O uze TledecCandsche laas pwductieP (6-3) Wilkes de beste man van het veld Belgische ploeg viel tegen Nederlandsch elftal voor Antwerpen L. Eerlijk gezegd, zit die 6S score tegen België, Zondagmiddag in het Olym pische Stadion behaald, me wat dwars. Niet omdat ik onze Oranjcplocg dc over winning niet gun, verre van dat, maar eigenlijk geeft ze de waarde van beide ploegen niet weer. Tactisch speelden onze Zuiderburen een heel aardig spelletje: het systeem van de versterkte verdediging. Daartegenover een Nederlandsch elftal, waarin de achter hoede soms leelijke gapingen vertoonde, maar dat toch slechts drie doelpunten te gen zich zag scoren. En ondanks den steun van een teruggetrokken spil moesten de twee Belgische keepers zesmaal den bal uit het net halen. Waarin zat dat nu, dat het elftal met de beste tactiek en ook de beste techniek niettemin verloor? Die vraag zullen zich vermoedelijk velen in het Stadion hebben gesteld. Het was er eivol en genoegelijk. Dit weer aanknoopen van het internationale contact was met vreugde begroet en het was of we er nooit weg waren geweest, of er geen hiaat was van zes jaren. De sfeer was er en de spanning. Deze laafste niet van het begin af, want het zag' er somber uit toen de gevaarlijke Belgische middenvoor al zoo kort na den aftrap een bal met den linkervoet in den rechterbenedenhoek plaatste, buiten bereik van Kraak. Op de tribunes begon men zich te herinneren, welke goede resultaten dc Belgen tegen Frankrijk en Engeland hadden bereikt en zou nu deze eerste internationale wedstrijd tegen Nederland een inmaakpartij worden? Die vrees is in geen enkel opzicht be waarheid. Toen gelijk gemaakt werd, kwam er de vonk van het meeleven en meevechten met die 11 Hollandsche kna pen, die aanvankelijk wat schuchter waren, doch later wat meer gingen wagen. Maar nu die vraag. Want alleen het wat gedurfder spelen is niet dc verklaring van de zege, welke is behaald. Ook dc Belgen n.l. moesten eerst de zenuwen onder de voetbalknie krijgen. Neen, er waren an dere redenen. De voornaamste daarvan is deze geweest: Dc Belgen speelden systematisch, 'maar dat systeem liet weinig kans op verrassingen. De midvoor De Cleyn was te belangrijk geworden. Het moest teveel van hem komen en dat hjj twee der drie Belgische doelpunten heeft ge maakt, pleit voor zyn capaciteiten, maar te vaak waren er by een aanval te weinig Belgen in de buurt van het Nederlandsche doel. Het zal interes sant zyn deze Belgen te zien spelen tegen een ploeg, die hetzelfde systeem toepast. Dc Nederlanders kwamen daarentegen veel vaker alle vyf in het vüandclijke strafschopgebied. Hier werd niet zoo veel van één man gevraagd, hier kwam meer de heclc voorhoede aan bod. En daarby was een schutter als Wilkes: Zulk een man hadden dc Belgen niet. Daarom was het zoo prettig dezen Zon dagmiddag in het Stadion te zijn. Werke lijk groot spel was het niet, maar het was van behoorlijk gehalte en verrassend. Het had de bekoring van het echte Nederland sche voetbal: schieten zoodra er een kans is: of die nu een meter of vijf buiten het strafschopgebied zich aanbiedt, doet er niet toe: schieten. Onze rechtsbinnen voor al heeft getoond, die kunst te verstaan. Wilkes met nog eenige anderen heeft voorloopig een abonnement op een plaats In de nationale ploeg. Die anderen zijn Rijvers, De Vroet, Kuppen, Paauwe, v d. Linden, Kraak en Roozen. Om met den Haarlemmer te beginnen, hij heeft een aantal aardige dingen ge daan en hij trok voortdurend éé:i of twee Belgen tot zich, waardoor hij anderen wat meer vrijheid verschafte. Hij kreeg dezen middag echter niet de kans zich van zijn tegenstanders te ontdoen en jammer ge noeg miste hij na de rust- een vrij gemak- kelijken bal, waardoor zijn naam niet op dc lijst der doelpuntenmakers kwam. Kraak heeft uitstekend werk gedaan. Het vertrouwen, dat hij een achterhoede 6chenkt, is heel wat waard. De opstelling van deze middenlinie was een gokje. De keuzecommissie had bij de proefwedstrijden geen enkelen candidaat voor de rechtshalf- en spilplaats gevonden, op wie ze voor de volle honderd procent kon rekenen. Toen heeft ze den moed ge had de oude-Feyenoord-halflinic op te stellen en ze heeft haar moed gistermid dag beloond gezien. Het was zuiver Feyen- oordspel van deze drie heeren. U kent het: erg in de breedte, maar technisch goed. Dezen middag