Haarlems Dagblad Franco vormt indirect vredesgevaar De Fransche verkiezingen Een Kampioenschap De Kabinetsvorming olljllj.)!! JA1IIQ 1-u.iuiik|(i aa 6«c .Ti«irc5>t>g No, 1834-t Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Direcleur-IIoofd red;» Robert Pecreboo Mumming; 3 «lunl 1010 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 U ET is maar zelden voorgekomen, dat A A in deze stad een voetbalkampioen schap in de eerste klasse werd behaald, zoodat het succes van Haarlem algc- meene aandacht verdient. Er is hard en volhardend voor gestreden, vooral nadat tegenslag tijdens het seizoen de kans bijna uitgèschakeld scheen te hebben. En een spelgehalte is bereikt, dat Haarlem zeker tot de ernstige candidaten in den nu ko menden strijd der zes afdeelingskampioe- nen om het landskampioenschap doet be- hooren. De vereeniging verdient harte lijke gelukwenschen en het elftal een com pliment met het bereikte resultaat. Dit temeer, omdat het in een levenstijd van bijna 57 jaar'Haarlem s eerste kam pioenschap in de eerste klasse is. De club en het elftal hadden, bij hun streven in dit seizoen, niet alleen tegen verschillende andere ambitieuse gegadigden voor het kampioenschap maar ook tegen Haarlem s eigen traditie te strijden. Die traditie, thans verbroken, was er geen van middel matigheid, maar wel van de uiterste wis selvalligheid. In sportkringen had Haar lem sinds haar eerste levensperiode den naam. de grilligste club des lands te zijn, die zich hardnekkig bleef onderscheiden door onverwachts van de sterkste» te win nen en even onverwachts van dc zwaksten te verliezen. Deze ongewone eigenschap heeft generaties va.i trouwe aanhangers der club tot wanhoop gebracht, ofschoon zij in .het algemeen ook wel een zekere aantrekkelijkheid aan Haarlem s spel gaf. Het element der onzekerheid behoort tot het beste in de sport de Engelschen ple gen het „glorious uncertainty" te noemen en in onze voetbalkringen vond men zoon bijzonder voorbeeld daarvan dus al tijd de bijzondere aahdacht waard. Maar de club en haar aanhangers wilden er wel eens van verlost worden en dat is het tegenwoordige elftal nu eindelijk gelukt. En dat nog wel onder heel ongewone om standigheden, want het heeft al zijn thuis wedstrijden moeten spelen op hel terreir van Haarlem's ouden tegenstander uit het verleden de oudste voetbalclub des lands, HJ.C. Ofschoon dit ook niet bepaald met de traditie overe kwam, bleek Haarlem zich thuis te voelen aan de Spanjaardslaan en won er tot dusver op één na alle wedstrijden. Het heeft dit afdeelingskampioenschap gewonnen met een licht elftal, dat moed en taaiheid bezit en enkele spelers van bijzondere klasse, met Smit als motor van den aanval en Roozen als goalgetter. Smlt's jongste wedstrijden hebben den indruk gewekt dat het nog zoo zeker niet is, da zijn internationale loopbaan zou zijn afge- loopen. Van de Haarlem-spelers, die men niet tot de krachten der bijzondere klasse kan rekenen, moet toch gezegd worden dat zij in dit seizoen individueel steeds beter zijn geworden en van het geheel, dat het steeds beter is gaan sluiten en samen werken, hetgeen vooral opviel bij de niet overmatig sterke verdediging. Van goede eenheid en samenwerking moet iedere ploeg het in de eerste plaats hebben. Al bezit zij een half dozijn ster ren, zonder die eigenschappen zal zij geen kampioenschap behalen Het is een waar heid die op ieder gebied en dus op veel belangrijker terreinen dan dc groene sport velden geldt. Maar die velden hebben de groote beteekenis, dat zij onze jeugd de gelegenheid geven om deze en andere waarheden te ontdekken. Dat weten de Engelschen. die de waarde van dc sport vooral in karaktervorming zoeken en die in den loop der tijden wel bewezen heb ben, hoeveel met deze opvatting is te be reiken. Haarlem heeft gisteren, het afdeelings