Minister JLieftlnek pleit voor inschrijvingen in het Crootboek Korf en Bondig Avonturen van Wag en Warrel Eenige mogelijkheid om geblokkeerde saldi vrij te krijgen Dp minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck. heeft Vrijdagavond een radio rede gehouden, waarin hij zeidc, dat het geblokkeerde geld voor de rechthebben den eer ongezellig bezit is. De kansen op deblokkeering zijn steeds geringer gewor den en zijn bezig geheel te verdwijnen. Dé. eenige bestemming, die practisch is overgebleven is belastingbetaling, ook al een vrij onaantrekkelijk doel, dat boven dien moest worden beperkt tot achter stallige belastingen en zekerheidstellingen, in afwachting vafi de invordering der ver mogensaar wasbelasting en van de ver mogensheffing ineens. Tegen twee gangbare misvattingen, die zich in dit verband voordoen wenschte de minister met name te waarschuwen. Eenerzijds zijn er velen, die geneigd zijn hun geblokkeerde saldi nog steeds als geld te beschouwen, en die aan de omstandig heid dat zij <3it zoogenaamde geld voor hun bedrijfsvoering noodig hebben, het recht meenen te ontleenen op automatische deblokkeering Deze opvatting miskent het wezen van de blokkeering. Geblok keerde saldi kunnen bij de financiering van het bedrijf niet als beschikbare mid delen worden beschouwd. Geblokkeerde saldi zijn echter niet voor goed voor de eigenaren Verloren. Hun be zit is niet door de overheid geconfiskeerd. Het, geblokkeerde geld vormt wel degelijk e-n vermogensbestanddeel. Wanneer men in dè gelukkige omstandigheid verkeert, dat men geen zware belastingaanslagen hjeft ontvangen of heeft te verwachten, dan vertegenwoordigt het een waardevolle /Cserve, waai van men straks ongetwijfeld het bezit zal leeren waardeeren. Dat oogen blik zal eerst recht aanbreken, wanneer het geblokkeerde tegoed kan worden om gezet,in vrij geld. Daartoe bestaat slechts één weg open. n.! door met het geblok keerde geld een inschrijving te koopen in het Grootboek 1946. De gelegenheid daar toe zal worden opengesteld van 4 tot 14 Juni a.s. Dé grootboekinschrijving kan in de eer ste plaats worden aangewend tot betaling van een opgelegde zekerheidstelling en van aanslagen in de vermogensaanwasbe- lasting en straks in de vermogensheffing ineens. Voorts ooent zij den weg om ge blokkeerd tegoed in vrij geld omgezet te krijgen. Dit begeerenswnardige doel kan echter nog niet terstond worden bereikt Ingevolge de leeningsvoorwaarden zal daarmede een periode van maximaal 2'/s jaar gemoed zijn. De grootboekinschrijvingen kunnen niet dadelijk over de geheele linie tegen vrij geld overdraagbaar worden gesteld en voor deze belegging is niet de vorm van verhandelbare staatsobligaties gekozen, omdat allereerst tegen deze oplossing een technisch bezwaar is, dat er millioenen obligaties zouden moeten worden gedrukt. In de tweede plaats bevinden zich juist onder de ingeleverde bankbiljetten, waar van de tegenwaarde op geblokkeerde re keningen werd goedgeschreven, de groot ste bedragen aan zwart en besmet geld. Bovendien zijn er personen en lichamen dij hebben toegelaten, dat op hun naam gelden, toebehoorende aan derden, zijn in geleverd. De fiscus is met het onderzoek naar deze gelden nog verre van gereed. Zou men nu vóór de voltooiing van het fis cale onderzoek en vóór de veiligstelling van de belangen, die de belastingadmini stratie bij alle hier bedoelde personen en lichamen heeft, de gelegenheid hebben ge boden om de geblokkeerde saldi om te zet ten in verhandelbare obligaties, dan is duidelijk wat er met deze vermogens zou zijn gebeurd. Ieder, die zich aan den greep van den fiscus had willen onttrekken, zou deze obligaties ten spoedigste hebben ver kocht en de opbrengst wel hebben weten weg te werken ten nadeele van de schat kist. Zoolang het geld van deze herkomst op geblokkeerde rekening of in het groot boek staat geboekt, kan daarvan geen sprake zijn. In de derde plaats moest van een te snelle verhandelbaarstelling van het-groot- boek-vervangende-obligaties ln handen