Beij nes' verhuizing naar Beverwijk MAHm 44a... NACET Hoe staan de kansen om het bedrijf te Haarlem te houden? 12 Mei Moedevdag- bloeinendag Denkt U et om ute£/i'necfii 4VI; NACET! ~i r~ In een vorig nummer was te lezen, dat de directie van Beijnes thans de verplaat sing van haar fabrieken uit Haarlem naar Beverwijk voorbereidt. Het plan dezer verhuizing heeft jaren gehangen, zoodat vermoedelijk bij een enkeling al de ge dachte zal zijn opgekomen: van uitstel komt afstel. Dit is evenwel niet het ge val. Zoo gauw Beijnes in Beverwijk kan gaan bouwen, doet zij het ook, want er is in verband met den bouw van veel nieuw spoorwegmaterieel groote be hoefte aan een modern ingericht bedrijf. Iïezc medcdceling over de verplaat sing van UcUncs zal ongetwyfeld te Haarlem teleurstelling wekken, te meer. omdat wy een maand geleden bekend maakten, dat in de toekomst de Spoorwegen ook de Centrale Werk plaats te Haarlem zullen opheffen, om haar op te nemen in een groote werkplaats, die in het centrum des lands zal worden opgericht. Over eenigen tijd zal Haarlem dus twee groote industrieelc ondernemin gen missen. In den goeden tyd werkte Beynes met 600 a 700 man. de Centrale Werkplaats met 1100 a 1300. Indertijd is door het Economisch Tech nologisch Instituut (een provinciale instel ling) een onderzoek ingesteld naar de vraag of een bedrijf als dat van Beijnes een voor- of nadeel voor een gemeente is. Dit rapport is nooit gepubliceerd. Wij vernemen dat het tot. geen besliste uit braak gekomen is, daar de conjunctuur omstandigheden van overwegenden in vloed zijn. Heeft zoo'n fabriek geregeld werk, dan is in het algemeen van een voordeel te spreken. Wisselen perioden van drukte en slapte elkaar af, dan is het een nadeel als arbeiders die in den drukken tijd naar Haarlem getrokken zijn, bij slapte worden uitgestooten. Het zou interessant zijn indien thans een nieuw onderzoek zou worden ingesteld, mi de fabriek voor een lange reeks jaren van groote orders verzekerd is. Wij hebben aan de directie de vraag gesteld of er nog kans is, dat van de huisplannen wordt afgezien. Op die vraag werd geantwoord: De gemeente Haarlem heeft ons in de eerste plaats aan te bieden een terrein in de nieuwe industriewijk in den Waarder- polder. nabij het Noorder Buiten Spaarne. Die grond is evenwel voor ons minder geschikt, omdat voor onze zware industrie extra voorzieningen noodig zouden zijn. Voor den oorlog werden die extra uit gaven op meer dan 2 ton geraamd, nu zou het zeker nog veel hooger zijn. Wij kunnen er dan ook niet aan denken om naar dit terrein te gaan. Een tweede mogelijk heid zou zijn het terrein, waarop nu het Goederenstation aan de Westergracht staat. Het is de bedoeling dit in de toe komst naar het havencomplex aan het Noorder Buiten Spaarne te verplaatsen. Alleen zijn wij bang dat die verhuizing zoo lang op zich zal laten wachten, dat wij ons bouwplan niet zoolang uit kunnen stellen. Tenslotte is er nok het terrein waarop nu de Centrale Werkplaats staat. Wij zijn bang, dat hiervoor dezelfde bezwaren gelden, want er is immers al een termijn van minstens 5 jaar genoemd. Zoo lang kan Beijnes niet wachten. Wie bovendien zou denken, dat wij de gebouwen van de Centrale Werkplaats zouden kunnen ge bruiken, moet niet vergeten, dat voor het bouwen van nieuwe rijtuigen en goederenwagens andere eischen gesteld worden aan