Onze êeocifding) HaarlemsTDaglblatl Mengeling van vreugde en leed >pny j ji;(|iaoAg|?ppnitgBgJ[91BZ I Maandag 8 Med 194« Terwijl in geheel Nederland de vlag gen halfstok woeien in de laatste, gul den zonnestralen van den vierden Mei werden op verschillende punten van de stad, Haarlems dooden herdacht. Het Interkerkelijk Overleg (IKO) had Vrij dagavond in de Groote Kerk een wij- dingsdienst belegd, waarin zoowel onze gevallenen als de bevrijding gememo reerd werden. Rond de tekst uit Corinthe 2 13, het zeventiende vers („waar de Geest des Heeren is, daar is vrijheid") spraken Ds. E. Spliethoff en Ds. S. M. A. Daal der over de waarden, die het verzet en de bevrijding voor ons hebben ge had, over het gevoel van schuld en de verantwoordelijkheid, die uit den vori- ten oorlog voortvloeien en vooral over e vrijheid, welke thans tot ons is ge komen, in feite als een dienstbaarheid aan den Almachtige. Na afloop van de sobere plechtigheid in de Bavo trok een lange stoet naar het voorloopig monu ment aan de Dreef, waar een schat van bloemen werd gevlijd bij de duizenden kleurige tulpen, die reeds de groene hellingen sierden. Ook aan de Westergracht, op de plaats waar de Duitschers hun bloedige wraak namen voor den aanslag op Krist, had een herdenkingsplechtigheid plaats. Honderden menschen hadden zich langs de kathedraal, de Leidschevaart en de overzijde van de gracht opgesteld. Te kwart over acht opende de Voorzitter van het uitvoerend comité, de heer H. J. Kooy. de plechtigheid, die door niet minder dan acht buurtvereenigingen in Haarlem-West werd georganiseerd. Nadat kapelaan Bottelier een woord van gedachtenis gesproken had, zong het Kathedrale zangkoor onder leiding van dr. A. J. M. Kat „O Domine Jesu" en „Gelukkig is het land". De heldere stemmen, het eenvoudige houten kruis met de onbeweeglijke eerewacht, de avond die snel viel waardoor de door schijnwerpers verlichte herden kingsplaats als vanzelf uit het duister aller oogen tot zich trok en de mach tige kathedraal op den achtergrond vormden een ontroerend en gewijd ge heel. De N.Z.H.-Harmonie onder leiding van Reinier van 't Hoff speelde Psalm 66 en het Largo van Handel, waarna ds. Mackaay net woord voerde. ^„Hat het koor het Wilhelmus en de harmonie de Marche Funèbre ten ge hoor e had gebracht, werden er kran sen aan den voet van het kruis gelegd. Met een défilé werd de plechtigheid besloten. De ochtend van den 4en Mei werd in de gedeelten van de stad, waar tijdens de bezetting onze helden vielen onder het Duitsche lood, besteed aan een aantal sobere herdenkingen, waar bij door de jeugd kransen en bloemen werden gelegd bij de executieplaatsen. Aan de Dreef spraken Ds. van Biemen en Pater Fijnagel over het offer, dat door de besten uit ons volk en met de vrijheid in het zicht werd gebracht. Pater Henri de Greeve sprak bij 't mo nument aan de Jan Gijzenbrug en ook aan de Westergracht had een kleine plechtigheid plaats. Duizenden kleine Haarlemmers wer den hierna in de vier bioscopen en de zaal van den H.K.B. onthaald op film voor'tellingen en een variété-program ma. De minuut stilte was in verschillende deelen van de stad een aangrijpend mo ment van herdenken: Op het Plein en de Groote Markt op kantoren en in be drijven. in zijstraten en drukke winkel buurten overal herdachten de Haar lemmers hun vele dapperen, die dit feest der bevrijding niet mochten meema ken. hoewel juist zij er voor gewerkt en gestreden hebben. Of er precies om elf uur precies één minuut stilte in acht is genomen, het Is zoo moeilijk na te gaan, maar in allen thuis, op straat, in trams, treinen en bus zijn de herinneringen aan hen die vielen, levend geworden, en daarmee heeft dit nationale moment van wijding aan haar doel beantwoord. Het Bloemencorso