Haarlems Dai Persconferentie bij Churchill Amerika's industrieele apparaat Hoofdredacteuren stellen vragen Anti-slakingswet in voorbereiding V0rlamd Vrijdag 10 Mol 1010 Vanmorgen om elf uur heeft Winston Churchill een aantal Nederlandsche hoofd redacteuren en Engelsche journalisten, die daartoe waren uitgenoodigd door den bui- tenlandschen voorlichtingsdienst van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, in de Mozeszaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam ontvangen. Wij stonden in een kring om hem heen en drie kwartier lang werden vragen op hem afgevuurd, die hij met opgewektheid en animo beantwoordde en soms met diplomatieke behendigheid ontweek Het was een kleurige staalkaart van onderwerpen die aan de orde kwam: een aantal punten volgt hier. Gevraagd naar zijn optimisme omtrent een herleving van de Fransche natie, sprak Churchill met warmte en kennelijke overtuiging zijn vertrouwen daarin uit, eraan toevoegend dat hij die herleving van het grootste belang voor Europa acht. Moeten de Westelijke democratieën op Russische instemming wachten alvorens zij sterker eenheid kunnen bereiken? Hij glimlachte hierop, zei dat het een gecom pliceerder vraag was en dat de kwestie van tijd in een zaak als deze een factor van belang zou kunnen zijn. Wat zijn meening over de verdere ont wikkeling van het Duitsche vraagstuk was? „Ik zou een politiek ten aanzien van Duitschland gehad hebben. Nu ben ik niet in een positie om er een te hebben. Als privé persoon kan ik niet formuleeren hoe men de Duitschers weer op hun beenen zou moeten zetten". Maar hij liet zich scherp en beslist uit over de noodzaak van controle op de Duitsche industrie en over de essentieele voorwaarde, dat de Duitschers hun eigen brood moeten ver dienen. Pruisen, als het kwaadaardigste deel van Duitschland, zou hij op een an deren voet willen behandelen dan andere deelen, waaraan hij een milder régime zou willen toekennen. Omtrent totalitaire régimes liet hij zich scherp uit. Het zou niet veel nut hebben, de wereld van een totalitair régime te be vrijden om haar daarna ten prooi te laten vallen aan een ander. En volgende, vragen brachten den overtuigden democraat tot uiting, den voorstander van vrije instel lingen in ieder land, waarbij hij bijzonde ren nadruk legde op de noodzaak van een onafhankelijke rechtspraak, vrij van iedere regeeringscontróle. Er volgde een intermezzo toen iemand hem mededeelde, dat er een 79-jarige man in ons land leeft, die verklaart hem tijdens den Boerenoorlog in Pretoria gevangen genomen te hebben. „Ik zou hem graag ontmoeten en de hand schudden," zei Churchill. „Mijn oude vriend generaal Smuts was de man, die mij na mijn ge vangenneming verhoorde. Het was het be gin van onze vriendschap." Wat beschouwde hij als de zwartste dag in den Tweeden Wereldoorlog? „Geen speciale dag. De activiteit van do Duitsche onderzeeërs heeft mij in 1941 groote onrust veroorzaakt, die zich in '42 nog heeft voortgezet. Maar ik zou geen bepaalden dag kunnen noemen." Wat' was voor hem het keerpunt van den 1 oorlog? „Het beslissende oogenblik was de .Ta- pansche aanval op Pearl Harbour. Dat bracht de machtige Vereenigde Staten in den oorlog, nadat Rusland er al in was gekomen en daarna kon er geen twijfel meer aan de overwinning bestaan. Niet dat ik er ooit aan getwijfeld heb. Want ik was er in 1940 al zeker van dat de Duit schers niet konden slagen in een invasie van Groot-Brittannië Churchill heeft Donderdag in de Staten- Generaal gesproken over Vereenigde Sta ten van Europa als een toekomstbeeld, zoowel in het Oosten als in het Westen. Bedoelde hij een splitsing in "Oosten en Westen? Neen, dat bedoelde hij positief niet. Hij had de eenheid van geheel Europa op het oog gehad. Het slot bracht een kort-en-krachtige rede van mr. M. Rooy, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, die verklaarde dat de oorlog ons Nederlanders geleerd heeft wat vrijheid beteekent en uiting gaf aan onze dankbaarheid jegens Churchill en het Engelsche volk, ook i:i het bijzonder namens ons journalisten, voor wier arbeid