Haarlems Dagblad Zz t£//f Binnen tien dagen De „afgehandelde" Perzische kwestie Nieuwe beschuldiging van Hussein Ala Dappere kerel Visschersschepen varen niet uit Steenkool-crisis in de Vereenigde Staten Terug naar oorlogsrantsoeneering Mussert j J'JfP°N J»»u "ei!lf ,'»BI ;>U'![ 'OJ j «be .Tnargan# No. J8S32 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Teief. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 •-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Dinsdag 7 Met ifttrt Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 OG maar tien dagen scheiden ons van 1 de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten Generaal, die vijf millioen Nederlanders ter stembus zullen doen tijgen. Wie zou beweren, dat zij dat oogenblik allen in spanning tegemoet zien, zou zich aan overdrijving schuldig maken. Er heerscht een matte stemming in ons land, waarin ook de naderende verkiezingen tot dusver geen krachtige opleving hebben kunnen teweegbrengen. In een artikel „Armoede" heb ik verleden week getracht, de dieper liggende geeste lijke oorzaken van dat verschijnsel te ver klaren. Er zijn natuurlijk ook andere, want de man die de uitspraak deed, dat geen enkel mensch iets doet of nalaat om slechts één enkele reden, had gelijk. In dit geval zijn er vele redenen en zonder de vaderlandsche nuchterheid ten top te verheffen en het motief op de eerste plaats te zetten moeten wij erkennen, dat ons minieme vleeschrantsoen mede schuldig is aan de matheid en loomheid, die zoovclen tijdens hun dagtaak en ook daarna pleegt te hinderen. Als het een maal zoover komt, dat wij weer eens in behoorlijken mate vleesch te eten krij gen, zal dat zoowel op de arbeidsproduc tiviteit als op de actieve belangstelling voor( de vraagstukken van den tijd ver rassenden invloed doen gelden. Gelukkig houdt het aanschouwen van de vele koeien, die onze weilanden zoo rijk en zorgeloos stoffeeren, een blijde belofte in. Denk niet, lezer, dat ik scherts. Er varingen in bezettingstijd hebben be wezen hoe snelle en heilzame uitwerking dierlijk eiwit, al kwam het maar bij uit zondering en in kleine hoeveelheid, op den uitgeputlen mensch deed gelden. Ik stap van dit thema af om een op wekkend woord voor de verkiezingen te schrijven. Al zullen nog grooter vragen, dan bij dezen stembusstrijd aan de orde gesteld worden, onze toekomst beheer- schen, toch is die strijd van groot be lang voor ons allen en komen» er zaken bij in het geding, die ons leven direct raken en het in bepaalde banen kunnen stuwen. Niemand heeft het recht, daar onverschillig tegenover te staan. Er zijn menschen, die blijkens hun uitlatingen maar niet kunnen vaststellen, op welke partij zij stemmen zullen. Sommigen be klagen zich daarbij over de vele overeen komsten in de partijprogramma's. Die zijn er evenwel altijd geweest en laten wij ons daarin verheugen, want als de inzich ten zich tot tegenstellingen bepaalden zou het er droevig met ons volk uitzien. Ge lukkig is er veel dat vereent. Dat maakt het tenslotte mogelijk, de parlementaire democratie productief te doen werken en de oppositie een werkzaam aandeel in den parlementairen arbeid te doen nemen. Wie daaraan twijfelt herinnere zich maar eens, hoeveel invloed een partij als de S.D.A.P. gedurende tientallen jaren, waarin zij onveranderlijk in de opposi tie bleef en zelfs bij meer dan één ge legenheid weigerde aan de regeering deel te nemen, op "s lands zaken heeft kunnen doen gelden. Het is, voor ieder die zijn gedachten en gevoelens rustig peilt, volstrekt niet zoo moeilijk zijn stem te bepalen. Dat nieuwe concentraties en koersveranderin gen, door de stroomingen van den tijd veroorzaakt, veel kiezers nu tot overleg en overweging nopen en zij er niet meer komen kunnen, door gedachteloos hun stem op een oud etiket uit te brengen, is een winst. Laten de menschen, die zich vroeger niet bezonnen, dat nu maar eens grondig doen. Nederland heeft, zou ik zoo zeggen, wel eenig recht op die in spanning en het lage vleeschrantsoen is geen excuus om haar te ontgaan, want alle geleerden verzekeren dat denken maar. heel weinig calorieën eischt. Evenals