Haarlems Dai De Heemsleedsche Sportparken RGANON Engeland berispt de Roemeensche regeermg Besluit van Moskou niet nagekomen s -pax saxauav iNd-Loi ma^uuijao Zatcrdac I Juni 1946 Waar komt de nieuwe zweminrichting Heemstede heeft mooie sportparken die hun 10-jarig bestaan al achter den rug hebben. Er wordt wel eens geklaagd over de financieele lasten die daardoor op de gemeente drukken, maar een dergenen die bij de exploitatie betrokken zijn, noemde dit overdreven. Vooral in den laatsten tijd nu er een directeur is die met de leiding belast is, gaat het zeer goed. Bovendien wordt bevorderd, dat Heemstede meer attracties krijgt. 'Zoo zal nu de volgende maand het concourshippique, dat vroeger een jaarlijksch succes in Hoofddorp was, in Heemstede gehouden worden. Gerekend wat, dat dit alleen aan vermakelijkheids belasting voor de gemeente een ontvangst- post zal zijn van 5000. Als de proef slaagt, kan Heemstede ook in de komende jaren op dit paarden-festijn rekenen. Het tekort op de Sportparken is 20.000 per jaar. Maar daarbij moet men beden ken. dot Gedeputeerde Staten indertijd den eisch gesteld hebben, dat de grond in 60 jaar zal worden afgelost. Als die tijd verstreken is, zijn de gronden dus onbe last eigendom van Heemstede. Het wordt dus een mooi spaarpotje, want die gron den zijn eenige tonnen waard. Bovendien krijgt Heemstede elk jaar zijn vermakelijk heidsbelasting. Ook dat worden flinke be dragen. al zijn die natuurlijk niet zoo.hoog als in den tijd toen R.C.H nog eerste klas- ser was. Om de kosten te verlichten, is nu bewerkt dat ook H.B.C. (wier terrein aan den Heerenweg in oorlogstijd vernield is) op het R.C.H-veld speelt. De andere sportvelden zijn ook steeds bezet en goed verhuurd. Doordat nu ook de zwemvijver bij.Groe- nendaal en de tennisbanen in Groenen- daal onder den dienst der Sportparken vallen, was het mogelijk de verdeeling van het personeel in deze wisselende sei- zoenbedrijven zoo goed mogelijk te maken De zwemvijver werkt nu zoo financieel voordeelig, dat de uitgaven door de in komsten geheel gedekt worden. Althans in den laatsten tijd, toen er zooveel gezwom men werd. door tekort aan zwemgelegen- heid in Haarlem. Maar ook nu is er nog veel liefhebberij voor den zwemvijver. Men weet, dat door den tijd. als de grond waarop de zweminrichting nu staat, noodig zal zijn voor de vergrooting der begraafplaatsen, een nieuwe'zweminrich ting moet worden gebouwd. Men heeft daarvoor al eenige terreinen op het oog. Er was ook wel eens aan gedacht die in „Meer en Berg" onder te brengen en het heerenhuis dan te exploiteeren als restau rant. Nu dit deel van „Meer en Berg" aan een ander verkocht is, kan dit plan niet doorgaan. Het kan nog onder oogen gezien worden om een ander stuk van „Meer en Berg", dat nog te koop is (men weet, dat de gemeente over dezen aankoop onder handelt) te bestemmen voor de nieuwe zweminrichting. Het is evenwel niet de bedoeling een openluchtbad te maken, zoo als men dit wel in vacantie-oorden heeft. Heemstede moet een zweminrichting voor de Heemstedenaars hebben! De weg naar betrouwbaarheid Waar hij heenvoert, daar houdt een uitgebreide staf van chemici en medici dagelijks dit Ideaal in stand De naam „Organon" moet vóór alles een garantie blijven voor de best mogelijke geneesmiddelen en medi sche preparaten. Hun wetenschap- Selljke toewijding vindt U terug in rganon's vitamine-preparaten; volgens vele doktoren behooren ze tot de beste, die Nederland kent. 8 preparaten uU de Davitamon-serie D av it am on A-D voor kinderen Davit am on „5" 5 vitamines in 1 dranér voor iedereen. AGENDA ZATERDAG 1 JUNI. Concertgebouw: Accordeon-concert er Hawaiïan Serenaders, 20 uur. Rembrandt: Rare kostgangers (14 j.). I'alace: Zes dolle dwazen van de marine. Luxor: De terugkeer van de Roode Pimpernel (14 j Deze drie 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 2000 Vrou wen (18 J14. 