Oppositie voornamelijk aan het woord Bij het debat over Indonesië Gillette is er weer! 12 Mei Moederdag bloemendag De Amsterdamsche haven is uitgestorven Een conflict en zijn achtergrond Avonturen van Wag en Warrel Korf en Bondig (Van onzen parlementairen redacteur) Een poging van den heer Schou ten (a.r.), om het debat over Inctone- sië een week uit te stellen, ten einde het voorloopig verslag der commissie- v. Poll eerst door een Nota van de Re geering te laten beantwoorden en de Regeeringsverklanng in de afdeelingen te doen behandelen, leverde geen suc ces op. Want met alleen Mr. v. d. Goes v. Naters (P. v- A.). maar ook de heer v. Poll (R.K.) voelden hiervoor niets, zij het om verschillende redenen. Toen legde de a.r. fractie-aanvoerder, bij ge brek aan voldoenden steun voor zijn denkbeeld, er zich bii neer, dat heden het groote debat zou aanvangen. Dit geschiedde in een goed bezette Kamer, •waar de propvolle tribunes en loges van de groote belangstelling getuigden, die er in breeden kring voor net Indo nesische vraagstuk leeft. In de loges ontdekte ik geen enkelen diplomaat. Dit wil echter geenszins zeggen, dat het buitenland zich voor deze kwestie niet zou interesseeren. Het tegendeel is het geval. En hoewel degenen, die kritiek op het door de Re- Êeering en door Dr. v. Mook gevoerde eleid uitoefenden, niet de geringste aandacht aan den internationalen kant van het geval besteedden, is het best mogelijk, dat men van Regeeringstafel in dit opzicht uit een gansch ander vaatje zal tappen. Vooral, indien er al 1e sterke aandrang uit den boezem der Kamer zou komen, om voorloopig de besprekingen met Sjahrir c.s. op te schorten, b.v. totdat eerst de geïnter neerden bevrijd zullen zijn. Het karakter van de Maandagmiddag gehouden redevoeringen was, met uit zondering van het betoog van den heer Goedhart (P.v.A.), die het rapport- v. Poll als veel te eenzijdig belicht, bestreed, bepaald oppositioneel. Dit kwam tot uiting in wat Generaal B a- jetto (R.K.) met betrekking tot al lerlei kleinere punten zeide. in het be loog van den heer M e ij e r i n k (a.r.) lid der comm.-v. Poll. die het Kabinet onder de oogen bracht, dat, terwijl het zelf priis stelt zich op zuiver democra tisch standpunt te plaatsen, het ander zijds een beleid toelaat of voert, het welk hiermee volkomen in strijd is. In dit verband laakte hij de uitscha keling van den Raad van Indië, zooals later Mr. Korthals (P. v. d. V.) optrad tegen het in Indië gevoer de „persoonlijk gouvernement", waar aan hii eigenlijk alle fouten en misluk kingen toeschreef, becritiseerde dat de Luitenant-G.G. feitelijk den Raad van Departementshoofden passeert en ne geert, zoodat elke toetsing van dr. v. Mook's denkbeelden ontbreekt. Van de voorlichting en berichtgeving deugt vol gens dezen spr. niets, wat z.i. geen won der is bii hét bestaan der censuur en het ontbreken der persvrijheid. De li berale woordvoerder, die als lid der commissie-v. Poll, thans ter plaatse een on ander gezien en gehoord had, speel de tegen de Regeeringsverklaring de in het rapport-v. Poll neergelegde bevin dingen uit, b.v. met betrekking tot het „gezag" van de republiek van Sjahrir c.s. Gegeven de gruwelijke terreur op Java, is het absoluut onmogelijk vast te stellen hoe de bevolking werkelijk denkt. Kortom, het gezag van de Re publiek is een fictie en onjuist en on democratisch ware het om nu maar de Situatie op Java als definitief beslis send aan te nemen, terwijl de Regee ring elders wel de democratische me thode van beslissen in vrijheid en zon der terreur toegepast wil zien. Laat de Republiek beginnen met den „fat soensplicht" zooals dc Regeerings verklanng dat noemt i. z. bevrijding van de geïnterneerden na te komen, opvatting o.m. ook aangehangen door de heeren Meijer ink (a.r.) en Schouten (a.r.), ja, de