Sill# Radio geeft Het sanatorium van het Roode Kruis in Santpoort Salomoagent. Een uiteenzetting van het Hoofdbestuur In ons vorig nummer hebben wij mede gedeeld dat de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur op 24 Juni te Haarlem een buitengewone algemeejie vergadering houdt om te beslissen over het aanbod van Hillegöm om den zetel der vereeniging van Haarlem te verplaatsen naar Hille göm. De gemeente Hillegom biedt aan ƒ100.000 en den grond van Treslong aan de Weere- steinstraat. Personen en organisaties uit die omgeving zijn bereid een obligatie- leening van 350.000 te geven tegen 2 rente op voorwaarde dat de Vereeniging zelf 250.000 voor het te 6tichten gebouw beschikbaar kan stellen. Er zou dus in totaal 700.000 beschikbaar komen, ver minderd met 100 000 die aan Haarlem teruggegeven zou moeten worden als de zetel uit Haarlem verdwijnt. Het hoofdbestuur deelt mede dat die 250.000 beschikbaar gesteld kunnen wor den. Een voorloopige schatting van een deskundige heeft aangetoond, dat voor 4',2 ton een nieuw gebouw te zetten is, zoodat 6 ton zeker voldoende is. Er zou dan komen een beursgebouw, met keu ringszaal, restaurant, vergaderzalen en kantoren. Het aangeboden terrein biedt bovendien ruimte voor een proef- en mon- stertuin, terwijl bovendien nog een de- monstratietuin zou kunnen worden inge richt op een aangrenzend terrein, dat ge kocht kan worden. Het hoofdbestuur besloot de aanneming van het voorstel Hillegom aan te bevelen. In het advies wordt gezegd: Het Haarlemsehe gebouw aan de Leid- 6chevaart voldeed maar matig; nu het bij na 7 jaar aan zijn bestemming onttrokken is geweest (terwijl nog geen uitzicht be staat dat het spoedig zal worden terugge geven), zal het grondige reparatie noodig hebben, welke, naar aller meening, ge paard zal moeten gaan met aanmerkelijke verbeteringen. De beurszaal heeft een slecht dak en onvoldoende gelegenheid tot ventilatie, de kantoorlokaliteiten zijn slecht en onvoldoende wat de ruimte aan gaat, de vergaderruimte is te beperkt, om enkele hoofdgebreken te noemen. Deskun dige globale ramingen toonen aan, dat te samen voor reparatie en verbetering door verbouw, gerekend moet worden met een uitgave van 126.000.terwijl een groote vergaderzaal met outillage daarvan dit bedrag met 100.000 zou verhoogen (af gezien van de kosten verbonden aan het weer bruikbaar maken van het proeftuin terrein). Hoewel een deel dezer uitgaven van de vorderende overheid zal worden terugontvangen, zal om het Haarlemsehe gebouw voor de huidige behoefte geschikt te maken, een aanzienlijk bedrag moeten woeden uitgegeven. 2. Het Hillegomsche plan maakt het mo gelijk een modern vereenigingsgebouw te stichten in combinatie met een proef- en monstertuin, welke aan hoogere eisch'en voldoet dan waaraan te Haarlem ooit kan worden voldaan, terwijl de combinatie met den demonstralietuin aantrekkelijk is. De Donderdagsche Hillegomsche Beurs zou met de Maandagsche te Haarlem worden gecombineerd, waarvoor de outillage voor eerstgenoemde zeer zou wordep verbeterd. Het verschaffen van méér kantoorruimte zou de concentratie van den arbeid van het organisatiewezen in het vak in de hand werken en een groot gemak betee- kenen." Het hoofdbestuur noemt aan dat uitga ven aan bouw- en inrichtingskosten be streden kunnen worden uit de beschikbaar kamende gelden. Als dat tegen de verwach ting, niet kan, zou zij zich het recht wil len voorbehouden op het besluit terug te komen. Tenslotte wordt nog gezegd: „In 1927 is onder ongeveer gelijke om standigheden uitgemaakt, "dat Haarlem HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. VARA 16.15 Men vraagt en wij draaien. 