief zal gematigd progressief zijn in dien zin. dat zal worden voorgesteld: Voor het gedeelte van het vermogen tot 100.000 10 pC't. en voor het gedeelte het vermogen boven 250.000 20 pC.'t. Uiteraard zuilen geringe vermogens niet door de belasting dienen te worden ge troffen, terwijl in verband daarmede voor elk vermogen een bepaald bedrag van d< heffing dient te worden vrijgesteld- Bij de vaststelling van dit vrij te stellen bedrag moet rekening worden gehouden met het al of niet genieten van andere in komsten dan die uit vermogen en voorts met het al of niet gehuwd zijn en het al of niet te zijnen laste hebben van minder jarige kinderen. Het ligt niet in de bedoeling van de re geering. in de naaste toekomst voorstellen te doen tot afschaffing van de Onderne mingsbelasting. Vqor de Inkomstenbelas ting zal een nieuw tarief worden voorge steld. De opbrengst van de Weeldebelas ting raamt de minister voor een tijd, waarin het bedrijfsleven weer normaal tot ontwikkeling zal zijn gekomen, op onge veer 35 millioen per jaar. Uitbreiding van den Beurshandel maakt thans een onderwerp van studie uit in een daartoe in het leven geroepen commissie. Deblokkeering van het effectenbezit op grooter schaal zal spoedig kunnen plaats hebben. gelaten. Ilij wees er echter op dat tot nu toe slechts mceningeu waren uitge wisseld die als een voorbereiding van de feitelijke cn practische details moeten worden gezien. De herstelbetalingen. De commissie van onderzoek voor de Italiaansche herstelbetalingen, die Vrij dag is geïnstalleerd, begon Zaterdag reeds met de besprekingen, waarbij werd vastgesteld dat een diepgaand on derzoek naar de Italiaansche activa ten minste een jaar zou vergen. De com missie besloot daarom, zich te bepalen tot het opstellen van een lijst der goe deren, die in aanmerking komen voor herstellevering, zonder het Italiaansche economische leven te verlammen. De Russische gedelegeerden in de commis sie hebben er op gewezen dat de Ita liaansche bezittingen in het buitenland, de eigendommen van oorlogsmisdadigers en het Italiaansche goud in aanmerking komen voor confiscatie, evenals de Ita liaansche vloot, voor welke echter in middels een aparte commissie is inge steld. Ziet gij nog niets komen? Hcrdcnki ngsvlucht ging niet door. Vele bewoners van Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam hebben vandaag tevergeefs uitgezien naar het escadrille Lancasters, dat ter herdenking van de „food-droppings" van verleden jaar een vlucht over het Westen van ons land zou maken. De ongunstige weersomstandig heden hebben het ten uitvoer leggen van dit plan verhinderd. Hedenmorgen om half twaalf is één Lancaster in Engeland opgestegen. Het toestel vloog linea recta naar Soestdijk, waar het boven het paleis aldaar bloe men voor de Koningin afwierp. Vervol gens keerde de machine regelrecht naar haar basis terug. Morgen viert Prinses Juliana en met linar liet gelieele N'ederlaiidsclie volk liunr :i7stcn verjaardag. Nooit heeft een „PrinsesM-dag" het cachet bezeten, dat ongetwijfeld het feest van morgen zal krijgen. Vijf lungc jaren was zij, wier hart zoo met liet lijden van het ver drukte volk meevoelde, niet in ons midden. Als morgen de vertrouwde hanen van onze nationale driekleur liovcn stad en land.ontplooid zullen worden, zal er nog Iets van de bevrijding door de lucht Wij uiogen weer vlaggen voor een Oranjefeest, wij zullen weer vlaggen! Gaat Franco referendum uitschrijven? Volgens berichten die zoowel uit Zwit- sersche als Engelsohe bron afkomstig zijn, zou Franco het plan hebben een referendum uit te sohrijven over de vraag, of hij als regeeringshoofd moet blijven of verdwijnen. United Press meldt hierover, dat een telegram uit Madrid reeds sprak van een referendum op 18 Juli. De republikeinsche kolonel Casado gaf als commentaar de meening, dat Franco ongetwijfeld profijt zal wil len trekken van do situatie om als over winnaar uit de volksstemming naar vo ren te komen. De druk van het buiten land heeft de nationale gevoelens der Spanjaarden versterkt.en velen heb ben zich achter Franco geschaard, ter wijl de beloften van Franco tot verbe tering der levensomstandigheden de massa zouden kunnen beïnvloeden. Bo vendien zullen de tegenstanders van het regiem weinig tijd en gelegenheid heb ben hun tegenactie te organiseeren. Twee militairen gedood Bij de kazerne te Amersfoort zijn twee militairen, de 20-Jarlge A. S. en de 18-jr.