Lof voor den Gouv.-Gen. Koningin Wilhelmina herdacht Nederlands dooden Nationale plechtigheid hij Vught vvvvvvvvvvvvv „De Partij van de Vrijheid" vvvvvvvvvvvvv De Consumentencredietregeling in de Tweede Kamer De meest delicate beslissing tijdens den strijd in Ned. Indië tegen Japan was volgens het rapport Gerbrandy wel die omtrent de evacuatie, met name die van het ambtenarenapparaat. Na ernstig be raad werd het volgende standpunt inge nomen: de Gouv. Gen. onderga met de Nederlandsche ambtenaren het lot dei- bezetting. tezamen met de bevolking van Ned. Indië, als getuigenis van saamsoo- righeid in strijd en tijdelijke knecht schap. In het feit. dat de Gouv. Gen. met de zijnen vrijwillig dit lot ondergaat, ligt een kapitaal verankerd, dat voor de toekomst groote winsten kan 'afwerpen. Aan den Gouv. Gen. werd bij nader be richt volle gelegenheid gegeven, om, in dien hetgeen in Londen een punt van bespreking uitmaakte hijzelf met ons van oordeel was, dat zijn komst naar Londen voor het Rijk meer beteekende dan zijn blijven in Ned.-Indië, zulks te doen. ,,De beslissing door den heer van Starkenborgh genomen, is derhalve wel een geweest van de allereerste orde uit een oogpunt van zelfopoffering" BIOSCOPEN CINEMA l'Aï.ACE. Als een charmant kellnerinnetje zich door middel van chan tage ln de Amerikaansche upper ten weet binnen te dringen, doet dat de wildste scènes vermoeden. Die krijgt de toeschouwer dan ook. al loopt het met de chantage nogal los hoe kan het ook anders bij zoo'n lief we zentje. De Jongedame in kwestie blijkt na melijk een geweten te bezitten, dat haar een raar gevoel In haar maag geeft, zoodra zij van het rechte pad afwijkt. Niettemin weet zij zonder chantage een vijftal mannen een tikkeltje verliefd op haar te maken. Hoe zij zich uit de verwikkelingen weet te werken vormt het thema van de aardige Amerikaan sche comedie „Good girls go to Paris" In het voorprogramma draaien een ontroerende filmbewerking van het bekende gedicht van Jan Campert, De achttien dooden". en een dolle klucht van een nieuw Amerikaansch komlckentrio, bUXOll. Het scheppen van een levens probleem door het onwaarschijnlijke toeval met een dosis pikanterie te mengen, duidt op een gebrek aan brillanten geest en de film dit op zulk een basis wordt gebouwd kan door een vaardig gebruik der filmsche vormmiddelen het aanzien waard zijn een artistieke prestatie wordt zij in geen geval: zoo is „Een nacht in December" een wel vak kundig vertelde doch onbevredigende ge schiedenis geworden, die haar spannings- element ontleent aan de wel zeer ver gezochte intrige van een man, die op een gegeven moment op het punt staat, te trouwen met zijn eigen dochter.Men kan hoogstens zeg gen: „Si non e vero en er overigens nuchter aan voorbijgaan. Het voorprogramma brengt een uitsteken de bevrijdlngsherdenkirtg en een minder ge slaagd Walcherenfilmpje REMBRANDT. „De Roode Aarde" is een verzetsfilm van de eerste grootte, die niet spoedig te evenaren, laat staan te overtref fen is. ZIJ geeft een beeld van het verzet, dat representatief geacht mag worden voor den geheelen ondcrgrondschen strijd in West- Europa. Zoo wij dien strijd niet zelf in al zijn onderdeelen hebben mee-gevoerd, zoo hebben wij hem toch van dichtbij wel gezien en mee beleefd. In deze film is het motief noch de uitwerking overladen, even min zijn deze mooier gemaakt dan de werkelijkheid; het spel is door zijn soberheid van een sug gestieve kracht. De uitbeelding van de sabo tage. het verreca, het Duitsche verhoor ls overal nanneme'ljk. Overigens hebben de vervaardigers zich gehoed voor het weergeven van al te ruwe scènes. ..De Roode Aarde" is een filmwerk dat iedereen zien moet, en vooral zij die eenigs- zins geneigd zijn te vergeten, wat er door de illegale strijders is verricht. 