Grondwetsherziening Kolen van Krul vanaf 30 ME! door Eerste Kamer goedgekeurd De slag om den uitvoer moet worden gewonnen Nog 15000Duitschers in Nederland Verkeersexamens te Haarlem Uitbreiding der politie te Haarlem MAHLER HERDENKING Openbare Psychometrische Avond vacantie, Beunder's Zaadhandel H. DE VRIES Partij v.d. Arbeid Groote Openbare Vergadering De Protestantsche Unie De Protestantsche Unie Krijger, No 1 van Lijst 7 (Van onzen parlementairen redacteur) Prof. Anema (a.-r.), kunstzinnig man als hij is, begon met eenige artistieke be schouwingen naar aanleiding van den „legislatieven wervelwind" door de Re geering op het stuk van de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening ont ketend De hooggeleerde had er aesthe- tisch-juridische rillingen van gekregen Was de Regeering reeds bezig geweest de revisie inzake de herzieningsprocedure (wijziging van Hoofdstuk XIII) zoo snel als mogelijk te doen plaats vinden, „nog snel ler" ging zij te werk met de voorgestelde •verandering van art. 192. waardoor straks het absoluut verbod om dienstplichtigen van de landmacht naar Indië te zenden zal komen te vervallen en dergelijke uit zending door middel van goedkeuring bij de wet mogelijk zal zijn Heel de wijze van behandeling deed spr. denken aan een piano-sonate van Schumann, waarvan het laatste deel begint met de opmerking „zoo snel als mogelijk", terwijl dan een paar maten verder staat „nog sneller" Prof. Anema had nooit begrepen hoe dat moge lijk was, nu had de Regeering hem. dank zij haar beleid t.a.v. deze beide voorstel len tot Grondwetsherziening. laten zien hoe iets dergelijks kan Hoofdstuk XIII is z.i. het hart van de constitutie en dat ondergaat thans een, in spreker's oogen, bedenkelijke operatie, die o.m. verzwakking van den invloed dei- Eerste Kamer veroorzaakt: in tweede in stantie immers spreekt zij niet meer mee, want dan komt in haar plaats en in die van de Tweede Kamer, een bijzondere Kamer voor Grondwetsherziening Voorts wordt de versterkte meerderheid van twee-derde op drie-vijfde teruggebracht. Volgens spr. wil de Regeering een vrij heids-stelsel door 'n dwangstelsel ver vangen, zoodat zij ongelijk heeft als zij beweert, dat .het ter tafel liggend wets ontwerp alleen maar een technische ver andering teweeg zal brengen. Prof. Anema beval zijn medeleden aan. dit ondoordacht en onvoldoende overwo gen ontwerp, dat de wenschelijke waar borgen voor stabiliteit onzer constitutie verzwakt, als een heilloos voorstel achter zich te werpen en in de vergetelheid te doen verdwijnen In den breede laakte de heer Blomjous (RK) de gejaagde be handeling der herzieningsontwerpen. Die gejaagdheid paste z.i. niet tegenover het gewicht der materie noch tegenover de Eerste Kamer. Volgens hem lag aan het ontwerp ten grondslag, dat door middel van de nieuwe methode op den duur op heffing van de Eerste Kamer makkelijker bereikt zou kunnen worden, iets wat hij uit den booze achtte. Volgens mr Krop man (RK) ontbreekt ten onzent de rechtsovertuiging, dat Hoofdstuk XIII verandering moet ondergaan Urgentie met het oog op Indië bestaat er niet Overigens oefende deze senator op den inhoud van het voorstel dusdanige kri tiek uit. dat hij vrij dicht bij prof Anema leek te staan, al vond hij het van het pleuwe stelsel wel een voordeel. Nadat spr. kenbaar had gemaakt, dat men