Haarlems Dagblad Britsche troepen ontruimen Egypte Bidault bevestigt Parysche impasse Winston Churchill Koningin ontvangt Churchill Felle protesten der oppositie Smokkel met vleugels i -ag 'qosta uap jam uameALyriee nu oa\ 1 Woensdag 8 Mol 1l> 16 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f 1 f 1 1 .ill fT"l W I Jf^^l f 1 "1 I f 1 "1 Uitgave Stichting Voorlichting Soendaplein 37, Haarlem ill JL A frj \mm J^/X VjIVjL Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Hubert Peereboom Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE tweeënzeventigjarige Britsche staats man, die vandaag in ons land is aan gekomen en hier vijl dagen zal verblij ven. behoort tot de meest markante fi guren van een der stormachtigste perio den in de wereldgeschiedenis. Hij komt hier om onzen dank in ontvangst te ne men. Daar is alle reden toe. Zelfs in de trits van oorlogsleiders, die de overwin ning dor bondgenooten bevocht Chur- chill-Roosevelt-Stalin en ook ons volk daarmee bevrijdde van de Duit6che ti rannie. neemt hij een aparte plaats in. Want hij was de man die het spit afbeet, die na de groote Duitsche overwinningen van 1940 Groot-Brittannië, dat toen al leen stond, opzweepte en aanvoerde in de voortzetting van den strijd. Het kreeg zware slagen te verduren, die hem en het Britsche volk slechts bleken aan te spo ren. Een zoo onverzettelijke kracht ging van het eiland uit, dat de hoop in de ge- heele beschaafde wereld snel herleefde Toen Engeland den luchtslag boven Lon den had afgeweerd stegen zijn papieren al hoog. En welk een lange, zware weg was toen nog af te leggen! De groote weerstand begon pas, de groote tegen aanval moest nog beginnen Een jaar lang streden Churchill en zijn Britten alleen. In Juni 1941 viel Hitier Rusland aan, het geen de historie wellicht als zijn groote beslissende fout zal vaststellen en trad dus de Russische bondgenoot in het strijd perk. Op 7 December 1941 bracht de Ja- pansche aanslag op Pearl Harbour de Amerikanen, die onder Roosevelts leidin-g de Engelschen zooveel terwille geweest waren als zij mogelijk achtten, in den strijd. Churchill heeft zijn grootste kracht ten allen tijde getoond als hij kon vechten. De groote geallieerde vechtjas van den eer sten Wereldoorlog was Georges Clemen- ceau, die van den tweeden Wereldoorlog (ofschoon hij in den eersten ook al een be langrijk aandeel had genomen) was Win ston Churchill. Binnen een jaar na den eersten Wereldoorlog dankte Frankrijk Clemenceau af. Hij liet zich candidaat stellen voor het presidentschap der Repu bliek en werd bij de gebruikelijke voor stemming door een decoraticven candi daat van het tweede plan, Paul Descha- nel, verslagen. Zijn loopbaan als staats man was daarmee ten einde. Binnen een paar maanden na den val van Duitsch- land in den Tweeden Wereldoorlog werden de Britsche Lagerhuis-verkiezingen ge houden en leed Churchill's Conservatieve Partij een verpletterende nederlaag tegen Labour, dat aan het bewind kwam. Even als Frankrijk in 1919 zond Engeland in 1945 zijn groote vechtjas naar huis, toen de strijd beslist was. Den opbouw, den vrede wenschten de groote democratieën van het Westen aan mannen van anderen aard en eigenschappen toe te vertrouwen. Mot de scherpte van geest en de dur vende openhartigheid, die hem kenmer ken had Churchill zelf de aanvaardbaar heid van zulk inzicht in een va.i zijn boe ken erkend. In .,My Early Life", in 1930 verschenen, verklaarde hij immers: „Zij, die goed een oorlog kunnen winnen, kun nen zelden een goeden vrede maken en zij, die een goeden vrede kunnen maken zouden nooit den oorlog hebben gewon nen.Het is een erkenning, die geleerde psychologen, in hun beschrijving van sterk, uitgesproken karaktertypen, in uitvoeri ger en minder eenvoudige bewoordingen tot dezelfde slotsom leidt. Ijet kenmerkt Winston Churchill dat hij, naar de parlementaire oppositie verwezen, deze met onverflauwde energie is gaan aanvoeren een zich ook daarin weer ge draagt als de vechtjas, die hij is. Een merkwaardig man. Hij stamt uit een oud adellijk