van ettelijke honderdduizenden,waaronder zeer velen, die geen spaar- of beleggings ervaring bezitten, worden gevreesd, dat deze reserves op grooten schaal voor di recte verbruiksdoeleinden zouden worden aangesproken, hetgeen de jacht ïaar co sumptiegoederen zou hebben vergroot. In de vierde plaats zou bij een omzet ting der geblokkeerde saldi in verhandel bare staatsobligaties een ernstige koers daling te verwachten zijn geweest, hetgeen neer bedenkelijke gevolgen zou hebben Soldaat probeerde mortiergranaten De 22-jarige soldaat A J. O. had eenige jnortiergranaten van zijn garnizoen mee raar huis genomen In een weiland ach ter zijn woning te Hengelo (G.) trachtte bij deze granaten tol explosie te bren gen. Dit gelukte, doch met het gevolg, dat hij en zijn broer, de 18-jarige B. O. ernstig werden gewond. Beiden moesten in c*en ziekenhuis worden opgenomen Uit een onderzoek bleek, dat de on voorzichtige in de veronderstelling ver keerde, met nevelgranaten te doen te hebben. gehad, zoowel voor de bonafide beleggers als voor het staatscrediet. Het verhandel baar maken der Grootboekinschrijvingen, door deze om te zetten in obligaties, zal dan ook op zijn minst moeten wachten tot na de fiscale zuivering en het opleggen der aanslagen in de bijzondere heffingen, en ook dan nog zal moeten worden over wogen of de markt zonder schade aan het staatscrediet vrije verhandelbaarheid en vrije koersvorming toelaat. Verzetten de bovengenoemde bezwaren zich tegen het onbeperkt in vrij geld ver handelbaar stellen der grootboekinschrij vingen op dit moment, als de omstandig heden zich blijven ontwikkelen zooals wij hopen en mogen verwachten, dap zal het binnen een paar jaar mogelijk zijn en wellicht reeds eerder om dit standpunt te herzien en daarmee een verdere schrede te doen op den weg naar een vrijer ver keer van vermogenswaarden. Deelneming aan het Grootboek 1946, waarbij een rente van 3 wordt gegeven, brengt van de gang in het voorportaal. Als straks de buitendeur wordt geopend, kan men met deze inschrijving ter markt gaan. Verzuimt men echter den eersten stap te doen, dan is de kans verkeken. Politie en Brandweer te Haarlem De koi poor de gemeente Het is nog niet bekend hoe het zal gaan met de financiering van de kosten voor de politie en de brandweer te Haarlem. Daar over wordt nog onderhandeld met het rijk. Toen Haarlem nog (als een erfenis der be zetting!) de Staatspolitie had, was de opzet gemaakt, dat Haarlem aan het rijk ver goeden zou wat de politie in 1939 per inwo ner aan de gemeente kosje. Op de begroo ting voor 1946 is nog met dien stand van zaken rekening gehouden. Daarom is een post van 503.812 uitgetrokken, die Haar lem voor de politie aan het rijk zou ver goeden. Nu inmiddels uitgemaakt is dat Haarlem weer een gemeentepolitie zal hebben, wordt de geheele financiering an ders. Nu wordt gerekend op een rijksbij drage aan Haarlem in de kosten der po litie. Deze zullen namelijk, omdat ook van Den Haag uit aandrang is uitgeoefend om de getalsterkte bij de politie le verhoogen, lang niet gedekt worden met 503.812. Ten aanzien van de brandweer is ook een andere regeling op komst. Op de be grooting is onder de uitgaven een bedrag uitgetrokken van 46.633, berekend naar de kosten der brandweer voor Haarlem in 1939. Een Duitscher die geen Duitscher was De Haarlemsche politie had hier inder tijd een man gearresteerd, die voorgaf Duitscher te zijn. Aangezien men hier op zijn tegenwoordigheid niet gesteld was. werd hij naar de Oostgrens geleid. De Geallieerde autoriteiten bleken daar ech ter evenmin van hem gediend te zijn. Men ging daarom in Haarlem eens naspeuren, wat de nauwkeurige antecedenten van de zen Germaan waren. De Rijks-Identifica- tiedienst kwam er bij te pas en toen kwam aan het licht, dat Hans Werner, Hans Werner niet was, doch de „rasechte" Ne derlandsche onderdaan E. M. Waarom deze man zich voor Duitseher uitgaf, bleek al spoedig. De man was ontvlucht uit het interneerirtfcskamp Finsterwolde, maar dat was nog niet het ergste. Hij bleek een uitgebreid zondenregister te hebben, waar voor de Justitie hem zijn straf nog moest toekennen. De voorbereidingen voor de vereffening van zijn rekening worden thans getroffen. Hol Paviljoen'te Haarlem De plannen. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dal een plan bestaat, op het veld voor het Paviljoen in den Hout te Haarlem een Franschen tuin aan te- leggen. Een goed plan. Zooals het terrein er thans (en die toestand dateert al van vele jaren her!) bij ligt, is verkeerd. Het is een onooglijk grasveld, dat een slechte aansluiting vormt tusschen het monu mentale gebouw en deh Hout. Een gazon netjes houden is niet te doen, als het door de jeugd en ook door ouderen gebruikt wordt als een speelterrein. Als hier een fraai aangelegde tuin kgmt vroeger is wel eens gedacht aan een rosarium, terwijl ook de gedachte aan een mooi gazon, dat niet betreden mag worden, nog niet geheel opgegeven is die aansluit bij het gebouw, kan dat een mooi punt worden. Het is niet mogelijk gebleken eenig plan "nog voor dezen zomer uit te voeren. Daar om is het uitgesteld, maar gehoopt wordt het werk in het voorjaar van 1947 ge reed te hebben. De kinderen die er spelen komen vrijwel uitsluitend uit het dichtbij gelegen Rozen- priëel. De gemeente heeft er evenwel voor gezorgd, dat zij een ander speelter rein hebben, namelijk aan het Zuider Buiten Spaarne bij de Buitenrustbrug. Er zijn bovendien nog wel eenige ander^ terreinen in den Hout waar de kinderen kunnen spelen. Het voornemen bestaat daarvoor speciaal in orde te brengen een terrein aan den Wagenweg, tegenover de Spruitenboschstraat. AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland houdt in de maan den Juni, Juli en Augustus geen spreek uur fn Amsterdam. Ontvluchting liad geen succes In den nacht van 28 op 29 Mei j.l. heb ben drie gedetineerden, te weten: Lin deman, Bartels en Bottinga getracht uit de cellenbarakken te Scheveningen uit te breken. De commandant, zoowel als de ondercommandant waren op de hoogte van de poging, doch wisten niet wanneer deze zou worden uitgevoerd. Alle maat regelen waren inlusschen genomen. Af gesproken was, dat men de poging zou laten begaan, om te zien of, en welke hulp er van buiten zou komen. Men liet Bar tels komen tot ongeveer de Van Alke- madelaan, alwaar hij gegrepen werd door P.R.A. en politiepersoneel. Nadat Bartels gegrepen was, heeft men alarm geslagen. Lindeman en Bottinga werden in de tui nen van de bewakers, (die buiten de ge vangenis zijn gelegen) gearresteerd. Lindeman, die verlamd heette te zijn hetgeen door de kampleiding altijd werd betwijfeld, heeft kans gezien door het traliewerk heen te breken, zich van een muur van drie a vier meter te laten zakken, daarna over een muur van onge veer drie en een halve meter te klimmen, zich daarvan weer te laten zakken en met behulp van een fietsenrek over het kippengaas heen te klimmen. Het verdere gedeelte heeft hij geloopen. Na zijn ar restatie simuleerde hij echter weer niet in staat te zijn te loopen. Men heeft kans gezien om uit te breken door het traliewerk op de ziekenzaal (al waar zij verbleven), door te zagen en door middel van een zelf gemaakte sleu tel zich toegang te verschaffen tot de- aangrenzende kamer. Van daar uit hebben zij zich naar het dak begeven. aatste rustplaats van duizenden jonge Amerikanen Grootsche plechtigheid op Memorial-Day" In aanwe/.iglieid miii Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard weid te Mar graten (Ia) ter gelegenheid van „Memorial-Day", een herdenkingsplechtigheid gehouden op liet Anierikaansehe soidatenkerkliol'. Ruim 40.000 Limburgers wared getuige van deze uiting van dankbaarheid jegens de Anierikaansehe mannen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons vader land. Rij elk der rond negentfonduizend graven nas een kleine Anierikaansehe vlag geplant en waren bloemen neergelegd. Zij wisselden al' met de onafzienbare rijen witte houten kruisen. Tegenover deze sobere gedeiiktcekens waren twee