Duitsche roof Staking van Atoomdeskundigen De Puzzle kostte Nederland milliarden A Nieuwe moeilijkheid bij de formatie Britsch ultimatum *- rn/gm Ml/J^#Al/i; l/A/ C/f f #-W".^gj1J003ijapu]>i xfiiaisjjlq Jw v# 60o Jaargang Xo. 18354 T I T "1 T Zaterdag; 15 Juni t«»o Bureaux: Groote Houtstr. 93 B™| i^T I "KV^ Cf I J f^f* 8 ^^1 Uitgave 8tlchtlng Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem ili 1 Vi_i-* JL J. JL Ss? uJLm ^■i'tIi^*^ JL V^fc Abonnementen; p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, Per kwartaal f 4 Telef. 5437. -«aaf Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Tei. Redactie 10600 Dlr.-Hoofdred. 15054' C*t ISTEREN schreef ik over de nieuwe conferentie van vier ministers van Buitenlandsche Zaken, die vandaag te Parijs begint en over de Russische puzzle, die haar geringe kans op welslagen be- heerscht. De feiten, zooals zij zich voor doen, zijn niet opwekkend. Maar er be staan ook nog andere mogelijkheden. Wie ze over het hoofd ziet en zich schaart bij de minnaars van pootige uitspraken, die kortweg verklaren dat wij binnen een paar jaar weer in een wereldoorlog zullen zitten, neemt een eenzijdig standpunt in. De minnaars der pootige uitspraken ver geten iets. Zij vergeten dat niemand zeker weet, waarom de Russen zulk een zonder linge houding aannemen. Dat zij het Wes ten wantrouwen is duidelijk. Dat deden de Duitschers voorden eersten en tweeden wereldoorlog ook en de gevoelens waren wederkeerig. Maar de Duitschers hadden volstrekt geen bezwaar om met het Westen .n contact te komen. Duitsche regeeringen verboden hun landslieden niet, in Enge land of Nederland aan een schaaktournooi te gaan deelnemen. Zij zonden geen voet bal-elftallen uit met een impresario erbij, die ervoor moest zorgen dat geen der spe lers buiten zijn aanwezigheid met een Engelschman sprak. Als zij een delegatie afvaardigden naar een conferentie in het Westen behoefde een lid, dat de zaal even verlaten wou, niet eerst aan zijn leider te vragen of dat wel mocht en hij kreeg geen dwarskijker mee om erop te letten, dat hij niet met een vreemdeling praatte. Zelfs waren er vóór 1940 weder- keerige luchtverkeers-diensten tusschen Duitschland en de Westelijke landen. Er bestond geen hermetische afsluiting, geen IJzeren Gordijn. Ik maak deze vergelijking niet om iets goeds over Duitschlands verleden te zeg gen. maar wel om te bewijzen hoe buiten gewoon vreemd de huidige toestand is. Zooiets als de Russische houding is nog nooit in vredestijd of juister gezegd: buiten oorlogstijd ter wereld vertoond. Wantrouwen alleen kan het niet verklaren. Waarom leggen de Russen hun wenschen of cischen niet voor? Waarom zijn zij er zoo buitengewoon beducht voor, hun troe ven te toonen? Waarom mag het Russische volk niet weten, hoe men in het Westen naar samenwerking streeft en waarom wordt zoo angstvallig voorkomen, dat Russen die op reis zijn vrijuit met anderen spreken? Er is verleden jaar een mogelijkheid ge opperd, die op den achtergrond is geraakt door de Russische penetratie in Oost- Europa. Het is heel eenvoudig de kans, dat Rusland zwak is, uitgeput door den oorlog: dat de kolos leemen voeten heeft. En dal zijn dictatoriale regeering, die in buitenlandsche aangelegenheden uitslui tend in machts-termen pleegt te denken, die zwakheid ott geen prijs wil laten mer ken, met name niet tegenover Amerika. Want Amerika, niet Rusland, is het rijk ste en machtigste land ter wereld. Het is ongedeerd door den oorlog, terwijl Rus- lands kern door geweldige verwoestingen geteisterd is. Het bezit een hoogen levens standaard, terwijl de Russische heel laag is. Het beschikt over een fabuleuze indu strie, nog veel grooter en machtiger