bin nen zijn fractie allerminst één lijn zou trekken en dat hij zelf van het ant woord van den minister zou laten af hangen hoe hij zou stemmen, verklaarde prof. Kranenburg (VD) liever „revo lutionair" met Churchill te zijn, d w.z het Engelsche stelsel eener soepele (en door gewone wet wijzigbare) Grondwet te prefereeren dan anti-revolutionair met prof ^Anema te zijn. De heer Koejemans (CPN) moest van wijziging van art. 192 niets hebben en bestreed uitvoerig hetgeen het kabinet met betrekking tot dit ontwerp beoogt; tegen het andere had hij geen enkel be zwaar. Van den heer W i 11 e m a n (RK) ver namen wij in 't kort, dat met hem een aantal zijner geestverwanten met de wij ziging van Hoofdstuk XIII accoord kon den gaan De heer Gelderman (lib.) verklaarde namens zijn fractie het tegen overgestelde. In de avondvergadering haalde mr P o 1 1 e m a (CH) den achtergrond van de Indische kwestie er wel even bij, om zich bij prof Anema aan te sluiten, mede- deelende dat zijn fractie niet bereid Is eenige Grondwetsherziening te overwe gen, tenzij eerst de Grondwet geheel her steld is en geëerbiedigd wordt. De heer R e i n a 1 d a (SD) betoogde dat het doel der ontworpen herziening is, in geval van Grondwetsrevisie het beroep op het volk, vóór behandeling in tweede in stantie, in eenvoudigen, tevens meer sprekenden vorm te doen geschieden, dan onder de bestaande regeling het geval is De schepping van een Kamer voor Grond wetsherziening acht hij een voordeel. Minister Be el probeerde eerst te weerleggen, dat de aanhangige voorstel len overhaast en onbedachtzaam waren ontstaan. De realiteit van het leven, welke in de komende 4 jaar, twee maal Grondwetsherziening doet verwachten, eischt thans in de revisie-procedure ver andering in den voorgestelden geest aan te brengen. Er valt alles te zeggen voor de schepping van een Kamer voor Grond wetsherziening, waardoor de gewone Ka mers rustig kunnen doorwerken en bo vendien nog „tijdwinst" behaald wordt, doordat voortaan in tweede instantie slechts één keer en niet twee keer (n.l in twee Kamers) behandeling van her zien ingsvoorstellen zal plaats hebben Minister Logemann verdedigde het voorstel tot wijziging van art. 192, er op wijzend, dat deze herziening heusch niet dient om thans militairen naar Indië te kunnen zenden, want dit blijft toch voors hands gebeuren op grond van het Lon- densehe wetsbesluit E. 45. Minister Lo gemann toonde voorts nog aan, waarom de Regeering moet voortgaan met mili taire macht te bezigen voor ordeherstel. Met 24—20 n.r., lib., c.h en eenige katholieken stemden tegen nam de Kamer het ontwerp tot wijziging der revisie-procedure, met 34—9 het voorstel tot voorziening met 't oog op Kameront binding en verkiezingen (thans stemden een aantal a.r. voor) en met 34—8 (c.h plus de communisten) het ontwerp tot wijziging van art. 192 derG.W aan, waarna de Kamer zonder afscheidswoord van den voorzitter haar ontbinding tegemoet ging E. v. R. „Voor 1946 is de invoer van producten uit het buitenland geraamd op ruim 2.3 milliard gulden. De raming van den uit voer van Nedcrlandsche industrieproduc ten bedroeg in April van dit jaar ruim 540 milliocn gulden, voor den agrarischen sec tor onder sterk voorbehoud lijkt een uitvoer mogelijk van 260 millioen gulden", zoo heelt het hooi'd van de afdeeling Plan ning van het ministerie