oeciaexpt de gxanduiet Fransche Sensatie Geen gratie voor Mussert Het Fransche volk Nederlaag der linksche partijen Minder brood en vet? Parijsche conferentie op critiek punt Byrnes twijfelt aan mogelijkheid tot overeenstemming «öe .Taar«an<? NO. mat TT "1 1 "X 11 1 Mai Bureaux: Groote Houtstr. 98 H ft PT T I TTI Q I ft FT li I (T fl T™ ""T" cu Soendapleln 37, Haarlem X X V^L 1 X V 1 1 1 O X^ \A. V-4 X./ X UL VA ~rTw«™ f °t 4- IJmuiden: Kennemerlaan 154, *- -M Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Itolurrt Peerolmo.» Td.. Hedactle 10600. Dir -Hoofdr*. MM EEN merkwaardige en onverwachte ge beurtenis heeft zich Zondag in Frankrijk voorgedaan De nieuwe Grondwet van de Vierde Republiek, die door de Consti- tueerende Vergadering met een kleine meerderheid was aangenomen, is bij volks referendum met een duidelijke meerder heid verworpen. Er werden volgens de tot dusver verstrekte opgaven, waaraan alleen nog het resultaat van het eiland Corsica ontbreekt (dat geen verandering van eenige beteekenis meer kan brengen) 10.670.000 stemmen tegen de Grondwet en 9 millioen ervoor uitgebracht. Dit betee- kent dus een verhouding van 54.3 tegen 45.7 Voor de menschen die het ontzaglijke .voorbereidende werk hebben verricht is dit wel een ontmoedigend resultaat. Het ontwerp van de Grondwet heeft een lan gen en moeilijken weg gevolgd en ook ettelijke wijzigingen ondergaan, eer het tenslotte in de Constituante met de kleine linksche meerderheid, die deze vergade ring bezat, werd aanvaard. Men zal zich herinneren dat bij de verkiezingen, acht maanden geleden gehouden, de commu nisten, de socialisten en de M.R.P. (Katho lieke Volksbeweging) elk ongeveer 140 zetels behaalden uit een totaal van onge veer 530. De rest bestond uit kleine frac ties. Het bleek zeer moeilijk met deze partijverdeeling te regeeren. Generaal De Gaulle, wiens partij de M.R.P. was, gaf het na eenige maanden op tengevolge van ae ondervonden tegenwerking en de socia list Félix Gouin werd de nieuwe leider der regeering. Zij bestaat uit ministers die tot de drie groote partijen behooren. £>at de samenwerking niet vlotten wilde bleek evenwel onlangs nog, toen een con flict ontstond over de vraag of er twee Kamers zouden zijn of één. Dit leidde bijna tot het aftreden der M.R.P.-minis ters, die voorstanders zijn van het twee Kamers-stelsel en tot wie een zoo belang rijke figuur als Bidault, de minister van Buitenlandsche Zaken, behoort Dit aftre den werd evenwel vermeden. In de Con stituante wonnen de socialisten en com munisten het pleit, zooals gezegd, met klein verschil. Dus was in het ontwerp- Grondwet, dat aan de kiezers werd voor gelegd, slechts één Kamer opgenomen. Tegenstanders van dit systeem voeren vooral het argument aan, dat het kan lel den tot besluiten die niet voldoende over wogen zijn. In het bestaan van een Senaat zien velen een noodzakelijk en heilzaam -correctief, een gelegenheid om mogelijk overijld genomen' of door een tijdelijk overheerschenden indruk beïnvloede be sluiten te herzien. Het lijkt moeilijk aan te nemen, dat al leen deze kwestie het resultaat van de volksstemming van Zondag beïnvloed zou hebben. Zij beperkt zich zoozeer tot over wegingen van staatkundige ervaring, dat men niet kan gelooven dat de breede volksmassa erdoor in beroering wordt ge bracht. Daarentegen blijkt uit het resul taat van het referendum wel, dat de kleine linksche meerderheid in de Constituante binnen acht maanden na de verkiezingen veranderd is in een (evenmin groote) rechtsche meerderheid bij de kiezers. Het valt daarbij op dat Parijs, dat bij de ver kiezingen een linksche meerderheid op leverde, nu in meerderheid tegen de Grond wet heeft gestemd. Blijkbaar heeft een deel der Fransche kiezers de groote moei lijkheden, die Frankrijk doormaakt, aan de linksche partijen geweten en is naar het andere kamp overgegaan. Als uiting van de zich herstellende, haar nieuwen weg zoekende democratie is deze gebeurtenis van belang, al kan men de Fransche politieke verhoudingen bezwaar lijk gelijkstellen met die in andere lan den. Het is nog de vraag welke overwe