laatste acht te verder praten met de Indonesiërs bepaald ontoelaabaar als daaraan de •bevrijding der geïnterneerden niet zou vooral' gaan. Natuurlijk is ook van meer dan een kant betoogd zoo ojn. door Mr. Korthals dat het wel een heel vreemd oogenblik is, nl. vlak voor de verkiezingen, dus voor het demissionair worden van dit Kabinet en het ver dwijnen van deze Kamer, om thans de Indonesische kwestie in een debat tus- echen Kabinet en Kamer aan te snijden. Zij, die straks aan het bewind of in de Kamer komen, kunnen toch onmogelijk gebonden worden door een nu te vallen beslissing! Maar, zoo voegde Mr. Kort hals hieraan toe, het goede van deze ontmoeting is, dat nu de kaarten op ta fel komen: het woord is thans in de eerste plaats aan het volk. aan de kie zers. Fel van leer trok de heer Schou ten, die klaagde over het feit. dat de Regeering de Kamer telkens weer voor voldongen feiten plaatst en die het „on waardig, onvruchtbaar cn inconstitu tioneel" noemde, dat het Kabinet ten slotte het vroegere standpunt om niet roet Soekarno te praten, had laten va ren. Van reactie bij ons is geen sprake. Wij zijn gaarne bereid mee Ie werken aan een oplossing in de richting van zoo spoedig mogelijk verleening van vol ledige autonomie voor inwendige aan gelegenheden en dit dan binnen het verband van het koninkrijk. Doch wat het Kabinet doet komt neer op gemeene zaak maken met de revolutie. De repu bliek is m geen enkel opzicht aanvaard baar. Kortom wij kunnen in deze zaak wegens principieel verschil van inzicht niet medewerken, verklaarde de a.-r. fractieleider, waarna zijn partijgenoot Meijerink nader het fascistisch karakter van de op terreur gebaseerde republiek schetste. Terwijl ook de heer Tilanus (c.-h.) zich oppositioneel uitte, was dit niet het geval met den heer Palar (P. v. A.), die met een beroep op dc historie aan toonde, dat het« nationalistisch streven der Indonesiërs allerminst een uitslui tend product van de Japansche bezet ting is. Meermalen was vroeger al aan gedrongen op verleening van uitgebrei de democratische rechten, waarvoor men echter te lang doof is gebleven, met alle gevolgen van dien. De aanhang der nationalisten was volgens dezen af gevaardigde sterker dan menigeen hier wel betoogt. Siahrir's positie noemde hij dan ook politiek, militair en inter nationaal zeer sterk. Vrijlating der ge- interneerden noemde hij inderdaad een fatsoensplicht. Het is vooral de kwestie, welke nader in dit debat nog een rol van beteekenis zal innemen. Dat bleek, toen laat in den avond de lieer v. Poll een ont- werp-motie voorlas, welke vrijlating der geïnterneerden als eisch stelt met betrekking tot voortzettting van de be sprekingen met de nationalisten. Ik moet aan het bovenstaande nog toevoegen, dat zoowel inhoud van als toelichting op de ontwerp-motie v. Poll heel wat zoetsappiger was dan de critiek die in 't rapport der commissie voorkomt en door de oppositioneele sprekers bij dit debat geuit. Mr. Joe k es (P. v. d. A.) wees hierop en gaf verder te ken nen. dat het met de motie eigenlijk best zou gaan, behalve dan één puntje: geen verdere bespreking voordat de be vrij ding der geïnterneerden is voltooid. Be halve de communist de Groot, die naar twee kanten klappen uitdeelde, nl. naar die der re geer in g en die van den heer Schouten, sprak nog ver over midder nacht zijn partijgenoot Wagenaar. Onze parlementaire redacteur telefo neerde ons nog hedenmiddag: Aan het slot van zijn rede, die twee uur had ge duurd. mocht min. Logemann, die zich op krachtige wijze verweerd had tegen de critiek van het rapport der commis sie-van Poll en van wat er in de Ka mer was gezegd, hedenmiddag een warm applaus oogsten van den linker kant. In zijn betoog liet hij o.m. niet na te onderstreepen hoezeer het ook wegens de internationale verhoudingen noodig