Fransche actie tegen Siam De suiker is op Hoe de Russen er over denken Verkiezingsuitslag De Formatie Sjahrir in moeilijkheden Geen nieuwe bon f 1 I n t I ft-JL JL «Oc Jaajrgang No. 18340 TT "1 I 1 "I1 Dinsdag 2S Mol mt« Bureaux: Groote Roulstr. 93 H V I Ol CJ 3 J (T^f 0^ I Pï ft Uitgave StlchtlnS Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JjVyf\j| X B JL X X ftj JL Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, J per kwartaal f 4-— Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlreotemr-HoofdrodacKur: Robert l'cercboom Ter Redactie 10600 D,r..Hootdr(Ki. ,5054 13IJ het bericht dat de Koningin op- -L* dracht tot vorming van een nieuw kabinet had verleend aan Dr. Is. J. M. Beel eh dat deze R.K. politicus H.M. had verzocht, de opdracht in beraad te mogen houden hetgeen de gebrüikelijke for mule is hebben wij gisteren reeds eenige korte aanteekeningen gegeven. Zij betroffen in hoofdzaak de positie van den formateur in zijn eigen partij. Onder de prominente figuren in de Katholieke Volkspartij is hij degeen van wien aan genomen wordt, dat hij het sterkst in overeenstemming -met den- linkervleugel is. Dit leidde tot onze gevolgtrekking, dat hij zal streven naar samenstelling van een kabinet, dat steunt op de R.K. Volks partij en de Partij van den Arbeid. De Maasbode (R.K.) heeft eveneens deze conclusie getrokken en eraan toege voegd dat de Katholieken, die de Ko ningin blijkbaar geadviseerd hebben de opdracht aan dr. Beel te geven, daarmee te kennen zouden hebben gegeven dat zij rekening wenschen te houden met de gevoeligheden in de Partij van den Ar beid. „In leidende kringen van deze partij schijnt men zeer wel te beseffen, dat men een ernstige verantwoordelijkheid op zich zou laden indien men uitgesproken dezen formateur aan een échec zou bloot stellen", voegt de Maasbode eraan toe. Intusschen loopt in Haagsche kringen een merkwaardig gerucht. Het houdt in, dat als dr Beel in zijn formatie zou sla gen niet hij maar prof. Schermerhorn als minister-president zou optreden. De N.R.C., het „gevend voor wat het waard is", heeft al verklaard dat zij een dergelijke oplossing zegr onwaarachtig zou vinden en ook als een denatureering van ons staatsrecht beschouwen. De formateur ontwerpt het eerste program, hij zoekt zijn ambtgenooten aan, kortom: hij drukt zijn persoonlijken stempel op het kabinet. Daarom acht de N.R.C. splitsing van for mateurschap en voorzitterschap van den ministerraad, indien daarover serieus ge dacht mocht worden, het tegendeel van de duidelijke politiek, die nu voor alles vereischt wordt. Hetgeen wij vernomen hebben over het Haagsche gerucht geeft aanleiding tot de opmerking, dat het gezien de herkomst eigenlijk een andere aanduiding verdient. Het is meer dan een loopend praatje name lijk een mogelijkheid, waarmee welinge lichte menschen ernstig rekening houden. Dat wil nog niet zeggen dat het werkelijk, heid zal worden. Het is trouwens nog de vraag of de formateur slagen zal in zijn op. dracht. Mocht dat niet het geval zijn, dan zou de Koningin na hem een anderen for mateur aanwijzen, die wellicht een lid van de Partij van den Arbeid en mogelijk prof. Schermerhorn zou zijn. Die kansen bestaan. Er zijn er meer. Zou het bovenbedoelde gerucht werke lijkheid worden, dan zou zich inderdaad een ongekende loop van zaken voordoen. Maar als een formateur van de Partij van den Arbeid op dr. Beel volgde en minister president werd, zou dat niet verwonder lijk zijn. Wel is men geneigd tot de vraag, of de Partij van den Arbeid juist den demissionairen minister-president naar voren zou brengen. Zij beschikt over meer figuren van beteekenis en over menschen