Haarlems Dagblad De Azerbeidsjanen zijn het niet eens Vooruitzichten Stakingsepidemie over de geheele wereld mr' Grensgevechten duren voort VI J uka sjasuoj j 60c Jaargang No. 18337 Bureaux: Groote Houtstr. 93 cn Soendaplein. 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrcboom r"P" JCldJdmj 34 Mel 1040 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 TD ESCEÉOUWINGEN van verschillende zijden omtrent de komende kabinets formatie bevestigen de meening, op deze plaats fot uiting gebracht, dat de grootste kans blijft bestaan op een Roomsch-rood kabinet. De voorzitter van de Partij van den Arbeid, Koos Vorrink, heeft zich in een rede te Almelo gekeerd tegen de ge dachte van een Nationale Regeering, waar aan zij zeker niet zal deelnemen. Hij heeft anderzijds de gedachte, dat zij deel neming aan iedere regeering zou verwer pen en in de huidige omstandigheden het voordeeliger achten, in de oppositie te gaan, verworpen. Er zijn berichten ge weest, dat sommigen van zijn medestan ders deze houding voorstonden. Dan heb ben zij toch maar een minderheid ge vormd. Vorrink heeft de gedachte kruide nierspolitiek genoemd en verklaard dat samenwerking tusschen de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij voor de hand ligt. Maar de Partij van den Ar beid stelt daarbij voorwaarden en hij heeft er eenige aangeduid: nationalisatie van de mijnen en van de Nederlandsche Bank, uitvoering van het welvaartsplan en van bepaalde maatregelen, die al eerder door minister-Vos uiteengezet zijn. Deze punten zullen onderwerp van bespreking vormen bij komende onderhandelingen, als de kabinetsformateur eenmaal aangewezen zal zijn. Wie dat zal wezen is zoo onzeker, omdat niet bekend is wien de Katholieke Volkspartij zelf aan de Koningin zal aan bevelen. Aanvankelijk werd vooral de naam van prof. mr. C. P. M. Romme ge noemd: nu treedt ook die van mr. J. R. H. van Schaik, de president van de Tweede Kamer, op den voorgrond. En deze oplos sing lijkt waarschijnlijker, omdat prof. Romme, wat zijn staatkundige inzichten betreft, als een man van rechts in de K. V.P. beschouwd moet worden en samen werking met de Partij van den Arbeid natuurlijk vooral op den invloed van den linkervleugel der Katholieken zou moeten steunen. De mogelijkheden tot het vormen van een meerderheid, waarop een kabinet steunen kan. schijnen zich steeds meer te beperken. Een reohtsche regeering volgens het oude coalitie-type, bestaande dus uit de R.K., de C.H. en de A.R., moet uit den tijd geacht worden en zou trouwens over een te zwakke meerderheid (53 van de 100 zetels) beschikkqj. Op breedere basis zou zulk een combinatie slechts gebracht kun nen worden door mede werking van de Partij van de Vrijheid, die de meerderheid van 53 tot 59 verhooge'n zou. Maar men moet aannemen dat daar tegen te groote bezwaren bestaan, vermoe delijk aan beide zijden. Een en ander leidt tot-de veronderstelling, dat de Katholieke Volkspartij zelf ook niet veel keus meer heeft, hetgeen de kansen op haar samen werking met de Partij van den Arbeid vergroot. Het blijft dan de vraag nog, in hoeverre de rechtervleugel der Katholie ken zich zou doen gelden en een samen werking steunen. Dit wat de huidige vooruitzichten voor de kabinetsformatie betreft. Er zijn andere vragen voor de naaste toekomst, die het komende regeeringsbe- leid betreffen en van de grootste beteeke- nis voor ons land zijn. Ik denk hier aan twee zaken, een in hoofdzaak van geestelijke en de andere van materieele beteekenis, waarin dringend nieuwe voor zieningen noodig zijn: het herstel van den rechtsstaat en het financieel beleid. Dat dit twee onderwerpen zijn, die de belang stelling van een groot deel der maèsa niet trekken neemt niet weg. dat de belangen van het geheele volk ermee gemoeid zijn. Ik stel het herstel van den rechtsstaat voorop, omdat rechtszekerheid onafwijs bare voorwaarde voor de goede functio neering van den staat, voor orde cn rust in de samenleving, voor erkenning van het gezag, voor vertrouwen bij de bevol