gingen zich het meest hebben doen gel den. De verdere ontwikkeling van zaken in Frankrijk zal de aandacht der wereld sterk tot zich trekken. Velen zullen al denken aan de mogelijkheid van een spoe- digen terugkeer van generaal De Gaulle in de leiding van het Fransche bewind R. P. Ontruiming van Perzië voltooid Veiligheidsraad komt Woensdag bijeen Woensdagavond om acht uur komt de Veiligheidsraad weer bijeen, met als eenige punt op de agenda de Iraansche kwestie. Men verwacht dat een offi- cieele verklaring van de Iraansche re geering dat alle Russische troepen Iran hebben verlaten, het den raad mogelijk zullen maken de kwestie te laten val len. Er is niet bekend of Rusland rap port zal uitbrengen. Een Britsch zegs man zeide echter dat indien berichten uit Teheran dat de Russische evacuatie voltooid is door Britsche en Amerikaan- sche waarnemers bevestigd worden, de raad weinig anders kan doen dan de kwestie te schrappen, aldus Un. Press. De minister van Justitie maakt bekend, dat door de Koningin het gratieverzoek, ingediend ten behoeve van ir. A. A. Mus- •ertj is afgewezen. Gisteren heeft het Fransche volk een van de meest sensationecle politieke beslissingen genomen, waarvoor het na de beëindiging van den oorlog is komen te staan: Het heeft zijn stem uitge bracht over de nieuwe grondwet, die eind April door de constitueerende ver gadering met een kleine linksche meer derheid was aanvaard en liet heeft dit grondwetsontwerp verworpen, zoodat de tijdroovende en moeizame arbeid tot opstelling van het ontwerp, dat door tallooze amendementen werd gewijzigd alvorens het werd voorgelegd aan de volksvertegenwoordiging, voor niets is geweest. Het geheele gigantische werk zal opnieuw moeten worden aange vangen. doch thans onder gewijzigde politieke verhoudingen, daar liet refe rendum duidelijk heeft aangetoond dat een groot deel van het Fransche volk het linksche kamp heeft verlaten en dat de linksche meerderheid in de As semblee niet meer steunt op de massa. Volgens Radio Parijs zijn gisteren in totaal ruim 19 millioen stemmen uit gebracht. Corsica niet meegerekend. Hiervan stemden 10 millioen 670 dui zend ..neen", dus tegen de grondwet, en 9 millioen „ja". De uitslag van Cor sica kan dit resultaat niet merkbaar veranderen. In Parijs, Nice en Straats burg stemde de meerderheid tegen, in Franco weigert Degrelle uit te leveren Minister van Bui tenia ndsche Zaken Spaak heeft in de Kamer van afgevaar digden bekend gemaakt dat België van plan is er bij de UNO een klacht over in te dienen dat Spanje weigert den rexistenleider Leon Degrelle die zich moment.eel in Spanje bevindt uit te le veren. Havenstaking in Amsterdam en Rotterdam Zondagmorgen heeft de E.V.C. onder de havenarbeiders van Rotterdam een schriftelijke stemming gehouden over de vraag, of de solidariteitstaking met de zeelieden al of niet doorgezet moet worden. Volgens het bestuur der E.V.C. was het resultaat van deze stemming als volgt. Deelgenomen weid door 2507 ha venarbeiders. Hiervan spraken 2119 zich uit voor doorzetting van de staking, te gen doorzetting 377, blanco 5 en ongel dig 6 stemmen Als gevolg van dezen uitslag wordt de staking der havenarbeiders hangende de besprekingen met de regeering dus voortgezet. De toestand in de Amsterdamsche ha ven is stationnair. Het conflict bevindt zich nog steeds op het doode punt. Een achttal schepen ligt op lossing te wach ten. De Oranje komt niet in IJmuiden Het is langen tijd twijfelachtig geweest, welke Nederlandsche haven de Oranje zou binnenloopen na de reis, die het schip thans doet. Men had gehoopt, dat de toestand van de Noordersluis van dien aard was, dat zij in zooverre hersteld zou kunnen worden, dat noodschuttingen met behulp van Herwerken mogelijk zou den zijn. Thans is komen vast te staan, dat de schade aan de fundceringen van dien aard is, dat aan het ingebruiknemen van deze sluis voorloopig niet te denken valt. De Oranje komt dus niet in Amsterdam, maar in Rotterdam binnen, waar het schip omstreeks 16 Mei a.s. verwacht wordt. In Den Burg heeft minister Mansholt gewaagd van het groote tekort aan graan in