Haarlems Dagblad Amerikaansche treinen rijden weer Provinciale Staten Dr. Beel formateur J r-i j 60c Jaargang No. 18339 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacu Mnandne 27 Mol 10-16 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 een nieuwe Tweede Kamer zul len de kiezers Woensdag opnieuw ter stembustijgen, ditmaal voor de verkie zing van Provinciale Staten. Verkiezing nummer drie, die van de gemeenteraden, volgt in Juni. De eerste maal werden wij met ons vijf millioenen opgeroepen om honderd leden der volksvertegenwoordiging aan te wij zen. Ditmaal geldt onze taak een veel grooter aantal benoemingen. Elf colleges van Provinciale Staten moeten worden gekozen. Hun ledentallen zijn voor elke provincie afzonderlijk in de wet vastge steld. Het hoogste is dat van de dichtst bevolkte provincie (Zuidholland), name lijk 85, het laagste dat van de schraalst bevolkte (Drente), nl. 44. In onze provin cie, Noordholland, die nummer twee in bevolkingstotaal is, telt het college van Provinciale Staten 77 leden. Het staat aan het hoofd der provincie, ofschoon dat niet uitdrukkelijk in de Grondwet is vastgelegd. Wel staat daarin, dat aan het hoofd van de gemeente de raad staat (dus niet de burgemeester, maar de ge meenteraad). Dat een dergelijke bepaling bij Provinciale Staten ontbreekt wordt eenvoudig verklaard door het feit, dat ook zonder die bepaling al uit de wet blijkt, dat de Staten aan het hoofd der provincie staan. Titel en aanduiding van de taak van den Commissaris der Ko ningin bewijzen, dat hij het hoofd niet is. Waarom ik op dit punt, dat u misschien slechts een wettelijke finesse toeschijnt, de aandacht vestig? Omdat het eigenlijk van groot principiëel belang is. Het be wijst het feit, dat ons staatsrecht geen centralisatie van macht kent. Dat blijkt ook uit de positie van den kabinetsfor mateur, als hij eenmaal de regeering heeft gevormd. Hij is er niet het hoofd van. Hij is geen Premier, zooals men dien in menig land kent. Tenvolle is hij niet eens de minister-president, ofschoon hem deze benaming voor het gemak pleegt toege kend te worden. Zijn bevoegdheid is uit gedrukt in den titel: tijdelijke voorzitter van den ministerraad. Het is goed op deze feiten eens den nadruk te leggen, omdat menigeen na de stormachtige er varingen, die wij ten aanzien van staats bestel sinds 1940 hebben gehad, de grond slagen onzer parlementaire democratie een beetje is kwijtg^-aakt. Welnu: zij moet niets hebben van centralisatie van bestuursmacht in één persoon en staat dus lijnrecht tegenover de methoden dei- dictatuur. Aan het hoofd der provincie staan der halve Provinciale Staten. Zij vergaderen veel minder dan de Kamers der Staten- Generaal en zelfs aanmerkelijk minde) dan de gemeenteraden. Maar tweemaal per jaar komen zij in gewone zitting bijeen, namelijk tusschen 16 April en 16 Juli en tusschen 1 October en 31 Decem ber Een zitting kan eenige dagen duren. Alleen voor de jaren, waarin Statenver kiezingen worden gehouden, heeft de wet een vasten dag van bijeenkomst bepaald, namelijk den eersten Dinsdag in de maand Juli. Verder kunnen, maar alleen bij Koninklijke machtiging, buitengewone zittingen worden gehouden. In de practijk van ons staatsbestel heeft het provinciaal bestuur altijd minder aandacht getrokken dan de Staten-Gene- raal, middenpunt van politieke belang stelling en beroering en de gemeente raden, centra van het plaatselijk beleid. Dat komt niet doordat Provinciale Sta ten zoo spaarzaam vergaderen, of door dat een belangrijk deel van de provin ciale bestuurstaak ten deel valt aan de uit hun midden door hen gekozen Ge deputeerde Staten, maar