0 Vorrink trad af De Radio geeft vanavond: Waarom ons kabinet niet Nationaal werd Kort en Bondig Avonturen van Om ,,vrij man te worden „In Nederland zit een bron van fascisme, een nieuw fascisme, dat zich thans baan tracht te breken, Arnold Meyer, een der vertegenwoordigers dezer groep wordt geven door een macht van gewapende mannen. Ik ben thans vrtf man en zal meer kunnen zeggen dan voorheen. Aldus sprak Koos Vorrink Zaterdag avond in de Nijmeegsche Markthallen, v/aar ongeveer 10.000 menschen aanwezig waren. Vorrink noemde Nijmegen een centrum van agitatie tegen zijn persoon in de zaak VorrinkMeyer, doch hij pro testeerde tegen de strijdwijze van per soonlijke aanvallen, die hij op rekening zette van den tegenwoordigen verkiezings strijd Over zijn aftreden als regeeringsgemach- tigde zeide spr., dat hij dit gedaan had om Meyer te kunnen zeggen wat hij wil de In deze functie had hij nimmer last tot arrestatie gegeven, wel heeft hij de Rcgcering adviezen gegeven met betrek king tot vrijlating in betrekkelijk „lichte gevallen", zooals die van 30.000 gedetineer de vrouwen. De Nationale Hulpzegel Van 1 Mei tot 30 Augustus a.s. zijn aan alle postkantoren verkrijgbaar de z.g. nationale hulpzegels. De toeslag van deze postzegels komt ten goede aan de oor logsslachtoffers en is bestemd ter voor ziening in de oorlogsnooden. Dit wisten wij reeds, het is nu echter zaak den ver koop van deze zegels te stimuleeren. Het Landelijk Bureau Nationale Hulp zegel is een der particuliere initiatief nemers ter aanmoediging van alles, wat den verkoop der zegels kan bevorderen. Er zal getracht worden eenige luisterwed strijden te organiseeren en in de lande lijke pers prijsraadsels te plaatsen Mijnindustrieraad Keurt slaking af. In de huishoudelijke vergadering van den Mijnindustrieraad te Heerlen zijn de moeilijkheden op de mijnen Laura en Julia uitvoerig besproken. Eenstemmig was men van oordeel, dat de staking de scherpste afkeuring verdient. De Raad ging ermede accoord. dat ook niet als volkomen bona-fide beschouwde Duitsche onderdanen tewerkgesteld wer den, mits dit slechts geschiedde op enkele mijnen en afgescheiden van de overige arbeiders. Foto's gevraagd van de puinen In een radiopraatje, heeft mr. H. Dutilh, jurist bij het ministerie van Openbare werken en Wederopbouw, ge sproken over fotomateriaal ten behoeve van den wederopbouw. Spr. herinnerde er in dit verband aan hoe in 1941 het Engelsche ministerie van Oorlog een beroep deed op de bevolking van Engeland om foto's van de Italiaan- sche kust af te staan. Het ministerie werd naar aanleiding hiervan over stroomd met prentbriefkaarten en va- canticfoto's, die, naar later is gebleken, de landing op de Siciliaansche kust be langrijk hebben vergemakkelijkt. De in gezonden foto's gaven vaak een nauw keuriger beeld dan zelfs luchtfoto's kon den doen. Analoog aan dit feit, vraagt het mi nisterie van Wederopbouw, met het oog op de historische en documentaire waarde van foto's van door den oorlog vernielde g »ouwcn en huizen, deze te zenden aan h ministerie van Openbare werken en Wederopbouw, Van Alkemadelaan 350, Den Haag. Ongerustheid hij Fokker-employés Naar het ANP verneemt, hebben de beambten- en arbeiderskernen van de N.V. Ned. Vliegtuigcnfabriek Fokker te Amsterdam aan Z, Exc. den minister president kenbaar gemaakt, met welke groote zorg het personeel van de Fokker fabriek door het bij voortduring uitblij ven van een Regeeringsbeslissing, ten aanzien van het door de commissie- Tromp uitgebrachte advies over de toe komst van de vliegtuigindustrie in Neder land, is vervuld Die zorg neemt toe met de mogelijk heid, dat bedoelde beslissing niet vóór de verkiezingen zal worden genomen, in welk geval een nieuwe periode van on zekerheid gedurende niet te bepalen tijd zou ingaan 17.30. 