Gillette is er weer! 3(&len&onneti 60 en 61 C hebben in Amerika een kans Kwaliteit vóór alles Doum Egberts THEE van Stockholm naar Par ij' uo^i^nj}j^fcfJc#uui/\ j |ööu<-»ujl 4jsc#ij^&o/x\ j Donderdag 23 Mel 1046 Partij van de Vrijheid Met het oog op de voorbereidingen voor de verkiezingen van de Provinciale Staten organiseerde de Partij van de Vrijheid te Haarlem Woensdag een openbare vergade ring in Brinkmann. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink besprak ln 't kort den indruk, dien de resultaten der Kamerverkiezingen der verschillende par tijen gemaakt hadden, De grootste teleur stelling was wel- geïncasseerd door de Partij van den Arbeid, aldus spr., die voorts te kennen gaf, dat de resultaten van de Com munistische Partij, vooral in de groote ste den,, hem met eenige ongerustheid vervulden. Over de eigen resultaten, n.l. die van de Partij van de Vrijheid, zeide spreker, niet ontevreden te zijn, den korten tijd voor pro paganda in, aanmerking genomen. Ook hij had zich in zijn verwachting wel eenigszlns laten beïnvloeden door de uitslagprognosen van de verschillende instituten voor opinie- oderzoek, die echter in het buitenland beter bleken te -werken dan ln ons land. Hier wenschte hij ze overigens een stille begra fenis toe. Spreker wees tot slot op het belang van de corrigeerende functie der Eerste Ka mer, die door de Prov. Statenverkiezing in haar samenstelling kan worden beïnvloed. Naar aanleiding van het kiezersaantal in Noord-Holland en de Tweede Kamercijfers meende spr. te mogen rekenen op vijf zetels voor de Partij van de Vrijheid in de Prov. Staten. Mr. F. W. D. C. A. van Hattum bepleitte' een spoedigen terugkeer naar den rechtstaat, hetgeen ook tot uitdrukking moet komen ln de berechting van politieke delinquenten. Herstel van de beroepsrechtspraak, die ook voor den oorlog als onkreukbaar gold, acht te spr. in dit verband zeer wenschelljk. Tot slot vergeleek ir. A. Stoffels de poli tieke situatie van voor den oorlog met de tegenwoordigé, waarbij hij herinneringen op riep aan het tijdperk van de vele partijtjes en groepen, die voorbeen aan de verkiezingen deelnamen. Een tragisch-komisehe noot vormde hierbij het optreden' van de Amster- damsche Rapaljepartij, in feite een bespot ting van de democratie. Ir. Stoffels getuigde van het vertrouwen, dat hij had ln den komenden strijd, waarin volgens de verge lijkende cijfers met de Kamerverkiezingen waarschijnlijk een linksche meerderheid uit de bus zal komen en daarom onderstreepte moeten voor 25 Me! worden in geleverd. Doet U dit bij Brandstoffcnhandel „DE SP AA RN' EST A D 'dan bent U zeker van een vlotte bediening Frioeche Varkenmarkt 6-10 hij het belang, dat de Partij van de Vrijheid heeft bij het bestuur van de provincie. Mevr. SchgltemaConradi was verhinderd dezen avond te spreken, aldus deelde de /oorzitter mede, waarna hij het auditorium de gelegenheid gaf, den sprekers vragen te stellen. DE DISTRIBUTIE Haarlem. A.s. moeders, wier namen be ginnen met de letters R t.m. Z kunnen op Vrijdag 24 Mei een baby-textielkaart afhalen in de Vleeschhal. Duitsche camouflage Onder het kruisverhoor van Maxwell Fyfe heeft Raeder bekend dat de Duit sche marine slechts eenige maanden na dat het Verdrag van Versailles was ge- teekend, onder schending van dit verdrag met den opbouw was begonnen, meldt Un. Press. Door middel van een gecamou fleerde firma in Holland werden in 1925 twee onderzeeërs voltooid. Deze dubbel