17.00 A. J. C.-uitzen ding. 12.30 City-halfuur. 18.15 Jan Corduwe- ncr. RNIO 18.30 Strijdkrachten progr. 19.00 Orgelspel. VPRO 19.30 Ds. B. J. Ans. RNTO 19.15 Voor gerepatrieerden. VARA 20.13 Pro menade-orkest. 21.00 Metropole orkest. 21.30 „Man over boord!" Groote luisterwedstrijd ten .bate van Volksherstel. VARA en KRO 22.00 Taptoe in Delft. 22.15 Gr.pl. 22.20 VARA Radio-Revue. HILVERSUM II. 415.5 M. KRO 17.15 Ballroom Melodians, 18.00 Diner- muziek. KRO 17.25 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 20.05 Lichtbaken. 20.30 Operette klanken 21 30 Als Hilversum I. 22.15 Avond gebed. 23.15 Gr.pl. 23.45 Salonmuziek. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 22.00, 23.00 Nieuws. VARA 8.15 Gram. muziek, 9.00 Tuinbouw, 9.15 Orgel. 10.00 Bach-eantate. 10.50 Arnhemsche Orkest Ver. AVRO 12.00 The Romancers. 12.40 Man nenkoor. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Gr.pl. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Orkest. VARA 17.00 GG-Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18 30 Voor de strijdkr TKOR 19,00 Studio- dienst. AVRO 20 05 Promenadeconcert. 20.40 Nieuwe ploten. 21.00 Hersengymnastiek. 21.30 Metropole-orkest 22.30 Piano. 23.15 Dansmüz HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 22 00 Nieuws. KRO 8.30 Hoogmis NCRV 9 45 Gr.pl. 1KOR 10.00 Kerk dienst. NCRV 11.15 Gewijde muziek. 11.45 Fransehc Orgelmuz. KRO 12.15 In 't Boeken- liuys 12 30 Lunchconcert. 13 40 Gemengd koor. 14 00 Viool en clarinet. 14.15 Schubert- progr. 15,20 Hoorspelletje. 16.30 Ziekenlof. IKOR 17.00 Prot, Kerkdienst NCRV 18.15 Ge wijde muziek. KRO 20 05 Hartveldkwartet. 20.35 Puzzlcrubrlek. 20.50 Czardasfürstin. 22.30 Klaas van Beeck. 22.45 Rede. 23.00 Als 22.30. 23,15 „Slotaccoord". geografisch dc meest gewenschte plaats is voor de vestiging van ons vereenigingsge bouw. Dit feit ziet het hoofdbestuur niet over het hoofd en het beseft dat dit nog wel zoo is. Maar aan den anderen kant. het Haarlemsehe gebouw en de ligging er van laten veel te wenschen over, ^terwijl uit verkeersoogpunt, een nauwelijks'9 K.M. van Haarlem verwijderd punt, (véél meer dan Haarlem te midden der bloembollen cultuur gelegen) evenmin als Haarlem zelf, bezwaarlijk bereikbaar kan worden beschouwd voor de verder-af wonende vakgenooten. Binnen korten tijd zal zoo staat wel vast het vervoer per auto en autobus zóó toenemen, dat de reis vanuit ,,de Noord" er zéér weinig door wordt verlengd, mede omdat de tram- en hope lijk ook de treinverbinding met Hillegom het dezen reizigers zeer gemakkelijk zal maken Hillegom in korten tijd te bereiken. De tramverbinding van het station Haar lem maakt de plaats van het Hillegomsche beursgebouw in weinig meer dan een half uur bereikbaar (met extra beurstrams in nog korteren tijd). Anders dan in 1927, toen de beslissing ten gunste van in Haarlem blijven viel, is er nu een uit verschillende deelen der streek blijkende gunstige meening omtrent dit plan-Hillegom, dat door het royale gebaar van de gemeente Hillegom en de obligatiehouders mogelijk wordt gemaakt. Van hen die aan Haarlem zouden willen vasthouden, wordt misschien een offer ge vraagd, maar een gelegenheid komt niet dagelijks voor om aan het vereenigings- leven, dat immers veel voor de economi sche