vroeger zijn er ook nu lieden, die hun afschuw van alle politiek, die zij vereenzelvigen met gekonkel, tot uiting brengen. Zij slaan zich op de borst en geven te kennen dat zij er te goed voor zijn. Dit moge hen een oogenblik bevredigen, maar het is geen houdbaar standpunt. Tot de onvolmaakte uitingen van den on volmaakte» mensch behoort nu eenmaal de politiek, die zijn levensgang en dien van zijn medemenschen in hooge mate bepaalt. Het is waar dat zij zijn zwak heden nogal duidelijk pleegt te toonen en dat andere levensuitingen dat niet zoo publiekelijk doen. Maar daarom worden die niet minder benadeeld door zijn te kortkomingen. Zij zijn alleen maar wat minder openhartig. Is het nu niet aanmatigend te beweren, dat men boven de politiek verheven is, die zich bovendien niet alleen in holle leuzen, demagogische redevoeringen en andere menschelijke feilen uit, maar ook leidt tot veel goed en gedegen werk door bekwame mannen, die daarmee hun beste bedoelingen trachten te verwezen lijken? Mij lijkt het aanmatigend en ook eenzijdig en oppervlakkig. Overigens zijn de verachters der politiek zelf onvol maakte menschen en leidt hun opvatting tot de voor hen niet plezierige gevolg trekking, dat zij uitsluitend hun eigen gemakzucht willen bevredigen, geenerlei offer brengen voor de samenleving en zich ertoe bepalen, te critiseeren hetgeen anderen ook in hun belang tot stand pogen te brengen. Neen. hun opvatting is niet houdbaar Ik heb al eerder gezegd dat de ko- 6 Mei was de datum, waarop de ont ruiming van Perzië zou moeten zijn vol tooid en waarop de Veiligheidsraad van de beide betrokken partijen de verzeke ring zou vragen, dat de overeenkomst dienaangaande ten uitvoer was gelegd. Volgens officieuze inlichtingen is de evacuatie van Perzisch grondgebied in derdaad in een stadium van. voltooiing, doch de situatie in Azcrbeidsjan is door de isolatiepolitiek der Russen niet te con troleeren. Er komen berichten dat de hoofdstad van Azcrbeidsjan, Tebriz, door de Russen is verlaten en de Perzische re geering heeft blijkens een mededceling van Hussein Ala, den ambassadeur te Washington, van bepaalde zijde vernomen dat de ontruiming van Azerbeidsjan he den, 7 Mei, zou zijn voltooid. Een brief, die Hussein Ala heden aan den secretaris van de UNO, Trygve Lie. heeft doen toekomen, doet mededeeling van dit laatste feit. doch voegt erbij dat „dit bericht niet door directe waarne- Dezer dagen werd de militair B. Burkunk te Hansweert gedeco reerd met j3en Bronzen Leeuw, hem door de Koningin verleend „voor betoonden moed en opofferingsge zindheid". Burkunk redde zijn ka meraden het leven door op een springmijn te trappen, toen deze zou explodeeren, tengevolge waar van het ongeluk voorkomen weid, jnaar hem een voet werd afgerukt.^ De laatste kans der Parijsehe conferentie De Parijsehe correspondent van de Evening Standard deelt mede dat de onderhandelingen tusschen de vier mi nisters tot het vinden van een «compro mis in de Italiaansche aangelegenheid gedurende het weekend achter de scher men zijn voortgezet. Er is een kans dat dit compromis zal kunnen worden ge vonden in een uitwisseling der conces sies, waarbij Triest aan Joegoslavië zou komen in ruil voor de onafhanke lijkheid van Cyrenaica en Tripolis, ter wijl de Russen zouden moeten instem men met een plebisciet in het Ita- liaansch-Joegoslavisch grensgebied en de instelling van een geallieerde con trolecommissie voor de Italiaansche vredes v oor waa rden Londensche berichten spreken van de mogelijkheid dat de conferentie nog deze week zal worden beëindigd na een vluchtige bespreking van de vredesver dragen met de Ballcanlanden en de Duitsche kwestie. Wanneer het ver langde compromis niet kan worden ge vonden. zullen de ministers de conferen tie opschorten om met hun regee- ringen overleg te plegen en het is mo gelijk dat zij dan pas over twee maan den weer bijeen zullen komen. De bom die al langen tijd op springen stond, is eindelijk gebar sten. Als gevolg van het feit, dat minister Mansliolt geweigerd heeft te voldoen aan den eiscli van de rceders, den visehhandel vrij te ge ven. waardoor voor een