MORGEN HEROPENING Te koop Alle soorten turfstrooisel FIRMA FLOOR ZUIVERREIN POED Dames! Ds. O. W. Directeur der ver. „KindoFzorg" Voor de vereeniging „Kinderzorg" in de classis Haarlem der Ned Herv, Kerk was het Zondag een belangrijke dag. Ds. G. W. van Deth, die directeur van „Kinderzorg" is geworden, werd bevestigd en deed zijn intrede als buitengewoon predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal ten behoeve van de vereeniging „Kinder zorg" in de classis Haarlem. Voor den dienst, die werd gehouden in het kerkgebouw der Gemeente van Bloe mendaal, was groote belangstelling. Er waren o.a. vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Ds. J. C. van Dijk, de eerste bevestiger, zeide in het inleidend woord dat de ge meente meer en meer haar verantwoor delijkheid moet gaan beseffen voor het werk van „Kinderzorg", zoo richtte hij zich tot Ds van Deth, Op zijn nieuwen weg gaf spr. Ds. van Deth méde het woord uit Lucas 11 vers 9 en 10 „God make u een goeden herder van Zijn lammeren". Ds. G. A. Barger van Heemstede, de praeses van het Classicaal Bestuur, ■merkte op, dat het werk van Ds. Van Deth omvat 50 predikantsplaatsen en meer dan 30 gemeenten; mede 1000 kin deren van politiek gedetineerden vragen i zijn zörg. Zijn taak zal zijn de leiding op zich te nemen van het werk van „Kinderzorg" en het contact tusschen dit werk en de gemeenten te bevorderen. Ds. Van Deth verbond zich aan de ge meente met een predikatie, waarbij hij als tekst had genomen Johannes 5 vers 7. Het verwaarloosde en misdeelde kind moet om Christus wil erbarming ge schieden. Na de predikatie volgden nog toespra ken van Mr. F D. J. Theyse, als verte genwoordiger van het Provinciaal Kerk bestuur en van den voorzitter van de Vereeniging „Kinderzorg", den heer H va.i de Bunt. Intrede Ds. A. J. van Rhijn Ds. A. J. van Rhijn van Vlaardingen is Zondagochtend als predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem bevestigd door zijn zwager ds. Drost van Kapelle. Des avonds deed de nieuwe predikant zijn intrede met een predicatie naar aan leiding van Efese 4 vers 10. Onder de aan wezigen waren de burgemeester van Haar lem en mevr Reinalda. en dr. E. Emmen, de secretaris van do Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Aan het einde der predicatie richtte ds. Van Rhijn zich tot den burgemeester van Haarlem, den wensch uitdrukkende, dat er goede samen werking tusschen Overheid en Kerk moge zijn en tot dr. Emmen, alsmede tot de vele aanwezige leden van de gemeente van Vlaardingen, in welke gemeente spreker 6 jaar met groote liefde had gearbeid en waar een hechte band was ontstaan. Dan volgden nog toespraken tot de ambts broeders en onderscheidene kerkelijke colleges. Beide diensten hadden plaats in de Groote of St. Bavokerk. Ds. H. E. Beker met emeritaat Ds. H. E. Beker, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, zal met in gang van einde September om redenen van gezondheid eervol emeritaat aanvra gen. Ds. Beker, die thans de oudste in dienstjaren van de Ned. Herv. predikan ten te dezer stede is, heeft in 1926 zijn in trede als predikant alhier gedaan. Met distributie-artikelen geknoeid Door den Prijscontroledienst te Haarlem werden A. G. en M L. aangehouden. Deze heeren maakten er een gewoonte van om tegen te hooge prijzen distributie-artikelen van de hand te doen. Bij huiszoeking trof men o.m. aan: 