is, dat wij voortgaan te pro- beéren overeenstemming met Sjahrir c.s. te bereiken. Ten aanzien van de ontwerpmotie- van Poll verklaarde hii. dat de regee ring deze, aangezien zij bedoelde de nunten van overeenstemming tusschen kabinet cn Kamer aan te geven, harte lijk welkom heette. Met één voorbe houd echter, te weten de paragraaf over stopzetting van de besprekingen tot de bevrijding der geïnterneerden is voltooid. Dit ware onjuist, omdat reeds een schema voor de invrijheidstelling is aanvaard en met de uitvoering daar van een begin is gemaakt. Zoowel bij de Indonesiërs als in het buitenland zou het een funesten indruk maken, alsof wij de zaak werkelijk op de lange baan zouden willen schuiven, wanneer we nu aankwamen met den eisch, ge lijk die in dit deel der onlwerpmotie was geformuleerd. Dat zou een breuk beteekenen met alle ernstige conse quenties daarvan en dus was het aan de regeering volstrekt onmogelijk dit punt te accepteeren. E. v. R. De Jansschouwburg te Haarlem 15 Mei zal het 10 jaar geleden zijn, dat de exploitanten van den Schouwburg aan den Jansweg in staat van faillissement verklaard werden. Kort daarop werd het gebouw gesloten. In den loop der jaren zijn tallooze plan nen gemaakt door verscheidene gegadig den om het gebouw te restaureeren, of af te breken, om op den grond een nieuw gebouw voor tooneeluitvoeringen, concer ten, enz. te laten verrijzen, maar het is nog steeds bij plannen gebleven. Er is hier ter stede wel behoefte aan een nieuw gebouw voor vermakelijkheden, maar het is de vraag, of den eersten tijd toestem ming zal worden gegeven om bouwplan nen van dien aard uit te voeren. Intusschcn staat het oude gebouw er nog. Niet als een sieraad der omgeving! Mooi werk voor Putten De Feestvereeniging Jan van Goyen- straat te Heemstede is er op den herden kingsdag der bevrijding in geslaagd, met behulp van een Rad van Avontuur en een theetent f 1224.19 bijeen te brengen voor het in bezettingstijd zoo zwaar getroffen dorp Putten op de Veluwe. Na den aan slag op Rauter werd, zooals men zich her inneren zal, het dorp ten deele door de Duitschers verwoest en 682 inwoners werden naar Duitschland gevoerd, van wie 650 omkwamen. Ih velerlei vorm wordt actie gevoerd om Putten en de kinderen van de slachtoffers van Duit- schen moordlust te helpen. Het Hoem- steedsche geval is een mooi voorbeeld daarvan. Na |arcn van scheerellende komt Gillette ons bevrijden I Gillette Standard lOct.p.mesje. Luister naar de B.B.C. Allen, die tijdens den oorlog steun heb ben gevonden bij de uitzending van dc B.B.C. en in het bijzonder den illegalen werkers, die van deze uitzending voor hun strijdorganen hebben gebruik ge maakt, wordt verzocht Maandag 13 Mei a.s. om 19.15 uur, naar Hilversum I te luisteren. Dan is er een uitzending die voor hen van belang kan zijn en waarin zij de vertrouwde stemmen weer eens kunnen hooren. De staking in dc Amsterdamsche haven die in ^iaar algemeenen vorm een uit" vloeisel is van een zeeliedenconflict van 10 April en die thans liet geheele haven- rumoer rond het IJ heeft lamgelegd, zoo dat zelfs dc voedselvoorziening van Ne derland in het gedrang dreigt te komen, bezit een aantal facetten, die de onder scheiding van de kern van het vraagstuk niet gemakkelijker maken. Zooals men ons van bevoegde zijde mededeelde, is de huidige stand van za ken in de Amsterdamsche haven zóó, dat 1200 personen, betrokken bij het haven bedrijf, in staking zijn. Hiervan zijn 672 werknemers ondergebracht in de Stichting Samenwerkende Haven Bedrijven (SHB), de apdéren werken bij de KNSM, de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en eenige kleine ondernemingen. 