king is, Degenen, die de overhccrschende beteekenis van deze zaak onderschatten falen in hun inzicht in de samenleving en in hun psychologisch inzicht in den me- demensch. Het is verwonderlijk en teleur stellend, dat blijkbaar zoovelen, waaronder zelfs juristen, aan dit euvel mank gaan. De financieele toestand van ons land vervult velen, terecht, met niet minder diepe bezorgdheid. Het in de Millioenen- nota aangeduide beleid heeft hen niet kun nen geruststellen. Er zal aanleiding te over zijn om daarop uitvoerig terug te komen als het nieuwe parlement in functie is en de nieuwe regeering haar taak aanvaardt. Wij leven ver boven orw.e financiëele mogelijkheden en het is ab soluut noodzaak dat de overheidsuitga ven worden besnoeid, die de geldcirculatie in den laatsten tijd weer met sprongen hebben doen stijgen. Wij zijn in Nederland op den weg naar een inflatie, die bijtijds gestuit zal moeten worden als men een ontwikkeling van zaken wil voorkomen, die een ramp voor ons land zou worden. Dit is geen politieke, maar een zuiver- zakelijke waarschuwing. De meeste men- schen begrijpen niet hoe wij eraan toe zijn en zien niet in dat wij alleen door een levensstandaard te aanvaarden, die aanmerkelijk beneden het vooroorlogsche peil ligt dat in het algemeen ongeveer het hoogste in Europa was de kans hebben om onze toekomst te verzekeren. De inflationistische neiging uit zich nu in de levenswijze van een groot deel der bevolking. Het kan zoo niet voortgaan. Wij zijn op het hellende vlak en glijden snel af. De verantwoordelijkheid van de Amerikaansche spoorwegen lamgelegd Ondanks dc pogingen der Amerikaan sche regeering om de groote spoorweg staking te voorkomen, waartoe zii het beheer over de bedreigde maatschap pijen overnam, hebben Donderdagavond 250.000 man spoorwegpersoneel het werk neergelegd, zoodat het, goederen en personenverkeer in de' Vereenigde Staten voor een groot deel verlamd is. In het Witte Huis is twee dagen onaf gebroken geconfereerd tussohen den mi nister van Binnenlandsche Zaken en de vakbondleiders, in tegenwoordigheid van president Truman, doch Donderdag avond wei-den de besprekingen tot den volgenden dag verdaagd zonder dat men er in geslaagd was, het conflict bij te leggen. Volgens Un. Press maakt de Associa tion of American Railroads bekend dat de staking bijna algemeen is. Slechts twee groote lijnen zijn nog in bedrijf. Het aantal treinen dat door hooger per soneel en in sommige gevallen door le den van niet stakende bonden wordt gereden vormt slechts een klein deel van de 17.500 passagiers- en 24.000 goe derentreinen die dagelijks op het Ame rikaansche net in bedrijf zijn. Volgens de laatste berichten zijn ten gevolge van de staking alle hoogovens van Jones and Laughlin Corporation te Pittsburgh een van de grootste staal fabrieken gedoofd. Andere fabrieken beginnen dit voorbeeld te volgen. In Chicago wordt vandaag de reusachtige Pillsbury meelfabriek stilgelegd. In Antwerpen hebben havenarbeiders geweigerd, Nederlandsche schepen te lossen en te laden, welke staking on danks de pogingen van de Belgische overheid en de vakbondleiders wordt voortgezet. De Nederlandsche schepen „Aalsum". „Hercules" en „Van der Ca- pelle" hebben de Antwerpsohe haven verlaten en zijn naar Rotterdam en Am sterdam opgestoomd, waar hét werk ge deeltelijk hervat is. Deze schepen had den een aanzienlijke lading voor België en Nederland aan boord, terwijl zij na Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Vrij warm. Zonnig weer met matigen Noord-Oostc- lijken wind. Chineésche regeerings- troepeii heroveren Tsjangtsjoen In Mantsjoerije blijkt de toestand zich geheel ten gunste van de troepen van Tsjang Kai Sjek gewijzigd te hebben. Naar Reuter mededeelt hebben berichten uit het frontgebied, afkomstig van den regeeringspersdienst, bevestigd dat de communisten op vele punten terugwijken cn Donderdag werd het bericht ontvan gen dat de hoofdstad van Mantsjoerije, Tsjangtsjoen, zich weer in handen van de rcgceringstroepen bevindt. Deze