in Haarlem-Noord Het Bloemen-corso in Haarlem-Noord werd door het uitvallen van drie buurt vereenigingen niet het succes, dat de organi. atoren ervan verwacht hadden, maar er was toch veel aardigs te be wonderen. Na lang wikken en wegen van de jury ging de meisjesvereeniging „Pax", die als motto van haar smaak - vollen wagen "Eert Uw Moeder" had gekozen, met den eersten prijs strijken. De tweede prijs viel de buurtvereeni- ging Beuken-, Eiken- en Lindenstraat ten deel. Reclame-optocht. De reclame-optocht, die Zaterdag middag door de stad trok, leed kenne lijk nog aan het naoorlogsche tekort aan auto's, die het in een dergelijke stoet altijd het beste doen. Vandaar kwam waarschijnlijk ook het devies dezer optocht: „We zijn er nog niet, maar we komen er wel". In dit licht moest waar schijnlijk ook de reusachtige ooievaar gezien worden, die boven alles uitstak en tot een der fraaiste stukken gere kend mocht worden. Fraaie reclame wagens met verleidelijke uitstallingen waren van de Coöp. Ver. „Eendracht" eu de fa. van den Broek. De totaal-indruk van deze manifes tatie was bevredigend. De jury kende de eerste prijzen als volgt toe: A. Groot ste groepen: Haarl. Autocentrale (me daille met diploma); B. Kleine groepen: O. Feitsma, Fa. Peeperkorn en L. Saber lis; C. Zakelijke reclame: Fa. van den Broek, De Eendracht en Fa. van Weert. D. Sierlijke wagens: Fa. Beun en Fa. van der Vossen. Een Turndemonstratie aan de Os- tadestraat door verschillende stedelijke gymnastiekverenigingen mocht zich in een groote belangstelling verheugen: de prestaties waren van goed gehalte en werden door het publiek met een warm applaus beloond. De koude wind had duizenden niet weerhouden, den dansavond aan den ■ichotersingel bij te wonen. Onder het wisselende licht van een aantal ge kleurde schijnwerpers was het gracieus gebaar van de groep onder leiding van Tilly Sylon een feeëriek schouwspel. De verschillende muziek-uitvoeringen en de openlucht-bals, de fakkeloptoch ten en de kinderspelen, de openlucht- filmvoorstelling in Spaarndam, al deze feestelijkheden in Haarlem en om geving hebben er, dank zij de vele moeite, die er door de onderscheidene comités aan besteed werd, niet wei nig toe bijgedragen, dat, toen om een kwartier voor middernacht het klokie. van gehoorzaamheid sloeg, zoowel ae deelnemers als de toeschouwers konden terugzien op een alleszins geslaagden Bevrijdingsdag. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag onzer bevrijding droegen vele Padvinders, die zich gedurende de Mei-dagen van 1945 verdienstelijk heb ben gemaakt, hun „Prins Bern hard- das", een khaki-kleurige halsversiering, afgezet met een oranje-bies en op de ■'en een Nederlandsche leeuw, van welke onderscheidingen er een paar honderd in onze stad zijn uitgereikt. Herdenking P.T.T.- slachtoffers. Zondagmiddag had in het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem, onder groote belangstelling van de zijde der ambtenaren, de herdenking plaats van dertien slachtoffers die door het Duit sche oorlogsgeweld zijn gevallen. De expeditiezaal was veranderd in een door waskaarsen verlichte rouwkamer waar tevens een gedenkteeken werd onthuld. Het Postaal Mannenkoor ver leende zijn medewerking en de organist muzlekf In tie oinscving. In Heemstede werd Vrijdagavond door ongeveer 1000 personen een her denkingstocht gehouden naar de Jac. van Camperstraat, waar een Heemste- denaar gevallen is als slachtoffer der Duitsche terreur. Op die plaats was een kruis opgesteld, waar vele bloemen wer den neergelegd. Later had op het plein voor het raadhuis een interkerkelijke bijeenkomst plaats, waarbij de duizen den luisteraars werden toegesproken door Ds. A. Dondorp. Ds. G. A. Barger en Pastoor W. van Mierlo. De feestdag begon met