30-jarig jubileum Notaris 3. Wildschut Op 0 Mei 1916 werd de heer J. Wildschut benoemd tot notaris te Haarlem. In 1902 werd hij candidaat-notaris, hij werkte tot 1910 ten kantore van notaris B J. ten Cate te Zaandam; na diens overlijden was hij tot 1016 candidaat-notaris bij nota ris G H. A. Tjeenk Willink te Wormerveer. In 1916 vestigde de heer Wildschut zijn kan toor aan den Zijlweg te Haarlem, na VA Jaar werd het kantoor door uitbreiding ver plaatst naar Koninginneweg 103. Op maatschappelijk gebied heeft de heer Wildschut veelzijdig zijn krachten gegeven als bestuurslid of regent van diverse ver- eenlgingen en instellingen. Thans ls hij ook gedelegeerde van Rechtsherstel voor onroe rende goederen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 3 MEI 1946 BEVALLEN: 1 Mei: M. J. Cornelisse—Lust huis, d.; M. G. van Riel—van der Ham, d.; 2 Mel, G. C. Elferlng—van Bakel, z.; T. C. de Groot—Martens, d.; J. P. van der Tang—Bics heuvel, z.; N. C. Laarman—de Boer, 2 z.; G. Hoekstra—Vermeer, z.; J. Wijkhuizen—Spoor, z.; T. C. Koene—Zuidhoek, z.; H. C. Frijn— van der Pligt. d.; C. M Hentenaar—Wymen- ga, d.; II. KuijkhovenKaatman. d.; C. Kott- man—van Schinkel, z.; 3 Mei, J. Cashoek— van Bergen, d.; C. D. van Donselaarvan Oosten, d.; M. F E. N. Heselhaus—Dols, d.; A. C. Vrins—Kooij, d. OVERLEDEN28 April, T. Wierlnga, 79 j Prinsen Bolwerk; 1 Mei, M. E. van Rijssel, 19 J., Hazepaterslann; D. van Hespen, 73 J., Rollandslaan; F. de Ridder, 72 j Bolwerks- laan: F. Roclfsema—Haringsima, 66 j.. Fabri- ciusstraat; M. A. van der Kaaden, 13 j., Gast- hulsvest. GEHUWD: 3 Mei, D. G. L. Henfling en M. E. J. Gerding; .1. Bon en R. N. Mulder; H. P. A. van den Bogert en W. H. Hendrikx. HAARLEM 4 Mei 1946 BEVALLEN; 2 Moi, M. C. Stokman—van der Ploeg, z.; 3 Mei, J. A, van Woensel— Fransen, z.; J. J. van DalfsenHekelaar, z,; E. M. C. A Bijvoets—Heerschop, z.; M. L. BeerenhoutLangbehn, z.; A. van der Kuyl Visser, z.; A KerkmanVoetlink, z.; 4 Mei, H. M. VcenkampGaasendam, d.; E. de Veenvan Kooien, z. OVERLEDEN: 2 Mei,- M. E. A. von Oteren- dorp, 89 J„ Jansstraat; F. Hu mme, 69 j., Iepenstraat. GEHUWD: 4 Mei, D. Oosterhof en J. C Wijeis, Manifest van 'de Groote Advies-Coüimissie De Groote Advies-Commissie der illegaliteit heeft een manifest uitgege ven, waarin een overzicht wordt gege ven van het achter ons liggende bevrij dingsjaar. De G. A. C. zegt hierin, dat zij voor het einde van haar liquidatie nog eens openlijk haar stem wil laten hooren. Sprekend over de zuivering beschrijft het manifest deze als noodzakelijk, doch de ondermijning van deze proce dure zet het op rekening van die mach ten, die direct na de bevrijding het eigen- of groepsbelang hooger stelden dan het algemeen welzijn. Hierdoor is de gezondmaking van ons volk geremd. Het zijn dezelfde machten, die getracht hebben een aantal in een rechtsstaat ontoelaatbare handelingen als moorden, corruptie en zwendelaffaires op reke ning van de illegaliteit te schuiven. De illegaliteit wijst deze verdachtmakingen met verontwaardiging van de hand en geeft haar afkeuring over deze hande lingen openlijk te kennen. Het manifest constateert verder, dat de werkelijkheid een geheel andere is dan het droombeeld dat de Nederlan ders in den strijd voor oogen hadden. Ook de Londensche regeering heeft door de omstandigheden vele van haar beloften niet kunnen inlossen. Evenzeer als in den oorlog staan er thans dezelfde waarden op het spel, nu niet van buiten-af, maar van binnen uit bedreigd, een bedreiging die wordt ingegeven door het verlangen, verwor ven machtsposities te behouden. Ieder Nederlandsch burger moet trachten deze bedrfeiging te weerstaan en uit te