18.00. 19 00. 20.00, 23.00 Nieuws en ac tual 17 00 AVRO Fluit en piano 17.35 Vaude ville-orkest. 18 18 id. 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. 19 00 En nu naar bed! 19.30 Dinah Shore en Frank Sinatra. 19.45 Lezing Ned Studentenhulp. 20.05 Toespraak A. R. Partij 20.25 Orkest o. 1. v. Alb. v. Raalte met Hen- riètte Bosnians. 21,30 Luisterspel „Mist", 21.50 Dorothy 1.amour. 22.00 „Weet je nog wel, oudje?" 22.30 Dutch Swing College. 23.15 Ensemble Khotlnov. 23.45 Accordeonmuz. HILVERSUM II, 415 M. 19.00. 20.00, 22.00, 22 15 Nieuws en actual NCRV 17.00 Mandolinata. 17.30 Gr. muz 18 oó Stichtsch Kamerorkest. 18.45 Sportjraatje 19.20 Met band en plaat. 19.30 Toespr. Kath. Volkspartij. 19.50 Met band en plaat 20 05 Landbouwrubriek. 20 20 Dubbelmanne'nkwar- tet 20.45 Vernieuwing en Middelb. Onder wijs 21.05 Kapel Kon Marine. 22.30 Moeilijke teksten uit het N. T. 22.50 Piano en fluit 23.20 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. De Belgische v broeders op de 'rzetsstrijders eerden Zonda; ■ereliegTiuifplaats tc Overvec uniting; hun Nederlands* De krailslegging. „Er wordt den laatsten tijd, vooral van anti-revolutionnaire zijde, de regeering herhaaldelijk verweten, dat er vorig jaar geen nationaal kabinet is gevormd", zoo zei de heer W. Drees, minister van Soci ale Zaken in een verkiezingsvergadering van de Partij van den Arbeid in Alphen aan den Rijn. „Maar wij zijn indertijd niet uitgegaan van de gedachte, dat het beslist een kabinet van alle partijen moest worden. Wel hadden wij den plicht een onderzoek in te stellen, of samenwerking met andere partijen mogelijk zou zijn. Het contact met deze partijen is den ge- heelen oorlog door bewaard gebleven, ook en vooral met de anti-revolutionnairen: niet alleen met den heer Schouten, voor wiens moed tijdens de bezetting ik alle bewondering heb, maar ook met de hec- :n Donner, Rutgers en De Wilde. Wij zijn aan besprekingen over het re- geeringsprogramma echter niet toegeko men omdat aan den eisch van de voor mannen der anti-revolutionnairen, dat de oude Kamer van 1937 terug zou ko men en aangevuld zou worden met op- I volgers van de toen geldende candidaten- lijsten, niet kon worden voldaan. Men moest echter over de grondwettelijke maatregelen heenstappen. Vandaar, dat onzerzijds werd voorgesteld, de oude leden na zuivering weer in de Kamer op te nemen en aan te vullen met menschen uit de verzetsgroepen. Daarop zijn de be sprekingen vastgeloopen. De betrekkelijk heid van het principe bleek echter, toen de heeren Donner en Bruins Slot zich aan onze zijde schaarden en ons stand punt als de eenig mogelijke oplossing aan vaardden. De heer Bruins Slot was zelfs wel bereid in het kabinet zitting te ne men, maar trok zich terug, toen de por tefeuille, welke hij begeerde, reeds aan een ander bleek te zijn toegewezen. De heer Meynen heeft daarop de portefeuille van Oorlog aanvaard, zij het onder uit drukkelijk voorbehoud, dat hij niet in het kabinet zitting nam als vertegen woordiger van de A.R. partij". Minister Drees achtte het wenschelijk hiervan mededeeling te doen, om, zooals hij zeide, „aan de legende, als zou het bij de kabinetsformatie aan reëel overleg hebben ontbroken, een einde te maken". Repatrieeringsnieuws De passagierslijsten van de „Sloterdijk" die vermoedelijk 19 Mei te Rotterdam zal aankomen met 900 repatrleerenden aan boord, liggen