een reveille van alle padvinders en verkenners, waarbij de burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn het woord voerde. Te 9 uur vond een kinderaubade plaats waarbij de burgemeester even eens de kinderen toesprak. Des middags werd in alle wijken van Heemstede feest gevierd en deden de drie muziekvereenigingen muzikale om gangen, waarna St. Michael een concert gaf op het Raadhuisplein. Des avonds werd de feestviering voortgezet en het algemeen programma werd besloten met een bioscoopvoorstelling in de open- luoht en een buitengewoon geslaagd vuurwerk in de nabijheid van het sta tionnetje Heemstede-Aerdenhout. In Ben nebroek. bepaalden, door het uitvallen van het bloemencorso de feestelijkheden zich des middags tot een kinderoptocht, voorafgegaan door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid". De jeugd had niet veel geluk *»»prdat de draaimolen op het feestterrein na tien minuten gedraaid te hebben, defect raakte. Vrijdagavond was een plechtige doo- denherdenking gehouden, waaraan het zangkoor van de R.-K. kerk medewerk te. Honderden wandelden daarna naar het R.-K. kerkhof, waar een bloemstuk werd gelegd op het graf van Antoon Lommer.se. die bij den strijd op de Grebbeberg gevallen is. De heer Haye destijds kapitein, hield een korte toe spraak. Hillegom trok de kinder aubade zeer veel belangstelling. Jhr.Mr. Dr. O. V. van Nispen tot Pa mierden, bugemees ter. sprak hier tot de jeugd over de bevrijding. Ook hier veroorzaakte het uitvallen van het bloemencorso een groot hiaat in het verloop der feestelijkheden. Des avonds zorgde in de eerste plaats de gymnastiekat'deeling van ..Concor dia" voor de feestelijke noot door op het terrein ten aanschouwe van velen een aantal vrije oefeningen te verrich ten die goed slaagdon en vervolgens, voorafgegaan door.de R.-K. Harmonie „Crescendo" een rondgang door de ge meente te maken. De buurtvereeniging „Prinses Mar griet" organiseerde een rondgang met brandende fakkels, voorafgegaan door de Hillegomsche Harmoniekapel. Middelbare scholieren brengen hulde mui Haarlenisclie Gymnaslnm droegen manden nan de Dreef le looien. „Ik heb mijn wagen volgeladen, bloemencorso in Haarlem-Noord. Een vroolljk groepje kampeersterB uit bet heiict van. toet voltallig college van B. on W. is er Zaterdag in het plantsoen voor „Van Ouds het Raedihuys" eon vrij heidsboom geplant, de herdenkiiigs- dienst in de Ned. Hervormde Kerk op het Oude Kerksplein, georganiseerd door den Bond van Oud-Illegalen af- deeling Bloemendaal kreeg een stemmig karakter door de vocale medewerking van Jo Vincent en een buitengewoon geslaagde declamatie door mevr. d. Hoeven. Een groot openlucht-bal op net „Dorpsplein' in Overveen besLoot de da gen, die ook in herinnering van Bloe- mendaal's burgerij een diepen indruk hebben nagelaten. In A e denhout groepeerde de feestviering zich achtereenvolgens rond verschillende middelpunten: In de mid daguren waren het de ballonoplat mg en de sprookjesoptocht, die vooral de jeugd bezig hielden Daarop aansluitend concerteerde de HO.V. met medewer king van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap op het terras van de Von delschool. waar vele belangstellenden waren bijeengekomen. In de avonduren wao het straatbal aan den vijfsprong, Clematislaan, voor jong en oud een druk bezochte attractie, die werd onderbroken door een fiksche wandeling achter de fanfare naar het open terrein aan de Vondelschool, waar een laaiend vreugdevuur ei. een dave rend vuurwerk goede symptomen \\j». de op een hoogtepunt gekomen bevrij dingsstemming vormden. Zandvooort heeft de twee be vrij - dingsdagen eveneens ernst en vroolijk- heid tot een waardig feest weten samen te voegen. De zangdemonstratie op het verlichte Kerkplein, die