bannen in het algemeen belang. Dan alleen kan het ideaal bereikt worden, dat gekoesterd werd door Neerlands beste, zonen, en waarvoor deze bereid waren hun leven te geven. Club- en buurthuizen te Haarlem Hot Haarlcmsehe Comité. Wij hebben reeds gemeld, dat d^noodraad van Haarlem voor 1946 f 5000 subsidie zal geven aan het Haarlemsche comité voor club- en buurthuizen. Het comité wil medewerken aan bestrijding van het moreele verval der oorlogsjaren, zich uitend in jeugdcriminaliteit, straatschen derij. zwarten handel, kroeg of dancing en zedeloosheid I-Iet doel is in volkrijke buurten tehuizen op te richten, waar jongeren en ouderen te zamen kunnen komen, teneinde onder des kundig toezicht, in prettige huiselijke sfeer, op aangename en tactvolle wijze, de moei lijkheden, waarin zij vastgeloopen zijn, op te heffen; weer levensblijheid en levens moed te vinden in cultureel vanantwoorde werkzaaamheid. In het comité hebben zitting: Mr. R C. Bakhuizen v. d. Brink; Mej. Ir. E. v, d. Ban; Mr. P. E. Barbas; Ds. A, van Biemen; Mej. A. M. Bos; Dr. P. J. Bouman; W, Korvlnus; H. H. Ehrbecker; Mr. J. H. Ekering; D. J. A. Geluk; Dr. M. J. Heering; Mr. J van der Hoeven (voorzitter); Mevr. HoogWar- naars; M. C. de Jong; Mej. M J. Jonkmans; Mej. J. Kijne; W. J. B. v. Llemt; W Men- sink; R Peereboom; Mr. H. E. Prinsen Geer- ling; J. de Reede; Mevr. G. A Schouten- Steenbergen; Mevr. Senff—Hahn (seer.); Mr. E. J. W. Top; F. M. Schneider (penningm); Zr. H. Schwellengrebel; A. van Viersen; Ds. I. P. v. d. Waal; Mevr. Waardenburg—Lin- deyer; Mr. Sake v. d. Wail en Mr. Th. A. Wesstra. Donderdagavond 9 Mei zal de heer J de Bruin uit Rotterdam, die een veeljarige prak tijk van dit werk kent, in een vergadering die gehouden wordt in het gebouw van de Jacobskerk (Jacobstraat) een inleiding hou den over het streven van het comité. Ernstige woorden tot de levenden Op het executieveld in de Vugliter- heide nabij het voormalige Duitsche concentratiekamp is Vrijdagmiddag een plechtige herdenking gehouden van de gevallenen in de oorlogsjaren 1940 1945, welke herdenking door de aanwe zigheid van de Koningin, tal van auto riteiten en nabestaanden van slachtof fers uit het geheele land een nationaal karakter droeg. Duizenden hadden zich verzameld op deze historische martel- plaats en zij waren getuigen van een sobere plechtigheid, die echter juist door haar eenvoud uitzonderlijk indruk wekkend was. Te kwart voor zes kwam Koningin Wilhelmina op het executieveld aan. Op de kleine vlakte voor het kruis nam Zii een enormen krans van haar adjudant over, ging daarmede, terwijl het gevolg achterbleef, geheel alleen verder en leg de dezen neer aan den voet van het kruis. In gedachten verzonken bleef de Vorstin daarna op deze plaats staan 011 met haar herdacht de menigte de ge vallenen gedurende één minuut stilte. Daarna klonk haar Koninklijk woord van troost voor de nabestaanden, van dankbaarheid voor de helden, die hun leven gaven, en van droefheid om het lot van de 13.600 vaderlanders, die in het Vughtsche kamp om het leven kwa men. en van aansporing voor het ge heele volk. Rede van de Koningin. „Allen, die wij herdenken, waren zich bewust, dat zij vielen voor een goede zaak, voor de hoogste goederen der menschheid, voor een betere wereld, waarin deze goederen toetssteen en Voor een sober overheidsbeheer Stemt op Spoedige uitvoering aanbevolen Aan het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot het nemen van „maatrege len ten einde tijdelijk in dringende ge vallen door de verleening van consu- mentencredicten het aankoopen van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoe deren te vergemakkelijken is het vol gende ontleend: Zeer vele leden konden zich met de strekking