vlagge- masten aangebracht, waaraan de Aiiieriknnnsehe en Nedeiiaridsche dundoeken in den voorjaarsvrind wapperden. Op korten afstand hiervan bevond zich een podium. Nadat Zijne Koninklijke Hoogheid, die per vliegtuig gearriveerd was, had plaats genomen tusschen de vele autoriteiten, ging de Amerikaansche legerpredikant voor in gebed. .Hierop 6prak de opperbe velhebber der Amerikaansche strijdkrach ten in Duitschland een rede uit. Waarom stierven zy? „Ieder jaar op den 30en Mei eert het Ame rikaansche volk zijn gesneuvelde soldaten. Op dezen dag is het de gewoonte om hun graven te tooien met de vlag voor welke zij vochten en stierven. Het is slechts en kele maSnden geleden sinds de tweede oorlog binnen den tijd van één generatie eindigde, een oorlog voor het behoud en herstel van de vrijheid voor alle volkeren, die een overwinning bracht voor de ver- eenigde naties" zoo begon spr. „Vandaag zijn wij hier te Margraten samen gekomen om de nagedachtenis van de tallooze man nen en vrouwen, die hun bloed gaven voor deze groote overwinning, te eeren. Het is met de grootste dankbaarheid dat ik namens het Amerikaansche volk onze waardcerlng uitspreek voor U, Nederlanders, die een laatste rustplaats verzorgden voor hen die hun leven gaven, wy weten dat gö ervoor zult zorgen, alsof het uw eigen landgenoo- ten waren." 143. De aanval werd herhaald en nu met meer succesin een oogwenk zat „de Stielle Vier" van onder tot boven vol met een krioelende massa sluip wespen, die het varende wagentje be denkelijk slagzij lieten maken. Warrel was ook niet van gisteren en weerde zich duchtig tegen de overmachtige vijanden. Maar het overwicht was wel een beetje te groot, tenslotte moesten Wag en zijn vriendje tijdelijk aanzien, hoe hun tegenstanders bezit namen van het vaartuigje. Maar een sluipwesp is een dom dier en weet niet veel af van dingen als een motor en een knopje zus of een pedaaltje zoo. Toen de aanvoer der van de Wespenbende Wag terzijde had geschoven, om^zelf achter het stuur te gaan zitten, en rechtsomkeert te ma ken, raakte hij met zijn harige achter poot per ongeluk een schakelaar aan, die Wag en Warrel zelf nooit durfden te gebruiken, omdat er bij geschreven stond: „Gevaarlijk!" De Wespengene- raal had zijn tivee tegenstanders nooit een beteren diëtist kunnen bewijzen! „Op dezen plechtigen dag dringt zich wederom de vraag aan ons op waarom zij stierven. Bestond er een ideaal zoo ver heven en zoo schoon, dat zij bereid waren er zoo'h hoogen prijs voor te betalen? In tegenstelling tot de legers, die de dicta tors gebruikten als wreede instrumenten voor meedoogenlooze agressie, werden on ze strijdende mannen en vrouwen geleid door een prachtig ideaal. Het was het ideaal, dat hen en de wereld werd voor gehouden door den grooten Amerikaan- schen president, die zijn leven gaf voor dezelfde zaak op den vooravond van de overwinning. Zijn onsterfelijke woorden weerklonken door de loopgraven, door de lucht en over de zeeën: „In de toekomst, welke wij zullen trachten een veilige toe komst te maken, wenschen wij een we reld, gebaseerd op de vier essentieele men- schelijke vrijheden." Minister Meynen neemt het woord Nadat kapitein Loudon de Nederland sche vertaling van deze rede had voorge lezen, nam de minister van oorlog, mr. Meynen het woord. De minister zeide, in het Engelsch sprekende, o.m.: „Vandaag is het een dag van herden king. Het is de dag, waarop alle Ameri kanen over de geheele wereld zich ver- eenigd gevoelen door de herinnering aan hun zonen, hun vaders, hun echtgenooten, die voor hun land, voor de bescherming van andere landen en voor de groote ge meenschappelijke zaak van vrijheid, recht schapenheid en rechtvaardigheid hun leven gegeven hebben. Wij, volk van Nederland, gaan er trotsch op, dat wij ons vandaag mogen scharen in deze eenheid, dal de oude banden van vriendschap, die -altijd tusschen Amerika en Nederland hebben bestaan, de laatste jaren zijn vernieuwd, dat deze vriendschap, die teruggaat tot den tijd toen Nederlandsche