Italië's Koning Ernstige beschuldigingen van Generaal Reynders Zes Fransche divisies zouden in den val zijn geloopen Militaire oefening Krijgt Rusland zijn honderd millioen? J JOU s^swmix j w eoc Jaargang No. 18328 1 "I "I Dlnadag 14 Mel 1»IB Bureaux: Groote Houtstr. 93 fi H 1 B O |f| CJ I J |^T 1^1 i Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem l\JLV^ll IWlllU J^VJLU L/XU.UL Abonnementen: p week 31 c per kwai Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pee TVT A langdurige onzekerheid en dispu it ten heeft Victor Emanuel III, Koning van Italië, eindelijk afstand van den troon gedaan en is met Koningin Helena uit het land vertrokken. Nu is zijn eenigc zoon, tot dusver Prins van Piedmont, die gehuwd is met de Belgische prinses Marie José (zuster van den nog steeds buiten zijn land vertoevenden Koning Leopold III van België) hem opgevolgd. Dat is eigenlijk een wat te groot woord, want het is nog maar een voorloopige aanstelling. Koning Umberto II moet zich namelijk nog onderwerpen aan een refe rendum over het koningschap, dat op 2 Juni, denzelfden dag waarop het Fran- sche volk een nieuwe Constitueerende Vergadering gaat kiezen, zal worden ge houden. In zijn eerste proclamatie heeft hij beloofd, dat hij zich aan het resultaat prompt zal onderwerpen. „Bij tijden zal, in een bewind van sociale rechtvaardig heid, de Koninklijke wil onderworpen worden aan den wil van het volk, in vol ledige overeenstemming met de belangen van Italië-' heeft hij verklaard. Dienzelfden avond hebben twintigdui zend monarchisten een vlaggen-demon- stratie voor zijn paleis, het Quirinaal, gehouden en de nieuwe Koning is zes maal op het balcon verschenen om zich door hen te laten toejuichen. Maar in het Noorden hielden arbeidersmassaas betoogingen tegen de monarchie en in linksche partijkringen is men van mee ning, dat de troonsafstand van Victor Emanuel listiglijk beraamd is om het re ferendum over het Koningschap te be- invloeden. Want met Umberto II maken de monarchisten een betere kans dan met zijn vader, die zooveel jaren lang de zonderlinge positie van gekroonde schaduw van Mussolini heeft ingenomen. Drie weken voor het referendum komt nu plotseling de nieuwe Koning voor den dag en getroost zich voor deze poging zelfs de merkwaardige ondervinding van een voorloopige benoeming, die met de tradities van het Koningschap opvallend in strijd is. Umberto II. geboren op 15 September 1905, is veertig jaar oud Zijn voorkomen is heel wat indrukwekkender dan dat van zijn kleinen vader, wiens krijgshaftige kepi's en schoudermantels het komische effect van zijn verschijning naast Musso lini slechts plachten te versterken. De oude koning maakte met zijn kleine ge stalte en droevige snor een ietwat zicli- gen indruk. Zijn zoon is groot en welge bouwd. Maar dat zijn maar uiterlijkheden. Of hij, als het referendum hem hand haaft, heilzamen invloed op den gang van zaken in het uitgeputte en verscheurde Italië zal kunnen doen gelden, zal nog moeten blijken. Er heerscht; groote poli tieke spanning in het land, zooals trou wens in de meeste landen. Maar Italië is bovendien straatarm en hongerig. Het zit in de knel met koloniën die het verliest en het dierbare Triëst. welks bezit on zeker is. Het heeft geen succes gehad met zijn pogingen, Indruk op de geallieerden te maken met aanspraken op grond van hulp in de laatste periode van den oorlog, nadat het jarenlang tegen hen gevochten had. De nabuur is Joego-Slavië, dus de Russische invloedssfeer. Over de Middel- landsche Zee, die Mussolini in navolging der oude Romeinen „Onze Zee" placht te noemen, hetgeen ook in oorlogstijd nim mer met de werkelijkheid overeenkwam, heeft het hcelemaal niets meer te ver tellen. Het moet zich troosten met den grootsten orkest-dirigent ter wereld, Ar- turo Toscanini, die is teruggekeerd en in Milaan met ovaties ontvangen Het nieuwe Italiaanschc Koningschap lijkt een hachelijke onderneming. Umberto II toont ongetwijfeld moed door zijn be reidheid. het te aanvaarden, met de herin nering aan zijn grootvader Umberto I. die in 1900 door den anarchist Bresci werd vermoord. Dat geschiedde in veel