aan onze bureaux ter Inzage. (Men zie ook de étalages van v Dreesmann). Belgen eeren Neder landsche verzetsstrijders Zondagmiddag omstreeks 1 uur arri veerden twee autobussen en een tiental particuliere wagens op de Bloeme.idaal- sche eerebegraafplaats. Tweehonderd Bel gen, allen oud-illegalen en vertegenwoor digers van de roemruchte „Witte Bri gade" hebben in de stilte van de duinen hun gevallen Nederlandsche kameraden herdacht. De mannen van de Rotterdam- sche „Knokploeg" die hun Belgische gas ten naar Bloemendaal geleidden, legden een krans aan den voet van de vlag en uit de woorden van den heer G. Pontier bleek de verbondenheid tusschen Noord en Zuid. De korte maar krachtige toe spraak van den Belgisehen verzetsman Lt. Boumans onderstreepte nogmaals den niet vergeefschen strijd, die in Holland ook voor België werd gestreden. Gedurende de minuut stilte stonden de leden van de Witte Brigade en de mannen uit Rotterdam zij aan zij, eerbiedig ge denkend de honderden, die het leven liclcn de vrijheid van Nederland en Bel gië Ook de Witte Brigadiers eerden de Ne derlandsche verzetsbeweging in den vorm van een krans. Een waardig défilé besloot deze korte plechtigheid. Electriciteit in de zomermaanden In October j.l. werden de electriciteits- rantsoenen voor verlichting en huishoude lijk verbruik gedurende de wintermaanden (de vijfde, zesde en eerste en tweede perio de van circa 60 dagen) op een peil ge bracht, dat bij zuinig verbruik voldoende waarborg bood tegen overschrijding De kolenpositie laat thans een opheffing van de beperkende bepalingen nog niet toe Ondanks het uitblijven van den zomertiid is een verhooging met 8 KWH per periode het uiterste, waartoe kan worden over gegaan. Er mogen thans derhalve de vol gende hoeveelheden worden verbruikt: AprilMei en JuniJuli onderscheidenlijk 20 KWH en 16 KWH: Mei—Juni en Juli Augustus telkens 17 KWH. De rantsoenen voor kookdoeleinden. zoowel voor gas als voor electriciteit moeten voorloopig nog ongewijzigd blijven. ORGELBESPELNG Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 14 Mei 1946 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: J. S. Baeh 1685—1750. Preludium Es gr. t.; 2. Partite Diverse Sopra: O Gott. du frommer Gott: 3. Koraal- voorspelen. a. Nun komm' Helden. Hol- zoeken." Thijsse's Hof Steun van particulieren noodig. Het bestuur van Thijsse's Hof deelt ons mede, dat de Vereeniging van Natuur monumenten niet in staat blijkt te zijn voldoenden financieelen steun te verleenen tot instandhouding van Thijsse's Hof. Daarom zal binnenkort een samenkomst gehouden worden met vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen op natuur historisch gebied. Gehoopt wordt, dat men dan gezamenlijk een jaarlijksch bedrag kan toezeggen om daarmee Thijsse's Hof te steunen. Het meeste geld dat voor dit doel noodig is, zal evenwel moeten komen van particulieren. Donateurs moeten ten minste een minimum-bedrag van 2.50 per jaar betalen. Men kan zich daarvoor opgeven bij de.i penningmeester, den heer G. v. d. Polder, Oranje Nassaulaan 109 te Overvecn. Gehoopt wordt dat zeer velen dit zullen doen om daardoor zekerheid te verkrijgen dat de Hof blijft voortbestaan, ken te voorzien. Voor vacantiegangers Nu langzamerhand de eerste vacantie gangers zich opmaken om zich naar hun vacantieverblijf te begeven, is het van belang er op te wijzen, dat men verplicht is zijn bonnen mee te nemen. Dit geldt in het bijzonder voor hen, die voor lan- geren duur hun intrek in een hotel of pension nemen. Wanneer men evenwel slechts voor ten hoogste vier dagen in een hotel of pen