geslacht, waarvan het hoofd de hertog van Marlborough was Aan zijn vermaarden voorzaat van dien naam, den Marlborough van de zeven tiende eeuw, heeft hij natuurlijk ook een boek gewijd. De vermoeidheid, de aftake ling die zich in sommige oude geslachten doet gelden heeft hem niet bezocht. En een typische Engelschman is hij niet. Het bloed van zijn Amerikaansche moeder heeft zich sterk in hem doen gelden. Hij mist dan ook de reserve van de En- gelsche hoogere klassen. Churchill is altijd spraakzaam, openhartig, vaak zelfs luid ruchtig in zijn optreden geweest en heeft reclame nooit geschuwd. Integendeel: hij heeft er een overvloedig gebruik van ge maakt en zijn persoonlijke verkiezings campagnes hebben zijn landgenooten veelal met verbazing vervuld. Ook in zijn uiterlijk placht hij altijd gaarne de aan dacht te trekken: niet alleen door ver vaarlijke sigaren te rooken, maar ook door buitenmodel hoeden en ongewone jassen te dragen. Zijn gaven zijn vele. In zijn jeugd en ook later nog, tot in den eersten Wereld oorlog toe, heeft hij zich als militair on derscheiden. Hij is een buitengewoon be gaafd journalist, hetgeen zoowel in zijn boeken geen romans, maar historisch en biografisch werk als in tallooze artikelen voor dagbladen tot uiting is ge komen Als minister heeft hij ettelijke verschillende functies bekleed, hetgeen verklaard wordt door zijn uitgesproken begaafdheid als administrateur. Churchills departement placht in Westminster altijd te gelden als het best-georganiseerde, het snelst en ook nauwkeurigst werkende. Het is een eigenschap, die men bij een man met dergelijke andere talenten niet zou verwachten. Wonderlijkerwijze is deze Dc Britsche ex-premier Winston Chur chill, die gisteren nog in een feestelijke plechtigheid tot eereburger van West- minster werd benoemd, zou vandaag per Ijjnvliegtuig van de KLM in ons land ar- rivecren. De Koningin zou den hoogen gast hedenmiddag in het Paleis op den Dam te Axnsterdam ontvangen. Daartoe is Ilare Majesteit om 14.15 uur van het Paleis Soestdyk vertrokken. Aan de grens der gemeente Amsterdam werd zjj door den wnd. Burgemeester van de hoofdstad ontvangen. Tijdens de rit naar het Paleis werd zij door de Amsterdammers luide toegejuicht. (Het programma voor het verdere be zoek van Churchill aan ons land vindt men elders in dit" nummer). Grieksch plebisciet in October Volgens Un. Press werd van hooge Griek- sche zijde verklaard dat de Grieksche re geering van plan is in October een plebis ciet te houden over terugkeer van Koning Georges. Het Grieksche parlement dat den vijftienden Mei bijeenkomt, zal de datum voor dit plebisciet vaststellen. Intusschen zullen de kiezerslijsten zorgvuldig worden dr.orgeloopen om er de namen van hen die gestorven of geëmigreerd zijn. af te voeren. Indien het plebisciet zich slechts met ge ringe meerderheid voor het handhaven der monarchie uitspreekt, is de houding van den koning twijfelachtig.- Gisteren heeft de Engelsche minister president Attlce in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, welke inhield dat Engeland onmiddellijk zal beginnen met de ontruiming van Egypte. De Brit sche troepen zullen geheel uit liet land worden teruggetrokken voor dc onder handelingen tusschen dc Britsche en Egyptische regecring over dc herziening van het Anglo-Egyptisch verdrag van 1936. De evacuatie der troepen is intus schen reeds begonnen. De verklaring van Attlee, die door de Labourleden luid wend toegejuicht, ver wekte een storm van verontwaardiging aan de conservatieve zijde. Winston Churchill was woordvoerder van de op positie. Hij uitte zijn misnoegen over het besluit der regeering en achtte hef „geen goede diplomatie", daar het be- teekende dat de Britsche regeering aan het begin der onderhandelingen reeds op het voornaamste punt heeft toege geven. De veiligheid van hot Suezka- naal, die gegarandeerd werd door de aanwezigheid van Britsche troepen, mag niet verwaarloosd worden, aldus betoogde Churchill, die Attlee's verkla ring een „pijnlijke schok" noemde. Ook Anthony Eden heeft