Vrijdagavond door alle Zandvoortsche koren voor een groot auditorium werd gegeven, werd gevolgd door een toespraak van burge meester H. v. Alphen. die van het bor des van het Raadhuis een ernstig her denkingswoord sprak. Zaterdagmiddag om 13.30 uur heeft de Zandvoortsche bevolking haar dol den herdacht op de Algemeene Begraaf plaats in een aangrijpende plechtigheid. De tweede helft van den laatsten her denkingsdag was gewiid aan de kinder vreugde Spaarne Spetters De leden van de roei- en zeilvereeniging Het Spaarne hebben bij de viering van - het zestigjarig bestaan hunner club be wezen, dat zij nog wel wat meer den de watersport kunnen beoefenen De revue, welke zij te dezer gelegenheid in den Stadsschouwburg ten tooneele hebben g"- bracht, toonde smaak, geest en technische vaardigheid. Het gehalte der diverse ta- fereelen moge niet overal het peil be reikt hebben, waarop sommige numme-s stonden, voor een gelegenheidsstuk heer' men toch iets zeer verdienstelijks tot stand gebracht. Aardig bedacht was al dadelijk de in leiding. waarbij na het verdwijnen van de mooi gecostumeerde zeemeerminnen het initiatief tot de feestviering in het clubgebouw ontstaat, da» plotseling in zijn voegen kraakt door de intrede van Neptunus. Fleurig van decor was het tafereeltje bii de kiosk: grannig het col lege van professor Roeiriem bii de levende schilderijen: indrukwekkend de zang van den gondelier: levendig de scène tusschen de beide leermeesters met hun wanho- oiiten leerling: vol charme de diverse balletten en guitig de gn»d <»e«rhoolcU. 'ang van de soubrette Het feest bereikte zijn tonount. to*" Hildebrand ten tooneele verscheen en in een zeer decoratief opgezet tafereel de spelevaart werd geren rod uceerd die dit maal voor Picter Stastok minder for tuinlijk aflien dan in de Camera F.en origineele vondst: ,.AI< mannen bridgen zooals vrouwen" en de komische entr&s van picknickend** .Tordaners comn'<>te.?r- den het vermaak dat een oooenbMk on derbroken werd door de herdenking van den in bet verzet gevnlter. .Taan Nienhujr». u o s'i'TrrjTFTER. DE DISTRIBUTIE Met ingang van heden behoeft liet publiek voor hel doen repareeren van schoe; i**I met rubber zolen en rubber bakken, in welken vorm ook, geen bonnen meer In te leveren. De schoenhersteller dient uitsluitend voor reparatie met leder de reeds door het C.D.K. voor «choenreparatie-doelelu- den aangewezen of nog aan te wijzen bon nen te eischen. Hij is echter gerechtigd voor reparatiewerk dot bij verschijning van deze publicatie reeds in bewerking was gegeven en dat daarna wordt afge leverd. het voorgeschreven aantal bon nen in ontvangst te nemen, ongeacht of do onderhavige reparatie met rubber, dan wel met leder is geschied Haarlem. Dinsdag 7 Mei zijn de let ters Schil t.m. Spro aan de beurt voor het afhaler, an nieuwe bonkaarten en een brandstoffenkaart In de Vleeschhal. Zij, wier stamkaartnummer op een 9 eindigt en wier r.aam begint met een B. zijn di-*n dag aan de beurt voor het afhalen van schoenenbonnen, eveneens in do Vleesch- hai. Zandvoort. -• Bonkaarten en brandstof fenkaart afhalen op Dinsdag 7 Mei in het Distributiekantoor voor de letters F—.1. Heemstede. Schoenenbonnen afhalen Binnenweg 160 op 7 Mei 912 uur letters G. D E en 14—16 uur: F en G De prijzen voor de meest" soorten k ia zijn mei f 0.3» per kg. vei l kaas zijn met f 0.35 verr voor korstlooze kaas blijft ongewijzigd. NED. CHR, GRAF. BOND. De Algemeene Vergadering van den N-id. Chr Grafische Bond heeft het oi\twcrp A. 6. in de Grafische bedrijven met ale meene stemmen aangenomen Tot ltd v m het Hoofdbestuur werd o.m. gekozen de nc -r D. A. J. Spek te Haarlem en tot i>' vangend nu de lieer H, Hollander te Haarlem» De pi

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5