Haarlems Dagblad Italië wordt een republiek iqumupjdf) ua -udjdojj^j J. H. de Bois f Coloradokever Sjahrir's tegenvoorstellen Herhaling van vroegere eischen Komt de Gaulle terug? ,Snelverbanc3" vaart weer Joegoslavisch Koningsleger ontbonden Bloembollencultuur tljojoq jaijooif ftrto Jnarygang No. fl H.l tfl Bureaux: Groote Houtstr. 93 cn Soendaplein 37, Haarlem IJmulden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 5 Juni 194® Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir -Hoofdred 15054 Met diep leedwezen vermelden wij het overlijden, op 68-jarigen leeftijd, van den man die gedurende tientallen jaren de kundige en t'rouwe medewerker van Haarlems Dagblad is geweest op de ge bieden van schilderkunst, beeldhouwkunst en litteratuur. In de laatsie maanden liet zijn gezondheidstoestand te'wenschen over en een paar dagen geleden berichtte hij, dat hij eerstdaags een operatie zou moe ten ondergaan. Aangezien die zijn lang durige afwezigheid tengevolge zou heb ben en hij in onzekerheid verkeerde, hoe hij zich daarna zou gevoelen, achtte hij het oogenblik gekomen om zijn ontslag in te dienen. De brief besloot in den har- telijken trant, waardoor de verhouding van De Bois met Haarlems Dagblad zich altijd heeft gekenmerkt en met het hem typeerende verzoek, dat niet over hem geschreven zou worden bij dit journa listiek aftreden. „Aks de lezers van de wisseling op het tableau de la troupe kennis nemen, is het m.i. tijdig genoeg en voldoende" Voor de operatie geschied was werd zijn ziekte plotseling acuut en is hij ge storven. De Bois, die op 13 Mei 1878 te Amster dam geboren werd. genoot een gymna siale opleiding en kwam daarna min of meer bij toeval in de journalistiek (aan de toenmalige Hilversumsche Courant) en kort daarop eveneens door een toeval in den kunsthandel terecht. Van 1898 tot 1911 was hij werkzaam bij de firma's Van Wisselingh en Van Gogh. Na den dood van Van Gogh een neef van Vincent vestigde hij zich in 1910 als kunsthande laar te Haarlem. Hij verwierf groot ge zag als kunstkenner en werd vooral in ons land erkend als bijzonder deskundige op het gebied der Fransche schilderkunst Zijn hooge opvattingen van zakenmoraal kenmerkten anderzijds het vertrouwen, dat hij algemeen genoot. Als criticus werkte hij aanvankelijk voor de Telegraaf, later voor de Avondpost en de Javabode, maar reeds in de twintiger jaren word hij aks recensent voor schilder en beeldhouwkunst aan Haarlems Dagblad verbonden. Zijn groote belangstelling voor letterkunde en intuïtieve fijne smaak leidden ertoe, dat hem ook de litteraire critiek werd toevertrouwd. In deze ongewone samenvoeging van critischen arbeid heeft hij op beide ter reinen voortreffelijk werk verricht Eer bied voor kunst en litteratuur beïnvloed den hem steeds hij dat werk: hij stelde cischen, waarvan hij niet af kon wijken. Maar scherpte en hatelijkheid waren hem vreemd. De Bois kende en begreep de zorgen, den strijd en de moeilijkheden van scheppenden arbeid. Hij moedigde gaarne de jongeren aan. verheugde zich in vooruitgang waar hij dien kon waar nemen en gooi afkeuringen liefst in een vorm van milde ironie, hem eigen. Gold het den grooten van kunst en litteratuur, ontdekte hij een uitgesproken talent, dan schreef hij daarover met de warme geestdrift van den overtuigden kunst minnaar- niet in superlatieven, altijd in getemperde bewoordingen, maar met echte bewondering. Duizenden hebben zich in den loop der jaren bik hun be langstelling in beeldende kunst, bij hun keuze van boeken, door De Bois' kundige en eerlijke voorlichting den weg laten wijzen en zijn hem er dankbaar voor ge weest. Gedurende den oorlog stond hij. evenals wij. jarenlang buiten allen journalistieken arbeid. Na de bevrijding hervatte hij zijn taak aan Haarlems Dagblad in