Haarlems Dagblad De Bloemenstad In Duitschland dreigt verschrikkelijke situatie" Britsche meening over Spanje „Neurenberg" duurt nog den géheelen zomer Seyss Inquart na Pinksteren aan de beurt ÏL?.?£-fV.j P. uP!0Js%?/*Hn 1'">'U I'M .11 >[in;i fiOe Jaargang "No. 18318 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.:. Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 Juni 11)46 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 jLJf AARLEMS aloude en ook in het bui- ■*■1 tenland algemeen erkende naam van Bloemenstad wordt plotseling in het ge ding gebracht door een aanbod van de ge meente Hillegom aan de Algemeone Ver- eeniging voör Bloembollencultuur, om den zetel dezer vereeniging in Hillegom te vestigen. Het is een in menig opzicht ver leidelijk aanbod. De gemeente Hillegom biedt 100.000 aan (behoudens vereischte goedkeuring van zulk een subsidie door Gedeputeerde Staten) en den grond van ..Treslong" aan de Weeresteinstraat. Per sonen en organisaties uit de omgeving zijn bovendien bereid een obligatieleenlng van drieënhalve ton tegen 2l/s®/# rente be schikbaar te stellen op voorwaarde, dat de Vereeniging zelf een kwart millioen voor het te stichten gebouw geeft. Nu heeft het hoofdbestuur van de Ver eeniging besloten, de aanneming van het voorstel Hillegom aan te bevelen. Het geeft daarvoor een uitvoerige argumenta tie ten beste, die wij in dit nummer heb ben opgenomen. Daarin worden bezwaren tegen het Haarlemsche gebouw (het Kre lagehuis aan de Leidschevaart) opgesomd, die ten deele oude tekortkomingen betref fen, maar in hoofdzaak gevolg zijn van het feit, dat het gebouw zeven jaar lang aan zijn bestemming onttrokken is geweest. Reparatie en verbetering zouden 126.000 moeten kosten, de bouw van een groote vergaderzaal nog eens 100.000 en het proeftuin-terrein moet ook weer in orde worden gemaakt. Een deel van deze hooge kosten zou door de vorderende overheid worden betaald, maar er rest een hoog bedrag. Hillegom biedt daarentegen do ge legenheid, een nieuw vereenigingsgebouw te stichten met een beteren proef- en monstertuin, zegt het hoofdbestuur. De strijd HaarlemHillegom om het be zit van den zetel van Bloembollencultuur is niet nieuw. In 1927, dus negentien jaar geleden, werd de strijd ten gunste van Haarlem beslecht. De geografische ligging van de stad tusschen „de Zuid" en „de Noord" besliste. Het hoofdbestuur erkent nu dat dit feit zich nog doet gelden, maar troost zich met het vooruitzicht op betere verbindingen met Hillegom, dan nu be staan. Het erkent overigens dat „van hen, die aan Haarlem willen vasthouden, mis schien een offer wordt gevraagd". Maandag, overmorgen reeds, vergadert het hoofdbestuur met de voorzitters der afdeelingen ter bespreking van de plan nen. Het komt mij voor dat, al wordt blijk baar bijzondere haast achter deze zaak gezet, deze vergadering toch niet tot een principieele beslissing over het Hillegom- sche aanbod zal kunnen komen. Want de zaak is tot dusver pas van één zijde be licht. Naar ons bij informatie gebleken is, heeft het hoofdbestuur tot dusver met de gemeente Haarlem volstrekt geen overleg gepleegd. In de eerstvolgende vergadering van B. en W. van Haarlem, die a.s. Dins dag gehouden wordt, zal zij ongetwijfeld aan de orde komen, maar dan slechts op grond van de gepubliceerde berichten. Het is toch moeilijk aan te nemen dat de Ver eeniging voor Bloembollencultuur, die in 1927 een bijdrage van 100.000 van de gemeente Haarlem aanvaardde onder voor waarde van een minstens vijftigjarige vestiging van den zetel in deze stad, een voudig tot den afmarsch met terugbeta ling van die ton zou besluiten, zonder cenig overleg met Haarlem te hebben ge pleegd! Dit te minder omdat aangenomen moet worden, dat in Haarlem het behoud van den zetel van Bloembollencultuur als een zaak van groot belang zal worden be schouwd. waarover men gaarne