die grooter ervaring in het vak bezitten Ondanks de groote sympathie die prof. Schermerhorn's persoonlijkheid bij velen in den lande verworven heeft, ook buiten zijn eigen partij, is toch in den laatsten tijd veel critiek op zijn persoonlijk beleid tot uiting gekomen. Het valt op dat ook het zooeven genoemde R.K. blad, de Maas bode. in een critische beschouwing over het aftredende kabinet, zich in dien zin laat hooren. Er valt uit af te leiden, dat men althans van deze R.K. zijde niet voelt voor een opvolging van den formateur Beel door den minister-president Scher merhorn. De Maasbode schrijft o.a.: „Een paar vakministers, die een te eenzijdig gericht beleid voeren en zich voor het algemeen beleid in te geringe mate mede-verant woordelijk achten en een paar ministers, bij wie de partij-politieke instelling en de onervarenheid het winnen van de objecti viteit en de zelfbcheersching, die den be stuurder sieren, verzwakken een kabinet. Slechts een zeer krachtig minister-presi dent is in staat, onder dergelijke omstan digheden het span in toom te houden en ook indien hem dit gelukt eischt het teveel van zijn krachten. Op dit gebied is het af tredende kabinet geen volslagen succes geweest." Wie deze Katholieke beschouwing over denkt komt wel tot de slotsom dat de formatie van het nieuwe kabinet, al vor men 32 plus 29 zoo op het oog een vlotte meerderheid van 61 in de Kamer, geen eenvoudige zaak is. R. P. Arbeidsvoorwaarden melkbedrijf De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft een vergadering gehouden voor de werknemers in het melkbedrijf te Haarlem. Medegedeeld werd, dat met de werkgeversorganisaties ls overeenge komen de vacantie op 12 dagen te bren gen. De aanwezigen achten de resultaten aanvaardbaar. In een met algcmcene stemmen aange nomen motie werd bij het bestuur aange drongen maatregelen ta nemen, dat Haar lem voor het melk- en zuivelbedrijf in de eerste loonklassc wordt geplaatst. Ondanks talrijke Russische concessies geen Anglo-Amerikaansche tegemoetkoming Zoowel Byrnes en Bevin als Bidault hebben direct na de beëindiging van de bespekingen op de vier-ininistersconfe- rentie officieele commentaren geleverd op de resultaten van dit eerste gedeelte der conferentie, alleen de Russische mi nister van Buitenlandsclie Zaken ont hield zich van eenige verklaring en wenschte ook de pers niet. te ontvangen voor dat hij naar Moskou terug ging. Thans heeft Molotol' zijn stilzwijgen echter verbroken door een uitvoerige uiteenzetting te geven tijdens een te Moskou gehouden persconferentie, die door Radio-Moskou werd uitgezonden. Molotof gaf een een dramatisohe be schrijving van den inval der fascisti sche Italiaansche legers in de .Sovjet- Unie, waarbij hii den nadruk legde op de zware verliezen der Sovjets aan eigendommen en op de vernielingen, die wei-den aangericht. Hij stelde vast dat agressie niet ongestraft mag blijven en beweerde dat de Sovjet-Unie haar eischen met het oog op de hulp der Ita lianen aan de geallieerde zaak feeds grondig gematigd heeft. Bovendien ves tigde Molotof de aandacht op de,aan spraken van Griekenland, Joegoslavië en Albanië en gaf daarbij te kennen, dat de Amerikanen, die geen invasie gekend hebben, geheel andere inzichten in deze kwestie hebben. „Het is niet mogelijk het lijden en de verliezen van ons volk met een pair woorden af te handelen", aldus Molotof, die verder ging met de hoogc bezettings- kosten van Britten en Amerikanen als oorzaak voor de slechte economische omstandigheden van Italië te hekelen. In liet Broadcasting Ilouse te I/ondcn lieert dc officieele overdracht plaats gevonden van de plaquette, welke door liet Xederlandsehe volk tuin de B.B.C. is aangeboden als blijk van erkentelijk heid voor de uitzendingen gedurende den oorlog. V.l.n.r.: Sir William Haley, dir.