den be perkten vorm. dien de schaarsche gebeur tenissen on kunstgebied en de kleine om vang der bladen toelieten. Nu is hij heen gegaan. Wij herdenken hem dankbaar en met eerbied. Hij was een goed en een fijnzinnig mensch. R P De financiën van Bennebroek Gemeente niet noodlijdend. Ook de gemeente Bennebroek is nog aan de noodlijdendheid ontkomen. Maar men is maar net met de hakken over de sloot gekomen! De begrooting voor 1946 sluit niet, zooals in Heemstede, met een nog behoorlijk batig saldo. Het is het ge meentebestuur slechts gelukt de begroo ting sluitend te maken door het aanspre ken van enkele reserves die er nog waren De rekening over 1944, die pas opgemaakt is. sluit met een nadeelig saldo van 16000 De begrooting voor 1946 is opgemaakt als een overgangsbegrooting. Men gaat dit jaar na wat er gedaan moet worden, om dan bij het opmaken der begrooting voor 1947 te kunnen nagaan hoo de financieele positie is. Maar in elk geval: dit jaar is het gevaar voor noodlijdendheid afgewend. Het Haarlem.sche Tribunaal Wordt 12 Juni geïnstalleerd. Het Haarlemsche Tribunaal, dat geves tigd is Dreef 32. zal Woensdag 12 Juni, 's middags te 2'/t uur, officieel geïnstal leerd worden. DK REPATRIEERINO. Het m.s. „Kota Inten" zou heden ln den loop van den dag te Rotterdam arrivceren. Volgens een bericht van Un. Press is Ie Roine officieel bekend gemaakt, dat het Italiaansche volk zich voor het in stellen van een republiek heeft uitgespro ken. Hoewel de definitieve uitslag nog niet bekend was, was het aantal stemmen ten gunste van een republiek reeds zoo groot, dat de monarchisten dezen achterstand niet meer zouden kunnen inhalen. Er is een beroep op de bevolking gedaan om het nieuws rustig op te nemen. Maat regelen zijn genomen om ordeverstorin gen tegen te gaan. Volgens de kieswet mag de definitieve uitslag pas worden gepubliceerd als het resultaat van de parlementsverkiezingen bekend is. Er is een plan gemaakt om de koninklijke familie per vliegtuig naar Genua over te brengen, vanwaar zij dan naar Portugal zal vertrekken. Het Koninkrijk Italië werd geprocla meerd in 1861, bij het tot stand komen van de Italiaansche eenheid. In dat jaar kreeg Victor Emanuel II van Sardinië den titel van Koning van Italië. In 1878 werd hij opgevolgd door zijn zoon, die als Umberto I den troon besteeg De re geering van dezen vorst werd in het jaar 1900 ontijdig beëindigd; hij werd door een anarchist neergeschoten. Zijn eeni- ge zoon, de Prins van Napels, volgde hem op als Victor Emanuel III. Enkele weken geleden abdiceerde deze vorst, na een regeering dus van bijna 46 jaar, om den troon af te staan aan zijn zoon. Um- Zeeliedenstaking bedreigt V.S. Alle vlootstations in de V.S. zijn af gezwaaid marinepersoneel aan het wer ven, teneinde de dreigende staking van duizenden Amerikaansche zeelieden te breken, die op 15 Juni hun schepen zul len verlaten, indien hun eischen tot loons- verhooging en een veertigurige werkweek niet door de reeders worden ingewilligd. De oorlogsverklaring van Forrestal, de Amerikaansche minister van marine, aan 5 vakvereenigingen van zeelieden, kan een terugslag van internationalen omvang teweeg brengen. Nederlandsche militairen onderscheiden Hedenochtend hebben 78 Nederlandsche militairen onderscheidingen ontvangen uit handen van den Britschen ambassadeur, waaronder lt.-generaal mr. H J. Kruis, chef van den Generalen Staf, die tot C. B (Companion of the Bath) benoemd werd. Gen.-majoor P. L G. Doorman ontving de C.B E (Commander of the British Em pire); (gen.