60 paar schoenen, horloges, knotten wol en handschoenen. Beiden zijn in verzekerde bewaring ge steld. De N.Z.H. Nieuwe autobussen. De N.Z.H. krijgt binnenkort een aantal nieuwe autobussen van de Ned. Spoor wegen. De Chaussonbussen zijn voor 41 passagiers. Zij zijn dan de grootste die de N.Z.H. heeft. Nachtelijk intermezzo voor Venraij In het Luxorlhealer werd In den nacht van Zaterdag op Zondag een voorstelling ge geven van de film „Intermezzo", de opbrengst bestemd was voor het zwaar- getroffen Venray. De belangstelling voor deze exclusieve voorstelling was dermate, dat rond duizend gulden aan de hulpactie Venray kon worden overgedragen. Een In teressant voorprogramma, waarin enkele zeer-geslaagdc teekenfilms de aandacht vroegen, leidde het hoofdnummer in, da een driehoeksprobleem in een wel zeer na vrante dramatiseering doch met een wel overwogen tendenz tot onderwerp had. Les lie Howard als de musicus, die het inter mezzo van zijn leven doormaakt en tenslot te terugkeert in de veilige haven, heeft aanvaardbare uitbeelding gegeven van gemoedsbewegingen die het groote avontuur en de groote vergissing opriepen bij den man, die als kunstenaar een oogenblik zijn groote gevoeligheden de overhand laat. In- grid Bergman was zijn tegenspeelster, die haar groote dramatische gaven tenvolle kon ontplooien en die door den regisseur vaardige wijze In het milieu werd geplaa zoodat een rolprent ontstond die, behoud' enkele kleine inzinkingen, een boeiende evenwichtige taal sprak. Met slot. dat herstel der verhoudingen en de overwin ning der redelijkheid niet nadrukkelijk ge noeg in het licht stelde doch niettemin eer voldoeninggcvende apotheose vormde, were een afdoend tegenwicht tegen de letwa' speelsche wijze, waarop het gevaarlijke in termezzo aanvankelijk werd opgebouwd. „Intermezzo" is een geslaagde, gave film, die gunstig afsteekt bij andere producten die zich op het zelfde gladde ijs waagden, Optreden Brian W. Downs Dinsdagavond wordt de eerste lezing van het Genootschap NederlandEnge land en de English Association, thans vereend optredend gelijk het Genootschap Nederland-Frankrijk en de Alliance Fran- caise, te Haarlem gehouden. Die fusies verheugen ons; zij beteekenen een bepaal den vooruitgang vergeleken bij vroegere toestanden, waarin altijd voor één doel twee of meer vereenigingen in den lande werkten Op menig gebied moeten deze nieuwe goede voorbeelden nog nagevolgd worden. De Engelsche eenheid debuteert in Haarlem met het optreden van Brian W. Downs, die als oud-Cantab (afgestu deerde van Cambridge) zal spreken over de oudere Britsche universiteiten en daar bij een film doen vertoonen, hetgeen een animeerend begin van de nieuwe lectures in Haarlem verzekert. De eerste lezing zal dus in dezen tijd van sterk toegenomen belangstelling en vriendschappelijke ge voelens jegens Engeland, wel meteen veel menschen trekken. Filmfestival in Haarlem Zondagmogen werd in Haarlem in het Rembrandt Theater de reeks filmvoor stellingen, ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der cinematografie en in het kader van de actie „De kunst gaat door het vrije land" geopend. Het pro gramma vermeldde twee werken, als eer ste een documentaire van Willy Mullens over de geschiedenis der filmkunst en daarbij aansluitend de rolprent uit onze kinderjaren „Het jochie" met Charley Chaplin en Jackie Coogan. Was de eerste