mogen ze misschien hun beste beentje heben voorgezet zooveel prettiger voor de samenstellers van ons elftal ze hebben voldaan. En daarmee is bereikt wat werd beoogd. Kuppen was de beste van hen. Hij heeft heel wat werk verzet en heel wat aanvallen onderbroken. Paauwe plaatste wel veel boogballen voor doel, doch deze werden meestal een „prooi" der Belgen. Rijvers' spel was niet zoo flitsend als tegen de Navy, maar hij werd erg gehan dicapt doordat Smit faalde en geen bal naar buiten kon worden afgegeven. Later, toen Drager meespeelde, ging het beter Wilkes was de beste man in den aanval. Hij passeerde zeer vlot en zijn schot was doodelijk. De derde goal van zijn schoen, van ongeveer 25 Meter afstand ingescho ten, was een juweel. v. d. Linden is nog geen groote back, hij was zijn plaats waard. Potharst was stellig niet zijn mindere. Dan blijven over Holleman, Smit en Drager. Van hen is Holleman de beste. Smit liet zich voor de rust vervangen. Hij maakte een goal, flits van het Holland sche karakter: raak schieten als de positie daarvoor gunstig is, maar dezen middag moesten we het doen met de herinnering aan een groot voetballer, die ons uren van echte voetbalvreugde heeft geschon ken. Dröger deed het vrij goed op de links buitenplaats, maar is toch niet de figuur, die wij zoo graag op die plaats zouden zien spelen. De Belgische keeper leek wat specta culair. Voor Kraak hoeven we hem niet te ruilen. Na de rust moest een ander zijn plaats innemen. Pannaye, flegmatiek, maar goed 6pcler, evenals Paverick. Vercammen stond bjj eiken aanval tusschen hen in en was een groot struikelblok. Devos is een prima voetballer, beter dan Puttaert. De beide buitenspelers, Mermans en Lembe- rechts waren snel. maar kwamen niet veel voor doel. Chaves en Coppens kwamen te zelden voor goal om gevaarlyk te worden. Zij zijn als goalgetters minder dan Rijvers en Wilkes. Chaves was na De Cleyn de beste Belgische aanvaller. Technisch was het Belgisch elftal beter dan het Nederlandsche. Het koppen voor al was veel beter. De scheidsrechter, de Franschman Dez, steunde sterk op zijn grensrechters en had niet steeds geluk met zijn kijk op buiten spel. Paauwe en Kuppen de besten onzer halfspelers De wedstrijd De return-wedstrijd tegen de Belgen op 30 Mei a.s. te Antwerpen zal wor den gespeeld met onderstaand elftal: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Pot harst en v. d. Linden (beiden Ajax); midden: B. Paauwe (Feyenoord), Kup pen (Sittard) en De Vroet (Feyenoord) voor: Holleman (V.U.C.), Wilkes (Xer xes), Roozen (Haarlem), Rijvers (N.A.C.) en Drager (Ajax). De reserves zullen nog nader worden bekend gemaakt. tenspel bleef staan, een gevaarlijk schot van De Cleyn over de lat De hoekschop, die daarvan het gevolg was, was de eer ste op het Nederlandsche doel. Elf minuten vóór de rust werd het Ne derlandsche overwicht beloond met een tweede doelpunt: een goede samenwer king tusschen Roozen en Wilkes stelde Smit in staat, het Oranje-team de leiding te geven (2—1). Enkele minuten later moest onze linksbuiten, die na een botsing met Paverick last had van een onwillige dijspier, het veld verlaten Zijn plaats werd ingenomen door Drager. Nog een- Om half drie kwamen de elftallen op ™aal moest Kraak door snel uit te loopen het veld, begroet met de volksliederen. De in een Sevaarlijke situatie redding bren- ffpn A kU..An J Belgen, die den toss verloren, trapten af en het begin was voor Nederland niet be moedigend. Na drie minuten kreeg de Bel gische middenvoor De Cleyn, na een staal tje van goed samenspel, den bal en loste van vrij grooten afstand een laag schot in den hoek van het Nederlandsche doel, waardoor Kraak kennelijk eenigszi.is ver rast werd (01). De strijd ging daarna eenigen tijd gelijk op, maar langzamerhand kwam het Oranje-team in de meerderheid en in ieder geval kreeg het de beste en meeste kansen. Aan beide zijden werd overigens weinig fraai voetbal vertoond; de Belgen hadden moeite om zich aan den Nedcrlandschen druk te ontworstelen en indien zy daar in slaagden, kwam hun voorhoede niet verder dan het lossen van schoten van grooten afstand, die of geen doel troffen of geen kans hadden bij Kraak, die na zyn eerste ervaring op zyn hoede was. Na ongeveer 20 minuten kwam het voor het Belgische doel tot een hevige scrim mage, symbool van 't Nederlandsche over wicht