16.30. 19 en 21.16 uur. Luxor: N'achtvoorstelling van ..Intermezzo' 24 uur (Ten bate van Venray). ZONDAG 2 JUNI Stadsschouwburg: Een fijn span. 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 3 JUNI. Stadsschouwburg: Jeugdballetten. 20 uur. Begijnhofkapel: I.es conférences francaises. M Kené Lalou. 20 uur. Bioscopen: als Za terdag. Ter zijner tijd zal vermoedelijk wel overwogen worden, of het finartcieel mo gelijk is, een zweminrichting te maken die ook als gesloten inrichting (binnenbad) gebruikt k^n worden. Er zijn verschillende systemen daarvoor in ons land. Het sy steem uit Arnhem (een los dak. dat weg geschoven kan worden) voldoet evenwel, naar deze deskundige zei, niet. Het meest practisch bleek het systeem van het Sport- fondsenbad te Haarlem. Een gecombineer de inrichting (buiten- en binnenbad) is. evenwel duurder van bouw en exploitatie Er zou nog onderzocht moeten worden of er voldoende zwemmers in Heemstede zijn, die daarvan gebruik zouden maken. Bij de restauratieplannen van de zwem vijver bij Groenendaal is al gerekend op een verplaatsing in de toekomst Alles is zoo gemaakt, dat het materiaal in de toe komst ook gebruikt kan worden in de nieuw te bouwen inrichting. Kinderspeelplaatsen in Heemstede worden." kan er gespeeld TS.V.V. vóór fusie metE.Y.C. Het rapport inzake de fusie N V V. E.V.C. is unaniem in de hoofdbesturen- vergadering van het N.V.V. aanvaard. Hiervan is op 17 Mei aan de E.V C. kennis gegeven. Het N.V.V. acht de fusie alleen mogelijk, als de E.V.C. de beginselverklaring van het N.V.V. onderschrijft en als de bij de E.V.C. aangesloten bonden de garantie geven geen stakingen of andere conflicten welke direct of indirect tegen het N.V.V. zijn gericht, te zullen uitlokken. Binnen 14 dagen zou de E.V.C. haar beslissing moeten meedeelen. Deze termijn is .ver streken en de E.V.C. heeft haar beslissing nog niet bekend gemaakt. De raadsverkiezingen te Haarlem Staatk. Geref. Partij. De Staatkundige Gereformeerde Partij te Haarlem besloot deel te nemen aan de raadsverkiezingen met een eigen lijst. Als candidaten worden gesteld; 1. W M. Bou- terse; 2. G. v. d. Dool; 3. D. Zwitser; 4 J de Graaf en 5. Jac. van Es. Er gingen stemmen op contact te zoeken met de Christ. Hist. Unie. Besloten werd voorstellen af te wachten. Bij de Donderdag gehouden Prov. Sta- ten-verkiezing werden op de lijst der Staatk. Geref Partij te Haarlem 331 (0.4*/«) stemmen uitgebracht. Heemstede had reeds twee kinderspeel plaatsen, één neutrale en één R.K beide gevestigd aan de Sportparklaan. De ge meente heeft nu een terrein aan de Glip beschikbaar gesteld, om ook daar een Speeltuin in te richten. „Volksherstel" te Heemstede heeft hot goede voorbeeld van „Volksherstel" te Haarlem volgend voor den neutralen speeltuin aan de Sport- 'parklaan en voor den eveneens neutralen speeltuin aan de Glip, elk 1500 beschik baar gesteld voor het aanschaffen van werktuigen. In den oorlog was vrijwel al het*materiaal van den speeltuin aan de Sportparklaan geroofd, om als brandstof te dienen. Nu heeft ook de R K. speeltuin aan den Sportparklaan aqn „Volksherstel" om zoo n subsidie gevraagd. Ons werd verzekerd, dat die zaak dezer dagen wel in orde zal komen. Het is zeker, dat er nog dezen zomer zelfs nog voor de groote vacantie begint, in de speeltuinen door de Heemsteedsche jeugd geispeeld zal kunnen worden. Dansavond Irene Getrey Irene