vrediger en rustiger tijd en hoewel het land de nederlaag tegen de Abessijnen had geleden had Umberto I veel eoeds voor Italië gedaan. Zijn zoon en opvolger, Victor Emanue III, slaagde daarin niet Hij bleef ruim tweemaal zoo lang als zijn vader op den troon. Als zesenzeventigjarige is hij nu met de drieënzeventigjarigc koningin in ballingschap gegaan. Van hem is getuigd dat hij zich nimmer door eenige bijzondere belangstelling of bijzonder initiatief heeft onderscheiden. De eerste Wereldoorlog eindigde voor Italië, dat daarin aan dc zijde der geallieerden streed maar bij Ca- poretto een verpletterende nederlaag leed rampzalig. Het kwam er bij de conferentie van Versailles, ondanks de avontuurlijke ondernemingen van den dichter d'Annun zio, die Fiume een tijdlang met zijn man nen bezet hield, slecht af Dit droeg in niet geringen mate bij tot de opkomst van het fascisme in 1922. Mussolini greep naar de macht, stelde zijn dictatuur in en de Koning aanvaardde hem gedwee. Met dezelfde gelatenheid liet hij zich in 193i promoveeren tot Keizer van Ethiopië, na dat de arme Abessijnsche negers door Mussolini en zijn generaals met behulp van vloeibaar gas overweldigd waren. Toen kwam de tweede Wereldoorlog en Italië voer er nog veel slechter in dan in den eersten, nu het aan den Duits*^^n kant stond Het is niet noodig daaraan te herin neren. Tenslotte maakte het Mussolini af, maar liet den kleinen Koning in leven. Zijn keizerschap was hij intusschen alweer kwijtgeraakt door het verlies van Ethiopië. Generaal Reynders, die in Januari 1940 als opperbevelhebber aftrad, heeft eenigen tijd geleden een brochu re geschreven over de oorzaken, welke toen tot zijn besluit om ontslag te nemen hebben geleid. Daarop heeft dc toenmalige minister van defensie Dijxhoorn geantwoord. Thans heeft een tweede brochure van den oud opperbevelhebber het licht gezien en hierin wordt met zwaarder geschut gewerkt dan in de eerste. Hierin uit hij zelfs de beschuldiging, dat onze regeering een aantal Fransche divi sies, die geconcentreerd waren voor den driehoek Breda-Tilburg-Antwer- pen, in de val heeft laten loopen. De hoofdkwestie waarover het gaat is of er bij een Duitschen inval een werke lijke of een „symbolische" verdediging moest plaats hebben. Generaal Reynders was voor een werkelijke verdediging en daarvoor had hij troepen opgesteld in de RaamPeelstelling, de WaalLingestel- ling en de Grebbelinie. In Januari 1940 moest de Generaal voor den ministerraad verschijnen, om zijn zienswijze te verde digen. Op een vraag van minister Weiter welke troepen hij dan in dtf WaalLinge- telling wilde plaatsen, antwoordde hij: ,ccn deel van het (in de Vesting Holland) gelegerde eerste legerkorps". Minister Weiter zeide daarop: „Dan weet ik al genoeg". De regeering had n.l. reeds eer der bezwaar gemaakt tegen het gebruik van dit korps als reserve voor de Greb belinie, voor het geval de verdediging van deze linie mocht slagen. Aan het eind van zijn uiteenzetting verklaarde de op perbevelhebber, dat onze defensie een zoo groot mogelijk nut moest opleveren, omdat anders bij het siuiten van den vrede weinig met onze belangen rekening zal worden gehouden. Dit ontlokte den heer Albarda de opmerking: „En, gene raal, wou u daar onze jongens aan op offeren?" Een andere kwestie welke generaal Reynders aanroert, is deze, dat hij den Franschcn opperbevelhebber Gamelin had gevraagd of deze troepen zou willen con- entreeren om de omvatting van de Raam Peelstelling te voorkomen. Hij deelt nu mede, dat generaal Winkelman, die hem opvolgde, na onderzoek tot dezelfde con- lusie als hij was gekomen: in de Greb belinie moet uiterste weerstand worden geboden. Hij liet bij den Belgischen gene- ralen staf polsen of deze bereid was het „gat" tusschen de Zuidpunt van de Peel en het Albert-kanaal te dekken. Nu stelt hij de vraag of minster Dijxhoorn gene raal Winkelman wel van het contact met Gamelin op de hoogte heeft gesteld Want toen de Belgen lieten weten, dat zij het gat niet konden stoppen, liet Winkel man zich bekeeren tot de „symbolische verdediging" van N. Brabant. Hij kreeg ochter niet de vrijheid het Ille