hartigheid ging <loor tot Hitiers „Machts- ubernahme". De marine begon toen in Duitsch.and zelf voorraden te vormen van deeien die in Nederland en Finland vervaardigd waren, zoodat elf dagen ra- dat het Anglo-Duitsche marineverdrag van cal de bouw van onderzeeërs t icstond. geteekend was, de eerste on derzeeërs reeds uitgerust waren. Dr. C. Banga, directeur van het insti tuut voor de veredeling van tutnbouw- gewassen heeft in opdracht van de regee ring, een reis naar Amerika gemaakt, teneinde de mogelijkheden van den Ne- declandschen zaadexport te bestudeeren. Hij heeft hierover in een radiorede eenige mèdedeelingen gedaan, waar aan het volgende is ontleend: Nederland zal moeten trachten, al dus spr., door ruim baan te maken voor den ondernemingslust van de zaadproducenten en door gebruik making van alles, wat de huidige wetenschap en techniek bieden, de plaats voor de toekomst, wat betreft den zaadexport naar Amerika, te ver zekeren. Reeds tweemaal ls de Neder- landsche zaadexport door een wereld oorlog onderbroken geweest, doch de Nederlandsche zaadexporteur tracht ook nu weer met alle mogelijke mid- delen de verbroken relaties te her stellen. De Nederlandsche export van spinazie-, kool- en radijszaden naar Amerika was zeer belangrijk. In den oorlog echter heeft Amerika zijn productie van zaden zoodanig verveelvoudigd, dat het, in plaats van zaadimporteerend land, zaad- exporteerend land is geworden. Nu is gebleken, dat voor zeer goede Nederlandsche producten op de Amcri" kaansche markten altijd wel plauto is. Het zal dus van de bekwaamheid en dc zorgvuldigheid van de Nederlandsche groentezaadproduccnten afhangen, wat in Amerika bereikt kan worden, aldus spreker. Gedurende den oorlog heeft Amerika de spinazieteelt verveelvoudigd, zoodat im port niet noodig schijnt te zijn. Bij on afgebroken vermeerdering is echter ge bleken; dat de ra&senkwaliteit sterk is achteruitgegaan. Daarom blijft men in Amerika import van goed Nederlandsch spinaziezaad op prijs stellen,-- hetgeen blijkt uit het feit, dat verschillende Ame- rikaansche zaadhandelaren weer contrac ten met Nederlandsche spinaziezaad-pro- ducenten hebben afgesloten. Wat de kool betreft, neemt Amerika een betrekkelijk sterke positie in, zoo vervolgde spr. Er is belangrijk werk ver richt op het gebied van de veredeling van sluitkool. Koolcultuur voor consump tie heett weinig plaats. Het gaat hier alleen om vermeerdering van stamzand. dat door Amerikaansche zaadfirma's wordt verstrekt. Door het optreden van Virusziekten, koolvlieg, grijze snuitkever en luis was de zaadproductie in het begin van den oorlog gedaald tot 40% van voorheen. Om hierin verbetering te brengen is in Juni 1943 een speciaal groentczaadlaboratori- um opgericht. Men fs er door verschil lende maatregelen reeds in geslaagd de zaadproductie weer omhoog te brengen Ondanks het feit, dat men in Amerika op dit'gebied met moeilijkheden te kam pen heeft, schijnt er toch weinig reden te zijn om aan te nemen, dat Amerika om technische redenen moeite zal hebben met de vermeerdering van sluitkoolzaad. Wil Nederland als leverancier van sluitkool- stamzaad een plaats innemen op de Ame rikaansche markt, dan zal dit afhangen van het feit of de Nederlandsche zaad producent erin kan slagen tegen betrek kelijk lage kosten veel veredelingswerk te presteeren, zoo zeide dr. Banga. Vervolgens behandelde spr. de verschil lende Amerikaansche bloemkoolrassen. Ook in dit opzicht