de geheele wereld, dat men niet heeft kunnen voorzien en dat in ons land reeds heeft geleid tot een vermindering van het wekelijksch broodrantsoen van 2800 tot 2400 gram. Misschien zal het zelfs noodig zijn het rantsoen terug te brengen op 2100 gram per week. In dit geval zou de regecring er naar streven, de rantsoenen van andere voedingsmiddelen, zooals suiker en vlccsch ecnigszins te verhoogen, opdat de totale calorische waarde van ons voedselpakket niet zou dalen. Een consequentie van het tekort aan veevoeder zal zU", dat <i varkensstapel zich niet zal kunnen uitbrei den. Het vettekort, eveneens een interna tionaal verschijnsel, is zoo ernstig, dat ge vreesd moet worden, dat de vctdistrlbutie niet op hetzelfde peil gehandhaafd zal kunnen blijven. Deze moeilijkheden heeft de regeering niet kunnen voorzien. Marseille voor de grondwet, Ook de stad Vichy heeft „neen" gestemd. Het aantal stemgerechtigde kiezers bedroeg 24V2 millioen, waarvan er dus ongeveer 85 procent zijn opgekomen, wat voor Frankrijk een record betee- kent. In den vroegen avond van den stem dag waren de linksche waarnemers zeer optimistisch ten aanzien van den uit slag, daar zij konden constateeren dat een groot percentage der stemgerech tigden niet was opgekomen. Doch in de laatste uren van de stemming versche nen steeds meer achterblijvers, zoodat tenslotte de balans naar de „neen" stemmende zijde oversloeg. Prinses Juliana sprak tot de Jeugd Aan liet slot van de hcrdenkingsplech- tigheden van de bevrijding heeft Prinses Juliana zich per radio tot het Neder landsche volk en in het bijzonder tot de jongeren gericht. De Prinses herinnerde aan het werk, dat talrijke jongeren in de illegaliteit verricht hebben. De jeugd van omstreeks twintig jaar heeft zich doen kennen als een jeugd, waarvan de geest niet bedor ven kon worden door de Duitsche over weldigers, iets wat van het hoogste be lang is voor ons volk. Thans zijn velen teleurgesteld door den gang van zaken na de bevrijding. In den bezettingstijd hebben zij geleerd snel te handelen en te beslissen en thans gaat alles, volgens hun gevoel, zoo langzaam. Daardoor is een drang naar het buitenland ontstaan. Het land, waarvoor zij vijf jaar lang ille gaal gestreden hebben, is hun thans te klein geworden. Veel beter deden de jonge menschen echter, indien zij im Nederland bleven, omdat Nederland hen zoo dringend noodig heeft. Welk een verrassing was het voor de Haarlemmers, toen tegen de helder blauwe lucht en onder de oranjezon Zaterdagmiddag twaalf glanzende Lancasters over hun stad vlogen. Het geronk van de machtige motoren riep velen naar buiten en menigeen voelde een weerklank van de her innering uit de donkere dagen van 1945, toen diezelfde machines hun zegen over Holland uitstrooiden. Hoewel de vlucht boven Haarlem niet volgens programma geschiedde is de muziek van de motoren een gedenkwaardige aanvulling van de twee feestdagen geweest. Hel woord is aan. Mr. C. Bake: Er is meer tevredenheid onder de katten dan onder de menschen. Zaak Arnold Meijer Op last van den directeur-generaal voor Bijz. Rechtspleging is Arnold Meyer over gebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch De behandeling van zijn zaak voor het Bljz. Gerechtshof al daar kan binnenkort worden tegemoet- gezien. De noodhulp-ziekenhuizen te Haarlem Met den bouw wordt begonnen» Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de ziekenhuisruimte te Haarlem uit gebreid zal worden, doordat de beschik king verkregen kon worden over barak ken Elke barak is ingericht voor 18 pa tiënten. De Mariaslichting krijgt 3 barak ken (een 4e voor verpleegsters) en het Diaconessenhuis 1 barak. „Elkengaar- de" in Aerdenhout, het filiaal van het Stv Elisabeth Gasthuis voor lijders aan tuber culose heeft reeds 2 barakken gekregen. In totaal gaat de ziekenhuisruimte te Haar lem dus met 6 keer 18 bedden vooruit, dus totaal 108. Me den bouw van de barakken bij de Mariastichting en het Diaconessen- huis wordt dezer dagen een begin ge maakt. Vermoedelijk zal daarmee onge veer 3 maanden gemoeid zijn. Het zal ongetwijfeld voldoening geven als