stad was na de ontruiming door de Russische troe pen door communistische strijdkrachten bezet, voor dat de regeeringsdetachemen- ten in de gelegenheid waren de stad over te nemen. Ook van elders worden regeerings- successen gemeld: Liao Joean, een stra tegisch belangrijk punt zestig km ten Noord-Westen van Szepingkai, dat een gedeelte van Mantsjoerije's spoorwegver bindingen beheerscht, is eveneens door de soldaten van Tsjang Kai Tsjek inge nomen, die thans verder oprukken. Admiraal Trunkwalter gevat Als gevolg van de gehouden razzia's op den Donau in de Amerikaansche zone van Duitschland, aan welks oevers de Hongaarsche Donauvloot en andere vaartuigen zich schuil hielden, zijn 232 personen gearresteerd. Onder de gear resteerden bevindt zich admiraal Trunk walter, de vroegere bevelhebber van de Hongaarsche Donau-oorlogsvloot. In to taal zijn 1949 personen verhoord tijdens onderzoekingen, ondernomen door Ame rikaansche contra-spionnagediensten, op 397 booten. 26 vaartuigen werden verze geld, omdat zij oorlogstuig e.d. bevatten. Auto's voor artsen Een Amstertlamsche arts is er in ge slaagd 3000 auto's in de Ver. Staten te be stellen, zoo meldt het Alg. Hdbld. Deze fabrikant was bereid de'levering speciaal voor de Nederlandsche artsen te doen en haar te laten financieren door een lang- loopend, goedkoop crediet, dat een Ame rikaansche bank wil verschaffen. De eerste partij van de 3000 auto's is afge zonden. Nu moet het departement van verkeer en energie zijn medewerking bij de vcrdeeling vcrleenen. Dan zal inder daad het probleem van de doktersauto's opgelost zijn. komende regeering en van het nieuwe parlement te dezen aanzien is groot. Maar zij strekt zich uit tot ons geheele volk! R. P. de lossing Belgische goederen hadden moeten laden voor export. Het vertrek van deze schepen is dus een aanzienlijk verlies voor de Belgische economie en den transitohandel. In Denemarken zijn zestigduizend on geschoolde arbeiders in verschillende bedrijven reeds vijf weken in staking om loonsverhooging te krijgen. Thans heeft het Deensche parlement een wet aangenomen, volgens welke de werkge vers gedwongen worden de gevraagde loonen, die bij arbitrage zijn vastge steld, uit te keeren, waarschijnlijk zal hiermede automatisch een einde komen aan de 'werkweigering. In Calais ondervinden huwelijken en begrafenissen stagnatie doordat de art sen in staking gingen als protest tegen het feit, dat de regeering in gebreke was gebleven hen van transportmidde len te voorzien. Verklaringen van over lijden en van gezondheid (voor huwe lijk) waren niet te krijgen. De gemeenteraad moest een spoed aanvraag doen om een regeeringsarts voor het teekenen van de officieele stuk ken. Europa komt 46 millioen ton kolen tekort De internationale steenkoolconferentie te Parijs, die Donderdag geëindigd is, heeft uit de gehouden besprekingen ge concludeerd dat Europa spoedig voor een catastrophaal tekort aan kolen zal komen tc staan, tenzij een speciale actie wordt ondernomen om de productie en den in voer te stimuleercn. Men kwam tot de slotsom dat er in Europa eind Juni 46 millioen ton steenkolen tekort zullen zijn. Wanneer niet tijdig afdoende maat regelen kunnen worden genomen, zullen daardoor een groote werkloosheid en een ernstige vertraging van het na-oorlog- sche herstel ontstaan. De conferentie nam het besluit tot aanbeveling van enkele maatregelen, die beoogen de productie in alle Europeesehe landen op te voeren, zooals verbetering der voorwaarden, waaronder de mijnwerkers hun arbeid verrichten: tevens zal een maximale uitvoer van Duitsche steenkolen moeten worden bereikt. De Kabinetsvorming De Koningin liccft heden, naar aanlei ding van de kabinetsvorming, de hccreti H. VV. Tilanus, voorzitter der C. II.