kampioenschap winnend, een nieuwe pe riode in zijn historie ingeleid. Ik weel niet of die zich door constant spel zal blijven kenmerken. Misschien wordt dc verleiding nog wel eens te machtig, om naar do oude onberekenbaarheid terug te keeren. Mocht dat gebeuren, dan zal hel in voetbal kringen veel belangstellinV en amuse ment wekken. Maar de traditie is nu een maal gebroken en daarmee toch een nieu we weg betreden. Voortaan zal de club weten: wij kunnen ook anders. In dit besef zal zij ook de kampioens-competitie aan vangen, die nota bene zelfs nu in Ju.ii nog niet beginnen kan. Haarlpm heeft nog twaalf wedstrijden voor den boeg Het is hoog tijd dat de K N V B de afwer king van zijn programma's eindelijk eens behoorlijk gaat regelen. Dit jaar is er van een seizoen zelfs geen sprake meer voor de leidende clubs; de wedstrijdprogram ma's 1945'46 en 1946'47 zullen eenvou dig aansluiten en voetbal-in-de-honds- dagen is het vooruitzicht van dezen zomer. In heb Haarlem gelukgewenscht en moet dien wervsch vooral uitstrekken tot den ouden leider en aanvoerder der ver eeniging; Jan van den Berg, den directeur van het Amsterdamsche Stadion. Voor zijn vereeniging en voor hem hoop ik. dat zij het landskampioenschap zal be halen. Voor de stad Haarlem ook. Zoo'n sportsucces lijkt velen niet erg belangrij'k, maar het duidt op een feit van beteekenis fut en energie bij de jeugd. Daar mag ook een stad blij mee wezen Want die hebben wij noodig. R. P- Allerwege verwacht men in visschcrij- kringen groote haringvangsten De ruime aanvoeren door de Katwijksche en Vlaar- dingsche vloot bevestigen reeds deze ver wachting. De sub-commissie van den Veiligheidsraad doet uitspraak De subcommissie die de Veiligheids raad tijdens de behandeling van het door Polen geopperde Spaansche pro bleem instelde en die tot taak had aan de hand van rapporten en onderzoe kingen vast te stellen, of het regiem Franco een gevaar voor den internatio nalen vrede vormt en zoo ja, welke maatregelen door de U.N.O. rnöeten worden genomen, heeft op den vastge stelde» datum van 1 Juni rapport uit gebracht. Het resultaat van de naspo ringen en informaties is, dat de com missie aandringt op het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Franco- Spanjc door alle leden van de U.N.O. De commissie is tot de overtuiging gekomen dat de regeering van Franco een situatie schept die een potentieele bedreiging vormt voor een internatio nalen vrede en die het handhaven van den internationalen vrede wellicht in gevaar brengt, zooals bedoeld in artikel 34 van het Handvest der Vereenigde Volken. De subcommissie zegt verder: „Indien tot tevredenheid van de alge- meene vergadering van de Vereenigde Volken is aangetoond dat alle volgende voorwaarden zijn vervuld, n.l. het af- Indonesiërs zullen UNO te hulp roepen BATAVIA, 3 Juni (ANP-Aneta) Hei republikeinsche persbureau Antara brengt een bericht over een door Sjahrir aan een correspondent van United Press verleend interview Sjahrir zou hierbij verklaard hebben, dat het geheele Indonesische ka binet hem op het stuk van de onafhanke lijkheid van Indonesië ondersteunt. Volgens Antara heeft Sjahrir verder nog het volgende verklaard: „De houding van de Nederlanders in deze kwestie is negatief. De manier waar op zij handelen, doet ons ten aanzien van hen twijfelen. Wij hebben meer vertrou wen in de Britten dan in de Nederlanders, omdat de Britten ons niet aanvallen. Dit alles is de reden, dat tot de Vereenigde Naties een verzoek zal worden gericht om te intervenieeren, indien de Neder landers het verzoek van Indonesië om on afhankelijkheid zouden afwijzen". Dagorder van Poolsch ban nel ing-generaal In een dagorder tot zijn troepen, waarin het aanstaande vertrek naar Engeland wordt aangekondigd, heeft de bevelhebber van het Poolsche leger corps in