vooral doordat de zaken, die zij behandelen, meerendeels de technische bestuurstaak betreffen en niet tot de publieke verbeelding spreken. Dit neemt niet weg dat de provinciale bestuurstaak, zoowel van Provinciale Staten als van Gedeputeerde Staten en van den Commissaris der Koningin (die beide colleges presideert) van groot be lang is. In de ingewikkelde, in den loop der tijden met zoo groote zorg en over leg samengestelde staatsmachincrie ver vullen de provinciale besturen een hoogst belangrijke functie. Moge dit begrepen worden, opdat men niet meene dat hei in dit geval van minder belang is, hoe men zijn stem uitbrengt. Het gewicht van openbare instellingen wordt niet bepaald door de mate van publiek rumoer, die haar omgeeft. Dit blijkt ook uit het feit, dat aan Provinciale Staten de taak is toegewezen om de leden der Eerste Kamer te kiezen In de eerste bijeenkomst, die hun na deze verkiezing wacht, zullen zij zich dus van die wettelijke opdracht kwijten. Wij heb ben nu een nieuwe Tweede Kamer, maar de nieuwe Staten-Generaal zullen pas voltooid zijn als straks Provinciale Staten de nieuwe Eerste Kamer zullen hebben gekozen. Provinciale Staten zijn belast met de regeling en bestuur van het huishouden der provincie. Een tweede provinciale bestuurstaak, namelijk de uitvoering van wetten en Koninklijke Besluiten (zelfbe stuur) is geheel opgedragen aan Gedepu teerden, maar bij de regeling en het be stuur van het huishouden der provincie treden Provinciale en Gedeputeerde Sta ten beide op. Provinciale Staten beslis sen over zaken, die geldmiddelen en eigendommen van het gewest betreffen, over procesvoering en bezoldiging van Verkiezingen in Tsjecho-Slowakije en Beieren Zondag zijn in Tsjeclioslowakije de verkiezingen voor de volksvertegen woordiging gehouden, waarbij zoover kon worden nagegaan ongeveer 99 pro cent der stemgerechtigden hun stem uitbrachten. De voorloopigc resultaten wijzen op een meerderheid der com munisten in de Tsjechische gebieden. In Slowakije leiden de rechts democraten. De stemming verliep in het geheele land bijzonder rustig en er deden zich ner gens incidenten voor. Het percentage blanco-stemmen was zeer gering be halve in het district Teschen. waar veel Polen wonen. Deze hebben zich blijk baar voor het meerendeel van stemming onthouden. In de Tsjechische gebieden Bohemen, Moravië en Silezië waren heden mor gen ruim vier millioen stemmen geteld, waarvan 1.618.000 stemmen op de com munisten waren uitgebracht, tegen ruim een millioen op de socialisten, 897.000 op de katholieke volkspartij en 657.000 op de soc.-democraten. In 19 Slowaaksche districten zijn in totaal 280.000 stemmen geteld, waarvan er 175.000 voor de rechtsche democra ten waren, 90.000 voor de communisten, 6500 voor de partij van den arbeid en 6000 voor de liberalen. Ook in Bratis lava hebben de democraten een meer derheid behaald met ongeveer twee maal zooveel stemmen als de commu nisten. Bcicrsclie gemeenteraads- verkiezing. In de Amerikaansche bezettingszone zijn Zondag de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden die eveneens zonder opwindende gebeurtenissen ver liepen. De voorloopige tellingen hebben uitgewezen dat de communisten op de derde plaats staan, achter de sociaal democraten en christelijk-democraten. Deze beide eerste partijen leiden beur telings in de verschillende districten. De christelijk-democraten hebben in Beieren de meerderheid veroverd, ter wijl in Groot-Hessen en Wurttemberg- Baden de sociaal-democraten een voor sprong behaalden. Volgens Reuterberichten zijn in ver schillende steden, o.a. in Frankfort en Marburg, talrijke kiezers niet op de kieslijsten geplaatst door administra tieve vergissingen. Verschillende hui zenblokken en straten zijn vergeten, waardoor duizenden kiezers hun stem niet hebben kunnen uitbrengen. Poli tieke leiders hebben te kennen gege ven dat zij de resultaten dezer stem ming niet zullen erkennen. l>o eerste Batavia, l du unie, be bowajHMid. I)e JftlMinselie. her Middcn-Java arriveerden onlangs uit C'heribon tc i kinderen werden tijdens de reis, die twaalf uur [.