17 schepen liggen tot werkeloosheid ge doemd voor dc kaden. Het ontstaan van het conflict. Reedsv in illegale kringen werd, tijdens de bezetting een sterke behoefte geveeld aan een organisatie op transportgebied in het havenbedrijf, uit welken drang de reeds genoemde SHB geboren werd. Deze organisatie garandeert dc rond haar ge groepeerde havenarbeiders een vast loon, ongeacht de werktijden of de aybeidsmo- gelijkheden en, zij nam dan ook na den oorlog de losse menschen in vasten dienst. Toen 1 April 1946 een nieuwe Arbeids overeenkomst tot stand kwam, kon de EVC zich niet vereenigen met de wijze waarop dit gebeurde. Zij meende, dat zij buiten de onderhandelingen werd ge houden cn daar vele SHB'ers lid waren van de EVC, groeide een meeningsver- schil snel uit tot een openlijk conflict. Toen de „Java" eenigen tijd geleden gelost moest worden, weigerden alle ar beiders van" de SHB, die lid van de Een heids Vakcentrale waren, arbeid te ver richten. Geleidelijk is hieruit een algemeene ha- 122. „Deze twee vrienden van Zijne Koninklijke Hoogheid Angelius, en dus vrienden van mij, moeten direct ge bracht worden naar de Koninklijke ja- brieken van Wonderwerkluigen. Laat de snelle vier voorkomen!" Wag en Warrel waren verschrikkelijk benieuwd Jiaar wat nu weer zou komen. Vooral Wag, die al eerder kennis had gemaakt met de wonderbaarlijke dingen, die in het rijk van koning Zoemdoro gebeur den en dc onbegrijpelijke dingen, die er waren uitgevonden. Die bijen van Zoemdoro moesten toch wel een heel knap volkje zijn, dat ze zooveel onge hoorde dingen konden maken, dingen, waarvan Wag Wemel uit de Ruischen- de Woxiden nog nooit gedroomd had, venstaking ontstaan. Toen het geschil vorige week dreigende vormen aan ging nemen stuurden dc directie van dc Sa menwerkende Havenbedrijven en de in- dividueele werkgevers hun arbeiders een ultimatum, dat, zooals wij reeds mede deelden Maandagmorgen afliep. Wie aan het begin van deze week niet op de ha ven verscheen, kon zich als ontslagen be schouwen. Een gering percentage van de werk nemers meldde zich inderdaad Maandag morgen: naar men ons mededeelde niet alleen uit angst voor het dreigende ont slag, maar wel degelijk uit overtuiging, dat de EVC-actie op dood spoor ran geerde. In dit verband Is het dienstig, een klein overzicht tc geven van de loonschaal, waarmee op dit oogenblik door de SHB gewerkt wordt cn welke door den Rjjks- bemiddelaar werd goedgekeurd: Een gegarandeerd minimum-loon van f 30.84 per week plus een toeslag van 8 cent per arbeidsuur vormt hiervan dc basis, terwijl de hoogste looncn, even eens verhoogd met den „arbeidstoeslag" zich rond de f 45 bewegen. Molestaties door EVC-ers. De werkwilligen werden Maandagmor gen evenwel lastig gevallen door EVC- aanhangers. Gevallen van ingegooide rui ten en doorgesneden fietsbanden werden de Amsterdamsche politie gemeld. Hoe wel er eenige menschen weer definitief aan het werk gegaan zijn, is er geen sprake van normalen arbeid: teveel sleu telposities in de gecompliceerde haven machinerie ontbreken om een normaal functionneeren van het Amsterdamsche bedrijf mogelijk te maken. Op een dood punt. Nu dc stakende arbeiders in feite ont slagen zjjn, ligt het in de schoot der toe komst verborgen, hoe het Amsterdamsche havenprobleem zich zal ontwikkelen. Vermoedelijk 7,ullen die werkwilligen, die door de diverse werkgevers in hun (dienst terug gcwenscht worden, binnen kort inderdaad weer aangenomen worden. Er zijn twee belangrijke punten in dit ar beidsgeschil met zijn onmiskenbaar poli- tickeu achtergrond, die om een oplossing roepen: De stagnatie in den zoo noodigen aanvoer voor onze voedselvoorziening, en onzen wederopbouw (noodwoningen e.d.), en het behoedzaam opgetrokken gebouw der SHB, dat als beschermend dak bo ven de hoofden der havenarbeiders met hun wisselende verdienste bedoeld was, mogen niet in gevaar gebracht worden. Een reactie in het buitenland op de voortdurende stakingsgolven in de havens