-maj. Doorman ontving de de coratie van de O B E reeds eerder Al deze onderscheidingen werden ver leend voor „zeer belangrijke diensten aan de geallieerde zaak bewezen Majoor mr. J. Meynen, de minister van Oorlog, staat bovenaan de lijst van offi cieren, die de versierselen van de M B E. (Member of the British Empire) ontvan gen, doch dit in zijn kwaliteit van majoor van het Koninklijke Nederlandsche leger. berto II is nog geen 46 dagen koning van Italië geweest. Hedenmorgen was voor de parlements verkiezingen te Rome de uitslag van 9/10 van de stemdistricten binnengekomen. Op de partijen waren toen uitgebracht: Chr. Democraten 7.598.783 st. Socialisten 4.512.333 st. Communisten 4.129.222 st Democr. Unie3.392.227 st. Uomo Qualunque1.106 726 st. Engeland importeerde Het Britsche ministerie van land bouw maakt, naar Un. Press meldt, bekend, dat als gevolg van de ontdek king van een coloradokever te Wol verhampton in een zending sla uit Nederland, geen sla uit Nederland meer zal worden geïmporteerd. Un. Press meldt: Sjahrir Ls per vlieg tuig uit Djokjakarta te Batavia terugge keerd met het ontwerp der Indonesische verklaring, die antwoord! op de jongste Nederlandsche voorstellen. De Indonesiërs zullen het Nederlandsche aanbod tot een erkenning de facto van het republikein- sche bewind op Java verwerpen en zullen in een tegenvoorstel de volledige souve- reiniteit over Java. Sumatra. Bali en Zuid-Celebes eischen. Een internationaal gecontroleerd plebisciet zal het lot van de andere Ned -Indische gebiodsdeelen moeten beslissen. Het Indonesische tegenvoorstel zal dus een herhaling zijn van de eischen die do republiek stelde toen Van Mook in April naar Nederland vertrok. Het was toen bekend dat de Indonesiërs bereid waren over de souvereinfteit van Bali en Zuid- Celebes te praten, en men gelooft dat die bereidheid nog bestaat Maar volgens Sjahrir vormt de volledige erkenning van het Indonesische gezag over Java en Sumatra een absolute minimum-eisch Sjahrir's positie lijkt sterker dan ooit Volgens Un. Press is in Frankrijk een toeneming van de verwachting te consta- tceren, dat generaal De Gaulle een poli tieke come-back" zal maken. Van be trouwbare zijde wordt vernomen, dat de aanhangers van den generaal den poll- tieken toestand met de grootste belang stelling gadeslaan en gelooven. dat de ge neraal als een soort van „scheidsrechter" zou kunnen optreden, wanneer het vinden van een nieuwen premier op groote moei lijkheden stuit. In elk geval staat het vast, dat een aan tal leidende politici van de MUI* en de linksche repuhlikeinsche groep reeds in Colombcy les Deux Eg lis es heeft vertoefd en daar met den generaal heeft geconfe reerd. De Gaulle's rechterhand, Gaston Palewski, moet naar men zegt, van oordeel zijn, dat de generaal „binnen drie muan- den" in de politiek teruggekeerd is. „Succes" stond er op den neus van de witte salonboot, die vanmorgen in het Spaarne lag. Toen omstreeks half negen een stoot op de fluit klonk, ten teeken dat de reis beginnen zou, stonden de sluizen des hemels nog steeds op een kier. Maar er was „Succes" op de boeg geschilderd, dus De eerste boottocht van de Eerste Hulp Vereeniging „Snelverband" na den oorlog zette een goede, oude traditie voort; in vroeger jaren hebben duizenden lichame lijk misdeelden genoten van de tochtjes over het Hollandsche binnenwater en ook vandaag was het aan de vele blijde ge zichten te zien, dat zelfs regen niet in staat zou zijn, dezen grooten dag te beder- In armstoelen en bedden, in gemak kelijke zitplaatsen en op banken zaten de eerste 130 invaliden en oorlogsgetroffe nen. die door Snelverband op een reisje naar Wormcrveer getracteerd werden Vroolijke wijsjes klonken onderweg over het water en na aankomst in Hotel „De Nieuwe Sociëteit" te Wormcrveer zouden de gasten van Snelverband onthaald wor den op een bonten middag Om een uur of acht hoopt de „Succes" weer zijn tros om de paaltjes van het Haarlemsche Spaarne gevlijd te hebben, om een welverdiende nachtrust te genie ten. want morgen