van Handel en Nijverheid, mr. A. P. Blaisse, in een radio rede gezegd. „Nog steeds vormt de lage energievoor ziening een van de ernstigste beletselen voor het bereiken van een verhoogde pro ductie en derhalve van een bevredigender beeld van den export," zoo zeide mr Blaisse. „In enkele gevallen liep zelfs de productie terug of konden bepaalde in dustrietakken, voor den export van de grootste beteekenis, hun productie in af wijking van de bestaande plannen niet beginnen Met alle middelen zal de export moeten worden bevorderd. Niet alleen in Nederland zelf waarbij ik b.v. denk aan het aantrekkelijk maken van de export productie door extra-toewijzingen van grondstoffen en kolen maar ook door een diepgaanden onderzoekingsarbeid naar de afzetmogelijkheden van het Ne- derlandsche product op de buitenlandsche markt. Dit jaar is voor Nederland van de grootste beteekenis. Slaagt het bedrijfs leven er in, met zijn producten een belang rijke plaats op de wereldmarkt te verove ren. dan zijn de grondslagen gelegd voor de toekomstige ontwikkeling van onzen export en daarmede van onze welvaart." Mej. C. 1 F. van Esch jubileert Vanmorgen herdacht Mej. C. J. F. van Esch haar 25-Jarlg Jubileum als ambtenares In dienst van de gemeente Haarlem. De vele aanwezigen in een versierde zaal van het Proveniershuis, waar Mej. van Esch de laat ste 14 jaar resideert als Chef van de afdee ling Bijzondere Steun bewezen wel, hoe groot de waardeering Is. die deze vitale Sociale Werkster geniet. 15 Mei 1921—15 September 1932. Tusschen deze data vervulde Mej. van Esch liefst 8 functies bij verschillende takken van ge meentelijken dienst: voorwaar een prestatie, zooals de directeur van den Socialen Dienst, de heer D. H. Suerink opmerkte. De hierna uitgereikte enveloppe met Inhoud werd ge flankeerd door een massief-koperen turfbak van het personeel. Dat ook het gemeente bestuur overtuigd is van haar groote ver diensten bleek uit de toespraak van den wethouder van Sociale Zaken, Mr. S. C. v. d, Wall, waarin deze er den nadruk op leg de, dat mej. van Esch haar humane taak Immer in den ruimsten zin heeft opgevat. De heer A. v. d. Boogaard herinnerde aan de Illegale „Tante Nel". Ds. I. P. v. d. Waal sprak hartelijke woorden namens degenen, die aan den zelfkant der maatschappij staan De heeren E. F. Albrecht en P. J. Kapteyri releveerden het vele werk. dat de jubilaresse deed in dienst van het bureau „Kindervoe ding". Tenslotte spraken nog eenige leden an het personeel. Mej. van Esch bedankte in een eenvoudig woord voor de blijken van belangstelling. De man die kwam dineeren De speciale commissie voor vluchtelin gen en verplaatste personen is wederom te Londen bijeen geweest Zij besprak een rapport van een subcommissie, die een definitie had opgesteld van vluchtelingen en verplaatste personen In den loop der discussie stelde mevr. H. VerweyJonker, de Nederlandsche ver tegenwoordigster, voor. dat alle personen van ethnisch gesproken Duitsche herkomst van internationale hulp uitgesloten zouden zijn. tenzij zij op een anti-nationaal-socia- listischen staat van dienst konden wijzen. In Nederland verblijven thans ongeveer 15.000 personen van Duitsche natibnaliteit die echter niet allen leden van de nazi partij zijn geweest. Hun aanwezigheid in Nederland is desniettemin ongewenscht. 