Vrijheid de essentieele levensvoorwaarde is. Dit woord gaf Churchill aanleiding tot een welsprekend antwoord. Hij stond op en hield een betoog voor de hooge waarde van de persvrijheid, dat onze harten ver warmde. Het was de overtuigde voorstan der van een vrije en onafhankelijke pers, d;e sprak en de grootste vrijheid van mee- ningsuiting bepleitte, voorzoover zij niet leidt tot verstoring der orde. Het vak moet eervol vertegenwoordigd worden; het moet zich baseeren op fair play. Het was een hartelijk en warm slot woord dat ons den nog steeds enthousias ten oud-collega deed herkennen. Toen flitste het licht bij de camera's en de bij eenkomst was, met een genoegelijken af scheidsgroet. ten einde. De Haarlemsclie club- en buurthuizen Zooals wij reeds eerder berichtten is er in Haarlem een comité gevormd ter oprichting van club- en buurthuizen voor de niassa- jeugd. Donderdagavond werd het streven van het comité nader uiteengezet door den heer J. de Bruin, die in 's Gravenhage met veel succes dit sociale werk heeft aangepakt Na openlnig der bijeenkomst dooi- mr. J. van der Hoeven hield prof. dr. p. J. Bouw man een korte Inleiding over de psychologie van de massa, waarin hij constateerde, dat de genivelleerde, ontwortelde, onontwikkel de en ongebonden massa een steeds ernsti ger probleem opleverde. De mechaniseering van het Teven is door verkeerd gebruik in dienst gekomen van de algomeene vervlak king. Dit alles is benauwend, temeer daal de democratie aan de massa stemrecht en dus mede-verantwoordelijkheid toekent. Des te grooter wordt dus het gevaar naarmate de nlvclleering toeneemt. Als krachtbronnen tegen de massa-ontbin ding zag prof. Bouwman het gezin, het on derwijs en de Jeugdbeweging. Voor de massa- jeugd is slechts het onderwijs van eenlgen Invloed. Het gezin en de jeugdbeweging- la ten hen koud. Om deze passiviteit te over winnen, moet men club- en buurthuizen stichten in volkrijke stadswijken, om te trachten door gezonde in- en ontspanning deze Jeugd te behouden voor verzinken In de massa. De heer J. de Bruin vertelde een en ander uit zijn ervaringen met de Haagsche stads jeugd in de twintig Jaar die hij zich met het jeugdorganisatlewerk heeft beziggehouden. Hij stelde ieder mede-verantwoordelijk voor de sociale ellende van de minder bedeelden, een verantwoordelijkheid, die men slechts kan afwijzen, indien men niet bereid is het Christelijke liefde-gebod op te volgen. Spr. zette uiteen, hoe de geestelijke en mo- reele verzwakking van de Jongere generatie geleid had tot ontplooiing van het nationaal- socialisme; als reactie op de kansloosheid van veler bestaan waren de ontwortelde Jeugdige elementen rijp voor elke anarchie, die een verbetering beloofde. Nu ook weer. versterkt door de oorlogsellende, is er een geestelijke en moreele vrijbuiterij ontstaan, die tot ontzettende gevolgen kan lelden, tenzij we onze gemeenschapsplicht Inzien en krachtig ingrijpen. Spr. stelde zich dit voor door op richting van buurthuizen, zooals hij dat in Den Haag na groote moeilijkheden had be reikt. Hierin moet door gemeenschappelijk werk en ontspanning, voorlichting en onder, richt het hiaat in de ontwikkeling der massa- jcugd worden aangevuld. De resultaten die daarmede behaald zijn door spr. zijn een bewijs voor de mogelijkheden die dit werk inhouden. Opbouw en herstel zijn holle leuzen, in dien er aan dit Jeugdzorgprobleem niet ge noeg aandacht wordt besteed. Opbouw zon der de helpende hand aan de massajeugd te bieden Is afbraak, aldus besloot de heer de Bruin zijn toespraak. Geen geld, geen tanden Een grondig onderzoek door den prijscon- tröledienst heeft aan het lichrt gebracht, dat een tandheelkundige inrichting te 's Gra venhage, met filialen o.a. in Amsterdam er. Haarlem, in de Jaren 19M tot 1946 een onge oorloofde winst heeft gemaakt van ruim 315.000 gulden. De patiënten van deze inrichting die meestal op afbetaling werden geholpen en dus tot de minder draagkrachtigen moeten worden gerekend, moesten voor een gebit, dat ten hoogste f75 mocht kosten, een bedrag neertellen, dat tusschen de 135 en 500 