alle barakken in gebruik genomen kunnen worden, want de wachtlijst voor patiënten die in de Haarlemsche zieken huizen opgenomen willen worden ls weer gestegen tot over de 900. Hoog: geboortecijfer iu Haarlem Ec nieuw record. Wij wezen er onlangs op, dat in den oor log het geboortecijfer te Haarlem gezakt was, zelfs tot 120 per maand. Het normale cijfer is 250. In de laatste maanden is evenwel een sterke stijging waar te ne men: Januari 225. Februari 311 en Maart 400. Nu bracht April een nieuw record, namelijk 501. Bespeling Stadsschouwburg te Haarlem Tooneelffi'oep „Comcdlu" Ook in het komende seizoen zal de too- neelgroep „Comedia" eerste bespeler van den Stadsschouwburg te Haarlem zijn. Zondag 12 Mei zal „Comedia" haar 100ste voorstelling In dit seizoen te Haar lem geven. Opgevoerd wordt „Tartuffe" van Molière. Politieke waarnemers te Parijs zijn van meening dat de Parijsche confe rentie snel naar een crisis gaat, die zal beslissen over de vraag of de proble men, die op de agenda staan, zullen worden opgelost door de „Groote Vier of door een eenzijdige regeling van enkele der mogendheden buiten de bondgenooten om. Het is in wezen de samenwerking tusschen de groote mogendheden en de komende vredesconferentie, die op het spel staan, zoodat een mislukking van de besprekingen zooals die thans voor mogelijk wordt gehouden, verregaande consequenties zou hebben voor de posi ties der landen tegenover het thema „internationale samenwerking". Tien dagen na haar opening is de con ferentie nog zoover van een overeen stemming verwijderd, dat minister Byr nes reeds openlijk zijn twijfel over de mogelijkheid van een accoord ten aan zien van de Italiaansche kwestie heeft te kennen gegeven door voor te stellen dat de vier mogendheden liunnc wapen stilstandsvoorwaarden aan Italië op eigen gelegenheid zouden herzien en opneuw vaststellen. Zondag hebben de vier ministers niet vergaderd. Men neemt aan dat het uit stel, dat op verzoek van Byrnes werd overeengekomen, bedoeld is om de mi nisters gelegenheid te geven hun regeeringen te raadplegen teneinde een compromis oplossing te trachten te vinden. De grenskwestie. Vrijdag werd de Italiaansche grens kwestie Behandeld in tegenwoordigheid der Italiaansche en Joegoslavische dele gaties. Deze waren het er over eens, dat het rapport van de commissie der vier groote mogendheden inzake de Ita- liaansch-Joegoslavische grens ethnolo- gisch juist is; door beide landen werd echter verzocht de economische verwik kelingen der grenskwestie aan een na der onderzoek te onderwerpen. Karde- lej, de vice-premier van Joego-Slavië, beschuldigde de leden der commissie van deskundigen ervan, de feiten on juist te hebben voorgesteld om een compromis-grens te vinden. De Italiaansche minister-president, de Gasperi, gaf vervolgens een uiteen zetting van het Italiaansche standpunt. Naar van gezaghebbende ziide wordt vernomen is er geen beslissing geno men ten aanzien van de Italiaansch- Joegoslavische grenskwestie. „Het fascisme heeft een zoodanige verbittering tusschen de Italianen en Joegoslaven teweeggebracht, dat zij onmogelijk onder dezelfde rcgeerüig kunnen leven", aldus zeide volgens Un. Press, een Amerikaansch lid van de commissie, die een onderzoek naar de grenskwesties heeft ingesteld Hij zeide, at de grenslijn, die door Joegoslaven gewenscht en door de Russen onder steund wordt, 550 a 600 duizend Italia nen onder Joegoslavisch bewind zou brengen. Anderzijds brengt de door de Amerikanen voorgestelde grenslijn een nog grooter aantal Joegoslaven onder Italiaansch bestuur. Dit laatste vindt zijn oorzaak in den grooten omvang der Joegoslavische minderheden in de groote steden. De voorstellen der JVnie- rikanen, Franschen en Engelschen in zake de grens loopen vrijwel parallel, het Russische voorstel is ongeveer iden tiek met de Joegoslavische eischen. De genoemde zegsman betwijfelde' of de argumenten, die de vertegenwoordigers van Italië en Joegoslavië aan de minis ters van buitenlandsche zaken te Pm;1 zullen overleggen, eenig effect r heil sorteeren.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1