staat Amerika technisch zeer 6terk. In het algemeen zal Nederland een voorbeeld aan Amerika moeten nemen, zoo besloot spr. In de eerste plaats aan den durf, om problemen, die op het eer" ste gezicht onoplosbaar schijnen, met energie tegemoet te treden en in de tweede plaats aan de mechanisatie, voor zoover die in onze andere omstandigheden nuttig is. NIEUWE UITGAVEN Bij Scheltema en Holkema verscheen een actueele beschouwing over de be langrijke financieele maatregelen die de regeering in haar streven tot saneering van Nederlands monetaire positie heeft genomen: De vermogensaanwasbelasting, de deblokkeering, de verplichte verkoop van buitenlandsehe dividenden, de bui- tenlandsche bctalingsovereenkomsten, enz. Deze beschouwing, geschreven door mr. W. Wentholt, draagt den titel „Hoe ko men wij uit het moeras?" welke opschrift in de inleiding gemotiveerd wordt met een beeld van de verwarring, die de monetaire, economische en sociale maat regelen van de regeering hebben veroor zaakt, en van de desillusie, waartoe het beleid van de regeering na de bevrijding heeft gevoerd ten aanzien van de ver wachte eendrachtige samenwerking voor den wederopbouw. De schrijver tracht door zijn brochure, die vooral ten aanzien van de bovenge noemde onderwerpen het regeeringsbe- leid aan critiek onderwerpt, een complex van nieuwe richtlijnen te ontwikkelen, die een einde zouden moeten maken aan wat genoemd wordt „het geëxperimen- teer" waarvan de mislukking moet worden erkentj. „Eenheid in Verscheidenheid". Prof. mr. dr. G. van den Bergh heeft een zeer actueel onderwerp, de verkie zingen. aangegrepen om de kennis van den gemiddelden Nederlander in een practische beschouwing te verrijken: Een brochure die een „systematisch, critisch overzicht van alle kiesstelsels" als onder titel draagt* geeft een handig ingedeelde en met verschillende voorbeelden uit de praktijk verduidelijkte samenvatting van dit onderwerp, waarvan in het algemeen de kennis niet zeer verbreid is. Het is interessant te Weten, hoe precies het -iutlrue- Na |aren van schcereflendt: komt Gillette ons bevrqden Gillette Standard lOct p.mesje. VA--"-..';/ De warme tropenzon Heeft aan dc theebladeren dat t zachte, fijne aroma gegeven, het kenmerk van Douwt Egberts thee Vraag weeds D. E. gp Uw thecbon. oude systeem der districtenmeerderheid en hoe het tegenwoordige der evenredige vertegenwoordiging is geconstrueerd, en welke de punten van verschil en over eenkomst tusschen de beide stelsels zijn. Het boekje is eenvoudig en helder ge schreven en velen, die in dit tijdperk van vernieuwing een meer dan gewone belangstelling koesteren voor het demo cratisch staatsorganisme en zijn ontwik keling en toekomstige vormen, zullen in. deze brochure stof te over vinden voor een belangwekkende studie BURGERLIJKE STAND HAARLEM 22 Mei 194(5 BEVALLEN. 19 Mel. M. Bonke—Stol wijk. d.; 21 Mei, W. Bronkhorst—Leegwater, d.; A. VennikSteenkist, C. van Geffen Oderkerk. d H. M. A. Bey—Nitz, cl.; B. A. van RoonHofmans, d.: A. DekkerZaran- dona, z.; 22 Mei, J. Zwerus—Hartman d.; T. Zevenhuizen—Dunnebier, d D. Kuijpera— an Dijk, z.; M. GeerlingsVervoort z OVERLEDEN 20 Mei. 1'. Verdouw, 38 J.i Scheepmakersdijk. ONDERTROUWD: 22 Mel, J Vtjlbrlef en N. de Graaf; D. Huis in 't Veld en W. J. Stam: C. J. Snakenbroek en G. J. Kropff; D, A. Haan en J. Doïlé; T. J. Verzellberg en W. A. Haamans; J. J. van der Vllot en J G. Mein- ders; J. G. van Getjilp en R. E. Mettes; H. ter