de constructie der gebouwen dan voor. tte revisie- en reparatiewerk zaamheden, die de Centr. Werkplaats uit voert. In het algemeen verwachten wij dat in de toekomst ten Noorden van het Noord zeekanaal, in de omgeving der Hoog ovens, een industrie-centrum zal ontstaan, dat gunstige perspectieven zal bieden voor de voorziening met werkkrachten, de transportmogelijkheden, enz. Een be drijf als het onze zal er vermoedelijk betere voorwaarden vinden voor zijn verdere ontwikkeling dan in de naaste omgeving eener groote stad. Men ziet dus zoo besloot de directie de kans, dat er nog een weg gevonden kan worden om ons te Haarlem te hou den, is uiterst gering. KODENIU>NNKN «o EN «1 B.V. zoo spoedig mogelijk, doch uiter- lijik 25 Mei, naar Bramlstoffenhnndel „DE SPAAIbNESTAD" dan bont U ze>ker van een vlotte bediening Friesche Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bij Viaduct) Tel. 14164 en 13904 Adv Rapiditas jubileert 15 Mei zal het 15 laar geleden zijn, dat de oprichter van Rapiditas. de heer Martin Pa), den grondslag legde voor de beoefening van het handbalspel in Haarlem. Aanvankelijk werd deze nieuwe sport op de Hollandschc manier gespeeld, met mixed teams, maar reeds spoedig ging men over tot het zooge naamde Duitsche handbal. De eerste tegen standers van het jeugdige Rapiditas waren de elftallen van Haarlemsche middelhai scholen. In de competitie van 1931 kwamen het Halfwegsche Lijnden, de Ned. Arbeiders sportbond en Concordia tegen de Rapidianen in het veld. Reeds het volgende jaar ging de organisatie van het handbal over van de KNAU naar het Kon. Ned. Gymnastiekver- bond over. Nu was het voor de Haarlemmers mogelijk, aan de landelijke competitie en de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland deel te Het onbekende De Organun labrirken hebben zich nimmer met „groote onbekenden" ingelaten! - Het hoofd thema van de Organun-fabrieken is liclnuw- t. ithnd, volstrekte betrouwbaarheid! Alleeneen liódit verflauwende, een nóóit aflatende, strenge wetenschappelijke contrtlle heeft Organon's •oortrcffrliikcn klank gegevenR 000 pnparaun uil de Davilamon-Strit: Davnamun A l) toer kmdtrtnDauiamon „5" O rit at tl drafit)loer itdtrttn. Adv De Haarlemsche rechtbank vonnist Benzlnezwendel b(j de R. v. I. De Jeugdige kantoorbediende H. S., die ln Juli van het vorige jaar bij de Rijksver keersinspectie te Haarlem vele formulieren ontvreemdde en op die manier duizenden liters benzine nnn de distributie wist te onttrekken, werd hedenmorgen tot 12 maan den gevangenisstraf veroordeeld met de be paling dnt de helft hiervan voorwaardelijk zal worden opgelegd. Van de 6 maanden on voorwaardelijke straf wordt de tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis, die even eens een half Jaar bedraagt, afgetrokken. 2V) Jaar voor kleerendieven. Een Jassen- en costuumdlefstal, datee- rende van Maart 1946 en door een Amster- !!iïüWn.fr lwee Haarlemmers gepleegd, zal door de daders (H. M. N„ J v M en F B met 2b. jaar gevangenisstraf betaald moeten worden. De eiseh In deze zaak luidde 2 jaar s i='0^' J? Haarlem kreeg wegens diefstal' i. k. J1. u" Heemstede, een op lichter die P O D -bevoegdheid had voorge wend om aan geld te komen, kwam er met maanden voorwaardelijk af. Bij melkbedrijf werd lustig geknoeid Bij een onderzoek op een zuivelbedrijf in het centrum van ons land ontdekten controleurs