ontwikkeling van het vak beteekent, een goede, naar de eischen des tijds inge richte huisvesting te geven." Maandag 3 Juni vergadert het hoofdbe stuur met de voorzitters (of een ander be stuurslid) der afdeelingen te Haarlem ter bespreking van de plannen. heeft secondanten noodig Franschen noemen berichten overdreven De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft aan de regeering van Siam in antwoord op haar beroep op den Veiligheidsraad geantwoord dat hij de Siamcësche klacht niet aan den Veilig heidsraad kan voorleggen, indien niet andere landen, die lid zijn van den Vei- ligheidsfaad, daartoe een naar hét hand vest verwijzend verzoek doen. De minister-president van Siam had geen beroep gedaan op het Handvest en den secretaris-generaal niet speciaal ver zocht de zaak aan den Veiligheidsraad voor te leggen, doch slechts gevraagd om sympathie, hulp én medewerking. Trygve Lie besloot daarom te wachten tot een lid van den Veiligheidsraad de zaak Siam eventueel naar voren wenscht te bren gen. Intusschen verluidt uit Fransche bron dat de berichten over de Fransche mili taire actie tegen Siam schromelijk over dreven zijn en feitelijk een geheel ver wrongen, tendentieus bééld van de wer kelijke gebeurtenissen geven. Het Fran sche Hooge C.ommissariaat te Saigon be stempelt de voorvallen als van geringe beteekenis, ontstaan tijdens het terug halen van door bandieten gestolen mate rialen, dat op Siameesch gebied was verborgen. „Indien men al van inciden ten kan spreken, aldus de Hooge Com missaris, dan zijn de berichten hierover sterk overdreven". De autoriteiten van Azerbeidsjan heb ben geprotesteerd tegen het feit dat de Engelschen Boesjir in Perzië aan de Perzi sche Golf nog niet hebben ontruimd. iet geel c<-trifieeerdo baanvak Amsterdni 1'iistc trein, <lie uit Amersfoort, vertrok, Amersfoort is officieel geopend. I)e was feestelijk versierd. Een tegenstelling tusschen hulp aan tuberculose-lijders en krankzinnigen-verpleging In onze artikelen over de krankzinnigen verpleging hebben wij er op gewezen dat er een ernstig tekort aan verpleegruimte is. Vooral in de provincie Noord-Holland, maar trouwens in het geheele land. Zoo ernstig is de toestand, dat dr. J. H. Pa- meijer te 's-Gravenhage, inspecteur van het Staatstoezicht, voor de naaste toe komst zelfs catastrophale gevolgen vrees de. Dit zei hij in verband met het voor nemen van Justitie, om het Provinciaal Ziekenhuis te Castricum bijna geheel te vorderen voor de verpleging van gedeti neerde N.S.B.'ers die geestesafwijkingen hebben. Daar dr. Pameijer tevens herin nerde aan het feit, dat de verpleegruimte voor krankzinnigen in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort verminderd is door het feit, dat daarvan een paviljoen in gebruik is genomen door het Roode Kruis, dat er een sanatorium voor tuber culose-lijders onder de oorlogsslachtoffers heeft gevestigd, kon daarin ook een critiek op dit feit gelezen worden. Het is te verklaren dat dit in kringen van het Roode Kruis een nuttige in stelling die mooi werk verricht in het belang der samenleving betreurd wordt, een feit, dat te gemakkelijker te verkla ren is als men nader kennis neemt van hetgeen zich in deze aangelegenheid reeds heeft afgespeeld. Wij moeten daarvoor teruggaan tot het tijdstip kort na de bevrijding. Het Roode Kruis kreeg toen de beschikking over het bedoelde paviljoen te Santpoort, om er een nood-ziekenhuis voor oorlogsslacht offers te vestigen. Later bleek