groote hoe veelheid visch geen afzet gevonden kan worden, liebhen de reeders be sloten, de visscherij stop te zetten. Vandaag is geen enkel vaartuig naar zee vertrokken, zoodat het gc- heele bedrijf stil ligt De in het vis- scherijbedrijf werkzame arbeiders hebben een delegatie naar Den Ilaag gezonden, om deze aangelegenheid met den minister te bespreken. mingen van officieele Perzische regee- ringspersonen is bevestigd". Zeer merkwaardig was de zinsnede, waarmede de brief besloten werd, die de reden opgaf van de onmogelijkheid om de ontruiming van Azerbeidsjan te con- trolceren: „De Perzische regeering kan niet voldoende gezag uitoefenen in Azer beidsjan wegens Sovjet-inmenging in Perzische binnenlandsche aangelegen heden." Morgen zal de Veiligheidsraad bijeen komen om de laatste acte van de Perzi sche kwestie te behandelen in het licht van den toestand, zooals deze op dit mo ment uit de Perzische, eventueele Rus sische vérklaringen kan worden vastge steld. Het is zeer de vraag of de brief van Hussein Ala niet zal verhinderen, dat de Perzische kwestie als agendapunt wordt geschrapt. Verandert Engelaiids houding? United Press meldt: Een conferentie die moet beslissen over de houding van Engeland in het Indonesische vraagstuk, is te Singa pore gehouden .tusschen Britsohe mili taire en civiele autoriteiten in den Indi- schen archipel. Generaal Mountbatten, generaal-ma- joor Stopford, Lord Killearn en de Brit- sche consul-generaal op Java, Macker- rath, waren op deze conferentie aan wezig. Een voorstel dat op deze conferentie werd geformuleerd is aan de Britsche regeer ing gezonden betreffende de hou ding ten opzichte van Java. Men ver neemt uit Britsche bron dat de Engel- sche regeering van plan is alle Britsche en Britsch-Indische troepen uit Java terug te trekken voor dat een politieke regeling is bereikt, teneinde een over eenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs te forceeren. Indien deze regeling niet zou worden bereikt zou Australië de kwestie uit naam van hot Britsche gemeenebest aan den Veilig heidsraad voorleggen. Er worden drie redenen opgegeven voor deze Britsche plannen, nl. ten eer ste de Engelsche vrees dat de aanwe zigheid van Britsche troepen door de Nederlandei's en Indonesiërs zal worden aangegrepen als excuus voor een uitstel van eon regeling, ten tweede de hooge bezettingskosten voor Engeland, die reeds meer bedragen dan die van de Birma-campagne. ten derde de vrees voor mogelijke groote gevechten, waar bij Engeland's inmenging het land in een moeilijk parket zou brengen. De huisvesting der NSB-ers MIJ ven zij kazerne aan do Eenige weken geleden hebben wij medegedeeld, dat het ministerie van Oorlog de infunteriekazerne aan den Koudenhonn te Haarlem -waar thans de mannelijke gedetineerde N.S.B.'ers uit Haarlem en omgeving gehuisvest zijn opgeëischt had, omdat het ge bouw gebruikt moet worden voor de nieuwe lichting die opkomt. De com mandant van hot kamp aan den Kou- denhorn is daarop gaan zoeken naar een nieuwe huisvesting. De plannen waren, dat „Duinrust" te O verveen, waar nu de vrouwelijke gedetineerde N.S.B.'ers uit Haarlem en omgeving zijn opgenomen, bestemd zou worden voor de mannen. De vrouwen zouden dan overgebracht worden naar hot kamp onder Castricum. „Duinrust" is evenwel te klein om de ruim 2000 mannen te herbergen. Daarom werd ook het fort Penningsveer" onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude als kamp in orde ge maakt. Nu vernamen wij dat het kamp te Castricum voor andere doeleinden zal worden bestemd. Hot is namelijk de be doeling daar alle N.S.B.'ers met geeste lijke afwijkingen onder te brengen. Daardoor zijn de verhuisplannen voor de N.S.B.'ers uit Haarlem en O verveen weer in de war gegooid. Wij informeer den nog eens bij den commandant van bot kamp aan den Koudenhorn. Deze deelde ons mede, dat hij van zijn ver huisplannen niets naders gehoord had, zoodat hij meende te kunnen aannemen, dat hij voorloopig met zijn kamp te Haarlem blijft. Een tragisch ongeval Maandagmiddag omstreeks half vijf wilde de 55-jarige C A. L.B. uit Breda, een moeder van 11 kinderen te Haarlem