van den C C D. een ergerlijk geval van fraude en knoeierij. Op dit be drijf werd het gewicht van de in tank wagens aangevoerde melk te laag vastge steld. De aldus achtergehouden melk werd voor eigen gebruik aangewend, maar ook aan particulieren werden aanzienlijke hoeveelheden melk zonder bon verkocht. Met een slijter werd melk tegen sigaren geruild. Tevens werd geknoeid met het nemen van monsters ter bepaling van het vetgehalte van de melk. De controleurs constateerden eveneens clandestiene be reiding van boter. Ongebruikte boterwik- kels waren als verbruikt verantwoord. Blikjes gesuikerde en ongesuikerde con dens, alsmede een groote hoeveelheid magere melkpoeder en boter werden in beslag genomen Eenige verdachten zijn in bewaring gesteld. De tuchtrechter voor de voedselvoorziening heeft het bedrijf onder bewind gesteld. Het beleid van ir. Louwes De conclusie van de op verzoek van ir. L. Louwes door den minister van Land- Successen bleven niet uit. 1932 1933 levert de eerste competitie van den •r Turnkring en deze werd een dub bel succes voor Rapiditas: zoowel do dames de neeren weiden kampioen. De voor ronden voor de landskampioenschappen had den in Haarlem plaats en beide ploegen wer den door hun overwinningen naar Amster dam afgevaardigd, waar de dames een eer volle tweede plaats wisten te bezetten. Na 1933'34 werd een hoofdklasse-competitie in gesteld van den Kennemer Turnkring en de Amsterdamsche en Zaanscfhe bonden. De da mes wisten in de kopgroep te komen, doch de heeren moesten degradatiewedstrijden spelen, die zij echter wonnen. In 1937 werd een overwinning behaald in het tournooi van Lijnden en het athletlek- kampioenschap heeren 3e klasse KTK. 1938 bracht den dames het athletiekknmpioen- schap 2e klasse KTK. In 1942 werd de Nederlandsche Hand-halbond als zelfstan dige organisatie. De dames werden toen direct in de districtsklasse geplaatst, omdat zij bij de bovenste vijf clubs van de voor malige eerste klasse hoorden; de heeren moesten zich tevreden stellen met een plaat je in de nieuwe eerste klasse. In 1941, bij het Jublleum-tournooi kwamen de dames in den eindstrijd tegen Zeeburg uit Pas in de ver lenging wisten de Zeeburgschen te winnen. In hetzelfde jaar stelden de Rapiditas-dnmcs zich definitief in het bezit van den beker voor het Lljnden-tournooi. Met de heeren ging het van dien tijd af ook beter: zij eindigden eenige malen tweede achter Concordia in het kampioenschap Haarlem en werden in 1942/43, 43 44 en zoojuist weer in 45 46 afdeelingskampioen. De dames werden in 1944 nog kampioen van Haarlem. Met haar 15 jaren achter zich kan Rapi ditas er zich op beroepen, de grondleggers te zijn van de handbalsport te Haarlem, dat zij een van de oudste specifieke handbalver- eenigingen is en daarmede een van de hoek- steenen, waarop de Nederlandsche handbal- bond is opgericht. Sport In het Kort GYMNASTIEK. Zondag worden in het H. K. B. gebouw vanwege den Kennemer Turnkring vereenigingswedstrijden gehouden in vrije oefeningen en gereedschapsoefenin gen Met totaal 8 nummers nemen daaraan deel Concordia, Bato, Tumlust H. en Turn- lust B. ZWEMMEN. Zondagmiddag houdt de Jeugd van de Haarlemsche zwemvercenlging De Watervrienden in het Sportfondsenbad haar Meizwemfeest. Hiervoor is het spel Lente en Jeugd samengesteld, waaraan alle jonge leden deelnemen. Met massale ope nings- en