film een liefdevol samengestelde beelden reeks van de eerste schuchtere schreden op het witte doek af tot de technisch- volmaakte producten der moderne in dustrie, waaruit voor den filmliefhebber behalve veel vermakelijks ontelbare les sen te trekken waren; in „The Kid" werd het verwende publiek teruggeduwd in de twintiger jaren, toen de film nog stom en de dramatiek nog zwaar was Het verhaal van het vondelingetje en zijn armeluis „vader" is te bekend om hier gereleveerd te worden. Niettegenstaande de prae-historische opvattingen was ook nu de sublieme tragiek-uitbeelding van Chaplin die van de eeuwige kleine lach en de stille traan, weldadig aan doende na do snorkende kunstwerken die thans uit Hollywood over ons worden uitgestort. Een nieuwe Cello-Sonate Zaterdagnamiddag speelden de cellist Char les van Isterdael en de pianiste Marthe Zaalberg hier ter stede vooi een aantal ge- noodigden. Ik wil daarover refereeren: niet zoozeer wegens de vitaliteit en het nog Jeugdig-vurige spel van den hu 73-1arigcr> oud-solocelllst van het Residentie-orkest of wegens het uitstekende samenspel en de feillooze zekerheid van de pianiste als wel wegens de Sonntc van Dr. P. Brommer, die zij tusschen veel andere werken op hun pro gramma geplaatst hadden. De componist is geen dilettant-musicus: hij was vroeger or ganist aan de Groote Kerk te Alkmaar, doch wijdde zich aan de studie der Oude Letteren en promoveerde daarin; hij is nu rector van het Gymnnsium te Winschoten. De overgang van kunst naar klassieke wetenschap of om gekeerd komt meer voor: Dr, Alnh. Diepen - brock en twee leeraren aan het Kennemer Lyceum mogen als voorbeelden van een en ander aangehaald worden. Brommer's Sonate dateert van enkele Ja ren her. 't Is geen programmamuziek, maar er was een psychologische toelichting bij ge geven. die in 't kort neerkomt op de wor steling eener z.icl, die tenslotte de doodsge dachte overwint. En deze muziek spreekt haar eigen taal. ..Modern" is ze niet. Ze is onbeïnvloed gebleven door lm- of expressio nistische. polv- of a-tonale stroomingen: Ze maakt gebruik van overgeleverde dubbelslag figuren, doch laat de melodische lijnen an ders loopen dan men verwacht. Ze is stroef ln de contrapuntlsche combinaties, die de worsteling schilderen en doet aan de instru mentale techniek weinig concessies. De pe riodebouw is niet overzichtelijk; de cyclische vorm wèl In elk geval: ze zegt Iets en ze ls eerlijk. Daarom ls ze merkwaardig. K, de Jong Kranige redding Vrijdagmiddag geraakte een 4-jarig knaapje spelenderwijs te Water in de Delft ter hoogte van het veerpontje, dat de verbinding vormt tusschen het station Bloemendaal en I-Iaarlem-Noord sedert het houten bruggetje door de Duitschers afgebroken werd. De veerman Z. een in Bloemendaal geëvacueerde inwoner van I.Imuiden bedacht zich geen oogenblik Hij sprong gekleed te water en slaagde er in het knaapje behouden op het droge te brengen. PASSAGIERSLIJSTEN. On onze bureaux (Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 te Haarlem) liggen de passagierslijsten van het m.s. „Kota In- ten" voor belanghebbenden ter inzage. De „Kota Inten" wordt 6 Juni in Amsterdam verwacht. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 1 Juni 1946 BEVALLEN: 29 Mel S. van Beem—Zwarts, z.; C. A. Wnmstekcr—Znaycr, z.; 30 Mei, M. van Loenen—Wlggers, <1.; P. Bottelier—Steur, z.; G. M. van tier Voort—Piorek, d.; 31 Mei, G. J. Ebbellng—Alders, G. M. Weststrate —Meeuwenoord, d; M VredenduinJanssen, d.; 1 Juni, M. M. BakkerBöhm, d.; L. HardesmeetsMaler, d.; A. Boomsde Kli d,; E. de GrootKramer, d.; J. de Jong Vreeken, z; M. G. Erents—-de Klerk, z.; J. A. Roseboomden Boer, z.; P. Bouhuisvan der Meer, J. H. C. Weverink—Spijkers? z, OVERLEDEN29 Mei, S. Corver, 71 j Visscheiseinde; E. van Heulen, 59 j., Krlt- zingerstraat; 30 Mel, A. Kalis—Steggerda, 6f i, Furhopstrnat; G., 2 j., z. van M. Brugman. Bosch en Vaartstraat; 31 Mei, W. F. A. M Mandeis, 79 j., Maerten van Heemskerk straat; H. C. Lucas, 89 j., Roosveldstr J. B 8 m., d. van C. R. A. van Nunen, Stuy- vrijzinntg jeuganuis geopena In tegenwoordigheid van vele genoodig- den het zaaltje was te klein om jong en oud te kunnen bergen is Zaterdag middag aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem een tehuis voor de Vrijzinnig- Protestantsche jeugd geopend. Maanden is er geworsteld met bijna onoverwinnelijke materialen 6chaarschte, maar nu is het eerst onbewoonbare perceel overgedragen aan de jongens en meisjes, die er hun „home" zullen vinden, in den vorm van een gezellig en sfeerrijk tehuis. Zooals de heer J. A. Dal, de secretaris van den Jeugdraad, in zijn toespraak op merkte, -is er dank zij de medewerking van B. en W. en dienst „Bouw en Wo ningtoezicht" in de afgeloopen 8 maanden veel tot stand gebracht. Ook dr. M. J. Heering, die het nieuwe tehuis vergeleek met een „burcht" voor de vrijzinnige jegud van Haarlem, waar in verbonden heid gebouwd moet worden aan de ver wezenlijking van hooge idealen, wijdde enthousiaste woorden aan het totstand komen van het gebouw. Na een kort woord van Ds. B. Gast, lan delijke voorzitter van de V.C.J.C., getuigde wethouder D. J. A. Geluk van de ge meentelijke waardeering voor het Jeugd werk in Haarlem. Tenslotte vergeleek één der leden van de J.B. de nieuwe aanwinst met een geestelijke voorraadschuur waar de jongeren zullen kunnen proviandeeren. In den tuin werd hierna de vlag geheschen waarna het huis aan de jeugd was over gedragen. De genoodigden werden nog in de ge legenheid gesteld, het, met veel moeite en opoffering ingerichte perceel te be zichtigen en zoowel initiatiefnemers als uitvoerders hebben zeker hun vele werk beloond gezien bij de prijzende woorden, die tijdens dezen rondgang gesproken werden. Lit Ulb. 1 KIBVJI It HAARLEM. Dinsdag 4 Juni kunnoti degenen, wier stamkaartnummer op een 6 eindigt en wier namen beginnen met de letters O t.m. S een 6choenenbon af halen in „De Vleeschhal". Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige wind tusschen Z. W. en W., met plaatselijke regenbuien. Morgen hier en daar nog een enkele ver spreide bul bij wisselende bewolking. Matige r.aar Z.W. of W. terugloopende wind. Stijging van temperatuur Begrafenis Ir. F. C. van Zwieten Onder groote belangstelling vond Zater dagmorgen te Heemstede de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van Ir. F. C van Zwieten, onder directeur van de Haarlemsche Machine fabriek. In de aula werd het woord gevoerd door den president-commissaris van de Haarlemsche Machinefabriek, den heer C. G. Vattier Kraane, die zijn vele ver diensten herdacht. Daarna sprak de directeur Ir. W. Koppen die op zijn enthousiasme en werklust wees. Dr. Ir. F. K. T. van Itterson gaf als vertegenwoordiger van de Staatsmijnen de