Italië, generaal Anders, ge zegd: „De bedoeling is, soldaten, pilo ten en marinemannen voor te bereiden op nieuwe werkzaamheden in het bur gerleven en vestiging op de Britsche eilanden en in overzeesche gebieden. Een nauwkeurig te rade gaan bij mijn geweten en het realistisch beschouwen van de politieke situatie hebben mij er toe gebracht dit gewichtige besluit, dit eenzijdige besluit van de Britsche re geering, te aanvaarden. Wij zullen den Italiaanschen grond verlaten en naar de Britsche eilanden gaan, en morgen, langs eon nog onbekenden weg, naar Polen. Wij zullen gaan naar het Polen, waar wij voor gestreden hebben en dat geen Pool zich kan voorstellen zonder Lemberg en Wilna. Niemand kan ons van deze historische zending afhou den. Onze taak is nog niet ten einde gebracht." Pcron gaat Argentinië hervormen Generaal Peron zal Dinsdag a.s. het Argentijnsche presidentschap van Far- rell overnemen en zoodoende voor een tijdperk van 6 jaar de leider worden van een volk van 14 tnillioen menschen. Peron werd in Februari, als candidaat van de Argentijnsche partij van den arbeid, tot president gekozen. Hij heeft een revolutionnair plan op het oog, waarbij groote landgoederen verdeeld en „aan hen die ervoor werken" gegeven zullen worden. Tevens zullen honderden ondernemingen genationaliseerd wor den. Naar verluidt, zal een Argentijn sche arbeider, die volgens zeggen geen administratieve ervaring heeft, hem bij de uitvoering van dit plan behulpzaam zijn. Deze voormalige Uider van de vak- vereeniging van arbeiders in de glas industrieën José Maria Freiren zal, naar men meent te weten, de belang rijke portefeuille van arbeid ir* het nieuwe kabinet krijgen. Bananen voor kinderen Voor kinderen, geboren in 1942 of later, worden 500 gram bananen be schikbaar gesteld. De aflevering zal plaats hebben naar gelang de bananen geïmporteerd worden, waarmede waar schijnlijk geruime tijd gemoeid zal zijn. Men dient alvast bon 822 der bonkaart KD of KE 606 bij een détaillist in groente en/of fruit in te leveren en wel uiterlijk op 8 Juni a.s. treden van de regeering-Franco, poli tieke amnestie, terugkeer van verban nen Spanjaarden, vrijheid van politieke vergadering en vereeniging en druk pers en vrije openbare verkiezingen, dan stelt de subcommissie voor dat de Vereenigde Volken in overweging ne men een vrijelijk gekozen Spaansche regeering tot het lidmaatschap van de Vereenigde Volken toe te laten." Het rapport verklaart voorts, het ge tal mannen onder de wapenen in Spanje is veel grooter dan verwacht mag wor den in een vredelievend en niet-agres- sief land. Voorts schijnen de bewegingen aan de Fransche grens er op te duiden dat Spanje een conflict mogelijk acht. Het is echter juist een wezenlijk be standdeel van een militaire dictatuur om groote legers op de been te hou den met het doel interne oppositie den kop in te drukken. Dat er twee rivaii- seerende Spaansche regeeringen be staan is op zichzelf reeds een bedreiging voor den vrede, daar er dus steeds de mogelijkheid van een burgeroorlog be staat, evenals de mogelijkheid van in terventie door andere mogendheden. De subcommissie verklaart echter dat er geen vredebreuk of een dtiad van agres sie heeft plaats gevonden en dat zij daarom den Vereenigde Volken geen dwangmaatregelen kan voorstellen. De raadsverkiezingen te Haarl< *ni Deelneming van «le oade S.D.A.P.? Bekend is dat er hier te lande pogingen worden aangewend om de oude S.D.A.P. weder op te richten. De landelijke verga dering te Amersfoort, die daarover zal beslissen, is uitgesteld van 9 tot 16 Juni. A s. Zondag heeft evenwel een voorloo- pige bijeenkomst plaats, die zich zal uit spreken over het deelnemen aan dc aan staande raadsverkiezingen in het eind van Juli. De candidaatstelling is reeds op 11 Juni. Wij vernemen dat er kans is, dat te Haarlem met een