bespre kingen zal voeren. Anders kunnen wij het althans niet zien. Dat van de zijde van Haarlem offers gebracht zouden worden om nadeelen weg te nemen, die in hoofd zaak door het optreden van de bezetters ontstaan zijn, lijkt ons geenszins onwa; schijnlijk. Nu hebben wij uit kringen, die nauw contact hebbén met hét hoofdbestuur, ver nomen dat er aan dien kant ontstemming over Haarlem heerscht. Men betreurt het dat het Haarlemsche gemeentebestuur na de bevrijding niets gedaan heeft om te be vorderen, dat het Krelagehuis onmiddel lijk na de bevrijding weer ter beschikking van Bloembollencultuur werd gesteld. De Vereeniging heeft zich moeten behelpen met het huren van andere lokalen en is daardoor op kosten gejaagd. Dit beïn vloedde de stemming in „de Zuid" (vooral in Hillegom en in Lisse, dat ook naar den zetel dingt, maar door zijn nog Zuidelijker ligging slechter kans maakt) opnieuw ten gunste van een verplaatsing. Als de ge meente Haarlem nu aanbood om mede te werken, om zoo spoedig mogelijk het Kre lagehuis vrij te krijgen, zou dat invloed hebben, vooral als het gepaard ging met een bereidverklaring om bij te dragen in de kosten van herstel en verbetering,van het Krelagehuis. Vooral „de Noord" zou daar gevoelig voor zijn, want haar leden vinden Haarlem al ver en hebben dus zeker bezwaren tegen Hillegom. Zij vor men een belangrijk deel van de algemeene vergadering. Van dezelfde zijde werd ons gezegd dat er altijd bezwaren tegen het Krelagehuis zijn geweest en dat het mooiste natuurlijk zou zijn als de gemeente Haarlem wilde medewerken om een nieuw gebouw te Ifaarlem te zetten, waarbij zooveel grond zou moeten liggen dat het ook mogelijk zou zijn een uitstekenden proeftuin met kassen enz. te maken. Het spreekt wel van zelf dat dit het aantrekkelijkste zou zijn. 99 Smuts dringt aan op verandering van politiek Generaal Smuts, de premier van Zuid- Afrika, die in het verleden reeds meer malen als woordvoerder van het Brit sche imperium optrad in kwesties van internationale strekking, heeft in een radio-rede gisteravond een somber beeld geschilderd van den toestand in Duitsch land met betrekking tot het economisch organisme van dat land. Smuts ver klaarde nadrukkelijk dat een herziening van de geallieerde politiek "dringend noodzakelijk is, daar in Duitschland een „verschrikkelijke situatie" dreigt in de naaste toekomst. Duitschland moet voor geruimen tijd, ja voor altijd worden uitgeschakeld als militaire bedreiging voor» Europa, en waarschijnlijk zal het dat ook nooit meer worden. Doch Dyitschland kan gemakkelijk een niet minder gevaarlijke bedreiging worden van een andere soort: Het kan een haard van besmet ting worden, die een groot deel van het continent kan infecteeren, tengevolge van de eventueele ineenstorting van het bedrijfsleven. Deze ineenstorting zal het Spaansche vliegtuigproductie onder Duitsche leiding Bij monde van haar vertegenwoordi ger bij de Vereenigde Volken, Sir Alexander Cadcgan, heeft de Britsche reegering de subcommissie voor Spanje ingelicht over het resultaat van haar nasporingen ten aanzien van de beschul digingen die.door Polen en de Spaansch- republikeinschë regeering Giral tegen het Franco-regiem zijn ingebracht. Plet meerendeel der tegen Franco ge richte beschuldigingen wordt door Ca- dogan aldus weerlegd: „Er is geen enkele fabriek voor atoom onderzoek in het doip Ocana bij Toledo, minder dan 100 Duitsche geleerden be vinden zich op het oogenblik in Spanje, terwijl er geen enkel "filiaal van de Krupp-fabrieken is. Wel worden onder leiding van Krupp wapenen in Spanje gemaakt, maar deze zijn zeker niet van het nieuwste model. Slechts twaalf Duit sche technici werken in de Spaansche vliegtuigfabrieken en gevallen van in lijving van Duitsche gestapo-manncn bij de Spaansche veiligheidspolitie kwa men slechts sporadisch voor. De Engelsche regeering verklaart, dat