-gen. der B.B.C., Sir Allan Powell, pres.-dir. en dc Ned. gezant te Bonden, jhr. mr. Michiels van Vorduyncn. (I') „Als deze groote uitgaven met een ge ring gedeelte verminderd zouden wor den al waren het slechts een paar milliard dollar zou Italië in staat zijn de herstelbetalingen aan Rusland te vol doen", aldus de Sovjet-Russische mi nister. Hij klaagde er verder over dat Enge land en Amerika ondanks de „talrijke concessies" der Russen constant gewei gerd hadden de mogelijkheid tot een gezamenlijk besluit open te laten. Hij noemde de pogingen om de vredesver dragen aan de 21 landen of aan de UNO voor te leggen „het aanwenden van be dreigingen en intimidatie". „Zulke din gen kunnen gedaan worden indien men geen rekdhing houdt met het risico, het gezag der Vereenigde Volken te onder mijnen". Vredespolitiek. Molotof besloot zijn verklaringen niet te zeggen: „In buitenlandsohe kringen is er een strooming, die de Sovjet-Unie van haar voorname plaats, die haar rechtens toe komt, wil verstooten. Dergelijke acties, die alleen door bekrompen reactionnai- ren op touw gezet kunnen worden, zijn tot mislukking gedoemd. Door haar rechten te verdedigen haar samenwer king met andere democratische landen te handhaven en door het afwijzen van imperialistische en reactionnaire po gingen, is de Sovjet-Unie zich bewust van de rechtvaardigheid van haar poli tiek, die gericht is op de verdediging van den vrede en de welvaart van het menschdom". Verschil van meening met Soekarno Er blijkt weer verschil van meening te zijn tusschen Soekarno c.s. en Sjahrir Het voornaamste geschilpunt lijkt te zijn de erkenning van de republiek Bin nen het raam van het Kóninkriik. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat, als dit verschil in standpunt niet kan wor den opgelost, het kabinet-Sjahrir zal aftreden. De gevolgen van zulk een ontwikke ling kunnen nog niet worden voorspeld, maar men.kan veilig zeggen, dat het vinden van een nieuwen minister-presi dent, met wien de Nederlanders de on derhandelingen zouden willen herope nen, niet gemakkelijk zal zijn. Onge twijfeld zullen 90k de Soekarno vol gende republikeinen in het binnenland zich realiseeren, dat zij weinig zullen winnen bij een behandeling van de kwestie voor de Ver. Naties, welke zeker als eerste voorwaarde op zuivering van alle Japansche collaborateurs zouden aandringen. Personen opgenomen in Centraal Bevolkingsregister Personen, die zijn opgenomen ln het Centraal Bevolkingsregister, mogen niet aan de te houden stemmingen ter verkie zing van de Provinciale Staten en van de gemeenteraden deelnemon, met dien ver stande, dat zij, die hebben verzocht op do kiezerslijst van hun werkelijke woonplaats te worden geplaatst, in die woonplaats wel kunnen stemmen. Het woord is aan Prof. dr. J. H u i z i n g a Zonder onderling vertrou wen kan geen enkele ge meenschap, hetzij van klei nen of van grooten omvang, van politieken of van eco- r\pmischen aard, ook maar een oogenblik bestaan. Wederzijdsche beschuldiging van agressie De Siameesche regoering heeft vol gens Reuter het secretariaat van de Or ganisatie der Vereenigde Volken op de hoogte gesteld van schending van Sia- meesch grondgebied door Fransche troe pen. waarbij dc beschuldiging gevoegd wordt dat de Fransehen een stad en een dorp in het Noord-Oosten van Siam ge bombardeerd en in brand gestoken heb ben. Noch de Fransche autoriteiten in Indo-China, noch die in Parijs hebben iets medegedeeld over het beweerde grensincident, waarvan de eerste