van' Nederland is een merk bare afneming van onzen „goodwill" in de staten, die we nog zoo dringend noodig hebben en er zijn zelfs al schepen, die voor Nederland bestemd waren,naar andere landen gezonden. Naar wij hedenmorgen vernamen heeft dc Amsterdamsche politie het geheelc Oostelijke haventerrein in de vroegte af gezet. Alleen degenen, die in het bezit zijn van een „pasje", afgestempeld door de politie, zal hier worden toegelaten. Men hoopt op deze wijze verdere onge regeldheden te voorkomen. BINNENLAND Verkeersonderwös op <le lagere scholen zal binnenkort gegeven worden bij het leervak Aardrijkskunde. Te Stompetoren, het centrum var. de Schermer, heeft prof. ii w Schermerhorn, zoon van dit polderland, Zaterdag een monu ment onthuld ter ge dachtenis aan de 13 dooden uit den „slag bij Ursem" op 11 Octo ber 1944. Aan mr. dr. M. A. G. Harthoorn, president van het Hooggerechtshof In Ned.lndië, Is op zijn verzoek eervol ontslag uit, 's lands dienst ver leend. De „Kota Gedeh" is met voedings- en ver sterkende middelen voor de Indische bevolking, bijeengebracht uit gel den van het Nederiand- sche volk, in Priok bin- nengcloopen. Gemaskerde mannen met revolvers en sten- guns hebben een over val gepleegd op een boe renleenbank te Mierlo- hout. Zij drongen bin nen in de slaapkamer van den kassier en wis ten onder bedreiging dcTi sleutel van de brandkast te bemachti gen. De buit bestond uit f 10.000 en een aantal spaai certificaten. Een verscherpte controle op het motor- vervoer langs den weg zal door de Rijksver- keersinspeciie op 12 Mei (voetbalwedstrijd Neder land—België) worden uit geoefend. Zeven distributie- ambtenaren in Houten zijn wegens zwendel ge arresteerd, onder wie dc directeur van het kantoor, die 50 textiel- kaarten en 5 extra-roo- kerskaarten in zijn be zit bleek te hebben. BUITENLAND Hernieuwde wel vaart. Het Luxemburg- sche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het exportsnldo van zijn land thans 74 0 000.000 Luxemburgsche francs bedraagt. Dit gunstige overschot is vooral te dahken aan de pro ducten van de hoog ovens en staalbedrijven In het zuiden des lands, die ook in het buiten land gretig aftrek vin den voor den herop bouw der industrie. Haarlem en Omgeving De pianist Simon Halle zal Zaterdagavond 11 Mei een recital in de Begijnhofkapel te Haar lem geven. Het pro gramma bevat werken van Mozart, Schumann, Chopin, Debussy. In het maandblad der Haarl, verecniging van Huisvrouwen wordt gememoreerd het over lijden van mevrouw M. j. Brauns—Schagen, die gedurende 6 Jaar voor zitster der afdeeling is geweest. Tweemaal zat zij ln liet hoofdbestuur en wel als presidente en vice-presidentc. Bij haar aftreden werd zij tot eerelid benoemd. In dc commissie van advies voor het zieken fondswezen is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter en lid mr. L. V. Ledeboer. secretaris van het staatstoezicht op de ziekenfondsen, te Aerdenhout. Verder zijn tot lid benoemd de heer H. J. M. Bartels, apo theker te Haarlem en mr. dr. J. van Brug gen, voorzitter van de Verzekeringskamer te Heemstede. Dc heer P. B. Ar kenbout, ontvanger der directe belastingen, is vefplaatst van Ouden- bosch naar Haarlem. Sport in 't kort In dc internationale wielerwedstrijden op de Winterbann te Oostende won v. Vilet twee van de drie sprint-series voor Scherens. Ook in een wedstrijd legen het horloge, welke over 1 ronde werd gehouden, werd v. Vliet eerste (13.2 sec.); 2. Scherens 13.8; 3. Falck Hansen 14.4. Klassement: 1. v. Vliet 5 pt.2 Scherens 8 pt.; 3. Falck Hansen 12 jit. ln den koppel- wedstrijd over 30 km. waren De Bruycker en Bruneel winnaars met een ronde voorsprong op v. Steenbergen-Syl- vère Maes; v. V)iet-v. d. Drlessche eindigden met 5 iouden achterstand op dc 7c plaats,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2