namens de Overeenstemming in ondergeschikte details De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, George Bidault, heeft gis- i teren het Fransclic kabinet er van op de hoogte gesteld, dat de conferentie der vier ministers zich in een impasse bevindt en den ministerraad verzocht, hem volmacht te verleenen voor deel neming aan het zoeken naar een uit weg, die tol een overeenkomst kan lei den. I)c Franselie ministerraad heeft Bidault deze machtiging verleend. Op de informeele bijeenkomst der vier ministers van Dinsdag werd. even min als bij de avond-besprekingen, eenig verder resultaat geboekt ten aan zien van een overbrugging der mee- ningsverschillen. Slechts in enkele on dergeschikte kwesties betreffende Roe menië en Bulgarije werden besluiten genomen, die de instemming van alle vier de ministers verwierven. Zoo werd besloten, een voorloopige grenslijn voor Bulgarije in het vredesverdrag op te nemen, totdat de Grieksche en Bulgaar - sclie delegaties zullen zijn gehoord. Deze lijn werd vervolgens vastgesteld, waarbij de Zuidelijke Dobroedzja aan Bulgarije werd toegewezen, zooals dat ook door het verdrag van 8 September 1940 was geregeld. Over het terugtrek ken der geallieerde troepen uit Bulga rije kon geen overeenstemming worden bereikt, evenmin als over de kwestie der Hongaarsche en Bulgaarsche her stelbetalingen. Wel konden de ministers het eens worden over het teruggeven van Trans- sylvanië aan Roemenië, wat dit land in 1944 als voorwaarde had gesteld voor zijn deelneming aan den oorlog aan ge allieerde zijde. Roemenië krijgt hier door een minderheid van anderhalf mil- lioen Hongaren binnen zijn grenzen. Hitier maakte dit vruchtbare gebied in dertijd los van Roemenië en voegde het bij Hongarije, dat op deze wijze beloond werd voor zijn diensten aan de As. Bulgaren verzetten zich. De Bulgaarsche delegatie heeft Dins dag op de conferentie der vier ministers te Parijs een 105 bladzijden tellend ge drukt memorandum over „Bulgarije en zijn vj-edesproblemen" overhandigd. De Bulgaarsche regeering protesteert hier in tegen hetgeen zij de „buitensporig hooge eisehen der Grieken tot herstel betalingen" noemt en tegen „grenswij zigingen", die Griekenland ten koste van Bulgarije eischt. Het memorandum brengt zelfs schuchter de aanspraak van Bulgarije naar voren op een uitweg naar de Aegeïsche Zee. De Grieksche eisehen inzake herstelbetalingen zijn volgens het memorandum in een „to taal onaanvaardbaren vorm" opgesteld. Franselie coalitie gehandhaafd blijft In den gisteren gehouden kabinetsraad hebben alle Fransche ministers als hun meening te kennen gegeven, dat de ver werping van het grondwetsontwerp dooi de volksstemming geen afbreuk mag doen aan de eenheid van het coalitiekabinet, zoodat de voortzetting van de drie-partijen regeering tot de verkiezingen in Juni a.s. gewaarborgd is. veelzijdige ook artist en heeft hij aqua rellen geschilderd, die boven het peil van den dilettant staan en meermalen zijn tentoongesteld wegens hun verdienste. Weer kunt ge u verwonderen. Het genre- aquarellist en het genre-vechtjas schijnen niet licht voreenigbaar. Behoef ik eraan te herinneren dat Win ston Churchill een groot en boeiend rede naar is? Hoevele malen hebben duizenden van ons, weggedoken in onze schuilplaat sen bij onze verboden radiotoestellen, ge durende die harde bezettingsjaren nieu wen moed en nieuwe hoop geput uit zijn stoer, bezielend woord, dat nooit mooi- praterij werd, maar steeds van onver zettelijkheid en vastberadenheid sprak! Dat mogen wij ons vandaag herinneren. En tenslotte: Churchill is een overtuigd democraat. Nimmer heeft de macht hem ertoe verleid, dictator te gaan spelen. Nooit heeft Engeland hem daarin gewan trouwd. Het Huis, het Lagerhuis, is al tijd met diep en overtuigd respect door hem bejegend. Hij komt hier dus tevens als vertegenwoordiger van de oudste par lementaire democratie: als waardig vertegenwoordiger. Wij weten hoe zij in oorlogstijd standhield. Het is der over denking opnieuw waard. R. P. Hoe smokkelaars steeds vindingrij ker