-fractie, dr. S. E. B. Bier ma, voorzitter der fractie van de Party van dc Vrijheid en ds. P. Zandt, voorzitter der Staatk. Gcrcf. fractie van de Tweede Kamer ter bespreking ont vangen. C.P.N. wil met Partij van den Arbeid en Katholieken samenwerken Het partijbestuur van de Commun, Par_ tij Nederland en de nieuw gekozen com munistische Tweede Kamerleden hebben zich uitgesproken voor de vorming van een regeering op nationalen en democra- tièchen grondslag, steunende op de Partij van den Arbeid, de Communistische Par tij en de Kath. Volkspartij. Zij hebben een urgentieprogram van zes punten op gesteld: verhooging der productie; be strijding van inflatie: één algemeene so ciale verzekering: spoedige overeenstem ming met de Indonesische republiek; snelle afdoening van de zuivering en berechting van landverraders; beveiliging van de democratie. In R.K.-kringen zou men volgens „Trouw" van plan zijn den voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. H. R. van Schaik, als kabinetsformateur voor te stellen. De heer Van Schaik, die thans 64 jaar is, was van 1929—1933 voorzitter der Tweede Kamer en is dat van 1937 tot heden wederom. Van 1933 tot 1937 was hij minister van Justitie. Als andere R.K. candidaten voor een ministerspor- tefeuille worden genoemd grof. Romme, mr. Van Maarscveen en mr Sfeenherghe. Belgisch elftal sterk gewijzigd De Roode Duivels, die a s. Donderdag te Antwerpen den strijd tegen de Neder landers zullen moeten aanbieden, hebben vijf nieuwe „duiveltjes" in hun gelederen opgenomen. De samenstelling van hun elftal is thans: Meert (Anderlecht)Pave- rick (Antwerp) en Pannaye (Tilleur); Puttaert (Union St. Gilioisc), Vdrmeulen (Mechelen), Devos (Beerschot); Lembo- rechts (Mechelen), Van Varenbergh (An derlecht), De Cleyn (Mechelen). Van den Audenaerfle (Antwerp). Melis (Gent). Re serves: Boogaerts (White Star), Aernoudts (Berchem), Henriet (Charleroi), Govard (Luik). Scheidsrechter is de bekende Zweed Eklund: als grensrechters fungcercn Bau- wens (België) cn Geenen (Nederland). Een contingent PaleetIJnschc troepen, die deel zullen nemen onn de Victorie-parade te London, is in de Kngelsclie hoofdstad aangekomen. JIc tingent omvat do Palestflnsche politie (Britten, /loden, Arabieren) zoow loden tier Transjordannscho frontstrljdkraehten en liet Arabische 1/ogloc Arabieren met hun 'opmerkol Ijken hoofdtooi trekken zeer de aandacht. Terw(jl thans regeeringspersonen in Te heran bevestigen «lat er gevochten wordt tusschen rcgceringstroepen en strijdkrach ten der AzerbeidsjaanscffC „democraten" in het gebied van Kjahindcj, in het Noord westen van Pcrzië, komen iKt Azerbeids- jan Keuter-berichtcn die spreken van een opstand in dc opstandige provincie zelf. Elementen die gekant zijn tegen de demo cratische party van Pisjcvari, welke de regeering van Azcrbeidsjan in handen heeft, zyn in opstand gekomen en hebben in verschillende plaatsen der provincie een tegcnregecring gevormd. I)cze berich ten zyn niet bevestigd, noch in Teheran, noch in Tebriz. Bij de grensgevechten zijn volgens In lichtingen die te Teheran zijn ontvangen, dooden en gewonden gevallen bij de rc gceringstroepen. Hetzelfde bericht sprak van het feit dat de regecringstroepen zich verdedigen tegen aanvallen der Azerbeids- jaansche strijdkrachten. De regeerings- commissie die op het punt staat naar het gebied der gevechtshandelingen tc ver trekken om een einde aan het incident te maken, staat onder leiding van den voor- maligen chef van den generalen staf Raz- mara, die de reputatie heeft van gematigd Sovjet-vriend. Algemeen wordt verwacht dat de Veilig heidsraad in de zitting die weer aan het Perzische probleem zal zijn gewijd waar van de datum nog niet bekend is het besluit zal netten zelf een onderzoek in Azcrbeidsjan in' te stclien naar de ontrui ming van dit gebied en den algemeenen toestand, waarin het door dc Russen is verlaten, wanneer tenminste Intusschcn geen bevredigende rapporten van Perzi sche zijde zijn binnengekomen. Donderdagavond heeft Radio-Moskou een medcdeeling van het hoofdkwartier van het Trans-Kaukasische militaire district omgeroepen, waarin gezegd wordt dat de evacuatie der Sovjet-troepen uit Perzië op 9 Mei j.l. voltooid was.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1