Getrey, die gisteravond in den Stads schouwburg een dansdemonsti atie heeft ge geven, legt In haar dansen meer spanning dan ontspanning. De verlossende werking van de rhythmlsche lichaamsbeweging deed zich eigenlijk eerst aan het slot gelden, toen zij in een Poolsche volksdans het tempera ment ten toon spreidde, dat ook den toe schouwer met de opwindende vreugde van lenigheid, losheid en levenskracht bezielt Overigens bleef zelfs in mimische dansen als de drie hofdansen, de hartstochtelijke dans met de trom, dchumorlstlsche „Dorpsgek" en het karakterlseérende „Femme" het tra gische moment overheerschen, waartoe ook het zorgelijke masker bijdroeg. Deze danseres toont een voorliefde voor de mineur; suggestief waren haar gebaren in Ravel's Valse dans 1' ombre en vooral ln Thuiskomst, waarin men het smartelijk weer zien vermoedde van een emigrant, die na afloop van den oorlog zijn geboorteplaats verwoest Vindt en door strecling van de bouwvallen en van het stof der straat zijn droeve liefde uitviert. Interessant waren de drie „Dansen ln stilte", symbolische dansen zonder muziek, waarin de plastische techniek ich zin zuive ren vorm openbaarde Bewonderenswaardig ls de zin voor kleur, die uit de van smaak getuigende costumes en de zorgvuldige llchtkcuze bleek. De ont werpster Felieie Singer koltil met den mtizi- kalcn begeleider Peter van Zanten mede een compliment toe. H. G. CANNEGIETER. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling ln de Groole of St. Bavo-Kerk te Haarlem gegeven op Dinsdag 4 Juni 1946 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: l. Fantasie en Fuga g kl. t„ J. S. Bach; 2. a. Pavane, W. Byrd: b. Gavotte. Padre Martini; 3. Prélude, fugue et Variation, César Franck; 4, Improvisation Caprice. Jos Jongen; 5. Slnfonia, Fantasia. Fuga, Intermezzo, Finale, II. Andriessen. WAJANG POERWO de kunst van den dalang. Op Java is het wajang-spel wel zeer populair. Iedere Javaan, groot of klein, arm of rijk, kent de figuren die uitgèbeeld worden. Van heinde en verre komt men om te genieten van de kunst van den dalang of wajang-vertoonét. Er bestaan tal van soorten wajang, het oude scha duwspel op zeil geprojecteerd, maar ook het spel met levende acteurs. Doch alle wajang-spelen hebben een diepe strekking en geven het leven weer in al zijn rijke 6chakeeringen. Het volle, werkelijke leven ken nen wij nu ook weer in ons vader land. Het leven met al zijn vreugden en zorgen. Zorgen ook voor de huisvrouw. Wat prettig, dat die zorgen zoo verlicht worden door De Gruyter. Niet alleen betere waar, maar weer net als vroeger tien pro cent korting. Ja. dat zijn dingen waar men wat aan heeft in het leven. Dat is de kunst van De Gruyter. Adv Govi.'. gedoobe van WONING h-eerenhuis, vUla) te Haarlem of om- sevliiK- Evt. gestoffeerd. Grao# vrije keuken. Br. No. 1738 Bur. van dit blad. Adv. De treinverbinding met Zandvoort Voorbereidingen voor druk vervoor. Maandag gaat weer de eerste electrische trein naar Zandvoort rijden. De eerste trein die in Zandvoort aankomt, za! eenigs zins feestelijk ontvangen worden. Het ge meentebestuur zal daarvoor zorgen, ter wijl ook de bewoners van plan-Noord plannen hebben. Voorloopig rijden de treinen om het uur uit en naar Amsterdam. Op drukke Zon en feestdagen zal getracht worden dien sten in te lasschen. 