lijst zal worden uitge komen Hei woord is aan de Boufflers: Wat men vermoedt grijpt dikwijls erger aan dan wat men ondervindt. Nadat de kabinetsformateur vorige week den voorzitter van de kamerfrac tie van de Katholieke Volkspartij ont vangen had, zou hij heden den voor zitter van de kamerfractie van de Partij van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zijn voornemen, in den loop van deze week ter bespreking van het door hem ontworpen regeering: program met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Kolen voor werkplaatsen In het tijdvak van 4 t.m. 15 Juni a-s. is er nog eenmaal gelegenheid voor het aan vragen van vaste brandstoffen voor in stellingen, kantoren, werkplaatsen e.iz. Het hiervoor te bezigen formulier MD 393 —05 kan bij den plaatselijken distriuutie- dienst worden afgehaald. Havenstakingen duren voort In een tweetal vergaderingen van de E.V.C. te Amsterdam en Rotterdam heb ben meer dan 10.000 stakende zeelieden en havenarbeiders met meerderheid van stemmen besloten, de staking onvermin derde te laten voortduren Volgens de E.V.C. „kwam in deze vergaderingen dui delijk de ontstemming tot uitdrukking, die er bij de betrokkenen bestaat over de twijfelachtige houding welke dc regee ring in dit conflict inneemt". Groote bloemen tentoonstelling te Haarlem Einde September. Te Haarlem wordt van 12 tol 14 Sep tember van dit jaar een groote dahlia- tentoonstelling gehouden, die georgani seerd wordt door de Nedcrlandsche Dahlia vereeniging. Bloembollencultuur en de Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde Alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw zijn daarvoor gehuurd. Hedenmorgen vroeg werd de eerste electrische trein te Zandvoort, die reed na de herstelling van het door de Duit- schers vernielde baanvak Overveen Zandvoort, hartelijk begroet, als een be wijs. dat men in de badplaats verheugd is over deze verkeersverbetering. De burgemeester, de heer H. van Alphen, verwelkomde de passagiers Hij bood na mens de gemeente aan het treinpersoneel een enveloppe met inhoud. Hij hield een korte toespraak waarin hij er op wees dat de laatste treinen steeds menschen brachten die Zandvoort sloopten en hoopte, dat allen die nu komen, willen medewerken aan den opbouw van het nieuwe Zandvoort, Ook de bewoners van Plan-Noord hadden voor het treinpersoneel een ver rassing. Zandvoort hoopt nu op mooi weer en veel bezoekers! Namens de directie der N«?d Spoorwe gen dankte de heer Steenwinkel voor de hartelijke ontvangst. Gisteren heeft het Fransche volk op nieuw ziin stem uitgebracht over de sa menstelling van de volksvertegenwoor diging, nadat het door het verwerpen der nieuwe grondwet zijn keuze van October j.l. had herroepen. De uitslag van de verkiezingen hebben een niet onbelangrijke winst opgeleverd voor de vooruitstrevende katholieke Gaullisten, Volgens A.N.P. heeft de katholieke partii M.R.P. 14 zetels gewonnen; de socialisten verloren 14 zetels, de com munisten verloren 1 zetel, de rechtsche groepen wonnen 4 zetels. Zoowel het orgaan der M.R.P., Aube, en het orgaan der Communistische partij, Humanité maken aanspraak op de overwinning in de verkiezingen, van gisteren. Met voorbijgaan van het verlies van een zetel noemt de communistische Humanité de uitslagen een mislukking van het anti-communistische offensief der krachten der reactie. Het schrijft het verlies der socialisten toe aan het feit, dat deze een partij hebben willen vormen van alle vereenigde arbeiders. Andere waarnemers zijn echter van meening, dat de socialisten nog tneer stemmen zouden hebben verloren, in dien zij aan den vooravond der verkie zingen hun fundamenteele verschillen niet de opvatting der communisten oyer democratie en buitenlandsche politiek niet hadden uiteengezet.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1