even wel dat er in het bijzonder behoefte was aan een sanatorium voor lijders aan tu berculose onder de oorlogsslachtoffers. Het werd volledig daarvoor ingericht met een capaciteit voor 200 patiënten. Als zoodanig voorz'iet het in een zeer nijpen de behoefte. Er zijn uitsluitend patiënten rfpgenomen die ziek uit Duitschland of Indië kwamen. Alle bedden zijn bezet. Zoo zal het ook in de naaste toekomst blijven. En die naaste toekomst is nog al rekbaar te nemen. Deskundigen op het gebied der gezondheidszorg nemen aan, dat er wel een termijn van 10 jaar ge steld zal moeten worden voor de tuber culose, die in de oorlogsjaren zoo enorm is toegenomen, weer tot normale afme ting is teruggebracht. Het zal alleen mo gelijk zijn dit succes in 10 jaar te be reiken als de bestrijding intensief gevoerd wordt. Nu is van de zijde der belanghebbenden bij de Krankzinnigenverpleging er bij het Roode Kruis met klem op aangedrongen, het paviljoen te Santpoort zoo spoedig mogelijk te ontruimen, omdat men dit noodig heeft voor de eigen patiënten. Er is zelfs dc cisch gesteld hei tegen 1 Januari 1947 te ontruimen. Geen wonder dat dit feit bij het Roode Kruis teleurstelling gewekt heeft. Er is geen mogelijkheid het paviljoen op zoo'n korten termijn te ontruimen, tenzij men het pas aangevangen werk de verple ging van de tuberculoselijders onder dc oorlogsslachtoffers zou afbreken. Dit is gezien den ernst van den toestand niet verantwoord. Nu de zaken helaas zoo 6cherp zijn ge steld, is het van belang te herinneren aan wat de heer Ch. E. Visser, voorzitter der afdeeling Haarlem van het Roode Kruis het hoofdbestuur heeft het beheer van het sanatorium in handen van het af- deelingsbestuur gelegd bij dc opening van het sanatorium, die geschiedde door H.K.H. Prinses Juliana, als voorzitster van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, heeft gezegd. Hij wees er op, dat het gebouw waarin het sanatorium is ondergebracht, niet het eigendom van het Roode Kruis is, doch van het Provin ciaal Ziekenhuis. Deze verhouding vraagt de aandacht voor de mogelijkheid, dat het Provinciaal Hoog tegen een bankgebouw stond een verlaten ladder en halverwege die lad der zwaaide een eenzame emmer heen en weer in de zon. Op het plaveisel, dicht bij den voet van de ladder, heftig gebarend: twintig dertig menschen, met in hun midden een hond: één oor op en één oor neer. Even dacht ik door te loopen, want stel' je voor, dat er een glazenwasscherMaar men moet flink zijn en een mensch in nood kan ook m ij n hulp noodig hebben. Geen bloed en geen tranen waren ech ter de aanleiding tot de samenscholing: slechts de op-en-neer-geoorde viervoeter, die met een natten neus en een touw om zijn nek het witte middelpunt vormde, was het onderwerp van het luidruchtige straat-debat. „Jij ben' een idioot. Die hond is van mijn, kaak moar: hij luistert noar se naam" En waarachtig, bij den uitroep „Tommie" ging ook het óndere oor hemelwaarts. „Luister nou es effe juf, voor dat je gaat schelde", kwam een doffe mannen stem. „Dat beessie heb ik gekocht in een pepiere sakkie en toen was-tie zes weke oud. En as ik roep „Reksie" dan luistert-ie ook". Tommie-Reksie verhief ten tweeden male zijn gevlekt oor bij het noemen van zijn tweeden .naam. „As je me nou", moest de juffrouw toe geven. Maar het klaarblijkelijk reed6 langdurige dispuut werd onderbroken door een mar- tialen agent (er zijn nog martiale agen ten in Haarlem) die met ijverige elle bogen een