dan vóór den oorlog. En het mist de beweeg redenen, die iedere dictatuur kenmerken, om zijn zwakheden te verbergen. Amerika toont ze met de openlijkheid van de Wes- tersche democratie: zijn zwakheden zoo wei als zijn enorme kracht. In een Engelsche beschouwing op het thema „Is Rusland zwak?" heb ik onlangs dergelijke commentaren gelezen. De schrij ver (in The Observer) zei zelfs, dat een dictatuur van nature niet in staat is, zwak heid cn feilbaarheid toe te geven. Dit belemmert de Russische woordvoerders in het buitenland. Zij kunnen geen uiteenzet ting van hun politiek geven, die haar wel iswaar niet rechtvaardigen zou, maar begrijpelijker en menschelijker doen zijn. „Wij in het Westen kunnen moeilijk aan nemen," zegt deze Engelsche journalist, „dat Rusland bevreesd voor ons zou kun nen zijn. Toch behoorden wij ons te herin neren hoe weinig het gescheeld heeft of de Duitschers, ondanks hun numerieke min derheid en grooten achterstand in natuur lijke hulpbronnen, hadden Rusland ver slagen. De verklaring is, dat Duitschland in zijn industrieele techniek een Weste lijke mogendheid was. Wij dienen ons ook te herinneren, dat de aanwezigheid van duizenden Duitsche communisten in de legers, die oprukten naar Leningrad, Mos kou en den Kaukasus, den Russen niets baatte. Daarom stelt het bestaan van tal rijke communisten in andere Europeeschc landen het Kremlin ook nu niet gerust En wij mogen het karakter en de tradities der Amerikanen als zoo verschillend van die van Nazi-Duitschland beschouwen, dat het absurd is daarin voor Rusland een dergelijke bedreiging als de Duitsche te zien. Maar Amerika heeft Macht en de Marxist gelooft, dat Macht handelt zon der moreele of sentimenteele beperkingen. Macht, volgens zijn leer, moet gevreesd worden zoolang zij bestaat. De grootere macht van Amerika zal langen tijd be staan." De schrijver van dit betoog geeft zijn landgenooten den raad, vijandigheid en zelfs laster van de Sovjet-diplomaten met geduld te verduren en evenmin kalmee rend als provoceerend op te treden. De sombere voorgevoelens van vandaag zou den even ongerechtvaardigd kunnen blij ken. als zulke verwachtingen in het ver leden soms zijn geweest. Nederland's aanklacht kwam te Neurenberg niet tot haar recht Het verhoor van Seyss Inquart is Vrij dag geëindigd met de vastlegging van enkele getuigenverklaringen, waarvan die van dr. Ilirschfeld wel de meest be zwarende was. Na een uiteenzetting over de methoden van den Duitschen. roof in Nederland en van het aandeel, dal Seyss Inquart daarbij had, verklaar de Hirschfeld dat de Ncderlandsche economische verliezen door Duitsche plundering en het weghalen van indus trieele uitrustingen worden geschat op vijf en twintig milliard gulden, terwijl de bezettingskosten acht-en-een half milliard gulden beliepen. De getuigenissen van Hirschfeld wier pen de volledige verant woordei jltheid voor den hongercatastrophe van 1944 1945 op den voormaligen rijkscommis saris. Namens hem immers werd ge dreigd met den honger, indien de spoor wegstaking niet zou worden opgeheven. De deportatie van arbeders naar Duitschland was volgens getuige in feite reeds vanaf het eerste jaar der bezet ting verplicht door den economischen dwang. Hij zeide, dat Seyss Inquari van 6 Mei 1943 af levensmiddelenkaar ten van weigerende arbeiders liet inhou den, welke maatregel evenwel door de Nederlandsche ambtenaren werd gesa boteerd. Hirschfeld zeide voorts, dat Seyss in Augustus 1944 bevolen heeft, dat alle stikstoffabrieken in Nederland voortaan springstoffen moesten maken. NIET TEVREDEN. Nederland heeft vier volle dagen de belangstelling van het gerecht gehad en verschillende nieuwe documenten zijn door