gulden varieerde. Dikwijls werd bovendien beta ling in natura gevergd, terwijl het in veel gevallen voorkwam, dat tijdens de behande ling, nadat alle tanden en kiezen waren ge trokken, de reeds afgesproken prijs nog eens werd verhoogd Ook aan een groot aantal verplicht verzekerden werden te hooge prij zen berekend. Tegen twee verdachten, die voornamelijk van de overwinst hebben geprofiteerd, is proces-verbaal opgemaakt. Klachten over te hooge prijzen voor tand heelkundige behandeling kunnen Ingediend worden bij de bureaux van de prijscontröle. Vrouwen en de Politiek Het Comité van Samenwerkende Vrou- wenvereenigingen voor Haarlem en Om streken hield een politieke oriënteerings- bijeenkomst voor vrouwen, waar me vrouw Mr. E. A. J. Scheitema-Conradi sprak over: „Wat is politiek? en Wat heeft de vrouw daarmee te maken?" Mevrouw Scheltema besprak allereerst de bestaansredenen der politieke partijen. Elke partij heeft een levensbeschouwing en een maatschappijbeschouwing. die elkaar kunnen doorkruisen. De woorden links, rechts en vooruitstrevend, conser vatief, kunnen aanleiding geven tot ver warring. Bij het oplossen van maatschappelijke problemen moet men zich richten naar een bepaald beginsel. Bij al deze pro blemen, die ook voor vrouwen van be lang zijn, komt politiek te pas. Daarom is het noodzakelijk voor vrouwen haar politieke belangstelling te verdiepen. In aansluiting op deze inleiding zullen op Dinsdagavond 14 Mei, in restaurant Brinkmann, Groote Markt, spreeksters van alle politieke partijen het program ma van hun partij uiteenzetten. De Repatrieering De bureaux van den dienst der repatriee ring. thans gevestigd in het B. P. M.-gebouw in Den Haag, zijn met ingang van 9 Mei overgebracht naar den Wassenaarseheweg 24. De nieuwe telefoonnummers zijn: 117463 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 9 Mei 1946 BEVALLEN: 7 Mei: A. I-, van As—Arlonl. cl.: 8 Mel. G. van Dijken—Mateman, z.; G W Wigman—Marcliand, z.; F. van Hagc—Kui per, z.; G. M. Kracht—Jansen, d.; A. J. Jan sen—Deen, z.; C. A. TeeuwenUitendaal, d G. A. M Lablans—Kleljn, z.; 9 Mel, C. H. Boerée—Teeuwen, z.; A. Booimanvan Leeu wen, d.; B. C. Oosterbaan—Kaaken, z. OVERLDDEN: 7 Mei. C.. 27 d.. z. van J. Vuijst. Heerensingel: M. G. Huijboom, 69 J., Steenbokstraat; F. H. van Wijhe, 49 j„ Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 9 Mei C. W. Waalewijn on H van Sprakelaar: T. J. Mica en A. Gans; W. Schippers en J M. van Dokkum; J. de Jonge en H. C. Roest; J. Drenth en J. J. Vos; A. J. Gouw en E. Nijssen; C. Bouma en A. den Ouden. GEHUWD: 9 Mei. A. C Roegiers en M. M de Boever; W H. J. Wildemans en C. C Handgraaf: K. FreiJ en A. Korthals; K. van der Does en C. C. W. Heemskerk; W. F. van Zwlenen en A. M. BaaiJ; H. Frcdriks en Ch. I Arnold; J. J. Kramer en H. Booms; H. J. Prinsen cn H. C. Klok; H. L. J. Nater en E, R. Hennis. AGENDA Groote Kerk: Herdenking. 20 uur. Rem brandt; De Roode Aaide (18 j Palace: 30 Dagen Corvee (18 J.). Luxor: Alarm in mijn 17 (14 Alle drie voorstellingen 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14, 16.30, 19 cn 21.15 uur. ZATERDAG 11 MEI. Stadsschouwburg: Sneeuwwitje. 14 uur. Prof. Klenow. 20 uur. Begijnhofkapel: Simon Halie, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag, Herdenking gevallen strijders De herdenking van de In 1940 gevallen strijders zal te Haarlem geschieden in de beide Bavo-kerken op Maandagavond 13 Mei a.s. Schuurtje afgebrand Brand onstond in een schuurtje achter een woning aan de van Kinsbergenstraat. Een Juspannetje op een petroleumtoestel had waarschijnlijk vlam gevat, waarna het vuur snel om zich heen greep. Door afwezigheid van de bewoners ontdekte men den brand pas, toen de vlammen eruit sloegen. Het schuurtje, waarin zich ook nog eenlge kisten bagage van repatrianten bevonden, brandde geheel uit. Reclamekunde en reclamekunst Met het verschijnen van „Reclamckun- Öe" heeft de Uitgeversmaatschappij N.V. H. E. Stenfert Kroese te Leiden een standaardwerk zoowel voor den man, die reclame wil maken als voor dengene, die deze uitvoert het licht doen zien. In