in den reeds rijdenden trein naar Rotter dam stappen. Zij had haar koffer al in den wagen geduwd en een kind, dat zij op den arm droeg eveneens in den trein gezet, toen een haastige heer haar opzij drong met het noodlottig gevolg, dat de dame tusschen het perron en den trein viel. Een van haar voeten werd afgereden. De onopzettelijke veroorzaker van het ongeluk trok aan de noodrem, sprong in zijn wanhoop uit den trein, waarna hij in de menigte verdween. Om 10 u\ir in den avond meldde hij zich bij de Haar- lemsche politie. De vrouw, wier echtgenoot verleden week overleden is, werd in zorgwekken- den toestand naar het Elisabethsgasthuis hier ter stede vervoerd. Engeland zal belangrijk minder eieren, vleesch en melk consumeeren in den komen den winter, tengevolge van het halveeren van de veevoedertoewijzing. terechtgesteld Namens den minister van Justitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen ir. A. A. Mussert heden in den vroegen ochtend Is voltrokken. mende verkiezingen uiterst belangrijk zijn en een keerpunt in den na-oorlog- schen toestand beteekenen, omdat zij ons terug zullen voeren naar do toepassing der parlementaire democratie en de juiste, grondwettelijk gewaarborgde gezagsver houdingen. Alles zal niet binnen enkele weken na de verkiezingen hersteld wor den, bestrijding van misstanden zal nog lang groote moeilijkheden veroorzaken, maar wij zullen weer op den goeden weg zijn. Om dat te helpen bereiken moet men matheid overwinnen en zijn mede-ver antwoordelijkheid beseffen. Wij Kiezers hebben een plicht. Wij zijn weer aan bod. R. P. De staking in de steenkolenmijnen in de Vereenigde Staten, die op 1 Aprii j.I. begon en ondanks de onderhandelingen tusschen den minister van Arbeid, Schwcl- lenbach, de vakvereenigingen en de mijn- directies nog steeds voortduurt, dreigt catustrophale gevolgen te hebben. De Amerikaansche minister van Binnenland sche Zaken, Krug, heeft heden medege deeld dat een terugkeer tot de oorlogs rantsoeneering van steenkool niet meer te vermijden zal zijn, ook zelfs indien de stakers spoedig aan het werk zouden gaan. De voorraden zijn zoover uitgeput dat de aanvulling maanden zal vergen en dat de kolen-verschepingen naar de behoeftige landen geheel moeten worden stopgezet. De gevolgen van de staking zijn reeds langen tijd in de industrieën en vervoers bedrijven merkbaar. De treinen vervoeren reeds veertig procent minder reizigers dan voor de staking, door inkrimping der dienstregeling, en de gas- en electriciteits- voorziening in de groote steden geraakt langzamerhand in zulke moeilijkheden, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van gas- en stroomlooze uren. Intusschen doet president Truman per soonlijk pogingen om de partijen van het conflict te verzoenen, doch hij is daar nog niet in geslaagd. Gisteren hooft hij nog meer dan een uur met Schwellenbach geconfereerd teneinde te komen tot oen nieuwe regeeringsbemiddeling. na het fa len van de vorige bemiddelingsvoorstel len. De ernst van den toestand blijkt wel uit het feit. dat reeds thans maatregelen moeten worden getroffen om de voor raden steenkool, die voor het invallen van den winter ter beschikking zullen ko men, te verdeelen volgens de maatstaven van de oorlogsrantsoeneering. opdat de groote behoefte der wintermaanden ten minste procentsgewijzê zal kunnen wor den gehonoreerd. Wat er van de verschepingen naar Europa gedurende de komende maanden terecht zal komen, kan men nagaan wan neer men in aanmerking neemt dat deze exportvoorraden moeten worden geput uit 't surplus der Amerikaansche productie, dat thans voor vele maanden negatief is ge worden doordat de voorraden waaruit de eigen behoefte moest worden voldaan, reeds zijn geconsumeerd. George Bernard Slum. de wereldberoem de auteur en tooneelsclirljvcr, die binnen kort negentig Jaar wordt, toont groote belangstelling voor de klolnbceldcamera van den journalist, die liem zoojuist ge fotografeerd heeft. Slinw, die een en thousiast cameraman l-, is buitenge woon crltiseh betreffende foto's, die »an l»em geinnukt worden, U')

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1