-mannen, die voor deze taak door de Britten waren droegen verschillende uniformen, waaronder zelfs De Koningin heeft hedenmorgen Dr. L. J. M. Beel in gehoor ontvangen en hem de opdracht verstrekt tot het vor men van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten. Dr. Beel heeft de Koningin verzocht, deze opdracht in beraad tc mogen hou den. Dr. L. J. M. Beel, die Katholiek is. is 44 jaar oud. Na aan de Prov. Griffie in Overijsel werkzaam te zijn geweest, is hij benoemd tot hoofdambtenaar van de afd. Sociale Zaken der gem. Eindhoven. In Febr. 1945 werd hij benoemd tot mi nister van Binnenlandsche Zaken in het Kabinet-Gerbrandy, in Juni 1945 in de zelfde functie in het Kabinet-Soher- merhorn-Drees. Bij de jongste ver kiezingen werd hij voor de K.V.P. tot lid der Tweede Kamer gekozen. Dat van Katholieke zijde Dr. L. J. M. Beel als kabinetsformateur naar voren treedt moet kennelijk verklaard wor den doordat hij onder de prominente figuren der Katholieke Volkspartij het sterkst aan de zijde van den linkervleu gel dier partij staat. Prof. Romme geldt als een representant van den rechter vleugel, mr. J. R. H. van Schaik (den Kamerpresident) rekent men tot het centrum. De opdracht aan dr. Beel, die als minister van Binnenlandsche Zaken deel uitmaakt van het demissionaire kabinet-Schermerhorn-Drees, wekt de verwachting dat hij een kabinet zal pogen te vormen steunend op een sa menwerking van de Katholieke Volks partij met de Partij van den Arbeid, die gezamenlijk over 61 zetels in de Tweede Kamer beschikken. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. WARMER. Afnemende bewolking met matige uit Zuidelijke richting. Overwegend droog. Chineesche regeering zegeviert Zegevierende regeeringstroepen val len de vluchtende communisten aan voorttrekkende door Noord- en Oost- Tsjangtsjoen, nadat vijf belangrijke Chineesche generaals Tsjang Kai Tsjek hadden aangeraden geheel Mandsjoe- rije te Dezetten alvorens tot onderhan delingen over te gaan, aldus meldt Un. Press. Het regeeringsoffensief duurt thans vier dagen en de troepen van Tsjoenking hebben Kirin, ongeveer 100 km. ten Oosten van Tsjangtsjoen en 250 km. ten Noordoosten van Charbin be reikt. Intusschen maken betrouwbare be richten melding van het uitsteken van „vredesvoelhorens" zoowel van de zij de der regeering als van die der com munisten. Hevig onweer hoven West-Friesland Het onweer, dat Zondagmiddag bo ven Westelijk Nederland woedde, heeft in de Zaanstreek veel schade aange richt. Ook op verscheidene plaatsen in West-Friesland is de bliksem ingesla gen. provinciale ambtenaren, maar ook over de vaststelling van de provinciale ver ordeningen, die zij noodig achten. Daar mee hebben dus ook zij een wetgevende taak. En tot ons vaderlandsche gemoed spreekt een heel belangrijk deel van den provincialen bestuursarbeid. Aan Pro vinciale Staten is het toezicht opgedra gen over alle waterstaatswerken, water schappen, vccnschappen en veenpolders. Bovendien zorgt het provinciaal bestuur voor beheer en onderhoud van vele kana len, wegen en dijken. Het heeft ook het grootste deel der krankzinnigenverple ging in den lande, in provinciale zieken huizen, onder zijn