leger korps uit de Peel weg te halen Zuiver voor den schijn bleef het daar. om bij de nadering der Duitschers over de bruggen van Moerdijk. Keizorsveer. Hedel en Heusdcn terug te trekken Van deze brug- «en werden de springladingen verwijderd. Zij vielen dan ook onbeschadigd in Duit sche handen „Deze strategisch verwoestende co- medie", aldus de schrijver, „doet wel zeer duidelijk uitkomen, dat het de regeering evenmin ernst is geweest met de verdediging van de vesting Holland als met de verdediging van Noord-Brabant." Hierop laat de generaal dan de beschul diging volgen, dat de regeering den Fran- schen staf geen kennis heeft gegeven, dat de heele Peel-linie slechts een facade was Eerst in den morgen van den lOen Mei werd hiervan aan Gamelin kennis ge geven, toen zes Fransche divisies op weg waren naar ons land. Te negen uur wa ren zij aan de grens bij Breda, welke grens door een Nederlandsch grensbataljon was gebarricadeerd Generaal Reynders komt o.m. tot dr conclusie, dat het catastrofale verloop van den oorlog tegenover een in aantal zwak keren vjjand (3 Nederlanders tegen 1 Duitschcr) in eerste instantie is te wijten aan het herhaald en stelselloos ingrijpen van de regeering in het krijgsbeleid, het geen culmineerde in het verstrekken van een opdracht, welke met dc beschikbare strijdkrachten niet was uit te voeren. Op den openbaren weg bij Zaltbom- mel werden militaire oefeningen ge houden, waarbij het alleszins merk waardig toeging. Toen een bewoner van Waalwijk, uit de richting Utrecht komende, aan de Noordelijke zijde van de brug bij Bommel moest stoppen voor het verkeer van den anderen oever, bevond zich daaronder een militaire wagen, waaruit plotseling een handgra naat werd geworpen. Het helsche werk tuig ontplofte naast de auto van den Waalwijker, die door splinters in den hals werd gewond. Weinig gesticht door de gevaarlijke eer van proefkonijn te zijn bij deze zonderlinge „militaire oefening" langs den openbaren weg, heeft de gewonde Waalwijker proces-verbaal laten op maken bij de militaire autoriteiten. Het woord is aan. Pierre Maillaud: Onder verdraagzaamheid verslaan de volken van het vasteland dikwijls het be grijpen van iemands be weegredenen, of het in staat zijn de daden van een ander te verontschuldigen. De Engelschen verstaan on der verdraagzaamheid: het zich niet bemoeien met het leven en streven van an deren. Griekscli referendum op 1 September De Gricksche regent aartsbisschop Da- maskinos heeft Maandag in de openings zitting van het parlement mcdegedeeM, dat het referendum over de konir,„skwes- tie op 1 September zal worden gehouden. De regent voegde er aan toe dat deze re geling in overeenstemming was met den uitgesproken wil van de meerderheid van het volk. Luide toejuichingen en geroep „Leve koning George" volgden op deze medcdeeling. Koning George die nog in Londen vertoeft, heeft reeds zijn instem ming met den datum betuigd, terwijl de Britsehe regeering heeft laten weten dat zij bereid is toe te stemmen in het houden van het referendum op 1 September, mits de kiezerslijsten voordien volledig zullen zijn herzien. Naar het fascisme? Drie Lagerhuislcden van de Labour- partij, die juist teruggekeerd zijn van een bezoek van 14 dagen aan Griekenland, be weren, dat Griekenland bezig is snel een fascistische staat te worden. Zij betoogen, dat er een eenzijdige burgeroorlog heerscht n.l. een oorlog van uiterst rechtsch tegen alle democratische elementen, die het met de regeering niet eens zijn. Duizenden per sonen zijn het slachtoffer van moord, op sluiting, molesteering en intimidatie. De rijks- en gemeentepolitie hebben in dit misdadige optreden een belangrijk aan deel. De gebouwen van republikeinsche en linksche dagbladen, van vakbewegingen jeugdorganisaties e.d. worden in het gc- heele land op onwettige wijze overvallen en gesloten. Dc justitie is reactionnair en werkt hand in hand met de politie Dappere soldaten posthuum gedecoreerd Heden, 11 Mei, heeft de Koningin de vol gende leden der Koninklijke Landmacht, die zich gedurende de oorlogsdagen van Mei 1940 in den strijd tegen den aanvaller hebben onderscheiden