- rige H. K. uit Eindhoven door een ontplof fende Duitsche mijn om het leven geko men. Over enkele weken zouden zij met den troep naar Indië scheep gaan. Het woord is aan. Pope: 's Menschen ware studie is de mensch. Naar een accoord in Maudsjoerije De communistische partij in China heeft Zaterdag voor het eerst een offi cieel verzoek ingediend om de Mandsjoe- rijsche kwestie te regelen. Het verzoelc omvat drie punten: reorganisatie van de regeeringscommissie voor politieke kwesties in Moekden,, reorganisatie dor provinciale besturen in Mandsjoerije, en herziening van de verhouding tus- schen de regeerings- en de communisti sche troepen, die op het oogenblik in Mandsjoerije is als vijf staat tot een. Generaal Marshall verklaarde, dat hij tot nog toe geen officieele voorstellen van de communisten heeft ontvangen, maar garandeerde, dat in geval van di recte ontvangst van dergelijke voorstel len do»strijd binnen 24 uur zal worden gestaakt. Onder enorme belangstelling heeft Koos Vorrink Zaterdagavond in de Apollo-hal te Amsterdam geantwoord op de beschuldigingen, die in den laat- sten tijd in een. bepaald deel van de pers tegen hem zijn ingebracht. Zijn felle redevoering, die bijna twee uur duurde, werd door Radio Nederland uitgezonden. Vorrink weerlegde de aan tijgingen, dat hij besprekingen en on derhandelingen met Arnold Meyer zou hebben gevoerd om te bewerkstelligen, dat hij (Vorrink) plaatsvervangend lei der van het fascistische „Nationaal Front" zou worden en dat hij na zijn ar restatie zou hebben „doorgeslagen", waardoor verscheidene van zijn mede werkers zouden zijn gearresteerd. „Men tracht de zaak Arnold Meyer op te blazen tot een anti-Katholieke rei", aldus Vorrink. „Maar dat lieb ik niet gedaan. Ik zou mijn eigen glazen ingooien door een kloof te maken tus- schen de Partij van den Arbeid en de Katholieken". De directeur generaal van de Bijzon dere Rechtspleging heeft gefaald bij zijn pogingen Arnold Meyer, die onge twijfeld met hulp van huiten af uit Vught is ontsnapt, weer te arresteeren. „Ik wendde mij toen als regceringsge- volmachtigde in algemcenen dienst tot het Bureau Nationale Veiligheid, doch daar was, zooals bij vrijwel alle offi cieele bureaux in ons land, een lek en Arnold Meyer wist zich te dekken. Ik heb geen enkel aandeel gehad in het op sporingswerk. Men heeft mij slechts in gelicht. Dat is alles. Er is iets niet zui ver in deze zaak, maar wat, kan ik u niet zeggen". Spr. deelde mede, een aanklacht we- Openluchtspel voor Haarlems 700-jarig bestaan Het Comité voor de viering van Haar lems 700 jarig bestaan als sta-J heeft in het feestprogramma opgeftomen een openluchtspel, in Augustus a s. op te voe ren op de Groote Markt te Haarlem. Hier voor is in Maart een prijsvraag uitge schreven, waarop 9 stukken zijn inge komen. De jury, bestaande uit mej. dr. G. H. Kurtz. Herman Moerkerk, J. B. Schuil, prof. dr. J. Walch en A. J. Zoet mulder heeft met algemeene stemmen den prijs van f 1000 toegekend aan „De Vrijheid vlagt", spel in 4 tafereelen van dr. P. H. Schröder te Haarlem. Lijsten genummerd der tien partijen De nummering voor de aanstaande Tweede Kamer-verkiezing luidt officieel als volgt: Lijst 1: Partij van den Arbeid; lijst 2: Kath. Volkspartij; lijst 3: A. R. Partij: lijst 4: Christ. Hist. Unie; 5. Partij van de Vrijheid; lijst 6: Comm. Partij „De Waarheid"; lijst 7: Prot Unie: lijst 8: Staatk. Geref Partij; lijst 9: Ned. Bellamy Partij. De Groep Lopez, krijgt in den kieskring IX Amsterdam het lijstnummer 9. Gebleken is. dat de lijst Lopez, welke eveneens was ingediend in den Kieskring V Rotterdam, geschrapt is. Hetzelfde is het geval wat betreft de candidaten- lijsten van de Christ. Democr. Volkspartij in de kieskringen IX