sluitingsnummers wil men de ge meenschapsidee sterk op den voorgrond brengen. DAMMEN. De nieuwe wereldkampioen P. Ghestem (Parijs) zal over enkele weken naar Holland komen om een aantal matches spelen tegen prominente Nederlandsche De benzine komt vrij De distributie van benzine, motorolie en alle andere smeeroliën en vetten zal met ingang van 1 Juni worden opge heven. Rijvergunningen blijven evenwel ver» eischt. DE DISTRIBUTIE Haarlem. Zaterdag lil Mei. Na-uitreiking nieuwe bonkaarten en brandst.kaart, alsme de uitreiking hiervan aan letters W vanaf Wep, X, IJ en Z, ln de Vleeschhal. Schoenen bon: letter J. Heemstede. Eerstvolgende schoenenbon*' uitreiking 13 Mei. 5000 Doosjes sigaretten en een auto De politie heeft hedennacht beslag ge legd op 20 doozen met elk 250 pakjes siga retten, 15 doozen Karei I sigaren en een auto, toen zij eens een kijkje wilde nemen bij een aantal mannen in de Van 't Hoff- strant, die op een middernachtelijk uur pakken uit een auto laadden. De mannen namen de vlucht, maar bij de huiszoeking werden de tabaksartikelen en de bewoner J. J. S. gevonden en meegenomen naar het politiebureau. Auto, tabak en S. zijn ter beschikking gesteld van de politie te Hillegom, die melding had gemaakt van een inbraak in een sigarenwinkel. uit Engeland aangeko glad scheren felyk mcsie P*r pakje van 10stuks BENNEBROEK bouw, Visscherij en Voedselvoorziening I spelers en eenige simultaanvoorstellingen bij beschikking van 17 Augustus 1945 in g het leven geroepen commissie voor het instellen van een onderzoek naar het door ir. Louwes als directeur-generaal van de voedselvoorziening tijdens de bezetitng gevoerde beleid, luidt: „Dc commissie komt tot de slotsom, dat ir. S. L. Louwes een bij voortduring op de belangen der Nederlandsche bevolking gericht beleid ter zake van de levensmiddelenvoorzie ning heeft gevoerd en dat hij daarbij groote diensten aan den lande heeft be- I wezen. Zij is van oordeel, dat zijn aan blijven tot het laatst in '6 lands belang is geweest." Er zijn nog holbewoners Twee Jachtopzieners, die tusschen Ede en Otterlo aan het survelleeren waren, zagen hoe een man en een vrouw ,met zwaar be pakte rijwielen de eenzame bosschen In trokken en op een gegeven oogenbllk ln de dichte dennen verdwenen. Met ontwaakte Jachtinstincten volgden de opzieners het spoor en k-.vamen plotseling te stnan voor een hol, waaruit een verschrikt menschclljk hoofd naar bulten stak. De eigenaar van het hoofd kwam voor den dag en ging nnn den haal, maar na een wilde Jacht werd hij door dc opzieners gegrepen Hy bleek een Hollandschc S S.-er ln Duitsche uniform te zyn. ontvlucht uit den Harskamp, die thans als een moderne hol bewoner ln het hartje van de Veluwc leef de. De belde wlelryders". man en vrouw, had den van de consternatie gebruik gemaakt om spoorloos te verdwijnen: zy worden van h Te ver°wUnen: zy worden van 2. ADA 13 gesp. 20 pt 3 ZeeburiTa L'eYo hulpverleening aan den deserteur verdacht. 