er geen enkel bewijs voorhanden is, dat de Duitschers in Spanje contact onder houden met organisaties van nazi's of fascisten in het buitenland of dat de Duitschers in Spanje wetenschappelijke onderzoekingen verrichten inzake nieu we oorlogsmethoden. Acht -vliegtuigfa brieken werken in Spanje onder Duit sche leiding, maar slechts een zeer klein aantal vliegtuigen wordt afgeleverd. Maar het geheele waagstuk eischt kenne lijk overleg en onderzoek. In de eorste plaats zou het vrijgeven van het Krelagi huis dienen te worden bevorderd. Wat de financicolc overheidssteun betreft zijn zoo wel Haarlem als Hillegom in laatste in stantie afhankelijk van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, die dus in deze zaak een zeer belangrijke factor zijn. Het geldt hier een streekbelang van de eerste orde. Middenpunt van de streek, centrum tusschen Noord en Zuid. is zon der eenigen twijfel de stad Haarlem. Het lijkt moeilijk aan te nemen dat een in stelling van nationale beteekenis als de Vereeniging voor Bloembollencultuur er werkelijke geneigdheid toe zou bezitten, dit erkende centrum te verlaten en. zich in een dorp te vestigen. Blijkbaar is in deze kwestie een gevoeligheid ontstaan, die zoowel in het belang van d$ Vereeniging als in dat van de streek en van de ge meente Haarlem overwonnen dient te wor den door volledig begrip en samenwer king. Het geldt een zoo belangrijk be drijf, dat daarbij alle aanleiding voor krachtigen en overtuigden steun van Haarlemsche zijde bestaat. Achtereenvol gens zijn wij gealarmeerd door berichten dat de Centrale Werkplaats en de fabriek van Beynes uit de stad willen verdwij nen. Nu komt Bloembollencultuur aan d< orde en misschien is dat wel het ernstig ste bericht van de drie. Zoo gaat het niet goed met Haarlem. De hoop zij hier uit gesproken, dat al het mogelijke gedaan zal worden om den zetel der Vereeniging voor de stad te behouden en daarmee, zooals gezegd, tevens het belang van de streek en van de Vereeniging te dienen. Een ruime blik en frisch initiatief bij alle betrokkenen zullen dit kunnen bewegen. R. P. hevigst gevoeld worden in de Britsche bezettingszone, en het odium daarvan zal vallen op Groot-Brittannië als be zettende mogendheid. Daarom eischt de toestand, aldus Srnuts, dat de geallieer de politiek grondig gewijzigd wordt. De Vereenigde Naties vormen het positie ve opbouwende antwoord op Hitiers destructieve plannen. „Vernietig met alle middelen het Duitschland van Bismarck en Hitier", zoo zeide Smuts, „doch tracht niet een groot historisch volk van zijn bestaans middelen te berooven". Engeland als schakel. Smuts wijdde verder een beschou wing aan de positie van het Britsche imperium in de machtsverhoudingen der wereld. Hij zeide: „De oprichting van de Vereenigde Volken en haar vei ligheidsstelsel geven een krachtig straal van hoop voor de toekomst, maar het zou onverstandig zijn om uitsluitend op die hoop onze toekomst te bouwen. Laat ons het Britsche gemeenebest bewaren als een krachtig bolwerk van vrede en een waarborg van onze beginselen en idealen. De Ver. Staten en de Sovjet-Unie be- heerschen het Oosten en Westen van onzen aardbol. Daartusschen ligt over de zeeën verspreid de Britsche groep, die wellicht tusschen beide machtspolen de factor van stabiliteit zal blijken te zijn. Laten noch Amerikanen noch Russen haar als een gevaar of als een bedrei ging van hun grootheid beschouwen. Laten zij haar integendeel beschouwen als een integreerend deel van de we reldveiligheid". Het woord is aan. Multatuli Misschien is niets geheel waar, en zelfs dat niet. Stalin weigerde tweemaal Op een gisteren gehouden persconfe rentie heeft president Tru .ian onthuld dat hij Stalin tweemaal heeft uitgenoo- digd hem op het Witte Huis te komen bezoeken, dóch dat de Sovjet-Russische staatsleider beide uitnoodiglngcn om gezondheidsredenen afsloeg. De ei