den aanklager aangeboden. Kwan titatief kon de kleine Ncderlandsche gemeenschap in Neurenberg dus zeker tevreden zijn. Kwalitatief was zij het, r.iet, want het kruisverhoor door den Franschen aanklager had den rijkscom missaris voor grootere moeilijkheden kunnen plaatsen, indien op vele zwakke plaatsen de ingezette aanval scherper was doorgezet. Wanneer het charter van bet tribunaal had toegestaan, dat de kleine naties een eigen prosecutie had den gevoerd, dan zou het zelfs den ge slepen advocaat Seyss Inquart zeer veel moeilijker zijn gevallen aanvallen te pareeren. zoo is de vrijwel algemeene opinie hier. Dit, ondanks het feit, dat de Franschen groote aandacht aan de Nederlandsche beschuldigingen hebben gewijd. Radiotoespraak van de Prinses Prinses Juliana zal als voorzitster van Nederlands Volksherstel Maandag a.s. om 20.40 uur een radio-toespraak houden over „Volk in nood". Het woord is aan. Prof. dr. J. H u i z i n g a Het is de zeqen van het ouder worden, ja: oud wor den, wanneer gaandeweg de levensvragen niet opgelost worden want dat doen zij niet maar zichzelf in zekeren zin oplossen in die sfeer van onttrokkenheid, die buiten het gevoel van het heden ligt. Of gebeurt het u ook wel bij wijlen dat ge zooeven nog fel be wogen door de dingen van het oogenblik: uw werk, uw standpunt, uw hartstocht, opeens met een innigheid die sterker is dan verstan- delijke overtuiging, u be wust wordt, dat het zingen van die merel, of die bosch- rand in de verte, belang rijker zijn dan het donde rende en krijschende ge weld van de wereldpoliiwk? (Uit: Hoe bepaalt de geschiedenis het heden?) Wanneer geen internationale controle tot stand komt Bikini's ondergang komt nader, Bikini's einde is nabij: de mensch wordt van zichzelf verrader en maakt zijn rijk tot woestenij. De zon gaat op, de zon gaat onder, gestadig wisselt het getij, maar ons vernuft veracht het wonder en streeft ons klein verstand voorbij. Toch staat mijn huis met heldre ramen in steeds dezelfde huizenrij en op de huisdeur prijkt mijn naam en daarbinnen slapen, eten wij. Mijn vrouw schikt bloemen tot een ruiker, zij roert wat in de rijstebrij, vindt nog een laatste klontje suiker en drinkt haar thee en toont zich blij. P. H. Sinds Vrijdag vergadert te New-York de UNO-commissie voor de atoom energie, die zal moeten beraadslagen over de organisatie van de controle op de vrijmaking der atoomenergie en een basis voor samenwerking van alle mo gendheden zal moeten vinden, opdat niét een bewapeningswedloop ontstaat met als inzet de meest doeltreffende en omvangrijke productie van het grootste aller tot nu toe bekende vernietigings wapens. Over eenig resultaat der be sprekingen is nog niets bekend, wel is heden de publicatie vrijgegeven van een controle-plan dat in de Vereenigde Sta ten is opgesteld onder leiding van Ba- ruch, den staatscontroleur der atoom industrieën in Amerika. Wij hebben dit plan in details elders in ons blad van heden opgenomen. Tijdens een persconferentie te New- York heeft de bekende geleerde dr. Frederic Joliot-Curie, de leider der Fransche delegatie ter atoomcommissie, critiek op dit plan laten hooren -daar het groote gevaar, dat Joliot in het ge heimhouden van de atoomonderzoekin gen ziet, door het plan Baruch niet •vordt weggenomen. Dr. Joliot merkte verder op, dat hij de komende proef nemingen op het eiland Bikini zeer sceptisch beschouwt. Hij zou het meer hebben toegejuicht wanneer eeii seri euze proefneming van opbouwend ka rakter zou zijn genomen een proef waaruit te leeren viel wat er voor vre desdoeleinden met de atoomenergie te bereiken is. Dr. Joliot deed tenslotte de opzien- §2 WtlAAT: Op Schiphol arriveerden de commissies