't Perron te Zandvoort wordt 100 Meter verlengd, opdat met lange treinen gereden kan worden. Bovendien wordt op het emplacement dubbel spoor gelegd met een wissel, opdat ook een half uurs-dienst gereden kan worden, hoewel er op het baanvak Zandvoort-MDverveen nog slechts enkel spoor ligt. Zandvoort is de Ned. Spoorwegen dank baar voor hun medewerking! Nieuws uit het buitenland Het eerste schot dat een Duitsch politie agent sedert de „herbewapening" van de Düitsche politie dezer dagen te Berlijn loste, doodde een burger die probeerde radiotoe stellen te stelen uit een winkel. Volgens een Amerikaansch rapport ne men de roofovervallen en andere misdaden In de Amerlkaansche bezettingszone van Duitschland groote proporties aan. De Engelsche regeerin-g heeft door tusscherikomst van den Engelschen ge zant te Boekarest, Adrian Holman, een nota aan dc Roemeensche re geering overhandigd, waarin zij ver klaart. dat zij op grond van inlichtin gen uit de beschikbare bronnen tot haar leedwezen tot de slotsom is gekomen, dat de verzekeringen, die dc Roemeen sche regeering 8 Januari over de vrij heid van drukpers, spreken en gods dienst over het recht van vereeniging en het zoo spoedig mogelijk in volle dige vrijheid houden van verkiezingen heeft gegeven, niet voldoende door de Roemeensche regeering noch naar de letter noch naar den geest, zijn verwer kelijkt. De nota zegt o.a.: „De Engelsche regeering ziet met groeiende ongerustheid het voortduren van de bestaande toestanden in het land en eischf. dat de Roemeensche regeering onmiddellijk stappen zal nemen, in over eenstemming met de verzekeringen van de Roemeensche regeering en in ge volge het tc Moskou genomen besluit, om aan verschillende misstanden een einde te maken". Roemenië reageert. Nadat de Engelsche gezant te Boeka rest op 27 Mei een nota van de Engel sche regeering bij de Roemeensche heeft ingediend, waarin Engeland onder meer constateert, dat er nog geen beslissin gen schijnt genomen te zijn, wanneer de verkiezingen zuLlen worden gehou den, heeft Groza. de Roemeensche pre mier heden verklaart, dat de algemeene verkiezingen in Roemenië in Augustus of begin September van dit jaar zullen worden gehouden en mogelijk reeds eer der, indien de noodige voorbereidingen voltooid zijn. Groza deelde aan een cor respondent van Reuter mede, dat zijn reegering hiermee zoowel tegemoet komt aan de verlangens van de oppositie, die tegen spoedige verkiezingen !>ezwaar hebben, als in overeenstemming handelt met de haar ter conferentie te Moskou opgelegde verplichtingen. Het strandleven te Zandvoort l>c «roede oude toestand keert- terug. Vóór den oorlog, bestond de regeling, dat in Zandvoort niet gebaad mocht worden bij het gedeelte van het strand waar stoe len stonden. Ook mocht daar niet in bad pak rondgeloopen worden. Wel als een" badjas gedragen werd. Toen de Duitschers kwamen hebben zij bepaald, dat het strandleven vrijer moest zijn, overal baden en overal vrij rond- loopen in badpak. Dat gaf in sommige ge vallen gegronde reden tot aanstoot, vooral omdat er verschil is tusschen badpakken. Vooral mannen die alleen een zoogenaamd „driehoekje" droegen gaven ergernis. De Duitschers zijn gelukkig afgetrokken. De burgemeester heeft, ook aangespoord door de ervaringen die den laatsten tijd zijn opgedaan, besloten weer tot den ouden toestand terug te keerén. Dus niet bader» en in badpak loopen bij en op het stoelen- deel. Wie wil zwemmen moet naar de n'aatsen voor het baden aangewezen. Daartoe geeft ook aanleiding het feit, dat alleen daar toezicht is. En baden zonder toezicht blijft gevaarlijk. Daartoe werkt ook het mijnengevaar mee Er moet im mers nog altijd met het gevaar van mijnen rekening gehouden worden. Eenige dagee geleden zijn twee mijnen, op eenigen af stand van de kust, tegen elkaar geslagen, wat een vreeselijke ontploffing tengevolge had. Natuurlijk is het niet de ^bedoeling dat iedere agent met een boekie klaar staat om een „bon" aan overtreders te