Engeland krijgt Amerikaansche leemng Dönitz liet Athema tot zinken brengen Mijnwerkersstaking IC wenscht Duitsche kolenmijnen Het Rijnvraagstuk aan de orde Onze Bezoeker h; JJopis tu IlUBHUJonpt' ii3t|Bisja;q J1 1 i 1 J ItOo .Taargans No. 18320 I I Zaterdas 11 Mol 1H40, Bureaux: Groote Houtstr. 93 I 1 /X Y* I OTY^ C I l/X f°| I /X Oltgar. Stichting Voorlichting cn Socndaplein 37, Haarlem A ViA\iA1 "i JL J-X ffj *yl ly|, Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, per kwar,aa' 1 4- Telcf. 5437. Postgiro 273107. Directeur-IIoofdrcdacteur: Robert Peereboom Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Tel.: Redaetie 10600 Dir-Hoofdred. 15054 net moment, waarop de promotor, prof. R. P. Cleveringa Churchill de hul overhand let. an Doctor Winston (P) De Senaat van de Verecnlffde Staten heeft Vrijdagavond met 4« tegen 31 stcm- mon liet wetsvoorstel tot het verstrekken van een leenlng van 3748 inlllloen dollar aan Groot-Brltlannië goedgekeurd. Het wetsvoorstel, dat bijna vier weken bij den Senaat in behandeling Is geweest, gaat nu naar liet Huls van Afgevaardigden. De overeenkomst is door het Britsche parlement reeds goed gekeurd. Tc voren heeft de Amerikaansche Senaat nog twee amendementen verworpen. Een speciale verslaggever van het A.N.P seint" Met een uitdrukking van hoogmoed op zijn bleeke, spitse gelaat heeft Dönitz een den geheelen dag durend kruisverhoor zonder een oogenblik van aarzeling door staan Tegenover de telkens in de vragen tcrugkecrende orders, die het redden van drenkelingen verboden, riep hij uit, dat zij noodzakelijk waren geweest om „bij het redden van den tegenstander niet door den tegenstander te worden vernietigd Hij moest toegeven opdracht gegeven te hebben, het logboek van de duikboot, die de „Athenia" tot zinken bracht, te verval- schen. teneinde de Duitsche propaganda gelegenheid te geyen het incident op reke ning van Engeland te kunnen schrijven. De verdediger legde een brief over van 67 duikbootcommandanten, die thans gevan gen zijn. waarin zij zeggen, dat zij Dönitz' bevelen, sprekende over vernietiging van bemanningen, nooit als een aanmoediging tot moord hebboen opgevat. Ook de suggestie zijnerzijds tegenover Hitier. dat bezetting van Spanje noodie was mocht volgens hem niet ernstig wor den genomen, daar Duitschland daartoe in dien tijd geen middelen meer bezat. Dönitz noemde zich voorstander van een ideologische vorming van soldaten, ornda» de eenheid van het Duitsche volk de krachtbron voor de oorlogvoering was Met politiek had dat volgens hem niets te maken. Nadat hij herinnerd was aan zijn uitlating, dat „Joden gif spreidden in het Duitsche volk", riep hij uit: „geen mensch in de Duitsche marine heeft aan geweld- maatregelen tegen Joden gedacht". Het is bekend, dat de gemeente Bloe- mcndaal, door haar ongunstigen financi erden toestand, gedwongen werd de sub sidie van Thijsse's Hof te halveercn (van f 2500 werd zij op f 1250 gebracht). De vrees werd geuit, dat daardoor het voort bestaan Van dit mooie natuurmonument in gevaar zal komen. De onderhandelingen die tusschen.de ge meente Bloemendaal en de Verecniging tot behoud van natuurmonumenten ge opend zijn over het scheppen van een nieuwe basis voor het voortbestaan van Thijsse's Hof zijn nog niet afgcloopen, maar onff werd verzekerd, dat In hoofd zaak overeenstemming verkregen is, zoo dat gerekend mag worden op een gunstig resultaat. Thijsse's Hof zal blijven voortbestaan als een afzonderlijke tuin en dus niet bij het Blocmendaalschc Bosch getrokken worden. in Ver. Staten voorloopig geëindigd John Lewis, de leider van de mijnwer kers in de Ver. Staten heeft den 400 000 mijnwerkers order gegeven weer aan het werk te gaan tot 25 Mei as. Deze hervatting van het werk is afhan kelijk gesteld van toezegging door de plaatselijke directies, dat de eventueele loonsverhoogingen, welke bij onderhande ling verkregen zullen worden, terugwer kende kracht zullen hebben voor den tijd van den vastgestelden termijn. Nederland—België Zondag om 14,15 xiur wordt d.e voetbalwedstrijd NederlandBelgië over Hilversum l (301,5 M.) ilit' gezonden. Men zal in de gelegenheid zijn deze uitzending op het Soenda- Elein te volgen, aangezien in ons ijkantoor een geluidsinstallatie is aangebracht. Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering va?i een billijke papierverdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat. heden In een omvang van 8 pagina's. 9 r» jeugd, kunt het doen herleven. Waarom zoudt gij niet slagen? Deze groote Engelschman is gekomen als een vriend van ons volk. Hij heeft er bewondering en sympathie voor. Hij geeft ons tevens raad. Als democraat vervult hij hier een missie. Laat ons zijn woora verstaan. R- P< Moens de Fernig, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Brussel, heeft op een persconferentie gesproken over het Rijnvraagstuk. Hij verwees om naa|" de verklaringen van Tavernier, voorzitter- verslaggever van het comité voor kolen- uitvoer bij het Intergeallicerd Comité voor de studie van den wapenstilstand en van het vredesverdrag, en van Emile Duquesne, lid van de Belgische Rijn commissie. Aan de hand hiervan vestigt hij de aandacht op het gevaar van een Duitschland. dat over veel grootere ko- lenvoorraden zou kunnen beschikjytn dan al zijn buren samen De Belgische kolenproductie zal over 30 jaar met twee-derden gedaald zijn. op welk tijdstip België afhankelijk is van de Duitsche invoer Dit verhoogt het nadeclig saldo der handelsbalans met 300 a 400 millioen goudfrancs. Het permanentcomité van de Belgische Kamer van Koophandel heeft nu op 6 Mei een motie goedgekeurd waarin aanspraak gemaakt wordt op een deel van Duitsch- land's natuurlijke rijkdommen ter com pensatie van de toegebrachte schade. Te vens wordt er op gewezen, dat bet .voor België een levensbelang is. exclusief te kunnen beschikken over de mijnproduc- ten van het gebied ten W van den Rijn, dat aan de Oostgrens van België ligt, dat het tevens voor België onontbeerlijk is een aandeel te hebben in de winsten van de kolenexploitatie in het Ruhrgcbicd en in Wcstfalen In de motie werd o m. een economisch en administratief toezicht door België geëischt in een gedeelte van het gebied ten W. van den Rijn: een econo misch en administratief toezicht der Wes terse he Vereenigde Volken over het ko- lengebled van den rechter Rijnoever en van Westfalen. evenals de exploitatie on der Geallieerd beheer Tevens wordt ge vraagd of België op den linker Rijnoever de concessie zou kunnen krijgen voor de exploitatie van grint en Rijnzand en of een Belgische economische missie afge vaardigd zou kunnen worden bij de Ge allieerde autoriteiten, terwijl een Bel gisch—Rijnlandsche Kamer van Koophan del zou kunnen worden opgericht. IET is te verwadi ten dat Winston Churchill, onze bezoeker in deze dagen en het middelpunt van de vader- landsohe belangstelling, Maandag mei zijn vrouw en doöbter huiswaarts zal keeretn in het besef, dait hij inderdaad warme dankbaarheid in Nederland ge oogst heeft. Want er is een echte har telijkheid die hem omgeeft, een echte geestdrift die hem begroet waar hij komt, een bewondering zonder reserve voor hetgeen hij voor de vrijheid der menschheid gedaan heei't. Het is goed diajt te kunnen vaststellen. Er worden bij zulk een officieële ontvangst onvermij- delijkerwijs veel formeele plichtple gingen gewisseld. En onze volksaard is in het algemeen, zeker tegenover bui tenlandsche gasten, tot reserve en koel heid geneigd. De Engelschen hebben een buitenlandsche reputatie van flegma en bedaardheid, die evenwel alleen aan de hoogere klassen, als gevolg van op voeding, eigen is. En daar zijn dan nog uitzonderingen op. zooals Churchill zelf. die zeker niet als een voorbeeld van flegma kan gelden. Maar een Engelsche volksmassa heeft veel minder reserve dan een Hollamdsche, is warmer en ge moedelijker ook in haar huldebetoon en veel lichter tot enthousiasme vervoerd, i Hollanders zijn tegenover zoo'n vreem deling, die hen bezoekt, veelal stijf en onitoeschietelijk, een beetje gegeneerd om warmte te doen blijken en geneigd om hem nieuwsgierig aan te gapen cn te vergeten dat hij eon mensch is even als zij, het gelukkigst als hij echte haa-- telijkheid ontmoet. Maar de Hollanders toonen ditmaal een voor hun doen volkomen ongewone warmte. Het is zeker nog nooit gebeurd dat. aan een buitenlander, van welken hoogen rang ook. zulk een ontvangst ten deel is gevallen als aan den ex- Premier van Groot-Brittannie. Zijn eigen optreden maakt dait trouwens ge makkelijker. Wij zijn niet gewend aan hooggeplaatste personen die gemoede lijk en jolig tegen menschenmassa's