sion verblijft, behoeven geen bonnen ingeleverd te worden. Alleen voor een gerecht met vleesch moet men den vleeschbon afgeven. Schotels met wild en gevogelte zijn geheel vrij, doch moeten over het algemeen extra betaald worden. Voorts dient men er rekening mede te houden, dat in sommige gevallen de ho tel- of pensionhouder het meebrengen van bedlinnen en/of handdoeken kan ver langen. De hoeveelheid textiel is in vele gevallen nog te gering, dan dat het den ondernemer mogelijk zou zijn om zijn gasten van lakens, sloopen en handdoe- Tentoonstelling over Walcheren Zaterdag heeft wethouder mr. A. de Roos in De Bijenkorf te Amsterdam een tentoonstelling over Walcheren geopend. Op deze tentoonstelling van schilderijen en teekeningen zijn voornamelijk doeken van den Zeeuw Cor de Wolff te zien, die de Walcherensche tragedie vereeuwigd heeft. Voorts zijn er teekeningen met be trekkingen tot den opbouw van het eiland. De opbrengst der expositie is voor Wal cheren bestemd. Duizend per week uit Java's binnenlanden Een officieel Britsch communiqué heeft verklaard, dat van 20 Mei af uit de bin nenlanden van Java per week 1000 ge- interneerden naar de Geallieerde zóne zullen worden overgebracht. Het commu niqué noemde deze regeling een „aanvul lende maatregel, die de evacuatie van ge- interneerden moet bespoedigen." De eva cuatie door de lucht, over zee en per spoor zal worden voortgezet. Het comité voegt er aan toe, dat „de besprekingen aantoonen, dat de Indone sische autoriteiten zich ten volle bewust zijn van het belang, dat de Geallieerden aan een snelle oplossing van deze taak, welke hun door de Vereenigde Volkeren is opgelegd, hechten en gevoerd werden in een geest van „goodwill". Suriname wil autonomie De voorzitter van de commissie uit de Staten van Suriname, die naar Nederland zal komen, de heer F. H. R. Limapo, heeft tijdens een massa-meeting gezegd: „Wij willen het voorbeeld van Indië niet vol gen, doch gaan volkomen accoord met het voorstel van de Koningin van 1942. Wij willen autonomie voor Suriname en wij gaan naar 'fi Gravenhage teneinde de re geering van het moederland om de ver vulling van het Koninklijk voorstel te ver_ en land; b. In Dir ist Freude; 4. Passacaglla en Dubbelfuga; 5. Tripelfuga Es gr. t. Een hartelijke begroeting van de twee familieleden (de herbergier blijkt een achter-oud-oom van War te zijn). Wag, die er ook bij is gekomen, vraagt Govert Guit, waar de burgemeester woont van dit vroolijke dorp. Govert antwoordt lachend, dat ze maar naar het midden van het plaatsje moeten rijden, daar staat het gemeentehuis. Het is maar een hanestap en de bode van het raadhuis, een deftige kever met een vriendelijke, grijze kop, brengt de twee reizigers naar den burgemeester, Lambrosius Oolijk, die ze met de grootste hartelijkheid ontvangt. Weet U misschien ook, waar 1 hier een toovenaar woont?" vraagt Wag na de kennismaking. Driehonderd meter verderop, even buiten mijn dorp, is een oprijlaan met een ijzeren hek. Op de palen slaat: „Meester Mysteria". Daar is het!" „Och, meneer de burgemees ter" vraagt Warrel bescheiden. „Hoe komt het toch, dat iedereen hier zoo vroolijk en genoegelijk leeft?" Burge meester Oolijk legde uit, dat in dit dorp nooit iemand ziek was of dood ging, ruzie maakte, stal of zijn buurman plaagde, zoodat er altijd een opgewekte, montere stemming hcerschte. De vorige week is het aantal leden van I de delegatie van drie op vijf gebracht. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 13 Mei 1946 BEVALLEN: 10 Mei, F. Lijnzaat—Kruijff, z.; C. M. A. de JongToornend, d.; J. Hart manMan, z.; C. M. W. de Jongvan Looij, z.; C. Maerten—Hulshof, z.; L. M. A. Steger v. d. Hagen, z.; J. Jukes—Dam, z.; A. A. van Zanen—Verhoog, d.; A. Nottrot—Kovac. z.; C. J. Ka rs—Hou weling, z.; lil Mel, H. M. Heeg—Sedel, d.; M. C, Vonkeman—Lijesen, d.; M. G, E. Koelemeijerv. Merken. OVERLEDEN: 9 Mel, J. OplooHu ij boom, 69 J., M. v. Heemskerkstraat; w. Kuipers, 33 j„ Canlnefatenstraat; W. J. Schepper, 82 j., M, v. Heemskerkstraat; P. Kockelkoren— Verbraak, 73 j Ged. Schalkburgergracht; 10 Mel, A. G. v. d. Waals, 65 j., Teding van Berkhoutstraat; A. v. d. Marei, 73 j„ Haze- patcrslaan. GEHUWD: 13 Mel, M. Markus en A. P. L. Bakker. AGENDA MAANDAG 13 MEI Stadsschouwburg: De kunst om te leven (Hnarl. Tooneelensemble), 19.45 uur. Gem. Concertgebouw. Revue Henr. Davids. 20 uur Rembrandt: De Roode Aarde (18 J.) Palace: 30 Dagen Corvee (18 j Luxor: Alarm in mijn 17 (14 j.). Alle drie 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 14 MEI Stadsschouwburg: Er komt een vriend anavond, 20 uur. Groote Kerk: Orgelbespe ling. 20 uur. Bioscopen en Concertgebouw! als Maandag. BINNENLAND Het derde Douglas D.C. 4-vllcgtulg voor de K.L.M. voor de luchtlijn Amsterdam—New-York Is Zaterdag op Schip hol aangekomen. Het beroepsvervoer zal Zaterdag 18 Mei in de hoofdstad een de- monstratietocht met 500 vrachtauto's houden. De wagens, die uit de Westelijke en Zuidelijke provincies komen zullen een sterrit naar Amster dam maken. Scherpcnlsse op het eiland Tholen heeft zwaar te lijden van een rattenplaag, tengevolge van de Inundaties. Vi(f ton pas gepluk te Nederlandsche aard beien zijn Zaterdag In Covent Garden te Lon den verkocht. De zoete vruchten waren met twee toestellen van de KLM naar Engeland gevlogen. Nederlandsche an dijvie en sla mogen tot 31 Met zonder afzonder lijke vergunning naar Frankrijk. Fransch Ma rokko, Algiers en Tunis worden uitgevoerd. W riff was wordt te gen schromelijk over dreven prijzen verkocht, aldus de prijzen-contro- ledienst. De kwaliteit is dikwijls minderwaardig. Een jampot vol wrljf- was mag ten hoogste f 0,99 kosten. Biina zeventiendui zend sigaretten, 268 pak jes shag en 7080 sigaren werden bi,i een grossier in Goes In beslag geno men, die ze gereserveerd had voor zwarten handel. Zes gezinnen wer den dakloos door een fel len plotseling uitslaan- den brand te Delden. De inboedels gingen bij na geheel verloren. Ypenburg en Socs- terberg zullen Dinsdag het tooneel zijn van een plechtige herdenking van gevallenen der luchtstrijdkrachten. BUITENLAND Het Grlekschc refe rendum zal op 1 Sep tember plaats hebben. Hierbij zal beslist wor den over de vraag, of het land een monarchie zal worden. Twee Amerlkaan- sche soldaten zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Neuren berg door onbekenden vermoord. Haarlem en Omgeving De lleemsteedsche kiezers krijgen een per soonlijke oproeping voor de verkiezingen. Alle kaarten zijn aan de Post gegeven maar nog niet bezorgd. Verwacht wordt dat het heden of morgen ln orde zal komen. De heer G. P. v. Dccncn, drukker, zal 21 Mei zijn 40-jarig jubilé vieren bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. MeJ. C. J. F. van F.sch zal a.s. Woensdag 15 Mei haar 25-jarig Ju- bile vieren als ambtena res der gemeente Haar lem. Sinds 1932 ls zij werkzaam aan de afdee- ling Sociale Zaken, Schoenmakcrsgezel- len vergaderden dezer dagen te Haarlem om de wenschelijkheid te bespreken hier een or ganisatie te stichten. Daartoe werd besloten. Het secretariaat ls ge vestigd bij den hoor J. Weyterlng. Oranjestraat 142, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6