van dit wetsontwerp vereeni gen. Ainderen hadden het voorstel gaarne eerder gezien, een kleine groep gaf de voorkeur aan een oplossing door verhooging van de loonen. Ook door voorstanders werden een aantal bezwaren tegen het voorstel ontwikkeld. Als gevolg van de aanspra kelijkheid der deelnemers .aan deze cre- dietverstrekking voor het volle bedrag zullen vooral de grootere gezinnen zwaar in de schuld komen, nog afge zien van de huiverigheid, die ook vele solide gezinnen zullen hebben om zich in de schuld te steken. Eventueele loon- verlagingen door conjunctuurwisse lingen kunnen het nog moeilijker ma ken, deze schulden terug te betalen. Voor kleine zelfstandigen en anderen met geringe inkomens is zelfs een res titutie van 1,per week te hoog. Verschillende leden vroegen de Rc- geering, waarom deze geen overheids- toeslag op de besparingen kon geven volgens een voorstel van de Stichting van den Arbeid. Anderen drongen aan op een terugbetalingssysteem op basis van inkomen- en gezinsgrootte met mo gelijkheid tot kwijtschelding. Weer anderen meenden, dat prijsverlaging van de betrokken goederen de creaiet- verleening zou kunnen laten slagen. Hiertoe zouden de handelswinstmarges gereduceerd kunnen worden. Ook de grootte van het crediet, een gemiddelde van 500,per gezin, on derging critiek. Een geleidelijke ver strekking leek velen zeer gewenscht, met als voorwaarde, dat de waarde bonnen ook altijd direct inwisselbaar zouden zijn. Volgens de Memorie van Toelichting zal een onderzoek moeten worden in gesteld bij degenen die een crediet aan vragen. Dit zal met tact dienen te ge schieden om geen pijnlijke situaties te scheppen. Er bleek ook bezwaar te zijn tegen den administratieven rompslomp en de hooge kosten van het in het leven te roepen distributie-orgaan. In ieder ge val vroegen vele leden, waarom niet het Belgische systeem is gekozen, waar in de financieering geschiedt door de werkgevers, die daarvoor credieten kunnen opnemen bij het rijk, al zou een aanvulling noodig zijn voor de zelfstan digen. Ook zouden deze leden gaarne ver nemen of en zoo ja, hoe de regeering zich voorstelt de spaarregelingen, welke door een prijzenswaardig initiatief in liet bedrijfsleven reeds tot stand zijn gejeomen, in de rijksregeling op te nemen. Aangedrongen werd op een spoedige totstandkoming der regeling. Bij de passage in de Memorie van Toelichting, waar gesproken wordt over het uitsluiten van de regeling van per sonen ter zake van hun houding in oor logstijd werd opgemerkt, dat het stral- element van deze overweging in de credietverleening niet thuis hoort. Ook het onderzoek dat aan dezen maatregel vastzit zal opnieuw een aanzienlijke vertraging met zich brengen, aldus deze Kamerleden. maatstaf zouden zijn voor het leven van menschen en volleer en. Mochten al len. die over het heengaan van een, die hun dierbaar is, treuren, in die gedach te troost vinden. God alleen weet van al het leed, dat er geleden wordt en van alle rouw in de harten; dit is te heilig en te teer om door menschen te worden aangeroerd". „Op een herdenkingsdag als deze, willen wi,j ons nogmaals ten volle re kenschap geven van de beteeken is van het verzet voor ons volk en hoe die be- teekenis kan blijven voortbestaan. Zij ligt in het feit. dat achter de daden, den moed en het bovenmenschelijke uithou dingsvermogen stond de geesteskracht, die de bezieling gaf. De overtuiging, dat het tenslotte ging, om waarden, hooger zelfs dan het leven, heeft den mensch boven ziehzelven uitgeheven. Wanneer die geest leven blijft en al len, die aan het verzet hebben deelge nomen hem uitdragen op werkplaats en fabriek, kantoor, gezin of ambt. zal deze geleidelijk de maatschappij doordrin gen en opheffen