een uitstekend gefundeerd overzicht van het reclamewezen, waarbij ook de verborgen uithoeken V3n deze moderne maatschap- pelijk-economische uiting belicht zijn, hebben de schrijvers (W. H. van Baarle en F. E. Hollander) een werk samenge steld, dat het uitgebreide onderwerp dui- delijk en overzichtelijk behandelt. De gevolgen van de Amerikaansche mijnstakingen worden steeds erger. Vol gens Un. Press kunnen honderdduizenden personen in de Vereenigde Staten door dc sluiting van de groote industrieën niet werken. Vier Amerikaansche steden lagen Woensdagavond in half duister en voor het geheele oosterj van het land dreigt verduistering. De spoorwegen hebben reeds dozijnen dienstregelingen stop moe ten zetten en de regeering heeft de rant soeneering van geproduceerd gas bevolen. Op den 39sten dag van de nationale kolen- staking dreigde de gigantische Amerikaan sche industrieele machine geheel vast te loopen. De Ford Motor Company sluit vandaag waardoor 110.000 man op straat komen. De Chrysler Motors verwacht be gin volgende week het werk stil te moeten leggen. De U.S. steel en International Har vester hebben hun productie schema's sterk beknot. Chicago verwacht binnen veertien dagen tot totale verduistering te moeten overgaan, slechts de meest essen tieele openbare diensten zouden dan nog blijven functioneren Intusschen schrijft het tijdschrift „Iron Age" dat dc kolenstaking nog wel tot in Juni zal duren. In het blad wordt de schatting gemaakt dat de «taalproductie in het geheele land deze week tot 59 pro eent van haar capaciteit is gedaald. Ver geleken met verleden week beteekent dit weer een teruggang van 9.5 procent. Half Juni dreigt er weer een nieuwe groote staking en wel in het havenbedrijf. Driehonderdduizend arbeiders zullen dan aan de Amerikaansche kust en aan de Golf van Mexico in staking gaan. Déze staking zal ten doel hebben hoogere loo- nen en betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. De Amerikaansche mUnwerkers- staking. Nu de stakingen al 39 dagen duren, Is er een steeds sterkere strooming in den senaat waar te nemen, een beperkende anti-stakingswetgeving onmiddellijk in stemming te brengen. Leden van de rechtscommissie van het Huis van Afge vaardigden hebben voorgesteld, dat de actie, welke de eischen van Lewis, presi dent van den Mijnwerkersbond buiten dc wet stelt, aan het eind van de week in het Huis van Afgevaardigden zal worden besproken. De hoop op een spoedige rege ling van de geschillen in de mijnindustrie is vervlogen en bijna 1^2 millioen man spoorwegpersoneel is verwikkeld in een dreigende staking, waarover tusschen 20 Mei en 15 Juni gestemd zal worden. De steeds slechter wordende toestand op het gebied van de «teenkolenvoorziening heeft het bureau voor voorzieningen in noodgevallen, dat onlangs in het leven ge roepen is, genoopt een beroep te doen op meer dan 20 staten, de uiterste zuinigheid te betrachten en h.v het niet beslist nood zakelijke electriciteiteverbruik te be perken. Herdenkingsplechtigheid van ex-politieke gevangenen Aan het begin van dc plechtigheden ter herdenking van de Duitsche over rompeling in 1940 stond de bijeenkomst van ex-politieke gevangenen op de Groo te Markt te Haarlem en hun tocht naar de Ecrebegraafplaats te Bloemendaal. Hedenmorgen stelden de uit alle pro vincies gekomen leden der Landelijke Vereen. van Ex-Politieke Gevangenen zich op de Groote Markt op. Militairen verzorgden de afzetting, Padvinders en Gidsen vormden overal de afscheiding tusschen de groepen deelnemers Na treurmuziek van het politie-muziek- korps sprak Haarlems burgemeester, de lieer M. A. Reinalda, de deelnemers toe. Hij herinnerde aan een even schoonen Meimorgen, nu zes jaar geleden, waar op de horden uit het Oosten ons land binnenvielen. Was de tegenstand in den aanvang nog gering, toen de overwel diger meende den vrijheidszin der Neder landers te kunnen aantasten, zei ona volk een eensgezind en hardnekkig: neen. Gij, die hier op dit oogenblik staat, aldus de burgemeester, slaat hier als een levend getuigenis van dat: neen, in de cel. in de concentratiekampen, in