20 pt. seeming 13 gesp. geven. Van deze gelegenheid heeft het be stuur van den Nederlandsehen Dambond ge bruik gemaakt een internationaaltournooi te organiseeren. waaraan drie landen zullen deelnemen. De deelnemers aan dit tournooi zij-n; P. Chestem (Parijs) wereldkampioen; M. Raichenbach (Parijs) oud-wereldkampioen; Léon Vaessen (Luik) kampioen van België; R. C. Keiler (Amsterdam) kampioen van Ne derland; B. Springer ('s Gravenhage) oud- wereldkampioen en P. Roozenburg (Rotter dam) oud-kampioen van Nederland. Een der ronden van dit torunooi (de negende) zal tt Haarlem worden gespeeld en wel op Zater dag 8 Juni a.s. Een drietal Nederlandsche meesters, w.o, P. J. van Dartelen, werd uit- genoodlgd de partijen der Haarlemsche ron de tijdens den wedstrijd voor het publiek t« analyseeren. handbal. De damesploeg van Con cordia gaat Zondag den belangrijksten wed strijd van het seizoen spelen en wel tegen de hoofdstedelijke kampioenscandidate ADA. Wanneer de rood-witten erin zouden slagen deze ontmoeting te winnen, kunnen zij de kamploensvlag hijschen. Bij een overwinning van ADA blijven de Haarlemsche dames haar kans behouden. In dit geval moet de laatste wedstrijd (uit tegen Zeeburg) gewonnen worden om liet kam pioenschap te behalen, terwijl bij een gelijk spel ln deze laatste ontmoeting, oen beslis singswedstrijd tusschen Concordia en ADA noodzakelijk is. Verliezen onze stadgenooten belde wedstrijden, dan spelen Zeeburg en ADA een beslissingswedstrijd. De komende ontmoeting tegen ADA is dus wel erg belangrijk voor de drie candidnten. waarvan Concordia de beste papieren heeft. Met een totaal var 14 te spelen wedstrijden ie »i«, stand thans: 1. Concordia 12 gesp. 21 pi. INSTALLATIE Ds. S. J. DOKTER. Het was Donderdag een belangrijke dag voor de stichting „Vogelenzang", daar een lang gekoesterde wensch, een eigen predikant te hebben, die zich ge heel zou kunnen wijden aan de geestelijke belangen van de verpleegden m vervul ling ging. VeJen hadden zich verzameld om den nieuwen predikant Ds. S. J. Dok ter, uit Ramsdorp, te verwelkomen. De installatie geschiedde door Ds. E. H. Broekstra. B. Wielinga, van Wassenaar leidde vervolgens den nieuwen functionaris tot zijn dienstwerk in met 2 Timotheus 2 vers 1. De nieuwe predikant, Ds. Dokter ver bond zich daarop aan zijn arbeid met een predicatie over Lucas 6, vers 36 waar Ub de beteekenis van het woord „barm hartigheid in het leven van den Christen, ook en in het bijzonder voor het werk der geestelijke verzorging" aantoonde. Daarna verwelkomde de geneesheer directeur Dr. H Bouman in een hartelijke toespraak Ds. Dokter en de zijnen. BLOEMENDAAL Het monument voor Kinder voeding in oorlogstijd Blnn van Blocniendanls raad kan niet doorgaan In de raadsvergadering van 15 Novem ber 1945 werd in principe besloten tot het doen vervaardigen van een beeld ter her denking van de kindervoeding in oorlogs tijd. B. en W. zijn vervolgens in onderhand deling getreden met den beeldhouwer J. W. Havermans, met wien overeengekomen werd, dat deze voorloopig enkele schets ontwerpen zou maken, daarbij niet ver moedende, dat Gedeputeerde Staten be zwaren zouden opperen tegen de oprich ting van zulk een gedenkteeken. Evenwel, Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat, waar voor dergelijke doeleinden door particulieren in de meeste gevallen de be- noodigde gelden bijeengebracht worden, noodlijdende gemeenten zeker zich van het beschikbaar stellen van gelden daar voor dienen te onthouden. De beeldhouwer Havermans heeft reeds twee schetsontwerpen gemaakt, waarvoor een honorarium van 400.werd over eengekomen. B. en W. stellen den raad nu voor een crediet te verleenen van 400.om deze voorloopige kosten te voldoen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2