tot een hooger plan. Ik weet dat gij daarbij een niet te onder schatten weerstand te overwinnen zult hebben, doch wie bezield en gestuwd wordt door een ideaal en een geestelijke kracht, zal tenslotte toch zegevieren. Veel wordt er gesproken over verwilde ring. over geestelijken nood. over duistere machten, die in de wereld zijn losgebroken. Ik zal hier niet nader over uitweiden". „Wij staan voor een tweesprong: de keus tusschen een betere wereid en ons losmaken van de macht van het kwade, of de weg van de ont binding in te gaan. Een tusschen- weg bestaat er niet. Dit is een zaak van nuchter denken en van gezond verstand, zij is onafwendbaar. Niet alsof sommigen die keus wensohen te doen en anderen dit niet wen- schen. Gaat niet achter alle problemen, waan'oor wij geplaatst worden, een diep menschelijk vraagstuk schuil: het levensvraagstuk van mensch en samen leving, dat eerst tusschen den mensch en God moet worden opgelost, willen wij de vraagstukken van onzen tijd in wezen aan kunnen? Vóór alles hebben immers de men schen en de gemeenschap behoefte aan innerlijke zekerheid en aan een vasten maatstaf, waaraan goed en kwaad ge meten kunnen worden, aan onzelfzuch tigheid en naastenliefde. Met andere woorden, aan een geestelijken grond slag, waarop een betere wereld kan worden opgebouwd een we reld. waarin die grondslag tot haar recht komt". Prof. Schermerhorn sprak. Voor de microfoon heeft minister-pre sident prof. ir. W. Schermerhorn des avonds tot alle land- en rijksgenooten een herdenkingsrede uitgesproken. Zijn woorden hadden een zeer ernstigen klank en sloten aan op de aangrijpende, vol diepen zin die de Landsvrouwe op de Vughterheide, de plek van zooveel bloed en tranen, maar ook van zooveel moed en trouw, tot haar volk had ge richt. Prof. Schermerhorn weidde voor al uit over het waarschuwende: Wij staan voor een tweesprong" en eindigde met te zeggen: „De herdenking der dooden als deze heeft alleen wezenlijke beteekenis, wanneer wij bereid zijn, die herdenking te plaatsen in dit licht van de onherroe pelijke keuze, waarvoor wij lederen dag onnieuw in ons leven worden gesteld. Vooral nu. nu meer dan ooit na dezen harren tijd de menschheid en nu vooral Europa, op den tweesprong staat. Toe hoorders, dat wij zóó gezamenlijk deze herdenking mogen begrijpen en bele ven, nu en in den tijd die komen gaat". Nederlandsche verzetsman naar pres. Truman Naar men ons mededeelt, zal uit Ne derland, België, Frankrijk en Dene marken een vertegenwoordiger uit de illegale beweging door president Tru man ontvangen worden. Voor Neder land is dit de luit.-adjudant van II- 1. R.I. van het garnizoen te Bloemen- daal, eerste luitenant P. J. van de Hurk. die momenteel in Parijs vertoeft op het Amerikaanrche Hoofdkwartier. Luitenant van de Hurk dankt deze onderscheiding aan de groote hulp, die hij aan neergekomen Geallieerde pilo ten heeft verleend in samenwerking o.a. met zijn echtgenoote. Beiden waren door de bezetters ter dood veroordeeld, doch zij werden, door hun kameraden uit 'net politiebureau te Meppel be vrijd. Meer treinen Heden is een nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen ingegaan, die vele verbete ringen op het vorige treinenrooster bevat. De belangrijkste op het traject Amsterdam —Rotterdam zijn: De trein die om 5.55 uit Amsterdam ver trekt en 6.41 in Leiden aankomt, wordt door- gevoerd naar Zwijndrecht.. Doorgaande trein Den Haag (vertrek 6.09)— Amsterdam (aankomst 7.12). De rein die om 21.55 uit Amsterdam naar Haarlem vertrekt, wordt doorgevoerd naar Den Haag (vertrek Haarlem 22.14) ln de nachten van Zondag op Maandag en na een leestdag vertrekt om :i.56 een uein. van Haarlem naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7