2000 Candidaten Den afgeloopen dag hebben bijna twee duizend Haarlemsche jongens en meisjes zich het hoofd gebroken over Piet, die uit een smalle steeg komt, en djtn heel lang zaam moet rijden, om nog juist op tijd De verkeersexamens zijn vandaag be gonnen, het schriftelijke gedeelte is thans achter den rug en Maandag a.s. zullen de deelnemers in de praktijk getoetst wor den op hun verkeers-inzichten Amsterdamsche havenarbeiders blijven staken In tegenstelling met de verwachting, die het besluit, dat de gemeenschappe lijke vergadering der moderne. Christe lijke en R.-K. transportarbeidersbonden gisteren heeft genomen, heeft ge wekt. is hedenmorgen slechts een ge ring getal havenarbeiders wederom aan het werk gegaan. Op aandrang van den Haag Naar wij vernemen heeft men in Den Haag het minimum vastgesteld voor de politie m de verschillende steden, ook waar deze gemeentepolitie blijft. aa"tal agenten dat voor Haarlem werd vastgesteld is ongeveer 50 hooger dan de tegenwoordige sterkte Binnenkort zijn dus maatregelen te verwachten tot aanstelling van nieuw personeel. Vrouwen en politiek Samenwerkende Vrouwen- niet vermoed „orlënteerlngs" Het Comité organisaties te Haarlem hebben dat haar initiatief bijeenkomst in Restaurant Brinknu leggen, zoo'n succes zou hebben, In venster- Fn de6" op het podium, staamde achter in de zaal en zelfs in den gang luisterden de dames aandachtig naar wat de vijf spreek! MrUien'dfe ver,'elIen over <lf' politieke Fnnn U vertegenwoordigden. Er ont- vonroi J nu en dan een heftig debat, vooral na de toespraak van Mevr. B v d. Willemsen. die een lans brak zinrih^d ,faVe"al; nKen en de nationale ge zindheid van de communisten. De andere spreeksters, die ook nog al eens crltlek op haar woorden moesten hooren waren: Mevr Mr. E. v. Eek—Thiel (P. v. d A Mevr Mr' ?EeS (K. V. P.), Mej. Kalbflelsch (A R) en Mevr. Jane de Jongh (P. v. d. V.) ORGELBESPELING In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem wordt op Donderdag 16 Mei 's namiddags van 15—16 uur, door George Robert, pen onuel- concert gegeven Het Fransche programma luidt. 1. Suite du Deuxième ton, L. N. Clérambnut (1676—1749), Plein jeu - Duo - Trio - Basse de Cromor- ne - Flutes - Rècit de Nazard - Caprice; 2. f' ^er nobls Nascitur. b. Les Cloches, N Lebègue (1630-1702): 3. a. Benedictus (dialo gue), b. Dona nobis Pacem (dialogue) F Cou- penn (1631-1703); 4. Noël, L. Cl d'Aquln (1694—1772); 5. Choral I, C. Franck (1822—1890). Concertbureau Alphenaar 1911 18 MEI 1946 Zaterdag 18 Mei, 's avonds 8 uur BEGIJNHOFKAPEL Herdenkingsbijeenkomst ter herinnering aan den sterfdag van den grooten componist GUSTAV MAHLER. Spreker Drs. J. G. H. BRAAKMAN, psycholoog en muziek kenner te Haarlem. Ten gehoore zal worden gebracht Mahler's mach tige compositie: DAS LIED ON DEK EKI)i; Toegangsprijs 1 2.00 r. 1. Kaartverkoop bij Concert bureau Alphenaar. Kruis weg 49 Tnplaats van den zooveelsten Toontje bracht liet Residentietooneel gisteravond in den Stadsschouwburg den Man die kwam dineeren. De toeschouwers hebben aan dezen onverwachten gast geen kwaden ruil gehad. Het Is de avond van Paul Steenbergen ge- eest, die zich in dit zonderlinge kluchtspel als een voort roffel ij ken karakterspeler heeft doen bewonderen. In de dolle persiflage op de modern-Amerikaansche humbug was hij de centrale figuur als de beroemde auteur en criticus, die