de gij zeling Gij staat hier om de besten uit ons volk te gedenken, zij die niet moch ten voortleven, doch naar den geest voortleven in u. Van hier uit gaat een boodschap in de wereld, nl. deze, dat ons volk trachtea moet de in den oorlog gewonnen eens gezindheid te behouden, de nabestaandea der gevallenen en de oorlogsgetroffenen moeten geholpen woeden. Gij moet de voortrekkers worden van een nieuwe en betere toekomst. Treurmuziek van het politie-muziekkorps besloot deze toe spraak. Na de rede kondigde het hoofdbe stuurslid der vereeniging, de heer W. Bakker uit Velp aan, dat wegens de groote belangstelling hedenavond ook in de Cadi-elub een reünie wordt gehouden. Hierna zette de stoet zich in beweging, op weg naar Bloemendaal. De plechtigheid op de Eerebegraafplaats Op de Eerebegraafplaats hadden zfcB duizenden verzameld, toen mevr Truuflt XHover eenige verzetsverzen declameer de. Het mannenkoor „Zang en Vriend schap" bracht „Wilt heden nu treden" ter* gehoore en onder doodsche stilte betrad minister Drees het middenoerk en me moreerde allereerst den lOden Mei 1940, toen onder eenzelfden stralenden hemel het oorlogsgeweld zijn intrede deed in Nederland Deze plek getuigt, zoo zeide de minister, van den martelgang, dien ons volk is gegaan tusschen de twee Meimaanden 1940 en 1945. De perfide overval van de Duitsche horden werd gevolgd door een belofte, dat ons land niets had te vreezen. maar deze is wel gruwelijk geschonden Gaskamers en concentratiekampen, razzia's en geestelijke terreur deden hun werk en 200 000 Nederlanders keerdet» niet terug. De weerstand van het Neder- 'andsch volk is echter niet vergeefsch ge weest. De eer van ons land werd hoog eehouden en het heeft zijn deel bijge dragen tot de overwinning. De asch va.C velen is over de heele wereld verspreid en wij kunnen in deze ruim *50 dooden, die hier begraven liggen, slecl.'.s een ge deelte van het verzet eeren. De minister eindigde zijn rede met de woorden: „Laat het ons een eer zijn de nagedachtenis van de gevallen Neder- 'andsche strijders uit oorlog en verzet hoog te houden door ons eigen leven". Hierna bracht mr. R W Stomps, als voorzitter van de Landelijke Vereenieing van Oud-politieke Gevangenen dank voor de bevrijding Hij herinnerde aan! het vele leed, dat doorstaan is door de- venen. die nu in de duinen verzameld waren Na de kranslegging aan den voet va« de vlag werden het eerste en zesde eou- olet van ons Volkslied gezongen Tus- rhen beide coupletten tn werden twee minuten absolute stilte In acht eenomen. Deze indrukwekkende nlcehtift-eid werd besloten m"» défilé. BLOEMENDAAL De Noodraad De Noodraad vergadert Donderdag ltf Mei. 'smlddngs 2 uur KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Onder groote belangstelling hield de afd.- Aerdcnhout van de Katholieke Volkspartij een vergadering in de groote zaal van de school aan de Teding van Berkhoutlaan. Als spreker trad op Mr. Jan Derks. waarnemend hoofdredacteur van „De Tijd" Deze hield een rede over „Personalistisch Socialisme nog geen Solidarlsme". Na afloop was gele genheid tot liet stellen van vragen waarvan imschoots gebruik gemaakt werd. Tot slot irden de candldaten aangewezen voor do a s. Gemeenteraadsverkiezingen Voorgedra gen werden: 1. F. M Heerkens Thijssen. Aer- denhout, 2. Mr. F. P Th. Rohllng. Bloemen daal. 3 N A. Faase. Aerdenhout, 4. J. van Haaster, Vogelenzang, 5. W. J. J. van Pam pus, Overvecn. HILLECOM LEDENVERGADERING It.K. KRING Dinsdagavond hield de R.K. Kring, onder- afdeeling van de Kath. Volkspartij, een le denvergadering in hotel Sistermans. Op do lijst van candldaten voor de raadsveikiezltv- gen werden de volgende namen geplaatst: v. d Aai Th. Bakke. C. P. Beijersbergen, W v Dam.' C. Jonkheer. F C. v. d. KoHc, J. Kemp. F C. v. Llerop. H. A. v. d. List, B. Loerakker. G. P. lammcrw, J. G. Stok man. Dr A. v. Straaten, J Toppe, J. Ver stegen en S. Wilhelmus Er werd een com missie benoemd tot uitbrengen van het po litiek advies. De stemming voor de groslijst wonlt op Zondag 2 Juni gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5