worden in het clandestien passce- ren van de Nederlandsch-Belgische grens bespeurden eenigc mannen van de Rijkspolitie, surveilleerende in de buurt van Waalwijk. Onder dc ge meente Kaatsheuvel zagen zij een klein verkennersvliegtuig neerstrijken, waar uit een haastige passagier stapte. Het vliegtuigje steeg weer op. De passagier werd aangehouden en bleek zes kistjes sigaren en 1800 sigaretten bij zich te hebben. De vliegende smokkelaar was een luitenant-betaalmeester voor het Nederlandsche leger te Brussel. De pi loot was luitenant-vlieger in militairen dienst. oppositie geprotesteerd tegen de terug trekking der Britsche troepen, waarbij hij de vraag stelde of de regeering zich wel overtuigd had van de mogelijkheid tot effectieve verdediging van het ka naal zonder dat Britsche troepen in de kanaalzóne gelegerd zijn. Een motie dei- oppositie tegen het regeer ingsbele id werd verworpen met 327 tegen 158 stemmen. De stap der Britsche regeering tot ontruiming van Egypte heeft verstrek kende gevolgen voor het geheele ver- dogingssysteem der Engelschen in het Middellandsche Zee-gebied. Sinds 64 •n waren er Britsche troepen in Egypte gelegerd. De groote marineha ven Alcxandrië was het steunpunt van de geheele Britsche verbindingslijn en de ontruiming daarvan beteekent een noodzakelijke reorganisatie van het Britsche defensiesysteem. Reeds zijn enorme uitrustingen in Haifa aangekomen als eerste scheepsla ding van militaire goederen uit Egypte, wat beteekent dat de evacuatie uit Egypte begonnen is. Protest tegen E.V.C.-tactiek Het bestuur van de „Unie-verkeer" gevormd door den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bo- nifacius" en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders heeft geprotesteerd tegen het optreden va de Eenheids Vakcentrale ten opzichte van de niet hij de F.V.C. aangesloten transportarbeiders, die blijven weige ren, zich bij de door de E.V.C. gepro clameerde staking aan te sluiten en daardoor, volgens de meening van de „Unie-verkeer", gevaar dreigen te loo- pen, gemolesteerd te worden. De besturen der erkende vakorgani saties blijven deze staking afkeuren en wijzen er op, dat zoowel de belangen der arbeiders als de wederopbouw van ons land ernstig in gevaar worden ge bracht. De besturen der in de „Unie- Verkeer" samenwerkende organisaties nemen stelling togen de stakings-tactielc der E.V.C. en blijven de arbeiders op roepen den arbeid te hervatten. Op grond hiervan deelen zij mede, dat het versnellen eener stakingsuit- keering aan hun leden zal worden af gewezen. De besturen hebben overwogen, cp welke wijze zij hen. die blijK hebben gegeven het eens te zijn met de bestu ren en bereid blij /en bij de eerste mo gelijkheid den arbeid te hervatten, kun nen bijstaan. Zij deelen mede bereid te zijn hen te helpen, mits deze hulp niet het karakter van hulp aan de door de EV.C. geproclameerde staking zal heb ben. on verzoeken betrokkenen, die in moeilijkheden dreigen te geraken, zich tot hun bestuur te wenden. Brand in het Kenaupark Hedenochtend om ongeveer half twfaalf moest dc brandweer uitrukken voor een melding uit het Kenaupark. Het bleek, dat in het perceel no. 14, in gebruik bij de N.V. Multifilm, brand op de zoldervei- dieping was ontstaan, waar zich negatie ven bevonden. De brandschade Is tot den zolder beperkt gebleven; de overige ver diepingen liepen cenige waterschade op. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, welken omvang dc verliezen voor de maatschappij zullen hebben; wel 6taat vast dat een gedeelte van de nieuwe Ne derlandsche film van H. v. d. Horst „Me tamorfose" verloren is gegaan. Xederlaiulsclic mariniers tijdens linn verblijf op Mainkka in lu-i Uamp Lndniig Geddcs. In ufwaditlng van liuii vertrek naar Indonesië Is deze verlaten rubber- plaiitagc hun als kamp toegewezen. Links op deze foto van (Ie ziekenboeg <le zgn. „Litterbag" of wol drinkwater-zak. N« vulling van don zak diont een uur gewade to worden alvorens drinkwater afgetapt kun worden. (P)

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1