geven, maar mensohen die ergernis geven, krijgen onmiddellijk, een bekeuring Verder zal met» waarschuwingen opvoedend gewerkt worden in de gewenschte richting. Vrijdag heeft de burgemeester alle st.randpachters bij zich laten komen om hun duidelijk te zeggen waartoe de maat regel genomen is. Het ls een belang voor Zandvoort dat aan het strand alles goed en ieder er graag is Op het vrije strand in Noord en Zuid mag in badpak geloopen worden. Alles is dus tot den ouden toestand teruggekeerd. Alleen het stille strand in het Zuiden nog wat kleiner dan vroeger, daar een deel nog niet is vrijgegeven, omdat daar nog munitie in bunkers ligt. Noodlottig spel met bom Gistermiddag waren vijf Amsterdam- sche schooljongens aan het vuurtje^stoken in de duinen te Egmond-Binnen. Zij wierpen een bom in het vuur, waarop een hevige explosie yolgde. Een der jongens werd 50 Meter weggeslingerd, twee anderen ernstig gewond De eerste is in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden, dc beide anderen zijn ter ver pleging in het Roode-Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. BIOSCOPEN LUXOR. „De terugkeer van de Roode Pimpernel" is een vervolg op de film, waarin Leslie Howard een bewonderens waardige creatie van den Engelschen Lord Blakeney uit den roman van Madame Orckzy „De Roode Pimpernel" leverde. Ook deze nieuwe avonturenreeks van den menschenreddor uit de Fransche revo lutie is een boeiend en interessant ver haal geworden, dat met veel vaardigheid op het celluloid is gebracht Ofschoon de hoofdfiguur er niet irt slaagt, Leslie Ho ward te doen vergeten, mag men de wijze waarop hij den fattcrigen. verveelden jonker doet overgaan in de heroische fi guur van den onvervaarden kampioen der Fransche terréur-slachtoffers niet onvermeld blijven. Het journaal Is ..up to date" Men kan de internationale ontmoeting van Don derdag in het Deurncschc stadion zoowel ils do vlucht van de „Rotterdam" naac New-York aanschouwen. REMBRANDT. Pi etentielooze zang en muziek doorspekt het weinig zeggende verhaal van „If I had' my way", waarin Bing Crosby on het in het jaar v-.i productie (1939) nog zeer jonge film- sterretje Gloria Jean op- verdienstelijke wijze het vocale gedeelte verzorgen. Lief hebbers van lichte muziek of van een bij- de-hand klein meisje zullen zeker hun genoegen aan deze film beleven. Hoewel wij Crosby wel eens beter op dreef heli- ben gezien, twijfelen wij er niet aan, of hij zal er weer in slagen, zijn bewonde raars onder de betoovering van zijn wonderlijk stemgeluid w"ten te brengen. PALACE. Na een v irsnrogramma, waarin een Japanschc propagandafilm de tendenzicuse Japahsche visie op den Pcarl-Harbour-aanval weergeeft en een brillam kleurenfilmpje den toeschouwer voert door de schoonc omstreken van Londen, komen spelers van naam als net bekende Engelsche duo Flanagan and Allan en vele ander-n een stortbui van nonsens over het publiek uitgieten. In ver bijsterende vaart en met behulp van Alladin's wonderlamp verzeilt een zes'al onbetaalbare dwazen op een oorlogsbo dem vandaar in een lustslot en tenslotte op een jachtpartij cn zoo tusschen duim en vinger smeden ze een hevig verliefd paar aaneen en vele complotten tegen hun superieuren. In elke omgeving zetten zij alle verhoudingen op hun kop, zoodat een aaneenschakeling van meest on- verwachte situaties ontstaat, waar „'ie geest uit de lamp" een meestal fou tieve - draai aangeeft Ken klucht van formaat eri geladen met kostelijke humor, die nergens oubakken of afgezaagd wordL Wie anderhalf uur onbezorgd wil lax-hen wende zijn schreden naar „The Crazy Gang"!

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5