kolonisten in Amerikaansche aarde begraven werden, blijkt" aan de vele witte kruisen rondom ons van jonge Amerikanen, die ook voor Nederland hun leven gaven en in Neder landsche aarde hun graf gevonden hebben. Tegenover de dooden, die hier be graven liggen, kunnen wij getuigen, dat voorzoover onze twee landen be treft, wij hun idealen hebben vervuld en een groote wederkeerige vriend schap hebben opgebouwd, die naar de Nederlandsche regeering hoopt, van blijvenden aard zal zijn. Zij rusten in bevriende aarde en wij bidden den Heer, dat Hij hun dierbaren in de Ver- eenigde Staten van Amerika moge troosten. Mogen zij in de aarde van het land, dat zij met opoffering van hun leven hebben bevrijd, in vrede rusten." Na de beide redevoeringen had aa den voet van de vlaggcmasten de officieele kranslegging plaats. BINNENLAND De commissie van advies voor den arbeid van vrouwen en meis jes is dezer dagen door den minister van bin- nenlandsche zaken ge ïnstalleerd. Het secreta riaat der commissie is in handen van Mej. Mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, min. v. soc. zaken, Zeestraat 73, Den Haag Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de opcenten op de grond belasting ln deze pro vincie met 15 verhoogd. De gemeenten heffen 190 opcenten voor bebouw de en 110 opcenten voor onbebouwde eigendom- In een motie heeft de vergadering van de Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente, - gehouden te Amsterdam zich uitgesproken tegen een fusie met de Evan- gellsch-Luthersche kerk. Het congres van de heropgerichte SDAP zal niet, zooals oorspronke lijk was vastgesteld, op 8 Juni plaats hebben, maai' op Zaterdag 15 Juni. De tuchtrechtspraak voor de voedselvoorzie ning deelde in April 1946 1848 straffen uit, waarbij ln totaal f 15ö.95«,«8 aan boeten werd opgelegd. Aan waarborgsommen werd ontvangen f 10.500. Het baanvak Alk maar—Hergen aan Zee zal met Ingang van 3 Juni weer door de Ne derlandsche Spoorwe gen In gebruik worden genomen. De eerste automo biel na den oorlog, is door de Fordfabriek te Amsterdam afgeleverd. Het begin Is er dus. Haarlem en Omgeving Ds. D. J. Spaling, hulpprediker te Bloe- mendaal is beroepen te Noordwijkerhout (toe zegging). Candidaat A. J. M. Brussaard te Bloemen- daal is beroepen tot predikant bij de Gere formeerde Kerk van Sprang. Ds. I.. BHjdorp, pre dikant bij de Geref. Kerk van Overveen heeft bedankt voor het beroep naar Hilligers- berg. Het Provinciaal Kerk bestuur van Noord-Hol land der Ned. Herv. Kerk heeft toestemming verleend tot het stich ten van een 2e predi kantsplaats te Nieuw Vennep. Op 25 Juni viert de heer C. A. Martin Sr., thans werkzaam als schoonmaker bij de N.V. Joh. Enschedé en Zo nen. zijn 40-jarig jubllé. De Oranjevereenlging „Hoofddorp" wil de oudjes een prettigen dag bezorgen door geld beschikbaar te stellen voor versnaperingen en rookartikelen. Ds. J. Breeuwsma van Garsthuizen heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Nieuw Vennep (stand plaats Abbenes) aange- nomen. De Kerkeraad der Ned. illerv. Gemeente van Bloemendaal heeft besloten om financieele redenen de vestiging van een nieuwe (gewone) predikantsplaats in de gemeente uit te stellen. Het Chr. Fanfare corps Artl et Religioni te Haarlem, onder lei ding van H. N. van Os senbruggen, behaalde op het concours te Amster dam van den N. H. Bond van muziek ver- eenigingen, een eersten prijs ln de eerste afd. van den conccrtwed- - strijd en kwam hiermee in 't bezit van den wis selbeker. In den marsch wedstrijd werd nog een 2de prijs behaald. Ds. G. Koenekoop te Gouda is beroepen als predikant bij de Gere formeerde kerk (Onderh. art. 31 der K. O.) van IJmuiden. De gewestelijke af- dccling van de Ned. Baptisten Jeugdbewe ging hield op Hemel vaartsdag een conferen tie In de Porklaankerk te Haarlem. 300 jonge menschen werden toe gesproken door Ds. Rei- llng. Ds. Doornkamp en Ds. Tljman. De zangko ren der afdeellngen ver leenden hun medewer king.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6