beheer. Natuurlijk berust het dagelijksch beleid bij Gedeputeerde Staten. Hun is door den wetgever veel toevertrouwd, waar onder de beslissing van geschillen in ad ministratieve aangelegenheden en het toezicht op de gemeentebesturen. Dit laatste heeft zich, zooals men zich her inneren zal, in de laatste vooroorlogsche periode sterk toegespitst en de gemeen telijke autonomie is daardoor eigenlijk teloor gegaan. Dit is een kwestie die aparte beschouwing vergt en die zeker weer aan de orde zal komen. Intusschen bewijst ook dit punt, hoe belangrijk de positie van het provinciaal bestuur is. Woensdag worden wij Nederlandsche kiezers als ingezetenen van ons gewest ter stembus geroepen om dat provinciaal bestuur te kiezen. Het is een verkiezing van groot belang. R- P- Antistakingswet met groote meerderheid aangenomen Nadat de vakvereenigingen van het Amerikaansche spoorwegpersoneel het compromisvoorstel van de regeering hadden afgewezen, heeft president Truman Zaterdag zün bemiddelaars bevolen, de onderhandelingen tc sta ken, waarna hij in het congres ver klaarde, dat hij de spoorwegen door het leger zou doen exploiteercn. On middellijk daarop werd bekend dat de vakvereenigingen met de maatschap pijen tot overeenstemming waren ge komen en Truman onderbrak zijn rede om het congres daarvan mededceling te doen. Intusschen hadden de leiders der vakvereenigingen in een brief aan Iru- man aangeboden, bevel te geven tot hervatting der werkzaamheden, indien hun de verzekering zou worden gege ven dat geen represailles tegen de sta kers zouden worden ondernomen Steelman, adviseur voor arbeidsza ken van den president, deelde Zater dagavond mede, dat de overeenkomst tusschen de vakvereenigingen en de maatschappijen een loonsverhooging van I8V2 dollarcent per uur omvatte alsmede een uitstel van de wijziging der arbeidsvoorschriften voor den tijd van een jaar. Deze loonsverhooging is 2 cent hooger dan die in het compro misvoorstel der regeering werd aange boden. Zondagmorgen begonnen de treinen weer te loopen en in den loop van den dag bereikte het spoorwegverkeer i weer zijn normale frequentie. Mijnstaking hervat Zondagavond was de termijn van den arbeidsvrede, gedurende welke de mijnstaking was onderbroken om de onderhandelingen te vergemakkelijken, afgeloopen en aangezien de regeering Zondag moest bekendmaken dat zij er niet in geslaagd was tot overeenstem ming met de vakvereeniging te komen, beteekende dat een hervatting der staking in de vetkolcnmijnen. John Le wis, de leider der vakvereeniging voor mijnwerkers, heeft geweigerd, het aan bod der regeering te aanvaarden en de arbeiders opgeroepen tot werkweige- ring. Minister Kraug, die de inbeslag- genomen mijnen beheert, heeft een be roep gedaan op de mijnwerkers om Maandag aan het werk te blijven. De antl-stakingswet In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de Amerikaansche senaat het wetsontwerp tot beperking der rechten van vakvereenigingen, dat reeds door de Kamer van Afgevaardigden was aanvaard, aangenomen met 49 tegen 29 stemmen. Intusschen is ook het wets ontwerp ten aanzien van het verbod van stakingen in den senaat gekomen, nadat de Kamer van afgevaardigden het met een overweldigende meerder heid had aangenomen. De Senaat zal zich heden over dit wetsontwerp uit spreken. Er waren bij de 323 afgevaar digden slechts 13 tegenstemmers. Deze wet verbiedt het staken* tegen de re geering en stelt pogingen daartoe straf baar, wat betcekent dat het staken in particuliere bedrijven onmogelijk wordt wanneer de regeering deze bij i een dreigende staking in beheer neemt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1