in het veld, waarvan men mocht verwachten, dat het toch tot resultaten zou leiden Daenen, de Belgische doel- verdediger. moest voortdurend in actie zijn. Na 27 minuten eindelyk had de Oranje-voorhoede succes: een door Roo zen half geraakte bal stuitte van den voet van een der Belgische backs terug naar Wilkes, die laag inschoot (11). Dit doel punt werd gevolgd door eenige gevaarlyke situaties voor beide doelen. In de Neder landsche voorhoede was het het binnentrio en in do eerste plaats Wilkes, die het de Belgische verdediging moeilijk maakte. Aan den anderen kant stompte Kraak, toen de verdediigng voor vermeend bui gen, maar tot de rust bleven de Neder landers in de meerderheid en zij eindigden de eerste helft dan ook met een alleszins verdienden voorsprong. De tweede helft Mocht men al tevreden zijn over de ver richtingen van ons elftal in'de eerste helft althans in vergelyking met de Belgisch© prestaties, in het eerste kwartier na de hervatting ging het er op lijken, dat het Nederlandsche elftal zijn kruit verschoten had. De Belgen speelden plotseling veel feller, hun voorhoede was gevaarlijker en een oogenblik kwam het Oranjeteam daar van onder den indruk. Na 5 minuten kon Coppens van een ongelukje in onze ver dediging gebruik maken om uit een hoek schop gelijk te maken (2—2). Negen minu ten later doelpuntte De Cleyn opnieuw na een snellen Belgischen aanval (2—3). t DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLANDBELGIë. Voor het eerst na zes jaar had in het Olympisch stadion weer de. tradltioneclc voetbalontmoetlng Nedcrland- Belglë plaats, welke door de onzen met 3 werd gewonnen. De eirtallen opge steld voor het begin van den wedstrijd. (P) J)c Nederlanders scoren hun vierde doelpunt. Wilkcs cn Holleman vormden een gevaarleken vleugel Opnieuw hadden de Belgen de leiding, doch nu toonde de Oranjeploeg een ver rassend élan, een prachtige geestdrift, die haar in staat stelde het beste van het spel te krijgen De wedstrijd werd het aanzien meer waard: het spelpeil stond ongetwij feld hooger dan in de eerste helft. Reeds vier minuten na het laatste Belgische doelpunt kon Drager op een voorzet van Wilkes gelyk maken (33) en zes minuten later was het Rijvers, die een terugsprin- genden bal in het Belgische doel schoot (4—3). Nauwelijks was het gejuich om dit doelpunt bedaard, of de onvermoeibare Wilkes loste van grooten afstand een prachtig schot, dat buiten bereik van den Belgischen keeper in het net suisde (53). Het pleit was hiermede beslecht: Neder land had den eersten wedstrijd tegen Bel gië na den oorlog gewonnen. Dat kon men op dit moment met een gerust hart zeg gen, niet om den voorsprong van twee doelpunten, want er moest nog 20 minuten gespeeld worden, maar omdat de Belgen zich gewonnen gaven. Ze werden bij mo menten vrijwel overspeeld door dc beziel de Oranjeploeg, die dezen wedstrijd wilde winnen en den tegenstander geen kans meer gaf. Herhaalde malen speelde onze voorhoede de Belgische verdediging uit positie en zoo waren in deze laatste pe riode verreweg dc meeste kansen voor de Nederlanders Daenen kreeg snel achter een gevaarlijke 6choten te stoppen, maar een kwartier voor het einde werd hy ge blesseerd. Zijn plaats onder de lat werd ingenomen door Meerd van Anderlecht. Opgestuwd door de middenlinie, die zeer verdienstelijk werk verrichtte, bleef de Oranje-voorhoede het Belgische doel be dreigen en zeven minuten voor het einde werd de kroon op het werk gezet, toen Wilkes op een fraaien voorzet van Drager opnieuw scoorde (63). De Nederlandsche middenlinie trok zich j wat terug; de Belgen kwamen nog even aan het woord en Kraak verwerkte twee gevaarlyke schoten naar behooren. Maar daarna was het weer de beurt van het Oranje-team en juist toen Drager een hoekschop zou nemen, klonk het eind- gnaal. Koningin aanwezig. De wedstrijd werd voor een groot ge deelte bygewoond door de Koningin. La ter kwamen ook Prinses Juliana en Prins Bernhard. Zij werden zeer hartelijk be groet. Minister Sch^rmerhorn was met een aantal confraters aanwezig en voor het begin liet hy de spelers aan zich voorstel len. Mecning van anderen. Karei Lotsy: Zeer tevreden. Herberts: Deze debflcle van het Belgi sche voetbal hadden wij niet verwacht. Wij geloofden echter aan de kracht vaj% onze voorhoede.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7