verzekering, dat de naam van den overledene ook in Limburg niet vergeten zal worden. Nadat de heer Meijer na mens het personeel woorden van afscheid had gesproken, zong het fabriekskoor ten „Ecce quo modo moritur" van Gallus. Onder de klanken van „Wilt heden nu treden" werd de baar, die met een schat van bloemen was bedekt, naar de groeve gedragen. OPERETT1ÜVER. A.M.O.S. vraagt voor enige rollen en ter versterking van het koor DAMES. EN HERENLEDEN voor de door haar in studie genomen operette. Aanm. Woensdagsavonds 8.30 uur in het Rep.lokaal Molenaemtraat 8. een gouden heerenhorloge. 2 stel prachtige crème wollen overgordijnen. Adres te vern. bur. van dit blad. >r ba ar f 4.25 per kwantum, franco.huls wegens vertrek naar Indië slaapkamer- en huiskamer- ameubl., aquarium compleet, alles voor-oorlogs. Te bevr.: Zijlweg 23 boven, Haarlem. Fouragè- en Graanhandel LAARI>ERWEG III - HILVERSUM - TELEF. 672! ONDERTROUWD: 1 Juni, J. Heij en Flameling; N. A. Cinassen en J. B. Hop. GEHUWD: 1 Juni, II. G. Huizinga en M. E. van Haren; J, W. W. Hermus en A. M. van Os. van de inschrijving op de 3°/o GROOTBOEKSCHULD 194.6 Morgen 4 Juni wordt de mogelijkheid in te schrijven op de 3°/o Grootboekschuld 1946 OPNIEUW OPENGESTELD. Ingeschreven kan worden met vrij èn met geblokkeerd geld op dezelfde voorwaarden en met dezelfde voordeelen ais bij dc vorige inschrijving. Toen werd reeds 1 milliard ge stort. Nu op naar het 2e milliard Dc inschrijving kan van 4 Juni tot cn mei 14 Juni plaat» vinden bil de effectenkantoren, handelsbanken. spnar- banken, boerenleenbanken, fiiro- en postkantoren Uit voerig prospectus bij deze instellingen verkrijgbaar PUBLICATIE VAN HET MINISTERIE VAN FINANCIËN Verpachting Standplaatsen Voor het tijdvak 1 Juli 1940 t.m. 30 Juni 1947 zal worden verpacht: A. liet reclit van verkoop van: le bloemen; 2e kleine eetwaren en nleo- liolvrflc dranken; 3e consuinptie-ys; 4e visch- en ztiurwnren en 5e tijdschriften, het recht van r(jwielbewa- king op de in de gemeente Haarlem daarvoor aangewezen stand plaatsen. Gegadigden moeten vóór of op 11 Juni 1946 hun inschrij vingen richten tot Burgemees ter en Wethouders van Haar lem. De pachtvoorwaarden zijn van 5 Juni a s. af tegen betaling van f 0.25 verkrijgbaar ter 4o afdeellng der Gemeente-secre tarie. Een gemakkelijke en afdoen de vernietiging is het inwrij ven met Zulverreln-poeder. Dat zuivert radicaal' f VEILINGGEBOUW „DE K00GE SLUIS" 1 v/h Frederiksplein M. J. Kosterstraat 18-20 - Amstcrdam-C. GROOTE MUZIEKINSTRUMENTENVEILING te hoüden op Woensdag 5 Juni, des middags t 2 uur Geveild worden o.m.: Vleugels, Piano's, w.o. Dultscho krulsnnarigo, Pianola's, w.o. Ilupfeld, Orgels. Accordeons, Blaasinstrumenten ais saxophoons, trompetten, clari- nettcn. Strijk- en tokkelinstrumenten, Radio's. Pick-up installaties, Hupfcld Electr. Orchestrion, enz. Inbreng van instrumenten dagelijks van 9-5 uur. Goederen worden gratis gebaald. Bij nict-verkoop geen kosten. Kijkdagen: Dinsdag 4 Juni van 9-9 uur en Woensdagö Juni van9-12uur. Telefoon uitsluitend 36067 Te koop (linke do.'" en rioh streef daarnaar! Zijlstra - levensmiddelenwinkels HAARLEM, 'Barteljorisstraat 25 HEEMSTEDE, Raadhuisstraat 49 Zoo Juist ontvangen: nieuwste Amerikaansehe ,'EKMANT.NT-TOKSTEL. Een overweldigend succe»! Ook v. verven en hlondeereii. „Maison Hean"

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3