Metz en A. M Cop; W. D. P. Sloos H. de Wilde; J T F. van Vessum en C. G. P. Hoes, w. Voogt en H. J. Stet: VV. Koe- leveld en P. B. Tjeertcs; F van Zijl en A. J. van Roon; A. M. I, Koperberg en A. E. Bakker. GEHUWD; 22 Mel. H. Stevenhaagen en H, W. Essenbeig; M. J. Melchior en L. M. Hes- selman; A. van Kampen en G P. Langeveld; L. G. Stevens en J. M. v. d. Ploeg; J. Wes- sels en A. M. van der Wiel; C. de Vries en C. C. v. d. Kamp: T. L. H. Bertholee on E. T. Blesgraaf; J. H. Inpljn en H. C Schouws; H. van Brummelen en D. Elfers; P van Ou- lik en C. J. v d. Putten; J. de Jonge en N. C. Roest; B. J. Aussum en M R. Koikes; C. Bouma en A. den Ouden; P. v. d. Berge en W. M. C. Vos; G. J. A van Raalj en F.. M. Burger; W. Schippers en J M van Dokkum; W. J. Schoo en J. H. Hountet; J. P. Hagc- mans en A. Louwen; J L v. d. Hulst en H. M. v. Buggenum; C. N. C, Terstal en A. Mo lanus; F. Sperling on H. L. Blom; C. A. Louw en B. van Heijst; 11. Bakker en N. Bij voet; J. V A de Jong en P A. Pauel; A. J. Gouw en E. Nljssen; W. Becker en S. W. Gru- teke; B. Smink en E. R Hagen. Er komt een busnet over geheel Europa Heden is de „Aktiebolaget Linjebuss", de grootste Zweedsche particuliere bus onderneming en dochtermaatschappij van het bekende Zweedsche Johnson-concern een geregelden busdienst op de Fransche hoofdstad begonnen Dit is de tweede Zweedsche internationale buslijn, die dan geopend wordt, want sedert 1 April j.l. onderhoudt de „Aktiebolaget Linjebuss" een verbinding met Bazel. De verbinding StockholmParijs zal een tiendaagsche zijn. Elke reis, welke zal gaan via Dene marken, Duitschland, Nederland en Bel gië. duurt vier dagen. De bussen zullen Nederland via Oldenzaal binnenkomen, om vervolgens via Arnhem èn Nijmegen door Noord-Brabant te gaan, waarop zij ons land langs de route BredaAntwer pen zullen verlaten. 1 De groote opleggerbussen, die plaatsbie- den aan 35 passagiers zijn comfortabel In gericht en hebben een bemanning van drie personen, te weten twee zeer be kwame chauffeurs en een steward. Men rijds 's nachts niet door, doch de passa giers worden dan ondergebracht in hotels Met het optreden van de „Linjebuss" is een Nederlandsch-Zweedsch initiatief ten uitvoer gebracht. Onafhankelijk van elkaar ontstond in Zweden, zoowel als in Neder land een initiatief om internationale bus lijnen te exploiteeren Direct is toen con tact gezocht en dit heeft tenslotte geleid tot de „Association of Transeuropean Bus lines", waarbij Zweden, Noorwegen. Ne derland. Denemarken, Zwitserland, België en Frankrijk, geïnteresseerd zijn. Deze „Association" zal worden gevormd door reeds bestaande of nog in oprichting zijn. de nationale ondernemingen voor inter nationaal autobusverkeer. Het voorloopig bestuur van de-„Transeuropean Buslines" wordt gevormd door vertegenwoordigers van Zweden. Denemarken en Nederland. Als voorloopig president fungeert mr. F. E. Spat, met wien een redacteur van het A.N.P. een onderhoud heeft gehad. In Nederland, zoo deelde de heer Spat mede, bevinden de plannen zich nog in een eerste stadium. Nederland beschikt nog niet over voldoende deviezen, om zich voor dat doel geschikte bussen aan te schaffen. Reeds voor het binnenlandsch vervoer heeft Nederland te kampen met gebrek aan materiaal, hetwelk eerst dient te worden aangevuld, alvorens men tot de buitenlandsehe diensten kan overgaan. Dat wil echter niet zeggen, dat Nederland maar rustig met gekruiste armen blijft zitten. Integendeel,.er