uit Suriname en Curasao om aan II.M. de Koningin een iK'tltlc nan te bieden naar aanleiding van den bestuursvorm van deze Nederlandsche gcbledsdeeleii. V.l.n.r. F. J. G. Kwarts/., C. A. Kman, K. J, JonUhoer, dr. M. F, Dn Cost a Gomez, \V. I;. Plantz, allen uit Curaqao. Verder H. Miskin, S. Itambarun, A. M. van ICyck, J. C'. Ho A Sjoe, F. II. R. I/im A Po en A. It. L. Smit allen uit Suriname. (P) Het is niet te ontkennen dat deze mo gelijkheid bestaat. Daarom is het goed haar naar voren te brengen. Ernstige mo tieven pleiten ervoor. Materieele beschou wingen omtrent de kracht van Amerika en Rusland ondersteunen haar Als hier de oplossing van de puzzle mocht liggen, verandert dat niets aan de bestaande moeilijkheden tusschen de groote mogend heden. om tot overeenstemming te komen. Maar het sluit het gevaar voor een der den wereldoorlog uit en handhaaft de kansen op Europa's hcrsteL R. P. Ds. A. Dondorp gaat naar Groningen Naar wij vernemen, heeft ds. A. Don- dorp, Ger. predikant te Heemstede, het beroep naar Groningen aangenomen. Wanneer ds. Dondorp afscheid zal ne men- van de Heemsteedsche gemeente is nog niet bekend. barende mededeeling, dat er een staking van alle atoomdeskundigen over de ge- heele wereld kan worden verwacht, wanneer geen overeenstemming zou worden bereikt over de internationale controle op het gebruik der atoomener gie. Weerbericht Geldig tot Zondagavond: Zwakke tot matige wind tusschen Zuid en West. In het Zuiden en Westen des lands zwaar bewolkt of geheel bedekt mot hier en daar eenlgen lichten regen of motregen. In het overige de.1 van het land toenemende bewolking maar nog overwegend droog. Weinig verandering in temperatuur. Nu over het Sociaal-economisch program (Van onzen parlementairen redacteo-r). redacteur). Bij nadere bestudeering van het ont werp regeeringsprogram, zooals dir. Beel dat in het midden dezer week rtieuw geredigeerd had, bleek men in de kringen van de Party van den Ar beid tenslotte heel wat minder opti mistisch gestemd te zijn' dan bij een aanvankelijk vluchtige lezing het geval was geweest. Toen viel vooral op de aanvulling op wat het stuk thans aangaande Indonesië bevat. Dit leidde tot de conclusie, dat het program in dit opzicht nu vermoedelijk geen moeilijk heden meer zal opleveren wat betreft het bereiken van overeenstemming met de Partij van den Arbeid. Daarentegen zou tenslotte gemerkt zijn, dat er wel redenen bestaan om de nieuwe redactie van de sociaal-economische paragraaf als een ernstige teleurstelling te be schouwen. Maandag komt de Kamerfractie van do Partij van den Arbeid bijeen om een definitieve beslissing te nomen. Mis schien probeert jhr. mr, M. v. d. Goes van Naters nog voordien door nader contact mot. den formateur een dusda nige oplossing te zoeken, dat hot waarop de kans anders verre van denk beeldig ware niet tot een afwijzende beslissing zal hoeven te komen. aan Indonesiërs bü Soerabaja Britsche vliegtuigen hebben heden rondom het gebied van Soerabaja pam fletten met het volgende ultimatum uit geworpen: „Indonesische strijdkrachten worden thans In de nabijheid van Soerabaja ge concentreerd. Dit is in strijd met de door uw leiders gegeven verzekering, dat alles zou worden gedaan om een gewapend conflict tusschen Geallieerden en Indo nesiërs tijdens den voortgang van de onderhandelingen te vermijden. Indien niet alle troepenbewegingen en verdere maatregelen in het gebied begrensd door de rivier de Porong en de kust onmid- Ide rivier de Porong en de kust onmid dellijk worden gestaakt, zullen de con centraties binnen 24 uur en zonder verdere waarschuwing uit de lucht worden aangevallen."

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1