moet de boot er nog maals op uit met de tweede groep invali den. Laten we hopen, dat de weergoden althans bij het vertrek een beetje gunsti ger gestemd zullen zijn. te zijn, doordat het laatste Nederland sche voorstel minder ver ging dan het •>lnn onder Clark Kerr's bemiddeling op gesteld, zoodat de Indonesiërs tot elkaar 7ijn gebracht en geen ernstig verschil meer bestaat tusschen de zoogenaamde ..extremisten" en „gematigden" Men verwacht dat Sjahrir binnen enkele dagen zijn tegenvoorstellen aan dr. Van Mook zal voorleggen. Naar Reuter uit Wuppcrtal meldt, zijn de militaire autoriteiten in de Ilritschc bezettingszone overgegaan tot dc ontbin ding van een tot nu toe in militair ver band bestaan Joegoslavisch leger, dat „somi-gchcim" werd genoemd, en bestond uil troepen en commandanten die door de Duitschers indertijd krijgsgevangen werden gemaakt en naar Duitscliland ge voerd. De meeste van deze troepen be staan uit. Serven, die sterk koningsgezind zijn en ex-koning Peter terug willen zien op den troon. Het thans ontbonden leger stond onder commando van den vroegeren minister- generaal Pcra Zjiwkowitz en telde nog 45 andere generaals, 1500 officieren en bijna 15.000 man. De zetel-kwestie Dinsdag vermeldden wij het een en an der omtrent de door het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur gehouden vergadering met de voorzitters van de afdeelingen. Daarin werd vermeld dat het hoofdbestuur mede gedeeld had, dat verschillende mak-n con tact met het gemeentebestuur van Haar lem was gezocht om zoo spoedig mogelijk te komen tot het vrijgeven van het Kre- lagchuis, maar dat daarbij geen blijk weid gegeven van medewerking. Van de zijde der gemeente Haarlem ver nemen wij uit de beste bron, dat deze voorstelling van zaken pnjuist is. Door het hoofdbestuur van de* Algemeene Ver eeniging zijn geen besprekingen met het gemeentebestuur aangevraagd en zij zijn ook niet gehouden. Het gemeentebestuur heeft sinds de bevrijding vele pogingen gedaan om van het ministerie van Oorlog gedaan te krijgen, dat dit het Krelagehuia ontruimen zou. maar is tot dusver niet ia zijn pogingen geslaagd, omdat Oorlog geen andere oplossing ziet om het garnizoen onder te brengen. Het gemeentebestuur heeft getracht te bereiken, dit de infante- riekazerne aan de Koudenhorn vrij zou komen cn de daar gedetineerde politieke gevangenen naar Castricum en andere plaatsen zouden worden overgebracht, om zoodoende het Krclagchuis vrij te krijgen. Maar dit is ook tot dusver niet mogelijk gebleken. Omtrent het voorstel-Hillegom tot ver plaatsing van den zetel van Bloembollen cultuur heeft het hoofdbestuur tot dusver geen besprekingen met het gemeentebe stuur van Haarlem gevoerd en er even min om gevraagd. Tot zoover deze mededeelingen. Het wil ons voorkomen dat er nu toch wel alle aanleiding voor het hoofdbestuur van Bloembollencultuur is, om met Haar lem te gaan praten en dat de leden der vereeniging eveneens van deze opinie zul len zijn. Modewerking van de gemeente Haarlem lijkt ons zoowel ter oplossing van de moeilijkheden ln het heden als bij het ontwerpen van plannen voor de toekomst te verwachten. Wij zijn er zeker van dat Haarlem groote belangstelling heeft voor den zetel van Bloembollencultuur, zooal# ook in 1927 al bleek bij de verstrekking van een subsidie van 100.000 op voor waarde van een minstens vijftigjarig be houd van den zetel in de stad. Zulk een overeenkomst heeft trouwens meer dan strikt-zakelijke beteekenls en de belang rijke argumenten, die voor den zetel in Haarlem pleitten, gelden onverminderd. Wordt men het eens over toekomstige stichting van een nieuw gebouw, dan is daarvoor en voor de proeftuinen in de gemeente Haarlem ongetwijfeld het goede terrein te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1