met alle celebriteiten in de vijf werelddeelen omspringt als met zijn hulsgenooten, en in een argeloo/e egocentri citeit zich het recht aanmatigt zijn omgeving te tcrrorisceren. Door een ongeval genoopt de gast te zijn van een provinciale familie, rolt deze kwelduivel in zijn ziekenwagentje de hulskamer rond, bulderend en snauwend en.... Intrigeerend. Vermakelijk is de virtuositeit, waarmee hij het ziekenwagentje als uitingsmiddel voor zijn steeds wisselende stemmingen hanteert. De verpleegster, de dokter, de secretaresse worden benevens het hulpvaardige huisge zin slachtoffers van 's mans kwaad humeur, wanrvnn hij tenslotte zelf de dupe wordt. De voortdurende inval van bizarre ken nissen en protégés verhoogt de zotheid van de klucht, welker effect bevestigd wordt dooi de vaart en hel élan van het door Johan de Meestei levendig geregisseerd spel. Daarin wordt bchalv door den hoofdpersoon een voornaam aandeel geleverd door Enny Meu nier als de secretaresse, Lily Bouwmeester als haar charmante rivale, Piet Bron als de geplaagde hulsheer, Henk Rigters als de plaatselijke journalist, die kwam, zag en overwon, Bob van Leersum als de angstig opgejaagde dokter, John Soer, Hans. Kaart on Jan van der Linden als excentrieke vrien den van den beroemden man. H. G. CANNEGIETER I Op verzoek nog één te houden op 17 Mei in Café- Rest, Hrinkmann, Gr. Markt Medium Mevr. W. A. H. MUL DER— SCHALEKAMP, uit Am sterdam. Zaal open 7 u. Aanvang 8 u Kaarten uitsluitend a. d zaal. Op 17 Mei en 29 Mei a.s. zal 't Raadhuis te Bloemendaal ln verband met de verki zingen voor het publiek gesloten zijn GEOPEND is de afdeling Bur gerlijke Stand voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Inlichtingen om trent de verkiezingen kunncr worden Ingewonnen by de Af deling Verkiezingen. Het heele jaar en alles voor niets kunnen wij U niet geven Doch wel Tuingereedschap voor Iedere beurs. KL. HOUTSTRAAT 41. Tel. 18920. HAARLEM. Met ons gereedschap, valt de arbeid licht. BOEKHANDEL koopt boeken zowel als gehele bibliotheken. Jacobynestraat 3, Ged. Oude Gracht 27A, Haarlem. ZATERDAG 18 MEI - 8 UUR „Amsterd. Rotterd. Tooneedgezelschap" Slechts één voorstelling van „LYSISTRATA 194«" van Eduard Veterman met FIENTJE DE LA MAR a. ff. Prijzen: 1tot 3.50 (alles inbegrepen). Voorverkoop vanaf Donderdag van 103 uur. BLOEMENDAAL MEI 8 uur in „Rusthoek". DONDERDAG Spreker: H. MEYER Lid Prov. Staten N.-H. Onderwerp: „De Kroon op het Werk" genomen Kan men zich In het Zuiden dromen KANTOOR: STATIONSTERREIN, OVERVEEN Tel. 23517 - 24028 WENSCHT: Begrip voor de nationale beweging in Indië. STAAT VOOR: Leiding van het economisch leven, waar en voor zoover jleze door het algemeen belang wordt ge vorderd. IS TEGEN: Bureaucratie, zooals de mensch bezwaar heeft tegen Iedere ziekte. Eigenlek behoeven wij dit heelemaal niet te zeggen. Kiest daarom HEDENAVOND om half 8 spreekt VAN RULER over Hilversum II over het cultureel-sociaal program der I*. U. RUYTERKADE: STEIGER 2 Moderne salonbootdiensten: Amsterdam-Harderwijk de N. Oostpolder Yolendam en Marken Urk Rederij Zwaag Amsterdam TEL. 42294 dag. 8 uur en *9.30 uur v.m. Zaterdag 8 uur en 2.30 uur elke Vrijdag om 8 uur voormiddag dagelijks 10 uur. Terug in Amsterdam 5 uur i inl. bij: LISSONE-LINDEMAN Bartel Jorisstraat 3

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3