bres in de omstanders werkte. Het heele verhaal werd aan den dienaar der veiligheid opgedischt en deze moest hooien, dat „Tommy, of hoe-d-ie dan heete mag" in den oorlog van zijn baas was weggeloopen. Drie jaren dook hij onder om daarna terug te komen. En de man had den hond eveneens drie jaar in huis gehad. Zoodat de conclusie van den agenii was dat het hondje, dat inmid dels zijn gevlekte lijf op de koele straat- stocnen had uitgestrekt en zoo nu en dan een bruin oog langs de omstanders liet dwalen, zoowel de vrouw als den man toebehoorde. Dit Salomo's oordeel had een nve- rechtsch effect want er zou een handge meen ontstaan zijn, ware de agent niet met de koelbloedigheid zijns ambts tus- schenbeide gekomen. Of de zaak op het bureau tot wederzijdsch genoegen is uit gezocht vermeldt de historie niet. Af wachten, of wij binnenkort een halven hond door Haarlems straten zien mar- cheeren. J. F. Stettinius trekt zich terug Radio New-York heeft Donderdagavond medegedeeld dat Stettinius is afgetreden als Amerikaansch vertegenwoordiger bij de Vereenigde Volken. Stettinius was niet tevreden over zijn betrekkingen met het departement van buitenlandsche zaken en voelde zicl^behandeld als „boodschap penjongen". Het Witte Huis bewaart het stilzwijgen over zijn aftreden. Ook door het departe ment van buitenlandsche zaken wordt dit bericht niet bevestigd of tegengesproken. Ziekenhuis de ter beschikking van het Sanatorium gekomen ruimte in de toe komst zelf noodig heeft en dat van het Sanatorium niet anders dan tot schade van de volksgezondheid zou worden verlangd dat het zijn taak on tijdig beëindigt of althans dat het Sana torium naar elders wordt verplaatst. Spreker zei evenwel vertrouwen te hebben in de wijsheid van de autoritei ten in wier handen de beslissing zal worden gelegd, welke belangen moeten prevaleeren. Tot zoover deze herinnering. Naar wij vernemen heeft het Roode Kruis zich bij de onderhandelingen bereid verklaard om het paviljoen te Santpoort te ontruimen uiterlijk na 6 jaar, tenzij eerder een passende behuizing elders wordt gevonden. Gehoopt wordt dat de tuberculosebestrijding in dien tijd zooveel gevorderd zal zijn, dat dit bij zondere sanatorium gemist kan worden zonder de volksgezondheid al te veel te schaden. Thans is geen ander onderdak voor dit sanatorium te vinden. Het bou wen van een nieuw sanatorium zou mil- lioenen kosten, terwijl er bovendien wei nig uitzicht bestaat dat zulke bouwplannen in de naaste toekomst uitgevoerd kunnen worden. De autoriteiten die de beslissing in deze aangelegenheid in handen hebben kun nen. nu de zaken zoo geloopen zijn, in derdaad voor de vraag gesteld worden, waarop de heer Visser in zijn openings rede zinspeelde: wat moet prevalceren de tuberculosebestrijding of de krank zinnigenverpleging? Het komt ons evenwel voor dat er een weg is om een antwoord op die vraag voorloopig en misschien zelfs voor de toekomst overbodig, te maken. Als de provincie Noord-Holland weer de volledige beschikking krijgt over het ziekenhuis te Castricum voor dc verpleging van haar patiënten dan wordt daarmee een ruimte van niet minder dan 700 bedden gewonnen. Dan vervalt althans voor den eersten Hjd de noodzaak om ook dc beschik king terug te krijgen over het pavil joen tc Santpoort. Maar dan zal het natuurlijk noodig zijn een andere gelegenheid te vinden voor de huis vesting der geesteszieken onder de N.S.B.'ers.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7