wordt alles gedaan om zoo spoedig mogelijk te kunnen beginnen, ais er eenmaal deviezen zullen zijn. Dit be zwaar hoopt men zelfs nog spoediger te kunnen overwlnr\en, door het charteren van Zweedsche en Zwitsersche autobus sen, die dan in Nederlandsehen dienst, met een Nederlandsche bemanning de aan Nederland toegewezen lijnen zullen ex ploiteeren. De bussen zullen in de toekomst zeer modern zijn Ingericht en hierin veel over eenkomst vertoonen met de moderne vlieg tuigen. ZIJ zullen uitgerust worden met een radio-ontvangtoestel en een luidspre ker-Installatie. Voor de verlichting zullen de modernste principes worden toegepast. Ook aan verwarming en ventilatie zal bij zondere aandacht worden besteed. Aan de chauffeurs worden hooge elschen gesteld en zij zullen op de hoogte moeten zijn van grensformalltelten, verkeersregels in het buitenland, kortom van alles wat op deze buitenlandsehe trajecten noodig zal zijn. Daarnaast dienen zij te beschikken over goede technische kennis. Daartegenover staat, dat hun sociale voorwaarden uitste kend zullen zijn. Èvenals de piloten van de K L M. zullen zij waardige vertegen woordigers van Nederland in het buiten land moeten zijn. Gevraagd naar den concurrentiestrijd tusschen spoorwegen, luchtvaartmaat schappijen en de busondernemingen, deel de de heer Spat mede. dat van concurren tie geen sprake zal zijn. Eerder zal op dit gebied de ruimste samenwerking bestaan, in tegenstelling tot de z.g. „Groyhound- lines" in Amerika, die wel ernstige con currentie aa.i de spoorwegen aandoen. De bussen zullen er altijd langer over doen, dan trein of vliegtuig, te meer omdat het vervoer des nachts stilligt, hetgeen bij do „Greyhound" niet het geval is. Het bus- voer is erop gericht, die passagiers, die over meer tijd beschikken de gdlcgenheld te geven, op een aangename manier door Europa te trekken Op dit punt zullen de lijnen ook uit touristlsch oogpunt veel waarde bezitten. Er zullen slechts passagiers worden toe gelaten, die van het eone land naar het andere moeten, welk principe thans reed;? uitgevoerd wordt op de door de Zweed sche maatschappij geëxploiteerde lijnen. Het zal dus niet mogelijk zijn b.v. om per „Linjebuss" van Arnhem naar Breda te reizen, doch wel van Brussel naar Parijs, of van Arnhem naar Stockholm. De kosten van het reizen per bus zullen vrijwel gelijk zijn aan die van de spoor wegen, waardoor eveneens tot uiting komt, dat iedere concurrentie vermeden wordt. Dat de internationale busverbindingen wel degelijk voorzien ln een behoefte, moge blijken uit het feit, dat het aantal aanvragen voor de thans reeds bestaande lijnen het aanbod verre overtreft. De bus sen zijn reeds voor langen tijd volgeboekt. In de toekomst, als het reizen naar het buitenland geheel wordt vrijgegeven en de deviezen weer gebruikt /uilen mogen worden voor andere dan strikt zakelijke doeleinden. Sullen de thans ontworpen projecten tot uitvoering gebracht kunnen worden. Ook Duitschland vormt thans nog een probleem. Dc bussen, die door dit la id trekken, mogen hier n.l. geen oponthoud hebben om te vermijden, dat politiek ver dachte personen op deze wijze uit Duitsch land ontsnappen, of anderen er een goed heenkomen vinden. Ook ontbreekt in het verslagen Duitschland iedere hotcl-acco- modatie. Dit luatate U de reden, waarom op het oogenblik een dienst op Tsjecho- Slowaktje niet uitvoerbaar moet worden geacht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5