door moed. beleid en trouw en daarbij z(jn gesneuveld of sindsdien z(jn overleden, posthuum begif tigd met het Ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde: Majoor W. P. Landzaat van het wapen der Infanterie, gevallen op den Grebbe- berg; reserve-majoor J J N. Cramer, In fanterie: kapitein I. H. Bolman, Infanterie: res. Ie luit. vlieger A. H Bodaan, gevallen bij Schiphol: res. Ie luit. F. P. de Jager, Artillerie, gevallen bij de Moerdijkbrug; 2c luit. C. E. F Schnabel, Artillerie, ge vallen bij Ypenburg: res. 2e luit. waarn. B. Swagerman, Militaire Luchtvaart, ge vallen bij de Moerdijkbrug; res 2e luit. G. J. L. Maduro, Cavalerie; wachtmeester W. J. Kenninck. Cavalerie, gevallen bij Overschic; wachtmeester J J. Versteegen Cavalerie, gevallen bij Overschie; soldaat B. Beekmans. Infanterie, gevallen aan de Maas bij Wessem; soldaat G. Migchelbrink. Infanterie, gevallen aan de Grebbe; sol daat C M. Oome, Pontonniers, gevallen bij Dordrecht. Zijn trieste aftocht heeft volstrekt geen sympathie in de wereld gewekt. Zijn zoon blijft met den faillieten boedel en benarde vooruitzichten achter. R. P. Woensdag Duitsche kwestie aan de orde Het probleem der Italiaanschc herstel betalingen is door dc ministersconferentie naar de plaatsvervangende ministers ver wezen, die moeten nagaan of het mogelijk is de honderd millioen dollar die Rusland van Italië cischt, te onttrekken aan de bronnen die Byrnes heeft aangewezen als in aanmerking komende voor herstelbe talingen. Deze bronnen z(jn zoodanig ge kozen dat de daaruit te putten activa het Italiaanschc economische leven zoo min mogelijk voor catastrophale gevolgen stelt. Op de informeele bijeenkomst van Maan dagavond ontstond meeningsverschil over de vraag, of de Italiaansche marine als een van die bronnen kan worden be- zijn il bi- rek uit Nederh ■hlll een bezoek aan terdam, waar bij. daar Uolterdni eereburgerschap niet kent. tot raadslid benoemd werd. Churchill i zijn rede tot den Rotterdamsche ineen teraacL Ijdens (P) schouwd. Do besprekingen werden uitgi steld tot de vergadering van heden. Ten aanzien van de kwestie Triëst leid. den de onderhandelingen evenmin tal eenig resultaat. Molotof legde den nadrul op dc Russische concessies ten aanzien vat de Italiaansche koloniën en eischte dat dii vraagstuk geregeld zou worden, op de basis van de Joegoslavische bijdrage aan den oorlog. Wat de Duitsche kwestie betreft, stelde Byrnes voor de vergadering van Dinsdag hieraan te besteden. Molotof echter pro testeerde daartegen, daar hij eerst de vre desverdragen met de As-satellieten wensch Ie te zien afgehandeld. Tenslotte kwamen de ministers overeen, deze aangelegenheid Woensdag te behandelen. Byrnes deelde mede, dat hij den Amcrikaanschen waar nemende» militairen gouverneur van Duitschland, Clay, heeft opgedragen den geallieerden raad voor te stellen een vie.-_ mogcndhcden-commissie In het leven te roepen die den voortgang van de demili- tarisatie en de ontwapening van Duitsch land moet controleoron. Deze mededeeling werd door dc andere ministers met in stemming ontvangen De Gaulle herdenkt Clemenceau De Gaulle, voor het eerst ln het open baar verschijnend na zijn aftreden in Januari, vertelde Zondag bij het graf van Georges Clemenceau aan een enthousiaste menigte van vijfduizend boeren, dat Frankrijk goede vorderingen naar zijn herstel maakt, doch dat het discipline moet vinden en „de leiding van krachtige staatslieden moet hebben". Personen uit dc omgeving van De Gaulle zeiden later dat de oud-president van plan was geweest een scherpen aanval op de regeering Gouin te ondernemen, doch daarvan op het laat ste oogenblik is teruggekomen. De Gaulle's rede was voor het grootste deel aan een herinnering van Clemenceau gewijd en bevatte slechts zijdelingsche toespelingen op de hedendaagsche Fransche politieke situatie. Op dc vraag van correspondenten of hij zich bij de algemeene verkiezingen van den tweeden Juni candidaat zou stellen, antwoordde De Gaulle met een entegori- sche ontkenning. Hij weigerde zich over zijn politieke plannen uit te latenz(Un. Pr.)

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1