Amsterdam en XVI Assen, welke niet door het hoofdstem- bureau van de betrokken kieskringen zijn aanvaard. In totaal nemen dus 10 partijen of groepen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer deel. „Thea" gekapseisd Het Nederlandsche m_s „Thea" is Za terdagavond laat in de baai van Bridling ton door den storm gekapseisd en ver gaan. De kapitein J. Bergsma en zijn En- gelsche vrouw, alsmede vier leden der bemanning wisten in een reddingboot de kust te bereiken. Twee opvarenden wor den vermist. Zij hebben waarschijnlijk getracht zich op een vlot in veiligheid te stellen. Het vlot is later door de kust wacht 19 KM ten Zuiden van Bridling ton verlaten aangetroffen. Nader wordt gemeld, dat het lijk van een der vermiste opvarenden, den kok W. van Ommeren, gevonden is De „Thea" was met een lading leem van Schotland op weg naar Antwerpen. gens smaad te hebben ingediend tegen den hoofdredacteur van „de Gelderlan der", Louis Fréquln. die de aan ijgin- gen tegen Vorrink heeft gepubliceerd en zelf een vooraanstaand lid van Natio naal Front is geweest. Degene, die met de „onthullingen" was komen aandra gen was de Nijmeegsche fabrikant Doek, die eveneens verre van zuiver is ge weest en o.a. een belangrijke rol speel de in de Winterhulp In het begin van zijn rede noemde Vorrink den aanval op zijn persoon een „stinkbom", die de Partij van den Ar beid was toegeworpen. Hij qualificeer- de dezen aanval als een verkiezings manoeuvre van zekere zijde. Bidault adviseert tot „neen-stemmen" De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken Bidault heeft Zondagavond tijdens een verkiezingsvergadering te St, Etienne voor de M.R.P. zijn boehoorders aangeraden bij het referendum over de nieuwe Grondwet „neen" te stemmen. Hij bracht de pogingen van de M.R.P. om in Frankrijk eenheid te scheppen in herinnering en zeide. dat zijn partij het uiterste gedaan heeft en zich niets te verwijten heeft. Hjj zeide. dat deze Grondwet niet met het geweten in over eenstemming te brengen is en dat zij geen grondslag kan vormen voor een nieuwe, stabiele regeering. Hij wees op de dictatuur, die dreigt door het eenka mer-stelsel. Tussclien de kleurige velden en onder oen donderbui. Zwaarbeladen trams zwoegden Zondag door het land van tulp en hyacint, kleurig getooide fietsen rammelden er tusschen door, duizenden voetgangers liepen langs de zonovergoten schakeering van donker en heider, gedeeltelijk in het verband van den Jan Passtoors-wandeltocht, of alléén maar om de tulpen en het mooie weer. Hillegom was als vanouds het centrum van de .bollenbezoekers. de draaimolen' die daar verrezen was trok tot 's avonds laat honderden zwierlustigen. Maar niet alleen de bollenstreek werd overstroomd met fietsers, wandelaars en uitpuilende trams, Zandvoort heeft een bijna ouder- wetschen dag beleefd. Kon de NZHTM de bezoekers voor het Zuiden nog verwerken de toeloop naar de badplaats was zóó enorm, dat men er toe moest overgaan, omstreeks twee uur het vervoer van het centrum van Amsterdam naar Zandvoort stop te zetten uit vrees, dat er duizenden den komenden nacht onder den blooten hemel moesten doorbrengen. En dat deze maatregel gegrond was, werd duidelijk, toen Donar om een uur of vijf ongemakkelijk met hamers ging gooien en met zijn wagen over de donkere wolken reed dat het daverde. De groote uittocht werd een vlucht, omstreeks zes uur waren zoowel de bollenvelden als het Zandvoortsche strand schoongeveegd door een kletterende regenbui, die z.elts hagelsteenen met zich voerde. De bliksem had een hevigen brand op zijn geweten, in Vogelenzang sloeg hij in en verwoestte een perceel aan den Vogelen/angschewcg. dat geheel uitbrandde. De brandweer van de gemeente Bloemendaal. die met groot materiaal uitrukte, kon twee van de drie inboedels, die in het pand waren opgeslagen, gedeeltelijk redden. Een gering percentage van de schade komt op de verzekering neer. Er hebben zich. niettegenstaande do soms overstelpende drukte rond Haar lem geen ernstige verkeersongevallen voorgedaan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1