rsfe invitatie werd gedurende de conferen tie van Potsdam gedaan, de tweede kort geleden tijdens de ministersconfe rentie te Parijs. Spanning en Italië in Frankrijk Uit Milaan wordt vernomen, dat de politieke spanning in Italië met het uur toeneemt in het zicht van de a.s. Zon dag te houden algemeene verkiezingen voor de constituecrende vergadering en het referendum dat beslissen moet over de-vraag: monarchie of republiek. Het eerste teeken van die spanning viel gisterochtend te bespeuren, toen solda ten en burgers in de stad met elkaar in bosing kwamen, waarbij twee soldaten gewond werden. Er zijn 29 millioen kie zers die voor het eerst mogen stemmen. In Frankrijk werden de laatste toebe reidselen getroffen voor de algemeene verkiezingen van morgen, waarin voor de tweede maal een const it ueerende vergadering tot stand moet komen voor het ontwerpen van een grondwet, nadat in het referendum van 5 Mei j.l. het so cialistisch-communistische ontwerp door het kiezerscorps was verworpen. rl met de op Schiphol nog steeds hoersche scinpnoi nog- siccus iiccrscnciuie siiikiiiu' wit etrocpen. Voorloopig bepalen zij zich tol het optrekken barakken. De vlag op de eerste barak ,i..i eenlge (lagen geniet „.(rakken. De dakbedekking l>eg< daar kken *t do Een regelmatig verslag van wat zich op het Neurenbergsche tribunaal af speelt ,is voor een dagblad dat bo vendien in een zeer beperkten omvang verschijnt onbegonnen werk en bo vendien tamelijk nutteloos, daar de ein- delooze verhalen van de beklaagden en hun verdedigers over zaken. die eigenlijk weinig met de beschuldiging hebben uit te staan, voor het. publiek weinig interessants hebben. Bovendien levert het verhoor der getuigen meestal weinig belangwekkends, zoodat de lan ge duur van het proces eigenlijk een hopeloos-vervelende geschiedenis is ge worden, die slechts nu en dan word£ onderbroken door een sensationeel in termezzo. Wal voor Nederland liet meest van belang is de behandeling van de zaak tegen Seyss Inquart laat zich nog steeds wachten. Sauckel is nog steeds niet klaar en Jodl komt dan nog voor Seyss Inquart, zoodat Pinksteren goed en wel voorbij zal zijn voordat de ge wezen Rijkscommissaris in het getui- genbankje zal verschijnen om. zooals gebruikelijk, zijn onschuld te betuigen. Oorspronkelijk zou de verdediging van Seyss Inquart doordat hij met von Pa pen geruild heeft, op 3 Juni a.s. hebben moeten beginnen, doch zooals in Neu renberg gewoonte is geworden, is dit tijdschema rijkelijk overschreden. D=*t schijnt twuuvuis w>t don afloop van het proces betreft ook zoo te wor den. want de verwachting van den pro cureur-generaal Jackson, dat het vonnis in Augustus zou zijn geveld, kan prac- tisch niet worden vervuld. Het verhoor der persoonlijk-beschuldigden zal tegen begin Juli zijn beëindigd. Daarna ko men de organisaties aan de beurt, die een maand in beslag zullen nemen. Tus schen het laatste verhoor en de uit spraak zullen ongeveer twee maanden verloopen, aldus heeft Jackson mede gedeeld waaruit te concludeeren valt dat de vonnissen waarschijnlijk pas be kend zullen zijn tegen dat „de bladeren beginnen te vallen". Het proces zal dan ongeveer tien maanden hebben geduurd zoodat de tijdslimiet, die de geallieer den aan de oorlogsmisdadigers gegund hebben om hun onschuld aan te toonen, waarlijk niet te kort kan worden ge noemd. De geschiedschrijvers hebben een be hoorlijke verzameling feiten, in hun oorspronkelijke verhouding gerang schikt, ter beschikking gekregen om een waarachtig beeld van de wereldhisto rie, zooals zij zich tusschen de jaren '30 en '45 ontwikkelde, op te teekenen. 4000 documenten, die door de geallieer den voor dit proces werden bijeenge bracht tezamen acht boekdeelen vor mend zullen voor het nageslacht reeds lectuur vormen die de moeite v n een studie waard is.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1