doen, die V-teekens maken met hun vingers, die hoeden op een wandelstok omhoog steken en er mee zwaaien en telkens, zoodra zij weer uit de statig heid van een officieële sfeer buiten ko men, haastig een groote sigaar opsteken en scheef in den mond stoppen. Churchill ontdooit de menigte Zij is er iblij om en komt los. Wat zijn onze plechtigheden toch conventioneel in Nederland! Er ging een schokje van verrassing door de Leidsche Pieterskerk toen de eeredoctor in zijn roode toga, ma den preekstoel beklommen te héb- bon om in tegenwoordigheid van de Prinses en den Prims, van de bloem omzer wetenschap en al de li oogsten i n den lande, de tot hem gerichte redevoe ringen te beantwoorden, begon met ge moedelijke grapjes over zijn vele eere doctoraten. Hij bracht nog meermalen zijn gehoor aan het lachen in een rede, die niettemin een voorbeeld van inhoud en welsprekendheid mocht heeten. Kunnen onze leidende mannen ook niet eens gemoedelijk zijn en lachen in een redevoering bij een officiëele ceremo nie. zelfs in een kerk en op een preek stoel, waar tenslotte ook de lach met verboden is? In Churchill's redevoeringen treedt iets op den voorgrond, dat blijvenden invloed kan doen gelden. Hij is een te actief en welbewust handelend man, om hier alleen to komen om zich tc la ten danken en bejubelen en roem voor zijn daden te oogsten. Hij heeft ons iets te zeggen. Het is de taal der democratie, de taal van den vrijen mensch. die hu tot ons spreekt. Niet alleen tot autori teiten, en genoodigden bij ceremonies, tot journalisen cn studenten, maar tot ons geheele volk. Gij hebt hol in al zijn redevoeringen kunnen hooren. Mn trol liet nog eens bijzonder toen hij Vrijdag morgen in hot Paleis op den Dam de hoofdredacteuren der Nederlandsche Pers ontving. In dien lering van mis schien zestig menschen waar wij een levendig vragen- en antwoordenspel met hem hadden, stond hij plotseling op en sprak met diepen ernst en warmte tot ons over de liooge waarde van de vrije meeningsuiting, over onze verant woordelijkheid. over fair play als voor waarde voor een goede journalistiek. En nog eens bezwoer hij ons de waarde van een zuivere democratie en van de vrije rechtspraak als essentieele voor waarde. Den vorigen middag, in de Ridderzaal, hadden wii dezen grooton overwinnaar in den oorlog, dezen man van wereldfaam, zijn rode hooren aan vangen met de woorden „Het is een hooge eer voor mij, door de Sta ten- Gone ra al ontvangen te worden...." Dat was ook geen formaliteit. Dat was de taal van den man, voor wien de Volksvertegenwoordiging inderdaad de instelling is die hem met grooten eer bied vervult. Churchill is tot ons gekomen als heraut der parlementaire democratie en der vrije staatsinstellingen, die wij bezig zijn te herwinnen, ten deele al herwonnen hebben, maar waarvan som migen onder ons de ware betookenis niet meer konnon. Hij spoort ons aan. Hij herinnert aan ons groote verloden. Hij zegt tot onze studenten: Gij, de Het woord is aan Castelar: De geschiedenis der menschheid is een voort durende strijd tusschen denkbeelden en belangen; voor een oogenblik over winnen altijd de laatste op den duur slechts de denk beelden. Rantsoenverlaging Britsclie leger De Britsche regcering heeft bekend ge maakt, dat zij vanwege de ernstige voed selsituatie der wereld, is overgegaan t<x een vermindering van de rantsoenen van het Britsche leger in het Moederland met 10 pCt. De verlaging zal per 1 Juni in-- gaan en tot gevolg hebben, dat het rant soenniveau van het leger op ongeveer het- I zelfde peil komt als dat der burgerbevol king. Polen censureert nog Naar de Amerikaansche waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken mede deelde, is hot censureeren van een bericht aan een Amerikaansch persbureau voor namelijk oorzaak van het opschorten van de Amerikaansche eredleten aan Polen. Het betrof een politieke rede va.i den Pool Banczijk, en de weigering van de Pool- schc regecring om deze rede naar het buitenland te doen' seinen werd in de Ver Staten beschouwd als een mogelijke schending van de belofte van Polen om vrije verkiezingen te houden: deze belofte was de voorwaarde voor het verleenen van credietcn tot een bedrag van 90 mil lioen dollar, aldus Acheson. Thijsse's Hof Voortbestaan verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1