ge ruchten reeds Zaterdag opdoken. Vorige week Donderdag zouden Fransche troe pen de rivier de Mekong tusschen Indo- China en Siam zijn overgestoken, waar na zij een dorp op Siameesch gebied zouden hebben bezet. Tevoren zou een bombardement op een Siameesche stad hebben plaats gehad. De Fransche mi nister van Koloniën heeft verklaard dat hem nog geen bericht over dit incident bereikt heeft. Wel heeft de Fransche regeering in de afgeloopen maanden Het A.N.P. meldt: Ons land is in de laatste maanden voor zijn suikervoorziening geheel aan gewezen op invoer. Dc stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben er toe gele!d, dat groote hoe veelheden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden, heeft de staking reeds te lang geduurd om het suiker rantsoen onverminderd te kunnen hand haven. Daarbij is inmiddels nog gekomen de staking in de Westersuiker-Raffinaderij te Amsterdam zoodat thans van een re gelmatige suikervoorziening geen spra ke meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mede houden, dat 11a den loopenden bon voorloopig geen bon voor con sumptiesuiker zal kunnen worden, aangewezen. Het publiek wordt dan ook dringend aangeraden met cP- suiker, welke het thans nog ter bc-, schikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de industrieën neg zoolang mogelijk in stand te houden. Er is dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en andere producten op den jambon, versnaperingen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagneeren. H. van Riet Te Haarlem is, 75 jaar oud, overleden de bekende kunstschilder H. van Riet, die in het bijzonder gewaardeerd werd om zijn verdienstelijke bloemstukken en landschappen. Geen Prinselijk bezoek aan de Ver. Staten Het kabinet van Prins Bernhard heeft hedenochtend medegedeeld, dat er geen plan bestaat dat Prinses Juliana cn Prins Bernhard in de naaste toekomst een be zoek aan de Ver. Staten zullen brengen. herhaaldelijk geprotesteerd tegen het optreden van gewapende bendon op den Siameeschen oever van de Mekong, die provoceerend optraden en klaarblijke lijk Japansche elementen bevatten. Volgens het Fransche persbureau AFP heeft de Siameesche regoering nog niet bij de UNO geprotesteerd. Tegelijk met de berichten over dit incident komt de mcdedceling van Reu ter dat de geheime Fransch-Siameesche onderhandelingen over de regeling dei- grens- en minderhedenkwesties mislukt zijn en dat de Siameesche delegatie uit Saigon is vertrokken. Fransch hoofdkwartier ontkent. Een communiqué van het hoofdkwar tier van het Fransche expediticlegcr te Saigon luidt: „De berichten uit buiten- landsche bron, betrekking hebbend op vermeende operaties van onze troepen op Siameesch gebied, hooren thuis in het rijk der fantasie. Men kan niet goed begrijpen, welk doel verantwoordelijke kringen, die onjuiste berichten uitgeven, nastreven. Dr. L. J. M. BEEL die van H. M. de Koningin opdracht kreeg lot het samenstellen van een kabinet. De resuliaicn van de verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen in volgorde van binnenkomst door ons morgen, Woens dagavond, bekend gemaakt worden aan onze bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 93 en SOENDAPLEIN 37. Verder publiceercn wjj uitslagen in het perceel GROOTE MARKT (Westzijde) en Groote Houtstraat cn bjj de heeren P. SCHOEN, sigarenhandelaar, SPAARN- WOUDERSTRAAT 97 en J. M. KMA NS BERG, sigarenhandelaar, BINNENWEG 21,-HEEMSTEDE. Op het Soendaplein zal een versterker installatie worden aangebracht. Er kunnen geen telefonische inlichtingen over de verkiezingsresultaten worden ge-

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1